Prawda

Sobota, 9 grudnia 2023 - 06:19

« Poprzedni Następny »


Burzenie domów i zagarnianie ziemi, o których nikt nie mówi


Khaled Abu Toameh 2022-06-23

9 czerwca setki funkcjonariuszy bezpieczeństwa Hamasu dokonało nalotu na wioskę Umm al-Nasr, aby zniszczyć kilkanaście domów, w ramach akcji grupy terrorystycznej, której celem jest eksmisja mieszkańców z tego obszaru. Hamas twierdzi, że wieś została zbudowana nielegalnie na gruntach „państwowych”. Wioska została założona prawie 80 lat temu, na długo przed założeniem Hamasu w 1988 roku. Na zdjęciu: Beduińskie dzieci w Umm al-Nasr w Strefie Gazy.Zdjęcie: Ahmed Deeb (Źródło: https://www.ahmeddeebphoto.com/um-al-nasser-bedouin-village-gaza/)
9 czerwca setki funkcjonariuszy bezpieczeństwa Hamasu dokonało nalotu na wioskę Umm al-Nasr, aby zniszczyć kilkanaście domów, w ramach akcji grupy terrorystycznej, której celem jest eksmisja mieszkańców z tego obszaru. Hamas twierdzi, że wieś została zbudowana nielegalnie na gruntach „państwowych”. Wioska została założona prawie 80 lat temu, na długo przed założeniem Hamasu w 1988 roku. Na zdjęciu: Beduińskie dzieci w Umm al-Nasr w Strefie Gazy.Zdjęcie: Ahmed Deeb (Źródło: https://www.ahmeddeebphoto.com/um-al-nasser-bedouin-village-gaza/)

Podczas gdy społeczność międzynarodowa i media nadal codziennie potępiają Izrael z powodu wielu skarg, w tym na burzenia domów zbudowanych bez odpowiednich zezwoleń, nikt nie wydaje się być zainteresowany trwającymi naruszeniami praw człowieka wobec Palestyńczyków przez palestyńską grupę islamistów Hamas.


Organizacja Narodów Zjednoczonych i wielu zagranicznych dziennikarzy mają taką obsesję na punkcie Izraela, że nie zwrócili uwagi na ostatnią zbrodnię popełnioną przez Hamas na mieszkańcach beduińskiej wioski Umm al-Nasr w północnej Strefie Gazy. Wieś powstała prawie 80 lat temu, na długo przed założeniem Hamasu w 1988 roku.


Dziewiątego czerwca setki funkcjonariuszy bezpieczeństwa Hamasu dokonało nalotu na wioskę, aby zniszczyć kilkanaście domów, w ramach akcji grupy terrorystycznej, której celem jest eksmisja mieszkańców z tego obszaru. Hamas twierdzi, że wieś została zbudowana nielegalnie na gruntach „państwowych”.


Nalot na wioskę, pierwszy tego rodzaju od czasu gwałtownego przejęcia Strefy Gazy przez Hamas w 2007 roku, wywołał starcia między mieszkańcami a funkcjonariuszami. Mieszkańcy rzucali kamieniami w funkcjonariuszy, którzy w odpowiedzi strzelali do protestujących ostrą amunicją.


Co najmniej 25 mieszkańców wsi zostało rannych podczas starć, ośmiu z nich od kul. Źródła w Strefie Gazy podały, że co najmniej jeden oficer Hamasu został ranny.


Po brutalnych starciach siły bezpieczeństwa Hamasu aresztowały 85 mieszkańców wsi.


Nalot na wioskę nastąpił po tym, jak kontrolowany przez Hamas Urząd Ziemski w Strefie Gazy orzekł, że mieszkańcy muszą zostać ewakuowani, ponieważ zbudowali swoje domy na ziemiach „państwowych”. Emad al-Baz, szef Urzędu Ziemskiego, oskarżył mieszkańców wsi o „wkroczenie” na sporną ziemię.


Źródła w Strefie Gazy podały, że jest jeszcze 28 wiosek przeznaczonych do rozbiórki przez Hamas pod pretekstem, że zostały one nielegalnie zbudowane na terenach publicznych.


Jahja Abu Tharijeh, mieszkaniec Umm al-Nasr, powiedział, że dziesiątkom funkcjonariuszy Hamasu w mundurach i cywilnych ubraniach, którzy najechali wioskę, udało się zburzyć jeden dom, zanim wybuchły tam gwałtowne starcia. Oskarżył funkcjonariuszy Hamasu o nadużywanie siły i najazd na domy bez nakazu sądowego, zastraszanie mieszkańców, w tym kobiet i niepełnosprawnych dzieci. „Siły bezpieczeństwa Hamasu nie wpuściły karetek pogotowia do wioski” – opowiadał Abu Tharijeh .

„Chociaż siły bezpieczeństwa [Hamasu] przywiozły ze sobą karetkę, jej zespół odmówił udzielenia pomocy medycznej rannym. Dlatego musieliśmy zawieźć rannych do szpitala naszymi samochodami”.

Palestyńska Niezależna Komisja Praw Człowieka (ICHR) stwierdziła, że z wielkim niepokojem patrzy na wydarzenia, które miały miejsce w wiosce Umm al-Nasr, „które doprowadziły do zranienia wielu obywateli i zniszczenia wielu domów".


Grupa praw człowieka ujawniła, że członkowie wojskowego skrzydła Hamasu, Ezaddin al-Kassam, wzięli udział w nalocie na wioskę. Według ICHR siły te zaatakowały również kilka domów w wiosce i aresztowały 40 cywilów.


Dochodzenie przeprowadzone przez grupę praw człowieka wykazało, że służby bezpieczeństwa Hamasu nadużywały siły podczas konfrontacji z mieszkańcami wioski.


Grupa podkreśliła, że funkcjonariusze Hamasu w cywilnych ubraniach nie mogą uczestniczyć w takich nalotach.


ICHR wezwała do natychmiastowego uwolnienia wszystkich zatrzymanych i wszczęcia śledztwa w sprawie działań sił bezpieczeństwa Hamasu. Wezwała również do pociągnięcia do odpowiedzialności personelu bezpieczeństwa, który oddał strzały i wydał instrukcje brutalnego zachowania podczas incydentu.


Podczas gdy społeczność międzynarodowa milczy w sprawie ostatniego ataku Hamasu na własną ludność, wielu Palestyńczyków potępiło tę grupę terrorystyczną.


Hussein Hamajel, wysoki rangą urzędnik z rządzącej Autonomią Palestyńską frakcji Fatah, potępił nalot na wioskę jako „zbrodnię”. Oskarżył przywódców Hamasu o dążenie do położenia łap na ziemiach w Strefie Gazy i podzielenia ich między siebie i swoich zwolenników. „Działania Hamasu pogłębiają kryzys humanitarny i społeczny w Strefie Gazy” – powiedział Hamajel.


Palestyński dziennikarz Hisham Sakallah zauważył, że „przemoc i ucisk, jakich dopuszczono się wobec beduińskich wieśniaków, odzwierciedlają niewielką część tego, co wydarzyło się 16 lat temu, kiedy Hamas przeprowadził zamach stanu przeciwko Autonomii Palestyńskiej i przejął kontrolę nad Strefą Gazy”.


Sakallah nawiązywał do brutalnych starć, które wybuchły w Strefie Gazy w 2007 roku, podczas których ludzie Hamasu dokonywali egzekucji na rywalach z Fatahu, wysadzali domy i ciągnęli ulicami ciało wysokiego rangą członka Fatahu. Zrzucali także uzbrojonych członków Fatahu z dachów wysokich budynków.


Sakallah pochwalił użytkowników mediów społecznościowych za rzucenie światła na zbrodnie Hamasu przeciwko mieszkańcom Umm al-Nasr. „To, co mnie najbardziej niepokoiło i prowokowało, to fakt, że oficjalni rzecznicy Hamasu nie wydali oświadczeń” – zauważył.


Cytowano
 anonimowego mieszkańca Umm al-Nasr , który powiedział:

„To, co się wydarzyło, to barbarzyński i brutalny atak Hamasu i Iranu na biednych ludzi w Strefie Gazy, którzy byli bardzo cierpliwi wobec zabójstw, biedy i głodu wynikających z polityki Hamasu. Ludność Strefy Gazy zapłaciła krwią za politykę i praktyki Hamasu”.

Egipski pisarz Ali Radżab zwrócił uwagę na hipokryzję Hamasu w sprawie społeczności Beduinów w Izraelu i Strefie Gazy. Radżab powiedział, że chociaż Hamas próbuje przedstawiać się jako obrońca beduińskich obywateli Izraela, atakuje Beduinów żyjących pod jego kontrolą w Strefie Gazy, niszcząc ich domy i konfiskując ich ziemię.


Nieustanne wysiłki Hamasu, by zrównać z ziemią całe wioski w Strefie Gazy, są postrzegane przez wielu Palestyńczyków jako zacieśnianie władzy tej grupy terrorystycznej na nadmorskiej enklawie, w której mieszka około dwóch milionów Palestyńczyków. Jest to również postrzegane przez wielu Palestyńczyków jako część powszechnej korupcji w Hamasie, którego przywódcy chcą przejąć ziemię na własny użytek.


„Hamas próbuje kontrolować wszystkie ziemie publiczne w Strefie Gazy” – powiedział Mahmoud al-Zaq, sekretarz generalny Krajowej Komisji Pracy w Strefie Gazy. „Hamas chce tych ziem, aby realizować własne projekty. Te ziemie należy jednak przeznaczyć na budowę szpitali dla Palestyńczyków”.


Praktyki Hamasu wobec Palestyńczyków nie są zaskoczeniem dla wielu Palestyńczyków, zwłaszcza dla tych, którzy od 2007 roku żyją pod represyjnym reżimem w Strefie Gazy. Jednak tym, co nadal zaskakuje wielu Palestyńczyków, jest ciągłe milczenie społeczności międzynarodowej, organizacji zajmujących się prawami człowieka, ONZ i wielu głównych organizacji medialnych wobec zbrodni Hamasu.


Gdyby Izrael przeprowadził nalot na wioskę Beduinów w Strefie Gazy, widzielibyśmy wielu zagranicznych dziennikarzy i ONZ spieszących w te okolice, by donieść o izraelskich „zbrodniach” i „czystkach etnicznych”.


Mieszkańcy wioski mają pecha: są Palestyńczykami, którzy zostali zaatakowani przez palestyński rząd i palestyńskie siły bezpieczeństwa. Międzynarodowe media, których przedstawiciele często donoszą o burzeniu nielegalnie zbudowanych domów przez Izrael, nie poinformują o trudnej sytuacji mieszkańców wsi Umm al-Nasr, ponieważ jest to historia pozbawiona antyizraelskiego punktu widzenia – żaden Żyd nie był zaangażowany w atak na wioskę w Strefie Gazy.


Zagraniczni dziennikarze i organizacje praw człowieka, które nadal ignorują takie opresyjne praktyki Hamasu, wyrządzają ogromną niesprawiedliwość Palestyńczykom żyjącym w Strefie Gazy.


Przymykając oczy na okrucieństwa Hamasu, dziennikarze i organizacje praw człowieka ponownie angażują się w niebezpieczną grę w podwójne standardy. Ich obsesja na punkcie Izraela pozwala Hamasowi na uporczywe popełnianie brutalnych zbrodni przeciwko Palestyńczykom bez negatywnego nagłośnienia w mediach – a tym bardziej bez pociągnięcia ich do odpowiedzialności za plądrowanie i niszczenie społeczności palestyńskich.


Palestinians: The House Demolitions and Land-Grabs No One Talks About

Gatestone Institute, 16 czerwca 2022

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaKhaled Abu Toameh - urodzony w 1963 r. w Tulkarem na Zachodnim Brzegu, palestyński dziennikarz, któremu wielokrotnie grożono śmiercią. Publikował między innymi w "The Jerusalem Post", "Wall Street Journal", "Sunday Times", "U.S. News", "World Report", "World Tribune", "Daily Express" i palestyńskim dzienniku "Al-Fajr". Od 1989 roku jest współpracownikiem i konsultantem NBC News.


Skomentuj Wyślij artykuł do znajomego: Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 2492 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Najnowszy hit Pallywoodu. Jak usłużne relacje mediów o „zbombardowaniu” szpitala Al-Ahli promowały propagandę Hamasu   Landes   2023-12-07
Nagroda Nobla za terror i inne absurdy   Fernandez   2023-12-06
Gaza – kto z kim walczy i w imię czego?   Koraszewski   2023-12-05
Unia Europejska jest wspólnikiem Iranu   Rafizadeh   2023-12-05
W  Betlejem Boże Narodzenie zostało odwołane , a winni są Żydzi.     2023-12-04
Porażka zachodniego feminizmu, kiedy jest najbardziej potrzebny   Chesler   2023-12-04
Huti: kim są i dlaczego atakują Izrael?   Flatow   2023-12-03
Krótka historia długiej odpowiedzialności zbiorowej   Koraszewski   2023-12-02
Dlaczego Arabowie “zdradzili” Palestyńczyków   Toameh   2023-12-01
Coleman Hughes atakuje porównania między Palestyńczykami a walką Czarnych o wolność w Afryce Południowej i w Ameryce   Coyne   2023-12-01
Prawdziwi eksperci prawa międzynarodowego są zgodni: Hamas jest winny zbrodni wojennych i niemal na pewno ludobójstwa. Ale media ignorują ten przekaz     2023-11-30
Czerwony Krzyż po raz kolejny zawodzi Żydów   Bard   2023-11-28
“Rozwiązanie w postaci dwóch państw” oznacza terroryzm   Greenfield   2023-11-27
Niebezpieczne fantazje Bidena o państwie palestyńskim   Tobin   2023-11-26
Nie, Joe. Powierzenie ONZ odpowiedzialności za Gazę byłoby kiepskim dowcipem   Kontorovich   2023-11-24
Nagroda administracji Bidena dla Iranu w wysokości 10 miliardów dolarów: tylko małe podziękowanie za zorganizowanie wojny, zranienie 56 żołnierzy amerykańskich i próbę wypędzenia USA z Bliskiego Wschodu.   Rafizadeh   2023-11-23
Gaza moja miłość   Koraszewski   2023-11-22
Oszczerstwa o popełnianiu „ludobójstwa przez Izrael mają na celu usprawiedliwienie ewentualnego prawdziwego ludobójstwa na Żydach     2023-11-21
Dlaczego Palestyńczycy nie chcą rządzić Gazą?   Abdul-Hussain   2023-11-18
Gaza, islam i Zachód   Smith   2023-11-17
Pora, żeby Biden publicznie przyznał, że jest to wojna irańskich mułłów przeciwko Izraelowi i Stanom Zjednoczonym   Rafizadeh   2023-11-15
Amerykański front   Rosenthal   2023-11-07
Antonio Guterres nie jest najgorszym sekretarzem generalnym w historii ONZ, ale jest w czołówce   Fitzgerald   2023-11-04
Normalizacja barbarzyństwa. Społeczeństwa, które rezygnują z wolności, wkrótce zobaczą, że zastąpiła ją przemoc.   O'Neill   2023-11-03
Zamknięcie granicy przez Egipt stanowi naruszenie prawa międzynarodowego   Kontorovich   2023-11-01
Po masakrze Żydów przeprowadzonej przez Hamas „GUARDIAN” nienawidzi Żydów jeszcze bardziej   Levick   2023-10-30
Egipt i Jordania odmawiają ratowania palestyńskiego życia     2023-10-28
Wielki Zderzacz Andronów   Koraszewski   2023-10-26
Lepsze pytanie: czego prawo międzynarodowe wymaga od reszty świata w sprawie Hamasu?   Amos   2023-10-25
Właśnie przeczytałem Idź i wróć człowiekiem   Kalwas   2023-10-24
Piekło wojen miejskich nie jest unikalne dla Gazy   Brincka   2023-10-23
Kto i jak współczuje Palestyńczykom?   Koraszewski   2023-10-21
Czy powinniśmy pomagać Palestyńczykom w Gazie?   Destexhe   2023-10-18
Przyzwoici liberałowie mogą wyrządzić więcej szkody niż demonstranci popierający Hamas   Tobin   2023-10-15
List otwarty do redaktora naczelnego „Gazety Wyborczej” Jarosława Kurskiego   Koraszewski   2023-10-15
Najważniejsza zmiana w świecie arabskim od końca kolonializmu     2023-10-06
ONZ musi zakończyć wykluczanie Tajwanu — zanim będzie za późno   Jacoby   2023-10-05
Zakrzykiwanie cywilizowanego dialogu   Chesler   2023-10-04
Lekcje z Karabachu dla ofiar i  prześladowców   Fernandez   2023-10-04
Afryka: dzielenie kury, która znosi złote jaja   Taheri   2023-09-30
Dlaczego Palestyńczycy uciekają ze Strefy Gazy?   Tawil   2023-09-28
Nieuniknione dysproporcje   Gal   2023-09-28
Problem imigracji   Lloyd   2023-09-27
Arabscy Izraelczycy przeprowadzają się do Strefy C i rozwalają kłamstwo o „apartheidzie”     2023-09-22
Jerycho NIE jest miejscem palestyńskiego dziedzictwa   Williams   2023-09-21
Donald Tusk, „człowiek Euroislamu” w Unii Europejskiej   Lindenberg   2023-09-21
Pierwszy Sekretarz Wszystkich Narodów Świata przemówił   Koraszewski   2023-09-18
Erdoğan: ochoczy zakładnik antyzachodniej doktryny Putina   Bekdil   2023-09-16
Abbas musi ponieść realne konsekwencje swoich antysemickich uwag   Flatow   2023-09-14
Dziennikarka BBC po raz kolejny zakłada pelerynę aktywistki   Sela   2023-09-11
Kłopot z filmami idealizującymi amerykańskich komunistów   Tobin   2023-09-11
Najnowszy antyizraelski dokument prawny ONZ opiera się na kłamstwach     2023-09-07
Niewolnictwo: ostentacyjna hipokryzja BRICS wobec Czarnych Afrykanów   Trewhela   2023-09-06
Oskarżenie o islamofobię   Dawkins   2023-09-05
Kiedy Stany Zjednoczone odmawiają powiedzenia słowa „palestyński”?   Flatow   2023-09-05
Kiedy Havel spotkał Bidena   Clarke   2023-09-04
Przepływy migracyjne i prawo niezamierzonych konsekwencji   Fernandez   2023-09-02
Do dziś UNRWA nie otrzymała od Stanów Zjednoczonych 75 milionów dolarów. Zobaczymy, czy złowieszcze przewidywania się spełnią.     2023-09-02
Świat staje się wielobiegunowy   Mahjar-Barducci   2023-08-28
Sprawiedliwość wymaga uczciwych procedur   Dershowitz   2023-08-26
Krytyka porozumienia między USA a Iranem o wymianie więźniów w prasie saudyjskiej     2023-08-23
Reporter przewidział pogrom Farhud w 1939 roku     2023-08-22
Nanoracjonalizm wojen religijnych w epoce nuklearnej   Koraszewski   2023-08-21
Syndrom „Musimy coś zrobić”   Taheri   2023-08-18
Izraelskie osiedla nie są nielegalneOdpowiedź Nathanielowi Bermanowi   Kontorovich   2023-08-18
Kto rozpoczął II wojnę światową?   Jacoby   2023-08-17
Co się stało z eskalacją izraelskiej dominacji?   Pandavar   2023-08-16
List do przyjaciela i kilku innych osób   Koraszewski   2023-08-09
Barwna historia Palestyny na Twitterze   Collier   2023-08-08
Byli pracownicy Departamentu Stanu przyznają, że się myliliDlaczego więc Izrael miałby ich teraz słuchać?   Flatow   2023-08-06
„Nasz najmniej odrażający wybór”Od premiery filmu „Oppenheimer” odżyła debata na temat użycia bomby atomowej w Japonii   Jacoby   2023-08-04
Nieznośny irracjonalizm racjonalizmu   Koraszewski   2023-08-03
Robert Malley i zew Trzeciego Świata   Mansour   2023-08-01
Eskalacja agresji irańskich mułłów w Ameryce Łacińskiej i na Bliskim Wschodzie   Rafizadeh   2023-07-27
Administracja Bidena zostawia sojusznika USA na lodzie   Bryen   2023-07-27
Przywoływanie do porządku   Collins   2023-07-25
Dlaczego Palestyńczycy zawsze ogłaszają zwycięstwo, kiedy przegrywają?     2023-07-24
Każda umowa z Iranem wymaga zgody Kongresu   Kemp   2023-07-22
Administracja Bidena na nowo definiuje antysemityzm. I wyklucza najbardziej zgubną obecnie formę nienawiści do Żydów   Kontorovich   2023-07-22
Wizyta irańskiego prezydenta w Ameryce Łacińskiej     2023-07-21
Recenzja książki Andrzeja Koraszewskiego   Eyal-Fajtlowicz   2023-07-20
Czy kłamią, że nie wiedzą?   Koraszewski   2023-07-17
Czy ci się to podoba, czy nie, tożsamość ma znaczenie – ale która tożsamość?   Fernandez   2023-07-14
Biden podaje rękę antysemitomBojkot izraelskich instytucji akademickich jest tylko najnowszym przykładem tego, jak Departament Stanu USA niemal wypowiedział wojnę Izraelowi.   Bard   2023-07-13
Najwyższy czas przyjąć Ukrainę do NATO   Jacoby   2023-07-12
Czy Departament Stanu przestrzega prawa USA na terytoriach spornych?     2023-07-11
Co naprawdę powiedział Frederick Douglass w swoim wspaniałym przemówieniu z okazji Dnia Niepodległości   Jacoby   2023-07-11
Dziennikarstwo z użyciem płynów ustrojowych   Koraszewski   2023-07-10
Świat wysyła komunikat: Izrael powinien po prostu zaakceptować mordowanie Żydów     2023-07-08
Podczas gdy Stany Zjednoczone wzywają Izrael do „powściągliwości”, codziennie bombardują cele terrorystyczne na całym świecie     2023-07-05
Saudyjski publicysta niechętnie chwali Izrael i omawia „zjawisko Edy Cohena”     2023-07-04
Pochwała krytyków gender     2023-07-04
Wyburzenia domów przez Izrael i Egipt   Fitzgerald   2023-07-03
Ostatni upust żółci   Koraszewski   2023-07-03
Co arabscy darczyńcy dla amerykańskich uniwersytetów kupują za 10 miliardów dolarów?   Bard   2023-07-02
Krew, ropa i golf: Zachodnia hipokryzja wobec COP-28   Fernandez   2023-07-01
Misterium historycznego zakrętu   Koraszewski   2023-06-28
Chiny, Pakistan i Turcja sięgają po Kaszmir   Bulut   2023-06-27
Kto chce apartheidu? Palestyńczycy!     2023-06-25
Jak USA starają się związać ręce Izraela przed ogłoszeniem nowej umowy z Iranem   Doran   2023-06-24

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Walka z malarią


Przedwyborcza kampania


Nowy ateizm


Rzeczywiste łamanie


Jest lepiej


Aburd


Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHO


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk