Prawda

Niedziela, 28 maja 2023 - 01:27

« Poprzedni Następny »


Sonata na cztery kałachy i czołg


Andrzej Koraszewski 2022-03-15


Weszli? Nie, bronią się. Czy stanie się jakiś cud? Może się stać, chociaż cuda zdarzają się rzadko. W Zaporożu czołg zmiażdżył samochód, w samochodzie był ojciec i dwoje dzieci. Ale pod Odesą podobno zbuntowało się sześciuset marynarzy. Podobno. Widziałem film jak rosyjscy żołnierze cofali się przed tłumem cywilów. Strzelali w powietrze, ale nawet nie mierzyli do ludzi. To prawda, rosyjscy czołgiści odmawiają wjeżdżania w tłum, który staje im na drodze. Podobno przechwycono rozkaz „zaje…ć wszystkich”. Podobno. Rosjanie ostrzelali konwój ewakuujących się cywilów, gdzie? Widziałem dwie różne lokalizacje.

Moje dzieciństwo dzieliło się na opowieści o życiu przed wojną i od wojny. Od pierwszego dnia wojny wszystko było koszmarem. Dzień śmierci Stalina był pierwszym jaśniejszym dniem. Podobno w którymś z radzieckich obozów pracy powiedziano na apelu o tej śmierci i kazano więźniom zdjąć czapki z głów. Pierwszy złapał swoją czapkę i rzucił ją w powietrze. Wszyscy stojący w kilku szeregach więźniowie zrobili to samo, więc ten pierwszy przeżył. Podobno.


Romain Gary w Korzeniach nieba opisuje scenę, w której podczas wojny więźniowie wnoszą na szczyt góry worki z cementem. Są wycieńczeni przez niedożywienie i ciężką pracę. Jest maj i plaga chrabąszczy, które zderzają się nawet z wolno ruszającymi się obiektami. Po zderzeniu chrabąszcz spada na ziemię, czasami na grzbiet i wtedy bezradnie macha w powietrzu nogami. Na stromej ścieżce jeden z więźniów dostrzega bezradnego chrabąszcza, ostrożnie przyklęka i odwraca go, przywracając mu możliwość ruchu. Idący za nim więźniowie natychmiast rozumieją znaczenie tego gestu. W długim szeregu udręczonych postaci, co chwila któryś przyklęka i pomaga insektowi stanąć na nogi. Niemieccy strażnicy też doskonale rozumieją znaczenie tego gestu. Wściekli depczą chrabąszcze, krzyczą i popychają więźniów. Są upokorzeni faktem, że nędznicy odzyskując swoją godność, pozbawiają ich godności.


W 1976 roku zaproponowałem kierownictwu Amnesty International w Londynie utworzenie polskiego oddziału AI. Zapytali dlaczego. W odpowiedzi przesłałem im ten fragment książki francuskiego pisarza. Nie wiem, czy zrozumieli, tak czy inaczej, wtedy nic z tego nie wyszło.


Pandemia covidu nie znikła jest, straciła grozę, ludzie zarażają się dalej, nadal są przypadki śmierci. Nie widziałem doniesień o śmierci z powodu covidu żadnego ukraińskiego uchodźcy. Powinienem użyć feminatywu, wśród szukających schronienia ludzi z Ukrainy lwią część stanowią kobiety i dzieci, mężczyźni zostali, żeby bronić ojczyzny. Lwia część mężczyzn została dobrowolnie, ale byli i tacy, którzy dostali na granicy tulipany, żeby wrócili do domu i dali je swoim żonom i matkom i powiedzieli im, żeby szukały bezpiecznego schronienia, a oni idą bronić domu.


Przypadki śmierci na covid wśród uchodźczyń będą prędzej czy później. Chwilowo (z tego czego się dowiaduję), najgorsza sytuacja jest na warszawskim Torwarze. Nadzieja w omikronie, który jest stosunkowo łagodniejszą wersją wirusa i na ogół nie zabija. Jak rozładować Torwar? Dobre pytanie, ale nie mam na nie dobrej odpowiedzi. Coś mnie jednak dziwi, bo w mojej gminie przygotowano 40 miejsc w remizie i w hali sportowej, i stoją puste. Może jestem zbyt niecierpliwy. Obcujemy z żywiołem.


Z głupią nadzieją wpatrujemy się w Rosję. Chcemy wierzyć, że trwający opór Ukraińców spowoduje wystarczająco silną reakcję, żeby zdmuchnąć Putina. Mało prawdopodobne, ale nie wykluczone.

Internautka z gruzińskim nazwiskiem zamieściła (z Tbilisi) na Facebooku dość długi tekst, z którego pokazuję tu tylko fragment:

Michail Wistycki, przewodniczący Komitetu Weteranów Rosyjskich Sił Powietrznych, GRU, Floty i Sił Specjalnych:

[…] Dlaczego nazywają nas okupantami w Polsce, Finlandii, Węgrzech, Czechach, Słowacji, krajach bałtyckich, Afganistanie, Gruzji, Czeczenii? Wyobraźcie sobie uczestnictwo w wojnie, gdzie pokojowa ludność "faszystów" krzyczy "wynoście się z naszego kraju okupanci"? Dlaczego prowadzimy wojnę z naszymi braćmi?! Czy oni wszyscy są faszystami?! To dlaczego zawsze pierwsi ruszamy do ataku, jeśli to oni są agresorami?! Czy zabijamy naszych braci dla ideałów, których nasz rząd nawet nie potrafi wyjaśnić?

Autentyk? Diabli wiedzą, nie daje się tego potwierdzić. Wiemy ponad wszelką wątpliwość, że w Rosji jest wrzenie, że bardzo wielu ludzi, również tych z aparatu władzy, ma poważny problem. Jedni moralny, inni techniczny, na którego konia postawić, bo ten, którego obstawili, nie wygląda zdrowo.

 

Tłumaczyliśmy zdumiewający i fascynujący esej amerykańskiej pisarki, której jedno z rodziców pochodzi z Polski, a drugie ze Słowacji. Danusha Goska  pisze o tym jak ukraińska bohaterska obrona kraju uderzyła w narrację „Przebudzonych”, jak nagle prawdziwa ludzka tragedia i prawdziwe problemy obnażyły płytkość i całą nędzę problemów wymyślonych w kawiarniach. Zwracając się do amerykańskich czytelników pokazuje złożoność polsko-ukraińskiej historii i pisze, że obserwuje cud – ludzi, którzy odrzucili mocno zakorzenione narracje, bo teraz trzeba po prostu być człowiekiem.   

 

Każdy dzień ukraińskiego oporu zmienia bardziej świat, nas, Rosjan, Amerykanów. Islamiści patrzą z zazdrością na podziw świata dla Ukraińców. Próbują przekonywać siebie i nas, że przecież Ukraińcy robią to samo co oni. Strzelają, rzucają koktajle Mołotowa, mężczyźni, często w zaawansowanym wieku, patrolują ulice z kałachami. Czy ci dżihadyści są w stanie zrozumieć różnicę? Mało prawdopodobne. Ukraiński gatunek feminizmu wykracza zbyt daleko poza ich gatunek humanizmu, ukraiński honor poważnie różni się od tego islamskiego. Niektórzy z nich mają teraz życiową szansę, mogą się zaciągnąć i wyręczyć rosyjskich żołnierzy w najbrudniejszej robocie. Podobno żołd skromny, 300 dolarów miesięcznie, więc zgodnie z planem i prawami wojny, reszta z rabunku.

 

Co myślał Putin i jego generałowie? Że rozjadą Ukrainę jak czołg? Coś musieli myśleć. Pewnie sądzili, że tam cztery kałachy na krzyż i pełna gotowość ludności do witania wyzwolicieli kwiatami. Dobry kłamca wierzy w to, co mówi. Mogli uwierzyć we własną narrację, jeśli nie całkiem, to przynajmniej częściowo, wystarczająco mocno, żeby wjechać tym czołgiem w głębokie bagno.

 

Dla Putina, to żadna wojna tylko „operacja specjalna”. Nic dziwnego, że w Rosji pojawił się mem: „Operacja specjalna i pokój”.
Skomentuj Wyślij artykuł do znajomego: Wydrukuj
Komentarze
1. Równanie z jedną zmienną. Marek Eyal 2022-03-15


Notatki

Znalezionych 2377 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Wybory w Turcji: nacjonalistyczna polityka tożsamości wygrywa mimo nędzy   Bekdil   2023-05-27
Ekstremiści już planują wykorzystanie AI   Stalinsky   2023-05-23
Wywiad rzeka o seksie   Koraszewski   2023-05-22
Iran: Zastąpienie Chomeiniego Clintonem   Taheri   2023-05-20
Krytyka nazbyt zatroskanego rozumu   Koraszewski   2023-05-19
Dwaj reformatorzy, dwa bardzo różne światy   Fernandez   2023-05-17
Napięcia rosną na Bliskim Wschodzie, gdy jedna strona chce zabijać Żydów, a druga strona to Żydzi, którzy nie chcą umierać i żadna ze stron nie godzi się  na kompromis     2023-05-15
Problem niedoborów wody na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej   Raphaeli   2023-05-15
Dziewczyna z Krochmalnej, która nie została Jentł   Walter   2023-05-10
Co dalej w sprawie uczciwości sztucznej inteligencji?   Koraszewski   2023-05-09
Wiek XXI – wojna przeciw kobietom i zanikanie rodzaju żeńskiego   Chesler   2023-05-08
Systematyczne zaciemnianie uprzedzeń rasowych   Rubinstein   2023-05-05
Absurd goni absurd   Koraszewski   2023-05-04
Świat w krzywych zwierciadłach   Koraszewski   2023-05-02
Dwadzieścia lat po obaleniu Saddama przez Amerykę Irakijczycy są pod butem islamistycznego Iranu   Abdul-Hussain   2023-04-29
Sprawy, które wzbudzają niepokój   Hirsi Ali   2023-04-28
Turcja: Porzuceni iraccy i syryjscy chrześcijanie   Bulut   2023-04-27
Urzędnik państwowy stanął w obronie praw związanych z płcią i drogo za to zapłacił   Kay   2023-04-20
Wycofanie się z Afganistanu było jednym chaosem. Dlaczego Biden udaje, że tak nie było?   Jacoby   2023-04-19
Islamskie dyktatury próbują kupić agencje ONZ   Meotti   2023-04-17
Czy moralność jest zapisana w genach?   Koraszewski   2023-04-13
Francja: “Krajobraz ruin”   Milliere   2023-04-11
„Biedni” Palestyńczycy nie są tacy biedni   Fitzgerald   2023-04-07
Hipokryzja brytyjskiego premiera Rishiego Sunaka wobec Izraela i terroru   Flatow   2023-04-06
Serce i umysł: Ćwierć wieku MEMRI   i Alberto M. Fernandez   2023-04-04
Żart niech się żartem odciska, a przed fejkami uczmy bronić się za młodu   Koraszewski   2023-04-01
Obrona obiektywnego dziennikarstwa   Jacoby   2023-03-31
Co myślą Palestyńczycy?   Hirsch   2023-03-30
Słowa nie mają znaczenia. Mamy władzę nad słowami, a nie odwrotnie.   Krauss   2023-03-29
Dziennikarze czczą Rogeta i porzucają obiektywizm   Bard   2023-03-29
Progresiści zwrócili Demokratów przeciwko Izraelowi   Tobin   2023-03-28
Roger Waters twierdzi, że odmawia się mu „wolności słowa”, obiecuje pozwać niemieckie miasta   Fitzgerald   2023-03-26
Dylematy demokraty, chochoła i warchoła   Koraszewski   2023-03-25
Czy niemowlęta nadal wygrywają wojny?   Taheri   2023-03-24
France24 zawiesza dziennikarzy za antysemityzm   Wójcik   2023-03-22
Nie każda solidarność budzi podziw i uznanie   Koraszewski   2023-03-20
Protesty i Zasada Pani Frearson   Collins   2023-03-19
Amerykańscy profesorowie przemawiają na konferencji terrorystów   Flatow   2023-03-18
Pornografia protestu. Szukanie przyjemności w szlachetności buntu   Leibovitz   2023-03-18
Pożegnać świętości, wrócić do zasad   Koraszewski   2023-03-17
Mordercza obsesja UE na punkcie Izraela   Tawil   2023-03-17
Czy modlitwa w szkole jest zgodna z Konstytucją?   Dershowitz   2023-03-14
Dziecięca choroba lewicowości   Koraszewski   2023-03-10
Lista rzeczy, których NIE zobaczymy i NIE usłyszymy od rządu i mediów USA po zamordowaniu obywatela amerykańskiego w Judei     2023-03-07
Chiny przekraczają “czerwoną linię” pomagając Rosji w wysiłkach wojennych   Bergman   2023-03-03
Katastrofa demokracji, czy katastrofa w demokracji   Koraszewski   2023-03-02
Republika Strachu: 20 lat później   Teheri   2023-03-01
Empatia i wrażliwość sztucznej inteligencji   Krauss   2023-02-28
“Przebudzona” Ameryka — oglądana przez uciekinierkę z Korei Północnej   Bawer   2023-02-27
Rajd IDF na Nablus to kolejny gwóźdź do trumny Autonomii Palestyńskiej   Toameh   2023-02-24
Ukraina: niezamierzone konsekwencje   Taheri   2023-02-23
Gdzie, u licha, była „Palestyna”?   Collier   2023-02-23
Wojna zastępcza Europy przeciwko Izraelowi. Jak UE ignoruje zbrodnie Hamasu   Tawil   2023-02-22
UE walczy z dezinformacją. Ale nie antyizraelską dezinformacją     2023-02-20
Szczęśliwy święty Jerzy   Koraszewski   2023-02-19
Trzęsienia ziemi przynoszą śmierć. Ale także życie   Jacoby   2023-02-18
CIA Burnsa wznawia wojnę z Izraelem   Bard   2023-02-18
„Global Getaway”: nadmiar pustych obietnic ze strony UE?   Bergman   2023-02-17
UNRWA jest problemem a nie rozwiązaniem   Tawil   2023-02-16
Syria: Wojna, która nie ma końca    Taheri   2023-02-16
Dialog ze sztucznym inteligentem   Koraszewski   2023-02-15
Chiny i Rosja pogłębiają więzi   Bergman   2023-02-11
Iran: Wyprzedaż klejnotów rodzinnych, by kupić lojalność   Taheri   2023-02-09
Zagrożeni Asyryjczycy i język Jezusa potrzebują międzynarodowego wsparcia   Bulut   2023-02-08
Palestyńczycy naprawdę zasługują na współczucie   Koraszewski   2023-02-07
„Imam Pokoju” wzywa Arabów, muzułmanów do zaakceptowania Izraela     2023-02-07
Unia Europejska w sprawie praw człowieka w Iranie: najpierw biznes   Rafizadeh   2023-02-01
Państwa arabskie wysyłają miliardy na amerykańskie uniwersytety     2023-01-29
Naród ofiar jest skazany na porażkę   Greenfield   2023-01-28
Dlaczego należy zakazać flagi OWP i Konfederacji?   Flatow   2023-01-27
Komu na rękę z niewidzialną ręką?   Koraszewski   2023-01-27
UE i administracja Bidena wciąż ugłaskują i nagradzają mułłów Iranu   Rafizadeh   2023-01-24
Żyjemy w ciekawych czasach   Koraszewski   2023-01-24
Wojna Unii Europejskiej z Izraelem   Tawil   2023-01-19
Czy istnieje środek prawny na kłamstwa George'a Santosa?   Dershowitz   2023-01-19
Wieczny dyktator i brakujący pokój: historia Mahmuda Abbasa   Eid   2023-01-19
Orwellowska obsesja „New York Timesa” na punkcie Izraela   Chesler   2023-01-18
Palestyna: Perwersyjny – i wprawiający w osłupienie - paradoks   Sherman   2023-01-17
Kolejna faza ewolucji państwucha   Koraszewski   2023-01-17
Najważniejsze niepisane prawo na Zachodzie: nie drażnij irracjonalnych, ekstremistycznych muzułmanów     2023-01-13
Głupota ujawnia się w działaniu, część 3: ignorowanie porażek   Bard   2023-01-11
Nie ma chleba bez wolności?   Koraszewski   2023-01-11
Europa na łasce Kataru?   Godefridi   2023-01-10
Turecki “postęp”: Sześcioletnią dziewczynkę wydał za mąż jej ojciec, znany szejk   Bekdil   2023-01-06
Antysemityzm ludzi łagodnych i dobrych - raz jeszcze   Koraszewski   2023-01-06
Dzisiejsza Rosja i “Długi Telegram”   Koraszewski   2023-01-05
Zapomniane przemówienie Jasera Arafata   Shaw   2023-01-04
Znaczenie wielkiego exodusu Mizrahi   Julius   2023-01-03
Profesor Matczak i hollywoodzka puma   Koraszewski   2023-01-02
Śmieć chrześcijaństwa w Betlejem   Ibrahim   2022-12-31
Ukraina: przepis na ugłaskanie zbrodniarza   Taheri   2022-12-31
Przesłanie Zełenskiego w mundurze polowym   Jacoby   2022-12-29
Konserwatyzm w dobie populistycznej rewolty   Winegard   2022-12-23
Europa budzi się i dostrzega korupcję w organizacjach pozarządowych   Steinberg   2022-12-22
W Iranie i Chinach protestujący domagają się wolności. Gdzie jest przywódca wolnego świata?   Jacoby   2022-12-22
Niemiecki kanclerz obawia się zimnej wojny   Koraszewski   2022-12-21
Niemieckie spojrzenie na globalne perspektywy   Taheri   2022-12-20
Historia medialnej intifady przeciwko Izraelowi   Chesler   2022-12-20
Mułłowie Iranu: kiedy zbudzi się Unia Europejska?   Rafizadeh   2022-12-15
Turcja i Izrael: otwarcia i ponowne zamknięcia   Bekdil   2022-12-15

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...

Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk