Prawda

Sobota, 24 lipca 2021 - 10:21

« Poprzedni Następny »


USA, Chiny, Rosja i pułapka Tucydydesa


Amir Taheri 2021-04-02

Jest złą polityką, łagodnie mówiąc, rozpoczynać równocześnie walkę z Chinami i Rosją, dwoma rywalizującymi mocarstwami, które są bardzo podejrzliwe wzajem wobec siebie.
Jest złą polityką, łagodnie mówiąc, rozpoczynać równocześnie walkę z Chinami i Rosją, dwoma rywalizującymi mocarstwami, które są bardzo podejrzliwe wzajem wobec siebie.

Kiedy Joe Biden rozpoczął prezydenturę sloganem “dyplomacja wróciła!”, byli ludzie, którzy zastanawiali się, co to znaczy w kategoriach spójnej polityki zagranicznej. Dyplomacja, jak wie każdy szóstoklasista, jest jednym z wielu środków potrzebnych do realizacji polityki. Sama w sobie jest albo akademicką fanaberią, albo inną nazwą farsy. W ostatnim tygodniu obserwowaliśmy dyplomację praktykowaną przez nową administrację zarówno jako fanaberię, jak i farsę.

Jako fanaberia pojawiła się w przyciągającym uwagę sloganie “Ameryka jest z powrotem w Paryskiej Umowie Klimatycznej!” rzuconym przez Waszyngton. Teraz jednak, wiemy, że ten “powrót” jest tak pełen różnych “jeśli i ale”, że nawet Francuzi, którzy początkowo głośno klaskali, zaczynają zastanawiać się, czy nie wciśnięto im kitu. Drugi przykład dostarczyła nużąca szamotanina o “umowę nuklearną” z mułłami w Teheranie.


Prezydent Biden napomykał o szybkim powrocie na szlak wytyczony przez jego byłego szefa, Baracka Obamę. W oparciu o to założenie brytyjski minister spraw zagranicznych, Dominic Raab, wyobrażał sobie scenariusz, który doprowadzi do unieszkodliwienia mułłów długotrwałym rozwiązaniem na liczący 42 lata „irański problem”. Teraz jednak wiemy, że Raab mógł pospieszyć się, bowiem zespół Bidena nadal zastanawia się, co zrobić z umową, którą Robert Malley, dyplomata odpowiedzialny za dossier, opisał jako wadliwą.


W ogólnym obrazie spraw te dwa przykłady mogą spowodować niewielkie szkody.


Paryska Umowa Klimatyczna jest bardziej aspiracją niż strategią, podczas gdy irański problem nuklearny był od początku sposobem unikania rzeczywistego problem: niebezpieczeństwa, jakie islamistyczny reżim stanowi dla regionalnego pokoju i stabilności. W wersji farsy jednak, doktryna Bidena, jeśli można ją tak (ironicznie) nazwać, może spowodować trwałe szkody, ponieważ dotyczy stosunków z Chinami i Rosją.  


W wypadku Chin administracja optowała za konferencją na szczeblu ministerialnym na Alasce, być może po to, by podkreślić chłód w stosunkach.


Ignorując pierwszą lekcję dyplomacji, którą jest “poznać się wzajemnie”, sekretarz stanu Antony Blinken wykorzystał okazję do odczytania litanii zażaleń, powodując, że Chińczycy zastanawiali się, po co zwołano takie spotkanie na wysokim szczeblu, skoro nie dało nic więcej poza codzienną strawą z amerykańskich mediów. Chińczycy odpowiedzieli potokiem szyderstw z Ameryki i jej zwyczaju pouczania innych. Pozostaje tajemnicą, jak administracja Bidena rzeczywiście widzi Ludową Republikę Chin, szczególnie w czasie, kiedy ta zajmuje się wielkim przedefiniowaniem swojej roli w raptownie zmieniającym się świecie.


Czy Chiny są rywalem, konkurentem, współzawodnikiem, przeciwnikiem, czy wrogiem? Czy USA zmierzają do zimnej, letniej, czy wręcz gorącej wojny z Chinami? Jak poważne jest niebezpieczeństwo, wyrażone przez kilku pro-Bidenowskich mędrców, że Chiny najadą na Tajwan i zmuszą USA do regionalnej wojny? A drugiej strony, co z innymi mędrcami, włącznie z Henrym Kissingerem i innymi chińskimi lobbystami w Waszyngtonie, którzy chcą modus vivendi z Pekinem, a nawet widzą w nich potencjalnego partnera w radzeniu sobie z takimi problemami, jak Korea Południowa, Iran lub Birma, nie wspominając o bardzo mało realnej Paryskiej Umowie Klimatycznej?  


Wracając do domu z Anchorage, chińska delegacja mogła wydać westchnienie ulgi. Słowne tornado Blinkena wskazywało na zamieszanie, podczas gdy groźbę sankcji zdegradowano do tępego instrumentu.


Faktem jest, że Biden nie ma polityki wobec Chin. Odczytywanie serii zarzutów nie jest polityką.


Wstępny ruch administracji w sprawie Rosji jest jeszcze bardziej problematyczny. W czasie, kiedy Biden nazywał rosyjskiego prezydenta, Władimira Putina „zabójcą”, dyplomata Waszyngtonu, Zalmay Khalilzad, był w Moskwie, żeby rozpocząć tak zwaną afgańską konferencję pokojową "z pomocą naszego rosyjskiego partnera”.  


Członkowie zespołu Bidena twierdzą, że Rosja interweniowała w zeszłorocznych wyborach prezydenckich, by zapewnić zwycięstwo Donaldowi Trumpowi. Zwrot “Rosja chce obalić naszą demokrację" stał się bidenowskim  motywem przewodnim. Niemniej zaprosił tę samą Rosję jako partnera do ustabilizowania Libii, znalezienia przyszłości dla Syrii i pomocy w utrzymaniu mułłów na uwięzi.


Jednym z pierwszych “gestów dobrej woli” Bidena był powrót do przestarzałej umowy o ograniczeniu broni, którą Trump porzucił. Rosyjski wiceminister spraw zagranicznych, Michaił Bogdanow, powiedział, że umowa została natychmiast przywrócona, ponieważ Waszyngton „zaakceptował wszystkie nasze warunki”.


Nic dziwnego, że rosyjskie media mówią o “zamęcie” w stosunkach Moskwy z nowym zespołem w Waszyngtonie. Nazwanie głowy państwa “zabójcą” nie jest zbyt dyplomatyczne, najłagodniej mówiąc. Nawiasem mówiąc, Talleyrand zalecał, by dyplomaci chwalili swoich rozmówców publicznie, ale, jeśli to potrzebne, obrażali ich w prywatnych rozmowach.


Pytanie, jakie zadaliśmy w sprawie Chin, dotyczą także Rosji. Czy Rosja jest przeciwnikiem, rywalem, konkurentem, czy wrogiem? Bez chłodnego, jasnego i racjonalnego oszacowania ich miejsca na scenie tożsamości, uformowanie spójnej strategii stosunków z mocarstwami, z którymi musi się mieć do czynienia, jest praktycznie niemożliwe. Nie masz takich samych stosunków z przeciwnikiem, nawet jeśli sprawia kłopoty, jak z wrogiem. Także wrogów można dalej poklasyfikować, a różne kategorie wrogów wymagają różnej polityki.


Ideologiczny i/lub polityczny wróg nie należy do tej samej kategorii, co wróg egzystencjalny. Są wrogowie, których można zamienić w neutralnych lub nawet partnerów, jeśli nie w przyjaciół. I są wrogowie, którzy (jak w opowiadaniu Woltera) są samobójcami; wolą zaatakować i zginąć niż żyć, by zawrzeć pokój. I są także wrogowie, których możesz ignorować dzisiaj, ponieważ, jak mawiał wielki cynik, Bill Clinton, możesz zawsze zabić ich jutro.


Pytanie, czy Chiny i Rosja są wrogami Stanów Zjednoczonych, wymaga osobnego potraktowania. Jednak bez odpowiedzi na to pytanie nie będzie możliwości stworzenia poważnej polityki do stosunków z nimi.


Ponadto jest złą polityką, łagodnie mówiąc, rozpoczynać równocześnie walkę z Chinami i Rosją, dwoma rywalizującymi mocarstwami, które są bardzo podejrzliwe wzajem wobec siebie, ze sprzecznymi, a nie uzupełniającymi się ekonomicznymi i geopolitycznym i interesami. Otwarcie prezydenta Richarda Nixona na Chiny było kluczowym elementem w pchnięciu Związku Radzieckiego ku détente i Konferencji w Helsinkach.


George Shultz zawsze odradzał zadzieranie z dwoma potężnymi rywalami równocześnie, mimo że USA potrzebowały planu na równoczesną walkę w dwóch dużych wojnach.   Rozumiał, że nie należy mieszać imperatywów polityki zagranicznej z sytuacją militarną, mimo że są one komplementarne. Obecnie wydaje się, że Bidena bardziej interesuje udowodnienie, że jest „anty-Trump” niż stosunki z  dwoma mocarstwami, które są zdecydowane na wciągnięcie nas w pułapkę Tucydydesa i zbudowanie porządku świata według własnych, wąskich interesów.


US, China, Russia and Thucydides Trap

Gatestone Institute, 29 marca 2021

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaAmir Taheri

Pochodzący z Iranu dziennikarz amerykański, znany publicysta, którego artykuły publikowane są często w ”International Herald Tribune”, ”New York Times”, ”Washington Post”, komentuje w CNN, wielokrotnie  przeprowadzał wywiady z głowami państw (Nixon, Frod, Clinton, Gorbaczow, Sadat, Kohl i inni)  jest również  prezesem Gatestone Institute).


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 1864 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

To komunizm, a nie embargo USA, jest powodem kubańskiego cierpienia   Jacoby   2021-07-23
Masz zły dzień? Obwiń Izrael   Abdul-Hussain   2021-07-20
Specjalista z West Point twierdzi, że uderzenie IDF w wieżowiec Al Jalaa Tower było legalne     2021-07-12
Szlachetne zdrowie (psychiczne) w czasach pandemii   Koraszewski   2021-07-08
Ateny, Sparta i nora królika   Koraszewski   2021-07-03
Irańska polityka administracji Bidena: dużo marchewki, ale kija brak   Rafizadeh   2021-07-01
Dziennikarstwo umiera w jasnym świetle dnia   Tobin   2021-06-27
Co dziś myślą palestyńscy Arabowie?   Roth   2021-06-25
Waszyngton, dwójmyślenie i umowa z Iranem   Blum   2021-06-24
Biden powraca do polityki zaprojektowanej przez Bakera-Hamiltona-Rhodesa   Rosenthal   2021-06-22
Fiasko ze szczepionkami: Palestyńscy przywódcy i NGO “praw człowieka” bardziej nienawidzą Izraela niż cenią życie Palestyńczyków     2021-06-21
Opowieści z Gazy, o których zachodnie media NIGDY nie informują     2021-06-17
Biden i plan gry ajatollaha   Taheri   2021-06-15
Kandydaci do Nagrody za Hucpę   Collins   2021-06-14
200 dziennikarzy popiera kłamstwa o Izraelu     2021-06-12
Dlaczego Stany Zjednoczone mają dawać palestyńskim dyktatorom jakąkolwiek pomoc?   Fitzgerald   2021-06-10
Konwalie na byłym cmentarzu   Ferus   2021-05-30
Tak pięknie kwitną konwalie   Koraszewski   2021-05-27
Kochający Hitlera i Stalina socjalista, którego pomnika nikt nie ruszy   Greenfield   2021-05-25
Biedni Amerykanie walczą z rasizmem   Koraszewski   2021-05-22
Czego Palestyńczycy mogliby się nauczyć od Niemców Sudeckich   Schwarz   2021-05-20
Odpowiedź senatorowi Bernie Sandersowi   Harris   2021-05-20
Amerykanie mają prawo wiedzieć o nadchodzącej umowie Bidena z irańskimi mułłami   Rafizadeh   2021-05-19
Biden i Iran: pokusa uratowania zombi   Taheri   2021-05-18
Jak zapewnić powtarzanie rakietowych ataków Hamasu   Dershowitz   2021-05-15
Liberalna reakcja na Tima Scotta pokazuje, że rasizm stał się bronią polityczną   Tobin   2021-05-13
Przemoc jest próbą Abbasa wymuszenia ustępstw Bidena   Tobin   2021-05-12
Palestyńskie państwo: co powiedziałby Ben Gurion?   Taheri   2021-05-11
Praktykowanie feminizmu będąc białą kobietą   Chesler   2021-05-11
Obywatelu, czuj się poinformowany   Koraszewski   2021-05-10
Wycofanie się Bidena z Afganistanu podważa jego globalną strategię   Kemp   2021-05-10
Osiem wskazówek czytania o Izraelu   Friedman   2021-05-09
Jak po pięciu miesiącach załamała się obietnica reform Erdogana   Bekdil   2021-05-06
Zastosowanie krytycznej teorii rasy do krytyki Izraela   Tobin   2021-05-05
80 lat temu: senatorzy USA popierają żydowską ojczyznę; brytyjscy i tureccy dyplomaci protestują mówiąc, że świat będzie miał się lepiej, jeśli Żydzi pozostaną pod nazistowskimi rządami     2021-05-04
Postępowi intelektualiści walczą z postępem   Abdul-Hussain   2021-05-03
Komisarz UNRWA twierdzi, że agencja nie jest polityczna. Jest WYŁĄCZNIE polityczna!     2021-05-02
Błąd w dyplomatycznej sztuce   Tobin   2021-04-30
Nacjonalizm versus imperium   Rosenthal   2021-04-29
Różnica między wymówkami a powodami nienawiści do Żydów     2021-04-28
Doktryna polityki zagranicznej USA przedstawiona przez Lindę Thomas-Greenfield   Glick   2021-04-27
Końcowa faza gry w Afganistanie jest również początkiem   Fernandez   2021-04-27
Projekt ustawy Betty McCollum (poparty przez J-Street i Americans for Peace) jest antysemicki. Oto dlaczego.     2021-04-24
Profesor islamskiego prawa: Żydzi poprzez język kontrolują świat, jednak lingwistyczne zwycięstwa należą do Arabów   Fitzgerald   2021-04-23
Amerykańskie Stowarzyszenie Humanistów oszalało   Rebecca Goldstein   2021-04-23
Jak palestyńscy przywódcy traktują palestyńskich uchodźców   Toameh   2021-04-22
Irracjonalna, niebezpieczna polityka wobec Iranu nie jest przypadkiem   Rosenthal   2021-04-18
Polityka,  czyli wojna innymi środkami   Koraszewski   2021-04-17
Czy możemy wygrać w “szarej strefie”?   Kemp   2021-04-15
Amerykanie zabici przez palestyńskich Arabów: zapomniane ofiary terroru   Flatow   2021-04-15
Antony Blinken zadzwonił do niewłaściwego faceta   Flatow   2021-04-14
Brytyjski dyplomata, który uratował ponad 40 tysięcy Żydów   Bull   2021-04-13
Wykorzystywanie zachodniego świata akademickiego przez Chiny   Bergman   2021-04-13
Dlaczego Żydzi i Polacy nadal spierają się o Holocaust?   Tobin   2021-04-12
Ameryka zmienia stronę   Rosenthal   2021-04-10
Co Palestyńczycy w obliczu zbliżających się wyborów myślą o korupcji w ich społeczeństwie?   Roth   2021-04-09
Administracja Bidena i Iran: tajne umowy i ponowne ugłaskiwanie?   Rafizadeh   2021-04-08
Congressional Research Service zmieniła historię palestyńskiego nacjonalizmu. Dwukrotnie.     2021-04-07
Lękliwe cenzurowanie Dantego i wyznania Adama Michnika   Koraszewski   2021-04-05
Dlaczego Biden jest obojętny wobec gloryfikacji antysemityzmu przez ONZ?   Bayefsky   2021-04-04
USA, Chiny, Rosja i pułapka Tucydydesa   Taheri   2021-04-02
Rzekome międzynarodowe prawo jest najnowszym antyizraelskim oszczerstwem   Kontorovich   2021-04-02
Francja: Profesor pod ochroną policyjną po odmowie zrównania “islamofobii” z antysemityzmem   Spencer   2021-04-01
Za Bidena stare błędy stają się znowu nowymi   Rosenthal   2021-03-31
Ameryka versus Iran: czyli kto zaczął?   Abdul-Hussain   2021-03-30
Ryzykowna podróż śladami dziadów   Koraszewski   2021-03-29
Czego chcą Palestyńczycy   Abdul-Hussain   2021-03-28
Dania uderza w „społeczeństwa równoległe”   Kern   2021-03-27
Podlizująca się Chinom WHO stwarza niebezpieczeństwo kolejnej pandemii   Ridley   2021-03-25
Oblężenie Paryża, czyli wojna światów   Zbierski   2021-03-24
Chiny zwiększają naciski na Tajwan   Bergman   2021-03-23
Małostkowy izolacjonizm UE niszczy Europę   Ridley   2021-03-20
Palestyńczycy: Dlaczego terroryści popierają masowych morderców   Toameh   2021-03-20
Wstęga nienawiści Möbiusa   Savodnik   2021-03-17
Jak wizja Orwella może stać się rzeczywistością   Rosenthal   2021-03-17
“New York Times” kryje terrorystkę i na dodatek oczernia Goldę Meir   Flatow   2021-03-14
Nie rzucajcie księcia wilkom na pożarcie   Bard   2021-03-13
Uwagi o politycznej dyskalkulii   Koraszewski   2021-03-13
Chiny kontynuują miażdżenie Hong Kongu   Bergman   2021-03-12
Biden porzuca pokój na Bliskim Wschodzie   Glick   2021-03-10
Politycznie, lirycznie i empatycznie   Koraszewski   2021-03-07
Społeczeństwo, które nie może dyskutować o wpływie ideologii trans na dzieci, nie jest demokracją   Tobin   2021-03-06
BBC milczy o zaplanowanych wyborach palestyńskich   Sela   2021-03-06
Notoryczna kradzież pięknych słów   Koraszewski   2021-03-05
Oto dziennikarze BBC, którzy byli szczególnie nieuczciwi w sprawie Izraela.   Fitzgerald   2021-03-05
Chiny kupują ludzi na zachodnich uniwersytetach   Meotti   2021-03-04
Głupia polityka bliskowschodnia Bidena   Rosenthal   2021-03-02
Palestyńczycy: Unia Europejska ułatwia zwycięstwo Hamasu   Tawil   2021-02-28
Spotkanie w BBC Davida Baddiela z profesorem z SOAS, który usprawiedliwia palestyńską negację Holocaustu   Levick   2021-02-26
Dlaczego Międzynarodowy Trybunał Karny jest w błędzie: Izrael nie jest winny “zbrodni wojennych”   Fitzgerald   2021-02-25
Propaganda terroryzmu nadal obecna na Twitterze   Fernandez   2021-02-23
Okrucieństwo podnoszenia płacy minimalnej   Jacoby   2021-02-23
Na tropach dyktatora i smętków   Koraszewski   2021-02-22
Czy zapał Bidena do zawarcia umowy zadziała lepiej niż „maksymalne naciski”?   Tobin   2021-02-22
Kościół antyrasizmu   Coyne   2021-02-20
Łamanie praw człowieka, o którym nikt nie mówi   Toameh   2021-02-19
Czy sukcesy Trumpa przetrwają na Bliskim Wschodzie?   Milliere   2021-02-18
Nawet najbardziej elokwentni Palestyńczycy (tacy jak Noura Erakat) mają idiotyczną mentalność “sumy zerowej”, że pomaganie Izraelowi równa się szkodzeniu Palestyńczykom     2021-02-17
Człowiek to brzmi dumnie   Koraszewski   2021-02-17
Dla Obamy Izrael nie był “żadną Ziemią Obiecaną”   Bard   2021-02-16

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Bohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotu


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk