Prawda

Poniedziałek, 27 czerwca 2022 - 15:52

« Poprzedni Następny »


Nieskończona ignorancja wiązania potrzeb Ukrainy z izraelską Żelazną Kopułą


Seth J. Frantzman 2022-04-07

Obronny system przeciwrakietowy Żelazna Kopuła w działaniu.(zdjęcie: Biuro rzecznika izraelskiego Ministerstwa Obrony)

Obronny system przeciwrakietowy Żelazna Kopuła w działaniu.

(zdjęcie: Biuro rzecznika izraelskiego Ministerstwa Obrony)Kiedy wybuchła wojna ukraińska po brutalnej i niesprowokowanej inwazji Rosji, niektórzy komentatorzy na Zachodzie chcieli znaleźć kozła ofiarnego za cierpienia Ukrainy. Zamiast skupić się na Rosji, zabrali się za analizowanie kraju, na punkcie którego wielu z nich ma instynktowną obsesję: Izraela.


Komentarzem o Ukrainie stało się: dlaczego Izrael nie robi więcej dla Ukrainy. To było dziwne, biorąc pod uwagę, że Izrael potępił inwazję i pomaga Ukraińcom. Potępienie Izraela przeszło do zarzutu, że Izrael nie wysyła swojego słynnego systemu obronnego, Żelaznej Kopuły, Ukraińcom.


Ta krytyka nie ucichła, mimo trwania tej wojny od ponad miesiąca i licznych artykułów, które wyjaśniały, dlaczego system Żelaznej Kopuły nie jest właściwym systemem obrony powietrznej dla Ukrainy.


Sprawa możliwego nabycia przez Ukrainę Żelaznej Kopuły wybuchła w połowie lutego. Jednak większość z tych, którzy od tego czasu komentowali to, nigdy nie czytali informacji o treści prośby Ukrainy, a większość z nich nie wie nic o Żelaznej Kopule. Ich komentarze opierają się na ignorancji, a także mają związek z nieustającą nienawiścią do Izraela.


To prawda, że Ukraina w zeszłym roku starała się o systemy obrony powietrznej od USA. Według informacji, Ukraina chciała systemów Patriot, Żelazna Kopuła i innych. USA nigdy nie przekazały im tych systemów.  

 


Opancerzony konwój prorosyjskich żołnierzy podczas konfliktu Ukraina-Rosja na drodze prowadzącej do oblężonego południowego miasta portowego Mariupol, Ukraina, 28 marca 2022. (zdjęcie: Alexander Ermochenko/Reuters)
Opancerzony konwój prorosyjskich żołnierzy podczas konfliktu Ukraina-Rosja na drodze prowadzącej do oblężonego południowego miasta portowego Mariupol, Ukraina, 28 marca 2022. (zdjęcie: Alexander Ermochenko/Reuters)

USA mają tylko dwie baterie Żelaznej Kopuły, podczas gdy Kongres USA od dawna wspierał Izrael finansowaniem tego systemu. Żelazną Kopułę stworzono w Izraelu i izraelski Rafael Advanced Defense Systems zrobił to w partnerstwie z amerykańską firmą obronną, Raytheon w USA.


Raytheon informuje na swojej stronie internetowej, że “w 2019 roku Armia US ogłosiła zamiar zakupu dwóch baterii Żelaznej Kopuły, by spełnić doraźną potrzebę. Biorąc pod uwagę zainteresowanie USA i kilku innych krajów wyjątkowym potencjałem Żelaznej Kopuły, Raytheon Missiles and Defense rozpoczął budowę systemu obrony powietrznej SkyHunter we współpracy z [firmą] Rafael. Oparty na technologii Żelaznej Kopuły SkyHunter może być produkowany w Stanach Zjednoczonych, by rozszerzyć dostępność tego systemu dla USA i sojuszników”.


Informacje o prośbie Ukrainy o Żelazną Kopułę przedstawiają to tak, jakby Izrael nie dopuścił do jej sprzedaży Ukrainie. Jednak USA nie sprzedają kosztownej obrony powietrznej Ukrainie i nie robią tego kraje europejskie. Gdyby było prawdą, że Izrael jest tu jakimś wyjątkiem, to Ukraina od lat miałaby dostęp do zachodnich systemów obrony powietrznej.


Jednak Zachód trzymał Ukrainę poza NATO i poza możliwościami nabycia takiej obrony powietrznej, jakiej potrzebowała. Nie jest zaskakujące, że Izrael nie mógł dostarczyć Żelaznej Kopuły Ukrainie, ponieważ Izrael nigdy nie dostarczył tego systemu komukolwiek poza USA.


To nie jest pomniejszy, nieważny punkt. Izrael nie sprzedaje Żelaznej Kopuły na cały świat, a przynajmniej jeszcze tego nie robi. Jest wystarczająco skomplikowane dostarczanie tylko do USA tego złożonego i poufnego systemu. Choć jest prawdą, że kilka krajów kupiło radar używany przez Żelazną Kopułę, nie wydaje się, by system ten był operacyjny gdziekolwiek poza Izraelem.


Tak więc krytyka Izraela nie ma sensu i ci, którzy narzekają na Izrael, że nie daje Żelaznej Kopuły, nie wydają się stosować tych samych standardów do USA i innych zachodnich krajów. Ludzie z obsesją na punkcie Izraela, która często graniczy z antysemityzmem, przyjmują, że Izrael powinien dostarczyć Żelazną Kopułę w samym środku trwającego konfliktu, ale znacznie ważniejszego kroku się nie oczekuje; USA nie muszą dostarczyć baterii Patriot.


Izrael nie tylko jest mniejszym i bardziej narażonym krajem niż USA, ale konsekwencje dla Izraela wplątania się w wojnę na Ukrainie są dla niego znacznie większe. Rosja rozmieściła w Syrii systemy obrony powietrznej, a Izrael próbuje zapobiec irańskiemu okopaniu się w Syrii. Każda próba sprowadzenia bardziej zaawansowanych systemów obrony powietrznej do Syrii  może być problemem dla Izraela.


Niemniej prawdziwą ignorancją, jaką pokazują te narzekania w sprawie Żelaznej Kopuły, jest to, że autorzy tych skarg często wiedzą bardzo mało lub wręcz nic nie wiedzą o obronie powietrznej. Żelazna Kopuła jest systemem obrony powietrznej krótkiego zasięgu, który nie pomógłby Ukrainie. Poza tym wymaga długiego szkolenia. Jak można coś takiego wysyłać w środku wojny?


Tymczasem istnieją inne systemy obrony powietrznej, które produkuje Zachód i Izrael, które mogą być w tej sytuacji rozsądniejsze. Na przykład, system Arrow, który, według informacji, mogą chcieć dostać Niemcy. Jest także Proca Dawida, która jest podobna do systemu Patriot. Są też pociski Barak, o których zagraniczne raporty mówią, że kupiły je Azerbejdżan i Maroko. W dodatku izraelskie firmy obronne, taki jak IAI, pracowały z Indiami nad systemem MRSAM. A jeszcze jest system Spyder i wiele innych.


Obsesja z Żelazną Kopułą pochodzi z ignorancji. Jest to modne hasło i często używają go ludzie, którzy nie wiedzą niczego o systemie ani o złożonych problemach przy wyposażaniu kraju w obronę powietrzną.


The endless ignorance of tying Ukraine needs to Israel’s Iron Dome

Jerusalem Post, 5 kwietnia 2022

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska
Publicysta “Jerusalem Post”. Zajmował się badaniami nad historią ziemi świętej, historią Beduinów i arabskich chrześcijan, historią Jerozolimy, prowadził również wykłady w zakresie kultury amerykańskiej. Urodzony w Stanach Zjednoczonych w rodzinie farmerskiej, studiował w USA i we Włoszech, zajmował się handlem nieruchomościami, doktoryzował się na  Hebrew University w Jerozolimie.

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 2153 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

To nie jest artykuł o Shireen Abu Akleh   Collier   2022-06-27
W poszukiwaniu lekarstwa na obłęd   Koraszewski   2022-06-27
Amnesty International UK jest „instytucjonalnie rasistowska”, „kolonialistyczna” – a jej antysemityzm jest z tym ściśle powiązany     2022-06-25
Kiedy aktor jest aktorem   Jacoby   2022-06-24
Burzenie domów i zagarnianie ziemi, o których nikt nie mówi   Toameh   2022-06-23
Dziwaczna francuska sprawiedliwość   Carmon   2022-06-22
Turcja uderza na Irak, Syrię, Cypr i Grecję   Bulut   2022-06-21
Podcast "Guardiana": 34 minuty palestyńskiej propagandy udającej dziennikarstwo   Levick   2022-06-19
„Choroba” przywrócona przez Putina   Taheri   2022-06-18
Podsycanie urojeń Palestyńczyków   Bard   2022-06-18
Mało nas, mało nas do pieczenia chleba   Koraszewski   2022-06-17
Jak UE może chcieć bliższych więzi z Izraelem, finansując równocześnie terrorystyczne organizacje pozarządowe?   Deutsch   2022-06-16
Kilka słów do prezydenta Macrona: Sois Beau Et Tais-Toi   Fitzgerald   2022-06-15
Nuklearne zwycięstwo irańskich mułłów   Rafizadeh   2022-06-14
Co by było, gdyby Izrael traktował Amerykę tak, jak Ameryka traktuje Izrael?   Bard   2022-06-12
Iran: zbliża się lato gniewu   Taheri   2022-06-10
Alternatywny wszechświat palestyńskiej „suwerenności”   Altabef   2022-06-09
Nie zostawiajcie Amerykanów i sojuszników w ciemności   Rafizadeh   2022-06-08
ONZ twierdzi, że Izrael „w przeważającej mierze” ponosi winę za konflikt z Palestyńczykami     2022-06-08
Klinika Odessa - Ostatni felieton Ludwika Lewina   Lewin   2022-06-07
Wyszukiwarka Google promuje antysemityzm   Collier   2022-06-05
Pięćdziesiąt lat temu masakra w Izraelu ujawniła przerażający stan bezpieczeństwa na lotniskach   Gross   2022-06-04
Bibi, PiS, Kafka i pustelnik   Koraszewski   2022-06-03
Dlaczego dla ONZ jedna masakra w meczecie jest o wiele gorsza niż niezliczone masakry w kościołach?   Ibrahim   2022-06-03
Administracja Bidena błędnie rozumie posunięcia Erdoğana   Bekdil   2022-06-01
Oczywista prawda, której świat nie akceptuje: Palestyńczycy są odpowiedzialni za palestyńską przemoc     2022-06-01
Jak zaprzeczyć Holocaustowi, udając że się tego nie robi   Apfel   2022-05-30
Nienawidzący Izraela są naprawdę mistrzami propagandy     2022-05-29
Czy da się naprawić Human Rights Watch?   Steinberg   2022-05-28
Porozmawiajmy o „nakbie” i o tym, kto jest naprawdę odpowiedzialny za cierpienie Palestyńczyków   Tobin   2022-05-27
Czy politycy mogą być racjonalni?   Koraszewski   2022-05-25
Uchodźcy, ekonomia, zazdrość i nienawiść   Koraszewski   2022-05-23
BDS: Rosja versus Izrael   Kontorovich   2022-05-22
Oszałamiające kłamstwo najbardziej wpływowego muzułmanina na świecie   Ibrahim   2022-05-21
Narcyzm moralny i psychologia porażki   Landes   2022-05-20
Dlaczego Erdoğan szantażuje NATO?   Bekdil   2022-05-19
Radości, których dostarcza antysemityzm   Garrard   2022-05-19
Dlaczego Joe Biden ma taką obsesję na punkcie izraelskich osiedli?   Flatow   2022-05-17
Bardzo potrzebny rurociąg EastMed oczekuje na zaaprobowanie   Bergman   2022-05-17
Smutek wolności utopionej w krwi   Koraszewski   2022-05-16
Jak Biden rozpoczął wojnę z MBS, a potem przyszedł żebrać   Abdul-Hussain   2022-05-14
Urok intratnej neutralności   Koraszewski   2022-05-13
Szefowa związku brytyjskich studentów oskarżona o antysemityzm   Wójcik   2022-05-12
Dlaczego Rosja sądziła, że opowiadanie o “nazistach” będzie przekonujące   Franzman   2022-05-09
Rektor Princeton odrzuca wolność słowa i demonizuje jej obrońców   Klainerman   2022-05-07
Błogosławieństwo uczenia się na pamięć   Jacoby   2022-05-06
Wojna Rosji z Ukrainą: Bez szminki   Tsalic   2022-05-03
W redakcji „New York Timesa” słowo „okupowany” sprawia kłopot   Flatow   2022-05-03
Spiskowe teorie szacownego “Guardiana”   Collier   2022-05-01
Czarny Piotruś w rękawie Putina   Koraszewski   2022-04-30
Odstraszanie Chin: USA powinny uzbroić Tajwan po zęby – natychmiast   Chang   2022-04-29
Bliski Wschód: amerykańska wizja   Taheri   2022-04-28
Kursy walut w czasach putinowskiej zarazy   Koraszewski   2022-04-27
Przypomnienie o wszystkich tych palestyńskich uchodźcach   Bard   2022-04-27
Recenzja książki People Love Dead Jews     2022-04-26
Długi zbiór krótkich tematów   Rosenthal   2022-04-25
Turcja: Strzeżcie się islamistów niosących dary   Bekdil   2022-04-23
Dno nienawiści do Izraela   Levick   2022-04-22
Problem z świadkami Boga i z błaznami w kapłańskich szatach   Koraszewski   2022-04-21
Sprawy, których nie zauważają apologeci Putina   Taheri   2022-04-19
Europa kocha Palestyńczyków i udaje, że nie wie dlaczego   Koraszewski   2022-04-17
„Guardian” trzyma się narracji „biernej ofiary” w sprawie arabskiej przestępczości   Levick   2022-04-16
Gaz ziemny dla Hezbollahu, ale nie dla UE?   Bryen   2022-04-15
Nie, Sekretarzu Blinken, palestyński terror nie jest “bezsensowny”   Suissa   2022-04-15
Kiedy rządy stają po stronie antysemitów   Tobin   2022-04-14
“Kiedy Biden zobaczy, że jego błędy szkodzą interesom Ameryki?”   Toameh   2022-04-13
Wielki rosyjski energetyczny przekręt   Meotti   2022-04-12
Wojna zmienia ludzi w bestie   Koraszewski   2022-04-12
To demografia, głupcze!   Bard   2022-04-10
Wykopanie Rosji z Rady Praw Człowieka ONZ jest pustym gestem   Tobin   2022-04-07
Nieskończona ignorancja wiązania potrzeb Ukrainy z izraelską Żelazną Kopułą   Frantzman   2022-04-07
Jak Unia Europejska finansuje działania na Zachodnim Brzegu łamiące międzynarodowe prawo i podważające pokój   Van Koningsveld   2022-04-06
Obywatel i jego ewolucja w czasie i przestrzeni   Koraszewski   2022-04-06
Irański emerytowany generał: Rosja nie powinna być pośrednikiem w rozmowach nuklearnych     2022-04-05
Pod sztandarem walki z faszyzmem i o prawa człowieka   Koraszewski   2022-04-04
Prawdziwy powód krytykowania izraelskiej reakcji pomocowej dla Ukrainy   Altabef   2022-04-04
Oskarżenie o apartheid, Porozumienie Abrahamowe i “właściwa strona historii”     2022-04-03
Co się dzieje w gabinecie Putina?   Koraszewski   2022-04-01
Czy wywiad USA podrasowuje dowody o Iranie?   Bard   2022-03-31
PMW demaskuje żałosne “potępienie” terroru przez Abbasa   Marcus   2022-03-31
Jak Putin wydał miliony na szerzenie fałszywych informacji o szczelinowaniu   Ridley   2022-03-30
Wiara i człowieczeństwo - przypadek islamu   Koraszewski   2022-03-29
Dla Żydów fake news nie zaczynają się od Trumpa – zaczynają się od Al Dury   Amos   2022-03-28
Arabia Saudyjska i ZEA odmawiają poparcia USA przeciwko Rosji, ponieważ USA odmawiają poparcia ich przeciwko Iranowi     2022-03-28
BBC, rewizja historii i wynalezienie starożytnej Palestyny   Collier   2022-03-27
Grupa na wydziale prawa Harvardu, próbuje tak zdefiniować “apartheid”, by pasował do Izraela     2022-03-26
Czekiści z ulicy Sezamkowej   Koraszewski   2022-03-26
“Uczyńmy antyamerykańskie dyktatury znowu wielkimi”   Rafizadeh   2022-03-25
Kolejny palestyński “umiarkowany” jest zdemaskowany   Flatow   2022-03-24
Porażka odstraszania   Stewart   2022-03-24
Posłaniec z nieudanej przeszłości wskazuje ku problematycznej przyszłości   Tobin   2022-03-23
Jak odstraszyć wystraszonego, że nie dość straszy?   Koraszewski   2022-03-21
Czechosłowacka opcja   Rosenthal   2022-03-20
Zwycięzcą w wojnie z Ukrainą nie będzie Rosja ani Ameryka. Będą nim Chiny   Stern   2022-03-19
Jeśli chcesz prawdziwego pokoju, nie nalegaj na podział Jerozolimy, @USAmnIsrael     2022-03-19
Dlaczego świat tak bardzo obchodzi to, co Izrael robi w sprawie Ukrainy?   Tobin   2022-03-18
Amnesty International przyznaje, że chce zniszczenia Izraela   Collier   2022-03-17
Wymyślanie dyskryminacji tam gdzie jej nie ma   Abdul-Hussain   2022-03-16
Przeciwstawianie się Putinowi jest czymś więcej niż sympatią dla słabszego   Tobin   2022-03-15
Sonata na cztery kałachy i czołg   Koraszewski   2022-03-15

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologia


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk