Prawda

Niedziela, 13 czerwca 2021 - 10:34

« Poprzedni Następny »


Wojna Egiptu z terroryzmem: podwójne standardy świata


Khaled Abu Toameh 2014-11-10

Wysadzanie w powietrze budynku jako część operacji armii egipskiej usunięcia wszystkich budynków ze “strefy buforowej” wzdłuż granicy Egiptu ze Strefą Gazy. (Z: PressTV zrzut z ekranu)
Wysadzanie w powietrze budynku jako część operacji armii egipskiej usunięcia wszystkich budynków ze “strefy buforowej” wzdłuż granicy Egiptu ze Strefą Gazy. (Z: PressTV zrzut z ekranu)

Trzy miesiące po konfrontacji zbrojnej między Hamasem a Izraelem także Egipcjanie prowadzą własną wojnę z terroryzmem na Synaju północnym.

Wojna Egiptu jednak, która zaczęła się po zmasakrowaniu 33 żołnierzy egipskich przez terrorystów islamskich, nie wydaje się niepokoić społeczności międzynarodowej i organizacji praw człowieka, a przynajmniej nie tak bardzo, jak działania Izraela zmierzające do powstrzymania rakiet i pocisków zrzucanych na Izrael ze Strefy Gazy.


Działania armii egipskiej obejmują wyburzenie setek domów wzdłuż granicy ze Strefą Gazy i przeniesienie tysięcy ludzi na nowe miejsce.
 

Celem Egiptu jest ustanowienie strefy buforowej wzdłuż granicy ze Strefą Gazy w celu zapobieżenia używania tuneli służących zarówno do szmuglowania towarów i broni, jak i do ataków na egipskich żołnierzy i cywilów. Innymi słowy, Egipcjanie zacieśniają blokadę Strefy Gazy i kolektywnie karzą żyjących tam Palestyńczyków, a nie tylko Hamas.


Wszystko to dzieje się na oczach społeczności międzynarodowej i mediów. Niemniej, nie poproszono Rady Bezpieczeństwa Narodów Zjednoczonych o nadzwyczajne spotkanie, by potępić to, co niektórzy egipscy działacze praw człowieka opisują jako „transfer” i „wysiedlenie” setek rodzin na Synaju.


Egipski prawnik i działacz praw człowieka, Gamal Eid, powiedział, że egipskie środki bezpieczeństwa są „niekonstytucyjne”. Napisał, że Artykuł 63 konstytucji egipskiej zabrania przymusowego i arbitralnego transferu obywateli.


Egipscy eksperci ds. bezpieczeństwa ostrzegli w tym tygodniu, że “wysiedlenie” mieszkańców Synaju nie powstrzyma ataków terrorystycznych na policję i armię egipską.


Były generał Safwat al-Zajjat powiedział, że spodziewa się nasilenia ataków terrorystycznych nie tylko na Synaju, ale także w innych częściach Egiptu, włącznie z Kairem, żeby dowieść, że posunięcia armii egipskiej są nieskuteczne. Sądzi on także, że transfer tysięcy rodzin i zburzenie ich domów przysłuży się terrorystom.


Działacz egipski, Massad Abu Fadżr napisał na swojej stronie Facebooka, że przymusowa eksmisja rodzin z ich domów w Egipcie jest równoznaczna z „wypowiedzeniem wojny przez władze egipskie” trzem największym i najpotężniejszym klanom na Synaju. On także przewiduje, że ta akcja odbije się jak bumerang i wzmocni terrorystów.


Co jednak jest może bardziej niepokojące, to obawa, że bezprecedensowa akcja Egiptu spowoduje, iż Hamas i inne grupy terrorystyczne w Gazie ponowią ataki na Izrael.


Egipcjanie mają oczywiście prawo do prowadzenia bezwzględnej wojny z rozmaitymi grupami terrorystycznymi, które od dawna działają na Synaju. Jednak przez zacieśnienie blokady Strefy Gazy Egipcjanie dają Hamasowi i Islamskiemu Dżihadowi wymówkę do ponowienia ataków na Izrael.


Te dwie palestyńskie grupy terrorystyczne zapewne nie wezmą odwetu przez zaatakowanie Egiptu. Wiedzą, że odpowiedź Egiptu na taki atak będzie znacznie ostrzejsza niż zbrojna odpowiedź Izraela. To wyjaśnia, dlaczego Hamas i inne grupy palestyńskie byli ostrożni w odpowiedzi na posunięcia egipskie – jak dotąd nie było żadnych potępień ani protestów.


W rzeczywistości Hamas już jest w stanie paniki w następstwie oskarżeń rzuconych przez niektórych Egipcjan, że Palestyńczycy ze Strefy Gazy brali udział w zabijaniu żołnierzy na Synaju.


Raz jeszcze dziennikarze egipscy wzywają swojego prezydenta, by zaatakował Hamas w odpowiedzi na atak na Synaju. Poprzedni atak na żołnierzy egipskich na Synaju kilka miesięcy temu spowodował podobne wezwania.


Reham Noaman, znana dziennikarka egipska, wezwała prezydenta egipskiego, Abdela Fattaha el-Sisiego, by "zmiażdżył" Hamas i jego zbrojne skrzydło, Ezaddin al-Kassam. "Izrael nie jest lepszy od nas – powiedziała. – Kiedy Izrael chce uderzyć Hamas z powodu rakiety, która nie jest warta jednego grosza, nie stara się o pozwolenie Rady Bezpieczeństwa”.


Egipcjanie wreszcie zrozumieli, że kontrolowana przez Hamas Strefa Gazy stała się głównym eksporterem terroryzmu w regionie. Izrael doszedł do tego wniosku kilka lat temu, kiedy Hamas i inne grupy terroru zaczęli ostrzeliwanie rakietami i pociskami z moździerzy  izraelskich miast.


Egipcjanie zrozumieli także, że tunele szmuglerskie wzdłuż ich wspólnej granicy ze Strefą Gazy działają w obie strony. W przeszłości Egipcjanie wierzyli, że tunele są używane tylko do szmuglowania broni do Strefy Gazy. Teraz jednak są przekonani, że te tunele służą także szmuglowaniu broni i terrorystów na teren Egiptu.


Teraz, kiedy Egipcjanie postanowili całkowicie zamknąć swoją granicę ze Strefą Gazy, wzrosła możliwość kolejnej konfrontacji zbrojnej między Hamasem a Izraelem. Hamas niewątpliwie będzie próbował wyłamać się z zwiększonej izolacji przez rozpoczęcie kolejnej wojny z Izraelem.


Egipcjanom nie będzie przeszkadzało, jeśli wybuchnie kolejna wojna między Palestyńczykami i Izraelem – jak długo konfrontacja zbrojna będzie miała miejsce po drugiej stronie granicy Strefy Gazy z Egiptem.


I, oczywiście, społeczność międzynarodowa raz jeszcze rzuci się z oskarżeniami na Izrael o “ludobójstwo” Palestyńczyków w Strefie Gazy. Nie trzeba mówić, że społeczność międzynarodowa będzie nadal ignorować wyburzanie przez Egipt setek domów i przymusową eksmisję tysięcy ludzi na Synaju.


Egipskie działania na rzecz bezpieczeństwa na Synaju raz jeszcze ujawniły podwójne standardy społeczności międzynarodowej wobec wojny z terroryzmem. Podczas gdy Egipt może burzyć setki domów i siłą wysiedlać tysiące ludzi w imię wojny z terroryzmem, Izraelowi nie wolno uderzyć w tych, którzy ostrzeliwują rakietami i pociskami moździerzowymi miasta izraelskie.


Egypt’s War on Terrorism: World’s Double Standards

Gatestone Institute, 3 listopada2014

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaKhaled Abu Toameh - urodzony w 1963 r. w Tulkarem na Zachodnim Brzegu, palestyński dziennikarz, któremu wielokrotnie grożono śmiercią. Publikował między innymi w "The Jerusalem Post", "Wall Street Journal", "Sunday Times", "U.S. News", "World Report", "World Tribune", "Daily Express" i palestyńskim dzienniku "Al-Fajr". Od 1989 roku jest współpracownikiem i konsultantem NBC News.

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
1. racjonalna walka z terroryzmem mieczysławski 2014-11-10


Notatki

Znalezionych 1850 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

200 dziennikarzy popiera kłamstwa o Izraelu     2021-06-12
Dlaczego Stany Zjednoczone mają dawać palestyńskim dyktatorom jakąkolwiek pomoc?   Fitzgerald   2021-06-10
Konwalie na byłym cmentarzu   Ferus   2021-05-30
Tak pięknie kwitną konwalie   Koraszewski   2021-05-27
Kochający Hitlera i Stalina socjalista, którego pomnika nikt nie ruszy   Greenfield   2021-05-25
Biedni Amerykanie walczą z rasizmem   Koraszewski   2021-05-22
Czego Palestyńczycy mogliby się nauczyć od Niemców Sudeckich   Schwarz   2021-05-20
Odpowiedź senatorowi Bernie Sandersowi   Harris   2021-05-20
Amerykanie mają prawo wiedzieć o nadchodzącej umowie Bidena z irańskimi mułłami   Rafizadeh   2021-05-19
Biden i Iran: pokusa uratowania zombi   Taheri   2021-05-18
Jak zapewnić powtarzanie rakietowych ataków Hamasu   Dershowitz   2021-05-15
Liberalna reakcja na Tima Scotta pokazuje, że rasizm stał się bronią polityczną   Tobin   2021-05-13
Przemoc jest próbą Abbasa wymuszenia ustępstw Bidena   Tobin   2021-05-12
Palestyńskie państwo: co powiedziałby Ben Gurion?   Taheri   2021-05-11
Praktykowanie feminizmu będąc białą kobietą   Chesler   2021-05-11
Obywatelu, czuj się poinformowany   Koraszewski   2021-05-10
Wycofanie się Bidena z Afganistanu podważa jego globalną strategię   Kemp   2021-05-10
Osiem wskazówek czytania o Izraelu   Friedman   2021-05-09
Jak po pięciu miesiącach załamała się obietnica reform Erdogana   Bekdil   2021-05-06
Zastosowanie krytycznej teorii rasy do krytyki Izraela   Tobin   2021-05-05
80 lat temu: senatorzy USA popierają żydowską ojczyznę; brytyjscy i tureccy dyplomaci protestują mówiąc, że świat będzie miał się lepiej, jeśli Żydzi pozostaną pod nazistowskimi rządami     2021-05-04
Postępowi intelektualiści walczą z postępem   Abdul-Hussain   2021-05-03
Komisarz UNRWA twierdzi, że agencja nie jest polityczna. Jest WYŁĄCZNIE polityczna!     2021-05-02
Błąd w dyplomatycznej sztuce   Tobin   2021-04-30
Nacjonalizm versus imperium   Rosenthal   2021-04-29
Różnica między wymówkami a powodami nienawiści do Żydów     2021-04-28
Doktryna polityki zagranicznej USA przedstawiona przez Lindę Thomas-Greenfield   Glick   2021-04-27
Końcowa faza gry w Afganistanie jest również początkiem   Fernandez   2021-04-27
Projekt ustawy Betty McCollum (poparty przez J-Street i Americans for Peace) jest antysemicki. Oto dlaczego.     2021-04-24
Profesor islamskiego prawa: Żydzi poprzez język kontrolują świat, jednak lingwistyczne zwycięstwa należą do Arabów   Fitzgerald   2021-04-23
Amerykańskie Stowarzyszenie Humanistów oszalało   Rebecca Goldstein   2021-04-23
Jak palestyńscy przywódcy traktują palestyńskich uchodźców   Toameh   2021-04-22
Irracjonalna, niebezpieczna polityka wobec Iranu nie jest przypadkiem   Rosenthal   2021-04-18
Polityka,  czyli wojna innymi środkami   Koraszewski   2021-04-17
Czy możemy wygrać w “szarej strefie”?   Kemp   2021-04-15
Amerykanie zabici przez palestyńskich Arabów: zapomniane ofiary terroru   Flatow   2021-04-15
Antony Blinken zadzwonił do niewłaściwego faceta   Flatow   2021-04-14
Brytyjski dyplomata, który uratował ponad 40 tysięcy Żydów   Bull   2021-04-13
Wykorzystywanie zachodniego świata akademickiego przez Chiny   Bergman   2021-04-13
Dlaczego Żydzi i Polacy nadal spierają się o Holocaust?   Tobin   2021-04-12
Ameryka zmienia stronę   Rosenthal   2021-04-10
Co Palestyńczycy w obliczu zbliżających się wyborów myślą o korupcji w ich społeczeństwie?   Roth   2021-04-09
Administracja Bidena i Iran: tajne umowy i ponowne ugłaskiwanie?   Rafizadeh   2021-04-08
Congressional Research Service zmieniła historię palestyńskiego nacjonalizmu. Dwukrotnie.     2021-04-07
Lękliwe cenzurowanie Dantego i wyznania Adama Michnika   Koraszewski   2021-04-05
Dlaczego Biden jest obojętny wobec gloryfikacji antysemityzmu przez ONZ?   Bayefsky   2021-04-04
USA, Chiny, Rosja i pułapka Tucydydesa   Taheri   2021-04-02
Rzekome międzynarodowe prawo jest najnowszym antyizraelskim oszczerstwem   Kontorovich   2021-04-02
Francja: Profesor pod ochroną policyjną po odmowie zrównania “islamofobii” z antysemityzmem   Spencer   2021-04-01
Za Bidena stare błędy stają się znowu nowymi   Rosenthal   2021-03-31
Ameryka versus Iran: czyli kto zaczął?   Abdul-Hussain   2021-03-30
Ryzykowna podróż śladami dziadów   Koraszewski   2021-03-29
Czego chcą Palestyńczycy   Abdul-Hussain   2021-03-28
Dania uderza w „społeczeństwa równoległe”   Kern   2021-03-27
Podlizująca się Chinom WHO stwarza niebezpieczeństwo kolejnej pandemii   Ridley   2021-03-25
Oblężenie Paryża, czyli wojna światów   Zbierski   2021-03-24
Chiny zwiększają naciski na Tajwan   Bergman   2021-03-23
Małostkowy izolacjonizm UE niszczy Europę   Ridley   2021-03-20
Palestyńczycy: Dlaczego terroryści popierają masowych morderców   Toameh   2021-03-20
Wstęga nienawiści Möbiusa   Savodnik   2021-03-17
Jak wizja Orwella może stać się rzeczywistością   Rosenthal   2021-03-17
“New York Times” kryje terrorystkę i na dodatek oczernia Goldę Meir   Flatow   2021-03-14
Nie rzucajcie księcia wilkom na pożarcie   Bard   2021-03-13
Uwagi o politycznej dyskalkulii   Koraszewski   2021-03-13
Chiny kontynuują miażdżenie Hong Kongu   Bergman   2021-03-12
Biden porzuca pokój na Bliskim Wschodzie   Glick   2021-03-10
Politycznie, lirycznie i empatycznie   Koraszewski   2021-03-07
Społeczeństwo, które nie może dyskutować o wpływie ideologii trans na dzieci, nie jest demokracją   Tobin   2021-03-06
BBC milczy o zaplanowanych wyborach palestyńskich   Sela   2021-03-06
Notoryczna kradzież pięknych słów   Koraszewski   2021-03-05
Oto dziennikarze BBC, którzy byli szczególnie nieuczciwi w sprawie Izraela.   Fitzgerald   2021-03-05
Chiny kupują ludzi na zachodnich uniwersytetach   Meotti   2021-03-04
Głupia polityka bliskowschodnia Bidena   Rosenthal   2021-03-02
Palestyńczycy: Unia Europejska ułatwia zwycięstwo Hamasu   Tawil   2021-02-28
Spotkanie w BBC Davida Baddiela z profesorem z SOAS, który usprawiedliwia palestyńską negację Holocaustu   Levick   2021-02-26
Dlaczego Międzynarodowy Trybunał Karny jest w błędzie: Izrael nie jest winny “zbrodni wojennych”   Fitzgerald   2021-02-25
Propaganda terroryzmu nadal obecna na Twitterze   Fernandez   2021-02-23
Okrucieństwo podnoszenia płacy minimalnej   Jacoby   2021-02-23
Na tropach dyktatora i smętków   Koraszewski   2021-02-22
Czy zapał Bidena do zawarcia umowy zadziała lepiej niż „maksymalne naciski”?   Tobin   2021-02-22
Kościół antyrasizmu   Coyne   2021-02-20
Łamanie praw człowieka, o którym nikt nie mówi   Toameh   2021-02-19
Czy sukcesy Trumpa przetrwają na Bliskim Wschodzie?   Milliere   2021-02-18
Nawet najbardziej elokwentni Palestyńczycy (tacy jak Noura Erakat) mają idiotyczną mentalność “sumy zerowej”, że pomaganie Izraelowi równa się szkodzeniu Palestyńczykom     2021-02-17
Człowiek to brzmi dumnie   Koraszewski   2021-02-17
Dla Obamy Izrael nie był “żadną Ziemią Obiecaną”   Bard   2021-02-16
Przeszłość i przyszłość, czyli uwagi o futurologii   Koraszewski   2021-02-15
Wybory prezydenta Bidena wskazują na długą listę błędów w polityce wobec Bliskiego Wschodu   Amos   2021-02-15
Klapki na oczach antyizraelskich historyków: “Porozumienia Abrahamowe nie są historyczne”     2021-02-14
Hady Amr i inne powody do złośliwej satysfakcji w Ramallah   Blum   2021-02-13
Zagubiona w kontrowersji wokół laserów z przestrzeni kosmicznej   Collins   2021-02-12
O kryzysach humanitarnych i kryzysie humanistycznym   Koraszewski   2021-02-11
O Polaku, który zaważył na losach świata   Garczyński-Gąssowski   2021-02-09
Palestyńczycy: Nie dla normalizacji z „syjonistycznym tworem”   Toameh   2021-02-08
Oszustwo w sprawie palestyńskich uchodźców   Bard   2021-02-07
Nowi ludzie w Waszyngtonie: Co kryje się za gestami   Taheri   2021-02-06
Niegdysiejszy i przyszły “bystrooki ekspert”, Robert Malley   Fitzgerald   2021-02-06
Rękawiczki Berniego, memy i inne sprawy   Collins   2021-02-03
Dlaczego ustępstwa Bidena wobec Palestyńczyków szkodzą im zamiast pomagać   Tobin   2021-02-02
Arabski medyczny apartheid – gdzie jest oburzenie?   Tawil   2021-02-01

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Bohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotu


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk