Prawda

Poniedziałek, 27 czerwca 2022 - 17:09

« Poprzedni Następny »


Przypomnienie o wszystkich tych palestyńskich uchodźcach


Mitchell Bard 2022-04-27

Martha Gellhorn (1908-1998) Słynna amerykańska korespondentka wojenna. (Na zdjęciu Gellhorn we Włoszech z amerykańskimi żołnierzami w 1944 roku.)
Martha Gellhorn (1908-1998) Słynna amerykańska korespondentka wojenna. (Na zdjęciu Gellhorn we Włoszech z amerykańskimi żołnierzami w 1944 roku.)

Czasami trafiam na stary artykuł, który oferuje ciekawe spostrzeżenia na dzisiejszą sytuację polityczną. Jednym takim przykładem jest artykuł z “Atlantic” opublikowany w 1961 roku o palestyńskich uchodźcach napisany przez Marthę Gellhorn.


W odróżnieniu od wielu ludzi, którzy pisali na ten temat, Gellhorn poprawnie zauważyła: “Zapomina się, że Żydzi także są ofiarami i w tym samym czasie. Arabsko-izraelska wojna i jej nieustające następstwa spowodowały dwustronną ucieczkę ludzi. Ponad pół miliona Żydów, pozostawiając wszystko, co posiadali, uciekło z krajów arabskich, gdzie żyli, by rozpocząć znowu życie jako uchodźcy w Izraelu”.


Napisała, że wszystkie inne populacje uchodźców na świecie były uważane za ludzi, a nie za pionki. W tym czasie oceniano, że 39 milionów niearabskich mężczyzn, kobiet i dzieci stało się uchodźcami i że „wszyscy poza około sześcioma milionami… znaleźli dla siebie miejsce, znaleźli pracę i kolejną szansę na przyszłość”. Bycie uchodźcą jest wyrokiem dożywocia wyłącznie dla Palestyńczyków, którzy są traktowani przez swoich braci Arabów jako broń, a nie jak istoty ludzkie.


Świat okazał jednak więcej troski Palestyńczykom niż tym innym uchodźcom, ustanawiając organ ONZ, Agencję Narodów Zjednoczonych ds. Pomocy Uchodźcom Palestyńskim na Bliskim Wschodzie (UNRWA), poświęconą wyłącznie im. Żaden kraj nie okazywał więcej oddania pomocy Palestyńczykom niż Stany Zjednoczone. Przez pierwszych 11 lat, pisze Gellhorn, UNRWA wydała 360 milionów dolarów, które dostarczyło 61 państw. Udział USA wynosił ponad 238 milionów dolarów, dwie trzecie całego budżetu.  


Były prezydent Donald Trump wycofał finansowanie UNRWA na dwa lata, ale administracja Bidena przywróciła je i dała niemal 340 milionów dolarów (w porównaniu do 177 milionów dolarów od Niemiec, drugiego największego darczyńcy) z niemal 1,2 miliarda dochodu agencji (28%). Od 1950 roku Stany Zjednoczone dostarczyły około 6,2 miliarda dolarów na opiekę nad palestyńskimi uchodźcami, którzy odpłacili za to terrorem i pogardą.

 

Gellhorn pisała o około milionie Palestyńczyków, których wówczas uważano za uchodźców. Jednak także w 1961 roku było dobrze wiadomo, że podawane przez UNRWA liczby uchodźców były fikcyjne. “UNRWA nigdy nie otrzymała pozwolenia na zrobienie poprawnego, całościowego spisu populacji uchodźców” – napisała Gellhorn. Przy pomocy kreatywnej księgowości ONZ zamieniła następnie tę liczbę w 5,7 milionów.


Oczywiście uchodźcy mieli dzieci. Pracownik UNRWA wyjaśniał Gellhorn: “Jeśli zaczniemy uczyć ich kontroli urodzin, zostaniemy oskarżenie o próbę wyniszczenia ludu. Zresztą, mężczyźni nigdy by na to nie pozwolili. Chcą mieć wielu synów; to jest dla nich kwestia dumy. A wchodzi w to także polityka, jak we wszystko. Słyszałem, jak to mówili. Potrzebujemy mieć wiele dzieci i rosnąć i powiększać się, żeby świat o nas nigdy nie zapomniał”.


UNRWA wiedziała także, że jest oszukiwana. W jednym z obozów 80% mężczyzn miało pracę, ale nie mówili tego pracownikom UNRWA. “Jeśli zarabiają zbyt dużo, są usuwani z listy uprawnionych do pomocy – powiedział pracownik. – Jeśli zarabiają powyżej pewnej sumy, nie są uprawnieni do usług. Darmowych lekarstw, lekarza i szkoły. Więc oczywiście nie chcą, byśmy wiedzieli”.


Na długo zanim inni ludzie zaczęli mówić o potrzebie zreformowania UNRWA, Gellhorn powiedziała, że ta organizacja powinna trzymać się z dala od polityki i nie być pod arabskim nadzorem ani nie wolno pozwalać, żeby była  używana do celów propagandowych. Uważała, że ta organizacja powinna “być przede wszystkim edukacyjną instytucją… szkołą dla młodych Palestyńczyków i dobrym domem starców dla wiekowych Palestyńczyków”.   


UNRWA była tylko częścią problem. Gellhorn pisze o egipskiej okupacji Strefy Gazy: “Egipski rząd jest strażnikiem więziennym. Z własnych powodów nie pozwala uchodźcom na przenoszenie się z tego wąskiego pasma ziemi”.


Gellhorn pisze, że uchodźcy są nieustannie wystawieni na egipską propagandę. „Nic dziwnego, że Gaza była bazą szkolenia paramilitarnych band zwanych komandosami przez Egipcjan i Palestyńczyków, a gangsterami przez Izraelczyków -  fedainów, których zadaniem było niepostrzeżone przechodzenie do Izraela i popełnianie czynów ‘patriotycznego’ sabotażu i morderstw. A fakt, że znowu zostali tak dewastująco pokonani przez Izrael w 1956 roku nie poprawił zgorzkniałej mentalności ludzi uwięzionych w Gazie; spowodował tylko nasilenie bardziej krwiożerczej propagandy”.


A co z twierdzeniem, że wszyscy Palestyńczycy zostali wygnani?


Po rozmowach z uchodźcami z Jaffy relacjonowała: “Ani jeden nie mówi, że został załadowany na ciężarówkę (lub statek) pod groźbą karabinu; nikt nie opisał, że był zmuszony przez uzbrojonych Żydów do wyjścia z domu; nikt nie mówi o dodatkowym zagrożeniu atakami wroga podczas ucieczki”.  


Muzułmańska nauczycielka żyjąca opodal Akko powiedziała Gellhorn, że w 1948 roku: „Nikt tutaj nie strzelał do Żydów; i żadni Żydzi nie strzelali do nas”. Powiedziała także, że w tej wsi żyło 900 uchodźców.


Gellhorn uważała, że jest nie do pojęcia, iż Palestyńczycy żyjący w Palestynie byli uważani za uchodźców.

“Tu w pobliżu nie było żadnych walk – powiedziała nauczycielka – ale ludzie są przestraszeni, więc uciekli do druzyjskiej wsi, gdzie wiedzieli, że będą bezpieczni, bo Druzowie zawsze byli przyjaciółmi z Żydami, a potem przyszli tutaj. Izraelski rząd nie pozwala im na powrót do ich wsi. Rząd zaofiarował im inną ziemię, ale nie chcą jej wziąć”.

Nauczycielka powiedziała, że część Palestyńczyków uciekła ze strachu po usłyszeniu, że była masakra w Dejr Jassin. “Według ich kodu etycznego i praktyk wojny – pisała Gellhorn - Dejr Jassin musiał wydawać się naturalną zapowiedzią przyszłości Arabów. Oni zamierzali zmasakrować Żydów; więc skoro Żydzi zwyciężyli, oczywiście zmasakrują Arabów”.

 

Niektóre z rozmów Gellhorn były surrealistyczne. Na przykład, przywódca obozu, z którym rozmawiała w Gazie, był negacjonistą Holocaustu, który powiedział, że Żydzi są gorsi niż Hitler. Wierzył, że Żydzi spiskowali z Hitlerem, organizując dla niego zabicie 36 tysięcy słabych Żydów, żeby „skłonić innych do [wyjazdu] do Palestyny”.

Rozmawiała także z izraelskimi Arabami. Nauczyciel w chrześcijańskiej szkole żyjący we wsi przy libańskiej granicy powiedział jej: “Anglicy dali broń arabskim krajom, a one dały broń nam. W tej wsi wszyscy byliśmy uzbrojeni; wszyscy strzelaliśmy do Żydów, każdy z nas. Ale nasze kule nie były dobre; Anglicy dali Arabom złe kule. Cztery z pięciu kul nie były dobre. Kiedy zobaczyliśmy to, uciekliśmy na dwa tygodnie do Libanu, a potem wróciliśmy”.

Gellhorn zapytała nauczyciela: “Gdyby pozycje były odwrócone, gdyby Żydzi zaczęli wojnę i przegrali ją, gdybyście wygrali wojnę, czy zaakceptowalibyście podział? Czy oddalibyście część kraju i pozwolilibyście 650 tysiącom żydowskich mieszkańców Palestyny – którzy uciekli przed wojną – na powrót?”

“Oczywiście, że nie – odpowiedział natychmiast. – Ale nie byłoby żydowskich uchodźców. Oni nie mieli dokąd iść. Byliby martwi lub w morzu”.

Na długo przed “przebudzonymi” i intersekcjonalnością zauważyła, że zachodnie społeczeństwa widziały tę sprawę jako “wezwanie do empatii”.

Nauczyciel pomógł jednak Gellhorn zrozumieć, dlaczego Palestyńczycy nie zasługują na jej empatię. “Trudno współczuć tym, którzy płaczą tylko nad sobą. Trudno mieć litość dla bezlitosnych. Aby pochwycić za serce bez żadnych wątpliwości, ci, którzy głośno płaczą o sprawiedliwość, muszą być niewinni. Nie mogą marzyć o zwycięskiej wojnie, winić wszystkich innych za własną porażkę i pozostawać bez winy”.

“Nikt po wysłuchaniu izraelskich Arabów – zakończyła – nie może uwierzyć, że palestyńscy uchodźcy będą albo zadowolonymi, albo lojalnymi obywatelami Izraela”. Izraela, dodała, nie powinno się zmuszać, by “popełnił samobójstwo przez wpuszczenie chmary śmiertelnych  wrogów”.

Gellhorn mogłaby napisać taki sam artykuł dzisiaj, choć trudno wyobrazić sobie, że dzisiejsi redaktorzy “Atlantic” zechcieliby go opublikować. Ponad 60 lat temu pisała: 

Arabowie obżerają się nienawiścią, tarzają się w niej, oddychają nią. Żydzi są na szczycie listy nienawiści, ale każdy cudzoziemiec jest wystarczająco godny nienawiści. Arabowie nienawidzą także siebie wzajemnie, osobno i en masse. Ich politycy zmieniają kierunek nienawiści, tak jak zmieniają koszule. Ich prasa jest wulgarną bazą wypełnionych nienawiścią karykatur; ich dziennikarze opisują każdą nienawiść, która jest w danym momencie na pierwszym miejscu i jest najważniejsza. Muszą kochać smak nienawiści; to jest ich codzienny chleb. I co dobrego im to dało?"

Gdyby uaktualniała artykuł, musiałaby także zmienić wniosek, bo jej oryginalny wniosek okazał się naiwny: “W ciągu pokolenia, jeśli cywilizacja przetrwa, palestyńscy uchodźcy zleją się z arabskimi populacjami, ponieważ młodzi będą nalegali na prawdziwe życie zamiast niekończącego się czekania. Jeśli potrafimy utrzymać pokój, jakkolwiek niespokojny, dzieci palestyńskich uchodźców zbudują sobie dom wśród ludzi własnego narodu w ziemiach ich przodków”.

A reminder about all those Palestinian refugees

JNS Org., 20 kwietnia 2022

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska


Mitchell Geoffrey Bard

Amerykański analityk polityki zagranicznej, redaktor i autor, który specjalizuje się w polityce USA – Bliski Wschód. Jest dyrektorem wykonawczym organizacji non-profit American-Israeli Cooperative Enterprise i dyrektorem Jewish Virtual Library. 


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 2153 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

To nie jest artykuł o Shireen Abu Akleh   Collier   2022-06-27
W poszukiwaniu lekarstwa na obłęd   Koraszewski   2022-06-27
Amnesty International UK jest „instytucjonalnie rasistowska”, „kolonialistyczna” – a jej antysemityzm jest z tym ściśle powiązany     2022-06-25
Kiedy aktor jest aktorem   Jacoby   2022-06-24
Burzenie domów i zagarnianie ziemi, o których nikt nie mówi   Toameh   2022-06-23
Dziwaczna francuska sprawiedliwość   Carmon   2022-06-22
Turcja uderza na Irak, Syrię, Cypr i Grecję   Bulut   2022-06-21
Podcast "Guardiana": 34 minuty palestyńskiej propagandy udającej dziennikarstwo   Levick   2022-06-19
„Choroba” przywrócona przez Putina   Taheri   2022-06-18
Podsycanie urojeń Palestyńczyków   Bard   2022-06-18
Mało nas, mało nas do pieczenia chleba   Koraszewski   2022-06-17
Jak UE może chcieć bliższych więzi z Izraelem, finansując równocześnie terrorystyczne organizacje pozarządowe?   Deutsch   2022-06-16
Kilka słów do prezydenta Macrona: Sois Beau Et Tais-Toi   Fitzgerald   2022-06-15
Nuklearne zwycięstwo irańskich mułłów   Rafizadeh   2022-06-14
Co by było, gdyby Izrael traktował Amerykę tak, jak Ameryka traktuje Izrael?   Bard   2022-06-12
Iran: zbliża się lato gniewu   Taheri   2022-06-10
Alternatywny wszechświat palestyńskiej „suwerenności”   Altabef   2022-06-09
Nie zostawiajcie Amerykanów i sojuszników w ciemności   Rafizadeh   2022-06-08
ONZ twierdzi, że Izrael „w przeważającej mierze” ponosi winę za konflikt z Palestyńczykami     2022-06-08
Klinika Odessa - Ostatni felieton Ludwika Lewina   Lewin   2022-06-07
Wyszukiwarka Google promuje antysemityzm   Collier   2022-06-05
Pięćdziesiąt lat temu masakra w Izraelu ujawniła przerażający stan bezpieczeństwa na lotniskach   Gross   2022-06-04
Bibi, PiS, Kafka i pustelnik   Koraszewski   2022-06-03
Dlaczego dla ONZ jedna masakra w meczecie jest o wiele gorsza niż niezliczone masakry w kościołach?   Ibrahim   2022-06-03
Administracja Bidena błędnie rozumie posunięcia Erdoğana   Bekdil   2022-06-01
Oczywista prawda, której świat nie akceptuje: Palestyńczycy są odpowiedzialni za palestyńską przemoc     2022-06-01
Jak zaprzeczyć Holocaustowi, udając że się tego nie robi   Apfel   2022-05-30
Nienawidzący Izraela są naprawdę mistrzami propagandy     2022-05-29
Czy da się naprawić Human Rights Watch?   Steinberg   2022-05-28
Porozmawiajmy o „nakbie” i o tym, kto jest naprawdę odpowiedzialny za cierpienie Palestyńczyków   Tobin   2022-05-27
Czy politycy mogą być racjonalni?   Koraszewski   2022-05-25
Uchodźcy, ekonomia, zazdrość i nienawiść   Koraszewski   2022-05-23
BDS: Rosja versus Izrael   Kontorovich   2022-05-22
Oszałamiające kłamstwo najbardziej wpływowego muzułmanina na świecie   Ibrahim   2022-05-21
Narcyzm moralny i psychologia porażki   Landes   2022-05-20
Dlaczego Erdoğan szantażuje NATO?   Bekdil   2022-05-19
Radości, których dostarcza antysemityzm   Garrard   2022-05-19
Dlaczego Joe Biden ma taką obsesję na punkcie izraelskich osiedli?   Flatow   2022-05-17
Bardzo potrzebny rurociąg EastMed oczekuje na zaaprobowanie   Bergman   2022-05-17
Smutek wolności utopionej w krwi   Koraszewski   2022-05-16
Jak Biden rozpoczął wojnę z MBS, a potem przyszedł żebrać   Abdul-Hussain   2022-05-14
Urok intratnej neutralności   Koraszewski   2022-05-13
Szefowa związku brytyjskich studentów oskarżona o antysemityzm   Wójcik   2022-05-12
Dlaczego Rosja sądziła, że opowiadanie o “nazistach” będzie przekonujące   Franzman   2022-05-09
Rektor Princeton odrzuca wolność słowa i demonizuje jej obrońców   Klainerman   2022-05-07
Błogosławieństwo uczenia się na pamięć   Jacoby   2022-05-06
Wojna Rosji z Ukrainą: Bez szminki   Tsalic   2022-05-03
W redakcji „New York Timesa” słowo „okupowany” sprawia kłopot   Flatow   2022-05-03
Spiskowe teorie szacownego “Guardiana”   Collier   2022-05-01
Czarny Piotruś w rękawie Putina   Koraszewski   2022-04-30
Odstraszanie Chin: USA powinny uzbroić Tajwan po zęby – natychmiast   Chang   2022-04-29
Bliski Wschód: amerykańska wizja   Taheri   2022-04-28
Kursy walut w czasach putinowskiej zarazy   Koraszewski   2022-04-27
Przypomnienie o wszystkich tych palestyńskich uchodźcach   Bard   2022-04-27
Recenzja książki People Love Dead Jews     2022-04-26
Długi zbiór krótkich tematów   Rosenthal   2022-04-25
Turcja: Strzeżcie się islamistów niosących dary   Bekdil   2022-04-23
Dno nienawiści do Izraela   Levick   2022-04-22
Problem z świadkami Boga i z błaznami w kapłańskich szatach   Koraszewski   2022-04-21
Sprawy, których nie zauważają apologeci Putina   Taheri   2022-04-19
Europa kocha Palestyńczyków i udaje, że nie wie dlaczego   Koraszewski   2022-04-17
„Guardian” trzyma się narracji „biernej ofiary” w sprawie arabskiej przestępczości   Levick   2022-04-16
Gaz ziemny dla Hezbollahu, ale nie dla UE?   Bryen   2022-04-15
Nie, Sekretarzu Blinken, palestyński terror nie jest “bezsensowny”   Suissa   2022-04-15
Kiedy rządy stają po stronie antysemitów   Tobin   2022-04-14
“Kiedy Biden zobaczy, że jego błędy szkodzą interesom Ameryki?”   Toameh   2022-04-13
Wielki rosyjski energetyczny przekręt   Meotti   2022-04-12
Wojna zmienia ludzi w bestie   Koraszewski   2022-04-12
To demografia, głupcze!   Bard   2022-04-10
Wykopanie Rosji z Rady Praw Człowieka ONZ jest pustym gestem   Tobin   2022-04-07
Nieskończona ignorancja wiązania potrzeb Ukrainy z izraelską Żelazną Kopułą   Frantzman   2022-04-07
Jak Unia Europejska finansuje działania na Zachodnim Brzegu łamiące międzynarodowe prawo i podważające pokój   Van Koningsveld   2022-04-06
Obywatel i jego ewolucja w czasie i przestrzeni   Koraszewski   2022-04-06
Irański emerytowany generał: Rosja nie powinna być pośrednikiem w rozmowach nuklearnych     2022-04-05
Pod sztandarem walki z faszyzmem i o prawa człowieka   Koraszewski   2022-04-04
Prawdziwy powód krytykowania izraelskiej reakcji pomocowej dla Ukrainy   Altabef   2022-04-04
Oskarżenie o apartheid, Porozumienie Abrahamowe i “właściwa strona historii”     2022-04-03
Co się dzieje w gabinecie Putina?   Koraszewski   2022-04-01
Czy wywiad USA podrasowuje dowody o Iranie?   Bard   2022-03-31
PMW demaskuje żałosne “potępienie” terroru przez Abbasa   Marcus   2022-03-31
Jak Putin wydał miliony na szerzenie fałszywych informacji o szczelinowaniu   Ridley   2022-03-30
Wiara i człowieczeństwo - przypadek islamu   Koraszewski   2022-03-29
Dla Żydów fake news nie zaczynają się od Trumpa – zaczynają się od Al Dury   Amos   2022-03-28
Arabia Saudyjska i ZEA odmawiają poparcia USA przeciwko Rosji, ponieważ USA odmawiają poparcia ich przeciwko Iranowi     2022-03-28
BBC, rewizja historii i wynalezienie starożytnej Palestyny   Collier   2022-03-27
Grupa na wydziale prawa Harvardu, próbuje tak zdefiniować “apartheid”, by pasował do Izraela     2022-03-26
Czekiści z ulicy Sezamkowej   Koraszewski   2022-03-26
“Uczyńmy antyamerykańskie dyktatury znowu wielkimi”   Rafizadeh   2022-03-25
Kolejny palestyński “umiarkowany” jest zdemaskowany   Flatow   2022-03-24
Porażka odstraszania   Stewart   2022-03-24
Posłaniec z nieudanej przeszłości wskazuje ku problematycznej przyszłości   Tobin   2022-03-23
Jak odstraszyć wystraszonego, że nie dość straszy?   Koraszewski   2022-03-21
Czechosłowacka opcja   Rosenthal   2022-03-20
Zwycięzcą w wojnie z Ukrainą nie będzie Rosja ani Ameryka. Będą nim Chiny   Stern   2022-03-19
Jeśli chcesz prawdziwego pokoju, nie nalegaj na podział Jerozolimy, @USAmnIsrael     2022-03-19
Dlaczego świat tak bardzo obchodzi to, co Izrael robi w sprawie Ukrainy?   Tobin   2022-03-18
Amnesty International przyznaje, że chce zniszczenia Izraela   Collier   2022-03-17
Wymyślanie dyskryminacji tam gdzie jej nie ma   Abdul-Hussain   2022-03-16
Przeciwstawianie się Putinowi jest czymś więcej niż sympatią dla słabszego   Tobin   2022-03-15
Sonata na cztery kałachy i czołg   Koraszewski   2022-03-15

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologia


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk