Prawda

Sobota, 2 marca 2024 - 16:55

« Poprzedni Następny »


Powiadom znajomych o tym artykule:
Do:
Od:

Eskalacja agresji irańskich mułłów w Ameryce Łacińskiej i na Bliskim Wschodzie


Majid Rafizadeh 2023-07-27

<span>Dzięki polityce ustępstw administracji Bidena i Obamy rządzący Iranem mułłowie stali się teraz głównym eksporterem broni. Co więcej, w połączeniu z nieuchronną bombą atomową, wydają się zdeterminowani, aby jeszcze bardziej zwiększyć eksport. Na zdjęciu: ówczesny sekretarz stanu USA John Kerry (po lewej) spotyka się z ówczesnym ministrem spraw zagranicznych Iranu Mohammadem Dżavadem Zarifem w Wiedniu 14 lipca 2015. Wikipedia)</span>
Dzięki polityce ustępstw administracji Bidena i Obamy rządzący Iranem mułłowie stali się teraz głównym eksporterem broni. Co więcej, w połączeniu z nieuchronną bombą atomową, wydają się zdeterminowani, aby jeszcze bardziej zwiększyć eksport. Na zdjęciu: ówczesny sekretarz stanu USA John Kerry (po lewej) spotyka się z ówczesnym ministrem spraw zagranicznych Iranu Mohammadem Dżavadem Zarifem w Wiedniu 14 lipca 2015. Wikipedia)

Dzięki polityce ustępstw administracji Bidena i Obamy rządzący Iranem mułłowie, nazywani przez Departament Stanu USA głównym państwowym sponsorem terroryzmu, stali się teraz również głównym eksporterem broni. Co więcej, w połączeniu z nieuchronną bombą atomową, wydają się zmierzać do dalszego zwiększania eksportu.


„Wprowadzenie zdolności obronnych i wojskowych i dzielenie się nimi [z przyjaznymi krajami] może rozszerzyć stosunki obronne kraju i wzmocnić odstraszanie” – przechwalał się ostatnio szef sztabu generalnego irańskich sił zbrojnych, generał dywizji Mohammad Bagheri w kontrolowanej przez państwo Iranu agencji informacyjnej Mehr News podczas spotkania urzędników i ambasadorów MSZ w Teheranie.


„Irańskie Siły Zbrojne są w pełni przygotowane do podniesienia poziomu powiązań w różnych dziedzinach, w tym hurtowym eksporcie sprzętu obronnego i wojskowego, a także szkoleniach, ćwiczeniach i praktycznym przekazywaniu doświadczeń”.

Minister obrony generał brygady Mohammad Reza Asztiani powtórzył podobne przesłanie. Zaznaczył, że Iran „nie ma ograniczeń” w eksporcie sprzętu wojskowego do innych krajów, w tym do Wenezueli.

 „Przyszły świat to inny świat. Geometria nowego porządku świata zmienia się wraz z pojawieniem się kilku nowych potęg, szczególnie w Azji i na różnych polach”.

Iran posiada obecnie największy i najbardziej zróżnicowany program rakiet balistycznych na Bliskim Wschodzie. Żaden inny kraj poza Iranem nie zbudował pocisków balistycznych dalekiego zasięgu przed uzyskaniem broni nuklearnej. Podczas gdy pociski balistyczne mogą być używane zarówno do celów ofensywnych, jak i obronnych, zaawansowane pociski są opracowywane głównie do przenoszenia broni jądrowej.


Według 
Johna Kirby'ego, koordynatora ds. komunikacji strategicznej w Radzie Bezpieczeństwa Narodowego USA:

„W maju Rosja otrzymała z Iranu setki dronów bojowych [bezzałogowych statków powietrznych], jak również sprzęt związany z ich produkcją. Publikujemy grafikę, która pokazuje, jak irańskie drony są przekazywane do Rosji: drony są budowane w Iranie, transportowane przez Morze Kaspijskie… a następnie używane operacyjnie przez siły rosyjskie przeciwko Ukrainie. Działania Rosji i Iranu są naruszeniem ich zobowiązań wynikających z rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ nr 2231 poprzez udział w tych transferach dronów z Iranu do Rosji bez zgody Rady Bezpieczeństwa ONZ”.

Wydaje się, że rozwój irańskiego reżimu jako eksportera broni rozpoczął się wraz z porozumieniem nuklearnym JCPOA z 2015 r., zawartym przez ówczesnego prezydenta Baracka Obamę. Wśród wielu nagród, które administracja Obamy zaoferowała reżimowi irańskiemu, było wyznaczenie 18 października 2020 r. jako daty zniesienia nałożonego na Iran embarga na broń i umożliwienie reżimowi legalnego eksportu, importu, kupowania i sprzedawania broni według własnego życzenia. Embargo na broń zostało wcześniej nałożone na Iran przez pięciu członków Rady Bezpieczeństwa ONZ w 2007 roku, za czasów administracji Busha. Embargo obejmowało szeroki wachlarz uzbrojenia, w tym artylerię dużego kalibru, drony, samoloty bojowe, czołgi bojowe, bojowe wozy opancerzone, śmigłowce szturmowe, rakiety, wyrzutnie rakiet i okręty wojenne.  


Drugim darem dla rządzących mułłów w Iranie jest prezydentura Joe Bidena. Służalcze przywództwo administracji Bidena i zniesienie embarga na broń mogło równie dobrze ośmielić irański reżim do nasilenia importu i eksportu broni.


Rządzący Iranem mułłowie również przechwalają się obecnie, że Chiny są kolejnym odbiorcą ich broni. „Nasza potęga wzrosła do takiego poziomu, że Chiny czekają w kolejce, by kupić 15 tysięcy naszych dronów” – powiedział niedawno wysoki urzędnik irańskiego Ministerstwa Wywiadu na Międzynarodowym Uniwersytecie Imama Chomeiniego w Kazwin. „Od dnia, w którym zwróciliśmy się na Wschód – dodał - Zachód nie mógł tego znieść, czego przykładem była wojna w Ukrainie”.


„Dzisiaj osiągnęliśmy punkt, w którym 22 kraje świata domagają się zakupu bezzałogowych samolotów od Iranu” – ogłosił generał dywizji Jahja Rahim Safavi na Uniwersytecie Wojskowym imama Husseina w Teheranie.


Reżim irański koncentruje się również na rozprzestrzenianiu i eksporcie precyzyjnie kierowanych pocisków balistycznych dalekiego i krótkiego zasięgu. Według raportu Forbes:

„Rosja chce również irańskich pocisków balistycznych krótkiego zasięgu Fateh-110 i Zolfaghar (SRBM) o zasięgu odpowiednio od 186 do 435 mil. Duże zamówienie na takie pociski mogłoby zastąpić Rosji jej arsenał pocisków balistycznych i manewrujących, który podobno się skurczył, umożliwiając jej podtrzymanie bombardowania ukraińskich miast”.

Dzięki ustępstwu administracji Bidena i porozumieniu nuklearnemu Obamy, reżim irański podwoił tempo wzbogacania uranu do 84% (klasa zbrojeniowa to 90%); obiecał zostać „jednym z największych eksporterów broni na świecie”; spowodował, że dawni sojusznicy USA, Arabia Saudyjska i Zjednoczone Emiraty Arabskie i zwróciły się o ochronę do Komunistycznej Partii Chin; rozszerzył agresją na Bliskim Wschodzie w celu wypchnięcia USA z tego obszaru; i rozszerzył obecność wojskową Iranu w Ameryce Łacińskiej, aby zagrozić Stanom Zjednoczonym.


Jak reaguje administracja Bidena? Według doniesień, grozi Izraelowi, który były prezydent Iranu Akbar Haszemi Rafsandżani nazwał 14 grudnia 2001 r. „krajem jednej bomby”: jeśli ten „kraj jednej bomby”, mniej więcej wielkości New Jersey (22 600km2) nie zgodzi się z planem administracji Bidena, by pozwolić Iranowi na posiadanie tyle broni nuklearnej, ile chce – podczas gdy Stany Zjednoczone przekupują irańskich mułłów sumą do 100 miliardów dolarów, prosząc o nieużywanie tej broni za kadencji administracji Bidena – Stany Zjednoczone „ponownie ocenią” swoje stosunki dyplomatyczne z Izraelem.


Zaiste wysoki poziom rozpoznania rzeczywistości.

 

Link do oryginału: https://www.gatestoneinstitute.org/19820/iran-escalating-aggression

Gatestone Institute, 22 lipca 2023

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

Majid Rafizadeh

 

Amerykański politolog irańskiego pochodzenia. Wykładowca na Harvard University, Przewodniczący International American Council. Członek zarządu Harvard International Review.


Skomentuj Tipsa en vn Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 2556 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Wszyscy jesteśmy imigrantami   Koraszewski   2024-03-02
Współudział UE w finansowaniu irańskiego terrroru   Rafizadeh   2024-03-01
Dzień po i jego konteksty   Koraszewski   2024-02-26
Sabotowanie romansu USA-Izrael   Altabef   2024-02-24
Eurowizja i bębny wojny   Collins   2024-02-23
Milczenie feministycznych owiec: ani słowa o horrorach HamasuZwolennicy #MeToo milczeli.   Chesler   2024-02-22
A zwycięzcą jest – Hamas!   Dershowitz   2024-02-21
"Palestyńczycy są tacy sami jak my", zapewnia mędrzec Blinken   Pandavar   2024-02-20
Żyjemy w momencie kulturowego chaosu   Meotti   2024-02-20
Chleba naszego powszedniego daj nam Google   Koraszewski   2024-02-19
Jak propalestyńscy są zachodni demonstranci?     2024-02-16
@Guardian kłamie, żeby przedstawić żołnierzy IDF jako potwory – ale pokazuje, że @IDF pozostaje najbardziej moralną armią na świecie     2024-02-15
Blinken powinien wiedzieć, że Autonomia Palestyńska jest równie zła jak rządy Hamasu w Gazie   Marcus   2024-02-14
Czy może istnieć uczciwa propalestyńska lewica?   Levick   2024-02-14
Hipokryzja zdefiniowana: grupy praw człowieka martwią się wszelkimi ograniczeniami w przepływie uchodźców, ale milczą w sprawie Egiptu, który zakazuje wjazdu jakimkolwiek uchodźcom z Gazy     2024-02-13
Czy uchodźcy żydowscy i arabscy są równi?Mimo prawie miliona żydowskich uchodźców z krajów arabskich, Organizacja Narodów Zjednoczonych nadal ma obsesję wyłącznie na punkcie potomków uchodźców arabskich.   Julius   2024-02-11
Kilka uwag wokół niepewności   Koraszewski   2024-02-09
Moi drodzy Palestyńczycy: Czas pozbyć się naszych przywódców i przyjąć izraelskie oferty pokojowe   Eid   2024-02-07
Jak zdemontować UNRWA: instrukcja krok po kroku     2024-02-07
Wojna Izraela z Hamasem jest najmniej śmiercionośną wojną w regionieDlaczego więc media opisują go jako „jedną z najbardziej śmiercionośnych… w historii”?   Greenfield   2024-02-06
Zdradziecka awangarda intelektualna   Koraszewski   2024-02-04
Departament Stanu a rzeczywistość   Bard   2024-02-03
Szef ONZ twierdzi, że Palestyńczycy mają „prawo do państwowości”. Dlaczego?   Fitzgerald   2024-02-03
UNRWA istnieje, aby pomóc w prowadzeniu wojny, której celem jest likwidacja Izraela   Tobin   2024-02-02
Islamscy terroryści tworzą klęski głodowe, żeby czerpać korzyści z pomocy zagranicznejWalka z terrorystami nie powoduje klęsk głodowych; pomoc humanitarna dla terrorystów powoduje klęski głodowe.   Greenfield   2024-02-01
Kto pierwszy mrugnie w wojnie w Gazie?   Fernandez   2024-02-01
Dokumentowanie działań umożliwiających zbrodnie wojenne Hamasu: agencje ONZ, programy pomocy rządowej i organizacje pozarządowe   Steinberg   2024-01-31
Prawdziwe ludobójstwa, które świat ignorujeZamiast przeciwstawić się prawdziwym zbrodniom przeciw ludzkości, społeczność międzynarodowa obrzuca Izrael krwawymi oszczerstwami.   Bryen   2024-01-29
Wysoki Przedstawiciel UE, Josep Borrell, przyznaje, że chce „dwóch państw”, a nie „pokoju”     2024-01-26
Błędna odpowiedź Bidena w sprawie TajwanuGłównym zagrożeniem dla pokoju w Azji nie jest niepodległość Tajwanu, ale chińska wojowniczość.   Jacoby   2024-01-26
Jak zakończyć cierpienia Palestyńczyków   Tawil   2024-01-24
Dla mediów terroryści Hamasu to duchy   Bard   2024-01-23
Złóżmy pozew przeciwko UNRWA w Hadze   Bedein   2024-01-23
Jak Princeton wybiela haniebną historię Kena Rotha   Steinberg   2024-01-22
Jedna wojna i dwie wizje   Taheri   2024-01-21
Pytasz, czy jesteś antysemitą?   Koraszewski   2024-01-21
“Koszmar zatajonych pieniędzy”: jak Katar kupił Ligę Bluszczową   Williams   2024-01-20
“Krwawe Boże Narodzenie”: chrześcijanie masakrowani w nigeryjskim ludobójstwie   Ibrahim   2024-01-17
Pracownicy pomocy humanitarnej wspierają Hamas   Bard   2024-01-13
Samobójcza głupota „rozwiązania w postaci dwóch państw”   Anderson   2024-01-12
Starzy orędownicy procesu pokojowego i wojna w Gazie   Flatow   2024-01-11
Dlaczego chrześcijańscy przywódcy ignorują ataki na swoją społeczność   Tawil   2024-01-10
Masha Gessen, lub, ври, да знай же меру   Fitzgerald   2024-01-09
Dla mediów terroryści Hamasu to duchy   Bard   2024-01-06
Izrael ma nie tylko armię najbardziej moralną, ale także najbardziej przejrzystą     2024-01-06
Krytycy Izraela po prostu nie chcą, aby Izrael zwyciężył   Tobin   2024-01-05
Kto popiera Hamas?   Dershowitz   2024-01-04
Nie ma „upokorzonej izraelskiej męskości”   Chesler   2024-01-02
Nie ma porównania pomiędzy przemocą palestyńską i żydowską na Zachodnim Brzegu     2024-01-02
Odzyskanie romantyzmu naszej sprawy   Greenfield   2023-12-28
Przyszła strategia ekonomiczna dla pokoju   Mahjar-Barducci   2023-12-25
“Przebudzenie” zagraża amerykańskim Żydom   Tobin   2023-12-23
Dziesięć podstawowych faktów na temat wojny z Hamasem, o których media nie mówią     2023-12-23
Zakazanie przez Bidena prawa wjazdu do USA dla „stosujących przemoc osadników” izraelskich zablokowałby tych, którzy po prostu nie zgadzają się z jego polityką   Kontorovich   2023-12-21
Wojna w Ukrainie i na Bliskim Wschodzie   Koraszewski   2023-12-20
Czy dysonans poznawczy Bidena może pozwolić Izraelowi wygrać wojnę?   Tobin   2023-12-19
Dlaczego islamiści roszczą sobie prawa do ziemi niemuzułmańskiej?   Bulut   2023-12-18
Polityka tożsamości i zaburzenia kognitywne   Koraszewski   2023-12-18
Symfoniczna wersja terroru   Taheri   2023-12-15
Wsparcie dla terroru: jak terroryści wykorzystują organizacje humanitarne   i Nathaniel Rabkin   2023-12-14
Zdumiewająca naiwność Izraelofobów. Zachodnie oburzenie wywołane wyłapywaniem przez IDF podejrzanych członków Hamasu jest absurdalnym kwiecistym moralizowaniem.   O'Neill   2023-12-13
Redaktor kuwejckiej gazety: Hamas powinien być ścigany sądownie za śmierć i zniszczenie, jakie ściągnął na Gazańczyków atakiem z 7 października     2023-12-11
Tak daleko, tak blisko   Koraszewski   2023-12-10
Za kulisami Human Rights Watch: nienawiść i korupcjaPamięci Roberta Bernsteina, założyciela Human Rights Watch   Steinberg   2023-12-09
Najnowszy hit Pallywoodu. Jak usłużne relacje mediów o „zbombardowaniu” szpitala Al-Ahli promowały propagandę Hamasu   Landes   2023-12-07
Nagroda Nobla za terror i inne absurdy   Fernandez   2023-12-06
Gaza – kto z kim walczy i w imię czego?   Koraszewski   2023-12-05
Unia Europejska jest wspólnikiem Iranu   Rafizadeh   2023-12-05
W  Betlejem Boże Narodzenie zostało odwołane , a winni są Żydzi.     2023-12-04
Porażka zachodniego feminizmu, kiedy jest najbardziej potrzebny   Chesler   2023-12-04
Huti: kim są i dlaczego atakują Izrael?   Flatow   2023-12-03
Krótka historia długiej odpowiedzialności zbiorowej   Koraszewski   2023-12-02
Dlaczego Arabowie “zdradzili” Palestyńczyków   Toameh   2023-12-01
Coleman Hughes atakuje porównania między Palestyńczykami a walką Czarnych o wolność w Afryce Południowej i w Ameryce   Coyne   2023-12-01
Prawdziwi eksperci prawa międzynarodowego są zgodni: Hamas jest winny zbrodni wojennych i niemal na pewno ludobójstwa. Ale media ignorują ten przekaz     2023-11-30
Czerwony Krzyż po raz kolejny zawodzi Żydów   Bard   2023-11-28
“Rozwiązanie w postaci dwóch państw” oznacza terroryzm   Greenfield   2023-11-27
Niebezpieczne fantazje Bidena o państwie palestyńskim   Tobin   2023-11-26
Nie, Joe. Powierzenie ONZ odpowiedzialności za Gazę byłoby kiepskim dowcipem   Kontorovich   2023-11-24
Nagroda administracji Bidena dla Iranu w wysokości 10 miliardów dolarów: tylko małe podziękowanie za zorganizowanie wojny, zranienie 56 żołnierzy amerykańskich i próbę wypędzenia USA z Bliskiego Wschodu.   Rafizadeh   2023-11-23
Gaza moja miłość   Koraszewski   2023-11-22
Oszczerstwa o popełnianiu „ludobójstwa przez Izrael mają na celu usprawiedliwienie ewentualnego prawdziwego ludobójstwa na Żydach     2023-11-21
Dlaczego Palestyńczycy nie chcą rządzić Gazą?   Abdul-Hussain   2023-11-18
Gaza, islam i Zachód   Smith   2023-11-17
Pora, żeby Biden publicznie przyznał, że jest to wojna irańskich mułłów przeciwko Izraelowi i Stanom Zjednoczonym   Rafizadeh   2023-11-15
Amerykański front   Rosenthal   2023-11-07
Antonio Guterres nie jest najgorszym sekretarzem generalnym w historii ONZ, ale jest w czołówce   Fitzgerald   2023-11-04
Normalizacja barbarzyństwa. Społeczeństwa, które rezygnują z wolności, wkrótce zobaczą, że zastąpiła ją przemoc.   O'Neill   2023-11-03
Zamknięcie granicy przez Egipt stanowi naruszenie prawa międzynarodowego   Kontorovich   2023-11-01
Po masakrze Żydów przeprowadzonej przez Hamas „GUARDIAN” nienawidzi Żydów jeszcze bardziej   Levick   2023-10-30
Egipt i Jordania odmawiają ratowania palestyńskiego życia     2023-10-28
Wielki Zderzacz Andronów   Koraszewski   2023-10-26
Lepsze pytanie: czego prawo międzynarodowe wymaga od reszty świata w sprawie Hamasu?   Amos   2023-10-25
Właśnie przeczytałem Idź i wróć człowiekiem   Kalwas   2023-10-24
Piekło wojen miejskich nie jest unikalne dla Gazy   Brincka   2023-10-23
Kto i jak współczuje Palestyńczykom?   Koraszewski   2023-10-21
Czy powinniśmy pomagać Palestyńczykom w Gazie?   Destexhe   2023-10-18
Przyzwoici liberałowie mogą wyrządzić więcej szkody niż demonstranci popierający Hamas   Tobin   2023-10-15
List otwarty do redaktora naczelnego „Gazety Wyborczej” Jarosława Kurskiego   Koraszewski   2023-10-15
Najważniejsza zmiana w świecie arabskim od końca kolonializmu     2023-10-06

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Lekarze bez Granic


Wojna w Ukrainie


Krytycy Izraela


Walka z malarią


Przedwyborcza kampania


Nowy ateizm


Rzeczywiste łamanie


Jest lepiej


Aburd


Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


&#8222;Choroba&#8221; przywrócona przez Putina


&#8222;Przebudzeni&#8221;


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk