Prawda

Sobota, 23 października 2021 - 17:15

« Poprzedni Następny »


USA, Chiny, Rosja i pułapka Tucydydesa


Amir Taheri 2021-04-02

Jest złą polityką, łagodnie mówiąc, rozpoczynać równocześnie walkę z Chinami i Rosją, dwoma rywalizującymi mocarstwami, które są bardzo podejrzliwe wzajem wobec siebie.
Jest złą polityką, łagodnie mówiąc, rozpoczynać równocześnie walkę z Chinami i Rosją, dwoma rywalizującymi mocarstwami, które są bardzo podejrzliwe wzajem wobec siebie.

Kiedy Joe Biden rozpoczął prezydenturę sloganem “dyplomacja wróciła!”, byli ludzie, którzy zastanawiali się, co to znaczy w kategoriach spójnej polityki zagranicznej. Dyplomacja, jak wie każdy szóstoklasista, jest jednym z wielu środków potrzebnych do realizacji polityki. Sama w sobie jest albo akademicką fanaberią, albo inną nazwą farsy. W ostatnim tygodniu obserwowaliśmy dyplomację praktykowaną przez nową administrację zarówno jako fanaberię, jak i farsę.

Jako fanaberia pojawiła się w przyciągającym uwagę sloganie “Ameryka jest z powrotem w Paryskiej Umowie Klimatycznej!” rzuconym przez Waszyngton. Teraz jednak, wiemy, że ten “powrót” jest tak pełen różnych “jeśli i ale”, że nawet Francuzi, którzy początkowo głośno klaskali, zaczynają zastanawiać się, czy nie wciśnięto im kitu. Drugi przykład dostarczyła nużąca szamotanina o “umowę nuklearną” z mułłami w Teheranie.


Prezydent Biden napomykał o szybkim powrocie na szlak wytyczony przez jego byłego szefa, Baracka Obamę. W oparciu o to założenie brytyjski minister spraw zagranicznych, Dominic Raab, wyobrażał sobie scenariusz, który doprowadzi do unieszkodliwienia mułłów długotrwałym rozwiązaniem na liczący 42 lata „irański problem”. Teraz jednak wiemy, że Raab mógł pospieszyć się, bowiem zespół Bidena nadal zastanawia się, co zrobić z umową, którą Robert Malley, dyplomata odpowiedzialny za dossier, opisał jako wadliwą.


W ogólnym obrazie spraw te dwa przykłady mogą spowodować niewielkie szkody.


Paryska Umowa Klimatyczna jest bardziej aspiracją niż strategią, podczas gdy irański problem nuklearny był od początku sposobem unikania rzeczywistego problem: niebezpieczeństwa, jakie islamistyczny reżim stanowi dla regionalnego pokoju i stabilności. W wersji farsy jednak, doktryna Bidena, jeśli można ją tak (ironicznie) nazwać, może spowodować trwałe szkody, ponieważ dotyczy stosunków z Chinami i Rosją.  


W wypadku Chin administracja optowała za konferencją na szczeblu ministerialnym na Alasce, być może po to, by podkreślić chłód w stosunkach.


Ignorując pierwszą lekcję dyplomacji, którą jest “poznać się wzajemnie”, sekretarz stanu Antony Blinken wykorzystał okazję do odczytania litanii zażaleń, powodując, że Chińczycy zastanawiali się, po co zwołano takie spotkanie na wysokim szczeblu, skoro nie dało nic więcej poza codzienną strawą z amerykańskich mediów. Chińczycy odpowiedzieli potokiem szyderstw z Ameryki i jej zwyczaju pouczania innych. Pozostaje tajemnicą, jak administracja Bidena rzeczywiście widzi Ludową Republikę Chin, szczególnie w czasie, kiedy ta zajmuje się wielkim przedefiniowaniem swojej roli w raptownie zmieniającym się świecie.


Czy Chiny są rywalem, konkurentem, współzawodnikiem, przeciwnikiem, czy wrogiem? Czy USA zmierzają do zimnej, letniej, czy wręcz gorącej wojny z Chinami? Jak poważne jest niebezpieczeństwo, wyrażone przez kilku pro-Bidenowskich mędrców, że Chiny najadą na Tajwan i zmuszą USA do regionalnej wojny? A drugiej strony, co z innymi mędrcami, włącznie z Henrym Kissingerem i innymi chińskimi lobbystami w Waszyngtonie, którzy chcą modus vivendi z Pekinem, a nawet widzą w nich potencjalnego partnera w radzeniu sobie z takimi problemami, jak Korea Południowa, Iran lub Birma, nie wspominając o bardzo mało realnej Paryskiej Umowie Klimatycznej?  


Wracając do domu z Anchorage, chińska delegacja mogła wydać westchnienie ulgi. Słowne tornado Blinkena wskazywało na zamieszanie, podczas gdy groźbę sankcji zdegradowano do tępego instrumentu.


Faktem jest, że Biden nie ma polityki wobec Chin. Odczytywanie serii zarzutów nie jest polityką.


Wstępny ruch administracji w sprawie Rosji jest jeszcze bardziej problematyczny. W czasie, kiedy Biden nazywał rosyjskiego prezydenta, Władimira Putina „zabójcą”, dyplomata Waszyngtonu, Zalmay Khalilzad, był w Moskwie, żeby rozpocząć tak zwaną afgańską konferencję pokojową "z pomocą naszego rosyjskiego partnera”.  


Członkowie zespołu Bidena twierdzą, że Rosja interweniowała w zeszłorocznych wyborach prezydenckich, by zapewnić zwycięstwo Donaldowi Trumpowi. Zwrot “Rosja chce obalić naszą demokrację" stał się bidenowskim  motywem przewodnim. Niemniej zaprosił tę samą Rosję jako partnera do ustabilizowania Libii, znalezienia przyszłości dla Syrii i pomocy w utrzymaniu mułłów na uwięzi.


Jednym z pierwszych “gestów dobrej woli” Bidena był powrót do przestarzałej umowy o ograniczeniu broni, którą Trump porzucił. Rosyjski wiceminister spraw zagranicznych, Michaił Bogdanow, powiedział, że umowa została natychmiast przywrócona, ponieważ Waszyngton „zaakceptował wszystkie nasze warunki”.


Nic dziwnego, że rosyjskie media mówią o “zamęcie” w stosunkach Moskwy z nowym zespołem w Waszyngtonie. Nazwanie głowy państwa “zabójcą” nie jest zbyt dyplomatyczne, najłagodniej mówiąc. Nawiasem mówiąc, Talleyrand zalecał, by dyplomaci chwalili swoich rozmówców publicznie, ale, jeśli to potrzebne, obrażali ich w prywatnych rozmowach.


Pytanie, jakie zadaliśmy w sprawie Chin, dotyczą także Rosji. Czy Rosja jest przeciwnikiem, rywalem, konkurentem, czy wrogiem? Bez chłodnego, jasnego i racjonalnego oszacowania ich miejsca na scenie tożsamości, uformowanie spójnej strategii stosunków z mocarstwami, z którymi musi się mieć do czynienia, jest praktycznie niemożliwe. Nie masz takich samych stosunków z przeciwnikiem, nawet jeśli sprawia kłopoty, jak z wrogiem. Także wrogów można dalej poklasyfikować, a różne kategorie wrogów wymagają różnej polityki.


Ideologiczny i/lub polityczny wróg nie należy do tej samej kategorii, co wróg egzystencjalny. Są wrogowie, których można zamienić w neutralnych lub nawet partnerów, jeśli nie w przyjaciół. I są wrogowie, którzy (jak w opowiadaniu Woltera) są samobójcami; wolą zaatakować i zginąć niż żyć, by zawrzeć pokój. I są także wrogowie, których możesz ignorować dzisiaj, ponieważ, jak mawiał wielki cynik, Bill Clinton, możesz zawsze zabić ich jutro.


Pytanie, czy Chiny i Rosja są wrogami Stanów Zjednoczonych, wymaga osobnego potraktowania. Jednak bez odpowiedzi na to pytanie nie będzie możliwości stworzenia poważnej polityki do stosunków z nimi.


Ponadto jest złą polityką, łagodnie mówiąc, rozpoczynać równocześnie walkę z Chinami i Rosją, dwoma rywalizującymi mocarstwami, które są bardzo podejrzliwe wzajem wobec siebie, ze sprzecznymi, a nie uzupełniającymi się ekonomicznymi i geopolitycznym i interesami. Otwarcie prezydenta Richarda Nixona na Chiny było kluczowym elementem w pchnięciu Związku Radzieckiego ku détente i Konferencji w Helsinkach.


George Shultz zawsze odradzał zadzieranie z dwoma potężnymi rywalami równocześnie, mimo że USA potrzebowały planu na równoczesną walkę w dwóch dużych wojnach.   Rozumiał, że nie należy mieszać imperatywów polityki zagranicznej z sytuacją militarną, mimo że są one komplementarne. Obecnie wydaje się, że Bidena bardziej interesuje udowodnienie, że jest „anty-Trump” niż stosunki z  dwoma mocarstwami, które są zdecydowane na wciągnięcie nas w pułapkę Tucydydesa i zbudowanie porządku świata według własnych, wąskich interesów.


US, China, Russia and Thucydides Trap

Gatestone Institute, 29 marca 2021

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaAmir Taheri

Pochodzący z Iranu dziennikarz amerykański, znany publicysta, którego artykuły publikowane są często w ”International Herald Tribune”, ”New York Times”, ”Washington Post”, komentuje w CNN, wielokrotnie  przeprowadzał wywiady z głowami państw (Nixon, Frod, Clinton, Gorbaczow, Sadat, Kohl i inni)  jest również  prezesem Gatestone Institute).


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 1941 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Konsulat USA w Jerozolimie ponownie podzieli miasto   i Maurice Hirsch   2021-10-23
Bardzo ważna książka o “Trans”   Bawer   2021-10-23
Władcy na glinianych nogach   Fernandez   2021-10-22
Koszty finansowe błędnej świadomości   Koraszewski   2021-10-20
Wielkie zwycięstwo krytycznej teorii rasy wraz z nowymi wymaganiami otrzymania dyplomu   Tobin   2021-10-20
Branie zakładników przez irański reżim: gdzie jest Zachód i ONZ?   Rafizadeh   2021-10-19
Od czegoś trzeba zacząć…   Koraszewski   2021-10-17
Marina i reszta   Łukaszewski   2021-10-14
Dlaczego USA chcą palestyńskiego konsulatu w Jerozolimie   Kontorovich   2021-10-14
Biden ignoruje stanowisko Palestyńczyków   Tawil   2021-10-13
Taniec pijanych motyli   Koraszewski   2021-10-11
Facebook – przestój i panika   Collins   2021-10-09
Aktywiści, którzy serwują połowę wiadomości   Abdul-Hussain   2021-10-08
Dalsze próby uratowania afgańskich kobiet to “jedyna rzecz, jaką możemy zrobić”   Chesler   2021-10-06
Korzenie kryzysu energetycznego   Ridley   2021-10-05
Joe Biden mówi podczas Zgromadzenia Ogólnego ONZ o potrzebie “suwerennego i demokratycznego państwa palestyńskiego”   Fitzgerald   2021-10-03
Jak impas w sprawie federalnego budżetu pokazał rozłam w sprawie Izraela   Tobin   2021-10-01
Kraj NATO, sojusznik Rosji i przyjaciel talibów   Bekdil   2021-09-30
Dlaczego Arabowie nie ufają już Bractwu Muzułmańskiemu?   Toameh   2021-09-29
Dlaczego Irakijczycy nienawidzą Palestyny   Abdul-Hussain   2021-09-29
Sudańskie pułapki na drodze do reform   Fernandez   2021-09-28
Nie ma powodu by przepraszać za ujawnianie hipokryzji   Bard   2021-09-25
Szczęśliwi na widok pokonanej Ameryki   Abdul-Hussain   2021-09-24
Antysemityzm  jest naszym nieszczęściem   Koraszewski   2021-09-24
Arabskie dążenia do lepszego przestrzegania praw człowieka powinny być chwalone, a nie wyśmiewane     2021-09-22
Talibowie domagają się miliarda dolarów pomocy   Fitzgerald   2021-09-21
Źródła ubóstwa narodów   Koraszewski   2021-09-20
Stanisław Lem - pisarz, który widział więcej niż inni   Ferus   2021-09-19
Jak Associated Press łagodzi obraz terrorystów Hamasu   Fitzgerald   2021-09-19
Dyskusja o antysemityzmie wymaga uczciwości   Tobin   2021-09-17
Ucieczka z Afganistanu   Rosenthal   2021-09-16
Palestyńczycy: Dlaczego środki pomocowe Bidena nie przyniosą pokoju   Toameh   2021-09-16
Dziwny apel do teoretycznie przyzwoitych   Koraszewski   2021-09-15
Nie ma niczego takiego jak palestyński terrorysta   Flatow   2021-09-13
Lepiej poczekać z nawiązywaniem stosunków z talibami   Taheri   2021-09-13
Ocena dwóch katastrof z września 2001 roku   Glick   2021-09-12
Wielka Brytania: Witamy w Średniowieczu roku 2021   Ash   2021-09-10
Nowe próby wybielania haniebnej postawy papieża Piusa XII podczas Holocaustu     2021-09-09
Długi marsz przebudzeńców   Koraszewski   2021-09-09
Opatrywanie wielkich dzieł sztuki ostrzeżeniami dla wrażliwych jest brakiem zrozumienia istoty sztuki   Tobin   2021-09-08
Co byłoby, gdyby palestyńscy uchodźcy byli …. ?   Oz   2021-09-07
Przekazanie Afganistanu talibom nie pomaga strategicznym priorytetom Ameryki; sabotuje je   Carmon   2021-09-07
Nawet antysemici kochają martwych Żydów   Koraszewski   2021-09-06
Słaby koń raz jeszcze   Jacoby   2021-09-06
Biuro podróży Bidena w Kabulu   Taheri   2021-09-04
Upadłe państwo Libanu zwalcza “normalizację” stosunków z Izraelem   Toameh   2021-09-03
Nie ma boga nad Godota, a Godek jest jego posłanką   Koraszewski   2021-09-02
Kto oślepił Mohammada Szabana?   Fitzgerald   2021-09-02
Polityka zagraniczna Bidena jest nie do utrzymania   Bard   2021-09-01
Korzenie klęski Ameryki   Glick   2021-08-29
Tożsamość i pamięć zakodowana w DNA   Ibrahim   2021-08-28
Miłość ponad kolorem skóry   Jacoby   2021-08-27
"Pan Hitler mnie oszukał"   Koraszewski   2021-08-26
Powrót pokusy socjalizmu   Jacoby   2021-08-25
Jak daleko jest Kabul od Polski?   Koraszewski   2021-08-23
BBC przewodzi światu w walce z Izraelem   Kemp   2021-08-22
Biden popiera okupację   Flatow   2021-08-21
Pomarańczowa alternatywa w czasach Internetu   Koraszewski   2021-08-21
Klęska w Afganistanie i problem uchodźców   Bekdil   2021-08-20
Ratowanie tylko jednej afgańskiej kobiety   Chesler   2021-08-17
Arabowie świętują upadek islamistów w Tunezji   Toameh   2021-08-17
Żadna “inwestycja” USA nie wypłaca tak dużych i stałych dywidend jak inwestycja w Izrael   Fithzgerald   2021-08-15
Klimat, klimat pokaż rogi…   Koraszewski   2021-08-14
Jak Zachód się zgubił   Rosenthal   2021-08-13
Rozchodzą się drogi Turcji i Zachodu   Bekdil   2021-08-12
Media porzuciły fakty, żeby mówić o “anielskich” palestyńskich aktywistach   Levick   2021-08-11
Do administracji Bidena: Żadnej wizy, żadnych negocjacji z masowym mordercą z irańskiego reżimu   Rafizadeh   2021-08-09
Inkluzywna ekskluzywność   Bawer   2021-08-07
Cicho płynie główny ściek   Koraszewski   2021-08-05
Palestyńczycy oskarżają Hamas o magazynowanie broni na cywilnych terenach   Fitzgerald   2021-08-02
Arabowie ostrzegają Bidena: Wojna z terroryzmem nie jest skończona   Toameh   2021-08-02
Robert Spencer – gwałtowny ekstremista   Koraszewski   2021-07-31
Biden i potrzeba długiej łyżki w Wiedniu   Taheri   2021-07-30
Wiara, woda, odsalanie i inne problemy   Koraszewski   2021-07-29
Wikipedia prowadzi wojnę z Żydami   Collier   2021-07-27
Dlaczego Al-Aksa jest niedostępna dla Żydów?   Abdul-Hussain   2021-07-26
"Jeśli nie masz wolności słowa, nie jesteś wolny". Uchodźcy z krajów komunistycznych przerażeni Ameryką   Meotti   2021-07-26
To komunizm, a nie embargo USA, jest powodem kubańskiego cierpienia   Jacoby   2021-07-23
Masz zły dzień? Obwiń Izrael   Abdul-Hussain   2021-07-20
Specjalista z West Point twierdzi, że uderzenie IDF w wieżowiec Al Jalaa Tower było legalne     2021-07-12
Szlachetne zdrowie (psychiczne) w czasach pandemii   Koraszewski   2021-07-08
Ateny, Sparta i nora królika   Koraszewski   2021-07-03
Irańska polityka administracji Bidena: dużo marchewki, ale kija brak   Rafizadeh   2021-07-01
Dziennikarstwo umiera w jasnym świetle dnia   Tobin   2021-06-27
Co dziś myślą palestyńscy Arabowie?   Roth   2021-06-25
Waszyngton, dwójmyślenie i umowa z Iranem   Blum   2021-06-24
Biden powraca do polityki zaprojektowanej przez Bakera-Hamiltona-Rhodesa   Rosenthal   2021-06-22
Fiasko ze szczepionkami: Palestyńscy przywódcy i NGO “praw człowieka” bardziej nienawidzą Izraela niż cenią życie Palestyńczyków     2021-06-21
Opowieści z Gazy, o których zachodnie media NIGDY nie informują     2021-06-17
Biden i plan gry ajatollaha   Taheri   2021-06-15
Kandydaci do Nagrody za Hucpę   Collins   2021-06-14
200 dziennikarzy popiera kłamstwa o Izraelu     2021-06-12
Dlaczego Stany Zjednoczone mają dawać palestyńskim dyktatorom jakąkolwiek pomoc?   Fitzgerald   2021-06-10
Konwalie na byłym cmentarzu   Ferus   2021-05-30
Tak pięknie kwitną konwalie   Koraszewski   2021-05-27
Kochający Hitlera i Stalina socjalista, którego pomnika nikt nie ruszy   Greenfield   2021-05-25
Biedni Amerykanie walczą z rasizmem   Koraszewski   2021-05-22
Czego Palestyńczycy mogliby się nauczyć od Niemców Sudeckich   Schwarz   2021-05-20
Odpowiedź senatorowi Bernie Sandersowi   Harris   2021-05-20
Amerykanie mają prawo wiedzieć o nadchodzącej umowie Bidena z irańskimi mułłami   Rafizadeh   2021-05-19

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Bohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotu


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk