Prawda

Wtorek, 28 czerwca 2022 - 11:04

« Poprzedni Następny »


Powiadom znajomych o tym artykule:
Do:
Od:

Arabowie “sfrustrowani” irańską polityką Bidena


Khaled Abu Toameh 2022-01-15

Czas pokaże, czy administracja Bidena i inne strony negocjujące z mułłami Iranu wezmą pod uwagę głosy przychodzące ze świata arabskiego – czy też będą nadal pozwalały mułłom na mamienie ich, by znieśli sankcje USA, podczas gdy Teheran kontynuuje drogę do zdobycia broni jądrowej i rozciągnięcia swojej kontroli na kolejne państwa arabskie (Zdjęcie test irańskiej rakiety balistycznej, zrzut z ekranu wideo, Al. Dżazira)
Czas pokaże, czy administracja Bidena i inne strony negocjujące z mułłami Iranu wezmą pod uwagę głosy przychodzące ze świata arabskiego – czy też będą nadal pozwalały mułłom na mamienie ich, by znieśli sankcje USA, podczas gdy Teheran kontynuuje drogę do zdobycia broni jądrowej i rozciągnięcia swojej kontroli na kolejne państwa arabskie (Zdjęcie test irańskiej rakiety balistycznej, zrzut z ekranu wideo, Al. Dżazira)

Urodzony w Syrii prezenter telewizyjny, Faisal Al-Kasim, zapytał niedawno obserwujących go na Twitterze (a ma ich 5,9 miliona): "Czyja reputacja w regionie [Bliskiego Wschodu] jest lepsza, reputacja Izraela, czy reputacja Iranu?’ Wynik tego sondażu pokazał, że 74,8 procenta uważało, iż Izrael ma lepszą reputację, w odróżnieniu od 25,2, którzy głosowali na korzyść Iranu.


Następnego dnia Al-Kasim, który prowadzi popularny program dyskusyjny w katarskiej sieci Al-Dżazira, o nazwie Przeciwny kierunek, przeprowadził kolejny sondaż na Twitterze. Tym razem zapytał: "Czy popierasz izraelskie bombardowanie Iranu i jego milicji w Syrii?”


Według wyników tego sondażu, 77,8% powiedziało, że popiera izraelskie uderzenia, a tylko 22% sprzeciwiało się im.


Wyniki sondaży Al-Kasima nie zaskoczyły wielu Arabów, szczególnie tych, którzy żyją w państwach Zatoki i wyrażają głęboki niepokój z powodu trwającej ingerencji Iranu w ich sprawy wewnętrzne.


Wyrażają ten niepokój w czasie, kiedy w Wiedniu toczą się rozmowy między Iranem a światowymi mocarstwami o przywróceniu umowy nuklearnej z 2015 roku, Wspólnego Wszechstronnego Planu Działania (JCPOA).


Irańczycy żądają całkowitego zniesienia sankcji narzuconych przez USA po jednostronnym wycofaniu się z umowy w 2018 roku, jako warunku wstępnego do osiągnięcia nowego porozumienia z światowymi mocarstwami.


Wielu Arabów niepokoi się jednak o ugłaskiwanie teherańskich mułłów przez Europejczyków i administrację Bidena.  


Nawiązując do uwag specjalnego wysłannika USA ds. Iranu, Roberta Malleya, który powiedział CNN, że “w którymś momencie w niezbyt odległej przyszłości będziemy musieli dojść do wniosku, że nie ma dłużej JCPOA i będziemy musieli wynegocjować zupełnie inną umowę”, saudyjska gazeta „Al-Yaum” określiła jego wypowiedzi jako „frustrujące informacje, które odzwierciedlają ogólne stanowisko amerykańskie wobec irańskiej eskalacji”.


Zdaniem gazety stanowisko administracji Bidena “stawia pod znakiem zapytania powagę starań Ameryki o uratowanie świata przed irańskim zagrożeniem”.


"Irański reżim upiera się przy adoptowaniu, popieraniu i zbrojeniu grup terrorystycznych w celu dalszego popełniania zbrodni i przestępstw, które destabilizują bezpieczeństwo i stabilność i pogarszają sytuację humanitarną w regionie".


Według
 eksperta spraw militarnych Iraku, Adnana Salmana:


"Interwencje Iranu w sąsiednich krajach, takich jak Irak, Syria, Jemen, Liban, Bahrajn i Kuwejt stały się wyraźne i namacalne… Iran zbudował grupy swoich zwolenników w tych krajach, by realizowali jego starą politykę eksportowania [islamskiej] rewolucji”.


Saudyjski autor i politolog, Abdel Aziz Chamis, wskazał, że od inwazji USA na Irak w 2003 roku wzrosły “ekspansjonistyczne kroki” Iranu w regionie. Irańska interwencja,  powiedział Chamis, sięgnęła szczytu, kiedy Iran przechwalał się, że okupuje cztery arabskie stolice: Bagdad, Bejrut, Sana'ę i Damaszek:


"Irańczycy zamienili te arabskie stolice w bazy dla swoich zbrojnych milicji, zaopatrując je w pieniądze, broń i wszystko, czego potrzebują, by zapewnić irańską hegemonię w regionie.  ... Grupa Ansar Allah w Jemenie [Houti], Hezbollah w Libanie, Brygady Hezbollahu i Brygady Sajeda al-Szuhady i inne gangi w Iraku, jak również inne brutalne gangi na terytoriach syryjskich i palestyńskich służą jako narzędzia, które pozwalają Teheranowi na ingerowanie w sprawy tych krajów i na grożenie innym”.  


Podobnie jak inni arabscy komentatorzy, Chamis mówi, że nie rozumie milczenia i obojętności międzynarodowej społeczności wobec “pogarszającej się sytuacji irańskiego ingerowania w regionie”. 


Saleh Al-Kallab, znany jordański autor i były minister informacji ostrzegał, “że irańska infiltracja arabskiego regionu przekroczyła wszelkie granice”.


"Sytuacja w regionie jest bardzo niedobra – powiedział. – To, co robi Iran, jest równoznaczne z wojną z Arabami”.


Al-Kallab wskazał na fakt, że wspierana przez Iran milicja Huti w Jemenie prowadził ostrzał rakietowy i ataki dronami na Arabię Saudyjską. Wezwał Arabów do wsparcia Arabii Saudyjskiej, ponieważ nadal stoi ona przed zagrożeniem ze strony irańskiej marionetki.   


Były kuwejcki minister informacji i kultury, Saad Bin Tefla Al-Adżami, powiedział, że światowe mocarstwa, które prowadzą obecnie negocjacje z Irańczykami w Wiedniu, nie dbają o “wrogą politykę” Iranu wobec Arabów. „Iran ingeruje w regionie w celu zdominowania go” – powiedział Al-Adżami. 


"Siłą napędową Iranu jest kombinacja rasistowskiej ideologii i brak arabskiego lub międzynarodowego odstraszania, by zatrzymać jego rażące ingerencje w [arabski] region. Obecny libański model hegemonii Iranu poprzez Hezbollah jest modelem do jakiego Iran aspiruje i jaki planuje dla wszystkich krajów arabskich”.


Al-Adżami wyraził rozczarowanie tym, że międzynarodowa społeczność odmawia dokonania posunięć dla „odstraszenia irańskiego naporu”. Międzynarodowa społeczność, której przedstawiciele prowadzą negocjacje w Wiedniu w sprawie nuklearnego programu Teheranu, "nie przejmuje się agresywną polityką [Iranu] przeciwko nam – dodał. – Priorytety i interesy światowych mocarstw różnią się od naszych, chociaż są oni świadomi destabilizującej cały region polityki Iranu”.


Również egipski autor, Emil Amin, podziela narastający niepokój krajów arabskich wobec obecnej polityki USA w sprawie Iranu. Powiedział on, że decyzja administracji Bidena prowadzenia negocjacji z Irańczykami była „niebezpieczna i zagadkowa”.  


Administracja Bidena, dodał Amin, odmawia ujawnienia informacji o negocjacjach, które mogą “stanowić poważne niebezpieczeństwo” dla USA.   


"Administracja Bidena twierdzi, że ujawnienie tych informacji może zaszkodzić bezpieczeństwu narodowemu Ameryki i ujawnić źródła wywiadu. Ta wymówka jest  marna i słaba. Oto prawda: słaba administracja Bidena dąży do osiągnięcia porozumienia [z Iranem] za wszelką cenę, by upiększyć swój wizerunek w oczach Amerykanów”.


Takie ostrzeżenia ze strony Arabów o złowrogich zamiarach Iranu pojawiają się za każdym razem, kiedy światowe mocarstwa i Irańczycy wznawiają rozmowy nuklearne w Wiedniu.


Te ostrzeżenia odzwierciedlają coraz większy niepokój w krajach arabskich, że taka umowa ośmieli mułłów w Iranie i zachęci ich do kontynuowania „ekspansjonistycznej i wrogiej” polityki wobec Arabów. Ostrzeżenia, które są już powszechne w mediach arabskich, kierują się głównie do administracji Bidena.


Niemniej jest czymś pozytywnym obserwowanie rosnącego poparcia Arabów dla izraelskich uderzeń militarnych przeciwko wspieranym przez Iran milicjom w Syrii. Arabowie wydają się rozumieć, że interwencja Iranu w Syrii spowodowała tam jeszcze więcej przemocy i rozlewu krwi.


Także lepsza reputacja Izraela wśród Arabów w porównaniu do Iranu, jak pokazuje sondaż wspomniany powyżej, stanowi jasny punkt.


Krótko mówiąc, ci Arabowie widzą Iran i Stany Zjednoczone, nie zaś Izrael, jako główne zagrożenia ich bezpieczeństwa i stabilności.  


Czas pokaże, czy administracja Bidena i inne strony negocjujące z mułłami Iranu wezmą pod uwagę głosy przychodzące ze świata arabskiego – czy też będą nadal pozwalały mułłom na mamienie ich, by znieśli sankcje USA, podczas gdy Teheran kontynuuje drogę ku zdobyciu broni jądrowej i rozciągnięcia swojej kontroli na kolejne państwa arabskie.


Arabs ‘Frustrated’ With Biden’s Iran Policy

Gatestone Institute, 11 stycznia 2022

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaKhaled Abu Toameh - urodzony w 1963 r. w Tulkarem na Zachodnim Brzegu, palestyński dziennikarz, któremu wielokrotnie grożono śmiercią. Publikował między innymi w "The Jerusalem Post", "Wall Street Journal", "Sunday Times", "U.S. News", "World Report", "World Tribune", "Daily Express" i palestyńskim dzienniku "Al-Fajr". Od 1989 roku jest współpracownikiem i konsultantem NBC News.
 

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 2154 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Gdzie były media, kiedy niezależne dochodzenie uznało Amnesty International za organizację „instytucjonalnie rasistowską”?   von Koningsveld   2022-06-28
To nie jest artykuł o Shireen Abu Akleh   Collier   2022-06-27
W poszukiwaniu lekarstwa na obłęd   Koraszewski   2022-06-27
Amnesty International UK jest „instytucjonalnie rasistowska”, „kolonialistyczna” – a jej antysemityzm jest z tym ściśle powiązany     2022-06-25
Kiedy aktor jest aktorem   Jacoby   2022-06-24
Burzenie domów i zagarnianie ziemi, o których nikt nie mówi   Toameh   2022-06-23
Dziwaczna francuska sprawiedliwość   Carmon   2022-06-22
Turcja uderza na Irak, Syrię, Cypr i Grecję   Bulut   2022-06-21
Podcast "Guardiana": 34 minuty palestyńskiej propagandy udającej dziennikarstwo   Levick   2022-06-19
„Choroba” przywrócona przez Putina   Taheri   2022-06-18
Podsycanie urojeń Palestyńczyków   Bard   2022-06-18
Mało nas, mało nas do pieczenia chleba   Koraszewski   2022-06-17
Jak UE może chcieć bliższych więzi z Izraelem, finansując równocześnie terrorystyczne organizacje pozarządowe?   Deutsch   2022-06-16
Kilka słów do prezydenta Macrona: Sois Beau Et Tais-Toi   Fitzgerald   2022-06-15
Nuklearne zwycięstwo irańskich mułłów   Rafizadeh   2022-06-14
Co by było, gdyby Izrael traktował Amerykę tak, jak Ameryka traktuje Izrael?   Bard   2022-06-12
Iran: zbliża się lato gniewu   Taheri   2022-06-10
Alternatywny wszechświat palestyńskiej „suwerenności”   Altabef   2022-06-09
Nie zostawiajcie Amerykanów i sojuszników w ciemności   Rafizadeh   2022-06-08
ONZ twierdzi, że Izrael „w przeważającej mierze” ponosi winę za konflikt z Palestyńczykami     2022-06-08
Klinika Odessa - Ostatni felieton Ludwika Lewina   Lewin   2022-06-07
Wyszukiwarka Google promuje antysemityzm   Collier   2022-06-05
Pięćdziesiąt lat temu masakra w Izraelu ujawniła przerażający stan bezpieczeństwa na lotniskach   Gross   2022-06-04
Bibi, PiS, Kafka i pustelnik   Koraszewski   2022-06-03
Dlaczego dla ONZ jedna masakra w meczecie jest o wiele gorsza niż niezliczone masakry w kościołach?   Ibrahim   2022-06-03
Administracja Bidena błędnie rozumie posunięcia Erdoğana   Bekdil   2022-06-01
Oczywista prawda, której świat nie akceptuje: Palestyńczycy są odpowiedzialni za palestyńską przemoc     2022-06-01
Jak zaprzeczyć Holocaustowi, udając że się tego nie robi   Apfel   2022-05-30
Nienawidzący Izraela są naprawdę mistrzami propagandy     2022-05-29
Czy da się naprawić Human Rights Watch?   Steinberg   2022-05-28
Porozmawiajmy o „nakbie” i o tym, kto jest naprawdę odpowiedzialny za cierpienie Palestyńczyków   Tobin   2022-05-27
Czy politycy mogą być racjonalni?   Koraszewski   2022-05-25
Uchodźcy, ekonomia, zazdrość i nienawiść   Koraszewski   2022-05-23
BDS: Rosja versus Izrael   Kontorovich   2022-05-22
Oszałamiające kłamstwo najbardziej wpływowego muzułmanina na świecie   Ibrahim   2022-05-21
Narcyzm moralny i psychologia porażki   Landes   2022-05-20
Dlaczego Erdoğan szantażuje NATO?   Bekdil   2022-05-19
Radości, których dostarcza antysemityzm   Garrard   2022-05-19
Dlaczego Joe Biden ma taką obsesję na punkcie izraelskich osiedli?   Flatow   2022-05-17
Bardzo potrzebny rurociąg EastMed oczekuje na zaaprobowanie   Bergman   2022-05-17
Smutek wolności utopionej w krwi   Koraszewski   2022-05-16
Jak Biden rozpoczął wojnę z MBS, a potem przyszedł żebrać   Abdul-Hussain   2022-05-14
Urok intratnej neutralności   Koraszewski   2022-05-13
Szefowa związku brytyjskich studentów oskarżona o antysemityzm   Wójcik   2022-05-12
Dlaczego Rosja sądziła, że opowiadanie o “nazistach” będzie przekonujące   Franzman   2022-05-09
Rektor Princeton odrzuca wolność słowa i demonizuje jej obrońców   Klainerman   2022-05-07
Błogosławieństwo uczenia się na pamięć   Jacoby   2022-05-06
Wojna Rosji z Ukrainą: Bez szminki   Tsalic   2022-05-03
W redakcji „New York Timesa” słowo „okupowany” sprawia kłopot   Flatow   2022-05-03
Spiskowe teorie szacownego “Guardiana”   Collier   2022-05-01
Czarny Piotruś w rękawie Putina   Koraszewski   2022-04-30
Odstraszanie Chin: USA powinny uzbroić Tajwan po zęby – natychmiast   Chang   2022-04-29
Bliski Wschód: amerykańska wizja   Taheri   2022-04-28
Kursy walut w czasach putinowskiej zarazy   Koraszewski   2022-04-27
Przypomnienie o wszystkich tych palestyńskich uchodźcach   Bard   2022-04-27
Recenzja książki People Love Dead Jews     2022-04-26
Długi zbiór krótkich tematów   Rosenthal   2022-04-25
Turcja: Strzeżcie się islamistów niosących dary   Bekdil   2022-04-23
Dno nienawiści do Izraela   Levick   2022-04-22
Problem z świadkami Boga i z błaznami w kapłańskich szatach   Koraszewski   2022-04-21
Sprawy, których nie zauważają apologeci Putina   Taheri   2022-04-19
Europa kocha Palestyńczyków i udaje, że nie wie dlaczego   Koraszewski   2022-04-17
„Guardian” trzyma się narracji „biernej ofiary” w sprawie arabskiej przestępczości   Levick   2022-04-16
Gaz ziemny dla Hezbollahu, ale nie dla UE?   Bryen   2022-04-15
Nie, Sekretarzu Blinken, palestyński terror nie jest “bezsensowny”   Suissa   2022-04-15
Kiedy rządy stają po stronie antysemitów   Tobin   2022-04-14
“Kiedy Biden zobaczy, że jego błędy szkodzą interesom Ameryki?”   Toameh   2022-04-13
Wielki rosyjski energetyczny przekręt   Meotti   2022-04-12
Wojna zmienia ludzi w bestie   Koraszewski   2022-04-12
To demografia, głupcze!   Bard   2022-04-10
Wykopanie Rosji z Rady Praw Człowieka ONZ jest pustym gestem   Tobin   2022-04-07
Nieskończona ignorancja wiązania potrzeb Ukrainy z izraelską Żelazną Kopułą   Frantzman   2022-04-07
Jak Unia Europejska finansuje działania na Zachodnim Brzegu łamiące międzynarodowe prawo i podważające pokój   Van Koningsveld   2022-04-06
Obywatel i jego ewolucja w czasie i przestrzeni   Koraszewski   2022-04-06
Irański emerytowany generał: Rosja nie powinna być pośrednikiem w rozmowach nuklearnych     2022-04-05
Pod sztandarem walki z faszyzmem i o prawa człowieka   Koraszewski   2022-04-04
Prawdziwy powód krytykowania izraelskiej reakcji pomocowej dla Ukrainy   Altabef   2022-04-04
Oskarżenie o apartheid, Porozumienie Abrahamowe i “właściwa strona historii”     2022-04-03
Co się dzieje w gabinecie Putina?   Koraszewski   2022-04-01
Czy wywiad USA podrasowuje dowody o Iranie?   Bard   2022-03-31
PMW demaskuje żałosne “potępienie” terroru przez Abbasa   Marcus   2022-03-31
Jak Putin wydał miliony na szerzenie fałszywych informacji o szczelinowaniu   Ridley   2022-03-30
Wiara i człowieczeństwo - przypadek islamu   Koraszewski   2022-03-29
Dla Żydów fake news nie zaczynają się od Trumpa – zaczynają się od Al Dury   Amos   2022-03-28
Arabia Saudyjska i ZEA odmawiają poparcia USA przeciwko Rosji, ponieważ USA odmawiają poparcia ich przeciwko Iranowi     2022-03-28
BBC, rewizja historii i wynalezienie starożytnej Palestyny   Collier   2022-03-27
Grupa na wydziale prawa Harvardu, próbuje tak zdefiniować “apartheid”, by pasował do Izraela     2022-03-26
Czekiści z ulicy Sezamkowej   Koraszewski   2022-03-26
“Uczyńmy antyamerykańskie dyktatury znowu wielkimi”   Rafizadeh   2022-03-25
Kolejny palestyński “umiarkowany” jest zdemaskowany   Flatow   2022-03-24
Porażka odstraszania   Stewart   2022-03-24
Posłaniec z nieudanej przeszłości wskazuje ku problematycznej przyszłości   Tobin   2022-03-23
Jak odstraszyć wystraszonego, że nie dość straszy?   Koraszewski   2022-03-21
Czechosłowacka opcja   Rosenthal   2022-03-20
Zwycięzcą w wojnie z Ukrainą nie będzie Rosja ani Ameryka. Będą nim Chiny   Stern   2022-03-19
Jeśli chcesz prawdziwego pokoju, nie nalegaj na podział Jerozolimy, @USAmnIsrael     2022-03-19
Dlaczego świat tak bardzo obchodzi to, co Izrael robi w sprawie Ukrainy?   Tobin   2022-03-18
Amnesty International przyznaje, że chce zniszczenia Izraela   Collier   2022-03-17
Wymyślanie dyskryminacji tam gdzie jej nie ma   Abdul-Hussain   2022-03-16
Przeciwstawianie się Putinowi jest czymś więcej niż sympatią dla słabszego   Tobin   2022-03-15

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologia


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk