Prawda

Czwartek, 18 sierpnia 2022 - 05:49

« Poprzedni Następny »


Jak po pięciu miesiącach załamała się obietnica reform Erdogana


Burak Bekdil 2021-05-06

Znany turecki dziennikarz Ahmet Altan został w ubiegłym miesiącu zwolniony z więzienia. Pięć lat temu został bezpodstawnie aresztowany i był przetrzymywany od 2016 roku pod zarzutem, iż w programie telewizyjnym szerzył „podprogowe przekazy” związane z próbą zamachu stanu, jak również za pisanie artykułów krytycznych wobec rządu.  (Zdjęcie: Wikipedia)
Znany turecki dziennikarz Ahmet Altan został w ubiegłym miesiącu zwolniony z więzienia. Pięć lat temu został bezpodstawnie aresztowany i był przetrzymywany od 2016 roku pod zarzutem, iż w programie telewizyjnym szerzył „podprogowe przekazy” związane z próbą zamachu stanu, jak również za pisanie artykułów krytycznych wobec rządu.  (Zdjęcie: Wikipedia)

Krytycy Recepa Tayyipa Erdoğana żartują, że kiedy słyszysz, iż prezydent obiecuje demokratyczne reformy, natychmiast uciekaj. Jego ostatnie umizgi pod adresem Zachodu, z listopada ubiegłego roku, miały na celu naprawę napiętych stosunków z Zachodem i zachodnimi instytucjami i wyraźnie pokazały, że ten żart trzyma się dobrze.

„Nie widzimy naszego miejsca nigdzie indziej jak w Europie –  mówił Erdoğan 21 listopada 2020 – Chcemy budować naszą przyszłość razem z Europą.” Dwa dni później minister obrony Hulusi Akar mówił o NATO, że jest “kamieniem węgielnym naszej obrony i polityki bezpieczeństwa”,  dodając iż Turcja patrzy z nadzieją na możliwości współpracy z administracją Joego Bidena. Erdoğan zapowiadał solidny pakiet demokratycznych reform.   


Mniej niż pięć miesięcy później włoski premier Mario Draghi czuł się zmuszony do  nazwania Erdoğana "dyktatorem." Nie powiedział tego dlatego, że ten doświadczony europejski polityk chciał obrazić muzułmańskiego prezydenta.   


Jak podaje turecki dziennik Gazete Duvar, na przestrzeni ostatnich sześciu lat  128872 osób zostało oskarżonych o obrazę prezydenta Erdoğana. Z tej liczby, 27824 stanęło przed sądem, a 9556 zostało skazanych. Dla porównania między rokiem 2000 a 2007 jedenastu obywateli tureckich zostało skazanych za obrazę poprzedniego prezydenta Ahmeta Necdeta Sezera.


Już po ostatniej obietnicy reform, 21 marca 2021, władze tureckie aresztowały opozycyjnego, prokurdyjskiego posła, który przez kilka dni odmawiał opuszczenia parlamentu, po tym jak pozbawiono go mandatu. Ömer Faruk Gergerlioğlu "został wyprowadzony siłą, w piżamie i pantoflach” przez “oddział 100 policjantów” – jak informowała lewicowa Ludowa Partia Demokratyczna (HDP).


17 marca Główny Prokurator Sądu Najwyższego złożył wniosek o likwidację HDP z powodu jej „powiązań z aktami terroru.” 14 kwietnia państwowi prokuratorzy zażądali zniesienia immunitetu głównego przywódcy opozycji Kemala Kılıçdaroğlu oraz dziewięciu posłów z jego Republikańskiej Partii Ludowej (CHP). Najwyraźniej, Erdoğan chce zbudować demokratyczny system bez opozycji.


W tym miesiącu czołowy europejski sąd praw człowieka orzekł, iż wolność i swoboda wypowiedzi tureckiego dziennikarza i pisarza Ahmeta Altana zostały pogwałcone przez jego aresztowanie i więzienie pod zarzutami związanymi z próbą zamachu z 2016 roku. Mający 71 lat Altan przebywał w więzieniu od września 2016 roku, po zatrzymaniu go pod zarzutem szerzenia w programie telewizyjnym „podprogowych przekazów” związanych z próbą zamachu, jak również za publikowanie artykułów krytycznych wobec rządu. Altan został uwięziony po wyroku Sądu Apelacyjnego, który uwalniał go od winy. Innymi słowy, Altan był bezprawnie uwięziony przez 55 miesięcy, czyli prawie pięć lat.    


To jest "normalne" w kraju, w którym armia prorządowych sędziów ma obyczaj wydawania wyroków wbrew orzeczeniom wyższych sądów, w tym Trybunału Konstytucyjnego, jak również Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Sędziowie, którzy odważają się orzekać “niepożądane wyroki”, są poddawani kontroli i często dostają kary dyscyplinarne. Koalicyjny partner Erdoğana, jego wierny sojusznik, przywódca ultranacjonalistów Devlet Bahçeli, wezwał do likwidacji najwyższej instytucji systemu sprawiedliwości – Trybunału Konstytucyjnego.    


Piątego kwietnia tureccy prokuratorzy zatrzymali 10 emerytowanych admirałów w związku z ich publiczną krytyką mającego kosztować wiele miliardów dolarów projektu Erdoğana budowy Istambulskiego kanału, który otworzyłby nową drogę wodną między Morzem Czarnym a Morzem Marmara, obok Cieśniny Bosforu. Nakaz aresztowania wydano w dzień po tym jak 104 byłych wyższych oficerów marynarki podpisało list otwarty ostrzegający, że proponowany kanał może szkodzić tureckiemu bezpieczeństwu, przez pogwałcenie międzynarodowego traktatu sprzed 85 lat (the Montreux Convention), który miał na celu zapobieżenie militaryzacji Morza Czarnego. Prorządowi politycy i prokuratorzy zinterpretowali to oświadczenie jako wyzwanie rzucone przez wojskowych pod adresem cywilnego rządu, stanowiące “echo z czasów zamachów”.


Te działania prokuratorów stanowią bezpośrednie naruszenie Artykułu 26 tureckiej konstytucji:

"Każdy ma prawo do wyrażania i rozpowszechniania swoich myśli i opinii w mowie, w piśmie lub graficznie, względnie za pośrednictwem mediów, indywidualnie lub zbiorowo. Ta wolność obejmuje swobodę otrzymywania i przekazywania informacji oraz idei bez przeszkód ze strony oficjalnych władz. To postanowienie nie wyklucza poddania transmisji radiowych, telewizyjnych, kin i podobnych mediów systemowi licencji.

Kto jednak przejmuje się Konstytucją w kraju, w którym rządząca koalicja proponuje likwidację Trybunału Konstytucyjnego, w dodatku do zakazu działania partii opozycyjnych?   


Wszystkie te autokratyczne działania miały miejsce zaledwie w kilka miesięcy od obietnicy Erdoğana rozpoczęcia demokratycznych reform. Ta historia byłaby jednak niepełna bez odrobiny czarnego humoru. Gdzie się podziało 128 miliardów dolarów?


Ta suma odnosi się do rezerw dolarowych sprzedanych przez państwo dla wsparcia tureckiej liry. Rozpoczęto te działania w marcu 2019 roku, podczas kampanii wyborczej do władz lokalnych i nasiliły się w roku 2020, kiedy pandemia obnażyła słabość tureckiej waluty i jej uzależnienie od zewnętrznego wsparcia. Według szacunków banków, w okresie 2019-2020 państwo sprzedało łącznie 128 miliardów dolarów.


Podczas gdy przedstawiciele rządu głucho milczą w tej sprawie, główna partia opozycyjna CHP wystartowała ostatnio z kampanią kompromitowania rządzącej partii Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP), rozmieszczając ogromne afisze na budynkach swojej partii w całym kraju z krótkim pytaniem: „Gdzie jest 128 miliardów dolarów?” Tyle i nic więcej. Żadnych komentarzy, żadnych obraźliwych słów. Tylko pytanie, ale wyjątkowo irytujące, szczególnie w momencie ekonomicznego  kryzysu.         


Turecka policja zaczęła zrywać te afisze bez jakiejkolwiek decyzji sądu. Jak  przyznał jeden z prokuratorów w liście do gubernatora prowincji – „Nie możemy znaleźć żadnej prawnej podstawy, by ogłosić, że te afisze są nielegalne. Musicie je zdjąć powołując się na powody administracyjne.”


W ramach protestu poseł CHP powiesił taki sam afisz w oknie swojego biura w budynku parlamentu. Administracja budynku wysłała samochód straży pożarnej, żeby zdjąć plakat z okna. (Poseł oświadczył, że wywiesi następny.)  


Wysiłki Erdoğana, żeby utrzymać się przy władzy z każdym dniem przyjmują coraz obrzydliwsze formy. Kilka lat temu ówczesny premier Ahmet Davutoğlu gwałtownie zaprzeczał jakoby Turcja była demokracją drugiego sortu. Miał rację. Turcja od tego czasu zmieniła się w demokrację trzeciego sortu.

 

Turkey: How Erdogan’s Pledge for Reform Collapsed in Five Months

Gatestone Institute 29 kwietnia 2021

Tłumaczenie: Andrzej Koraszewski

 Burak Bekdil

Wieloletni publicysta wychodzącej w języku angielskim gazety tureckiej "Hurriyet Daily News", w 2017 zwolniony za publikowanie artykułów na Zachodzie, wyemigrował z Turcji w obawie przed aresztowaniem.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 2195 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Jak “przebudzeni” wymazali w mediach klasę robotniczą i Żydów   Tobin   2022-08-17
Fałszywe oskarżenia i ideologiczne uprzedzenia   Steinberg   2022-08-17
Czym jest proporcjonalność w prawie międzynarodowym, gdy chodzi o Izrael?   Hirsch   2022-08-16
Palestyńczycy popełniają samobójstwa, podczas gdy ich przywódcy żyją w hotelach i willach   Toameh   2022-08-15
Dżihad i pokój, kiedy wyrosną gruszki na wierzbie   Blum   2022-08-13
O różnych formach oderwania od rzeczywistości   Koraszewski   2022-08-13
Biden i bardzo masochistyczny gwóźdź   Taheri   2022-08-12
Co zobaczył Seward w Jerozolimie   Jacoby   2022-08-09
Pandemia małpiego rozumu   Koraszewski   2022-08-08
Dlaczego zachodni dziennikarze omijają temat nepotyzmu i korupcji w Autonomii Palestyńskiej?   Fitzgerald   2022-08-07
Ekoekstremizm rzucił Sri Lankę na kolana   Ridley   2022-08-04
Zielone marzenia, inflacyjne realia   i Hügo Krüger   2022-08-03
Haniebna polityka Unii Europejskiej wobec mułłów w Iranie   Rafizadeh   2022-08-02
Judaizm zasługuje na taki sam szacunek jak islam   Tobin   2022-07-31
Administracja Bidena finansuje antyizraelskie programy szkolne i propagandę nienawiści   Tawil   2022-07-29
Dyskryminacja z miłości i dobrego serca   Koraszewski   2022-07-29
Odkryte taśmy z wyznaniami Eichmanna   Jacoby   2022-07-27
Wycieczka Bidena do szpitala we wschodniej Jerozolimie   Fitzgerald   2022-07-24
Palestyńczycy robią pranie mózgu światu: mały przykład, który demaskuje cały przemysł palestyńskich kłamstw     2022-07-23
Obecność mitu pod strzechą i blachodachówką   Koraszewski   2022-07-23
Administracja Bidena: najbardziej przyjazna dla irańskich mułłów?   Rafizadeh   2022-07-22
Wyzwolenie Arabów z rąk globalnej lewicy   Mansour   2022-07-21
Biznes zawodowych „obrońców praw człowieka”   Koraszewski   2022-07-20
NATO w Madrycie: To nie będzie ostatni szantaż Erdoğana   Bekdil   2022-07-20
Palestyńskie tortury: raport dla ONZ     2022-07-19
UNRWA nadal uczy nienawiści, ale administracji Bidena to nie przeszkadza   Fitzgerald   2022-07-17
Od dziesięcioleci istnieje „Plan Marshalla” dla Palestyńczyków. Nie zadziałał     2022-07-16
Covid, wojna i inne troski   Koraszewski   2022-07-15
Strach i odraza w Iranie   Fitzgerald   2022-07-14
Biblia dla pana proboszcza   Kruk   2022-07-13
Jak naruszyliśmy standardy pewnej „społeczności”   Koraszewski   2022-07-12
Kto ukradł palestyńską ziemię? Jordania   Bard   2022-07-09
Śmierć dziennikarki, kim są winni?   Flatow   2022-07-07
Konformizm w domu wariatów jest strategią przetrwania   Koraszewski   2022-07-06
Wielka Brytania i jej polityka wobec Jerozolimy   Fitzgerald   2022-07-05
Wojny pełne błędnych kalkulacji   i Alberto M. Fernandez   2022-06-30
Najwspanialszy wynalazek ludzkości   Koraszewski   2022-06-30
Kraje arabskie ponownie odtrąciły UNRWA na konferencji o pomocy finansowej     2022-06-30
Sudan: Ludobójstwo, o którym nikt nie mówi   Rehov   2022-06-30
Monolog prowincjonalnego Hamleta   Kruk   2022-06-29
Niech już UNRWA wreszcie umrze   Blum   2022-06-29
Gdzie były media, kiedy niezależne dochodzenie uznało Amnesty International za organizację „instytucjonalnie rasistowską”?   von Koningsveld   2022-06-28
To nie jest artykuł o Shireen Abu Akleh   Collier   2022-06-27
W poszukiwaniu lekarstwa na obłęd   Koraszewski   2022-06-27
Amnesty International UK jest „instytucjonalnie rasistowska”, „kolonialistyczna” – a jej antysemityzm jest z tym ściśle powiązany     2022-06-25
Kiedy aktor jest aktorem   Jacoby   2022-06-24
Burzenie domów i zagarnianie ziemi, o których nikt nie mówi   Toameh   2022-06-23
Dziwaczna francuska sprawiedliwość   Carmon   2022-06-22
Turcja uderza na Irak, Syrię, Cypr i Grecję   Bulut   2022-06-21
Podcast "Guardiana": 34 minuty palestyńskiej propagandy udającej dziennikarstwo   Levick   2022-06-19
„Choroba” przywrócona przez Putina   Taheri   2022-06-18
Podsycanie urojeń Palestyńczyków   Bard   2022-06-18
Mało nas, mało nas do pieczenia chleba   Koraszewski   2022-06-17
Jak UE może chcieć bliższych więzi z Izraelem, finansując równocześnie terrorystyczne organizacje pozarządowe?   Deutsch   2022-06-16
Kilka słów do prezydenta Macrona: Sois Beau Et Tais-Toi   Fitzgerald   2022-06-15
Nuklearne zwycięstwo irańskich mułłów   Rafizadeh   2022-06-14
Co by było, gdyby Izrael traktował Amerykę tak, jak Ameryka traktuje Izrael?   Bard   2022-06-12
Iran: zbliża się lato gniewu   Taheri   2022-06-10
Alternatywny wszechświat palestyńskiej „suwerenności”   Altabef   2022-06-09
Nie zostawiajcie Amerykanów i sojuszników w ciemności   Rafizadeh   2022-06-08
ONZ twierdzi, że Izrael „w przeważającej mierze” ponosi winę za konflikt z Palestyńczykami     2022-06-08
Klinika Odessa - Ostatni felieton Ludwika Lewina   Lewin   2022-06-07
Wyszukiwarka Google promuje antysemityzm   Collier   2022-06-05
Pięćdziesiąt lat temu masakra w Izraelu ujawniła przerażający stan bezpieczeństwa na lotniskach   Gross   2022-06-04
Bibi, PiS, Kafka i pustelnik   Koraszewski   2022-06-03
Dlaczego dla ONZ jedna masakra w meczecie jest o wiele gorsza niż niezliczone masakry w kościołach?   Ibrahim   2022-06-03
Administracja Bidena błędnie rozumie posunięcia Erdoğana   Bekdil   2022-06-01
Oczywista prawda, której świat nie akceptuje: Palestyńczycy są odpowiedzialni za palestyńską przemoc     2022-06-01
Jak zaprzeczyć Holocaustowi, udając że się tego nie robi   Apfel   2022-05-30
Nienawidzący Izraela są naprawdę mistrzami propagandy     2022-05-29
Czy da się naprawić Human Rights Watch?   Steinberg   2022-05-28
Porozmawiajmy o „nakbie” i o tym, kto jest naprawdę odpowiedzialny za cierpienie Palestyńczyków   Tobin   2022-05-27
Czy politycy mogą być racjonalni?   Koraszewski   2022-05-25
Uchodźcy, ekonomia, zazdrość i nienawiść   Koraszewski   2022-05-23
BDS: Rosja versus Izrael   Kontorovich   2022-05-22
Oszałamiające kłamstwo najbardziej wpływowego muzułmanina na świecie   Ibrahim   2022-05-21
Narcyzm moralny i psychologia porażki   Landes   2022-05-20
Dlaczego Erdoğan szantażuje NATO?   Bekdil   2022-05-19
Radości, których dostarcza antysemityzm   Garrard   2022-05-19
Dlaczego Joe Biden ma taką obsesję na punkcie izraelskich osiedli?   Flatow   2022-05-17
Bardzo potrzebny rurociąg EastMed oczekuje na zaaprobowanie   Bergman   2022-05-17
Smutek wolności utopionej w krwi   Koraszewski   2022-05-16
Jak Biden rozpoczął wojnę z MBS, a potem przyszedł żebrać   Abdul-Hussain   2022-05-14
Urok intratnej neutralności   Koraszewski   2022-05-13
Szefowa związku brytyjskich studentów oskarżona o antysemityzm   Wójcik   2022-05-12
Dlaczego Rosja sądziła, że opowiadanie o “nazistach” będzie przekonujące   Franzman   2022-05-09
Rektor Princeton odrzuca wolność słowa i demonizuje jej obrońców   Klainerman   2022-05-07
Błogosławieństwo uczenia się na pamięć   Jacoby   2022-05-06
Wojna Rosji z Ukrainą: Bez szminki   Tsalic   2022-05-03
W redakcji „New York Timesa” słowo „okupowany” sprawia kłopot   Flatow   2022-05-03
Spiskowe teorie szacownego “Guardiana”   Collier   2022-05-01
Czarny Piotruś w rękawie Putina   Koraszewski   2022-04-30
Odstraszanie Chin: USA powinny uzbroić Tajwan po zęby – natychmiast   Chang   2022-04-29
Bliski Wschód: amerykańska wizja   Taheri   2022-04-28
Kursy walut w czasach putinowskiej zarazy   Koraszewski   2022-04-27
Przypomnienie o wszystkich tych palestyńskich uchodźcach   Bard   2022-04-27
Recenzja książki People Love Dead Jews     2022-04-26
Długi zbiór krótkich tematów   Rosenthal   2022-04-25
Turcja: Strzeżcie się islamistów niosących dary   Bekdil   2022-04-23
Dno nienawiści do Izraela   Levick   2022-04-22

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk