Prawda

Wtorek, 11 maja 2021 - 22:36

« Poprzedni Następny »


Więcej niż tylko pokój – normalność


Daled Amos 2020-12-28


Seth Frantzman przedstawił w ubiegłym tygodniu interesującą tezę w artykule w “Newsweeku”. Argumentuje w oparciu o swoją niedawną wizytę w Dubaju, że umowy pokojowe Izraela pokazują, jak nienormalne było traktowanie Izraela [Israel's Peace Deals Show How Abnormal Israel's Treatment Has Been]. (Dubaj od 26 listopada odwiedziło 50 tysięcy Izraelczyków.)  


Pisząc o tym, jak normalnie odbierał swój pobyt w Emiratach i jak normalnie w rzeczywistości powinien być odbierany, Frantzman pisze, że izolacja Izraela w świecie arabskim jest sztuczną sytuacją:


Jednak międzynarodowa kampania prowadzona przez dziesięciolecia próbowała uczynić czymś akceptowalnym nie tylko brak stosunków Izraela z dziesiątkami głównie muzułmańskich krajów, ale ujawnianie żydowskiej religii było uważane za tabu lub za „kontrowersyjne” w tych miejscach. 

 

...Akceptacja izolacji Izraela i wymazanie żydowskiej historii na Bliskim Wschodzie były otwartą raną dotykającą cały region. To nigdy nie powinno było się zdarzyć. Izrael i kilka krajów arabskich walczyły ze sobą w wojnie 1948 roku i są powody, dla których Palestyńczycy i ich zwolennicy sprzeciwiali się polityce Izraela. Jednak podobne, straszliwe wojny, takie jak między Indiami i Pakistanem w 1948 roku, nie spowodowały że dziesiątki krajów nie uznawały Indii lub udawały, że Hindusi nie istnieją. Normalizacja i dyplomatyczne stosunki są najbardziej podstawowymi, geopolitycznymi normami na całym świecie. A przecież jest tak wielu polityków (takich jak były sekretarz stanu USA, John Kerry, który pchał ku porozumieniu z Iranem), którzy ślepo akceptowali fakt, że tak wiele krajów nie normalizowało związków z Izraelem. [podkreślenie dodane]

Frantzman widzi "antyizraelską krucjatę" minionych 70 lat jako rezultat antysemityzmu.

 

Porównanie Izraela z Indiami jest ciekawe.

 

Z jednej strony, można argumentować, że w odróżnieniu od Indii Izrael – jako żydowskie państwo – prowokuje odwieczną niechęć w świecie arabsko-muzułmańskim przeciwko Żydom, która jest praktycznie wdrukowana w islam. To napięcie było ewidentne w świecie arabskim od jego początku.

 

Normalizacja stosunków jest zachodnią koncepcją i celem, do którego dążą państwa, kiedy rozwiązują wzajemne konflikty. Niekoniecznie jest to arabskie podejście – gdzie używa się hudnah, czyli zawieszenia broni: tymczasowego rozwiązania w oczekiwaniu na sprzyjającą zmianę w status quo wobec wroga.

 

To właśnie jest tak uderzające w Porozumieniach Abrahamowych – nie jest to sposób, w jaki normalnie załatwia się sprawy na Bliskim Wschodzie, jak w traktatach pokojowych, jakie Izrael ma z Egiptem i Jordanią, gdzie jest “zimny” pokój, ale antyizraelska retoryka nadal jest powszechna.  W Porozumieniach Abrahamowych są kraje arabskie, które zmieniły zdanie i nie postrzegają już Izraela jako wroga; Egipt i Jordania nadal nie były w stanie tego zrobić.

 

Podobieństwo między Indiami i Izraelem polega na ich aktywnych działaniach, by poprawić stosunki tak globalnie, jak ze światem muzułmańskim.

 

Artykuł w Wikipedii o Zagranicznych stosunkach Indii zawiera listę krajów, z którymi Indie mają nawiązane stosunki. W dziale opisującym związki Indii z palestyńskimi Arabami czytamy:  

W świetle religijnego podziału między Indiami a Pakistanem, chęć polepszenia stosunków z muzułmańskimi krajami na całym świecie był dalszą zachętą do poparcia przez Indie sprawy palestyńskiej. [podkreślenie dodane]  

To twierdzenie, że konflikt Indii z Pakistanem jest motywacją dla lepszych stosunków z krajami muzułmańskimi, odbija się echem w opisach związków Indii z niektórymi muzułmańskimi krajami:

Afganistan: "Nowy, demokratycznie wybrany rząd afgański wzmocnił swoje związki z Indiami w następstwie trwających napięć i problemów z Pakistanem, który nadal daje schronienie i poparcie talibom”.

Bangladesz: "Od początku związki Indii z Bangladeszem nie mogłyby być silniejsze z powodu pełnego poparcia Indii dla niepodległości i opozycji wobec Pakistanu w 1971 roku”.

Iran: "Po Rewolucji Islamskiej 1979 roku Iran wycofał się z CENTO i odciął się od przyjaznych wobec USA krajów, włącznie z Pakistanem, co automatycznie oznaczało polepszone relacje z Republiką Indii”.  

Tadżykistan: "Rola Indii w walce z Talibanem i Al-Kaidą i jej strategiczna rywalizacja zarówno z Chinami, jak Pakistanem uczyniła związki z Tadżykistanem ważną częścią strategii i polityki bezpieczeństwa".

I z drugiej strony:

Arabia Saudyjska: "Na strategiczne stosunki Indii z Arabią Saudyjską wpłynęły bliskie związki Saudyjczyków z Pakistanem. Arabia Saudyjska popierała stanowisko Pakistanu w konflikcie o Kaszmir i podczas wojny Indii z Pakistanem w 1971 roku kosztem stosunków z Indiami”.

Turcja: "Z powodu kontrowersyjnych kwestii, takich jak bliskie stosunki Turcji z Pakistanem, stosunki między tymi dwoma krajami często były napięte w pewnych okresach, ale lepsze w innych”.

Innymi słowy, Pakistan służył jako bodziec dla pewnych muzułmańskich krajów do poprawienia stosunków z Indiami w podobny sposób, w jaki Iran motywuje pewne kraje arabskie do poprawienia swoich stosunków z Izraelem.

 

Choć można sprzeczać się z twierdzeniem Frantzmana o sztuczności wrogości wobec Izraela w świecie arabskim, jest jasne, że przed Trumpem administracja USA “ślepo akceptowała fakt, że tak wiele krajów nie normalizuje stosunków z Izraelem”. Administracja Trumpa nie akceptowała tego i podjęła działania nie tylko na rzecz zakończenia tej wrogości, ale doprowadziła do znormalizowania stosunków między Izraelem a czterema państwami muzułmańskimi.  

 

W niedawnym artykule Jonathan Tobin opisuje jak Trump przekształcił “quid pro quo” z pogardliwego napiętnowania ze strony Demokratów w triumf dyplomacji [How Trump Transformed ‘Quid Pro Quo’ From Democratic Slur to Diplomatic Triumph]. Zauważa opozycję, także wśród Republikanów:

Ten łaciński zwrot stał się czymś w rodzaju obelgi wśród Demokratów, od kiedy zaistniał jako sztandarowy zwrot, używany do uzasadnienia nieudanej próby usunięcia Trumpa. Seria umów o normalizacji stosunków pokazuje jednak pozytywną stronę podejścia quid pro quo.

Te umowy, bynajmniej nie wskazują na płytką, cyniczną postawę wobec rządzenia, pokazują, że quid pro quo jest szybszą, bardziej inteligentną i przytomną strategią niż inne idee i taktyki, jakimi kierowały się poprzednie administracje.

Tobin określa to podejście quid pro quo nazwą transakcyjnej dyplomacji – życzę jednak szczęścia przy definiowaniu, jak różni się to od normalnej dyplomacji.

 

Wikipedia wywodzi dyplomację transakcyjną od byłej sekretarz stanu, Condoleezzy Rice, która skupiała się na regionalnych rozwiązaniach i pracowała z rządami, by budować  infrastrukturę w ich krajach i zredukować ich zależność od USA. Christian Science Monitor widzi dyplomację transakcyjną jako pozbawioną wartości i przywołuje przykład USA, które zgodziły się na zredukowanie swoich stosunków z Tajwanem w celu poprawy stosunków z Chinami, lub Obamy, dającego ulgi w sankcjach za zgodę Iranu na umowę nuklearną.  

 

Zdaniem Tobina dyplomacja transakcyjna jest pragmatyczna i odrzuca idee, które nie działają:

Transakcyjna strategia Trumpa zadziałała. Zamiast skupiać się na utrzymywaniu polityki, która nie mogła przynieść żadnych rezultatów – jak nierealistyczna nadzieja, że Palestyńczycy kiedykolwiek będą prowadzić poważne negocjacje i równie beznadziejny impas na Saharze Zachodniej – Trump wykorzystał okazję, by doprowadzić do umów, które służą interesom USA zamiast pozwolić sobie na ugrzęźnięcie w dyplomatycznej tradycji.  

Być może, administracja Trumpa rzeczywiście trafiła w sedno. Żaden akt dyplomacji nie mógłby stworzyć tego rodzaju ciepła i przyjaźni, jakie widzimy dziś między Izraelem a ZEA. 

 

Być może quid pro quo nie tyle stworzyło pokój, ile usunęło blokady na drodze do pokoju.

 

A to doprowadza nas ponownie do twierdzenia Frantzmana, że normalne stosunki z Izraelem, nawet dla świata arabskiego, mogą jednak nie być takim dziwacznym lub nienormalnym pomysłem.

 

More Than Just Peace -- It's Normal

Elder of Ziyon, 24 grudnia 2020

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

 

Daled Amos
(Bennet Ruda) 


Izraelski bloger piszący o historii i problemach Bliskiego Wschodu, a w szczególności Izraela.  http://daledamos.blogspot.com/

 


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 1837 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Palestyńskie państwo: co powiedziałby Ben Gurion?   Taheri   2021-05-11
Praktykowanie feminizmu będąc białą kobietą   Chesler   2021-05-11
Obywatelu, czuj się poinformowany   Koraszewski   2021-05-10
Wycofanie się Bidena z Afganistanu podważa jego globalną strategię   Kemp   2021-05-10
Osiem wskazówek czytania o Izraelu   Friedman   2021-05-09
Jak po pięciu miesiącach załamała się obietnica reform Erdogana   Bekdil   2021-05-06
Zastosowanie krytycznej teorii rasy do krytyki Izraela   Tobin   2021-05-05
80 lat temu: senatorzy USA popierają żydowską ojczyznę; brytyjscy i tureccy dyplomaci protestują mówiąc, że świat będzie miał się lepiej, jeśli Żydzi pozostaną pod nazistowskimi rządami     2021-05-04
Postępowi intelektualiści walczą z postępem   Abdul-Hussain   2021-05-03
Komisarz UNRWA twierdzi, że agencja nie jest polityczna. Jest WYŁĄCZNIE polityczna!     2021-05-02
Błąd w dyplomatycznej sztuce   Tobin   2021-04-30
Nacjonalizm versus imperium   Rosenthal   2021-04-29
Różnica między wymówkami a powodami nienawiści do Żydów     2021-04-28
Doktryna polityki zagranicznej USA przedstawiona przez Lindę Thomas-Greenfield   Glick   2021-04-27
Końcowa faza gry w Afganistanie jest również początkiem   Fernandez   2021-04-27
Projekt ustawy Betty McCollum (poparty przez J-Street i Americans for Peace) jest antysemicki. Oto dlaczego.     2021-04-24
Profesor islamskiego prawa: Żydzi poprzez język kontrolują świat, jednak lingwistyczne zwycięstwa należą do Arabów   Fitzgerald   2021-04-23
Amerykańskie Stowarzyszenie Humanistów oszalało   Rebecca Goldstein   2021-04-23
Jak palestyńscy przywódcy traktują palestyńskich uchodźców   Toameh   2021-04-22
Irracjonalna, niebezpieczna polityka wobec Iranu nie jest przypadkiem   Rosenthal   2021-04-18
Polityka,  czyli wojna innymi środkami   Koraszewski   2021-04-17
Czy możemy wygrać w “szarej strefie”?   Kemp   2021-04-15
Amerykanie zabici przez palestyńskich Arabów: zapomniane ofiary terroru   Flatow   2021-04-15
Antony Blinken zadzwonił do niewłaściwego faceta   Flatow   2021-04-14
Brytyjski dyplomata, który uratował ponad 40 tysięcy Żydów   Bull   2021-04-13
Wykorzystywanie zachodniego świata akademickiego przez Chiny   Bergman   2021-04-13
Dlaczego Żydzi i Polacy nadal spierają się o Holocaust?   Tobin   2021-04-12
Ameryka zmienia stronę   Rosenthal   2021-04-10
Co Palestyńczycy w obliczu zbliżających się wyborów myślą o korupcji w ich społeczeństwie?   Roth   2021-04-09
Administracja Bidena i Iran: tajne umowy i ponowne ugłaskiwanie?   Rafizadeh   2021-04-08
Congressional Research Service zmieniła historię palestyńskiego nacjonalizmu. Dwukrotnie.     2021-04-07
Lękliwe cenzurowanie Dantego i wyznania Adama Michnika   Koraszewski   2021-04-05
Dlaczego Biden jest obojętny wobec gloryfikacji antysemityzmu przez ONZ?   Bayefsky   2021-04-04
USA, Chiny, Rosja i pułapka Tucydydesa   Taheri   2021-04-02
Rzekome międzynarodowe prawo jest najnowszym antyizraelskim oszczerstwem   Kontorovich   2021-04-02
Francja: Profesor pod ochroną policyjną po odmowie zrównania “islamofobii” z antysemityzmem   Spencer   2021-04-01
Za Bidena stare błędy stają się znowu nowymi   Rosenthal   2021-03-31
Ameryka versus Iran: czyli kto zaczął?   Abdul-Hussain   2021-03-30
Ryzykowna podróż śladami dziadów   Koraszewski   2021-03-29
Czego chcą Palestyńczycy   Abdul-Hussain   2021-03-28
Dania uderza w „społeczeństwa równoległe”   Kern   2021-03-27
Podlizująca się Chinom WHO stwarza niebezpieczeństwo kolejnej pandemii   Ridley   2021-03-25
Oblężenie Paryża, czyli wojna światów   Zbierski   2021-03-24
Chiny zwiększają naciski na Tajwan   Bergman   2021-03-23
Małostkowy izolacjonizm UE niszczy Europę   Ridley   2021-03-20
Palestyńczycy: Dlaczego terroryści popierają masowych morderców   Toameh   2021-03-20
Wstęga nienawiści Möbiusa   Savodnik   2021-03-17
Jak wizja Orwella może stać się rzeczywistością   Rosenthal   2021-03-17
“New York Times” kryje terrorystkę i na dodatek oczernia Goldę Meir   Flatow   2021-03-14
Nie rzucajcie księcia wilkom na pożarcie   Bard   2021-03-13
Uwagi o politycznej dyskalkulii   Koraszewski   2021-03-13
Chiny kontynuują miażdżenie Hong Kongu   Bergman   2021-03-12
Biden porzuca pokój na Bliskim Wschodzie   Glick   2021-03-10
Politycznie, lirycznie i empatycznie   Koraszewski   2021-03-07
Społeczeństwo, które nie może dyskutować o wpływie ideologii trans na dzieci, nie jest demokracją   Tobin   2021-03-06
BBC milczy o zaplanowanych wyborach palestyńskich   Sela   2021-03-06
Notoryczna kradzież pięknych słów   Koraszewski   2021-03-05
Oto dziennikarze BBC, którzy byli szczególnie nieuczciwi w sprawie Izraela.   Fitzgerald   2021-03-05
Chiny kupują ludzi na zachodnich uniwersytetach   Meotti   2021-03-04
Głupia polityka bliskowschodnia Bidena   Rosenthal   2021-03-02
Palestyńczycy: Unia Europejska ułatwia zwycięstwo Hamasu   Tawil   2021-02-28
Spotkanie w BBC Davida Baddiela z profesorem z SOAS, który usprawiedliwia palestyńską negację Holocaustu   Levick   2021-02-26
Dlaczego Międzynarodowy Trybunał Karny jest w błędzie: Izrael nie jest winny “zbrodni wojennych”   Fitzgerald   2021-02-25
Propaganda terroryzmu nadal obecna na Twitterze   Fernandez   2021-02-23
Okrucieństwo podnoszenia płacy minimalnej   Jacoby   2021-02-23
Na tropach dyktatora i smętków   Koraszewski   2021-02-22
Czy zapał Bidena do zawarcia umowy zadziała lepiej niż „maksymalne naciski”?   Tobin   2021-02-22
Kościół antyrasizmu   Coyne   2021-02-20
Łamanie praw człowieka, o którym nikt nie mówi   Toameh   2021-02-19
Czy sukcesy Trumpa przetrwają na Bliskim Wschodzie?   Milliere   2021-02-18
Nawet najbardziej elokwentni Palestyńczycy (tacy jak Noura Erakat) mają idiotyczną mentalność “sumy zerowej”, że pomaganie Izraelowi równa się szkodzeniu Palestyńczykom     2021-02-17
Człowiek to brzmi dumnie   Koraszewski   2021-02-17
Dla Obamy Izrael nie był “żadną Ziemią Obiecaną”   Bard   2021-02-16
Przeszłość i przyszłość, czyli uwagi o futurologii   Koraszewski   2021-02-15
Wybory prezydenta Bidena wskazują na długą listę błędów w polityce wobec Bliskiego Wschodu   Amos   2021-02-15
Klapki na oczach antyizraelskich historyków: “Porozumienia Abrahamowe nie są historyczne”     2021-02-14
Hady Amr i inne powody do złośliwej satysfakcji w Ramallah   Blum   2021-02-13
Zagubiona w kontrowersji wokół laserów z przestrzeni kosmicznej   Collins   2021-02-12
O kryzysach humanitarnych i kryzysie humanistycznym   Koraszewski   2021-02-11
O Polaku, który zaważył na losach świata   Garczyński-Gąssowski   2021-02-09
Palestyńczycy: Nie dla normalizacji z „syjonistycznym tworem”   Toameh   2021-02-08
Oszustwo w sprawie palestyńskich uchodźców   Bard   2021-02-07
Nowi ludzie w Waszyngtonie: Co kryje się za gestami   Taheri   2021-02-06
Niegdysiejszy i przyszły “bystrooki ekspert”, Robert Malley   Fitzgerald   2021-02-06
Rękawiczki Berniego, memy i inne sprawy   Collins   2021-02-03
Dlaczego ustępstwa Bidena wobec Palestyńczyków szkodzą im zamiast pomagać   Tobin   2021-02-02
Arabski medyczny apartheid – gdzie jest oburzenie?   Tawil   2021-02-01
Wendy Sherman i sztuka spadania w górę   Tobin   2021-01-26
Dokąd zmierzasz Ameryko?   Koraszewski   2021-01-25
Edukacyjna czystka etniczna   Kemp   2021-01-25
Czy Ameryka powinna wznowić finansowanie UNRWA?   Fitzgerald   2021-01-24
Rozruchy w Waszyngtonie i tłumek wieszczący “koniec Ameryki”   Taheri   2021-01-22
Rzecz o prawdzie, nauczaniu i namaszczonych   Koraszewski   2021-01-21
Dlaczego giganty Big Tech nigdy nie cenzurują zagranicznych reżimów autorytarnych?   Frantzman   2021-01-20
Izrael wraca do przyszłości   Glick   2021-01-18
Grona rozproszonego gniewu   Koraszewski   2021-01-18
Oskarżenie Izraela o “apartheid” przez B’Tselem ukrywa jego złowrogą agendę   Frantzman   2021-01-17
W obronie obiektywności i liberalizmu   Jackoby   2021-01-15
Media społecznościowe cenzorem XXI wieku.   Lindenberg   2021-01-13
Depcząc zdrowy rozsądek   Tsalic   2021-01-12

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

PrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedza


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk