Prawda

Poniedziałek, 8 sierpnia 2022 - 12:30

« Poprzedni Następny »


Media porzuciły fakty, żeby mówić o “anielskich” palestyńskich aktywistach


Adam Levick 2021-08-11

<span>Izraelska policja podczas starć z Palestyńczykami na Wzgórzu Świątynnym, gdzie mieści się meczet Al-Aksa na Starym Mieście Jerozolimy, 7 maja 2021. Zdjęcie: REUTERS/Ammar Awad.</span>
Izraelska policja podczas starć z Palestyńczykami na Wzgórzu Świątynnym, gdzie mieści się meczet Al-Aksa na Starym Mieście Jerozolimy, 7 maja 2021. Zdjęcie: REUTERS/Ammar Awad.

Zacznijmy od zauważenia, że artykuł opublikowany w “The Times” The Gen Z activist twins of Sheikh Jarrah, Jerusalem [Pokolenie Z, bliźnięta aktywiści z Szejk Dżarrah, Jerozolima], 17 lipca) autorstwa Charlotte Edwardes nie jest dziennikarstwem. Jest to wyłącznie propalestyńska propaganda opublikowana przez na ogół poważną gazetę.

 

Artykuł o bliźniętach z Szejk Dżarrah przedstawia Munę i Mohammeda el-Kurdów — o Mohammedzie el-Kurdzie pisaliśmy niedawno w reakcji na podobnie propagandowy artykuł w „Financial Times”.


Artykuł w “The Times” nie jest dziennikarstwem, ponieważ każde twierdzenie rodzeństwa el-Kurd jest akceptowane jako prawda bez cienia dziennikarskiego sceptycyzmu i sprawdzania faktów.

 

Dziennikarka “The Times” nie tylko legitymizuje i nagłaśnia narrację el-Kurdów – akceptuje ją jako świętą prawdę.

 

Już pierwsze zdania przypominają komunikat prasowy Palestinian Solidarity Campaign (PSC):

Zaczęli na sposób nowoczesnych ruchów oporu: Muna el-Kurd wyjęła swój iPhone i zaczęła nagrywać to co widzi. Mohammed, jej brat, poszedł w jej ślady. Dwoje 23-letnich Palestyńczyków uzbrojonych w Apple Inc, dokumentuje niemal codzienną przemoc uzbrojonych osadników i wojskowej policji, jakiej są świadkami. [podkreślenia dodane]

Wybrana moralna binarność – opowieść dobra i zła, przeciwstawiająca niewinne palestyńskie ofiary “opierające się “ przemocy ze strony “uzbrojonych osadników” i “wojskowej policji” – nie pozostawia żadnego miejsca na fakty, kontekst, równowagę lub moralną niejasność.

Następnie, po poinformowaniu o sprawności bliźniąt w mediach społecznościowych (podobno zgromadzili 2,7 miliona obserwujących na Instagramie i Twitterze), otrzymujemy ten najwyraźniej traktowany z śmiertelną powagą komentarz:

W zeszłym miesiącu ich Instagram Stories przyciągnęły tyle uwagi, że władze – może niepewne, jak poradzić sobie z sytuacją – aresztowały ich.

Nie ma żadnego poparcia źródłowego dla tezy, że izraelska policja aresztowała tę parę, ponieważ nie wiedziała, jak poradzić sobie z ich wpływem w mediach społecznościowych, jest czymś, na co powinien był zareagować redaktor.


W rzeczywistości media, które relacjonowały o ich aresztowaniu, informowały wyraźnie, że zostali aresztowani na polecenie sądu pod zarzutem uczestnictwa w gwałtownych zamieszkach w Szejk Dżarrah na początku czerwca. Czymś innym jest przedstawienie wątpliwości wobec izraelskiej wersji aresztowania, ale jest czymś zupełnie innym całkowite pominięcie wypowiedzi policji.   


Dziennikarka “The Times” powtarza następnie twierdzenie, że rodzeństwo zostało aresztowane jedynie za swoją działalność w mediach społecznościowych i cynicznie odwołuje się do George’a Floyda:

Z pewnością, jeśli Instagram Live jest przestępstwem, całe pokolenie Z jest zagrożone, ponieważ jest to współczesna reakcja na społeczną niesprawiedliwość. To właśnie zrobiła Darnella Frazier, kiedy zobaczyła policjanta z kolanem na szyi George’a Floyda w 2020 roku … Publiczność nie potrzebuje opowiadania o każdym ruchu; widzowie chcą spojrzeć na ekran, zobaczyć materiał zdjęciowy i sami zdecydować. [podkreślenie dodane]

Jak wyjaśnimy dalej, czarno-białe przedstawienie sporu o nieruchomość w Szejk Dżarrah i reakcji policji na związane z tym zamieszki, wprowadza w błąd i nie ma absolutnie żadnego związku z filmowaniem zabicia George’a Floyda.


Kiedy dziennikarz pisze “Publiczność nie potrzebuje opowiadania o każdym ruchu”, informuje, że nie interesuje jej stosowanie standardów  dziennikarskiego sceptycyzmu.


W całym artykule są niczym nie podbudowane twierdzenia, takie jak to:

“Mam wrażenie, że istnieje nowe pokolenie ludzi na całym świecie, którzy chcą być informowani w ten sposób” – mówi Mohammed. Groźba wirtualnej przejrzystości jest tak silna, że jeden z jego przyjaciół w Jerozolimie został niedawno aresztowany pod zarzutem zamiaru umieszczenia materiału filmowego na TikTok. “Naprawdę powiedzieli, że oskarżeniem jest ‘TikTok’” - mówi. [podkreślenie dodane]

Reporterka nie postarała się o odpowiedź na ten zarzut, a w naszych badaniach nie udało nam się znaleźć żadnej informacji o domniemanym aresztowaniu Palestyńczyka jedynie za zamiar zamieszczenia zdjęć na TikTok.


W dalszej części artykułu, po poinformowaniu czytelników, że “Mohammed pracuje jako wykładowca  kontraktowy kreatywnego pisania na City University of New York” i że Muna jest „wyszkoloną terapeutką-klownem”, dziennikarka własnym głosem wzmocniła palestyńską propagandę o sporze w Szejk Dżarrah.  

Szejk Dżarrah jest w odległości krótkiego spacer od Starego Miasta. Od dawna jest celem prawicowych, amerykańsko-izraelskich osadników, zdeterminowanych, by obalić palestyńskie prawo własności domów, przyznane dwa pokolenia wcześniej rodzinom jako rekompensatę  za nieruchomości, jakie stracili, kiedy wysiedlono ich z ich domów w Izraelu. Ci osadnicy zamierzają przejąć domy palestyńskich rodzin używając dokumentów z okresu sprzed pokoju i dyskryminujących praw własności, które faworyzują Żydów [kosztem] Arabów. [podkreślenie dodane]  

Wiele jest tu półprawd, wypaczeń i kłamstw.


Po pierwsze, wbrew twierdzeniu w tym akapicie, palestyńscy lokatorzy nie mają “prawa własności” tych domów. Nie ma prawnego sporu – w oparciu o liczne decyzje izraelskich sądów wydawane przez dziesięciolecia — ta nieruchomość należała do Żydów przed wojną 1948 roku. Następnie, domy zostały “przyznane” przez Jordanię Palestyńczykom jako “lokatorom”, a nie jako “właścicielom” po tym jak Jordania przejęła panowanie nad żydowskimi nieruchomościami podczas nielegalnej okupacji wschodniej Jerozolimy.

 

Autorka artykułu w “The Times” pominęła także: sprawa w Szejk Dżarrah jest trwającą dziesięciolecia prywatną sprawą prawną, w której chodzi o odmowę płacenia czynszu przez Palestyńczyków, a niektórzy z nich – włącznie z rodzeństwem el-Kurd (co dziennikarka nie wprost, ale przyznaje), są dzikimi lokatorami.  Ponadto lokatorzy odmówili wszelkich kompromisów  — prawdopodobnie z ideologicznych przyczyn, które dałyby im status chronionych lokatorów i pozwoliły im nadal mieszkać w tych domach.  

 

Wreszcie, twierdzenie, że sprawę “osadników” wspiera dyskryminujące prawo, jest wręcz odwrotnością prawdy.


Krytycy prawnych roszczeń Izraelczyków w rzeczywistości mówią, że dyskryminujące praktyki jordańskie sprzed czerwca 1967 roku, przejęcie przez nich żydowskiej własności po wypędzeniu wszystkich Żydów z wschodniej Jerozolimy w 1948 roku należy honorować na wieczność.  


W jakim innym kontekście wyglądałoby na słuszne zakazywanie właścicielom nieruchomości ich praw jedynie z powodu ich wyznania, a pozwalanie lokatorom (w tym dzikim lokatorom), którzy odmawiają płacenia czynszu, na dalsze mieszkanie w tych domach wyłącznie z powodu ich pochodzenia etnicznego?


“The Times” kontynuuje swoje pozbawione jakiegokolwiek sprawdzania faktów relacjonowanie o prześladowaniach rodzeństwa el-Kurd:

Wieczorem zanim spotkałam ich po raz pierwszy oglądałam program Muny. Osadnicy atakowali rodziny sprejem pieprzowym. Policja dołączyła się, używając pałek do bicia palestyńskiej młodzieży i granatów hukowych oraz dymnych do dezorientowania ich.

Wydaje się, że reporterka opiera swoją relację wyłącznie na tym, co znalazła na koncie społecznościowym Muny Kurd. Ponieważ jednak nie dostarcza ani daty, ani żadnych innych szczegółów, trudno odgadnąć, o który incydent chodzi i co się tam właściwie zdarzyło. Wystarczy powiedzieć, że obraz namalowany w tym fragmencie, z izraelską policją i “osadnikami” bijącymi na oślep przypadkową palestyńską „młodzież”, łagodnie mówiąc, nie jest wiarygodny. 


Dziennikarka następnie przedstawia kolejne całkowicie bezpodstawne i prowokacyjne twierdzenie, informując czytelników gazety, że Palestyńczykom “zaatakowanym” przez policję, którzy “następnie tracą przytomność, odmawia się pomocy medycznej”. [podkreślenie dodane]

 

Pojawia się więcej opowieści z tysiąca i jednej nocy, których dziennikarka nie analizuje krytycznie:

“Przemoc policyjna jest nie tylko nie do przyjęcia, jest nielegalna, prawda?” – mówi Mohammed. - “Ale są chwile, kiedy tutaj panuje absurd. Kiedy ludzie grali w szachy na chodniku i pobito ich pałkami; kiedy dzieci bawiły się balonami i cała konna jednostka zmilitaryzowanej policji przybyła, by skonfiskować te balony. Jest wideo ludzi brutalnie pobitych za zabawę latawcem. [podkreślenie dodane]

Czy dziennikarka “Timesa” poprosiła rodzeństwo el-Kurd o pokazanie jej wideo z Palestyńczykami “brutalnie pobitymi za zabawę latawcem”? I czy poprosiła o jakiekolwiek dowody, by podeprzeć zwyczajnie śmieszne twierdzenie o „konnej zmilitaryzowanej policji”, która przybyła, by „skonfiskować” balony dzieci?

 

Podczas gdy Palestyńczycy w opowieści “The Times” są święci, coś odwrotnego można powiedzieć o ich sposobie przedstawienia żydowskich “osadników”, z których wielu, jak twierdzą (znowu bez żadnych dowodów) jest „kahanitami”, zwolennikami „urodzonego w Ameryce Meira Kahane, który wzywał do anektowania Zachodniego Brzegu i Strefy Gazy przez Izrael i przymusowego usunięcia nie-Żydów”.

 

Potem dowiadujemy się więcej o wspomnianym wcześniej aresztowaniu:

Policjantka zapytała, czy [Muna] ma problem z policją. A potem zapytała, czy ma problem z Żydami. „Powiedziałam jej, że nie, nie mam. Powiedziałam ‘Policja ma problem ze mną i ci Żydzi [osadnicy] mają problem ze mną’”.

Jednak, jak pisaliśmy w naszym poprzednim poście o Mohammedzie el-Kurd, twierdzenie, że rodzeństwo nie ma problemów z Żydami wydaje się sprzeczne z ich zapisami w mediach społecznościowych.  


Podczas wywiadu z MSNBC, który Mohammed retweetował, powiedział, że “wszyscy Izraelczycy są terrorystami”.

 

Na Twitterze wychwalał terrorystę z Ludowego Frontu Wyzwolenia Palestyny, porównywał izraelskie działania do nazistów, określał syjonizm jako z natury ludobójczy i, co najbardziej niepokojące, retweetował (i chwalił jako „elokwentne”) następujące wideo nieżyjącego Kwame Ture (znanego także jako Stokely Carmichael), który mówi o syjonizmie jako „szatańskim ruchu”.  

 


Podsumowując: palestyńscy aktywiści mówią, że nie mają problem z Żydami, niemniej wierzą, że fundamentalne przekonanie, podzielane przez przytłaczająca większość Żydów – że żydowskie państwo ma prawo istnieć – jest “szatańskie”.

Siostra Mohammeda, Muna zamieściła to zdjęcie:Jest to zdjęcie notorycznej palestyńskiej terrorystki, Dalal Mughrabi, która brała udział w masakrze na Szosie Nadbrzeżnej w 1978 roku, gdzie razem z innymi terrorystami z Fatahu uprowadziła autobus i zabiła 38 cywilów, w tym 13 dzieci.  

 

Jej wpis nad zdjęciem (przetłumaczony na angielski przez arabskiego badacza z CAMERA) brzmi:

“Rozświetliłam pokój! Chce być obok ciebie w dzień i w nocy”.

Oto krótki eksperyment myślowy: proszę sobie wyobrazić rodzaj artykułu, jaki napisałaby Edwardes, gdyby prowadziła wywiad z żydowskimi bliźniętami, które powiedziały: „wszyscy Palestyńczycy są terrorystami”, wychwalały żydowskiego terrorystę i mówiły, że przeważająca większość muzułmanów jest „szatańska”.

 

Czy naprawdę istnieją jakiekolwiek wątpliwości, że przedstawiłaby takich Izraelczyków (poprawnie) jako rasistów i skrajnie prawicowych ekstremistów?


Powiedzenie, że pełen uwielbienia obraz rodzeństwa el-Kurd, jaki Charlotte Edwardes przedstawiła w “The Times”, nie spełnia podstawowych zasad dziennikarstwa byłoby niedopowiedzeniem. Jej służalczość w reakcji na każde słowo wypowiedziane przez palestyńskie bliźnięta z „Pokolenia Z” mogłaby przyprawić „Guardiana” i innych redaktorów o rumieniec wstydu.   

 

The Media Abandons Facts to Talk About Angelic Palestinian Activists

Algemeiner, 2 sierpnia 2021

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaAdam Levick

Autor i redaktor naczelny strony internetowej "UK Media Watch" zajmującej się monitorowaniem antysemityzmu na łamach "Comment is Free" strony internetowej "Guardiana" i "Observera".

 Strona www autora

 


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 2187 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Pandemia małpiego rozumu   Koraszewski   2022-08-08
Dlaczego zachodni dziennikarze omijają temat nepotyzmu i korupcji w Autonomii Palestyńskiej?   Fitzgerald   2022-08-07
Ekoekstremizm rzucił Sri Lankę na kolana   Ridley   2022-08-04
Zielone marzenia, inflacyjne realia   i Hügo Krüger   2022-08-03
Haniebna polityka Unii Europejskiej wobec mułłów w Iranie   Rafizadeh   2022-08-02
Judaizm zasługuje na taki sam szacunek jak islam   Tobin   2022-07-31
Administracja Bidena finansuje antyizraelskie programy szkolne i propagandę nienawiści   Tawil   2022-07-29
Dyskryminacja z miłości i dobrego serca   Koraszewski   2022-07-29
Odkryte taśmy z wyznaniami Eichmanna   Jacoby   2022-07-27
Wycieczka Bidena do szpitala we wschodniej Jerozolimie   Fitzgerald   2022-07-24
Palestyńczycy robią pranie mózgu światu: mały przykład, który demaskuje cały przemysł palestyńskich kłamstw     2022-07-23
Obecność mitu pod strzechą i blachodachówką   Koraszewski   2022-07-23
Administracja Bidena: najbardziej przyjazna dla irańskich mułłów?   Rafizadeh   2022-07-22
Wyzwolenie Arabów z rąk globalnej lewicy   Mansour   2022-07-21
Biznes zawodowych „obrońców praw człowieka”   Koraszewski   2022-07-20
NATO w Madrycie: To nie będzie ostatni szantaż Erdoğana   Bekdil   2022-07-20
Palestyńskie tortury: raport dla ONZ     2022-07-19
UNRWA nadal uczy nienawiści, ale administracji Bidena to nie przeszkadza   Fitzgerald   2022-07-17
Od dziesięcioleci istnieje „Plan Marshalla” dla Palestyńczyków. Nie zadziałał     2022-07-16
Covid, wojna i inne troski   Koraszewski   2022-07-15
Strach i odraza w Iranie   Fitzgerald   2022-07-14
Biblia dla pana proboszcza   Kruk   2022-07-13
Jak naruszyliśmy standardy pewnej „społeczności”   Koraszewski   2022-07-12
Kto ukradł palestyńską ziemię? Jordania   Bard   2022-07-09
Śmierć dziennikarki, kim są winni?   Flatow   2022-07-07
Konformizm w domu wariatów jest strategią przetrwania   Koraszewski   2022-07-06
Wielka Brytania i jej polityka wobec Jerozolimy   Fitzgerald   2022-07-05
Wojny pełne błędnych kalkulacji   i Alberto M. Fernandez   2022-06-30
Najwspanialszy wynalazek ludzkości   Koraszewski   2022-06-30
Kraje arabskie ponownie odtrąciły UNRWA na konferencji o pomocy finansowej     2022-06-30
Sudan: Ludobójstwo, o którym nikt nie mówi   Rehov   2022-06-30
Monolog prowincjonalnego Hamleta   Kruk   2022-06-29
Niech już UNRWA wreszcie umrze   Blum   2022-06-29
Gdzie były media, kiedy niezależne dochodzenie uznało Amnesty International za organizację „instytucjonalnie rasistowską”?   von Koningsveld   2022-06-28
To nie jest artykuł o Shireen Abu Akleh   Collier   2022-06-27
W poszukiwaniu lekarstwa na obłęd   Koraszewski   2022-06-27
Amnesty International UK jest „instytucjonalnie rasistowska”, „kolonialistyczna” – a jej antysemityzm jest z tym ściśle powiązany     2022-06-25
Kiedy aktor jest aktorem   Jacoby   2022-06-24
Burzenie domów i zagarnianie ziemi, o których nikt nie mówi   Toameh   2022-06-23
Dziwaczna francuska sprawiedliwość   Carmon   2022-06-22
Turcja uderza na Irak, Syrię, Cypr i Grecję   Bulut   2022-06-21
Podcast "Guardiana": 34 minuty palestyńskiej propagandy udającej dziennikarstwo   Levick   2022-06-19
„Choroba” przywrócona przez Putina   Taheri   2022-06-18
Podsycanie urojeń Palestyńczyków   Bard   2022-06-18
Mało nas, mało nas do pieczenia chleba   Koraszewski   2022-06-17
Jak UE może chcieć bliższych więzi z Izraelem, finansując równocześnie terrorystyczne organizacje pozarządowe?   Deutsch   2022-06-16
Kilka słów do prezydenta Macrona: Sois Beau Et Tais-Toi   Fitzgerald   2022-06-15
Nuklearne zwycięstwo irańskich mułłów   Rafizadeh   2022-06-14
Co by było, gdyby Izrael traktował Amerykę tak, jak Ameryka traktuje Izrael?   Bard   2022-06-12
Iran: zbliża się lato gniewu   Taheri   2022-06-10
Alternatywny wszechświat palestyńskiej „suwerenności”   Altabef   2022-06-09
Nie zostawiajcie Amerykanów i sojuszników w ciemności   Rafizadeh   2022-06-08
ONZ twierdzi, że Izrael „w przeważającej mierze” ponosi winę za konflikt z Palestyńczykami     2022-06-08
Klinika Odessa - Ostatni felieton Ludwika Lewina   Lewin   2022-06-07
Wyszukiwarka Google promuje antysemityzm   Collier   2022-06-05
Pięćdziesiąt lat temu masakra w Izraelu ujawniła przerażający stan bezpieczeństwa na lotniskach   Gross   2022-06-04
Bibi, PiS, Kafka i pustelnik   Koraszewski   2022-06-03
Dlaczego dla ONZ jedna masakra w meczecie jest o wiele gorsza niż niezliczone masakry w kościołach?   Ibrahim   2022-06-03
Administracja Bidena błędnie rozumie posunięcia Erdoğana   Bekdil   2022-06-01
Oczywista prawda, której świat nie akceptuje: Palestyńczycy są odpowiedzialni za palestyńską przemoc     2022-06-01
Jak zaprzeczyć Holocaustowi, udając że się tego nie robi   Apfel   2022-05-30
Nienawidzący Izraela są naprawdę mistrzami propagandy     2022-05-29
Czy da się naprawić Human Rights Watch?   Steinberg   2022-05-28
Porozmawiajmy o „nakbie” i o tym, kto jest naprawdę odpowiedzialny za cierpienie Palestyńczyków   Tobin   2022-05-27
Czy politycy mogą być racjonalni?   Koraszewski   2022-05-25
Uchodźcy, ekonomia, zazdrość i nienawiść   Koraszewski   2022-05-23
BDS: Rosja versus Izrael   Kontorovich   2022-05-22
Oszałamiające kłamstwo najbardziej wpływowego muzułmanina na świecie   Ibrahim   2022-05-21
Narcyzm moralny i psychologia porażki   Landes   2022-05-20
Dlaczego Erdoğan szantażuje NATO?   Bekdil   2022-05-19
Radości, których dostarcza antysemityzm   Garrard   2022-05-19
Dlaczego Joe Biden ma taką obsesję na punkcie izraelskich osiedli?   Flatow   2022-05-17
Bardzo potrzebny rurociąg EastMed oczekuje na zaaprobowanie   Bergman   2022-05-17
Smutek wolności utopionej w krwi   Koraszewski   2022-05-16
Jak Biden rozpoczął wojnę z MBS, a potem przyszedł żebrać   Abdul-Hussain   2022-05-14
Urok intratnej neutralności   Koraszewski   2022-05-13
Szefowa związku brytyjskich studentów oskarżona o antysemityzm   Wójcik   2022-05-12
Dlaczego Rosja sądziła, że opowiadanie o “nazistach” będzie przekonujące   Franzman   2022-05-09
Rektor Princeton odrzuca wolność słowa i demonizuje jej obrońców   Klainerman   2022-05-07
Błogosławieństwo uczenia się na pamięć   Jacoby   2022-05-06
Wojna Rosji z Ukrainą: Bez szminki   Tsalic   2022-05-03
W redakcji „New York Timesa” słowo „okupowany” sprawia kłopot   Flatow   2022-05-03
Spiskowe teorie szacownego “Guardiana”   Collier   2022-05-01
Czarny Piotruś w rękawie Putina   Koraszewski   2022-04-30
Odstraszanie Chin: USA powinny uzbroić Tajwan po zęby – natychmiast   Chang   2022-04-29
Bliski Wschód: amerykańska wizja   Taheri   2022-04-28
Kursy walut w czasach putinowskiej zarazy   Koraszewski   2022-04-27
Przypomnienie o wszystkich tych palestyńskich uchodźcach   Bard   2022-04-27
Recenzja książki People Love Dead Jews     2022-04-26
Długi zbiór krótkich tematów   Rosenthal   2022-04-25
Turcja: Strzeżcie się islamistów niosących dary   Bekdil   2022-04-23
Dno nienawiści do Izraela   Levick   2022-04-22
Problem z świadkami Boga i z błaznami w kapłańskich szatach   Koraszewski   2022-04-21
Sprawy, których nie zauważają apologeci Putina   Taheri   2022-04-19
Europa kocha Palestyńczyków i udaje, że nie wie dlaczego   Koraszewski   2022-04-17
„Guardian” trzyma się narracji „biernej ofiary” w sprawie arabskiej przestępczości   Levick   2022-04-16
Gaz ziemny dla Hezbollahu, ale nie dla UE?   Bryen   2022-04-15
Nie, Sekretarzu Blinken, palestyński terror nie jest “bezsensowny”   Suissa   2022-04-15
Kiedy rządy stają po stronie antysemitów   Tobin   2022-04-14
“Kiedy Biden zobaczy, że jego błędy szkodzą interesom Ameryki?”   Toameh   2022-04-13

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

&#8222;Przebudzeni&#8221;


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologia


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk