Prawda

Środa, 10 sierpnia 2022 - 03:14

« Poprzedni Następny »


Powiadom znajomych o tym artykule:
Do:
Od:

BBC, rewizja historii i wynalezienie starożytnej Palestyny


David Collier 2022-03-27


Kilka dni temu powiedziano mi o wideo na kanale poświęconym historii, które opowiada o “Palestynie” w kontekście historii starożytnego Egiptu. Uwielbiam dobre bajki, więc siadłem, żeby to obejrzeć. Muszę powiedzieć, że ze wszystkich absurdalnie nieprawdziwych wypowiedzi o „Palestynie”, jakie widziałem, ta jest wręcz groteskowo niedorzeczna. Umieszczanie “starożytnej Palestyny” w historii Egiptu ponad 3000 lat temu robi z tego najbardziej ahistoryczny ze znanych programów dokumentalnych.

Program dokumentalny ze starożytną Palestyną


W 2016 roku profesorka Joann Fletcher, szanowana pracowniczka naukowa z University of York, przedstawiła czteroczęściową serię zatytułowaną „Immortal Egypt” [Nieśmiertelny Egipt]. Wyprodukowała ją Lion Television i pierwotnie nadała BBC2. CAMERA, organizacja obserwująca wyczyny mediów, odniosła się do jednej wypowiedzi profesorki Fletcher we wprowadzeniu do serii. Nie sądzę jednak, by ktokolwiek zajął się całą treścią tego „programu dokumentalnego”.

 

Czteroczęściową serię zamieściła następnie History Hit Network na swoim kanale YouTube Timeline – World History Documentaries. Mają 3,87 miliona prenumeratorów. Ta seria odniosła największy sukces ze wszystkich zamieszczonych tam programów:

  • Część 1 – 6.9 milionów widzów
  • Część 2 – 9.5 milionów widzów
  • Część 3 – 5.9 milionów widzów
  • Część 4 – 4.3 milionów widzów

Program roi się od słów o “Palestynie”, ale chcę skupić się na odcinku 2, który obejrzano 9,5 miliona razy. To znaczy, że miliony ludzi wprowadzono w błąd i dano im całkowicie fałszywą wersję historii.


Ahistoryczny kanał historyczny


Nie jestem specjalistą od historii starożytnego Egiptu, więc nie mogę komentować jakości innych informacji w programie, ale kiedy historia dotyka konfliktów na północnej granicy Egiptu, obszar, którego historię znam, widzę, że narracja zabiera słuchacza do absurdalnej krainy fantazji.


Oto cytaty wzięte z narracji i chcę zwrócić uwagę na trzy momenty:

  • 49:15 “północnowschodnia granica z Palestyną” (mapa) także była ufortyfikowana takimi instalacjami obronnymi.
  • 51:06. Ponieważ ci Armu palestyńskiego pochodzenia z czasem stali się Hyksosami i rządzili Egiptem.
  • 56:05 “z czasem byli oni w stanie wypchnąć Hyksosów z Egiptu z powrotem aż do Palestyny (mapa)”.

Rzeczywiście jest w tym “historycznym” programie mapa. Proszę pamiętać, że to wideo obejrzało niemal dziesięć milionów ludzi. Wynalezienie starożytnej Palestyny:Starożytna “Palestyna” na mapie starożytnego Egiptu około 2000 p.n.e. jest największą stertą ahistorycznych andronów, jakie kiedykolwiek możecie zobaczyć. Równie dobrze mogli na tej samej mapie pokazać Neila Armstronga jako Palestyńczyka stawiającego stopę na księżycu. Co, u licha, myśleli ci ludzie?


Wysłałem email do profesorki Joann Fletcher w Yorku, pytając ją, dlaczego użyła wprowadzającej w błąd i ahistorycznej nazwy “Palestyna” i otrzymałem odpowiedź od innego szanowanego eksperta i pracownika tego uniwersytetu. Jego email był przemyślany, szczegółowy i uprzejmy. Zapytałem, czy mogę opublikować tę wymianę emaili, ale jeszcze nie otrzymałem pozwolenia. Jego kluczową tezą, którą akceptuję, jest to, że profesorka Fletcher trzyma się ustalonej akademickiej tradycji. Ten wykręt jest obecnie akademicką normą. Co nie czyni odpowiedzi poprawną.


Gdzie Żydzi popełnili błąd


Trzeba powiedzieć, że wina za to aż nazbyt częste fałszowanie historii nie spoczywa wyłącznie na sowieckiej propagandzie po 1948 roku, ani na Arafacie po 1964 roku. To są błędne komunikaty, które widuję również na syjonistycznych platformach. Wierzcie mi, gdyby zachodnie społeczeństwa traktowały historyczne prawa żydowskiego narodu z powagą, na jaką zasługują, tyrady sowieckie i OWP nigdy nie ujrzałyby światła dziennego.  


Sowieccy i antysyjonistyczni propagandziści, i ludzie tacy jak Jaser Arafat, widzieli antyżydowskie nastroje na Zachodzie i z powodzeniem się do nich doczepili. Wykorzystali też słabość znajdującą się w klasycznym chrześcijańskim antysemityzmie – “supersesjonizm” – lub “teologię zastąpienia”; koncepcja, że „nowy” testament (chrześcijanie) zastąpił „stary” (Żydów). Ta sprawa jest prawdziwym fundamentem całej koncepcji “Palestyny” w zachodniej myśli.  


W żaden sposób nie można przesadzić stopnia, do jakiego nowoczesna „Palestyna” jest kolonialnym konstruktem. Granice mandatu Palestyny ustalono w latach od 1917 do 1922. Samą nazwę wybrano, ponieważ była to “Ziemia Święta”. Granice podyktowały mocarstwa kolonialne. Libańczyk w dzisiejszym Tyrze jest Libańczykiem tylko dlatego, że Brytyjczycy i Francuzi uzgodnili, że Tyr będzie poza Mandatem Palestyny. Gazańczyk jest Palestyńczykiem tylko dlatego, że Brytyjczycy zdecydowali, iż miasta południowego Negewu powinny być odcięte od Egiptu. 


Nowoczesna “Palestyna” była całkowicie kolonialnym konstruktem – obszarem opartym na historycznej ziemi narodu żydowskiego, na której miano odtworzyć żydowską ojczyznę. Dzisiaj każda tożsamość jest przypisywana tej ziemi poza żydowską tożsamością – i to jest dziedzictwo brytyjskich rządów kolonialnych.  


Nonsensowny mit o Palestynie


Co doprowadza nas do nazwy “Palestyna”. Wiemy, że Rzymianie zmienili nazwę Judei na Syria-Palaestina około roku 135 n.e. Wiemy także, że kiedy nazwa “Palestyna” stawała się coraz bardziej upolityczniona w XXI wieku, antyizraelscy aktywiści starannie studiowali każdy możliwy dokument historyczny, by dowieść, że nazwa „Palestyna” ma historyczną wagę – to jest, że jest czymś więcej niż krótkotrwałym przykładem imperialnej arogancji i złośliwości. Byli w takiej desperacji, że w artykule w Wikipedii na ten temat próbowali wepchnąć do opowieści „Filistynów”.  Filistyni (Paleszet) byli biblijnymi wrogami Izraelitów – najeźdźcami z Krety, w końcu zagubionymi w wojnach i historii, setki lat przed narodzinami Jezusa.

 

Jeśli jesteś dzisiaj propalestyński i jakoś próbujesz wepchnąć palestyńską historię do historii Filistynów, prawdopodobnie wierzysz także, że Narnia jest realnym miejscem. Co właściwie podsumowuje intelektualny poziom przeciętnego uczonego w Wikipedii.


Narodziło się słowo imperialnego podboju


Twierdzenie, że wymyślili to słowo Rzymianie po upadku Jerozolimy, także jest mitem – Grecy już zaczęli używać tego określenia przedtem. Grecy i Rzymianie, imperialni najeźdźcy jedni i drudzy, widzieli tę ziemię w inny sposób niż widziała ją rdzenna populacja – jak to mają w zwyczaju zagraniczni najeźdźcy, którzy podbijają terytorium – i w ich pismach jest pierwsza wzmianka o obszarze zwanym „Palestyną”.


“Palestyna” jest prawdopodobnie tylko europejskim błędem w tłumaczeniu. Herodot, opisując to terytorium około roku 450 p.n.e., wydaje się umieszczać je głównie wzdłuż wybrzeża – co mogłoby się zgadzać z “Filistynami”, którzy wówczas już zniknęli z historii. Pochodził on z Grecji (obecnie południowe wybrzeże Turcji), oni byli z Krety – kto wie, może jest tam jakiś polityczny związek i przesłanie w tym, co próbował powiedzieć, a które jest dawno temu utracone.


To ten przekazany dalej błędny język imperialnego podboju dał w końcu oficjalny tytuł “Syria Palæstina” w czasie rewolty Bar Kochby.


Historycznie rzecz biorąc, “Palestyna” nigdy nie była niczym więcej jak źle przetłumaczonym słowem, którego używały europejskie imperialne mocarstwa tłamsząc prawa rdzennego ludu. A działo się to na ziemi, na którą wkrótce potem najechało, zdobyło i skolonizowało islamskie imperium Arabów. I na tym by się skończyło, gdyby nie wzrost potęgi chrześcijaństwa i jego walki zarówno z Żydami, jak ze światem islamskim.


Chrześcijańska “Palestyna”


Po islamskim podboju muzułmanie nigdy nie używali nazwy “Palestyna”. Sam fakt, że ani Żydzi, ani muzułmanie nie uznawali nazwy „Palestyna” przed XX wiekiem, mówi wszystko, co potrzeba wiedzieć. To słowo przetrwało tylko w chrześcijańskiej terminologii zastąpienia. Zasadniczo stało się innym sposobem mówienia: ”to jest nasza Ziemia Święta, nie wasza Ziemia Święta”, kiedy przebijali mieczami ciała „tubylców” podczas krucjat. I z tego powodu – i wyłącznie z tego powodu, określenie przetrwało dzięki europejskim imperiom, by zostać oficjalnie wskrzeszone, kiedy Brytyjczycy potrzebowali nazwy dla swojego mandatu.


Wszystkie odwołania prowadzące do wskrzeszenia “Palestyny” opierają się na chrześcijańskiej supremacji i teorii zastąpienia, a dowody łatwo znaleźć. W 1805 roku założono Palestine Association, by promować badania “Palestyny”. Założył je William Richard Hamilton. Był synem archidiakona Colchesteru. Lepiej znany “Palestine Exploration Fund” założono w 1865 roku. Kluczowymi założycielami byli ludzie tacy jak Arthur Penrhyn Stanley, anglikański pastor.


I ten supremacyjny, antysemicki nurt utrzymywał “Palestynę” przy życiu poprzez krucjaty aż do XIX-wiecznej Anglii. Kiedy poseł do parlamentu, Alexander Beresford Hope, żarliwy wyznawca anglikańskiego Kościoła, wstał podczas parlamentarnej debaty w 1848 roku, żeby sprzeciwić się emancypacji Żydów, powiedział:  

“W każdy szabat modlą się oni o przywrócenie ziemi ich ojców; i uczuciem, które stworzyło więź wspólnoty między Żydami w Anglii, Ameryce i Szwecji, było to, że są prawowitymi terytorialnymi właścicielami ziemi Palestyny. Siedem słów deklaracji, której odrzucenie zaproponowano, jest czymś, o co warto walczyć. Istotnie, mogą nie mieć nawet cienia siły dla uratowania straconej duszy;[…] i rząd w naszej obecnej pozycji powinien sprzeciwiać się każdemu ustępstwu wobec Żydów, jak małe [to ustępstwo] mogłoby być”.

Palestyna była częścią jego wojny religijnej, tak jak była dla większości chrześcijańskiej Europy. Dodatkowo komplikuje to fakt mieszania religii do wszystkich sfer życia – włącznie ze światem akademickim. Kiedy więc George Rawlinson w 1881 roku napisał History of Ancient Egypt, wiele razy wymienił „Palestynę”:

Najeźdźcami mogli być Syryjczycy, w szerokim sensie tego słowa, i mogli przybyć z Palestyny lub też z regionu na północ od niej” (s. 190).

Użycie przez Rawlinsona nazwy Palestyna przy opisie Egiptu z czasów około 1600 lat p.n.e. jest dowodem na to, jak to słowo przetrwało. Bowiem George Rawlinson nie był tylko brytyjskim uczonym i historykiem, był także chrześcijańskim teologiem. (Jak zresztą większość ludzi świata akademickiego w owym czasie.) To było odpowiedzialne za ustanowienie chrześcijańskiej, supremacyjnej, kolonialnej, rewizjonistycznej i w efekcie antysemickiej narracji – opartej na teologii zastąpienia – w samym sercu akademickich przedmiotów, takich jak historia i geografia. Świat akademicki polega na nowych uczonych, którzy stoją na ramionach gigantów. W sprawie “Palestyny” stoją oni na ramionach antysemitów.

 

Dlatego właśnie profesorka Joann Fletcher produkując czteroczęściową serię i “starożytnym Egipcie”, mogła bez mrugnięcia okiem stworzyć “starożytną Palestynę”. Kiedy ta profesorka czyta mój email kwestionujący jej słowa, prawdopodobnie myśli sobie: “ależ przecież tak nazywa się to terytorium”. Tyle tylko, że nie jest to prawda. Jest to prawda tylko tutaj, w resztkach kolonialnej mentalności „my i oni” opartej na myśli o chrześcijańskiej supremacji.  


Żydzi nie liczą się


Jest coś ironicznego w tej potrzebie Zachodu trzymania się sztucznej, chrześcijańskiej Palestyny. Jest to także szczyt hipokryzji. Bowiem bastion tej mentalności jest głównie na lewicy – u Kwakrów, Metodystów i w całym świecie chrześcijańskich NGO. Jest szerzone w ruchu, który naucza o antyrasizmie, wzdraga się na myśl o kulturowym zawłaszczeniu, opowiada historyjki o potrzebie dekolonizacji i pomaga obalać pomniki handlarzy niewolnikami.  


Stoją niewzruszenie za każdym z tych celów i propagują te “postępowe” wartości, dekonstruują ich ciemiężącą kolonialną historię na każdym obszarze – poza jednym – Palestyną. W tej sprawie bowiem utknęli w religijnym rasizmie. Ze wszystkich postępowych spraw – nie liczą się tylko prawa Żydów. Po postępowych okrzykach o obalaniu pomników handlarzy niewolnikami przychodzi bardziej tradycyjny refren, że „Żydzi zdradzili boga. Palestyna jest naszą Ziemią Świętą. Niech żyje starożytna Palestyna!”

 

Dlatego też w każde Boże Narodzenie palestyńscy propagandyści odgrywają wielką rolę w opowieści o Bożym Narodzeniu, kiedy równocześnie wypychają ostatniego chrześcijańskiego Araba z Betlejem. Jadą na starożytnej chrześcijańskiej nienawiści. A to z kolei wyjaśnia, dlaczego tak wiele grup chrześcijańskich – mimo ucisku chrześcijan przez palestyńskich islamistów – tak szybko dołącza do antyizraelskich ruchów bojkotu.


I należy pamiętać o tym, kiedy się to widzi. To nie jest tylko efekt sowieckiej propagandy lub rewizjonizmu OWP. Oni są przypadkowymi sojusznikami. To zaś jest prawdziwym wielkim złem, to jest fundamentem zachodniej wrogości do Izraela i dlatego jest to tak trudne do zwalczenia. To jest chrześcijański rewizjonizm – ideologia, która dąży do wymazania  Żydów z historii, i przez stulecia podejmowała próby fizycznej eliminacji żydowskiego narodu. Może być niefortunnym zbiegiem okoliczności, że profesorka Joann Fletcher żyje i pracuje w Yorku, w miejscu masakry Żydów w 1190 roku, w której były ziarna totalnego wygnania Żydów z Anglii w stulecie później – niemniej jest to nadal bardzo symboliczne.

 

Dla tego antyżydowskiego, chrześcijańskiego rewizjonizmu nie ma miejsca w nowoczesnym społeczeństwie. Nie ma miejsca w świecie akademickim. Z pewnością nie ma miejsca w BBC, gdzie regularnie przebierają propagowanie chrześcijańskiej teologii zastąpienia w szaty historycznych filmów dokumentalnych lub jako obronę praw człowieka w nowoczesnej sprawie palestyńskiej. Pora odciąć się od tego, nazwać to po imieniu i zapewnić, że nigdy więcej nie zobaczymy tego typu obraźliwego, ahistorycznego zakłamania.

 

The BBC Invents Ancient Palestine

22 marca 2022

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

David Collier - brytyjski badacz i bloger. 


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 2188 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Co zobaczył Seward w Jerozolimie   Jacoby   2022-08-09
Pandemia małpiego rozumu   Koraszewski   2022-08-08
Dlaczego zachodni dziennikarze omijają temat nepotyzmu i korupcji w Autonomii Palestyńskiej?   Fitzgerald   2022-08-07
Ekoekstremizm rzucił Sri Lankę na kolana   Ridley   2022-08-04
Zielone marzenia, inflacyjne realia   i Hügo Krüger   2022-08-03
Haniebna polityka Unii Europejskiej wobec mułłów w Iranie   Rafizadeh   2022-08-02
Judaizm zasługuje na taki sam szacunek jak islam   Tobin   2022-07-31
Administracja Bidena finansuje antyizraelskie programy szkolne i propagandę nienawiści   Tawil   2022-07-29
Dyskryminacja z miłości i dobrego serca   Koraszewski   2022-07-29
Odkryte taśmy z wyznaniami Eichmanna   Jacoby   2022-07-27
Wycieczka Bidena do szpitala we wschodniej Jerozolimie   Fitzgerald   2022-07-24
Palestyńczycy robią pranie mózgu światu: mały przykład, który demaskuje cały przemysł palestyńskich kłamstw     2022-07-23
Obecność mitu pod strzechą i blachodachówką   Koraszewski   2022-07-23
Administracja Bidena: najbardziej przyjazna dla irańskich mułłów?   Rafizadeh   2022-07-22
Wyzwolenie Arabów z rąk globalnej lewicy   Mansour   2022-07-21
Biznes zawodowych „obrońców praw człowieka”   Koraszewski   2022-07-20
NATO w Madrycie: To nie będzie ostatni szantaż Erdoğana   Bekdil   2022-07-20
Palestyńskie tortury: raport dla ONZ     2022-07-19
UNRWA nadal uczy nienawiści, ale administracji Bidena to nie przeszkadza   Fitzgerald   2022-07-17
Od dziesięcioleci istnieje „Plan Marshalla” dla Palestyńczyków. Nie zadziałał     2022-07-16
Covid, wojna i inne troski   Koraszewski   2022-07-15
Strach i odraza w Iranie   Fitzgerald   2022-07-14
Biblia dla pana proboszcza   Kruk   2022-07-13
Jak naruszyliśmy standardy pewnej „społeczności”   Koraszewski   2022-07-12
Kto ukradł palestyńską ziemię? Jordania   Bard   2022-07-09
Śmierć dziennikarki, kim są winni?   Flatow   2022-07-07
Konformizm w domu wariatów jest strategią przetrwania   Koraszewski   2022-07-06
Wielka Brytania i jej polityka wobec Jerozolimy   Fitzgerald   2022-07-05
Wojny pełne błędnych kalkulacji   i Alberto M. Fernandez   2022-06-30
Najwspanialszy wynalazek ludzkości   Koraszewski   2022-06-30
Kraje arabskie ponownie odtrąciły UNRWA na konferencji o pomocy finansowej     2022-06-30
Sudan: Ludobójstwo, o którym nikt nie mówi   Rehov   2022-06-30
Monolog prowincjonalnego Hamleta   Kruk   2022-06-29
Niech już UNRWA wreszcie umrze   Blum   2022-06-29
Gdzie były media, kiedy niezależne dochodzenie uznało Amnesty International za organizację „instytucjonalnie rasistowską”?   von Koningsveld   2022-06-28
To nie jest artykuł o Shireen Abu Akleh   Collier   2022-06-27
W poszukiwaniu lekarstwa na obłęd   Koraszewski   2022-06-27
Amnesty International UK jest „instytucjonalnie rasistowska”, „kolonialistyczna” – a jej antysemityzm jest z tym ściśle powiązany     2022-06-25
Kiedy aktor jest aktorem   Jacoby   2022-06-24
Burzenie domów i zagarnianie ziemi, o których nikt nie mówi   Toameh   2022-06-23
Dziwaczna francuska sprawiedliwość   Carmon   2022-06-22
Turcja uderza na Irak, Syrię, Cypr i Grecję   Bulut   2022-06-21
Podcast "Guardiana": 34 minuty palestyńskiej propagandy udającej dziennikarstwo   Levick   2022-06-19
„Choroba” przywrócona przez Putina   Taheri   2022-06-18
Podsycanie urojeń Palestyńczyków   Bard   2022-06-18
Mało nas, mało nas do pieczenia chleba   Koraszewski   2022-06-17
Jak UE może chcieć bliższych więzi z Izraelem, finansując równocześnie terrorystyczne organizacje pozarządowe?   Deutsch   2022-06-16
Kilka słów do prezydenta Macrona: Sois Beau Et Tais-Toi   Fitzgerald   2022-06-15
Nuklearne zwycięstwo irańskich mułłów   Rafizadeh   2022-06-14
Co by było, gdyby Izrael traktował Amerykę tak, jak Ameryka traktuje Izrael?   Bard   2022-06-12
Iran: zbliża się lato gniewu   Taheri   2022-06-10
Alternatywny wszechświat palestyńskiej „suwerenności”   Altabef   2022-06-09
Nie zostawiajcie Amerykanów i sojuszników w ciemności   Rafizadeh   2022-06-08
ONZ twierdzi, że Izrael „w przeważającej mierze” ponosi winę za konflikt z Palestyńczykami     2022-06-08
Klinika Odessa - Ostatni felieton Ludwika Lewina   Lewin   2022-06-07
Wyszukiwarka Google promuje antysemityzm   Collier   2022-06-05
Pięćdziesiąt lat temu masakra w Izraelu ujawniła przerażający stan bezpieczeństwa na lotniskach   Gross   2022-06-04
Bibi, PiS, Kafka i pustelnik   Koraszewski   2022-06-03
Dlaczego dla ONZ jedna masakra w meczecie jest o wiele gorsza niż niezliczone masakry w kościołach?   Ibrahim   2022-06-03
Administracja Bidena błędnie rozumie posunięcia Erdoğana   Bekdil   2022-06-01
Oczywista prawda, której świat nie akceptuje: Palestyńczycy są odpowiedzialni za palestyńską przemoc     2022-06-01
Jak zaprzeczyć Holocaustowi, udając że się tego nie robi   Apfel   2022-05-30
Nienawidzący Izraela są naprawdę mistrzami propagandy     2022-05-29
Czy da się naprawić Human Rights Watch?   Steinberg   2022-05-28
Porozmawiajmy o „nakbie” i o tym, kto jest naprawdę odpowiedzialny za cierpienie Palestyńczyków   Tobin   2022-05-27
Czy politycy mogą być racjonalni?   Koraszewski   2022-05-25
Uchodźcy, ekonomia, zazdrość i nienawiść   Koraszewski   2022-05-23
BDS: Rosja versus Izrael   Kontorovich   2022-05-22
Oszałamiające kłamstwo najbardziej wpływowego muzułmanina na świecie   Ibrahim   2022-05-21
Narcyzm moralny i psychologia porażki   Landes   2022-05-20
Dlaczego Erdoğan szantażuje NATO?   Bekdil   2022-05-19
Radości, których dostarcza antysemityzm   Garrard   2022-05-19
Dlaczego Joe Biden ma taką obsesję na punkcie izraelskich osiedli?   Flatow   2022-05-17
Bardzo potrzebny rurociąg EastMed oczekuje na zaaprobowanie   Bergman   2022-05-17
Smutek wolności utopionej w krwi   Koraszewski   2022-05-16
Jak Biden rozpoczął wojnę z MBS, a potem przyszedł żebrać   Abdul-Hussain   2022-05-14
Urok intratnej neutralności   Koraszewski   2022-05-13
Szefowa związku brytyjskich studentów oskarżona o antysemityzm   Wójcik   2022-05-12
Dlaczego Rosja sądziła, że opowiadanie o “nazistach” będzie przekonujące   Franzman   2022-05-09
Rektor Princeton odrzuca wolność słowa i demonizuje jej obrońców   Klainerman   2022-05-07
Błogosławieństwo uczenia się na pamięć   Jacoby   2022-05-06
Wojna Rosji z Ukrainą: Bez szminki   Tsalic   2022-05-03
W redakcji „New York Timesa” słowo „okupowany” sprawia kłopot   Flatow   2022-05-03
Spiskowe teorie szacownego “Guardiana”   Collier   2022-05-01
Czarny Piotruś w rękawie Putina   Koraszewski   2022-04-30
Odstraszanie Chin: USA powinny uzbroić Tajwan po zęby – natychmiast   Chang   2022-04-29
Bliski Wschód: amerykańska wizja   Taheri   2022-04-28
Kursy walut w czasach putinowskiej zarazy   Koraszewski   2022-04-27
Przypomnienie o wszystkich tych palestyńskich uchodźcach   Bard   2022-04-27
Recenzja książki People Love Dead Jews     2022-04-26
Długi zbiór krótkich tematów   Rosenthal   2022-04-25
Turcja: Strzeżcie się islamistów niosących dary   Bekdil   2022-04-23
Dno nienawiści do Izraela   Levick   2022-04-22
Problem z świadkami Boga i z błaznami w kapłańskich szatach   Koraszewski   2022-04-21
Sprawy, których nie zauważają apologeci Putina   Taheri   2022-04-19
Europa kocha Palestyńczyków i udaje, że nie wie dlaczego   Koraszewski   2022-04-17
„Guardian” trzyma się narracji „biernej ofiary” w sprawie arabskiej przestępczości   Levick   2022-04-16
Gaz ziemny dla Hezbollahu, ale nie dla UE?   Bryen   2022-04-15
Nie, Sekretarzu Blinken, palestyński terror nie jest “bezsensowny”   Suissa   2022-04-15
Kiedy rządy stają po stronie antysemitów   Tobin   2022-04-14

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk