Prawda

Piątek, 31 marca 2023 - 08:53

« Poprzedni Następny »


UE i administracja Bidena wciąż ugłaskują i nagradzają mułłów Iranu


Majid Rafizadeh 2023-01-24

<span>Administracja Obamy-Bidena utrzymywała Kongres USA, naród amerykański i sojuszników USA na Bliskim Wschodzie w nieświadomości wielu tajnych umów zawartych z rządzącymi mułłami w Iranie. </span>Na zdjęciu: <span>Kerry z </span>Hosseinem Fereydounedm<span> oraz </span>Mohammadem Javadem Zarifem<span> podczas ceremonii ogłoszenia  </span>Joint Comprehensive Plan of Action<span>, 14 lipca 2015 (Źródło: Wikipedia)</span>
Administracja Obamy-Bidena utrzymywała Kongres USA, naród amerykański i sojuszników USA na Bliskim Wschodzie w nieświadomości wielu tajnych umów zawartych z rządzącymi mułłami w Iranie. Na zdjęciu: Kerry z Hosseinem Fereydounedm oraz Mohammadem Javadem Zarifem podczas ceremonii ogłoszenia  Joint Comprehensive Plan of Action, 14 lipca 2015 (Źródło: Wikipedia)

Podczas gdy irański reżim stał się bardziej wojowniczy, Unia Europejska i administracja Bidena nadal próbują przywrócić porozumienie nuklearne, które zniesie sankcje gospodarcze wobec Iranu, wzmocni i ośmieli reżim, wzmocni jego globalną legitymację i utoruje drogę, reżim, który Departament Stanu USA nazwał „najgorszym na świecie sponsorem terroryzmu państwowego”, legalnie stanie się państwem uzbrojonym w broń nuklearną.

Administracja Bidena twierdziła, że umowa nuklearna była „nieaktualna”, ale niestety oświadczenie to wydaje się być jedynie próbą administracji, aby utrzymać Kongres i opinię publiczną w niewiedzy, uśpić ich czujność, co do wznowienia umowy nuklearnej z Iranem. Kilka dni po tym, jak prezydent Joe Biden stwierdził umowa nuklearna jest martwa, Robert Malley, specjalny wysłannik USA do Iranu,ujawnił 22 grudnia w wywiadzie dla Radia Farda RFE/RL, że umowa nuklearna w rzeczywistości nie jest martwa.


20 grudnia 2022 r. szef polityki zagranicznej Unii Europejskiej, Josep Borrell, spotkał się nad Morzem Martwym w Jordanii z ministrem spraw zagranicznych Iranu Hosseinem Amirem-Abdollahianem i podkreślił, że wznowienie porozumienia nuklearnego jest ważnym krokiem. Według Mehr News Borrell powiedział:

„Nadal uważam, że jeśli chodzi o nierozprzestrzenianie broni jądrowej, nie ma alternatywy dla wspólnego wszechstronnego planu działania (JCPOA). Ci, którzy myślą inaczej, po prostu oszukują samych siebie”.

Borrell dodał , że będzie „kontynuował prace nad przywróceniem JCPOA w oparciu o wyniki wiedeńskich negocjacji… Podkreślił również, że przywrócenie JCPOA do życia nie odbywa się w strategicznej próżni. Jest to część, kluczowa część, szerszego obrazu”.


3 stycznia izraelski premier Benjamin Netanjahu powiedział:

„Niestety, wbrew powszechnej opinii, że ta niebezpieczna umowa nuklearna została zerwana, pomimo ostatnich wydarzeń w Iranie, myślę, że ta możliwość nie została jeszcze definitywnie usunięta z [globalnej] agendy […] Dlatego zrobimy wszystko, aby zapobiec odrodzeniu się tego złego porozumienia, które doprowadzi do nuklearnego Iranu z międzynarodowym sponsorowaniem… Będziemy działać z mocą i otwarcie na froncie międzynarodowym przeciwko odnowieniu [irańskiego] porozumienia nuklearnego”.

Administracja Obamy-Bidena utrzymywała również Kongres USA, naród amerykański i sojuszników USA na Bliskim Wschodzie w niewiedzy na temat tego, co negocjuje z rządzącymi w Iranie mułłami. Kiedy Biden był wiceprezydentem, administracja Obamy zawarła wiele tajnych umów z irańskimi mułłami. Jedna z tych tajnych umów polegała na umożliwieniu reżimowi irańskiemu dostępu do dolarów amerykańskich poprzez obejście sankcji.


„Administracja Obamy wprowadziła w błąd naród amerykański i Kongres, ponieważ desperacko chcieli zawrzeć umowę z Iranem” – powiedział senator Rob Portman (R-OH), który przewodniczył komisji senackiej prowadzącej wówczas śledztwo.


Ponadto administracja Obamy-Bidena potajemnie zgodziła się na zniesienie sankcji nałożonych na kilka irańskich banków, w tym Bank Sepah i Sepah International. Innym ważnym ustępstwem było to, że umowa rzeczywiście utorowała drogę Iranowi do prawnego przekształcenia się w pełnowymiarowe państwo nuklearne. Klauzule wygaśnięcia JCPOA, które chroniły to zobowiązanie, wyznaczyły konkretną datę wygaśnięcia ograniczenia programu nuklearnego Iranu, po której kraj będzie mógł legalnie posiadać tyle broni jądrowej, ile zechce.


Administracja Bidena podobno już poczyniła duże ustępstwa, aby umożliwić osobom spoza USA prowadzenie interesów z irańskim Korpusem Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC), uznanym przez Departament Stanu USA za organizację terrorystyczną. Zgodnie z ujawnionym projektem umowy:

„Osoby spoza USA prowadzące interesy z osobami z Iranu, które nie znajdują się na [liście sankcji Stanów Zjednoczonych], nie będą narażone na sankcje jedynie w wyniku angażowania się tych osób z Iranu w oddzielne transakcje z udziałem osób z Iranu znajdujących się na [liście sankcji USA] (w tym irańskiego Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej – IRGC - jego funkcjonariuszy lub jego spółek zależnych lub stowarzyszonych)”.

Najwyraźniej dlatego grupa 50 przedstawicieli Izby Reprezentantów USA, w większości Demokratów, wezwała administrację Bidena do ujawnienia tekstu umowy nuklearnej:

„Piszemy, aby z szacunkiem poprosić waszą administrację o dostarczenie Kongresowi pełnego tekstu każdej propozycji ponownego przystąpienia do porozumienia nuklearnego z Iranem, znanego jako wspólny wszechstronny plan działania (JCPOA), w tym wszelkich umów pobocznych, oraz skonsultowanie się z Kongresem przed ponownym wejściem do tej umowy".

Jak pisze badacz Bliskiego Wschodu, Lee Smith :

„Determinacja administracji Bidena, by ponownie zawrzeć umowę z Iranem, to makabryczne oszustwo, które praktycznie przekazuje bombę państwu terrorystycznemu…


Sojusznicy Ameryki na Bliskim Wschodzie są w rzeczywistości tylko najbardziej widocznymi celami umowy z Iranem: jako interwencja w amerykańską politykę wewnętrzną, JCPOA został zaprojektowany jako instrument do złamania proizraelskich demokratów, którzy reprezentują to, co Obama uważał za najpotężniejszą z krajowych grup elektoratu, która mogłyby sprzeciwić się przeorganizowaniu przez niego Partii Demokratycznej. Oznacza to, że prawdziwe przegrupowanie nie zachodzi na Bliskim Wschodzie, który Ameryka i tak opuszcza, ale we własnej partii Obamy”.

The EU and the Biden Administration Still Appeasing and Rewarding the Mullahs of Iran

Gatestone Institute, 14 stycznia 2023

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska


*Majid Rafizadeh

 

Amerykański politolog irańskiego pochodzenia. Wykładowca na Harvard University, Przewodniczący International American Council. Członek zarządu Harvard International Review.

 

 


Skomentuj Wyślij artykuł do znajomego: Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 2351 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Obrona obiektywnego dziennikarstwa   Jacoby   2023-03-31
Co myślą Palestyńczycy?   Hirsch   2023-03-30
Słowa nie mają znaczenia. Mamy władzę nad słowami, a nie odwrotnie.   Krauss   2023-03-29
Dziennikarze czczą Rogeta i porzucają obiektywizm   Bard   2023-03-29
Progresiści zwrócili Demokratów przeciwko Izraelowi   Tobin   2023-03-28
Roger Waters twierdzi, że odmawia się mu „wolności słowa”, obiecuje pozwać niemieckie miasta   Fitzgerald   2023-03-26
Dylematy demokraty, chochoła i warchoła   Koraszewski   2023-03-25
Czy niemowlęta nadal wygrywają wojny?   Taheri   2023-03-24
France24 zawiesza dziennikarzy za antysemityzm   Wójcik   2023-03-22
Nie każda solidarność budzi podziw i uznanie   Koraszewski   2023-03-20
Protesty i Zasada Pani Frearson   Collins   2023-03-19
Amerykańscy profesorowie przemawiają na konferencji terrorystów   Flatow   2023-03-18
Pornografia protestu. Szukanie przyjemności w szlachetności buntu   Leibovitz   2023-03-18
Pożegnać świętości, wrócić do zasad   Koraszewski   2023-03-17
Mordercza obsesja UE na punkcie Izraela   Tawil   2023-03-17
Czy modlitwa w szkole jest zgodna z Konstytucją?   Dershowitz   2023-03-14
Dziecięca choroba lewicowości   Koraszewski   2023-03-10
Lista rzeczy, których NIE zobaczymy i NIE usłyszymy od rządu i mediów USA po zamordowaniu obywatela amerykańskiego w Judei     2023-03-07
Chiny przekraczają “czerwoną linię” pomagając Rosji w wysiłkach wojennych   Bergman   2023-03-03
Katastrofa demokracji, czy katastrofa w demokracji   Koraszewski   2023-03-02
Republika Strachu: 20 lat później   Teheri   2023-03-01
Empatia i wrażliwość sztucznej inteligencji   Krauss   2023-02-28
“Przebudzona” Ameryka — oglądana przez uciekinierkę z Korei Północnej   Bawer   2023-02-27
Rajd IDF na Nablus to kolejny gwóźdź do trumny Autonomii Palestyńskiej   Toameh   2023-02-24
Ukraina: niezamierzone konsekwencje   Taheri   2023-02-23
Gdzie, u licha, była „Palestyna”?   Collier   2023-02-23
Wojna zastępcza Europy przeciwko Izraelowi. Jak UE ignoruje zbrodnie Hamasu   Tawil   2023-02-22
UE walczy z dezinformacją. Ale nie antyizraelską dezinformacją     2023-02-20
Szczęśliwy święty Jerzy   Koraszewski   2023-02-19
Trzęsienia ziemi przynoszą śmierć. Ale także życie   Jacoby   2023-02-18
CIA Burnsa wznawia wojnę z Izraelem   Bard   2023-02-18
„Global Getaway”: nadmiar pustych obietnic ze strony UE?   Bergman   2023-02-17
UNRWA jest problemem a nie rozwiązaniem   Tawil   2023-02-16
Syria: Wojna, która nie ma końca    Taheri   2023-02-16
Dialog ze sztucznym inteligentem   Koraszewski   2023-02-15
Chiny i Rosja pogłębiają więzi   Bergman   2023-02-11
Iran: Wyprzedaż klejnotów rodzinnych, by kupić lojalność   Taheri   2023-02-09
Zagrożeni Asyryjczycy i język Jezusa potrzebują międzynarodowego wsparcia   Bulut   2023-02-08
Palestyńczycy naprawdę zasługują na współczucie   Koraszewski   2023-02-07
„Imam Pokoju” wzywa Arabów, muzułmanów do zaakceptowania Izraela     2023-02-07
Unia Europejska w sprawie praw człowieka w Iranie: najpierw biznes   Rafizadeh   2023-02-01
Państwa arabskie wysyłają miliardy na amerykańskie uniwersytety     2023-01-29
Naród ofiar jest skazany na porażkę   Greenfield   2023-01-28
Dlaczego należy zakazać flagi OWP i Konfederacji?   Flatow   2023-01-27
Komu na rękę z niewidzialną ręką?   Koraszewski   2023-01-27
UE i administracja Bidena wciąż ugłaskują i nagradzają mułłów Iranu   Rafizadeh   2023-01-24
Żyjemy w ciekawych czasach   Koraszewski   2023-01-24
Wojna Unii Europejskiej z Izraelem   Tawil   2023-01-19
Czy istnieje środek prawny na kłamstwa George'a Santosa?   Dershowitz   2023-01-19
Wieczny dyktator i brakujący pokój: historia Mahmuda Abbasa   Eid   2023-01-19
Orwellowska obsesja „New York Timesa” na punkcie Izraela   Chesler   2023-01-18
Palestyna: Perwersyjny – i wprawiający w osłupienie - paradoks   Sherman   2023-01-17
Kolejna faza ewolucji państwucha   Koraszewski   2023-01-17
Najważniejsze niepisane prawo na Zachodzie: nie drażnij irracjonalnych, ekstremistycznych muzułmanów     2023-01-13
Głupota ujawnia się w działaniu, część 3: ignorowanie porażek   Bard   2023-01-11
Nie ma chleba bez wolności?   Koraszewski   2023-01-11
Europa na łasce Kataru?   Godefridi   2023-01-10
Turecki “postęp”: Sześcioletnią dziewczynkę wydał za mąż jej ojciec, znany szejk   Bekdil   2023-01-06
Antysemityzm ludzi łagodnych i dobrych - raz jeszcze   Koraszewski   2023-01-06
Dzisiejsza Rosja i “Długi Telegram”   Koraszewski   2023-01-05
Zapomniane przemówienie Jasera Arafata   Shaw   2023-01-04
Znaczenie wielkiego exodusu Mizrahi   Julius   2023-01-03
Profesor Matczak i hollywoodzka puma   Koraszewski   2023-01-02
Śmieć chrześcijaństwa w Betlejem   Ibrahim   2022-12-31
Ukraina: przepis na ugłaskanie zbrodniarza   Taheri   2022-12-31
Przesłanie Zełenskiego w mundurze polowym   Jacoby   2022-12-29
Konserwatyzm w dobie populistycznej rewolty   Winegard   2022-12-23
Europa budzi się i dostrzega korupcję w organizacjach pozarządowych   Steinberg   2022-12-22
W Iranie i Chinach protestujący domagają się wolności. Gdzie jest przywódca wolnego świata?   Jacoby   2022-12-22
Niemiecki kanclerz obawia się zimnej wojny   Koraszewski   2022-12-21
Niemieckie spojrzenie na globalne perspektywy   Taheri   2022-12-20
Historia medialnej intifady przeciwko Izraelowi   Chesler   2022-12-20
Mułłowie Iranu: kiedy zbudzi się Unia Europejska?   Rafizadeh   2022-12-15
Turcja i Izrael: otwarcia i ponowne zamknięcia   Bekdil   2022-12-15
Uwolnić Iran z rąk terrorystów i morderców   Grzegorz Lindenberg   2022-12-13
Długi cień zimnej wojny   Koraszewski   2022-12-12
Głupota ujawnia się w działaniu   Bard   2022-12-12
Kolonializm i Żydzi, ofiary czy kolaboranci?   Julius   2022-12-11
Zniekształcona pamięć wojny koreańskiej   Shankar   2022-12-09
Czy Izrael powinien bojkotować palestyńskich Arabów?   Amos   2022-12-08
Komu wierzymy i dlaczego tak niechętnie?   Koraszewski   2022-12-07
Kolejne medialne wymówki dla Palestyńczyków i ich terroru   Bard   2022-12-07
Dwoje ludzi przekraczających rzeczywistość we wnętrzu jednego katalońskiego domu   Zbierski   2022-12-02
“New York Times” i jego współpracownicy   Fitzgerald   2022-12-02
Niewinne zdumienie pewnego socjologa   Koraszewski   2022-12-01
Wyjście ze stalinowskiego zimna   Ashenden   2022-11-29
Eureka! Odkryto arabskie lobby   Bard   2022-11-26
Stare irańskie hasło podbija świat   Taheri   2022-11-25
Nie, nierówności dochodów nie są najwyższe w historii. Są na historycznie niskim poziomie   Jacoby   2022-11-22
Porwanie studiów bliskowschodnich   i Alex Joffe   2022-11-20
Mistrzostwa świata w piłce nożnej i światowe rozgrywki   Collins   2022-11-19
Zabłąkane pociski: czego Ukraina (i Polska) mogą nauczyć się od Izraela   Frantzman   2022-11-18
Mroźna zima dla Europy: obwiniaj strategiczną ślepotę   Bekdil   2022-11-16
Thomas Friedman, zwolennik równego kopania wszystkiego, co izraelskie   Flatow   2022-11-14
Inwestowanie w naukę dla bezpieczeństwa żywnościowego w Afryce   Bafana   2022-11-14
Kapitalizm to dobra rzecz   Koraszewski   2022-11-12
Skuteczna walka ze skrajnym ubóstwem   Jacoby   2022-11-11
Zabijanie Lewiatana tysiącem ciosów   Taheri   2022-11-10
Krytyczna teoria rasy i antysemityzm   Levick   2022-11-10
Afrykańscy farmerzy zarobili około 282 miliony dolarów na GMO w 2020 roku – nowe badanie   Opoku   2022-11-09

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


&#8222;Choroba&#8221; przywrócona przez Putina


&#8222;Przebudzeni&#8221;


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...

Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk