Prawda

Wtorek, 29 listopada 2022 - 01:48

« Poprzedni Następny »


Klinika Odessa - Ostatni felieton Ludwika Lewina


Ludwik Lewin 2022-06-07


Ludwik Lewin, dziennikarz, poeta, przyjaciel, zmarł w Paryżu 8 maja. To jego ostatni felieton, pisany już w szpitalu. Znalazłem go na stronie Reunion69. Po raz pierwszy nie mogę go zapytać, czy można jego tekst opublikować również u nas. Grzecznościowe pytanie, które było okazją do kolejnego kontaktu.    

Do Kliniki Odessa przywieziono mnie 24 lutego. Przypadkowa była zarówno data,  zbiegająca się z atakiem Rosji na Ukrainę, jak i nazwa – klinika mieści się przy ulicy  Odeskiej w XIV dzielnicy Paryża.  


Te dwa przypadki złożyły mi się w pryzmat medyczno-polityczny, co powodowało, że  na chorobę patrzyłem w perspektywie wojny, a na wojnę jak na chorobliwy przypadek. Tu muszę zrobić dygresję i przypomnieć, że w szpitalach leżą pacjenci, a słowo pacjent  pochodzi z łaciny i znaczy cierpliwy. Wszystkim zamierzającym chorować radzę o tym pamiętać. Najlepiej przygotować się do szpitala uczęszczając na kursy yogi lub innych dalekowschodnich mądrości.  


Pobyt w lecznicy okazuje się bowiem być walką z sympatycznym skąd inąd  personelem. Zaczyna się z samego rana, w porze śniadania.  


Co pan pije – pyta pani salowa. Kawę z kilkoma kroplami mleka – odpowiadam. Po  czym dostaję kubek mleka, lekko zabrudzony odrobiną kawy.  


Jutro naleję tak, jak pan sobie życzy – obiecuje pani salowa. Nazajutrz to samo pytanie i ten sam rezultat. I nie ma w tym żadnej złośliwości, bo kiedy proszę o dużo mleka w kawie, to taką miksturę dostaję.  


Kawa, trochę bielsza, trochę ciemniejsza, to małe piwo. Prawdziwe podchody zaczynają się przy próbie wezwania pielęgniarki, bo zwijasz się z bólu, a to ona wydaje  leki przeciwbólowe. Naciskasz na lampkę z napisem „appel” i czekasz. Na ogół bardzo długo. Kiedy wreszcie z głośnika odzywa się chrypienie, to okazuje się, że nie ma pielęgniarki, bo poszła robić zabieg albo po lekarstwa, albo na obiad.  


Mam ze sobą kupione przed ćwierć wiekiem radyjko tranzystorowe marki Sony. Odbiera tylko dwie stacje: informacyjną rozgłośnię „France Info” i „Radio Courtoisie”,  którego hasłem jest „wszystkie prawice, wszystkie talenty”. W obu stacjach występują emerytowani generałowie, którzy choć niewiele wiedzą, bardzo dużo mówią. Przez  trzy dni wychwalają skuteczność rosyjskiego natarcia i nie ulega dla nich wątpliwości, że armia ukraińska jest zgnieciona.  


We wiadomościach „France Info” króluje prezydent Macron, ale znajduje się trochę miejsca dla jego amerykańskiego kolegi Bidena oraz dla bonzów Unii Europejskiej. W  marcu nie zauważono wizyty w Kijowie trzech premierów, wśród nich Morawieckiego. No cóż, Czechy, Słowenia i Polska to wciąż dopiero druga Europa.  


Państwo Izrael nie istnieje we francuskich wiadomościach. Podróże premiera Bennetta do Moskwy i Kijowa, wysoko oceniane na świecie, nie wspomniane zostały choćby jednym zdaniem. Prawdą jest przecież, że podobnie jak inne próby mediacji, niewiele  one dały, ale ważny tu jest stosunek do Państwa Żydowskiego. Słowa nie było o  zamachu w Bnei Braku, ale za to sporo mówiono o próbie morderstwa w autobusie. Według dobrze znanego schematu: Osadnik zastrzelił młodego Palestyńczyka i dopiero  potem, słuchacze dowiedzieli się, że nieszczęśliwy młodzieniec, rzucił się z nożem na  innego pasażera.  


Ciekawe były również opisy pogrzebu rabina Chaima Kanyevskiego, na który  przyszło setki tysięcy chasydów. Czekano na katastrofę, na zgniecenie ludzi przez tłum,  na zerwanie się dachu, na którym stali wierni. Krzyczano, że stu osobom ratownicy musieli udzielić pomocy, z cicha dodając, że były to jedynie omdlenia i upadki. Prawdą jest przecież, że wszyscy mieli w pamięci kwietniową katastrofę podczas pielgrzymki  na górze Meron, w której zginęło 45 osób.  


Personel szpitalny ma czas. A co za tym idzie, czas ma również pacjent. Najgorsze  bóle, duszenie się i inne przykre dolegliwości, zdają się nie  robić najmniejszego wrażenia na pielęgniarkach, ich pomocnicach i salowych. „Ileż razy mam panu mówić,  żeby pan mnie nie wołał, bo jestem zajęta i nic dla pana nie zrobię”. A ponieważ są to  ciemnoskóre Antyliijki, w momentach największego bólu i największej złości  przychodzi mi do głowy, że jest to zorganizowana akcja BLM – black lives matter, inaczej mówiąc zemsta na Białych za lata niewolnictwa i dyskryminacji. Mylę się, ale…  


Kiedy przychodzą pierwsze informacje o bombardowaniu Odessy, pytam jedną z  sióstr jakie to robi na niej wrażenie. Nie łączy nazwy miasta z nazwą lecznicy i  odpowiada – to nie moja wojna.  


W Odessie przed rosyjskim atakiem mieszkało 30 do 50 tysięcy Żydów. Nie była to już Odessa Izaaka Babla, ale ci, którzy znają miasto zwracają uwagę na to, że w wielkim  stopniu zachowany został jego żydowski charakter. Prawie wszyscy Żydzi uciekli w  pierwszych dniach wojny, podało „France Info”.  


Część z nich do Izraela. Wg informacji z pierwszej dekady kwietnia 40 do 70  uchodźców z Ukrainy dotarło do Izraela. Nie znaczy to, że wszyscy byli Żydami.  Jeszcze podczas napięcia poprzedzającego wojnę, na 140 tysięcy osób szacowano  przyszłą aliję. Wśród przybyszy, oprócz halachicznych Żydów, spodziewano się ich  rodzin oraz takich, którym z powodu jednego żydowskiego dziadka, przysługuje  prawo powrotu.  


 W oczekiwaniu na masową falę imigracji z Ukrainy, Agencja Żydowska uruchomiła  program „Aliyah Express”, aby przyspieszyć proces imigracyjny, w wyniku którego do Izraela przybywają tysiące ukraińskich żydowskich uchodźców  


Uciekają nie tylko Żydzi z Ukrainy. Wg francusko niemieckiego fizyka, panika  ogarnęła Żydów rosyjskich, głównie naukowców. Wyjeżdżają jak na urlop – bez  przygotowania, nikogo nie zawiadamiając o rzeczywistym celu podróży, jakim jest  alija.  


Uciekają nie tylko Żydzi z Rosji i Ukrainy. Znany we Francji adwokat Gilles-William  Goldnadel, przy okazji dziesiątej rocznicy zamordowania dzieci i nauczyciela w żydowskiej szkole w Tuluzie, ukuł termin „wewnętrznej aliji”.  


Rocznica obchodzona była uroczyście, w obecności prezydenta Francji i jego dwóch poprzedników. Przyjechał również prezydent Izraela Jicchak Herzog, Goldnadel zwraca uwagę na to, jak pośród pięknych słów płynących 19 marca z  trybuny, zabrakło miejsca na potępienie morderczego antysyjonizmu, który zabija  jednostki i zmusza do ucieczki Żydów, stanowiących jeszcze do niedawna, większość mieszkańców niektórych przedmiejskich dzielnic.  


I to jest, jego zdaniem, ta wewnętrzna alija. Tragiczna metafora, bo przecież alija  znaczy pójść w górę. Daleko nie wszyscy wygnańcy ze zislamizowanych terytoriów, pozwolić sobie mogą na przeprowadzkę do eleganckich dzielnic. Tym bardziej, że z  tego samego powodu, cena ich mieszkań czy domków spadła na łeb, na szyję i trudne  są do sprzedania. Dlatego mówiłbym raczej nie o wewnętrznej aliji, ale o wewnętrznej marginalizacji społeczności żydowskiej. A fenomen nie ogranicza się do Francji. Wszędzie w Europie liczba Żydów spada w zastraszającym tempie.  


Mecenas Goldnagel nie myli się jednak pisząc, że zmienił się również fałszywy  stereotyp Żyda. Nienawiść do Izraela spowodowała, że nie widzi się w nim już bezwolnego, bezpaństwowego słabeusza, ale nacjonalistę, Białego do kwadratu. I w ten  sposób Żyd stał się nienawistnym centrum znienawidzonej Europy.  


Na Ukrainie trwa wojna i mimo sukcesów, takich jak zatopienie admiralskiego  krążownika Moskwa, Ukraińcy ponoszą coraz więcej, coraz bardziej bolesnych strat. Odwiedzający mnie obawiają się, że ta wojna nie ograniczy się do Rosji i Ukrainy. I jest  to niepewność zastraszająca.  


W klinice Odessa kawa wciąż jest zbyt biała. 


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 2265 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Eureka! Odkryto arabskie lobby   Bard   2022-11-26
Stare irańskie hasło podbija świat   Taheri   2022-11-25
Nie, nierówności dochodów nie są najwyższe w historii. Są na historycznie niskim poziomie   Jacoby   2022-11-22
Porwanie studiów bliskowschodnich   i Alex Joffe   2022-11-20
Mistrzostwa świata w piłce nożnej i światowe rozgrywki   Collins   2022-11-19
Zabłąkane pociski: czego Ukraina (i Polska) mogą nauczyć się od Izraela   Frantzman   2022-11-18
Mroźna zima dla Europy: obwiniaj strategiczną ślepotę   Bekdil   2022-11-16
Thomas Friedman, zwolennik równego kopania wszystkiego, co izraelskie   Flatow   2022-11-14
Inwestowanie w naukę dla bezpieczeństwa żywnościowego w Afryce   Bafana   2022-11-14
Kapitalizm to dobra rzecz   Koraszewski   2022-11-12
Skuteczna walka ze skrajnym ubóstwem   Jacoby   2022-11-11
Zabijanie Lewiatana tysiącem ciosów   Taheri   2022-11-10
Krytyczna teoria rasy i antysemityzm   Levick   2022-11-10
Afrykańscy farmerzy zarobili około 282 miliony dolarów na GMO w 2020 roku – nowe badanie   Opoku   2022-11-09
Niebezpieczeństwo „śpiącej” umowy nuklearnej: silniejsza Rosja, Chiny, Korea Północna, Iran   Rafizadeh   2022-11-08
Refleksje o książce Roberta Spencera Who Lost Afghanistan?   Chesler   2022-11-08
Palestyńska walka o potrawy   Fitzgerald   2022-11-07
Arabowie o zachodniej hipokryzji w sprawie irańskich dronów     2022-11-07
Chaos tworzony przez moralistów na poziomie trzylatków   Tracinski   2022-11-04
Projektanci mody intelektualnej i ich klienci   Koraszewski   2022-11-02
Rewolucja w Iranie jest powstaniem, któremu przewodzą mniejszości etniczne   Mustafa   2022-11-01
Nadzieja w pesymizmie i rozsądku   Koraszewski   2022-10-31
Inna definicja antysemityzmu     2022-10-30
Czego Irańczycy chcą od Waszyngtonu   Taheri   2022-10-29
Zachód odwraca się plecami do prześladowanych chrześcijan, wita radykalnych muzułmanów   Ibrahim   2022-10-26
Opowieści byłego premiera kraju wielkości znaczka pocztowego   Koraszewski   2022-10-25
Odsłonić prawdziwe poglądy antysemitki   Kirchick   2022-10-22
Dzięki administracji Bidena Rosja i Iran są sobie bliższe niż kiedykolwiek   Rafizadeh   2022-10-21
Błąd „jeśli-to” powraca z pełną mocą z okazji umowy o granicy morskiej z Libanem     2022-10-14
Nowa bajka na zimę: “Europa jest ofiarą Amerykanów”   Godefridi   2022-10-12
Pan się myli, Panie Konstanty   Koraszewski   2022-10-12
Także dzisiaj niewolnictwo jest ogólnoświatową plagą   Jacoby   2022-10-11
FAIR – Fairness & Accuracy In Reporting – pokazuje skrajny brak szacunku wobec izraelskich Arabów     2022-10-09
Szef administracji Rady Praw Człowieka ONZ systematycznie naruszał zasady ONZ, ujawniają wycieki e-maili     2022-10-08
Czy Ilhan Omar lub Linda Sarsour dobrowolnie zdjęły hidżab w solidarności z irańskimi kobietami?   Chesler   2022-10-07
Rashida Tlaib, Jaskinia Lwa i wszechobecność nienawiści do Żydów ponad politycznymi podziałami (plus komiks)     2022-10-05
Dalekosiężne skutki śmierci Mahsy Amini   Mahmoud   2022-10-05
Jak USA roztrwoniły swoje strategiczne minerały   Bergman   2022-10-04
Główny nurt i władczyni pierścionka   Koraszewski   2022-10-03
Iran: dymiący wulkan   Taheri   2022-10-03
Iran kupił ponad milion hektarów ziemi w Wenezueli     2022-10-02
Wojownicy sprawiedliwości społecznej ignorują arabskich właścicieli niewolników   Bard   2022-10-01
Czy irański naród otrzyma wsparcie demokratycznego Zachodu?   Koraszewski   2022-09-30
Rosja i Iran: przyjaźń czy tylko partnerstwo?   Amos   2022-09-25
Niebezpieczne związki, czyli sojusze wiernych i niewiernych   Koraszewski   2022-09-24
Nierozwiązywalne konflikty na Bliskim Wschodzie   i Alberto M. Fernandez   2022-09-18
Trzecia droga skręca w prawo   Koraszewski   2022-09-17
Palestyńczycy i świat nie potrzebują jeszcze jednego, skorumpowanego, upadłego, terrorystycznego państwa arabskiego   Toameh   2022-09-17
Jak Zachód zbudował rosyjskiego wroga   Taheri   2022-09-16
Dlaczego ludzie nienawidzą?   Koraszewski   2022-09-15
Fundamentalna irracjonalność palestinizmu   Bellerose   2022-09-14
Administracja Bidena “zaniepokojona” izraelskimi rajdami na Zachodni Brzeg   Fitzgerald   2022-09-13
Departament Stanu traktuje śmierć Abu Akleh jako priorytet, ignorując śmierć Malki Roth   Meyers Epstein   2022-09-12
Kiedy niemieccy ekolodzy i rząd Putiuna mieli gorący romans   Godefridi   2022-09-12
Arabowie do Bidena: Nie podpisuj umowy z Iranem, doprowadzi to do wojny   Toameh   2022-09-10
Oni umarli wszyscy, my wszyscy żyjemy   Koraszewski   2022-09-09
Norwegia dostaje za swoje   Bawer   2022-09-08
Tragedia bez Żydów to żadna wiadomość   von Koningsveld   2022-09-06
A piecyk wciąż dymi   Koraszewski   2022-09-03
Co mają wspólnego Indianie Abenaki z Żydami oraz z firmą Ben &Jerry?   Amos   2022-09-02
Bejrut i Stalingrad Arabów   Fernandez   2022-08-30
Kto egzekwuje antysemickie prawa Autonomii Palestyńskiej dotyczące obrotu ziemią AP?   Hirsch   2022-08-29
Czego szef @UNRWA nie powiedział Radzie Bezpieczeństwa ONZ     2022-08-28
Burza w szklance wody, czy spór o fundamentalne zasady?   Koraszewski   2022-08-27
Kiedy krytyka George’a Sorosa jest antysemicka?     2022-08-25
Czy jest szansa na redukcję zatrudnienia w przemyśle wróżbiarskim?   Koraszewski   2022-08-24
Książka o niemieckich nazistach nad Nilem     2022-08-23
Podczas nadchodzącej sesji ONZ Palestyńczycy będą domagać się pełnego uznania „Państwa Palestyna”   Hirsch   2022-08-22
Tożsamość cała w skowronkach   Koraszewski   2022-08-20
Europejskie związki z NGO powiązanymi z palestyńskimi terrorem   i Liora Rosenblatt   2022-08-18
Jak “przebudzeni” wymazali w mediach klasę robotniczą i Żydów   Tobin   2022-08-17
Fałszywe oskarżenia i ideologiczne uprzedzenia   Steinberg   2022-08-17
Czym jest proporcjonalność w prawie międzynarodowym, gdy chodzi o Izrael?   Hirsch   2022-08-16
Palestyńczycy popełniają samobójstwa, podczas gdy ich przywódcy żyją w hotelach i willach   Toameh   2022-08-15
Dżihad i pokój, kiedy wyrosną gruszki na wierzbie   Blum   2022-08-13
O różnych formach oderwania od rzeczywistości   Koraszewski   2022-08-13
Biden i bardzo masochistyczny gwóźdź   Taheri   2022-08-12
Co zobaczył Seward w Jerozolimie   Jacoby   2022-08-09
Pandemia małpiego rozumu   Koraszewski   2022-08-08
Dlaczego zachodni dziennikarze omijają temat nepotyzmu i korupcji w Autonomii Palestyńskiej?   Fitzgerald   2022-08-07
Ekoekstremizm rzucił Sri Lankę na kolana   Ridley   2022-08-04
Zielone marzenia, inflacyjne realia   i Hügo Krüger   2022-08-03
Haniebna polityka Unii Europejskiej wobec mułłów w Iranie   Rafizadeh   2022-08-02
Judaizm zasługuje na taki sam szacunek jak islam   Tobin   2022-07-31
Administracja Bidena finansuje antyizraelskie programy szkolne i propagandę nienawiści   Tawil   2022-07-29
Dyskryminacja z miłości i dobrego serca   Koraszewski   2022-07-29
Odkryte taśmy z wyznaniami Eichmanna   Jacoby   2022-07-27
Wycieczka Bidena do szpitala we wschodniej Jerozolimie   Fitzgerald   2022-07-24
Palestyńczycy robią pranie mózgu światu: mały przykład, który demaskuje cały przemysł palestyńskich kłamstw     2022-07-23
Obecność mitu pod strzechą i blachodachówką   Koraszewski   2022-07-23
Administracja Bidena: najbardziej przyjazna dla irańskich mułłów?   Rafizadeh   2022-07-22
Wyzwolenie Arabów z rąk globalnej lewicy   Mansour   2022-07-21
Biznes zawodowych „obrońców praw człowieka”   Koraszewski   2022-07-20
NATO w Madrycie: To nie będzie ostatni szantaż Erdoğana   Bekdil   2022-07-20
Palestyńskie tortury: raport dla ONZ     2022-07-19
UNRWA nadal uczy nienawiści, ale administracji Bidena to nie przeszkadza   Fitzgerald   2022-07-17
Od dziesięcioleci istnieje „Plan Marshalla” dla Palestyńczyków. Nie zadziałał     2022-07-16
Covid, wojna i inne troski   Koraszewski   2022-07-15
Strach i odraza w Iranie   Fitzgerald   2022-07-14
Biblia dla pana proboszcza   Kruk   2022-07-13

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa

Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk