Prawda

Niedziela, 1 października 2023 - 11:37

« Poprzedni Następny »


UE i administracja Bidena wciąż ugłaskują i nagradzają mułłów Iranu


Majid Rafizadeh 2023-01-24

<span>Administracja Obamy-Bidena utrzymywała Kongres USA, naród amerykański i sojuszników USA na Bliskim Wschodzie w nieświadomości wielu tajnych umów zawartych z rządzącymi mułłami w Iranie. </span>Na zdjęciu: <span>Kerry z </span>Hosseinem Fereydounedm<span> oraz </span>Mohammadem Javadem Zarifem<span> podczas ceremonii ogłoszenia  </span>Joint Comprehensive Plan of Action<span>, 14 lipca 2015 (Źródło: Wikipedia)</span>
Administracja Obamy-Bidena utrzymywała Kongres USA, naród amerykański i sojuszników USA na Bliskim Wschodzie w nieświadomości wielu tajnych umów zawartych z rządzącymi mułłami w Iranie. Na zdjęciu: Kerry z Hosseinem Fereydounedm oraz Mohammadem Javadem Zarifem podczas ceremonii ogłoszenia  Joint Comprehensive Plan of Action, 14 lipca 2015 (Źródło: Wikipedia)

Podczas gdy irański reżim stał się bardziej wojowniczy, Unia Europejska i administracja Bidena nadal próbują przywrócić porozumienie nuklearne, które zniesie sankcje gospodarcze wobec Iranu, wzmocni i ośmieli reżim, wzmocni jego globalną legitymację i utoruje drogę, reżim, który Departament Stanu USA nazwał „najgorszym na świecie sponsorem terroryzmu państwowego”, legalnie stanie się państwem uzbrojonym w broń nuklearną.

Administracja Bidena twierdziła, że umowa nuklearna była „nieaktualna”, ale niestety oświadczenie to wydaje się być jedynie próbą administracji, aby utrzymać Kongres i opinię publiczną w niewiedzy, uśpić ich czujność, co do wznowienia umowy nuklearnej z Iranem. Kilka dni po tym, jak prezydent Joe Biden stwierdził umowa nuklearna jest martwa, Robert Malley, specjalny wysłannik USA do Iranu,ujawnił 22 grudnia w wywiadzie dla Radia Farda RFE/RL, że umowa nuklearna w rzeczywistości nie jest martwa.


20 grudnia 2022 r. szef polityki zagranicznej Unii Europejskiej, Josep Borrell, spotkał się nad Morzem Martwym w Jordanii z ministrem spraw zagranicznych Iranu Hosseinem Amirem-Abdollahianem i podkreślił, że wznowienie porozumienia nuklearnego jest ważnym krokiem. Według Mehr News Borrell powiedział:

„Nadal uważam, że jeśli chodzi o nierozprzestrzenianie broni jądrowej, nie ma alternatywy dla wspólnego wszechstronnego planu działania (JCPOA). Ci, którzy myślą inaczej, po prostu oszukują samych siebie”.

Borrell dodał , że będzie „kontynuował prace nad przywróceniem JCPOA w oparciu o wyniki wiedeńskich negocjacji… Podkreślił również, że przywrócenie JCPOA do życia nie odbywa się w strategicznej próżni. Jest to część, kluczowa część, szerszego obrazu”.


3 stycznia izraelski premier Benjamin Netanjahu powiedział:

„Niestety, wbrew powszechnej opinii, że ta niebezpieczna umowa nuklearna została zerwana, pomimo ostatnich wydarzeń w Iranie, myślę, że ta możliwość nie została jeszcze definitywnie usunięta z [globalnej] agendy […] Dlatego zrobimy wszystko, aby zapobiec odrodzeniu się tego złego porozumienia, które doprowadzi do nuklearnego Iranu z międzynarodowym sponsorowaniem… Będziemy działać z mocą i otwarcie na froncie międzynarodowym przeciwko odnowieniu [irańskiego] porozumienia nuklearnego”.

Administracja Obamy-Bidena utrzymywała również Kongres USA, naród amerykański i sojuszników USA na Bliskim Wschodzie w niewiedzy na temat tego, co negocjuje z rządzącymi w Iranie mułłami. Kiedy Biden był wiceprezydentem, administracja Obamy zawarła wiele tajnych umów z irańskimi mułłami. Jedna z tych tajnych umów polegała na umożliwieniu reżimowi irańskiemu dostępu do dolarów amerykańskich poprzez obejście sankcji.


„Administracja Obamy wprowadziła w błąd naród amerykański i Kongres, ponieważ desperacko chcieli zawrzeć umowę z Iranem” – powiedział senator Rob Portman (R-OH), który przewodniczył komisji senackiej prowadzącej wówczas śledztwo.


Ponadto administracja Obamy-Bidena potajemnie zgodziła się na zniesienie sankcji nałożonych na kilka irańskich banków, w tym Bank Sepah i Sepah International. Innym ważnym ustępstwem było to, że umowa rzeczywiście utorowała drogę Iranowi do prawnego przekształcenia się w pełnowymiarowe państwo nuklearne. Klauzule wygaśnięcia JCPOA, które chroniły to zobowiązanie, wyznaczyły konkretną datę wygaśnięcia ograniczenia programu nuklearnego Iranu, po której kraj będzie mógł legalnie posiadać tyle broni jądrowej, ile zechce.


Administracja Bidena podobno już poczyniła duże ustępstwa, aby umożliwić osobom spoza USA prowadzenie interesów z irańskim Korpusem Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC), uznanym przez Departament Stanu USA za organizację terrorystyczną. Zgodnie z ujawnionym projektem umowy:

„Osoby spoza USA prowadzące interesy z osobami z Iranu, które nie znajdują się na [liście sankcji Stanów Zjednoczonych], nie będą narażone na sankcje jedynie w wyniku angażowania się tych osób z Iranu w oddzielne transakcje z udziałem osób z Iranu znajdujących się na [liście sankcji USA] (w tym irańskiego Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej – IRGC - jego funkcjonariuszy lub jego spółek zależnych lub stowarzyszonych)”.

Najwyraźniej dlatego grupa 50 przedstawicieli Izby Reprezentantów USA, w większości Demokratów, wezwała administrację Bidena do ujawnienia tekstu umowy nuklearnej:

„Piszemy, aby z szacunkiem poprosić waszą administrację o dostarczenie Kongresowi pełnego tekstu każdej propozycji ponownego przystąpienia do porozumienia nuklearnego z Iranem, znanego jako wspólny wszechstronny plan działania (JCPOA), w tym wszelkich umów pobocznych, oraz skonsultowanie się z Kongresem przed ponownym wejściem do tej umowy".

Jak pisze badacz Bliskiego Wschodu, Lee Smith :

„Determinacja administracji Bidena, by ponownie zawrzeć umowę z Iranem, to makabryczne oszustwo, które praktycznie przekazuje bombę państwu terrorystycznemu…


Sojusznicy Ameryki na Bliskim Wschodzie są w rzeczywistości tylko najbardziej widocznymi celami umowy z Iranem: jako interwencja w amerykańską politykę wewnętrzną, JCPOA został zaprojektowany jako instrument do złamania proizraelskich demokratów, którzy reprezentują to, co Obama uważał za najpotężniejszą z krajowych grup elektoratu, która mogłyby sprzeciwić się przeorganizowaniu przez niego Partii Demokratycznej. Oznacza to, że prawdziwe przegrupowanie nie zachodzi na Bliskim Wschodzie, który Ameryka i tak opuszcza, ale we własnej partii Obamy”.

The EU and the Biden Administration Still Appeasing and Rewarding the Mullahs of Iran

Gatestone Institute, 14 stycznia 2023

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska


*Majid Rafizadeh

 

Amerykański politolog irańskiego pochodzenia. Wykładowca na Harvard University, Przewodniczący International American Council. Członek zarządu Harvard International Review.

 

 


Skomentuj Wyślij artykuł do znajomego: Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 2453 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Afryka: dzielenie kury, która znosi złote jaja   Taheri   2023-09-30
Dlaczego Palestyńczycy uciekają ze Strefy Gazy?   Tawil   2023-09-28
Nieuniknione dysproporcje   Gal   2023-09-28
Problem imigracji   Lloyd   2023-09-27
Arabscy Izraelczycy przeprowadzają się do Strefy C i rozwalają kłamstwo o „apartheidzie”     2023-09-22
Jerycho NIE jest miejscem palestyńskiego dziedzictwa   Williams   2023-09-21
Donald Tusk, „człowiek Euroislamu” w Unii Europejskiej   Lindenberg   2023-09-21
Pierwszy Sekretarz Wszystkich Narodów Świata przemówił   Koraszewski   2023-09-18
Erdoğan: ochoczy zakładnik antyzachodniej doktryny Putina   Bekdil   2023-09-16
Abbas musi ponieść realne konsekwencje swoich antysemickich uwag   Flatow   2023-09-14
Dziennikarka BBC po raz kolejny zakłada pelerynę aktywistki   Sela   2023-09-11
Kłopot z filmami idealizującymi amerykańskich komunistów   Tobin   2023-09-11
Najnowszy antyizraelski dokument prawny ONZ opiera się na kłamstwach     2023-09-07
Niewolnictwo: ostentacyjna hipokryzja BRICS wobec Czarnych Afrykanów   Trewhela   2023-09-06
Oskarżenie o islamofobię   Dawkins   2023-09-05
Kiedy Stany Zjednoczone odmawiają powiedzenia słowa „palestyński”?   Flatow   2023-09-05
Kiedy Havel spotkał Bidena   Clarke   2023-09-04
Przepływy migracyjne i prawo niezamierzonych konsekwencji   Fernandez   2023-09-02
Do dziś UNRWA nie otrzymała od Stanów Zjednoczonych 75 milionów dolarów. Zobaczymy, czy złowieszcze przewidywania się spełnią.     2023-09-02
Świat staje się wielobiegunowy   Mahjar-Barducci   2023-08-28
Sprawiedliwość wymaga uczciwych procedur   Dershowitz   2023-08-26
Krytyka porozumienia między USA a Iranem o wymianie więźniów w prasie saudyjskiej     2023-08-23
Reporter przewidział pogrom Farhud w 1939 roku     2023-08-22
Nanoracjonalizm wojen religijnych w epoce nuklearnej   Koraszewski   2023-08-21
Syndrom „Musimy coś zrobić”   Taheri   2023-08-18
Izraelskie osiedla nie są nielegalneOdpowiedź Nathanielowi Bermanowi   Kontorovich   2023-08-18
Kto rozpoczął II wojnę światową?   Jacoby   2023-08-17
Co się stało z eskalacją izraelskiej dominacji?   Pandavar   2023-08-16
List do przyjaciela i kilku innych osób   Koraszewski   2023-08-09
Barwna historia Palestyny na Twitterze   Collier   2023-08-08
Byli pracownicy Departamentu Stanu przyznają, że się myliliDlaczego więc Izrael miałby ich teraz słuchać?   Flatow   2023-08-06
„Nasz najmniej odrażający wybór”Od premiery filmu „Oppenheimer” odżyła debata na temat użycia bomby atomowej w Japonii   Jacoby   2023-08-04
Nieznośny irracjonalizm racjonalizmu   Koraszewski   2023-08-03
Robert Malley i zew Trzeciego Świata   Mansour   2023-08-01
Eskalacja agresji irańskich mułłów w Ameryce Łacińskiej i na Bliskim Wschodzie   Rafizadeh   2023-07-27
Administracja Bidena zostawia sojusznika USA na lodzie   Bryen   2023-07-27
Przywoływanie do porządku   Collins   2023-07-25
Dlaczego Palestyńczycy zawsze ogłaszają zwycięstwo, kiedy przegrywają?     2023-07-24
Każda umowa z Iranem wymaga zgody Kongresu   Kemp   2023-07-22
Administracja Bidena na nowo definiuje antysemityzm. I wyklucza najbardziej zgubną obecnie formę nienawiści do Żydów   Kontorovich   2023-07-22
Wizyta irańskiego prezydenta w Ameryce Łacińskiej     2023-07-21
Recenzja książki Andrzeja Koraszewskiego   Eyal-Fajtlowicz   2023-07-20
Czy kłamią, że nie wiedzą?   Koraszewski   2023-07-17
Czy ci się to podoba, czy nie, tożsamość ma znaczenie – ale która tożsamość?   Fernandez   2023-07-14
Biden podaje rękę antysemitomBojkot izraelskich instytucji akademickich jest tylko najnowszym przykładem tego, jak Departament Stanu USA niemal wypowiedział wojnę Izraelowi.   Bard   2023-07-13
Najwyższy czas przyjąć Ukrainę do NATO   Jacoby   2023-07-12
Czy Departament Stanu przestrzega prawa USA na terytoriach spornych?     2023-07-11
Co naprawdę powiedział Frederick Douglass w swoim wspaniałym przemówieniu z okazji Dnia Niepodległości   Jacoby   2023-07-11
Dziennikarstwo z użyciem płynów ustrojowych   Koraszewski   2023-07-10
Świat wysyła komunikat: Izrael powinien po prostu zaakceptować mordowanie Żydów     2023-07-08
Podczas gdy Stany Zjednoczone wzywają Izrael do „powściągliwości”, codziennie bombardują cele terrorystyczne na całym świecie     2023-07-05
Saudyjski publicysta niechętnie chwali Izrael i omawia „zjawisko Edy Cohena”     2023-07-04
Pochwała krytyków gender     2023-07-04
Wyburzenia domów przez Izrael i Egipt   Fitzgerald   2023-07-03
Ostatni upust żółci   Koraszewski   2023-07-03
Co arabscy darczyńcy dla amerykańskich uniwersytetów kupują za 10 miliardów dolarów?   Bard   2023-07-02
Krew, ropa i golf: Zachodnia hipokryzja wobec COP-28   Fernandez   2023-07-01
Misterium historycznego zakrętu   Koraszewski   2023-06-28
Chiny, Pakistan i Turcja sięgają po Kaszmir   Bulut   2023-06-27
Kto chce apartheidu? Palestyńczycy!     2023-06-25
Jak USA starają się związać ręce Izraela przed ogłoszeniem nowej umowy z Iranem   Doran   2023-06-24
ONZ i WHO obwiniają Izrael bardziej niż kogokolwiek innego   Bryen   2023-06-22
Problem z definicją antysemityzmu IHRA polega na tym, że nie pozostawia miejsca dla  antysemitów     2023-06-21
Groźba decywilizacji   Lloyd   2023-06-21
„To nie dowcip”: zaskakujące milczenie administracji Bidena, ONZ i UE w sprawie łamania praw człowieka w Iranie   Rafizadeh   2023-06-20
UNRWA dostarcza darmowych świadczeń 775 tysiącom osób, które nie są uchodźcami nawet według jej własnej definicji     2023-06-19
Polityka w czasach romantycznej zarazy   Koraszewski   2023-06-17
Antyzachodni klub nuklearny: Korea Północna, Chiny, Rosja i Iran niebezpiecznie atakują Zachód   Rafizadeh   2023-06-08
Polemika z izraelskimi migawkami   Koraszewski   2023-06-08
Amerykanin w Moskwie   Bawer   2023-06-07
Saudyjczycy wyłaniają się jako nowe mocarstwo Bliskiego Wschodu     2023-06-06
Czy modne bzdury przestaną być modne?   Koraszewski   2023-06-05
Amerykańska Narodowa Strategia Przeciwdziałania Antysemityzmowi jest porażką, zanim rozpoczęła działalność     2023-06-03
Głupota i podłość w służbie walki o władzę   Koraszewski   2023-06-02
Nowe media i stare problemy z dialogiem   Koraszewski   2023-05-30
Turcja: Co powiedziałby ojciec?   Taheri   2023-05-30
Wybory w Turcji: nacjonalistyczna polityka tożsamości wygrywa mimo nędzy   Bekdil   2023-05-27
Ekstremiści już planują wykorzystanie AI   Stalinsky   2023-05-23
Wywiad rzeka o seksie   Koraszewski   2023-05-22
Iran: Zastąpienie Chomeiniego Clintonem   Taheri   2023-05-20
Krytyka nazbyt zatroskanego rozumu   Koraszewski   2023-05-19
Dwaj reformatorzy, dwa bardzo różne światy   Fernandez   2023-05-17
Napięcia rosną na Bliskim Wschodzie, gdy jedna strona chce zabijać Żydów, a druga strona to Żydzi, którzy nie chcą umierać i żadna ze stron nie godzi się  na kompromis     2023-05-15
Problem niedoborów wody na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej   Raphaeli   2023-05-15
Dziewczyna z Krochmalnej, która nie została Jentł   Walter   2023-05-10
Co dalej w sprawie uczciwości sztucznej inteligencji?   Koraszewski   2023-05-09
Wiek XXI – wojna przeciw kobietom i zanikanie rodzaju żeńskiego   Chesler   2023-05-08
Systematyczne zaciemnianie uprzedzeń rasowych   Rubinstein   2023-05-05
Absurd goni absurd   Koraszewski   2023-05-04
Świat w krzywych zwierciadłach   Koraszewski   2023-05-02
Dwadzieścia lat po obaleniu Saddama przez Amerykę Irakijczycy są pod butem islamistycznego Iranu   Abdul-Hussain   2023-04-29
Sprawy, które wzbudzają niepokój   Hirsi Ali   2023-04-28
Turcja: Porzuceni iraccy i syryjscy chrześcijanie   Bulut   2023-04-27
Urzędnik państwowy stanął w obronie praw związanych z płcią i drogo za to zapłacił   Kay   2023-04-20
Wycofanie się z Afganistanu było jednym chaosem. Dlaczego Biden udaje, że tak nie było?   Jacoby   2023-04-19
Islamskie dyktatury próbują kupić agencje ONZ   Meotti   2023-04-17
Czy moralność jest zapisana w genach?   Koraszewski   2023-04-13
Francja: “Krajobraz ruin”   Milliere   2023-04-11
„Biedni” Palestyńczycy nie są tacy biedni   Fitzgerald   2023-04-07
Hipokryzja brytyjskiego premiera Rishiego Sunaka wobec Izraela i terroru   Flatow   2023-04-06

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Walka z malarią


Przedwyborcza kampania


Nowy ateizm


Rzeczywiste łamanie


Jest lepiej


Aburd


Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


&#8222;Choroba&#8221; przywrócona przez Putina


&#8222;Przebudzeni&#8221;


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHO


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk