Prawda

Poniedziałek, 27 czerwca 2022 - 20:52

« Poprzedni Następny »


Jak impas w sprawie federalnego budżetu pokazał rozłam w sprawie Izraela


Jonathan S. Tobin 2021-10-01

Ulica w San Francisco.
Ulica w San Francisco.

Przywódcy Demokratów przedstawiają odmowę zgody lewego skrzydła na projekt ustawy, który włączał finansowanie systemu obronnego Żelaznej Kopuły, jako drobny błąd taktyczny. Tło tej sprawy jest poważniejsze.

 

System obrony przeciwrakietowej, Żelazna Kopuła, od dawna jest jednym z najmniej kontrowersyjnych aspektów w stosunkach USA- Izrael. Finansowanie tego pomysłu zaaprobowała w zasadzie administracja George’a W. Busha w 2007 roku po tym, jak izraelskie Aerospace Industries i Rafael Advanced Defense Systems wymyśliły projekt. Była to odpowiedź na ciężki ostrzał rakietowy ze strony Hezbollahu w Libanie i Hamasu w Gazie, przed jaką stał Izrael w 2006 roku. Żelazna Kopuła miała dać Izraelowi zdolność zestrzeliwania rakiet i pocisków wystrzelonych na jego wsie, miasta i miasteczka. To znaczyło, że za każdym razem, kiedy te grupy terrorystyczne decydowały się na eskalację konfliktu, Izrael nie będzie musiał wysyłać żołnierzy przez granicę, by zatrzymać ostrzał.


Czysto obronny aspekt Żelaznej Kopuły spowodował, że administracja Obamy kontynuowała finansowanie tego projektu. Obama był opętany ideą zmuszenia Izraela do zaakceptowania palestyńskiego państwa, jak również zatroskany tym, by nie zdenerwować swojego partnera do negocjacji nuklearnych w Iranie, który dawał rozkazy Hezbollahowi. Był zwolennikiem wszystkiego, co jego zdaniem mogło powstrzymać Izrael przed prowadzeniem bardziej zdecydowanej polityki przeciwko terroryzmowi uderzającemu z rządzonej przez Hamas Gazy i z Libanu. Fakt, że pozwoliło mu to także pozować na przyjaciela Izraela mimo jego oczywistej niechęci do tego kraju, było polityczną premią, którą on i inni Demokraci, rozumiejący jak popularne jest żydowskie państwo wśród większości Amerykanów, bardzo chętnie odbierali.


Izrael dostaje rocznie 3,8 miliarda dolarów w ramach pomocy obronnej. Niemal całość tej pomocy musi jednak wydawać w Ameryce. To znaczy, że pakiet pomocowy w rzeczywistości jest w równym stopniu federalnym subwencjonowaniem amerykańskiego przemysłu zbrojeniowego, jak częścią wojny z terroryzmem. Żelazna Kopuła jest jednak finansowana osobno. I dlatego stała się punktem skomplikowanego, ale wiele mówiącego sporu politycznego.


Spikerka Izby Reprezentantów, Nancy Pelosi, stanęła w zeszłym tygodniu przed problemem, kiedy próbowała przepchnąć projekt ustawy, by utrzymać finansowanie rządu USA. Wiedziała, że Republikanie są absolutnie przeciwni jej decyzji, by znowu zwiększyć długi. Choć Republikanie byli podobnie rozrzutni, kiedy chodziło o wydawanie publicznych pieniędzy, ideologiczny zwrot administracji Bidena w lewo i plany olbrzymiego rozszerzenia  uprawnień i wydatków uczyniły, że kompromis fiskalny był niemożliwy.   


W cynicznym planie utrudnienia życia Republikanom wrzuciła więc do projektu budżetu coś, czemu jej przeciwnicy będą mieli trudności ze sprzeciwianiem się: finansowanie Żelaznej Kopuły. Gdyby jej partia zgodziła się na to, Pelosi i inni Demokraci mogliby triumfować, że Republikanie głosowali en masse przeciwko Żelaznej Kopule i bezpieczeństwu Izraela, które dla Republikanów XXI wieku są niezbywalne.  


Nie dostała jednak takiej szansy. A to dlatego, że część jej partii oznajmiła, że oni odmówią głosowania za projektem ustawy, jeśli włączy się do niego Żelazną Kopułę.  

 

Czołowa członkini lewicowego “Squadu”, Alexandria Ocasio-Cortez (D-N.Y.), głośno mówiła o swoim zamiarze obcięcia pomocy dla Izraela, a jej bardziej otwarcie antysemickie towarzyszki - Ilhan Omar (D-Minn.) i Rashida Tlaib (D-Mich.) – zgodziły się, że w żadnym razie nie będą głosowały za finansowaniem system, który unieszkodliwia terrorystyczne rakiety.


Nie były też same. Szeregi “Squadu” rozszerzyły się od czasu wyborów 2020 roku. Cori Bush (D-Mo.) i Jamal Bowman (D-N.Y.) dołączyli do nich, powtarzając ich antyizraelską retorykę. Weterani lewego skrzydła, tacy jak Betty McCollum (D-Minn.) także mówią coraz głośniej o chęci zakończenia sojuszu z Izraelem.


Margines błędu Pelosi w Izbie Reprezentantów, gdzie ma minimalną przewagę nad Republikanami, jest mały. Gdyby to był tylko “Squad”, mogłaby go zignorować. Coraz bardziej lewicowy przechył Demokratów w Izbie Reprezentantów nie jest jednak dłużej kwestią kilku hałaśliwych, szukających rozgłosu osób. Popularność ideologii intersekcjonalności, która fałszywie identyfikuje palestyńską wojnę przeciwko Izraelowi z walką o prawa obywatelskie w Stanach Zjednoczonych, oraz wpływ krytycznej teorii rasy, która w podobny sposób fałszywie określa żydowskie państwo jako beneficjenta „białego przywileju” wobec „ludzi kolorowych”, zmieniły polityczny krajobraz na lewicy.   


Wielu Demokratów, włącznie z przywódcami w Izbie Reprezentantów, nadal określa siebie – i w znacznym stopniu rzeczywiście jest przyjaciółmi Izraela. Jak jednak pokazały negocjacje w sprawie włączenia finansowania Żelaznej Kopuły, nie tylko nie są w stanie kontrolować swoich członków, ale, kiedy przychodzi co do czego, to ci rzekomo marginalni radykałowie dyktują zachowanie.  


Tylko tak można interpretować sytuację, przed jaką stanęli Pelosi i lider większości Izby Reprezentantów, Steny Hoyer. Nie mieliby wystarczającej liczby głosów, by uchwalić ustawę, gdyby zatrzymali w niej Żelazną Kopułę. Z poparciem Rosy DeLauro (D-Conn.),  która jest przewodniczącą kluczowej House Appropriations Committee, antyizraelska frakcja dała Pelosi wyraźny komunikat i, podobnie jak to robiła przez ostatnie dwa lata, kiedy Omar miała być potępiona przez Izbę Reprezentantów za antysemityzm, spikerka poddała się i usunęła Żelazną Kopułę.


Następnie Hoyer przyrzekł przywrócić finansowanie Żelaznej Kopuły w osobnym projekcie ustawy. I, chociaż nic w tym dysfunkcjonalnym Kongresie nie jest pewnością, projekt Hoyera prawdopodobnie przejdzie. [Przeszedł większością 420 głosów za i 9 głosów przeciw. przyp. tłum.] Tak czy inaczej finansowanie Żelaznej Kopuły przez USA będzie kontynuowane.


Dlatego też izraelski rząd, który rozpaczliwie pragnie poparcia ze strony Demokratów, zdecydował na nienadawanie sprawie wielkiego znaczenia z ministrem spraw zagranicznych, Jairem Lapidem, robiącym co w jego mocy, by brzmieć, jak gdyby nie miało to znaczenia.


Problemem tutaj nie jest los finansowania, bo sprawa od początku była bardziej taktycznym manewrem politycznym niż czymkolwiek innym. Problemem jest to, że to lewica zdecydowała uczynić sprawę z systemu obronnego Izraela.


Jak wskazało wielu, którzy są liberalnymi krytykami Izraela, ale nadal twierdzą, że popierają jego prawo do istnienia, atakowanie systemu Żelaznej Kopuły wydawałoby się najsłabszym możliwym argumentem dla wrogów żydowskiego państwa. Jako czysto obronna broń ratuje on życie – tak Żydów, jak Arabów – przez niedopuszczanie, by rakiety terrorystów uderzały w cywilne cele, na które są skierowane. Zgodnie z nadziejami Obamy, jego skuteczność czyni także, że atak naziemny na Gazę jest mniej prawdopodobny za każdym razem, kiedy Hamas decyduje się na podniesienie swojej wiarygodności na palestyńskiej ulicy przez próbę spowodowania ofiar śmiertelnych wśród Izraelczyków, jak to zrobił w maju.


Jak jednak pokazały argumenty nie tylko radykałów z Kongresu, ale także powódź poparcia, jakie otrzymali na liberalnym Twitterze, na coraz bardziej wpływowym lewym skrzydle Partii Demokratycznej nie robi to wrażenia. Uważają, że utrudnianie terrorystom zabijania Żydów (i Arabów) rakietami daje Izraelowi niesprawiedliwą przewagę. Uważają, że w zasadzie Izrael powinien zostać rozbrojony i zmuszony do poddania się żądaniom swoich wrogów. Zamiast pokazywania pragnienia pokoju, ich niechęć do Żelaznej Kopuły pokazuje ich wrogość wobec istnienia żydowskiego państwa, niezależnie od tego, gdzie przebiegają jego granice.  


Jak najdalsza od nieistotnego sporu, sprawa finansowania Żelaznej Kopuły jest kolejną wskazówką zasadniczej zmiany w Partii Demokratycznej, gdzie młodsi i bardziej popularni członkowie lewego skrzydła zaczynają wypychać na boczny tor seniorów (Pelosi ma 81, a Hoyer 82 lata), którzy im przewodzą. Mimo najlepszych prób (włącznie z próbami rządu Izraela) nie da się udawać, że partia popychana przez antysyjonistów i antysemitów, jak ci ze "Squadu" w sprawach finansowania, która otwarcie oręduje za ugłaskaniem Iranu, może być nadal uważana za proizraelską. Opieranie się temu trendowi jest obowiązkiem wielu zwolenników Izraela, którzy pozostają lojalnymi Demokratami; niemniej byłoby nieuczciwością udawanie, że ich walka nie jest bardzo trudna i na długą metę może ponieść porażkę.  


How a budget standoff demonstrated the partisan split over Israel

JNS. Org, 23 września 2021

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaJonathan S. Tobin

Amerykański dziennikarz, redaktor naczelny JNS.org, (Jewish News Syndicate). Komentuje również na łamach National Review, New York Post, The Federalist, w prasie izraelskiej m. in. na łamach Haaretz.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 2153 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

To nie jest artykuł o Shireen Abu Akleh   Collier   2022-06-27
W poszukiwaniu lekarstwa na obłęd   Koraszewski   2022-06-27
Amnesty International UK jest „instytucjonalnie rasistowska”, „kolonialistyczna” – a jej antysemityzm jest z tym ściśle powiązany     2022-06-25
Kiedy aktor jest aktorem   Jacoby   2022-06-24
Burzenie domów i zagarnianie ziemi, o których nikt nie mówi   Toameh   2022-06-23
Dziwaczna francuska sprawiedliwość   Carmon   2022-06-22
Turcja uderza na Irak, Syrię, Cypr i Grecję   Bulut   2022-06-21
Podcast "Guardiana": 34 minuty palestyńskiej propagandy udającej dziennikarstwo   Levick   2022-06-19
„Choroba” przywrócona przez Putina   Taheri   2022-06-18
Podsycanie urojeń Palestyńczyków   Bard   2022-06-18
Mało nas, mało nas do pieczenia chleba   Koraszewski   2022-06-17
Jak UE może chcieć bliższych więzi z Izraelem, finansując równocześnie terrorystyczne organizacje pozarządowe?   Deutsch   2022-06-16
Kilka słów do prezydenta Macrona: Sois Beau Et Tais-Toi   Fitzgerald   2022-06-15
Nuklearne zwycięstwo irańskich mułłów   Rafizadeh   2022-06-14
Co by było, gdyby Izrael traktował Amerykę tak, jak Ameryka traktuje Izrael?   Bard   2022-06-12
Iran: zbliża się lato gniewu   Taheri   2022-06-10
Alternatywny wszechświat palestyńskiej „suwerenności”   Altabef   2022-06-09
Nie zostawiajcie Amerykanów i sojuszników w ciemności   Rafizadeh   2022-06-08
ONZ twierdzi, że Izrael „w przeważającej mierze” ponosi winę za konflikt z Palestyńczykami     2022-06-08
Klinika Odessa - Ostatni felieton Ludwika Lewina   Lewin   2022-06-07
Wyszukiwarka Google promuje antysemityzm   Collier   2022-06-05
Pięćdziesiąt lat temu masakra w Izraelu ujawniła przerażający stan bezpieczeństwa na lotniskach   Gross   2022-06-04
Bibi, PiS, Kafka i pustelnik   Koraszewski   2022-06-03
Dlaczego dla ONZ jedna masakra w meczecie jest o wiele gorsza niż niezliczone masakry w kościołach?   Ibrahim   2022-06-03
Administracja Bidena błędnie rozumie posunięcia Erdoğana   Bekdil   2022-06-01
Oczywista prawda, której świat nie akceptuje: Palestyńczycy są odpowiedzialni za palestyńską przemoc     2022-06-01
Jak zaprzeczyć Holocaustowi, udając że się tego nie robi   Apfel   2022-05-30
Nienawidzący Izraela są naprawdę mistrzami propagandy     2022-05-29
Czy da się naprawić Human Rights Watch?   Steinberg   2022-05-28
Porozmawiajmy o „nakbie” i o tym, kto jest naprawdę odpowiedzialny za cierpienie Palestyńczyków   Tobin   2022-05-27
Czy politycy mogą być racjonalni?   Koraszewski   2022-05-25
Uchodźcy, ekonomia, zazdrość i nienawiść   Koraszewski   2022-05-23
BDS: Rosja versus Izrael   Kontorovich   2022-05-22
Oszałamiające kłamstwo najbardziej wpływowego muzułmanina na świecie   Ibrahim   2022-05-21
Narcyzm moralny i psychologia porażki   Landes   2022-05-20
Dlaczego Erdoğan szantażuje NATO?   Bekdil   2022-05-19
Radości, których dostarcza antysemityzm   Garrard   2022-05-19
Dlaczego Joe Biden ma taką obsesję na punkcie izraelskich osiedli?   Flatow   2022-05-17
Bardzo potrzebny rurociąg EastMed oczekuje na zaaprobowanie   Bergman   2022-05-17
Smutek wolności utopionej w krwi   Koraszewski   2022-05-16
Jak Biden rozpoczął wojnę z MBS, a potem przyszedł żebrać   Abdul-Hussain   2022-05-14
Urok intratnej neutralności   Koraszewski   2022-05-13
Szefowa związku brytyjskich studentów oskarżona o antysemityzm   Wójcik   2022-05-12
Dlaczego Rosja sądziła, że opowiadanie o “nazistach” będzie przekonujące   Franzman   2022-05-09
Rektor Princeton odrzuca wolność słowa i demonizuje jej obrońców   Klainerman   2022-05-07
Błogosławieństwo uczenia się na pamięć   Jacoby   2022-05-06
Wojna Rosji z Ukrainą: Bez szminki   Tsalic   2022-05-03
W redakcji „New York Timesa” słowo „okupowany” sprawia kłopot   Flatow   2022-05-03
Spiskowe teorie szacownego “Guardiana”   Collier   2022-05-01
Czarny Piotruś w rękawie Putina   Koraszewski   2022-04-30
Odstraszanie Chin: USA powinny uzbroić Tajwan po zęby – natychmiast   Chang   2022-04-29
Bliski Wschód: amerykańska wizja   Taheri   2022-04-28
Kursy walut w czasach putinowskiej zarazy   Koraszewski   2022-04-27
Przypomnienie o wszystkich tych palestyńskich uchodźcach   Bard   2022-04-27
Recenzja książki People Love Dead Jews     2022-04-26
Długi zbiór krótkich tematów   Rosenthal   2022-04-25
Turcja: Strzeżcie się islamistów niosących dary   Bekdil   2022-04-23
Dno nienawiści do Izraela   Levick   2022-04-22
Problem z świadkami Boga i z błaznami w kapłańskich szatach   Koraszewski   2022-04-21
Sprawy, których nie zauważają apologeci Putina   Taheri   2022-04-19
Europa kocha Palestyńczyków i udaje, że nie wie dlaczego   Koraszewski   2022-04-17
„Guardian” trzyma się narracji „biernej ofiary” w sprawie arabskiej przestępczości   Levick   2022-04-16
Gaz ziemny dla Hezbollahu, ale nie dla UE?   Bryen   2022-04-15
Nie, Sekretarzu Blinken, palestyński terror nie jest “bezsensowny”   Suissa   2022-04-15
Kiedy rządy stają po stronie antysemitów   Tobin   2022-04-14
“Kiedy Biden zobaczy, że jego błędy szkodzą interesom Ameryki?”   Toameh   2022-04-13
Wielki rosyjski energetyczny przekręt   Meotti   2022-04-12
Wojna zmienia ludzi w bestie   Koraszewski   2022-04-12
To demografia, głupcze!   Bard   2022-04-10
Wykopanie Rosji z Rady Praw Człowieka ONZ jest pustym gestem   Tobin   2022-04-07
Nieskończona ignorancja wiązania potrzeb Ukrainy z izraelską Żelazną Kopułą   Frantzman   2022-04-07
Jak Unia Europejska finansuje działania na Zachodnim Brzegu łamiące międzynarodowe prawo i podważające pokój   Van Koningsveld   2022-04-06
Obywatel i jego ewolucja w czasie i przestrzeni   Koraszewski   2022-04-06
Irański emerytowany generał: Rosja nie powinna być pośrednikiem w rozmowach nuklearnych     2022-04-05
Pod sztandarem walki z faszyzmem i o prawa człowieka   Koraszewski   2022-04-04
Prawdziwy powód krytykowania izraelskiej reakcji pomocowej dla Ukrainy   Altabef   2022-04-04
Oskarżenie o apartheid, Porozumienie Abrahamowe i “właściwa strona historii”     2022-04-03
Co się dzieje w gabinecie Putina?   Koraszewski   2022-04-01
Czy wywiad USA podrasowuje dowody o Iranie?   Bard   2022-03-31
PMW demaskuje żałosne “potępienie” terroru przez Abbasa   Marcus   2022-03-31
Jak Putin wydał miliony na szerzenie fałszywych informacji o szczelinowaniu   Ridley   2022-03-30
Wiara i człowieczeństwo - przypadek islamu   Koraszewski   2022-03-29
Dla Żydów fake news nie zaczynają się od Trumpa – zaczynają się od Al Dury   Amos   2022-03-28
Arabia Saudyjska i ZEA odmawiają poparcia USA przeciwko Rosji, ponieważ USA odmawiają poparcia ich przeciwko Iranowi     2022-03-28
BBC, rewizja historii i wynalezienie starożytnej Palestyny   Collier   2022-03-27
Grupa na wydziale prawa Harvardu, próbuje tak zdefiniować “apartheid”, by pasował do Izraela     2022-03-26
Czekiści z ulicy Sezamkowej   Koraszewski   2022-03-26
“Uczyńmy antyamerykańskie dyktatury znowu wielkimi”   Rafizadeh   2022-03-25
Kolejny palestyński “umiarkowany” jest zdemaskowany   Flatow   2022-03-24
Porażka odstraszania   Stewart   2022-03-24
Posłaniec z nieudanej przeszłości wskazuje ku problematycznej przyszłości   Tobin   2022-03-23
Jak odstraszyć wystraszonego, że nie dość straszy?   Koraszewski   2022-03-21
Czechosłowacka opcja   Rosenthal   2022-03-20
Zwycięzcą w wojnie z Ukrainą nie będzie Rosja ani Ameryka. Będą nim Chiny   Stern   2022-03-19
Jeśli chcesz prawdziwego pokoju, nie nalegaj na podział Jerozolimy, @USAmnIsrael     2022-03-19
Dlaczego świat tak bardzo obchodzi to, co Izrael robi w sprawie Ukrainy?   Tobin   2022-03-18
Amnesty International przyznaje, że chce zniszczenia Izraela   Collier   2022-03-17
Wymyślanie dyskryminacji tam gdzie jej nie ma   Abdul-Hussain   2022-03-16
Przeciwstawianie się Putinowi jest czymś więcej niż sympatią dla słabszego   Tobin   2022-03-15
Sonata na cztery kałachy i czołg   Koraszewski   2022-03-15

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologia


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk