Prawda

Czwartek, 23 marca 2023 - 09:32

« Poprzedni Następny »


Także dzisiaj niewolnictwo jest ogólnoświatową plagą


Jeff Jacoby 2022-10-11

Do dziś ludzie wciąż rodzą się w niewoli i pracują przez dziesięciolecia bez wynagrodzenia i wolności.
Do dziś ludzie wciąż rodzą się w niewoli i pracują przez dziesięciolecia bez wynagrodzenia i wolności.

Wielka Brytanii zakończyła handel niewolnikami w 1807 roku. Dwadzieścia sześć lat później ustawa o zniesieniu niewolnictwa sprawiła, że niewolnictwo stało się nielegalne w całym Imperium Brytyjskim. W Stanach Zjednoczonych ratyfikacja 13. Poprawki w 1865 roku wprowadziła zakaz niewolnictwa bezpośrednio do Konstytucji. Liga Narodów w 1926 roku zatwierdziła traktat międzynarodowy „w celu zapewnienia całkowitego zniesienia niewolnictwa we wszystkich jego formach”. A Powszechna Deklaracja Praw Człowieka, przyjęta jednogłośnie przez ONZ w 1948 roku, kategorycznie zakazuje tej praktyki na całym świecie: „Niewolnictwo i handel niewolnikami - głosi Artykuł 4 - są zakazane we wszelkich ich formach”.

Przez większość historii ludzkości niewolnictwo było powszechne. Teraz uważamy to za niewyobrażalną zbrodnię i poświęcamy znaczne środki na zrozumienie, zapamiętanie i dyskusję, czy i jak zadośćuczynić za to, co przydarzyło się zniewolonym ludziom w przeszłości.


Jednak również w teraźniejszości przez cały czas miliony ludzi - mężczyzn, kobiet i dzieci - pozostają zniewolone.


Według rozdzierającego serce nowego raportu naukowców z Międzynarodowej Organizacji Pracy ONZ i grupy praw człowieka Walk Free, w zeszłym roku 50 milionów ludzi żyło w jakiejś formie współczesnego niewolnictwa, co stanowi wzrost o 10 milionów w ciągu ostatnich pięciu lat. Używany przez naukowców termin „współczesne niewolnictwo” odnosi się przede wszystkim do pracy przymusowej, w której uwięzionych jest prawie 28 milionów ludzi – w tym 3,3 miliony dzieci – i obejmuje kolejne 22 miliony osób w przymusowych małżeństwach, co zwykle obejmuje wykorzystywanie seksualne, niewolę domową i przemoc.


Wyniki badania opierają się na wywiadach z prawie 78 000 osób w 68 krajach. Ponieważ nie było możliwe zadawanie pytań w niektórych miejscach, gdzie praca przymusowa jest rozpowszechniona, takich jak obozy koncentracyjne Korei Północnej i region Sinciang w Chinach, nowy raport przypuszczalnie zaniża prawdziwy zakres niewolnictwa w XXI wieku.


To jest ogólnoświatowa plaga
. Jeśli chodzi o liczby, ponad 29 milionów zniewolonych ludzi żyje w krajach Azji i Pacyfiku. Jako procent populacji najwyższy wskaźnik niewolnictwa występuje w świecie arabskim, gdzie dotyka ponad 10 osób na tysiąc. W żadnym wypadku niewolnictwo nie ogranicza się do zubożałych narodów. „Ponad połowa całej pracy przymusowej występuje w krajach o średnim wyższym lub wysokim dochodzie” – piszą autorzy – i „dotyka ona praktycznie wszystkich części prywatnej gospodarki”. Koncentruje się w szczególności na pięciu obszarach gospodarki: przetwórstwie przemysłowym, rolnictwie, budownictwie, pracach domowych i sektorze usług.


Do dzisiejszego dnia ludzie wciąż rodzą się w niewoli z powodu długów zaciągniętych przez ich rodziców lub dziadków, lub dlatego, że ich przodkowie zostali schwytani i zniewoleni i stali się własnością porywaczy.


„Ludzie urodzeni w niewoli opartej na pochodzeniu doświadczają przez całe życie wyzysku i są traktowani jako własność przez tak zwanych ‘panów’” – wyjaśnia Anti-Slavery International, która została założona w 1839 roku i jest najstarszą na świecie organizacją abolicjonistyczną. „Pracują bez wynagrodzenia, wypasając zwierzęta, pracując na polach lub w domach swoich właścicieli. Można ich dziedziczyć, sprzedawać lub oddawać… Kobiety i dziewczęta zazwyczaj spotykają się z molestowaniem seksualnym i gwałtami i często muszą rodzić dzieci swoich panów. Z kolei ich dzieci również będą własnością ich panów”.


Równie przerażająca jest niewola za długi, która według Rady Stosunków Zagranicznych stanowi połowę wszystkich ofiar współczesnego niewolnictwa. Praca niewolnicza często wygląda jak umowa o pracę, ale ma na celu uniemożliwienie pracownikom spłaty zadłużenia. „Cykl często zaczyna się od wniosku o pożyczkę skierowanego do właściciela mieszkania lub firmy na wydatki poniesione za pochówek członka rodziny, leczenie choroby, zatrudnienie lub zorganizowanie ślubu” – zauważa rada. „Pożyczkodawca może wtedy zmuszać robotników lub grozić, że zabierze schronienie ich rodzinie, by wydobyć więcej pracy niż wartość pierwotnej pożyczki. Może to spowodować, że rodzina będzie zadłużać się przez pokolenia. Cegielnie, młyny ryżowe, farmy i fabryki haftu są znanymi ośrodkami pracy wymuszanej zadłużeniem”.


Nowy raport ONZ opisuje doświadczenia Ran, 80-letniego zniewolonego mężczyzny w nieujawnionym kraju, którego niewola zaczęła się, gdy miał 16 lat i pożyczył 20 dolarów od właściciela ziemskiego. Aby spłacić swój dług, musiał orać pole właściciela ziemskiego — nie przez godzinę czy dzień, ale przez, jak się okazało, przez dziesiątki lat. Inny przypadek dotyczy 12-letniej dziewczynki o imieniu Jasmine, która została zmuszona do poślubienia mężczyzny jako spłata długu zaciągniętego przez jej ojca. Mąż Jasmine, alkoholik, stręczył ją, by zarobiła pieniądze na jego alkohol.


<span>Powszechna Deklaracja Praw Człowieka, przyjęta jednogłośnie przez ONZ w 1948 roku, kategorycznie zakazuje niewolnictwa. </span><span lang=\
Powszechna Deklaracja Praw Człowieka, przyjęta jednogłośnie przez ONZ w 1948 roku, kategorycznie zakazuje niewolnictwa. Ale niewolnictwo nie zniknęło.

Ze świata nie zniknęły nawet publiczne aukcje niewolników. W 2017 r. CNN udokumentowała trwające działanie rynków w Libii, na których ludzie, w tym wielu migrantów pod kontrolą przemytników, byli oferowani temu, kto da najwyższą cenę. W jednym miejscu w pobliżu Trypolisu tajna ekipa sfilmowała sprzedaż kilkunastu mężczyzn.


Niewolnictwo trwa, ponieważ jest dochodowe. Międzynarodowa Organizacja Pracy oszacowała w 2014 roku, że „praca przymusowa w gospodarce prywatnej generuje 150 miliardów dolarów nielegalnych zysków rocznie”, z czego dwie trzecie pochodzi z komercyjnego wykorzystywania seksualnego. Niewolnictwo utrzymuje się również dlatego, że służy interesom totalitarnych władców – od wykorzystywania przez Chiny pracy przymusowej do miażdżenia ujgurskich muzułmanów, przez seksualne zniewolenie jazydzkich kobiet i dziewcząt przez dżihadystów Państwa Islamskiego, po politykę Kuby polegającą na zmuszaniu tysięcy lekarzy do świadczenia usług medycznych za granicą na określonych warunkach, które są tak przymusowe, że śledczy ONZ porównali je do niewolnictwa.


Współczesne niewolnictwo nie jest tajemnicą. Ale nie przyciąga uwagi ani nie generuje takiego poziomu oburzenia, jaki powinien. Dziennikarze, naukowcy i aktywiści spędzają obecnie dużo czasu na przypisywaniu winypromowaniu reparacji lub toczeniu ideologicznych pojedynków o niewolnictwo, które już nie istnieje. Być może powinni skupić swoją energię na walce z niewolnictwem, które wciąż jest realne i trzyma w garści 50 milionów ludzi.

 

Even now, slavery is a worldwide scourge

Jeff Jacoby, 25 września 2022

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

* Jeff Jacoby

Amerykański prawnik i dziennikarz, publicysta “Boston Globe” od 1994 roku.


Skomentuj Wyślij artykuł do znajomego: Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 2343 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

France24 zawiesza dziennikarzy za antysemityzm   Wójcik   2023-03-22
Nie każda solidarność budzi podziw i uznanie   Koraszewski   2023-03-20
Protesty i Zasada Pani Frearson   Collins   2023-03-19
Amerykańscy profesorowie przemawiają na konferencji terrorystów   Flatow   2023-03-18
Pornografia protestu. Szukanie przyjemności w szlachetności buntu   Leibovitz   2023-03-18
Pożegnać świętości, wrócić do zasad   Koraszewski   2023-03-17
Mordercza obsesja UE na punkcie Izraela   Tawil   2023-03-17
Czy modlitwa w szkole jest zgodna z Konstytucją?   Dershowitz   2023-03-14
Dziecięca choroba lewicowości   Koraszewski   2023-03-10
Lista rzeczy, których NIE zobaczymy i NIE usłyszymy od rządu i mediów USA po zamordowaniu obywatela amerykańskiego w Judei     2023-03-07
Chiny przekraczają “czerwoną linię” pomagając Rosji w wysiłkach wojennych   Bergman   2023-03-03
Katastrofa demokracji, czy katastrofa w demokracji   Koraszewski   2023-03-02
Republika Strachu: 20 lat później   Teheri   2023-03-01
Empatia i wrażliwość sztucznej inteligencji   Krauss   2023-02-28
“Przebudzona” Ameryka — oglądana przez uciekinierkę z Korei Północnej   Bawer   2023-02-27
Rajd IDF na Nablus to kolejny gwóźdź do trumny Autonomii Palestyńskiej   Toameh   2023-02-24
Ukraina: niezamierzone konsekwencje   Taheri   2023-02-23
Gdzie, u licha, była „Palestyna”?   Collier   2023-02-23
Wojna zastępcza Europy przeciwko Izraelowi. Jak UE ignoruje zbrodnie Hamasu   Tawil   2023-02-22
UE walczy z dezinformacją. Ale nie antyizraelską dezinformacją     2023-02-20
Szczęśliwy święty Jerzy   Koraszewski   2023-02-19
Trzęsienia ziemi przynoszą śmierć. Ale także życie   Jacoby   2023-02-18
CIA Burnsa wznawia wojnę z Izraelem   Bard   2023-02-18
„Global Getaway”: nadmiar pustych obietnic ze strony UE?   Bergman   2023-02-17
UNRWA jest problemem a nie rozwiązaniem   Tawil   2023-02-16
Syria: Wojna, która nie ma końca    Taheri   2023-02-16
Dialog ze sztucznym inteligentem   Koraszewski   2023-02-15
Chiny i Rosja pogłębiają więzi   Bergman   2023-02-11
Iran: Wyprzedaż klejnotów rodzinnych, by kupić lojalność   Taheri   2023-02-09
Zagrożeni Asyryjczycy i język Jezusa potrzebują międzynarodowego wsparcia   Bulut   2023-02-08
Palestyńczycy naprawdę zasługują na współczucie   Koraszewski   2023-02-07
„Imam Pokoju” wzywa Arabów, muzułmanów do zaakceptowania Izraela     2023-02-07
Unia Europejska w sprawie praw człowieka w Iranie: najpierw biznes   Rafizadeh   2023-02-01
Państwa arabskie wysyłają miliardy na amerykańskie uniwersytety     2023-01-29
Naród ofiar jest skazany na porażkę   Greenfield   2023-01-28
Dlaczego należy zakazać flagi OWP i Konfederacji?   Flatow   2023-01-27
Komu na rękę z niewidzialną ręką?   Koraszewski   2023-01-27
UE i administracja Bidena wciąż ugłaskują i nagradzają mułłów Iranu   Rafizadeh   2023-01-24
Żyjemy w ciekawych czasach   Koraszewski   2023-01-24
Wojna Unii Europejskiej z Izraelem   Tawil   2023-01-19
Czy istnieje środek prawny na kłamstwa George'a Santosa?   Dershowitz   2023-01-19
Wieczny dyktator i brakujący pokój: historia Mahmuda Abbasa   Eid   2023-01-19
Orwellowska obsesja „New York Timesa” na punkcie Izraela   Chesler   2023-01-18
Palestyna: Perwersyjny – i wprawiający w osłupienie - paradoks   Sherman   2023-01-17
Kolejna faza ewolucji państwucha   Koraszewski   2023-01-17
Najważniejsze niepisane prawo na Zachodzie: nie drażnij irracjonalnych, ekstremistycznych muzułmanów     2023-01-13
Głupota ujawnia się w działaniu, część 3: ignorowanie porażek   Bard   2023-01-11
Nie ma chleba bez wolności?   Koraszewski   2023-01-11
Europa na łasce Kataru?   Godefridi   2023-01-10
Turecki “postęp”: Sześcioletnią dziewczynkę wydał za mąż jej ojciec, znany szejk   Bekdil   2023-01-06
Antysemityzm ludzi łagodnych i dobrych - raz jeszcze   Koraszewski   2023-01-06
Dzisiejsza Rosja i “Długi Telegram”   Koraszewski   2023-01-05
Zapomniane przemówienie Jasera Arafata   Shaw   2023-01-04
Znaczenie wielkiego exodusu Mizrahi   Julius   2023-01-03
Profesor Matczak i hollywoodzka puma   Koraszewski   2023-01-02
Śmieć chrześcijaństwa w Betlejem   Ibrahim   2022-12-31
Ukraina: przepis na ugłaskanie zbrodniarza   Taheri   2022-12-31
Przesłanie Zełenskiego w mundurze polowym   Jacoby   2022-12-29
Konserwatyzm w dobie populistycznej rewolty   Winegard   2022-12-23
Europa budzi się i dostrzega korupcję w organizacjach pozarządowych   Steinberg   2022-12-22
W Iranie i Chinach protestujący domagają się wolności. Gdzie jest przywódca wolnego świata?   Jacoby   2022-12-22
Niemiecki kanclerz obawia się zimnej wojny   Koraszewski   2022-12-21
Niemieckie spojrzenie na globalne perspektywy   Taheri   2022-12-20
Historia medialnej intifady przeciwko Izraelowi   Chesler   2022-12-20
Mułłowie Iranu: kiedy zbudzi się Unia Europejska?   Rafizadeh   2022-12-15
Turcja i Izrael: otwarcia i ponowne zamknięcia   Bekdil   2022-12-15
Uwolnić Iran z rąk terrorystów i morderców   Grzegorz Lindenberg   2022-12-13
Długi cień zimnej wojny   Koraszewski   2022-12-12
Głupota ujawnia się w działaniu   Bard   2022-12-12
Kolonializm i Żydzi, ofiary czy kolaboranci?   Julius   2022-12-11
Zniekształcona pamięć wojny koreańskiej   Shankar   2022-12-09
Czy Izrael powinien bojkotować palestyńskich Arabów?   Amos   2022-12-08
Komu wierzymy i dlaczego tak niechętnie?   Koraszewski   2022-12-07
Kolejne medialne wymówki dla Palestyńczyków i ich terroru   Bard   2022-12-07
Dwoje ludzi przekraczających rzeczywistość we wnętrzu jednego katalońskiego domu   Zbierski   2022-12-02
“New York Times” i jego współpracownicy   Fitzgerald   2022-12-02
Niewinne zdumienie pewnego socjologa   Koraszewski   2022-12-01
Wyjście ze stalinowskiego zimna   Ashenden   2022-11-29
Eureka! Odkryto arabskie lobby   Bard   2022-11-26
Stare irańskie hasło podbija świat   Taheri   2022-11-25
Nie, nierówności dochodów nie są najwyższe w historii. Są na historycznie niskim poziomie   Jacoby   2022-11-22
Porwanie studiów bliskowschodnich   i Alex Joffe   2022-11-20
Mistrzostwa świata w piłce nożnej i światowe rozgrywki   Collins   2022-11-19
Zabłąkane pociski: czego Ukraina (i Polska) mogą nauczyć się od Izraela   Frantzman   2022-11-18
Mroźna zima dla Europy: obwiniaj strategiczną ślepotę   Bekdil   2022-11-16
Thomas Friedman, zwolennik równego kopania wszystkiego, co izraelskie   Flatow   2022-11-14
Inwestowanie w naukę dla bezpieczeństwa żywnościowego w Afryce   Bafana   2022-11-14
Kapitalizm to dobra rzecz   Koraszewski   2022-11-12
Skuteczna walka ze skrajnym ubóstwem   Jacoby   2022-11-11
Zabijanie Lewiatana tysiącem ciosów   Taheri   2022-11-10
Krytyczna teoria rasy i antysemityzm   Levick   2022-11-10
Afrykańscy farmerzy zarobili około 282 miliony dolarów na GMO w 2020 roku – nowe badanie   Opoku   2022-11-09
Niebezpieczeństwo „śpiącej” umowy nuklearnej: silniejsza Rosja, Chiny, Korea Północna, Iran   Rafizadeh   2022-11-08
Refleksje o książce Roberta Spencera Who Lost Afghanistan?   Chesler   2022-11-08
Palestyńska walka o potrawy   Fitzgerald   2022-11-07
Arabowie o zachodniej hipokryzji w sprawie irańskich dronów     2022-11-07
Chaos tworzony przez moralistów na poziomie trzylatków   Tracinski   2022-11-04
Projektanci mody intelektualnej i ich klienci   Koraszewski   2022-11-02
Rewolucja w Iranie jest powstaniem, któremu przewodzą mniejszości etniczne   Mustafa   2022-11-01
Nadzieja w pesymizmie i rozsądku   Koraszewski   2022-10-31

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


&#8222;Choroba&#8221; przywrócona przez Putina


&#8222;Przebudzeni&#8221;


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...

Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk