Prawda

Niedziela, 3 marca 2024 - 02:34

« Poprzedni Następny »


Jak po pięciu miesiącach załamała się obietnica reform Erdogana


Burak Bekdil 2021-05-06

Znany turecki dziennikarz Ahmet Altan został w ubiegłym miesiącu zwolniony z więzienia. Pięć lat temu został bezpodstawnie aresztowany i był przetrzymywany od 2016 roku pod zarzutem, iż w programie telewizyjnym szerzył „podprogowe przekazy” związane z próbą zamachu stanu, jak również za pisanie artykułów krytycznych wobec rządu.  (Zdjęcie: Wikipedia)
Znany turecki dziennikarz Ahmet Altan został w ubiegłym miesiącu zwolniony z więzienia. Pięć lat temu został bezpodstawnie aresztowany i był przetrzymywany od 2016 roku pod zarzutem, iż w programie telewizyjnym szerzył „podprogowe przekazy” związane z próbą zamachu stanu, jak również za pisanie artykułów krytycznych wobec rządu.  (Zdjęcie: Wikipedia)

Krytycy Recepa Tayyipa Erdoğana żartują, że kiedy słyszysz, iż prezydent obiecuje demokratyczne reformy, natychmiast uciekaj. Jego ostatnie umizgi pod adresem Zachodu, z listopada ubiegłego roku, miały na celu naprawę napiętych stosunków z Zachodem i zachodnimi instytucjami i wyraźnie pokazały, że ten żart trzyma się dobrze.

„Nie widzimy naszego miejsca nigdzie indziej jak w Europie –  mówił Erdoğan 21 listopada 2020 – Chcemy budować naszą przyszłość razem z Europą.” Dwa dni później minister obrony Hulusi Akar mówił o NATO, że jest “kamieniem węgielnym naszej obrony i polityki bezpieczeństwa”,  dodając iż Turcja patrzy z nadzieją na możliwości współpracy z administracją Joego Bidena. Erdoğan zapowiadał solidny pakiet demokratycznych reform.   


Mniej niż pięć miesięcy później włoski premier Mario Draghi czuł się zmuszony do  nazwania Erdoğana "dyktatorem." Nie powiedział tego dlatego, że ten doświadczony europejski polityk chciał obrazić muzułmańskiego prezydenta.   


Jak podaje turecki dziennik Gazete Duvar, na przestrzeni ostatnich sześciu lat  128872 osób zostało oskarżonych o obrazę prezydenta Erdoğana. Z tej liczby, 27824 stanęło przed sądem, a 9556 zostało skazanych. Dla porównania między rokiem 2000 a 2007 jedenastu obywateli tureckich zostało skazanych za obrazę poprzedniego prezydenta Ahmeta Necdeta Sezera.


Już po ostatniej obietnicy reform, 21 marca 2021, władze tureckie aresztowały opozycyjnego, prokurdyjskiego posła, który przez kilka dni odmawiał opuszczenia parlamentu, po tym jak pozbawiono go mandatu. Ömer Faruk Gergerlioğlu "został wyprowadzony siłą, w piżamie i pantoflach” przez “oddział 100 policjantów” – jak informowała lewicowa Ludowa Partia Demokratyczna (HDP).


17 marca Główny Prokurator Sądu Najwyższego złożył wniosek o likwidację HDP z powodu jej „powiązań z aktami terroru.” 14 kwietnia państwowi prokuratorzy zażądali zniesienia immunitetu głównego przywódcy opozycji Kemala Kılıçdaroğlu oraz dziewięciu posłów z jego Republikańskiej Partii Ludowej (CHP). Najwyraźniej, Erdoğan chce zbudować demokratyczny system bez opozycji.


W tym miesiącu czołowy europejski sąd praw człowieka orzekł, iż wolność i swoboda wypowiedzi tureckiego dziennikarza i pisarza Ahmeta Altana zostały pogwałcone przez jego aresztowanie i więzienie pod zarzutami związanymi z próbą zamachu z 2016 roku. Mający 71 lat Altan przebywał w więzieniu od września 2016 roku, po zatrzymaniu go pod zarzutem szerzenia w programie telewizyjnym „podprogowych przekazów” związanych z próbą zamachu, jak również za publikowanie artykułów krytycznych wobec rządu. Altan został uwięziony po wyroku Sądu Apelacyjnego, który uwalniał go od winy. Innymi słowy, Altan był bezprawnie uwięziony przez 55 miesięcy, czyli prawie pięć lat.    


To jest "normalne" w kraju, w którym armia prorządowych sędziów ma obyczaj wydawania wyroków wbrew orzeczeniom wyższych sądów, w tym Trybunału Konstytucyjnego, jak również Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Sędziowie, którzy odważają się orzekać “niepożądane wyroki”, są poddawani kontroli i często dostają kary dyscyplinarne. Koalicyjny partner Erdoğana, jego wierny sojusznik, przywódca ultranacjonalistów Devlet Bahçeli, wezwał do likwidacji najwyższej instytucji systemu sprawiedliwości – Trybunału Konstytucyjnego.    


Piątego kwietnia tureccy prokuratorzy zatrzymali 10 emerytowanych admirałów w związku z ich publiczną krytyką mającego kosztować wiele miliardów dolarów projektu Erdoğana budowy Istambulskiego kanału, który otworzyłby nową drogę wodną między Morzem Czarnym a Morzem Marmara, obok Cieśniny Bosforu. Nakaz aresztowania wydano w dzień po tym jak 104 byłych wyższych oficerów marynarki podpisało list otwarty ostrzegający, że proponowany kanał może szkodzić tureckiemu bezpieczeństwu, przez pogwałcenie międzynarodowego traktatu sprzed 85 lat (the Montreux Convention), który miał na celu zapobieżenie militaryzacji Morza Czarnego. Prorządowi politycy i prokuratorzy zinterpretowali to oświadczenie jako wyzwanie rzucone przez wojskowych pod adresem cywilnego rządu, stanowiące “echo z czasów zamachów”.


Te działania prokuratorów stanowią bezpośrednie naruszenie Artykułu 26 tureckiej konstytucji:

"Każdy ma prawo do wyrażania i rozpowszechniania swoich myśli i opinii w mowie, w piśmie lub graficznie, względnie za pośrednictwem mediów, indywidualnie lub zbiorowo. Ta wolność obejmuje swobodę otrzymywania i przekazywania informacji oraz idei bez przeszkód ze strony oficjalnych władz. To postanowienie nie wyklucza poddania transmisji radiowych, telewizyjnych, kin i podobnych mediów systemowi licencji.

Kto jednak przejmuje się Konstytucją w kraju, w którym rządząca koalicja proponuje likwidację Trybunału Konstytucyjnego, w dodatku do zakazu działania partii opozycyjnych?   


Wszystkie te autokratyczne działania miały miejsce zaledwie w kilka miesięcy od obietnicy Erdoğana rozpoczęcia demokratycznych reform. Ta historia byłaby jednak niepełna bez odrobiny czarnego humoru. Gdzie się podziało 128 miliardów dolarów?


Ta suma odnosi się do rezerw dolarowych sprzedanych przez państwo dla wsparcia tureckiej liry. Rozpoczęto te działania w marcu 2019 roku, podczas kampanii wyborczej do władz lokalnych i nasiliły się w roku 2020, kiedy pandemia obnażyła słabość tureckiej waluty i jej uzależnienie od zewnętrznego wsparcia. Według szacunków banków, w okresie 2019-2020 państwo sprzedało łącznie 128 miliardów dolarów.


Podczas gdy przedstawiciele rządu głucho milczą w tej sprawie, główna partia opozycyjna CHP wystartowała ostatnio z kampanią kompromitowania rządzącej partii Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP), rozmieszczając ogromne afisze na budynkach swojej partii w całym kraju z krótkim pytaniem: „Gdzie jest 128 miliardów dolarów?” Tyle i nic więcej. Żadnych komentarzy, żadnych obraźliwych słów. Tylko pytanie, ale wyjątkowo irytujące, szczególnie w momencie ekonomicznego  kryzysu.         


Turecka policja zaczęła zrywać te afisze bez jakiejkolwiek decyzji sądu. Jak  przyznał jeden z prokuratorów w liście do gubernatora prowincji – „Nie możemy znaleźć żadnej prawnej podstawy, by ogłosić, że te afisze są nielegalne. Musicie je zdjąć powołując się na powody administracyjne.”


W ramach protestu poseł CHP powiesił taki sam afisz w oknie swojego biura w budynku parlamentu. Administracja budynku wysłała samochód straży pożarnej, żeby zdjąć plakat z okna. (Poseł oświadczył, że wywiesi następny.)  


Wysiłki Erdoğana, żeby utrzymać się przy władzy z każdym dniem przyjmują coraz obrzydliwsze formy. Kilka lat temu ówczesny premier Ahmet Davutoğlu gwałtownie zaprzeczał jakoby Turcja była demokracją drugiego sortu. Miał rację. Turcja od tego czasu zmieniła się w demokrację trzeciego sortu.

 

Turkey: How Erdogan’s Pledge for Reform Collapsed in Five Months

Gatestone Institute 29 kwietnia 2021

Tłumaczenie: Andrzej Koraszewski

 Burak Bekdil

Wieloletni publicysta wychodzącej w języku angielskim gazety tureckiej "Hurriyet Daily News", w 2017 zwolniony za publikowanie artykułów na Zachodzie, wyemigrował z Turcji w obawie przed aresztowaniem.


Skomentuj Tipsa en vn Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 2556 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Wszyscy jesteśmy imigrantami   Koraszewski   2024-03-02
Współudział UE w finansowaniu irańskiego terrroru   Rafizadeh   2024-03-01
Dzień po i jego konteksty   Koraszewski   2024-02-26
Sabotowanie romansu USA-Izrael   Altabef   2024-02-24
Eurowizja i bębny wojny   Collins   2024-02-23
Milczenie feministycznych owiec: ani słowa o horrorach HamasuZwolennicy #MeToo milczeli.   Chesler   2024-02-22
A zwycięzcą jest – Hamas!   Dershowitz   2024-02-21
"Palestyńczycy są tacy sami jak my", zapewnia mędrzec Blinken   Pandavar   2024-02-20
Żyjemy w momencie kulturowego chaosu   Meotti   2024-02-20
Chleba naszego powszedniego daj nam Google   Koraszewski   2024-02-19
Jak propalestyńscy są zachodni demonstranci?     2024-02-16
@Guardian kłamie, żeby przedstawić żołnierzy IDF jako potwory – ale pokazuje, że @IDF pozostaje najbardziej moralną armią na świecie     2024-02-15
Blinken powinien wiedzieć, że Autonomia Palestyńska jest równie zła jak rządy Hamasu w Gazie   Marcus   2024-02-14
Czy może istnieć uczciwa propalestyńska lewica?   Levick   2024-02-14
Hipokryzja zdefiniowana: grupy praw człowieka martwią się wszelkimi ograniczeniami w przepływie uchodźców, ale milczą w sprawie Egiptu, który zakazuje wjazdu jakimkolwiek uchodźcom z Gazy     2024-02-13
Czy uchodźcy żydowscy i arabscy są równi?Mimo prawie miliona żydowskich uchodźców z krajów arabskich, Organizacja Narodów Zjednoczonych nadal ma obsesję wyłącznie na punkcie potomków uchodźców arabskich.   Julius   2024-02-11
Kilka uwag wokół niepewności   Koraszewski   2024-02-09
Moi drodzy Palestyńczycy: Czas pozbyć się naszych przywódców i przyjąć izraelskie oferty pokojowe   Eid   2024-02-07
Jak zdemontować UNRWA: instrukcja krok po kroku     2024-02-07
Wojna Izraela z Hamasem jest najmniej śmiercionośną wojną w regionieDlaczego więc media opisują go jako „jedną z najbardziej śmiercionośnych… w historii”?   Greenfield   2024-02-06
Zdradziecka awangarda intelektualna   Koraszewski   2024-02-04
Departament Stanu a rzeczywistość   Bard   2024-02-03
Szef ONZ twierdzi, że Palestyńczycy mają „prawo do państwowości”. Dlaczego?   Fitzgerald   2024-02-03
UNRWA istnieje, aby pomóc w prowadzeniu wojny, której celem jest likwidacja Izraela   Tobin   2024-02-02
Islamscy terroryści tworzą klęski głodowe, żeby czerpać korzyści z pomocy zagranicznejWalka z terrorystami nie powoduje klęsk głodowych; pomoc humanitarna dla terrorystów powoduje klęski głodowe.   Greenfield   2024-02-01
Kto pierwszy mrugnie w wojnie w Gazie?   Fernandez   2024-02-01
Dokumentowanie działań umożliwiających zbrodnie wojenne Hamasu: agencje ONZ, programy pomocy rządowej i organizacje pozarządowe   Steinberg   2024-01-31
Prawdziwe ludobójstwa, które świat ignorujeZamiast przeciwstawić się prawdziwym zbrodniom przeciw ludzkości, społeczność międzynarodowa obrzuca Izrael krwawymi oszczerstwami.   Bryen   2024-01-29
Wysoki Przedstawiciel UE, Josep Borrell, przyznaje, że chce „dwóch państw”, a nie „pokoju”     2024-01-26
Błędna odpowiedź Bidena w sprawie TajwanuGłównym zagrożeniem dla pokoju w Azji nie jest niepodległość Tajwanu, ale chińska wojowniczość.   Jacoby   2024-01-26
Jak zakończyć cierpienia Palestyńczyków   Tawil   2024-01-24
Dla mediów terroryści Hamasu to duchy   Bard   2024-01-23
Złóżmy pozew przeciwko UNRWA w Hadze   Bedein   2024-01-23
Jak Princeton wybiela haniebną historię Kena Rotha   Steinberg   2024-01-22
Jedna wojna i dwie wizje   Taheri   2024-01-21
Pytasz, czy jesteś antysemitą?   Koraszewski   2024-01-21
“Koszmar zatajonych pieniędzy”: jak Katar kupił Ligę Bluszczową   Williams   2024-01-20
“Krwawe Boże Narodzenie”: chrześcijanie masakrowani w nigeryjskim ludobójstwie   Ibrahim   2024-01-17
Pracownicy pomocy humanitarnej wspierają Hamas   Bard   2024-01-13
Samobójcza głupota „rozwiązania w postaci dwóch państw”   Anderson   2024-01-12
Starzy orędownicy procesu pokojowego i wojna w Gazie   Flatow   2024-01-11
Dlaczego chrześcijańscy przywódcy ignorują ataki na swoją społeczność   Tawil   2024-01-10
Masha Gessen, lub, ври, да знай же меру   Fitzgerald   2024-01-09
Dla mediów terroryści Hamasu to duchy   Bard   2024-01-06
Izrael ma nie tylko armię najbardziej moralną, ale także najbardziej przejrzystą     2024-01-06
Krytycy Izraela po prostu nie chcą, aby Izrael zwyciężył   Tobin   2024-01-05
Kto popiera Hamas?   Dershowitz   2024-01-04
Nie ma „upokorzonej izraelskiej męskości”   Chesler   2024-01-02
Nie ma porównania pomiędzy przemocą palestyńską i żydowską na Zachodnim Brzegu     2024-01-02
Odzyskanie romantyzmu naszej sprawy   Greenfield   2023-12-28
Przyszła strategia ekonomiczna dla pokoju   Mahjar-Barducci   2023-12-25
“Przebudzenie” zagraża amerykańskim Żydom   Tobin   2023-12-23
Dziesięć podstawowych faktów na temat wojny z Hamasem, o których media nie mówią     2023-12-23
Zakazanie przez Bidena prawa wjazdu do USA dla „stosujących przemoc osadników” izraelskich zablokowałby tych, którzy po prostu nie zgadzają się z jego polityką   Kontorovich   2023-12-21
Wojna w Ukrainie i na Bliskim Wschodzie   Koraszewski   2023-12-20
Czy dysonans poznawczy Bidena może pozwolić Izraelowi wygrać wojnę?   Tobin   2023-12-19
Dlaczego islamiści roszczą sobie prawa do ziemi niemuzułmańskiej?   Bulut   2023-12-18
Polityka tożsamości i zaburzenia kognitywne   Koraszewski   2023-12-18
Symfoniczna wersja terroru   Taheri   2023-12-15
Wsparcie dla terroru: jak terroryści wykorzystują organizacje humanitarne   i Nathaniel Rabkin   2023-12-14
Zdumiewająca naiwność Izraelofobów. Zachodnie oburzenie wywołane wyłapywaniem przez IDF podejrzanych członków Hamasu jest absurdalnym kwiecistym moralizowaniem.   O'Neill   2023-12-13
Redaktor kuwejckiej gazety: Hamas powinien być ścigany sądownie za śmierć i zniszczenie, jakie ściągnął na Gazańczyków atakiem z 7 października     2023-12-11
Tak daleko, tak blisko   Koraszewski   2023-12-10
Za kulisami Human Rights Watch: nienawiść i korupcjaPamięci Roberta Bernsteina, założyciela Human Rights Watch   Steinberg   2023-12-09
Najnowszy hit Pallywoodu. Jak usłużne relacje mediów o „zbombardowaniu” szpitala Al-Ahli promowały propagandę Hamasu   Landes   2023-12-07
Nagroda Nobla za terror i inne absurdy   Fernandez   2023-12-06
Gaza – kto z kim walczy i w imię czego?   Koraszewski   2023-12-05
Unia Europejska jest wspólnikiem Iranu   Rafizadeh   2023-12-05
W  Betlejem Boże Narodzenie zostało odwołane , a winni są Żydzi.     2023-12-04
Porażka zachodniego feminizmu, kiedy jest najbardziej potrzebny   Chesler   2023-12-04
Huti: kim są i dlaczego atakują Izrael?   Flatow   2023-12-03
Krótka historia długiej odpowiedzialności zbiorowej   Koraszewski   2023-12-02
Dlaczego Arabowie “zdradzili” Palestyńczyków   Toameh   2023-12-01
Coleman Hughes atakuje porównania między Palestyńczykami a walką Czarnych o wolność w Afryce Południowej i w Ameryce   Coyne   2023-12-01
Prawdziwi eksperci prawa międzynarodowego są zgodni: Hamas jest winny zbrodni wojennych i niemal na pewno ludobójstwa. Ale media ignorują ten przekaz     2023-11-30
Czerwony Krzyż po raz kolejny zawodzi Żydów   Bard   2023-11-28
“Rozwiązanie w postaci dwóch państw” oznacza terroryzm   Greenfield   2023-11-27
Niebezpieczne fantazje Bidena o państwie palestyńskim   Tobin   2023-11-26
Nie, Joe. Powierzenie ONZ odpowiedzialności za Gazę byłoby kiepskim dowcipem   Kontorovich   2023-11-24
Nagroda administracji Bidena dla Iranu w wysokości 10 miliardów dolarów: tylko małe podziękowanie za zorganizowanie wojny, zranienie 56 żołnierzy amerykańskich i próbę wypędzenia USA z Bliskiego Wschodu.   Rafizadeh   2023-11-23
Gaza moja miłość   Koraszewski   2023-11-22
Oszczerstwa o popełnianiu „ludobójstwa przez Izrael mają na celu usprawiedliwienie ewentualnego prawdziwego ludobójstwa na Żydach     2023-11-21
Dlaczego Palestyńczycy nie chcą rządzić Gazą?   Abdul-Hussain   2023-11-18
Gaza, islam i Zachód   Smith   2023-11-17
Pora, żeby Biden publicznie przyznał, że jest to wojna irańskich mułłów przeciwko Izraelowi i Stanom Zjednoczonym   Rafizadeh   2023-11-15
Amerykański front   Rosenthal   2023-11-07
Antonio Guterres nie jest najgorszym sekretarzem generalnym w historii ONZ, ale jest w czołówce   Fitzgerald   2023-11-04
Normalizacja barbarzyństwa. Społeczeństwa, które rezygnują z wolności, wkrótce zobaczą, że zastąpiła ją przemoc.   O'Neill   2023-11-03
Zamknięcie granicy przez Egipt stanowi naruszenie prawa międzynarodowego   Kontorovich   2023-11-01
Po masakrze Żydów przeprowadzonej przez Hamas „GUARDIAN” nienawidzi Żydów jeszcze bardziej   Levick   2023-10-30
Egipt i Jordania odmawiają ratowania palestyńskiego życia     2023-10-28
Wielki Zderzacz Andronów   Koraszewski   2023-10-26
Lepsze pytanie: czego prawo międzynarodowe wymaga od reszty świata w sprawie Hamasu?   Amos   2023-10-25
Właśnie przeczytałem Idź i wróć człowiekiem   Kalwas   2023-10-24
Piekło wojen miejskich nie jest unikalne dla Gazy   Brincka   2023-10-23
Kto i jak współczuje Palestyńczykom?   Koraszewski   2023-10-21
Czy powinniśmy pomagać Palestyńczykom w Gazie?   Destexhe   2023-10-18
Przyzwoici liberałowie mogą wyrządzić więcej szkody niż demonstranci popierający Hamas   Tobin   2023-10-15
List otwarty do redaktora naczelnego „Gazety Wyborczej” Jarosława Kurskiego   Koraszewski   2023-10-15
Najważniejsza zmiana w świecie arabskim od końca kolonializmu     2023-10-06

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Lekarze bez Granic


Wojna w Ukrainie


Krytycy Izraela


Walka z malarią


Przedwyborcza kampania


Nowy ateizm


Rzeczywiste łamanie


Jest lepiej


Aburd


Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk