Prawda

Niedziela, 7 sierpnia 2022 - 21:27

« Poprzedni Następny »


Kiedy aktor jest aktorem


Jeff Jacoby 2022-06-24

Kadr z filmu „Filadelfia”.
Kadr z filmu „Filadelfia”.

W filmie z 1993 roku „Filadelfia” Tom Hanks wcielił się w Andrew Becketta, geja prawnika, który został wyrzucony ze swojej firmy prawniczej po zarażeniu się AIDS. Za swoją  przekonującą, pełną współczucia grę Hanks dostał w następnym roku Oscara dla najlepszego aktora.


Film „Filadelfia” — wyreżyserowany przez Jonathana Demme, z udziałem Denzela Washingtona, Jasona Robardsa i Antonio Banderasa — przeszedł do historii. Był to pierwszy wysokobudżetowy film hollywoodzki, który zajmował się kryzysem AIDS w Stanach Zjednoczonych, a Hanks w roli geja chorego na nieuleczalną wówczas chorobę wniósł swoje wspaniałe aktorstwo do sprawy, jakiej nie chciało wcześniej dotykać żadne duże studio filmowe. Krytyk Roger Ebert porównał to do filmu „Zgadnij, kto przyjdzie na obiad”, który wszedł na ekrany w 1967 roku, i który (również jako pierwszy w Hollywood) pokazał międzyrasowy romans.


Rola Hanksa w „Filadelfii” była tak niezapomniana, ponieważ Hanks doskonale wszedł w rolę Becketta. Jak pisał Alexander Pope. “Act well your part, there all the honor lies”. Hanks właśnie to zrobił w „Filadelfii” i być może film nigdy nie osiągnąłby takiego sukcesu bez niego – a zarobił ponad 200 milionów dolarów, co odpowiada prawie 400 milionom dolarów w 2022 roku. Nie chodzi jednak tylko o zyski. „Film był katalizatorem rozmów, akceptacji i przecierał drogę dla innych projektów filmowych, które mogły nigdy nie wyjść z ukrycia” – napisała Holly Millea w Smithsonian Magazine w 2019 roku. „Po części dzięki tego rodzaju edukacji i świadomości o AIDS piętno choroby nie jest już tak silne w Stanach Zjednoczonych”.

Wyjątkowa gra Hanksa nie miała nic wspólnego z jego własną orientacją seksualną. Nie jest gejem. Nie jest też prawnikiem, nie mieszka w Filadelfii i nigdy nie miał AIDS. Grał. Zagrałby tak samo, gdyby „Filadelfia” z Hanksem w roli głównej była kręcona dzisiaj – tak jak grał rolę niezbyt rozgarniętego południowca, który został biegaczem i zdobywcą Medalu Honoru w „Forrest Gump”, astronauty Jima Lovella w „Apollo 13”, młodego wdowca z siedmioletnim synem w „Bezsennym w Seattle” i kapitana US Army Ranger, który wylądował na plaży Omaha w D-Day w „Szeregowiec Ryan”. Do żadnej z tych darzonych wielkim uznaniem ról Hanks nie wniósł doświadczenia kogoś, kto przeżył je w prawdziwym życiu. Czy to zmniejszyło wiarygodność i przenikliwość jego przedstawień? Oczywiście nie. Czy to osłabiło oddziaływanie tych filmów? Publiczność z pewnością tak nie uważała.

Jednak Hanks mówi, że gdyby „Filadelfia” powstawała dzisiaj, aktor, który nie jest gejem, nigdy nie zostałby obsadzony w roli głównej. „Czy heteroseksualny człowiek mógłby teraz zrobić to, co ja zrobiłem w Filadelfii?” zastanawia się w długim wywiadzie z Davidem Marchese dla New York Times Magazine. – „Nie, i słusznie”.

Całym sensem „Filadelfii” było: nie bój się. Jednym z powodów, dla których ludzie nie bali się tego filmu, jest to, że grałem geja. Wyszliśmy już poza to i nie sądzę, żeby ludzie zaakceptowali nieautentyczność heteroseksualisty grającego geja. To nie zbrodnia, że ktoś powiedziałby, że będziemy żądać więcej od filmu we współczesnym świecie autentyczności.

Czy Hanks rzeczywiście w to wierzy? A może po prostu tak mówi, by trzymać przebudzony motłoch z dala od siebie? Argument „autentyczności” – twierdzenie, że role w dramacie muszą grać aktorzy, którzy mieszczą się w tej samej rubryce demograficznej, co ludzie, których przedstawiają – może być zgodny z politycznie poprawnymi poglądami na temat „zawłaszczenia kulturowego”, ale jest głęboko sprzeczny z tym, co robią dobrzy aktorzy.

Aktorzy udają. Wcielają się w postacie i ożywiają je. Kiedy dwa lata temu Gal Gadot została obsadzona w roli Kleopatry w filmie, który niebawem wejdzie na ekrany, pojawiły się skargi dotyczące obsadzenia „białej” aktorki (w rzeczywistości Gadot pochodzi z Bliskiego Wschodu/Afryki Północnej), aby zagrać egipską królową. Pisałem wtedy, że „Świetne aktorstwo nie zależy”…

od tego, czy rasa, orientacja seksualna, tożsamość płciowa, pochodzenie etniczne, religia, kolor skóry lub stan fizyczny aktorów odpowiadają postaci, którą przedstawiają. Zależy od tego, czy aktorzy potrafią przezwyciężyć różnice — czy potrafią sprawić, by ich portrety były tak wiarygodne, tak przekonujące, że widzowie widzą nie aktora, ale postać, którą gra.

W „Hamilton” Lin-Manuela Mirandy nie-biali aktorzy i aktorki wcielili się w założycieli Ameryki i stało się hipnotyzującym doświadczeniem teatralnym. Liam Neeson, Irlandczyk, zagrał niemieckiego nazistowskiego przemysłowca Oskara Schindlera z przykuwającym uwagę człowieczeństwem i wnikliwością moralną. Eddie Redmayne, który wydaje się zdrowy pod każdym względem, tak genialnie odegrał rolę sparaliżowanego Stephena Hawkinga w „Teorii wszystkiego”, że 
sam Hawking powiedział: „Czasami myślałem, że to ja”. Dev Patel, którego rodzice pochodzą z Gudżaratu, w niczym nie przypomina Davida Copperfielda, jak wyobrażał go sobie Charles Dickens — ale w nowym filmie ożywia tę postać bardziej żywiołowo i przekonująco niż wielu białych aktorów.

Atakowanie aktorów za odgrywanie postaci niepodobnych do siebie, oznacza atakowanie samej sztuki dramatycznej. Obecnie jednak polityka tożsamości zaraziła ogromne obszary współczesnej kultury. Aktorzy nie mieli szans, by się temu oprzeć. Scarlett Johansson znalazła się pod ostrzałem w 2018 roku, kiedy zgodziła się zagrać w „Rub & Tug”, filmie o transpłciowym właścicielu burdelu, Dante „Tex” Gil. Rozprawiono się z Tildą Swinton za rolę Przedwiecznej w „Doktorze Strange”, roli zaadaptowanej z postaci, która była Azjatką w oryginalnym komiksie Marvela. Disney został potępiony za wybranie Jacka Whitehalla, heteroseksualnego aktora, do roli geja w komedii przygodowej „Rejs po dżungli”. Pismo Latina zganiło filmowców za obsadzenie nielatynoskimi aktorami ról latynoskich w co najmniej 13 filmach. Fizycznie sprawny Bryan Cranston został zaatakowany za przyjęcie roli sparaliżowanego biznesmena w „The Upside”.

W wyniku takich ataków filmy były odkładane na półkę, zanim zdążyły powstać, a aktorów zastraszano, by sami rezygnowali z przyjmowania ról. Sprzeciw wobec Johansson skłonił ją do rezygnacji z roli Gil, co spowodowało rezygnację z nakręcenia filmu. Darren Criss (który zdobył nagrody Emmy i Złotego Globu za rolę w telewizji geja-zabójcy Andrew Cunanana) ogłosił, że nie będzie już grał postaci LGBT ponieważ nie chce być „kolejnym heteroseksualnym chłopcem przyjmującym rolę geja”. A teraz nawet Hanks deklaruje „ nieautentyczność aktora heteroseksualisty grającego geja”.

 

Tom Hanks w swojej długiej i pełnej sukcesów karierze aktorskiej wcielił się w dziesiątki postaci.


Twierdzenie, że tylko aktorzy, z cechami X, mają grać postacie, które są X, są równoznaczne z twierdzeniem, że aktorstwo nigdy nie może być głębsze niż naskórek. Jest to stwierdzenie, że niezwykły artyzm i talent wielkich aktorów — ich zdolność do wcielania się w rolę i urzeczywistnianie jej — muszą być zawsze ograniczone do sztywnych linii rasy, płci i wszelkich innych kategorii, które komisarze polityczni uznają za nienaruszalne. Jest to nakazywanie wykonawcom, by pozostawali na własnych wąskich klatkach, trzymali się postaci takich jak oni i pod żadnym pozorem nie przekazywali doświadczeń i prawd, których nie znają z własnego życia.

W rzeczywistości przekazywanie doświadczeń i prawd, których nie znają z własnego życia, jest samym sensem pracy aktora. Jeśli ktokolwiek to wie, to jest to Hanks. Co za rozczarowanie, że dziś boi się to powiedzieć.


Tom Hanks is a great pretender 

Arguable with Jeff Jacoby, 20 czerwca 2022

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

 Jeff Jacoby

Amerykański prawnik i dziennikarz, publicysta “Boston Globe” od 1994 roku. 


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
1. Asymetria Marek Eyal 2022-06-25


Notatki

Znalezionych 2186 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Dlaczego zachodni dziennikarze omijają temat nepotyzmu i korupcji w Autonomii Palestyńskiej?   Fitzgerald   2022-08-07
Ekoekstremizm rzucił Sri Lankę na kolana   Ridley   2022-08-04
Zielone marzenia, inflacyjne realia   i Hügo Krüger   2022-08-03
Haniebna polityka Unii Europejskiej wobec mułłów w Iranie   Rafizadeh   2022-08-02
Judaizm zasługuje na taki sam szacunek jak islam   Tobin   2022-07-31
Administracja Bidena finansuje antyizraelskie programy szkolne i propagandę nienawiści   Tawil   2022-07-29
Dyskryminacja z miłości i dobrego serca   Koraszewski   2022-07-29
Odkryte taśmy z wyznaniami Eichmanna   Jacoby   2022-07-27
Wycieczka Bidena do szpitala we wschodniej Jerozolimie   Fitzgerald   2022-07-24
Palestyńczycy robią pranie mózgu światu: mały przykład, który demaskuje cały przemysł palestyńskich kłamstw     2022-07-23
Obecność mitu pod strzechą i blachodachówką   Koraszewski   2022-07-23
Administracja Bidena: najbardziej przyjazna dla irańskich mułłów?   Rafizadeh   2022-07-22
Wyzwolenie Arabów z rąk globalnej lewicy   Mansour   2022-07-21
Biznes zawodowych „obrońców praw człowieka”   Koraszewski   2022-07-20
NATO w Madrycie: To nie będzie ostatni szantaż Erdoğana   Bekdil   2022-07-20
Palestyńskie tortury: raport dla ONZ     2022-07-19
UNRWA nadal uczy nienawiści, ale administracji Bidena to nie przeszkadza   Fitzgerald   2022-07-17
Od dziesięcioleci istnieje „Plan Marshalla” dla Palestyńczyków. Nie zadziałał     2022-07-16
Covid, wojna i inne troski   Koraszewski   2022-07-15
Strach i odraza w Iranie   Fitzgerald   2022-07-14
Biblia dla pana proboszcza   Kruk   2022-07-13
Jak naruszyliśmy standardy pewnej „społeczności”   Koraszewski   2022-07-12
Kto ukradł palestyńską ziemię? Jordania   Bard   2022-07-09
Śmierć dziennikarki, kim są winni?   Flatow   2022-07-07
Konformizm w domu wariatów jest strategią przetrwania   Koraszewski   2022-07-06
Wielka Brytania i jej polityka wobec Jerozolimy   Fitzgerald   2022-07-05
Wojny pełne błędnych kalkulacji   i Alberto M. Fernandez   2022-06-30
Najwspanialszy wynalazek ludzkości   Koraszewski   2022-06-30
Kraje arabskie ponownie odtrąciły UNRWA na konferencji o pomocy finansowej     2022-06-30
Sudan: Ludobójstwo, o którym nikt nie mówi   Rehov   2022-06-30
Monolog prowincjonalnego Hamleta   Kruk   2022-06-29
Niech już UNRWA wreszcie umrze   Blum   2022-06-29
Gdzie były media, kiedy niezależne dochodzenie uznało Amnesty International za organizację „instytucjonalnie rasistowską”?   von Koningsveld   2022-06-28
To nie jest artykuł o Shireen Abu Akleh   Collier   2022-06-27
W poszukiwaniu lekarstwa na obłęd   Koraszewski   2022-06-27
Amnesty International UK jest „instytucjonalnie rasistowska”, „kolonialistyczna” – a jej antysemityzm jest z tym ściśle powiązany     2022-06-25
Kiedy aktor jest aktorem   Jacoby   2022-06-24
Burzenie domów i zagarnianie ziemi, o których nikt nie mówi   Toameh   2022-06-23
Dziwaczna francuska sprawiedliwość   Carmon   2022-06-22
Turcja uderza na Irak, Syrię, Cypr i Grecję   Bulut   2022-06-21
Podcast "Guardiana": 34 minuty palestyńskiej propagandy udającej dziennikarstwo   Levick   2022-06-19
„Choroba” przywrócona przez Putina   Taheri   2022-06-18
Podsycanie urojeń Palestyńczyków   Bard   2022-06-18
Mało nas, mało nas do pieczenia chleba   Koraszewski   2022-06-17
Jak UE może chcieć bliższych więzi z Izraelem, finansując równocześnie terrorystyczne organizacje pozarządowe?   Deutsch   2022-06-16
Kilka słów do prezydenta Macrona: Sois Beau Et Tais-Toi   Fitzgerald   2022-06-15
Nuklearne zwycięstwo irańskich mułłów   Rafizadeh   2022-06-14
Co by było, gdyby Izrael traktował Amerykę tak, jak Ameryka traktuje Izrael?   Bard   2022-06-12
Iran: zbliża się lato gniewu   Taheri   2022-06-10
Alternatywny wszechświat palestyńskiej „suwerenności”   Altabef   2022-06-09
Nie zostawiajcie Amerykanów i sojuszników w ciemności   Rafizadeh   2022-06-08
ONZ twierdzi, że Izrael „w przeważającej mierze” ponosi winę za konflikt z Palestyńczykami     2022-06-08
Klinika Odessa - Ostatni felieton Ludwika Lewina   Lewin   2022-06-07
Wyszukiwarka Google promuje antysemityzm   Collier   2022-06-05
Pięćdziesiąt lat temu masakra w Izraelu ujawniła przerażający stan bezpieczeństwa na lotniskach   Gross   2022-06-04
Bibi, PiS, Kafka i pustelnik   Koraszewski   2022-06-03
Dlaczego dla ONZ jedna masakra w meczecie jest o wiele gorsza niż niezliczone masakry w kościołach?   Ibrahim   2022-06-03
Administracja Bidena błędnie rozumie posunięcia Erdoğana   Bekdil   2022-06-01
Oczywista prawda, której świat nie akceptuje: Palestyńczycy są odpowiedzialni za palestyńską przemoc     2022-06-01
Jak zaprzeczyć Holocaustowi, udając że się tego nie robi   Apfel   2022-05-30
Nienawidzący Izraela są naprawdę mistrzami propagandy     2022-05-29
Czy da się naprawić Human Rights Watch?   Steinberg   2022-05-28
Porozmawiajmy o „nakbie” i o tym, kto jest naprawdę odpowiedzialny za cierpienie Palestyńczyków   Tobin   2022-05-27
Czy politycy mogą być racjonalni?   Koraszewski   2022-05-25
Uchodźcy, ekonomia, zazdrość i nienawiść   Koraszewski   2022-05-23
BDS: Rosja versus Izrael   Kontorovich   2022-05-22
Oszałamiające kłamstwo najbardziej wpływowego muzułmanina na świecie   Ibrahim   2022-05-21
Narcyzm moralny i psychologia porażki   Landes   2022-05-20
Dlaczego Erdoğan szantażuje NATO?   Bekdil   2022-05-19
Radości, których dostarcza antysemityzm   Garrard   2022-05-19
Dlaczego Joe Biden ma taką obsesję na punkcie izraelskich osiedli?   Flatow   2022-05-17
Bardzo potrzebny rurociąg EastMed oczekuje na zaaprobowanie   Bergman   2022-05-17
Smutek wolności utopionej w krwi   Koraszewski   2022-05-16
Jak Biden rozpoczął wojnę z MBS, a potem przyszedł żebrać   Abdul-Hussain   2022-05-14
Urok intratnej neutralności   Koraszewski   2022-05-13
Szefowa związku brytyjskich studentów oskarżona o antysemityzm   Wójcik   2022-05-12
Dlaczego Rosja sądziła, że opowiadanie o “nazistach” będzie przekonujące   Franzman   2022-05-09
Rektor Princeton odrzuca wolność słowa i demonizuje jej obrońców   Klainerman   2022-05-07
Błogosławieństwo uczenia się na pamięć   Jacoby   2022-05-06
Wojna Rosji z Ukrainą: Bez szminki   Tsalic   2022-05-03
W redakcji „New York Timesa” słowo „okupowany” sprawia kłopot   Flatow   2022-05-03
Spiskowe teorie szacownego “Guardiana”   Collier   2022-05-01
Czarny Piotruś w rękawie Putina   Koraszewski   2022-04-30
Odstraszanie Chin: USA powinny uzbroić Tajwan po zęby – natychmiast   Chang   2022-04-29
Bliski Wschód: amerykańska wizja   Taheri   2022-04-28
Kursy walut w czasach putinowskiej zarazy   Koraszewski   2022-04-27
Przypomnienie o wszystkich tych palestyńskich uchodźcach   Bard   2022-04-27
Recenzja książki People Love Dead Jews     2022-04-26
Długi zbiór krótkich tematów   Rosenthal   2022-04-25
Turcja: Strzeżcie się islamistów niosących dary   Bekdil   2022-04-23
Dno nienawiści do Izraela   Levick   2022-04-22
Problem z świadkami Boga i z błaznami w kapłańskich szatach   Koraszewski   2022-04-21
Sprawy, których nie zauważają apologeci Putina   Taheri   2022-04-19
Europa kocha Palestyńczyków i udaje, że nie wie dlaczego   Koraszewski   2022-04-17
„Guardian” trzyma się narracji „biernej ofiary” w sprawie arabskiej przestępczości   Levick   2022-04-16
Gaz ziemny dla Hezbollahu, ale nie dla UE?   Bryen   2022-04-15
Nie, Sekretarzu Blinken, palestyński terror nie jest “bezsensowny”   Suissa   2022-04-15
Kiedy rządy stają po stronie antysemitów   Tobin   2022-04-14
“Kiedy Biden zobaczy, że jego błędy szkodzą interesom Ameryki?”   Toameh   2022-04-13
Wielki rosyjski energetyczny przekręt   Meotti   2022-04-12

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologia


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk