Prawda

Wtorek, 31 stycznia 2023 - 08:11

« Poprzedni Następny »


Palestyńczycy popełniają samobójstwa, podczas gdy ich przywódcy żyją w hotelach i willach


Khaled Abu Toameh 2022-08-15

Odkąd 15 lat temu islamistyczna grupa Hamas przejęła kontrolę nad Strefą Gazy, codzienne życie przypomina mieszkańcom o tym, że ta wspierana przez Iran grupa nie zapewniła im godnych warunków życia. Na zdjęciu: Hotel al Masztal w Gazie (Zdjęcie z broszury reklamowej jednego z licznych luksusowych hoteli w Gazie.)
Odkąd 15 lat temu islamistyczna grupa Hamas przejęła kontrolę nad Strefą Gazy, codzienne życie przypomina mieszkańcom o tym, że ta wspierana przez Iran grupa nie zapewniła im godnych warunków życia. Na zdjęciu: Hotel al Masztal w Gazie (Zdjęcie z broszury reklamowej jednego z licznych luksusowych hoteli w Gazie.)

Minęło 15 lat odkąd islamska grupa Hamas przejęła kontrolę nad Strefą Gazy, domem dla około dwóch milionów Palestyńczyków. Od tego czasu mieszkańcom Strefy Gazy codzienne życie przypomina, że ta wspierana przez Iran grupa nie zapewniła im godnych warunków życia.


Zamiast tego, represyjne rządy przywódców Hamasu tylko przysparzają Palestyńczykom w Gazie więcej cierpienia.


Sytuacja w rządzonej przez Hamas Strefie Gazy stała się tak zła, że coraz więcej młodych ludzi popełnia samobójstwa poprzez samospalenie, rzucanie się z dachów, połykanie dużych ilości lekarstw i wieszanie się.


Wielu mieszkańców Strefy Gazy niewątpliwie żałuje dnia, w którym głosowali na Hamas w palestyńskich wyborach parlamentarnych w 2006 roku.


Wielu mieszkańców niewątpliwie żałuje również dnia, w którym poparli przejęcie Strefy Gazy przez Hamas w 2007 roku, podczas którego grupa islamistów zabiła dziesiątki swoich rywali z rządzącej frakcji Fatah, kierowanej przez prezydenta Autonomii Palestyńskiej Mahmouda Abbasa.


Aby wyrazić swoje niezadowolenie z Hamasu i jego nieudanych rządów, Palestyńczycy w przeszłości rozpoczynali protesty, zarówno na ulicach, jak i w mediach społecznościowych, domagając się zakończenia kryzysu gospodarczego i humanitarnego, który nęka ich od czasu, gdy ta grupa islamistyczna przejęła kontrolę nad Strefą Gazy.


Ostatni protest, który odbył się w 2017 roku pod hasłem „Chcemy żyć!”, został brutalnie stłumiony przez siły bezpieczeństwa i milicje Hamasu.


Ostatnio Palestyńczycy w Strefie Gazy postanowili wznowić protesty przeciwko Hamasowi. Decyzja zapadła po serii brutalnych przestępstw i samobójstw.


W jednym przypadku, oficer sił bezpieczeństwa Hamasu, Dżibril Karmout, zastrzelił swojego teścia i szwagierkę oraz zranił 15 innych z powodu „kłótni rodzinnych”.


Organizacje praw człowieka udokumentowały 49 przypadków zabójstw i samobójstw od początku tego roku.


Zaledwie w zeszłym tygodniu bezrobotny 25-latek z obozu dla uchodźców Szati w Strefie Gazy zmarł kilka dni po oblaniu się benzyną i podpaleniu. Według palestyńskich źródeł mężczyzna, który później został zidentyfikowany jako Husni Abu Arabija, nie był w stanie utrzymać ciężarnej żony i rodziców, którzy mieszkali w tym samym domu. Jego matka została ranna, gdy próbowała ugasić ogień.


„Mój syn podpalił się z powodu długów” – powiedział ojciec Abu Arabiji. „Nie miał domu ani pracy. Podpalił się z powodu ubóstwa i głodu”.


Siostra Abu Arabiji powiedziała, że rodzina mieszka w wynajętym domu i nie była w stanie zapłacić czynszu przez ostatnie siedem miesięcy. „Apeluję do palestyńskich rządów Hamasu i Autonomii Palestyńskiej o uratowanie reszty rodziny” – powiedziała jego siostra.


Wcześniej w ten sam sposób samobójstwo popełnił Mohammed Abu Al-Risz, niewidomy ze Strefy Gazy.


Abu Al-Risz, lat 36, podpalił się przed bankiem w dzielnicy Al-Nasr w Gazie w proteście przeciwko odmowie rządu Hamasu udzielenia mu pomocy społecznej. Źródła w Strefie Gazy powiedziały, że stracił wzrok po tym, jak kilka lat temu przywódcy Hamasu zachęcili go i innych Palestyńczyków do udania się w kierunku granicy z Izraelem i zaangażowanie się w brutalne ataki na izraelskich żołnierzy.


Tego samego dnia 22-letni Ahmed Siam również popełnił samobójstwo, oblewając się benzyną i podpalając.


Kilka dni wcześniej inny 30-letni mężczyzna popełnił samobójstwo, wieszając się w swoim domu.


„We wszystkich krajach świata płaci się podatki za usługi, które zapewnia państwo, z wyjątkiem nas” – narzekał Chalil Talmas, mieszkaniec Strefy Gazy. „W zamian nie ma szpitali, edukacji, elektryczności, wody, usług użyteczności publicznej, ani nawet kontroli gryzoni”.


Inny Palestyńczyk, Anas Al-Dżazzar, napisał, że hasło „Chcemy żyć!” naprawdę oznacza, że Palestyńczycy nie chcą umierać. „To krzyk bólu z głębin zmiażdżonego i wyczerpanego narodu palestyńskiego” – wyjaśnił Al-Dżazzar. „To wołanie przeciwko podatkom, wymuszeniem, represjom i korupcji”.


Inni Palestyńczycy powiedzieli, że obecny protest był skierowany nie tylko przeciwko Hamasowi, ale także przeciwko rządowi Autonomii Palestyńskiej na Zachodnim Brzegu, który w ciągu ostatnich kilku lat nakładał sankcje na Strefę Gazy w ramach wysiłków mających na celu osłabienie tamtejszego reżimu Hamasu.


Ci Palestyńczycy wskazywali, że skorumpowani przywódcy Hamasu i Autonomii Palestyńskiej oraz członkowie ich rodzin wiodą wygodne życie na Zachodnim Brzegu i w Strefie Gazy oraz w pięciogwiazdkowych hotelach i dużych willach w Katarze i Turcji, podczas gdy większość ludzi pod ich rządami żyje w ubóstwie, bezrobociu i nędzy.


Ostatnio mieszkańców Strefy Gazy zaskoczyła informacja, że przywódca Hamasu Ismail Hanija i jego rodzina przeprowadzili się do Turcji. Hanija po opuszczeniu Strefy Gazy mieszkał przez kilka ostatnich lat w Katarze.


Teraz wydaje się, że zdecydował się przenieść do Turcji, ponieważ najwyraźniej czuje się bezpieczniej i bardziej zrelaksowany pod rządami tureckiego prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana.


Tym, co zaskoczyło wielu Palestyńczyków, jest fakt, że Hanija zdołał wydostać wszystkich członków swojej rodziny ze Strefy Gazy, podczas gdy większość Palestyńczyków wciąż nie może jej opuścić: Egipt, który ma wspólną granicę ze Strefą Gazy, nie pozwala na jej przekroczenie. Jednak kilku wysokich rangą przywódców Hamasu opuściło w ostatnich latach Strefę Gazy wraz ze swoimi rodzinami w poszukiwaniu lepszego życia w krajach arabskich i muzułmańskich.


Mohammed Naszwan, mieszkaniec Strefy Gazy, wyraził oburzenie przeprowadzką rodziny Haniji do Turcji.


„… rodziny przywódców [Hamasu], ich dzieci, wnuki nie wierzą w swój własny projekt [polityczny i wojskowy] i chociaż mogą żyć w Gazie w najwyższym luksusie, decydują się zostawić ją dla hoteli i willi w Doha i Stambule... Zostawili głodnych mieszkańców Gazy, by żyli w ubóstwie, niedostatku i głodzie”.


Zwracając się do przywódców Hamasu, Nashwan dodał :


„Jeśli wasze dzieci nie wierzą w wasz projekt, czy chcecie, by ludzie w niego wierzyli? Czy chcecie, by wierzyli, gdy widzą, jak żyjecie życiem królów poza krajem? Czy chcecie, by wierzyli w wasz projekt, podczas gdy ich dzieci giną tonąc w morzu w poszukiwaniu przyzwoitego życia, podczas gdy wasze dzieci mają własne inwestycje i nieruchomości?”


Najnowsza kampania przeciwko Hamasowi raczej nie usunie bezwzględnych i ciemiężących islamistów od władzy, przynajmniej nie w dającej się przewidzieć przyszłości. Hamas najprawdopodobniej ponownie użyje brutalnej siły, by stłumić głosy domagające się godności i
położenia kresu korupcji.


Jednak te głosy dają przebłysk nadziei, że Palestyńczycy wreszcie zaczynają zdawać sobie sprawę, że ich skorumpowani i niekompetentni przywódcy – czy to w Autonomii Palestyńskiej, czy w Hamasie – nadal prowadzą ich od jednej katastrofy do drugiej, jednocześnie pozbawiając ich międzynarodowej pomocy i odmawiając im godnego życia.


Zobaczymy, czy wznowione palestyńskie niepokoje społeczne w Gazie przeciwko drapieżnym przywódcom palestyńskim przyciągną jakąkolwiek uwagę społeczności międzynarodowej – czy też więcej młodych Gazańczyków będzie musiało podpalić się, zanim wywołana przez Hamas desperacja w Strefie Gazy stanie się dla mediów warta omówienia.


Palestinians Commit Suicide as Their Leaders Live in Hoteles an Villas

Gatestone Instituite, 3 sierpnia 2022

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

 

 

 Khaled Abu Toameh - urodzony w 1963 r. w Tulkarem na Zachodnim Brzegu, palestyński dziennikarz, któremu wielokrotnie grożono śmiercią. Publikował między innymi w "The Jerusalem Post", "Wall Street Journal", "Sunday Times", "U.S. News", "World Report", "World Tribune", "Daily Express" i palestyńskim dzienniku "Al-Fajr". Od 1989 roku jest współpracownikiem i konsultantem NBC News.

Skomentuj Wyślij artykuł do znajomego: Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 2310 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Państwa arabskie wysyłają miliardy na amerykańskie uniwersytety     2023-01-29
Naród ofiar jest skazany na porażkę   Greenfield   2023-01-28
Dlaczego należy zakazać flagi OWP i Konfederacji?   Flatow   2023-01-27
Komu na rękę z niewidzialną ręką?   Koraszewski   2023-01-27
UE i administracja Bidena wciąż ugłaskują i nagradzają mułłów Iranu   Rafizadeh   2023-01-24
Żyjemy w ciekawych czasach   Koraszewski   2023-01-24
Wojna Unii Europejskiej z Izraelem   Tawil   2023-01-19
Czy istnieje środek prawny na kłamstwa George'a Santosa?   Dershowitz   2023-01-19
Wieczny dyktator i brakujący pokój: historia Mahmuda Abbasa   Eid   2023-01-19
Orwellowska obsesja „New York Timesa” na punkcie Izraela   Chesler   2023-01-18
Palestyna: Perwersyjny – i wprawiający w osłupienie - paradoks   Sherman   2023-01-17
Kolejna faza ewolucji państwucha   Koraszewski   2023-01-17
Najważniejsze niepisane prawo na Zachodzie: nie drażnij irracjonalnych, ekstremistycznych muzułmanów     2023-01-13
Głupota ujawnia się w działaniu, część 3: ignorowanie porażek   Bard   2023-01-11
Nie ma chleba bez wolności?   Koraszewski   2023-01-11
Europa na łasce Kataru?   Godefridi   2023-01-10
Turecki “postęp”: Sześcioletnią dziewczynkę wydał za mąż jej ojciec, znany szejk   Bekdil   2023-01-06
Antysemityzm ludzi łagodnych i dobrych - raz jeszcze   Koraszewski   2023-01-06
Dzisiejsza Rosja i “Długi Telegram”   Koraszewski   2023-01-05
Zapomniane przemówienie Jasera Arafata   Shaw   2023-01-04
Znaczenie wielkiego exodusu Mizrahi   Julius   2023-01-03
Profesor Matczak i hollywoodzka puma   Koraszewski   2023-01-02
Śmieć chrześcijaństwa w Betlejem   Ibrahim   2022-12-31
Ukraina: przepis na ugłaskanie zbrodniarza   Taheri   2022-12-31
Przesłanie Zełenskiego w mundurze polowym   Jacoby   2022-12-29
Konserwatyzm w dobie populistycznej rewolty   Winegard   2022-12-23
Europa budzi się i dostrzega korupcję w organizacjach pozarządowych   Steinberg   2022-12-22
W Iranie i Chinach protestujący domagają się wolności. Gdzie jest przywódca wolnego świata?   Jacoby   2022-12-22
Niemiecki kanclerz obawia się zimnej wojny   Koraszewski   2022-12-21
Niemieckie spojrzenie na globalne perspektywy   Taheri   2022-12-20
Historia medialnej intifady przeciwko Izraelowi   Chesler   2022-12-20
Mułłowie Iranu: kiedy zbudzi się Unia Europejska?   Rafizadeh   2022-12-15
Turcja i Izrael: otwarcia i ponowne zamknięcia   Bekdil   2022-12-15
Uwolnić Iran z rąk terrorystów i morderców   Grzegorz Lindenberg   2022-12-13
Długi cień zimnej wojny   Koraszewski   2022-12-12
Głupota ujawnia się w działaniu   Bard   2022-12-12
Kolonializm i Żydzi, ofiary czy kolaboranci?   Julius   2022-12-11
Zniekształcona pamięć wojny koreańskiej   Shankar   2022-12-09
Czy Izrael powinien bojkotować palestyńskich Arabów?   Amos   2022-12-08
Komu wierzymy i dlaczego tak niechętnie?   Koraszewski   2022-12-07
Kolejne medialne wymówki dla Palestyńczyków i ich terroru   Bard   2022-12-07
Dwoje ludzi przekraczających rzeczywistość we wnętrzu jednego katalońskiego domu   Zbierski   2022-12-02
“New York Times” i jego współpracownicy   Fitzgerald   2022-12-02
Niewinne zdumienie pewnego socjologa   Koraszewski   2022-12-01
Wyjście ze stalinowskiego zimna   Ashenden   2022-11-29
Eureka! Odkryto arabskie lobby   Bard   2022-11-26
Stare irańskie hasło podbija świat   Taheri   2022-11-25
Nie, nierówności dochodów nie są najwyższe w historii. Są na historycznie niskim poziomie   Jacoby   2022-11-22
Porwanie studiów bliskowschodnich   i Alex Joffe   2022-11-20
Mistrzostwa świata w piłce nożnej i światowe rozgrywki   Collins   2022-11-19
Zabłąkane pociski: czego Ukraina (i Polska) mogą nauczyć się od Izraela   Frantzman   2022-11-18
Mroźna zima dla Europy: obwiniaj strategiczną ślepotę   Bekdil   2022-11-16
Thomas Friedman, zwolennik równego kopania wszystkiego, co izraelskie   Flatow   2022-11-14
Inwestowanie w naukę dla bezpieczeństwa żywnościowego w Afryce   Bafana   2022-11-14
Kapitalizm to dobra rzecz   Koraszewski   2022-11-12
Skuteczna walka ze skrajnym ubóstwem   Jacoby   2022-11-11
Zabijanie Lewiatana tysiącem ciosów   Taheri   2022-11-10
Krytyczna teoria rasy i antysemityzm   Levick   2022-11-10
Afrykańscy farmerzy zarobili około 282 miliony dolarów na GMO w 2020 roku – nowe badanie   Opoku   2022-11-09
Niebezpieczeństwo „śpiącej” umowy nuklearnej: silniejsza Rosja, Chiny, Korea Północna, Iran   Rafizadeh   2022-11-08
Refleksje o książce Roberta Spencera Who Lost Afghanistan?   Chesler   2022-11-08
Palestyńska walka o potrawy   Fitzgerald   2022-11-07
Arabowie o zachodniej hipokryzji w sprawie irańskich dronów     2022-11-07
Chaos tworzony przez moralistów na poziomie trzylatków   Tracinski   2022-11-04
Projektanci mody intelektualnej i ich klienci   Koraszewski   2022-11-02
Rewolucja w Iranie jest powstaniem, któremu przewodzą mniejszości etniczne   Mustafa   2022-11-01
Nadzieja w pesymizmie i rozsądku   Koraszewski   2022-10-31
Inna definicja antysemityzmu     2022-10-30
Czego Irańczycy chcą od Waszyngtonu   Taheri   2022-10-29
Zachód odwraca się plecami do prześladowanych chrześcijan, wita radykalnych muzułmanów   Ibrahim   2022-10-26
Opowieści byłego premiera kraju wielkości znaczka pocztowego   Koraszewski   2022-10-25
Odsłonić prawdziwe poglądy antysemitki   Kirchick   2022-10-22
Dzięki administracji Bidena Rosja i Iran są sobie bliższe niż kiedykolwiek   Rafizadeh   2022-10-21
Błąd „jeśli-to” powraca z pełną mocą z okazji umowy o granicy morskiej z Libanem     2022-10-14
Nowa bajka na zimę: “Europa jest ofiarą Amerykanów”   Godefridi   2022-10-12
Pan się myli, Panie Konstanty   Koraszewski   2022-10-12
Także dzisiaj niewolnictwo jest ogólnoświatową plagą   Jacoby   2022-10-11
FAIR – Fairness & Accuracy In Reporting – pokazuje skrajny brak szacunku wobec izraelskich Arabów     2022-10-09
Szef administracji Rady Praw Człowieka ONZ systematycznie naruszał zasady ONZ, ujawniają wycieki e-maili     2022-10-08
Czy Ilhan Omar lub Linda Sarsour dobrowolnie zdjęły hidżab w solidarności z irańskimi kobietami?   Chesler   2022-10-07
Rashida Tlaib, Jaskinia Lwa i wszechobecność nienawiści do Żydów ponad politycznymi podziałami (plus komiks)     2022-10-05
Dalekosiężne skutki śmierci Mahsy Amini   Mahmoud   2022-10-05
Jak USA roztrwoniły swoje strategiczne minerały   Bergman   2022-10-04
Główny nurt i władczyni pierścionka   Koraszewski   2022-10-03
Iran: dymiący wulkan   Taheri   2022-10-03
Iran kupił ponad milion hektarów ziemi w Wenezueli     2022-10-02
Wojownicy sprawiedliwości społecznej ignorują arabskich właścicieli niewolników   Bard   2022-10-01
Czy irański naród otrzyma wsparcie demokratycznego Zachodu?   Koraszewski   2022-09-30
Rosja i Iran: przyjaźń czy tylko partnerstwo?   Amos   2022-09-25
Niebezpieczne związki, czyli sojusze wiernych i niewiernych   Koraszewski   2022-09-24
Nierozwiązywalne konflikty na Bliskim Wschodzie   i Alberto M. Fernandez   2022-09-18
Trzecia droga skręca w prawo   Koraszewski   2022-09-17
Palestyńczycy i świat nie potrzebują jeszcze jednego, skorumpowanego, upadłego, terrorystycznego państwa arabskiego   Toameh   2022-09-17
Jak Zachód zbudował rosyjskiego wroga   Taheri   2022-09-16
Dlaczego ludzie nienawidzą?   Koraszewski   2022-09-15
Fundamentalna irracjonalność palestinizmu   Bellerose   2022-09-14
Administracja Bidena “zaniepokojona” izraelskimi rajdami na Zachodni Brzeg   Fitzgerald   2022-09-13
Departament Stanu traktuje śmierć Abu Akleh jako priorytet, ignorując śmierć Malki Roth   Meyers Epstein   2022-09-12
Kiedy niemieccy ekolodzy i rząd Putiuna mieli gorący romans   Godefridi   2022-09-12
Arabowie do Bidena: Nie podpisuj umowy z Iranem, doprowadzi to do wojny   Toameh   2022-09-10

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa

Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk