Prawda

Czwartek, 22 lutego 2024 - 05:59

« Poprzedni Następny »


Także dzisiaj niewolnictwo jest ogólnoświatową plagą


Jeff Jacoby 2022-10-11

Do dziś ludzie wciąż rodzą się w niewoli i pracują przez dziesięciolecia bez wynagrodzenia i wolności.
Do dziś ludzie wciąż rodzą się w niewoli i pracują przez dziesięciolecia bez wynagrodzenia i wolności.

Wielka Brytanii zakończyła handel niewolnikami w 1807 roku. Dwadzieścia sześć lat później ustawa o zniesieniu niewolnictwa sprawiła, że niewolnictwo stało się nielegalne w całym Imperium Brytyjskim. W Stanach Zjednoczonych ratyfikacja 13. Poprawki w 1865 roku wprowadziła zakaz niewolnictwa bezpośrednio do Konstytucji. Liga Narodów w 1926 roku zatwierdziła traktat międzynarodowy „w celu zapewnienia całkowitego zniesienia niewolnictwa we wszystkich jego formach”. A Powszechna Deklaracja Praw Człowieka, przyjęta jednogłośnie przez ONZ w 1948 roku, kategorycznie zakazuje tej praktyki na całym świecie: „Niewolnictwo i handel niewolnikami - głosi Artykuł 4 - są zakazane we wszelkich ich formach”.

Przez większość historii ludzkości niewolnictwo było powszechne. Teraz uważamy to za niewyobrażalną zbrodnię i poświęcamy znaczne środki na zrozumienie, zapamiętanie i dyskusję, czy i jak zadośćuczynić za to, co przydarzyło się zniewolonym ludziom w przeszłości.


Jednak również w teraźniejszości przez cały czas miliony ludzi - mężczyzn, kobiet i dzieci - pozostają zniewolone.


Według rozdzierającego serce nowego raportu naukowców z Międzynarodowej Organizacji Pracy ONZ i grupy praw człowieka Walk Free, w zeszłym roku 50 milionów ludzi żyło w jakiejś formie współczesnego niewolnictwa, co stanowi wzrost o 10 milionów w ciągu ostatnich pięciu lat. Używany przez naukowców termin „współczesne niewolnictwo” odnosi się przede wszystkim do pracy przymusowej, w której uwięzionych jest prawie 28 milionów ludzi – w tym 3,3 miliony dzieci – i obejmuje kolejne 22 miliony osób w przymusowych małżeństwach, co zwykle obejmuje wykorzystywanie seksualne, niewolę domową i przemoc.


Wyniki badania opierają się na wywiadach z prawie 78 000 osób w 68 krajach. Ponieważ nie było możliwe zadawanie pytań w niektórych miejscach, gdzie praca przymusowa jest rozpowszechniona, takich jak obozy koncentracyjne Korei Północnej i region Sinciang w Chinach, nowy raport przypuszczalnie zaniża prawdziwy zakres niewolnictwa w XXI wieku.


To jest ogólnoświatowa plaga
. Jeśli chodzi o liczby, ponad 29 milionów zniewolonych ludzi żyje w krajach Azji i Pacyfiku. Jako procent populacji najwyższy wskaźnik niewolnictwa występuje w świecie arabskim, gdzie dotyka ponad 10 osób na tysiąc. W żadnym wypadku niewolnictwo nie ogranicza się do zubożałych narodów. „Ponad połowa całej pracy przymusowej występuje w krajach o średnim wyższym lub wysokim dochodzie” – piszą autorzy – i „dotyka ona praktycznie wszystkich części prywatnej gospodarki”. Koncentruje się w szczególności na pięciu obszarach gospodarki: przetwórstwie przemysłowym, rolnictwie, budownictwie, pracach domowych i sektorze usług.


Do dzisiejszego dnia ludzie wciąż rodzą się w niewoli z powodu długów zaciągniętych przez ich rodziców lub dziadków, lub dlatego, że ich przodkowie zostali schwytani i zniewoleni i stali się własnością porywaczy.


„Ludzie urodzeni w niewoli opartej na pochodzeniu doświadczają przez całe życie wyzysku i są traktowani jako własność przez tak zwanych ‘panów’” – wyjaśnia Anti-Slavery International, która została założona w 1839 roku i jest najstarszą na świecie organizacją abolicjonistyczną. „Pracują bez wynagrodzenia, wypasając zwierzęta, pracując na polach lub w domach swoich właścicieli. Można ich dziedziczyć, sprzedawać lub oddawać… Kobiety i dziewczęta zazwyczaj spotykają się z molestowaniem seksualnym i gwałtami i często muszą rodzić dzieci swoich panów. Z kolei ich dzieci również będą własnością ich panów”.


Równie przerażająca jest niewola za długi, która według Rady Stosunków Zagranicznych stanowi połowę wszystkich ofiar współczesnego niewolnictwa. Praca niewolnicza często wygląda jak umowa o pracę, ale ma na celu uniemożliwienie pracownikom spłaty zadłużenia. „Cykl często zaczyna się od wniosku o pożyczkę skierowanego do właściciela mieszkania lub firmy na wydatki poniesione za pochówek członka rodziny, leczenie choroby, zatrudnienie lub zorganizowanie ślubu” – zauważa rada. „Pożyczkodawca może wtedy zmuszać robotników lub grozić, że zabierze schronienie ich rodzinie, by wydobyć więcej pracy niż wartość pierwotnej pożyczki. Może to spowodować, że rodzina będzie zadłużać się przez pokolenia. Cegielnie, młyny ryżowe, farmy i fabryki haftu są znanymi ośrodkami pracy wymuszanej zadłużeniem”.


Nowy raport ONZ opisuje doświadczenia Ran, 80-letniego zniewolonego mężczyzny w nieujawnionym kraju, którego niewola zaczęła się, gdy miał 16 lat i pożyczył 20 dolarów od właściciela ziemskiego. Aby spłacić swój dług, musiał orać pole właściciela ziemskiego — nie przez godzinę czy dzień, ale przez, jak się okazało, przez dziesiątki lat. Inny przypadek dotyczy 12-letniej dziewczynki o imieniu Jasmine, która została zmuszona do poślubienia mężczyzny jako spłata długu zaciągniętego przez jej ojca. Mąż Jasmine, alkoholik, stręczył ją, by zarobiła pieniądze na jego alkohol.


<span>Powszechna Deklaracja Praw Człowieka, przyjęta jednogłośnie przez ONZ w 1948 roku, kategorycznie zakazuje niewolnictwa. </span><span lang=\
Powszechna Deklaracja Praw Człowieka, przyjęta jednogłośnie przez ONZ w 1948 roku, kategorycznie zakazuje niewolnictwa. Ale niewolnictwo nie zniknęło.

Ze świata nie zniknęły nawet publiczne aukcje niewolników. W 2017 r. CNN udokumentowała trwające działanie rynków w Libii, na których ludzie, w tym wielu migrantów pod kontrolą przemytników, byli oferowani temu, kto da najwyższą cenę. W jednym miejscu w pobliżu Trypolisu tajna ekipa sfilmowała sprzedaż kilkunastu mężczyzn.


Niewolnictwo trwa, ponieważ jest dochodowe. Międzynarodowa Organizacja Pracy oszacowała w 2014 roku, że „praca przymusowa w gospodarce prywatnej generuje 150 miliardów dolarów nielegalnych zysków rocznie”, z czego dwie trzecie pochodzi z komercyjnego wykorzystywania seksualnego. Niewolnictwo utrzymuje się również dlatego, że służy interesom totalitarnych władców – od wykorzystywania przez Chiny pracy przymusowej do miażdżenia ujgurskich muzułmanów, przez seksualne zniewolenie jazydzkich kobiet i dziewcząt przez dżihadystów Państwa Islamskiego, po politykę Kuby polegającą na zmuszaniu tysięcy lekarzy do świadczenia usług medycznych za granicą na określonych warunkach, które są tak przymusowe, że śledczy ONZ porównali je do niewolnictwa.


Współczesne niewolnictwo nie jest tajemnicą. Ale nie przyciąga uwagi ani nie generuje takiego poziomu oburzenia, jaki powinien. Dziennikarze, naukowcy i aktywiści spędzają obecnie dużo czasu na przypisywaniu winypromowaniu reparacji lub toczeniu ideologicznych pojedynków o niewolnictwo, które już nie istnieje. Być może powinni skupić swoją energię na walce z niewolnictwem, które wciąż jest realne i trzyma w garści 50 milionów ludzi.

 

Even now, slavery is a worldwide scourge

Jeff Jacoby, 25 września 2022

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

* Jeff Jacoby

Amerykański prawnik i dziennikarz, publicysta “Boston Globe” od 1994 roku.


Skomentuj Tipsa en vn Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 2550 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

A zwycięzcą jest – Hamas!   Dershowitz   2024-02-21
"Palestyńczycy są tacy sami jak my", zapewnia mędrzec Blinken   Pandavar   2024-02-20
Żyjemy w momencie kulturowego chaosu   Meotti   2024-02-20
Chleba naszego powszedniego daj nam Google   Koraszewski   2024-02-19
Jak propalestyńscy są zachodni demonstranci?     2024-02-16
@Guardian kłamie, żeby przedstawić żołnierzy IDF jako potwory – ale pokazuje, że @IDF pozostaje najbardziej moralną armią na świecie     2024-02-15
Blinken powinien wiedzieć, że Autonomia Palestyńska jest równie zła jak rządy Hamasu w Gazie   Marcus   2024-02-14
Czy może istnieć uczciwa propalestyńska lewica?   Levick   2024-02-14
Hipokryzja zdefiniowana: grupy praw człowieka martwią się wszelkimi ograniczeniami w przepływie uchodźców, ale milczą w sprawie Egiptu, który zakazuje wjazdu jakimkolwiek uchodźcom z Gazy     2024-02-13
Czy uchodźcy żydowscy i arabscy są równi?Mimo prawie miliona żydowskich uchodźców z krajów arabskich, Organizacja Narodów Zjednoczonych nadal ma obsesję wyłącznie na punkcie potomków uchodźców arabskich.   Julius   2024-02-11
Kilka uwag wokół niepewności   Koraszewski   2024-02-09
Moi drodzy Palestyńczycy: Czas pozbyć się naszych przywódców i przyjąć izraelskie oferty pokojowe   Eid   2024-02-07
Jak zdemontować UNRWA: instrukcja krok po kroku     2024-02-07
Wojna Izraela z Hamasem jest najmniej śmiercionośną wojną w regionieDlaczego więc media opisują go jako „jedną z najbardziej śmiercionośnych… w historii”?   Greenfield   2024-02-06
Zdradziecka awangarda intelektualna   Koraszewski   2024-02-04
Departament Stanu a rzeczywistość   Bard   2024-02-03
Szef ONZ twierdzi, że Palestyńczycy mają „prawo do państwowości”. Dlaczego?   Fitzgerald   2024-02-03
UNRWA istnieje, aby pomóc w prowadzeniu wojny, której celem jest likwidacja Izraela   Tobin   2024-02-02
Islamscy terroryści tworzą klęski głodowe, żeby czerpać korzyści z pomocy zagranicznejWalka z terrorystami nie powoduje klęsk głodowych; pomoc humanitarna dla terrorystów powoduje klęski głodowe.   Greenfield   2024-02-01
Kto pierwszy mrugnie w wojnie w Gazie?   Fernandez   2024-02-01
Dokumentowanie działań umożliwiających zbrodnie wojenne Hamasu: agencje ONZ, programy pomocy rządowej i organizacje pozarządowe   Steinberg   2024-01-31
Prawdziwe ludobójstwa, które świat ignorujeZamiast przeciwstawić się prawdziwym zbrodniom przeciw ludzkości, społeczność międzynarodowa obrzuca Izrael krwawymi oszczerstwami.   Bryen   2024-01-29
Wysoki Przedstawiciel UE, Josep Borrell, przyznaje, że chce „dwóch państw”, a nie „pokoju”     2024-01-26
Błędna odpowiedź Bidena w sprawie TajwanuGłównym zagrożeniem dla pokoju w Azji nie jest niepodległość Tajwanu, ale chińska wojowniczość.   Jacoby   2024-01-26
Jak zakończyć cierpienia Palestyńczyków   Tawil   2024-01-24
Dla mediów terroryści Hamasu to duchy   Bard   2024-01-23
Złóżmy pozew przeciwko UNRWA w Hadze   Bedein   2024-01-23
Jak Princeton wybiela haniebną historię Kena Rotha   Steinberg   2024-01-22
Jedna wojna i dwie wizje   Taheri   2024-01-21
Pytasz, czy jesteś antysemitą?   Koraszewski   2024-01-21
“Koszmar zatajonych pieniędzy”: jak Katar kupił Ligę Bluszczową   Williams   2024-01-20
“Krwawe Boże Narodzenie”: chrześcijanie masakrowani w nigeryjskim ludobójstwie   Ibrahim   2024-01-17
Pracownicy pomocy humanitarnej wspierają Hamas   Bard   2024-01-13
Samobójcza głupota „rozwiązania w postaci dwóch państw”   Anderson   2024-01-12
Starzy orędownicy procesu pokojowego i wojna w Gazie   Flatow   2024-01-11
Dlaczego chrześcijańscy przywódcy ignorują ataki na swoją społeczność   Tawil   2024-01-10
Masha Gessen, lub, ври, да знай же меру   Fitzgerald   2024-01-09
Dla mediów terroryści Hamasu to duchy   Bard   2024-01-06
Izrael ma nie tylko armię najbardziej moralną, ale także najbardziej przejrzystą     2024-01-06
Krytycy Izraela po prostu nie chcą, aby Izrael zwyciężył   Tobin   2024-01-05
Kto popiera Hamas?   Dershowitz   2024-01-04
Nie ma „upokorzonej izraelskiej męskości”   Chesler   2024-01-02
Nie ma porównania pomiędzy przemocą palestyńską i żydowską na Zachodnim Brzegu     2024-01-02
Odzyskanie romantyzmu naszej sprawy   Greenfield   2023-12-28
Przyszła strategia ekonomiczna dla pokoju   Mahjar-Barducci   2023-12-25
“Przebudzenie” zagraża amerykańskim Żydom   Tobin   2023-12-23
Dziesięć podstawowych faktów na temat wojny z Hamasem, o których media nie mówią     2023-12-23
Zakazanie przez Bidena prawa wjazdu do USA dla „stosujących przemoc osadników” izraelskich zablokowałby tych, którzy po prostu nie zgadzają się z jego polityką   Kontorovich   2023-12-21
Wojna w Ukrainie i na Bliskim Wschodzie   Koraszewski   2023-12-20
Czy dysonans poznawczy Bidena może pozwolić Izraelowi wygrać wojnę?   Tobin   2023-12-19
Dlaczego islamiści roszczą sobie prawa do ziemi niemuzułmańskiej?   Bulut   2023-12-18
Polityka tożsamości i zaburzenia kognitywne   Koraszewski   2023-12-18
Symfoniczna wersja terroru   Taheri   2023-12-15
Wsparcie dla terroru: jak terroryści wykorzystują organizacje humanitarne   i Nathaniel Rabkin   2023-12-14
Zdumiewająca naiwność Izraelofobów. Zachodnie oburzenie wywołane wyłapywaniem przez IDF podejrzanych członków Hamasu jest absurdalnym kwiecistym moralizowaniem.   O'Neill   2023-12-13
Redaktor kuwejckiej gazety: Hamas powinien być ścigany sądownie za śmierć i zniszczenie, jakie ściągnął na Gazańczyków atakiem z 7 października     2023-12-11
Tak daleko, tak blisko   Koraszewski   2023-12-10
Za kulisami Human Rights Watch: nienawiść i korupcjaPamięci Roberta Bernsteina, założyciela Human Rights Watch   Steinberg   2023-12-09
Najnowszy hit Pallywoodu. Jak usłużne relacje mediów o „zbombardowaniu” szpitala Al-Ahli promowały propagandę Hamasu   Landes   2023-12-07
Nagroda Nobla za terror i inne absurdy   Fernandez   2023-12-06
Gaza – kto z kim walczy i w imię czego?   Koraszewski   2023-12-05
Unia Europejska jest wspólnikiem Iranu   Rafizadeh   2023-12-05
W  Betlejem Boże Narodzenie zostało odwołane , a winni są Żydzi.     2023-12-04
Porażka zachodniego feminizmu, kiedy jest najbardziej potrzebny   Chesler   2023-12-04
Huti: kim są i dlaczego atakują Izrael?   Flatow   2023-12-03
Krótka historia długiej odpowiedzialności zbiorowej   Koraszewski   2023-12-02
Dlaczego Arabowie “zdradzili” Palestyńczyków   Toameh   2023-12-01
Coleman Hughes atakuje porównania między Palestyńczykami a walką Czarnych o wolność w Afryce Południowej i w Ameryce   Coyne   2023-12-01
Prawdziwi eksperci prawa międzynarodowego są zgodni: Hamas jest winny zbrodni wojennych i niemal na pewno ludobójstwa. Ale media ignorują ten przekaz     2023-11-30
Czerwony Krzyż po raz kolejny zawodzi Żydów   Bard   2023-11-28
“Rozwiązanie w postaci dwóch państw” oznacza terroryzm   Greenfield   2023-11-27
Niebezpieczne fantazje Bidena o państwie palestyńskim   Tobin   2023-11-26
Nie, Joe. Powierzenie ONZ odpowiedzialności za Gazę byłoby kiepskim dowcipem   Kontorovich   2023-11-24
Nagroda administracji Bidena dla Iranu w wysokości 10 miliardów dolarów: tylko małe podziękowanie za zorganizowanie wojny, zranienie 56 żołnierzy amerykańskich i próbę wypędzenia USA z Bliskiego Wschodu.   Rafizadeh   2023-11-23
Gaza moja miłość   Koraszewski   2023-11-22
Oszczerstwa o popełnianiu „ludobójstwa przez Izrael mają na celu usprawiedliwienie ewentualnego prawdziwego ludobójstwa na Żydach     2023-11-21
Dlaczego Palestyńczycy nie chcą rządzić Gazą?   Abdul-Hussain   2023-11-18
Gaza, islam i Zachód   Smith   2023-11-17
Pora, żeby Biden publicznie przyznał, że jest to wojna irańskich mułłów przeciwko Izraelowi i Stanom Zjednoczonym   Rafizadeh   2023-11-15
Amerykański front   Rosenthal   2023-11-07
Antonio Guterres nie jest najgorszym sekretarzem generalnym w historii ONZ, ale jest w czołówce   Fitzgerald   2023-11-04
Normalizacja barbarzyństwa. Społeczeństwa, które rezygnują z wolności, wkrótce zobaczą, że zastąpiła ją przemoc.   O'Neill   2023-11-03
Zamknięcie granicy przez Egipt stanowi naruszenie prawa międzynarodowego   Kontorovich   2023-11-01
Po masakrze Żydów przeprowadzonej przez Hamas „GUARDIAN” nienawidzi Żydów jeszcze bardziej   Levick   2023-10-30
Egipt i Jordania odmawiają ratowania palestyńskiego życia     2023-10-28
Wielki Zderzacz Andronów   Koraszewski   2023-10-26
Lepsze pytanie: czego prawo międzynarodowe wymaga od reszty świata w sprawie Hamasu?   Amos   2023-10-25
Właśnie przeczytałem Idź i wróć człowiekiem   Kalwas   2023-10-24
Piekło wojen miejskich nie jest unikalne dla Gazy   Brincka   2023-10-23
Kto i jak współczuje Palestyńczykom?   Koraszewski   2023-10-21
Czy powinniśmy pomagać Palestyńczykom w Gazie?   Destexhe   2023-10-18
Przyzwoici liberałowie mogą wyrządzić więcej szkody niż demonstranci popierający Hamas   Tobin   2023-10-15
List otwarty do redaktora naczelnego „Gazety Wyborczej” Jarosława Kurskiego   Koraszewski   2023-10-15
Najważniejsza zmiana w świecie arabskim od końca kolonializmu     2023-10-06
ONZ musi zakończyć wykluczanie Tajwanu — zanim będzie za późno   Jacoby   2023-10-05
Zakrzykiwanie cywilizowanego dialogu   Chesler   2023-10-04
Lekcje z Karabachu dla ofiar i  prześladowców   Fernandez   2023-10-04
Afryka: dzielenie kury, która znosi złote jaja   Taheri   2023-09-30
Dlaczego Palestyńczycy uciekają ze Strefy Gazy?   Tawil   2023-09-28
Nieuniknione dysproporcje   Gal   2023-09-28

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Lekarze bez Granic


Wojna w Ukrainie


Krytycy Izraela


Walka z malarią


Przedwyborcza kampania


Nowy ateizm


Rzeczywiste łamanie


Jest lepiej


Aburd


Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


&#8222;Choroba&#8221; przywrócona przez Putina


&#8222;Przebudzeni&#8221;


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk