Prawda

Wtorek, 11 maja 2021 - 22:40

« Poprzedni Następny »


Otwarcie nawiasu prezydentury Bidena


Amir Taheri 2020-12-30


Wraz z decyzją Kolegium Elektorów wygrana Joego Bidena w wyborach jest pewna i 6 stycznia zostanie zatwierdzony jako następny prezydent Stanów Zjednoczonych.


I, jeśli nie zdarzy się nic surrealistycznego, złoży przysięgę 20 stycznia.


Jak może wyglądać prezydentura Bidena?


Przy dziwactwach amerykańskiej demokracji takie spekulacje równają się zdaniu się na łaskę losu. Prezydenci, o których prorokowano, że doprowadzą naród do katastrofy, okazywali się najbezpieczniejszymi sternikami. Ci, którzy inspirowali romantyczne marzenia, spadali z niebios, jak Ikar, kiedy stopiły się jego skrzydła.  


Część obserwatorów wyraża opinię, że administracja Bidena będzie trzecią kadencją byłego prezydenta, Baracka Obamy. Biden był wiceprezydentem Obamy przez osiem lat i wielu ludzi, których wybrał do swojego zespołu, to absolwenci szkoły Obamy.  


Sądzę, że mylą się.


Zespół Bidena jest obamowy na poziomie personalnym. Wątpię jednak, by był obamowy na poziomie polityki. Ten sam zespół aktorów może grać zarówno “Wiele hałasu o nic” jak i „Hamleta”.  


Lyndon Johnson odziedziczył prezydenturę Johna Kennedy'ego z tym samym personelem, ale okazał się zupełnie innym prezydentem w działaniu. Obama był wyjątkowy, ponieważ miał tak niewiele politycznego doświadczenia zanim wkroczył do Białego Domu. Jako “organizator społeczności” wierzył, że sprawy załatwia się przez wygłaszanie przemówień. Podczas swojej krótkiej kadencji senatora często był nieobecny na sali obrad i nie dokonał niemal niczego jako ustawodawca. Jako prezydent sądził, że rzeczy dokonują się przez ich dekretowanie, a problemy rozwiązuje się przez unikanie ich.  


Ponieważ Biden spędził większość swojego zawodowego życia w legislaturze, jest innym politykiem. Wie, że twierdzenie, iż “cofniemy oceany”, jak to powiedział Obama, jest mało rozsądne. Wie także, że w amerykańskiej polityce każda kwestia może wywołać to, co George Shultz nazywał "battle royal", i że nic nigdy nie jest ustalone „raz na zawsze”, jak głosił Obama o swoich planach rozwiązania arabsko-izraelskiego problemu.  


Również obecna sytuacja w kraju zasadniczo różni się od tej, jaka była, kiedy Obama stawał do wyborów. W owym czasie Amerykanie poszli za Obamą jak na odpust, jedni w pokucie za rzeczywiste lub wyimaginowane winy odziedziczone po przodkach, inni w nadziei pchnięcia kraju na lewo.  


Wówczas Obama był inspirującym kandydatem a John McCain był nudny i bezbarwny. Tym razem nudny był ten, który stawiał wyzwanie. Jak mówi Mark Ash, czołowy członek progresywnego skrzydła partii Demokratycznej:

"Kampania 2020 roku była dziwaczna… Zwycięzca w żaden sposób nie inspirował, a przegrany był chyba jednym z najbardziej inspirujących ludzi w amerykańskiej historii. To Trump, a nie Biden, spowodował rekordową frekwencję wyborczą zarówno wśród Republikanów, jak Demokratów. Ludzie byli albo zainspirowani do głosowania na Trumpa, albo zainspirowani do głosowania przeciwko niemu; Trump by zdecydowanie definiującą postacią”.   

Jednak, niezależnie od słów Asha, sądzę, że w demokracji bycie nudnym może być pozytywne. Czy Clement Attlee nie był nudnym człowiekiem w brytyjskim cyrku politycznym? Czy George Pompidou, nie był najbardziej szary wśród szarych polityków Francji? Czy Arystoteles nie powiedział, że w demokracji najlepszymi przywódcami są „przeciętni obywatele”? I czy Konfucjusz nie ostrzegał przed “barwnymi mężami” nawet w despotycznych Chinach?


Obama został wybrany, bo był Obamą; Biden zwyciężył, bo nie był Trumpem.


Niektórzy obserwatorzy twierdzą, że administracja Bidena poniesie porażkę, ponieważ składa się głównie z Robinów, to jest pomocników, zamiast z Batmanów. Niedocenianie tych, którzy zajmują drugie miejsce, jest częstym błędem, tak w polityce, jak i w biznesie. Pierwsza kampania  Kserksesa, by zaanektować Grecję, udała się dzięki Mardoniuszowi, który był drugim po szefie. Pod Waterloo Markiz Anglesey wykonał ciężką pracę, ale zasługa przypadła Wellingtonowi.


Chociaż w zespole Bidena wielu było drugimi, a nawet trzecimi po szefie w poprzednich administracjach, przynoszą ze sobą bogate doświadczenie które może przywrócić dyscyplinę naruszoną za czasów Trumpa. Biden umieścił najbardziej kontrowersyjnych członków administracji Obamy na izolowanych stanowiskach.  


Bezużyteczny John Kerry będzie używał swojej bezużyteczności jako koordynator fikcyjnych działań środowiskowych. Susan Rice, która próbowała zostać sekretarzem stanu, otrzymała coś niewyraźnego o nazwie “wewnętrzny koordynator”. Hillary Clinton, która pragnęła Pentagonu, będzie nadal przeżuwać  swoje rozgoryczenie.


Biden odmówił także dopuszczenia do wysokiego stołu tak zwanych progresistów. Elisabeth Warren prowadziła kampanię, by dostać ministerstwo skarbu, podczas gdy Bernie Sanders prosił o stanowisko ministra pracy.


W zeszłym tygodniu Biden wezwał przywódców “praw obywatelskich’ i zjechał ich solidnie, mówiąc, że ich ekstremizm, wyrażający się w działaniach organizacji Black Lives Matter i kampanii zakończenia finansowania policji, przeszkodziła mu w „zmiażdżeniu Trumpa” przytłaczającą większością głosów. Winił „progresistów” za to, że Trump podwoił liczbę głosujących na niego Afro-Amerykanów i Latynosów.


Jeśli motto Ronalda Reagana brzmiało “kampania w formule poezji i rządzenie w formule prozy”, Biden wydaje się wybierać prozę przez cały czas. Dlatego platforma, którą przedstawił, była jeszcze  bardziej bezbarwna niż ta, którą przedstawił Mitt Romney w 2008 roku.


Mimo nacisków ze strony "progresistów" Bidenowi udało się uniknąć zobowiązania do cofnięcia wszystkiego, co zrobił Trump.  


Nie uzależni USA od importu energii, skoro eksportujące ropę obszary obejmują Bliski Wschód, Morze Kaspijskie i Wenezuelę, które pozostają niestabilne. Starania o podcięcie skrzydeł Chinom będą trwały, mogą być nawet bardziej intensywne, choćby z powodu podejrzanych układów Huntera Bidena z chińskimi biznesami, co z pewnością będzie prześladować prezydenturę Bidena.


Nie jest też prawdopodobne, że Biden cofnie kampanię przekonywania krajów arabskich, by znormalizowały stosunki z Izraelem, a nikt nie sądzi, że zabierze ambasadę USA z Jerozolimy.


W stosunkach z Islamską Republiką Iranu Biden ma mocne karty sankcji stworzonych za czasów Obamy i zastosowanych przez Trumpa. Obama oferował marchewkę i nie udało mu się. Trump oferował tylko kij i nie osiągnął swojego celu sesji zdjęciowej z najwyższym mułłą, Alim Chameneim, lub choćby z Hassanem Rouhanim. Biden ma silniejszą pozycję niż mieli Obama lub Trump, ponieważ reżim chomeinistów jest słabszy niż cztery lata temu.


Przyjęcie paryskiej umowy klimatycznej też nie jest łatwe. W zeszłym tygodniu sygnatariusze bezczelnie przyznali, że nie wprowadzili jej w życie. Biden nie może zrobić nic poza przedstawieniem propozycji Senatowi, który prawdopodobnie odrzuci ją w jej obecnej postaci.  


Także jeśli Republikanie stracą miejsca, o które nadal toczy się walka w Georgii, Biden nie będzie miał senackiej większości, jaka jest mu potrzebna. Jego obóz Demokratów jest podzielony na „progresistów” i konserwatystów, którzy oskrzydlają go z lewej i z prawej. W 2022 roku będą nowe wybory jednej trzeciej Senatu, tym razem dotyczące więcej demokratycznych senatorów niż republikańskich. W tym czasie kraj będzie raz jeszcze przygotowywał się do kolejnych wyborów prezydenckich. Pytanie powinno brzmieć: czy Biden stanie do nich i czy znowu Trump będzie jego rywalem?


Wielu Amerykanów ma nadzieję, że kadencja Trumpa okaże się zaledwie nawiasem. Nie wiedzą, że kadencja Bidena także będzie nawiasem. W rzeczywistości, wszystkie amerykańskiej kadencje prezydenckie są szybko zamykającymi się nawiasami. Tym, co jest trwałe, to jest amerykańska demokracja, która trzyma kurs statku nawet podczas największych sztormów.  


No cóż, zaczęliśmy od prozy, a kończymy poezją. To nie jest dobry znak!


The Biden Parenthesis Opens

Gatestone Institute, 20 grudnia 2020

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaAmir Taheri

Pochodzący z Iranu dziennikarz amerykański, znany publicysta, którego artykuły publikowane są często w ”International Herald Tribune”, ”New York Times”, ”Washington Post”, komentuje w CNN, wielokrotnie  przeprowadzał wywiady z głowami państw (Nixon, Frod, Clinton, Gorbaczow, Sadat, Kohl i inni)  jest również  prezesem Gatestone Institute).


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 1837 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Palestyńskie państwo: co powiedziałby Ben Gurion?   Taheri   2021-05-11
Praktykowanie feminizmu będąc białą kobietą   Chesler   2021-05-11
Obywatelu, czuj się poinformowany   Koraszewski   2021-05-10
Wycofanie się Bidena z Afganistanu podważa jego globalną strategię   Kemp   2021-05-10
Osiem wskazówek czytania o Izraelu   Friedman   2021-05-09
Jak po pięciu miesiącach załamała się obietnica reform Erdogana   Bekdil   2021-05-06
Zastosowanie krytycznej teorii rasy do krytyki Izraela   Tobin   2021-05-05
80 lat temu: senatorzy USA popierają żydowską ojczyznę; brytyjscy i tureccy dyplomaci protestują mówiąc, że świat będzie miał się lepiej, jeśli Żydzi pozostaną pod nazistowskimi rządami     2021-05-04
Postępowi intelektualiści walczą z postępem   Abdul-Hussain   2021-05-03
Komisarz UNRWA twierdzi, że agencja nie jest polityczna. Jest WYŁĄCZNIE polityczna!     2021-05-02
Błąd w dyplomatycznej sztuce   Tobin   2021-04-30
Nacjonalizm versus imperium   Rosenthal   2021-04-29
Różnica między wymówkami a powodami nienawiści do Żydów     2021-04-28
Doktryna polityki zagranicznej USA przedstawiona przez Lindę Thomas-Greenfield   Glick   2021-04-27
Końcowa faza gry w Afganistanie jest również początkiem   Fernandez   2021-04-27
Projekt ustawy Betty McCollum (poparty przez J-Street i Americans for Peace) jest antysemicki. Oto dlaczego.     2021-04-24
Profesor islamskiego prawa: Żydzi poprzez język kontrolują świat, jednak lingwistyczne zwycięstwa należą do Arabów   Fitzgerald   2021-04-23
Amerykańskie Stowarzyszenie Humanistów oszalało   Rebecca Goldstein   2021-04-23
Jak palestyńscy przywódcy traktują palestyńskich uchodźców   Toameh   2021-04-22
Irracjonalna, niebezpieczna polityka wobec Iranu nie jest przypadkiem   Rosenthal   2021-04-18
Polityka,  czyli wojna innymi środkami   Koraszewski   2021-04-17
Czy możemy wygrać w “szarej strefie”?   Kemp   2021-04-15
Amerykanie zabici przez palestyńskich Arabów: zapomniane ofiary terroru   Flatow   2021-04-15
Antony Blinken zadzwonił do niewłaściwego faceta   Flatow   2021-04-14
Brytyjski dyplomata, który uratował ponad 40 tysięcy Żydów   Bull   2021-04-13
Wykorzystywanie zachodniego świata akademickiego przez Chiny   Bergman   2021-04-13
Dlaczego Żydzi i Polacy nadal spierają się o Holocaust?   Tobin   2021-04-12
Ameryka zmienia stronę   Rosenthal   2021-04-10
Co Palestyńczycy w obliczu zbliżających się wyborów myślą o korupcji w ich społeczeństwie?   Roth   2021-04-09
Administracja Bidena i Iran: tajne umowy i ponowne ugłaskiwanie?   Rafizadeh   2021-04-08
Congressional Research Service zmieniła historię palestyńskiego nacjonalizmu. Dwukrotnie.     2021-04-07
Lękliwe cenzurowanie Dantego i wyznania Adama Michnika   Koraszewski   2021-04-05
Dlaczego Biden jest obojętny wobec gloryfikacji antysemityzmu przez ONZ?   Bayefsky   2021-04-04
USA, Chiny, Rosja i pułapka Tucydydesa   Taheri   2021-04-02
Rzekome międzynarodowe prawo jest najnowszym antyizraelskim oszczerstwem   Kontorovich   2021-04-02
Francja: Profesor pod ochroną policyjną po odmowie zrównania “islamofobii” z antysemityzmem   Spencer   2021-04-01
Za Bidena stare błędy stają się znowu nowymi   Rosenthal   2021-03-31
Ameryka versus Iran: czyli kto zaczął?   Abdul-Hussain   2021-03-30
Ryzykowna podróż śladami dziadów   Koraszewski   2021-03-29
Czego chcą Palestyńczycy   Abdul-Hussain   2021-03-28
Dania uderza w „społeczeństwa równoległe”   Kern   2021-03-27
Podlizująca się Chinom WHO stwarza niebezpieczeństwo kolejnej pandemii   Ridley   2021-03-25
Oblężenie Paryża, czyli wojna światów   Zbierski   2021-03-24
Chiny zwiększają naciski na Tajwan   Bergman   2021-03-23
Małostkowy izolacjonizm UE niszczy Europę   Ridley   2021-03-20
Palestyńczycy: Dlaczego terroryści popierają masowych morderców   Toameh   2021-03-20
Wstęga nienawiści Möbiusa   Savodnik   2021-03-17
Jak wizja Orwella może stać się rzeczywistością   Rosenthal   2021-03-17
“New York Times” kryje terrorystkę i na dodatek oczernia Goldę Meir   Flatow   2021-03-14
Nie rzucajcie księcia wilkom na pożarcie   Bard   2021-03-13
Uwagi o politycznej dyskalkulii   Koraszewski   2021-03-13
Chiny kontynuują miażdżenie Hong Kongu   Bergman   2021-03-12
Biden porzuca pokój na Bliskim Wschodzie   Glick   2021-03-10
Politycznie, lirycznie i empatycznie   Koraszewski   2021-03-07
Społeczeństwo, które nie może dyskutować o wpływie ideologii trans na dzieci, nie jest demokracją   Tobin   2021-03-06
BBC milczy o zaplanowanych wyborach palestyńskich   Sela   2021-03-06
Notoryczna kradzież pięknych słów   Koraszewski   2021-03-05
Oto dziennikarze BBC, którzy byli szczególnie nieuczciwi w sprawie Izraela.   Fitzgerald   2021-03-05
Chiny kupują ludzi na zachodnich uniwersytetach   Meotti   2021-03-04
Głupia polityka bliskowschodnia Bidena   Rosenthal   2021-03-02
Palestyńczycy: Unia Europejska ułatwia zwycięstwo Hamasu   Tawil   2021-02-28
Spotkanie w BBC Davida Baddiela z profesorem z SOAS, który usprawiedliwia palestyńską negację Holocaustu   Levick   2021-02-26
Dlaczego Międzynarodowy Trybunał Karny jest w błędzie: Izrael nie jest winny “zbrodni wojennych”   Fitzgerald   2021-02-25
Propaganda terroryzmu nadal obecna na Twitterze   Fernandez   2021-02-23
Okrucieństwo podnoszenia płacy minimalnej   Jacoby   2021-02-23
Na tropach dyktatora i smętków   Koraszewski   2021-02-22
Czy zapał Bidena do zawarcia umowy zadziała lepiej niż „maksymalne naciski”?   Tobin   2021-02-22
Kościół antyrasizmu   Coyne   2021-02-20
Łamanie praw człowieka, o którym nikt nie mówi   Toameh   2021-02-19
Czy sukcesy Trumpa przetrwają na Bliskim Wschodzie?   Milliere   2021-02-18
Nawet najbardziej elokwentni Palestyńczycy (tacy jak Noura Erakat) mają idiotyczną mentalność “sumy zerowej”, że pomaganie Izraelowi równa się szkodzeniu Palestyńczykom     2021-02-17
Człowiek to brzmi dumnie   Koraszewski   2021-02-17
Dla Obamy Izrael nie był “żadną Ziemią Obiecaną”   Bard   2021-02-16
Przeszłość i przyszłość, czyli uwagi o futurologii   Koraszewski   2021-02-15
Wybory prezydenta Bidena wskazują na długą listę błędów w polityce wobec Bliskiego Wschodu   Amos   2021-02-15
Klapki na oczach antyizraelskich historyków: “Porozumienia Abrahamowe nie są historyczne”     2021-02-14
Hady Amr i inne powody do złośliwej satysfakcji w Ramallah   Blum   2021-02-13
Zagubiona w kontrowersji wokół laserów z przestrzeni kosmicznej   Collins   2021-02-12
O kryzysach humanitarnych i kryzysie humanistycznym   Koraszewski   2021-02-11
O Polaku, który zaważył na losach świata   Garczyński-Gąssowski   2021-02-09
Palestyńczycy: Nie dla normalizacji z „syjonistycznym tworem”   Toameh   2021-02-08
Oszustwo w sprawie palestyńskich uchodźców   Bard   2021-02-07
Nowi ludzie w Waszyngtonie: Co kryje się za gestami   Taheri   2021-02-06
Niegdysiejszy i przyszły “bystrooki ekspert”, Robert Malley   Fitzgerald   2021-02-06
Rękawiczki Berniego, memy i inne sprawy   Collins   2021-02-03
Dlaczego ustępstwa Bidena wobec Palestyńczyków szkodzą im zamiast pomagać   Tobin   2021-02-02
Arabski medyczny apartheid – gdzie jest oburzenie?   Tawil   2021-02-01
Wendy Sherman i sztuka spadania w górę   Tobin   2021-01-26
Dokąd zmierzasz Ameryko?   Koraszewski   2021-01-25
Edukacyjna czystka etniczna   Kemp   2021-01-25
Czy Ameryka powinna wznowić finansowanie UNRWA?   Fitzgerald   2021-01-24
Rozruchy w Waszyngtonie i tłumek wieszczący “koniec Ameryki”   Taheri   2021-01-22
Rzecz o prawdzie, nauczaniu i namaszczonych   Koraszewski   2021-01-21
Dlaczego giganty Big Tech nigdy nie cenzurują zagranicznych reżimów autorytarnych?   Frantzman   2021-01-20
Izrael wraca do przyszłości   Glick   2021-01-18
Grona rozproszonego gniewu   Koraszewski   2021-01-18
Oskarżenie Izraela o “apartheid” przez B’Tselem ukrywa jego złowrogą agendę   Frantzman   2021-01-17
W obronie obiektywności i liberalizmu   Jackoby   2021-01-15
Media społecznościowe cenzorem XXI wieku.   Lindenberg   2021-01-13
Depcząc zdrowy rozsądek   Tsalic   2021-01-12

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

PrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedza


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk