Prawda

Sobota, 25 czerwca 2022 - 03:21

« Poprzedni Następny »


Sonata na cztery kałachy i czołg


Andrzej Koraszewski 2022-03-15


Weszli? Nie, bronią się. Czy stanie się jakiś cud? Może się stać, chociaż cuda zdarzają się rzadko. W Zaporożu czołg zmiażdżył samochód, w samochodzie był ojciec i dwoje dzieci. Ale pod Odesą podobno zbuntowało się sześciuset marynarzy. Podobno. Widziałem film jak rosyjscy żołnierze cofali się przed tłumem cywilów. Strzelali w powietrze, ale nawet nie mierzyli do ludzi. To prawda, rosyjscy czołgiści odmawiają wjeżdżania w tłum, który staje im na drodze. Podobno przechwycono rozkaz „zaje…ć wszystkich”. Podobno. Rosjanie ostrzelali konwój ewakuujących się cywilów, gdzie? Widziałem dwie różne lokalizacje.

Moje dzieciństwo dzieliło się na opowieści o życiu przed wojną i od wojny. Od pierwszego dnia wojny wszystko było koszmarem. Dzień śmierci Stalina był pierwszym jaśniejszym dniem. Podobno w którymś z radzieckich obozów pracy powiedziano na apelu o tej śmierci i kazano więźniom zdjąć czapki z głów. Pierwszy złapał swoją czapkę i rzucił ją w powietrze. Wszyscy stojący w kilku szeregach więźniowie zrobili to samo, więc ten pierwszy przeżył. Podobno.


Romain Gary w Korzeniach nieba opisuje scenę, w której podczas wojny więźniowie wnoszą na szczyt góry worki z cementem. Są wycieńczeni przez niedożywienie i ciężką pracę. Jest maj i plaga chrabąszczy, które zderzają się nawet z wolno ruszającymi się obiektami. Po zderzeniu chrabąszcz spada na ziemię, czasami na grzbiet i wtedy bezradnie macha w powietrzu nogami. Na stromej ścieżce jeden z więźniów dostrzega bezradnego chrabąszcza, ostrożnie przyklęka i odwraca go, przywracając mu możliwość ruchu. Idący za nim więźniowie natychmiast rozumieją znaczenie tego gestu. W długim szeregu udręczonych postaci, co chwila któryś przyklęka i pomaga insektowi stanąć na nogi. Niemieccy strażnicy też doskonale rozumieją znaczenie tego gestu. Wściekli depczą chrabąszcze, krzyczą i popychają więźniów. Są upokorzeni faktem, że nędznicy odzyskując swoją godność, pozbawiają ich godności.


W 1976 roku zaproponowałem kierownictwu Amnesty International w Londynie utworzenie polskiego oddziału AI. Zapytali dlaczego. W odpowiedzi przesłałem im ten fragment książki francuskiego pisarza. Nie wiem, czy zrozumieli, tak czy inaczej, wtedy nic z tego nie wyszło.


Pandemia covidu nie znikła jest, straciła grozę, ludzie zarażają się dalej, nadal są przypadki śmierci. Nie widziałem doniesień o śmierci z powodu covidu żadnego ukraińskiego uchodźcy. Powinienem użyć feminatywu, wśród szukających schronienia ludzi z Ukrainy lwią część stanowią kobiety i dzieci, mężczyźni zostali, żeby bronić ojczyzny. Lwia część mężczyzn została dobrowolnie, ale byli i tacy, którzy dostali na granicy tulipany, żeby wrócili do domu i dali je swoim żonom i matkom i powiedzieli im, żeby szukały bezpiecznego schronienia, a oni idą bronić domu.


Przypadki śmierci na covid wśród uchodźczyń będą prędzej czy później. Chwilowo (z tego czego się dowiaduję), najgorsza sytuacja jest na warszawskim Torwarze. Nadzieja w omikronie, który jest stosunkowo łagodniejszą wersją wirusa i na ogół nie zabija. Jak rozładować Torwar? Dobre pytanie, ale nie mam na nie dobrej odpowiedzi. Coś mnie jednak dziwi, bo w mojej gminie przygotowano 40 miejsc w remizie i w hali sportowej, i stoją puste. Może jestem zbyt niecierpliwy. Obcujemy z żywiołem.


Z głupią nadzieją wpatrujemy się w Rosję. Chcemy wierzyć, że trwający opór Ukraińców spowoduje wystarczająco silną reakcję, żeby zdmuchnąć Putina. Mało prawdopodobne, ale nie wykluczone.

Internautka z gruzińskim nazwiskiem zamieściła (z Tbilisi) na Facebooku dość długi tekst, z którego pokazuję tu tylko fragment:

Michail Wistycki, przewodniczący Komitetu Weteranów Rosyjskich Sił Powietrznych, GRU, Floty i Sił Specjalnych:

[…] Dlaczego nazywają nas okupantami w Polsce, Finlandii, Węgrzech, Czechach, Słowacji, krajach bałtyckich, Afganistanie, Gruzji, Czeczenii? Wyobraźcie sobie uczestnictwo w wojnie, gdzie pokojowa ludność "faszystów" krzyczy "wynoście się z naszego kraju okupanci"? Dlaczego prowadzimy wojnę z naszymi braćmi?! Czy oni wszyscy są faszystami?! To dlaczego zawsze pierwsi ruszamy do ataku, jeśli to oni są agresorami?! Czy zabijamy naszych braci dla ideałów, których nasz rząd nawet nie potrafi wyjaśnić?

Autentyk? Diabli wiedzą, nie daje się tego potwierdzić. Wiemy ponad wszelką wątpliwość, że w Rosji jest wrzenie, że bardzo wielu ludzi, również tych z aparatu władzy, ma poważny problem. Jedni moralny, inni techniczny, na którego konia postawić, bo ten, którego obstawili, nie wygląda zdrowo.

 

Tłumaczyliśmy zdumiewający i fascynujący esej amerykańskiej pisarki, której jedno z rodziców pochodzi z Polski, a drugie ze Słowacji. Danusha Goska  pisze o tym jak ukraińska bohaterska obrona kraju uderzyła w narrację „Przebudzonych”, jak nagle prawdziwa ludzka tragedia i prawdziwe problemy obnażyły płytkość i całą nędzę problemów wymyślonych w kawiarniach. Zwracając się do amerykańskich czytelników pokazuje złożoność polsko-ukraińskiej historii i pisze, że obserwuje cud – ludzi, którzy odrzucili mocno zakorzenione narracje, bo teraz trzeba po prostu być człowiekiem.   

 

Każdy dzień ukraińskiego oporu zmienia bardziej świat, nas, Rosjan, Amerykanów. Islamiści patrzą z zazdrością na podziw świata dla Ukraińców. Próbują przekonywać siebie i nas, że przecież Ukraińcy robią to samo co oni. Strzelają, rzucają koktajle Mołotowa, mężczyźni, często w zaawansowanym wieku, patrolują ulice z kałachami. Czy ci dżihadyści są w stanie zrozumieć różnicę? Mało prawdopodobne. Ukraiński gatunek feminizmu wykracza zbyt daleko poza ich gatunek humanizmu, ukraiński honor poważnie różni się od tego islamskiego. Niektórzy z nich mają teraz życiową szansę, mogą się zaciągnąć i wyręczyć rosyjskich żołnierzy w najbrudniejszej robocie. Podobno żołd skromny, 300 dolarów miesięcznie, więc zgodnie z planem i prawami wojny, reszta z rabunku.

 

Co myślał Putin i jego generałowie? Że rozjadą Ukrainę jak czołg? Coś musieli myśleć. Pewnie sądzili, że tam cztery kałachy na krzyż i pełna gotowość ludności do witania wyzwolicieli kwiatami. Dobry kłamca wierzy w to, co mówi. Mogli uwierzyć we własną narrację, jeśli nie całkiem, to przynajmniej częściowo, wystarczająco mocno, żeby wjechać tym czołgiem w głębokie bagno.

 

Dla Putina, to żadna wojna tylko „operacja specjalna”. Nic dziwnego, że w Rosji pojawił się mem: „Operacja specjalna i pokój”.
Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
1. Równanie z jedną zmienną. Marek Eyal 2022-03-15


Notatki

Znalezionych 2150 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Kiedy aktor jest aktorem   Jacoby   2022-06-24
Burzenie domów i zagarnianie ziemi, o których nikt nie mówi   Toameh   2022-06-23
Dziwaczna francuska sprawiedliwość   Carmon   2022-06-22
Turcja uderza na Irak, Syrię, Cypr i Grecję   Bulut   2022-06-21
Podcast "Guardiana": 34 minuty palestyńskiej propagandy udającej dziennikarstwo   Levick   2022-06-19
„Choroba” przywrócona przez Putina   Taheri   2022-06-18
Podsycanie urojeń Palestyńczyków   Bard   2022-06-18
Mało nas, mało nas do pieczenia chleba   Koraszewski   2022-06-17
Jak UE może chcieć bliższych więzi z Izraelem, finansując równocześnie terrorystyczne organizacje pozarządowe?   Deutsch   2022-06-16
Kilka słów do prezydenta Macrona: Sois Beau Et Tais-Toi   Fitzgerald   2022-06-15
Nuklearne zwycięstwo irańskich mułłów   Rafizadeh   2022-06-14
Co by było, gdyby Izrael traktował Amerykę tak, jak Ameryka traktuje Izrael?   Bard   2022-06-12
Iran: zbliża się lato gniewu   Taheri   2022-06-10
Alternatywny wszechświat palestyńskiej „suwerenności”   Altabef   2022-06-09
Nie zostawiajcie Amerykanów i sojuszników w ciemności   Rafizadeh   2022-06-08
ONZ twierdzi, że Izrael „w przeważającej mierze” ponosi winę za konflikt z Palestyńczykami     2022-06-08
Klinika Odessa - Ostatni felieton Ludwika Lewina   Lewin   2022-06-07
Wyszukiwarka Google promuje antysemityzm   Collier   2022-06-05
Pięćdziesiąt lat temu masakra w Izraelu ujawniła przerażający stan bezpieczeństwa na lotniskach   Gross   2022-06-04
Bibi, PiS, Kafka i pustelnik   Koraszewski   2022-06-03
Dlaczego dla ONZ jedna masakra w meczecie jest o wiele gorsza niż niezliczone masakry w kościołach?   Ibrahim   2022-06-03
Administracja Bidena błędnie rozumie posunięcia Erdoğana   Bekdil   2022-06-01
Oczywista prawda, której świat nie akceptuje: Palestyńczycy są odpowiedzialni za palestyńską przemoc     2022-06-01
Jak zaprzeczyć Holocaustowi, udając że się tego nie robi   Apfel   2022-05-30
Nienawidzący Izraela są naprawdę mistrzami propagandy     2022-05-29
Czy da się naprawić Human Rights Watch?   Steinberg   2022-05-28
Porozmawiajmy o „nakbie” i o tym, kto jest naprawdę odpowiedzialny za cierpienie Palestyńczyków   Tobin   2022-05-27
Czy politycy mogą być racjonalni?   Koraszewski   2022-05-25
Uchodźcy, ekonomia, zazdrość i nienawiść   Koraszewski   2022-05-23
BDS: Rosja versus Izrael   Kontorovich   2022-05-22
Oszałamiające kłamstwo najbardziej wpływowego muzułmanina na świecie   Ibrahim   2022-05-21
Narcyzm moralny i psychologia porażki   Landes   2022-05-20
Dlaczego Erdoğan szantażuje NATO?   Bekdil   2022-05-19
Radości, których dostarcza antysemityzm   Garrard   2022-05-19
Dlaczego Joe Biden ma taką obsesję na punkcie izraelskich osiedli?   Flatow   2022-05-17
Bardzo potrzebny rurociąg EastMed oczekuje na zaaprobowanie   Bergman   2022-05-17
Smutek wolności utopionej w krwi   Koraszewski   2022-05-16
Jak Biden rozpoczął wojnę z MBS, a potem przyszedł żebrać   Abdul-Hussain   2022-05-14
Urok intratnej neutralności   Koraszewski   2022-05-13
Szefowa związku brytyjskich studentów oskarżona o antysemityzm   Wójcik   2022-05-12
Dlaczego Rosja sądziła, że opowiadanie o “nazistach” będzie przekonujące   Franzman   2022-05-09
Rektor Princeton odrzuca wolność słowa i demonizuje jej obrońców   Klainerman   2022-05-07
Błogosławieństwo uczenia się na pamięć   Jacoby   2022-05-06
Wojna Rosji z Ukrainą: Bez szminki   Tsalic   2022-05-03
W redakcji „New York Timesa” słowo „okupowany” sprawia kłopot   Flatow   2022-05-03
Spiskowe teorie szacownego “Guardiana”   Collier   2022-05-01
Czarny Piotruś w rękawie Putina   Koraszewski   2022-04-30
Odstraszanie Chin: USA powinny uzbroić Tajwan po zęby – natychmiast   Chang   2022-04-29
Bliski Wschód: amerykańska wizja   Taheri   2022-04-28
Kursy walut w czasach putinowskiej zarazy   Koraszewski   2022-04-27
Przypomnienie o wszystkich tych palestyńskich uchodźcach   Bard   2022-04-27
Recenzja książki People Love Dead Jews     2022-04-26
Długi zbiór krótkich tematów   Rosenthal   2022-04-25
Turcja: Strzeżcie się islamistów niosących dary   Bekdil   2022-04-23
Dno nienawiści do Izraela   Levick   2022-04-22
Problem z świadkami Boga i z błaznami w kapłańskich szatach   Koraszewski   2022-04-21
Sprawy, których nie zauważają apologeci Putina   Taheri   2022-04-19
Europa kocha Palestyńczyków i udaje, że nie wie dlaczego   Koraszewski   2022-04-17
„Guardian” trzyma się narracji „biernej ofiary” w sprawie arabskiej przestępczości   Levick   2022-04-16
Gaz ziemny dla Hezbollahu, ale nie dla UE?   Bryen   2022-04-15
Nie, Sekretarzu Blinken, palestyński terror nie jest “bezsensowny”   Suissa   2022-04-15
Kiedy rządy stają po stronie antysemitów   Tobin   2022-04-14
“Kiedy Biden zobaczy, że jego błędy szkodzą interesom Ameryki?”   Toameh   2022-04-13
Wielki rosyjski energetyczny przekręt   Meotti   2022-04-12
Wojna zmienia ludzi w bestie   Koraszewski   2022-04-12
To demografia, głupcze!   Bard   2022-04-10
Wykopanie Rosji z Rady Praw Człowieka ONZ jest pustym gestem   Tobin   2022-04-07
Nieskończona ignorancja wiązania potrzeb Ukrainy z izraelską Żelazną Kopułą   Frantzman   2022-04-07
Jak Unia Europejska finansuje działania na Zachodnim Brzegu łamiące międzynarodowe prawo i podważające pokój   Van Koningsveld   2022-04-06
Obywatel i jego ewolucja w czasie i przestrzeni   Koraszewski   2022-04-06
Irański emerytowany generał: Rosja nie powinna być pośrednikiem w rozmowach nuklearnych     2022-04-05
Pod sztandarem walki z faszyzmem i o prawa człowieka   Koraszewski   2022-04-04
Prawdziwy powód krytykowania izraelskiej reakcji pomocowej dla Ukrainy   Altabef   2022-04-04
Oskarżenie o apartheid, Porozumienie Abrahamowe i “właściwa strona historii”     2022-04-03
Co się dzieje w gabinecie Putina?   Koraszewski   2022-04-01
Czy wywiad USA podrasowuje dowody o Iranie?   Bard   2022-03-31
PMW demaskuje żałosne “potępienie” terroru przez Abbasa   Marcus   2022-03-31
Jak Putin wydał miliony na szerzenie fałszywych informacji o szczelinowaniu   Ridley   2022-03-30
Wiara i człowieczeństwo - przypadek islamu   Koraszewski   2022-03-29
Dla Żydów fake news nie zaczynają się od Trumpa – zaczynają się od Al Dury   Amos   2022-03-28
Arabia Saudyjska i ZEA odmawiają poparcia USA przeciwko Rosji, ponieważ USA odmawiają poparcia ich przeciwko Iranowi     2022-03-28
BBC, rewizja historii i wynalezienie starożytnej Palestyny   Collier   2022-03-27
Grupa na wydziale prawa Harvardu, próbuje tak zdefiniować “apartheid”, by pasował do Izraela     2022-03-26
Czekiści z ulicy Sezamkowej   Koraszewski   2022-03-26
“Uczyńmy antyamerykańskie dyktatury znowu wielkimi”   Rafizadeh   2022-03-25
Kolejny palestyński “umiarkowany” jest zdemaskowany   Flatow   2022-03-24
Porażka odstraszania   Stewart   2022-03-24
Posłaniec z nieudanej przeszłości wskazuje ku problematycznej przyszłości   Tobin   2022-03-23
Jak odstraszyć wystraszonego, że nie dość straszy?   Koraszewski   2022-03-21
Czechosłowacka opcja   Rosenthal   2022-03-20
Zwycięzcą w wojnie z Ukrainą nie będzie Rosja ani Ameryka. Będą nim Chiny   Stern   2022-03-19
Jeśli chcesz prawdziwego pokoju, nie nalegaj na podział Jerozolimy, @USAmnIsrael     2022-03-19
Dlaczego świat tak bardzo obchodzi to, co Izrael robi w sprawie Ukrainy?   Tobin   2022-03-18
Amnesty International przyznaje, że chce zniszczenia Izraela   Collier   2022-03-17
Wymyślanie dyskryminacji tam gdzie jej nie ma   Abdul-Hussain   2022-03-16
Przeciwstawianie się Putinowi jest czymś więcej niż sympatią dla słabszego   Tobin   2022-03-15
Sonata na cztery kałachy i czołg   Koraszewski   2022-03-15
Nowa Wielka Gra   i Hügo Krüger   2022-03-14
Reakcje “przebudzonych” na wojnę w Ukrainie   Goska   2022-03-14
Coraz więcej i więcej…   Bard   2022-03-13

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologia


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk