Prawda

Poniedziałek, 29 listopada 2021 - 16:27

« Poprzedni Następny »


Jak impas w sprawie federalnego budżetu pokazał rozłam w sprawie Izraela


Jonathan S. Tobin 2021-10-01

Ulica w San Francisco.
Ulica w San Francisco.

Przywódcy Demokratów przedstawiają odmowę zgody lewego skrzydła na projekt ustawy, który włączał finansowanie systemu obronnego Żelaznej Kopuły, jako drobny błąd taktyczny. Tło tej sprawy jest poważniejsze.

 

System obrony przeciwrakietowej, Żelazna Kopuła, od dawna jest jednym z najmniej kontrowersyjnych aspektów w stosunkach USA- Izrael. Finansowanie tego pomysłu zaaprobowała w zasadzie administracja George’a W. Busha w 2007 roku po tym, jak izraelskie Aerospace Industries i Rafael Advanced Defense Systems wymyśliły projekt. Była to odpowiedź na ciężki ostrzał rakietowy ze strony Hezbollahu w Libanie i Hamasu w Gazie, przed jaką stał Izrael w 2006 roku. Żelazna Kopuła miała dać Izraelowi zdolność zestrzeliwania rakiet i pocisków wystrzelonych na jego wsie, miasta i miasteczka. To znaczyło, że za każdym razem, kiedy te grupy terrorystyczne decydowały się na eskalację konfliktu, Izrael nie będzie musiał wysyłać żołnierzy przez granicę, by zatrzymać ostrzał.


Czysto obronny aspekt Żelaznej Kopuły spowodował, że administracja Obamy kontynuowała finansowanie tego projektu. Obama był opętany ideą zmuszenia Izraela do zaakceptowania palestyńskiego państwa, jak również zatroskany tym, by nie zdenerwować swojego partnera do negocjacji nuklearnych w Iranie, który dawał rozkazy Hezbollahowi. Był zwolennikiem wszystkiego, co jego zdaniem mogło powstrzymać Izrael przed prowadzeniem bardziej zdecydowanej polityki przeciwko terroryzmowi uderzającemu z rządzonej przez Hamas Gazy i z Libanu. Fakt, że pozwoliło mu to także pozować na przyjaciela Izraela mimo jego oczywistej niechęci do tego kraju, było polityczną premią, którą on i inni Demokraci, rozumiejący jak popularne jest żydowskie państwo wśród większości Amerykanów, bardzo chętnie odbierali.


Izrael dostaje rocznie 3,8 miliarda dolarów w ramach pomocy obronnej. Niemal całość tej pomocy musi jednak wydawać w Ameryce. To znaczy, że pakiet pomocowy w rzeczywistości jest w równym stopniu federalnym subwencjonowaniem amerykańskiego przemysłu zbrojeniowego, jak częścią wojny z terroryzmem. Żelazna Kopuła jest jednak finansowana osobno. I dlatego stała się punktem skomplikowanego, ale wiele mówiącego sporu politycznego.


Spikerka Izby Reprezentantów, Nancy Pelosi, stanęła w zeszłym tygodniu przed problemem, kiedy próbowała przepchnąć projekt ustawy, by utrzymać finansowanie rządu USA. Wiedziała, że Republikanie są absolutnie przeciwni jej decyzji, by znowu zwiększyć długi. Choć Republikanie byli podobnie rozrzutni, kiedy chodziło o wydawanie publicznych pieniędzy, ideologiczny zwrot administracji Bidena w lewo i plany olbrzymiego rozszerzenia  uprawnień i wydatków uczyniły, że kompromis fiskalny był niemożliwy.   


W cynicznym planie utrudnienia życia Republikanom wrzuciła więc do projektu budżetu coś, czemu jej przeciwnicy będą mieli trudności ze sprzeciwianiem się: finansowanie Żelaznej Kopuły. Gdyby jej partia zgodziła się na to, Pelosi i inni Demokraci mogliby triumfować, że Republikanie głosowali en masse przeciwko Żelaznej Kopule i bezpieczeństwu Izraela, które dla Republikanów XXI wieku są niezbywalne.  


Nie dostała jednak takiej szansy. A to dlatego, że część jej partii oznajmiła, że oni odmówią głosowania za projektem ustawy, jeśli włączy się do niego Żelazną Kopułę.  

 

Czołowa członkini lewicowego “Squadu”, Alexandria Ocasio-Cortez (D-N.Y.), głośno mówiła o swoim zamiarze obcięcia pomocy dla Izraela, a jej bardziej otwarcie antysemickie towarzyszki - Ilhan Omar (D-Minn.) i Rashida Tlaib (D-Mich.) – zgodziły się, że w żadnym razie nie będą głosowały za finansowaniem system, który unieszkodliwia terrorystyczne rakiety.


Nie były też same. Szeregi “Squadu” rozszerzyły się od czasu wyborów 2020 roku. Cori Bush (D-Mo.) i Jamal Bowman (D-N.Y.) dołączyli do nich, powtarzając ich antyizraelską retorykę. Weterani lewego skrzydła, tacy jak Betty McCollum (D-Minn.) także mówią coraz głośniej o chęci zakończenia sojuszu z Izraelem.


Margines błędu Pelosi w Izbie Reprezentantów, gdzie ma minimalną przewagę nad Republikanami, jest mały. Gdyby to był tylko “Squad”, mogłaby go zignorować. Coraz bardziej lewicowy przechył Demokratów w Izbie Reprezentantów nie jest jednak dłużej kwestią kilku hałaśliwych, szukających rozgłosu osób. Popularność ideologii intersekcjonalności, która fałszywie identyfikuje palestyńską wojnę przeciwko Izraelowi z walką o prawa obywatelskie w Stanach Zjednoczonych, oraz wpływ krytycznej teorii rasy, która w podobny sposób fałszywie określa żydowskie państwo jako beneficjenta „białego przywileju” wobec „ludzi kolorowych”, zmieniły polityczny krajobraz na lewicy.   


Wielu Demokratów, włącznie z przywódcami w Izbie Reprezentantów, nadal określa siebie – i w znacznym stopniu rzeczywiście jest przyjaciółmi Izraela. Jak jednak pokazały negocjacje w sprawie włączenia finansowania Żelaznej Kopuły, nie tylko nie są w stanie kontrolować swoich członków, ale, kiedy przychodzi co do czego, to ci rzekomo marginalni radykałowie dyktują zachowanie.  


Tylko tak można interpretować sytuację, przed jaką stanęli Pelosi i lider większości Izby Reprezentantów, Steny Hoyer. Nie mieliby wystarczającej liczby głosów, by uchwalić ustawę, gdyby zatrzymali w niej Żelazną Kopułę. Z poparciem Rosy DeLauro (D-Conn.),  która jest przewodniczącą kluczowej House Appropriations Committee, antyizraelska frakcja dała Pelosi wyraźny komunikat i, podobnie jak to robiła przez ostatnie dwa lata, kiedy Omar miała być potępiona przez Izbę Reprezentantów za antysemityzm, spikerka poddała się i usunęła Żelazną Kopułę.


Następnie Hoyer przyrzekł przywrócić finansowanie Żelaznej Kopuły w osobnym projekcie ustawy. I, chociaż nic w tym dysfunkcjonalnym Kongresie nie jest pewnością, projekt Hoyera prawdopodobnie przejdzie. [Przeszedł większością 420 głosów za i 9 głosów przeciw. przyp. tłum.] Tak czy inaczej finansowanie Żelaznej Kopuły przez USA będzie kontynuowane.


Dlatego też izraelski rząd, który rozpaczliwie pragnie poparcia ze strony Demokratów, zdecydował na nienadawanie sprawie wielkiego znaczenia z ministrem spraw zagranicznych, Jairem Lapidem, robiącym co w jego mocy, by brzmieć, jak gdyby nie miało to znaczenia.


Problemem tutaj nie jest los finansowania, bo sprawa od początku była bardziej taktycznym manewrem politycznym niż czymkolwiek innym. Problemem jest to, że to lewica zdecydowała uczynić sprawę z systemu obronnego Izraela.


Jak wskazało wielu, którzy są liberalnymi krytykami Izraela, ale nadal twierdzą, że popierają jego prawo do istnienia, atakowanie systemu Żelaznej Kopuły wydawałoby się najsłabszym możliwym argumentem dla wrogów żydowskiego państwa. Jako czysto obronna broń ratuje on życie – tak Żydów, jak Arabów – przez niedopuszczanie, by rakiety terrorystów uderzały w cywilne cele, na które są skierowane. Zgodnie z nadziejami Obamy, jego skuteczność czyni także, że atak naziemny na Gazę jest mniej prawdopodobny za każdym razem, kiedy Hamas decyduje się na podniesienie swojej wiarygodności na palestyńskiej ulicy przez próbę spowodowania ofiar śmiertelnych wśród Izraelczyków, jak to zrobił w maju.


Jak jednak pokazały argumenty nie tylko radykałów z Kongresu, ale także powódź poparcia, jakie otrzymali na liberalnym Twitterze, na coraz bardziej wpływowym lewym skrzydle Partii Demokratycznej nie robi to wrażenia. Uważają, że utrudnianie terrorystom zabijania Żydów (i Arabów) rakietami daje Izraelowi niesprawiedliwą przewagę. Uważają, że w zasadzie Izrael powinien zostać rozbrojony i zmuszony do poddania się żądaniom swoich wrogów. Zamiast pokazywania pragnienia pokoju, ich niechęć do Żelaznej Kopuły pokazuje ich wrogość wobec istnienia żydowskiego państwa, niezależnie od tego, gdzie przebiegają jego granice.  


Jak najdalsza od nieistotnego sporu, sprawa finansowania Żelaznej Kopuły jest kolejną wskazówką zasadniczej zmiany w Partii Demokratycznej, gdzie młodsi i bardziej popularni członkowie lewego skrzydła zaczynają wypychać na boczny tor seniorów (Pelosi ma 81, a Hoyer 82 lata), którzy im przewodzą. Mimo najlepszych prób (włącznie z próbami rządu Izraela) nie da się udawać, że partia popychana przez antysyjonistów i antysemitów, jak ci ze "Squadu" w sprawach finansowania, która otwarcie oręduje za ugłaskaniem Iranu, może być nadal uważana za proizraelską. Opieranie się temu trendowi jest obowiązkiem wielu zwolenników Izraela, którzy pozostają lojalnymi Demokratami; niemniej byłoby nieuczciwością udawanie, że ich walka nie jest bardzo trudna i na długą metę może ponieść porażkę.  


How a budget standoff demonstrated the partisan split over Israel

JNS. Org, 23 września 2021

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaJonathan S. Tobin

Amerykański dziennikarz, redaktor naczelny JNS.org, (Jewish News Syndicate). Komentuje również na łamach National Review, New York Post, The Federalist, w prasie izraelskiej m. in. na łamach Haaretz.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 1967 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Spotkanie dziewczęcego klubu książki z laureatką Pokojowej Nagrody Nobla anulowane z powodu potencjalnej „islamofobii”   Coyne   2021-11-29
Brytyjskie uniwersytety na liście plac islamskich reżimów   Meotti   2021-11-28
Umyślna ślepota wobec związków palestyńskich NGO z terrorem   Steinberg   2021-11-26
Rzecz o etyce w szkole i poza szkołą    Koraszewski   2021-11-25
Łamanie praw człowieka: Unia Europejska pozwala irańskim mułłom na całkowitą bezkarność   Rafizadeh   2021-11-23
Proces Kafki w trzech aktach   Rosenthal   2021-11-20
Zena Agha pisze do “New York Timesa”   Fitzgerald   2021-11-20
Europa przeciwko Żydom: podwykonawcy   Koraszewski   2021-11-19
Kampania Autonomii Palestyńskiej przeciwko palestyńskim NGO   Toameh   2021-11-18
Informacje o prześladowaniach chrześcijan przez muzułmanów obrażają „standardy” Facebooka   Ibrahim   2021-11-18
Były urzędnik byłego Departamentu Stanu mówi, że prawda i fałsz są równe.   Flatow   2021-11-17
UNRWA – najgorsza rzecz, jaka przydarzyła się Palestyńczykom   Marcus   2021-11-15
Dlaczego palestyńska polityka Bidena nie przyniesie pokoju   Toameh   2021-11-13
Czy ruch “przebudzonych” spycha Brytyjczyków na prawo?   Coyne   2021-11-13
"Guardian" Palsplains antysemityzm   Levick   2021-11-12
Nie uchwalajcie ustawy przeciw LGBT   Igwe   2021-11-10
“New York Times”, Izrael i “skradzione palestyńskie potrawy”   Fitzgerald   2021-11-09
Chiny: Ryzykowna zmiana ideologiczna   Taheri   2021-11-08
Niebezpieczna polityka UE wobec mułłów w Iranie   Rafizadeh   2021-11-06
„Guardian” umniejsza terror LFWP, zbywa ich związki z NGO „praw człowieka”   Levick   2021-11-05
Antyizraelska opowieść Amnesty International o Wujku Meena, skierowana do dzieci, jest jeszcze gorsza niż informowano     2021-11-04
Nawet  Szwecja zastanawia się nad dalszą pomocą dla Autonomii Palestyńskiej; a co z USA?   Flatow   2021-11-01
Śmietanka akademicka przeciwko Żydom    Collier   2021-10-31
Ulice, pomniki i gniewu nawyki   Koraszewski   2021-10-30
Mułłowie w Iranie i Chiny wzmocnieni przez administrację Bidena   Rafizadeh   2021-10-27
Miecz Damoklesa nad wolną myślą w Egipcie (i gdzie indziej)   Fernandez   2021-10-25
Konsulat USA w Jerozolimie ponownie podzieli miasto   i Maurice Hirsch   2021-10-23
Bardzo ważna książka o “Trans”   Bawer   2021-10-23
Władcy na glinianych nogach   Fernandez   2021-10-22
Koszty finansowe błędnej świadomości   Koraszewski   2021-10-20
Wielkie zwycięstwo krytycznej teorii rasy wraz z nowymi wymaganiami otrzymania dyplomu   Tobin   2021-10-20
Branie zakładników przez irański reżim: gdzie jest Zachód i ONZ?   Rafizadeh   2021-10-19
Od czegoś trzeba zacząć…   Koraszewski   2021-10-17
Marina i reszta   Łukaszewski   2021-10-14
Dlaczego USA chcą palestyńskiego konsulatu w Jerozolimie   Kontorovich   2021-10-14
Biden ignoruje stanowisko Palestyńczyków   Tawil   2021-10-13
Taniec pijanych motyli   Koraszewski   2021-10-11
Facebook – przestój i panika   Collins   2021-10-09
Aktywiści, którzy serwują połowę wiadomości   Abdul-Hussain   2021-10-08
Dalsze próby uratowania afgańskich kobiet to “jedyna rzecz, jaką możemy zrobić”   Chesler   2021-10-06
Korzenie kryzysu energetycznego   Ridley   2021-10-05
Joe Biden mówi podczas Zgromadzenia Ogólnego ONZ o potrzebie “suwerennego i demokratycznego państwa palestyńskiego”   Fitzgerald   2021-10-03
Jak impas w sprawie federalnego budżetu pokazał rozłam w sprawie Izraela   Tobin   2021-10-01
Kraj NATO, sojusznik Rosji i przyjaciel talibów   Bekdil   2021-09-30
Dlaczego Arabowie nie ufają już Bractwu Muzułmańskiemu?   Toameh   2021-09-29
Dlaczego Irakijczycy nienawidzą Palestyny   Abdul-Hussain   2021-09-29
Sudańskie pułapki na drodze do reform   Fernandez   2021-09-28
Nie ma powodu by przepraszać za ujawnianie hipokryzji   Bard   2021-09-25
Szczęśliwi na widok pokonanej Ameryki   Abdul-Hussain   2021-09-24
Antysemityzm  jest naszym nieszczęściem   Koraszewski   2021-09-24
Arabskie dążenia do lepszego przestrzegania praw człowieka powinny być chwalone, a nie wyśmiewane     2021-09-22
Talibowie domagają się miliarda dolarów pomocy   Fitzgerald   2021-09-21
Źródła ubóstwa narodów   Koraszewski   2021-09-20
Stanisław Lem - pisarz, który widział więcej niż inni   Ferus   2021-09-19
Jak Associated Press łagodzi obraz terrorystów Hamasu   Fitzgerald   2021-09-19
Dyskusja o antysemityzmie wymaga uczciwości   Tobin   2021-09-17
Ucieczka z Afganistanu   Rosenthal   2021-09-16
Palestyńczycy: Dlaczego środki pomocowe Bidena nie przyniosą pokoju   Toameh   2021-09-16
Dziwny apel do teoretycznie przyzwoitych   Koraszewski   2021-09-15
Nie ma niczego takiego jak palestyński terrorysta   Flatow   2021-09-13
Lepiej poczekać z nawiązywaniem stosunków z talibami   Taheri   2021-09-13
Ocena dwóch katastrof z września 2001 roku   Glick   2021-09-12
Wielka Brytania: Witamy w Średniowieczu roku 2021   Ash   2021-09-10
Nowe próby wybielania haniebnej postawy papieża Piusa XII podczas Holocaustu     2021-09-09
Długi marsz przebudzeńców   Koraszewski   2021-09-09
Opatrywanie wielkich dzieł sztuki ostrzeżeniami dla wrażliwych jest brakiem zrozumienia istoty sztuki   Tobin   2021-09-08
Co byłoby, gdyby palestyńscy uchodźcy byli …. ?   Oz   2021-09-07
Przekazanie Afganistanu talibom nie pomaga strategicznym priorytetom Ameryki; sabotuje je   Carmon   2021-09-07
Nawet antysemici kochają martwych Żydów   Koraszewski   2021-09-06
Słaby koń raz jeszcze   Jacoby   2021-09-06
Biuro podróży Bidena w Kabulu   Taheri   2021-09-04
Upadłe państwo Libanu zwalcza “normalizację” stosunków z Izraelem   Toameh   2021-09-03
Nie ma boga nad Godota, a Godek jest jego posłanką   Koraszewski   2021-09-02
Kto oślepił Mohammada Szabana?   Fitzgerald   2021-09-02
Polityka zagraniczna Bidena jest nie do utrzymania   Bard   2021-09-01
Korzenie klęski Ameryki   Glick   2021-08-29
Tożsamość i pamięć zakodowana w DNA   Ibrahim   2021-08-28
Miłość ponad kolorem skóry   Jacoby   2021-08-27
"Pan Hitler mnie oszukał"   Koraszewski   2021-08-26
Powrót pokusy socjalizmu   Jacoby   2021-08-25
Jak daleko jest Kabul od Polski?   Koraszewski   2021-08-23
BBC przewodzi światu w walce z Izraelem   Kemp   2021-08-22
Biden popiera okupację   Flatow   2021-08-21
Pomarańczowa alternatywa w czasach Internetu   Koraszewski   2021-08-21
Klęska w Afganistanie i problem uchodźców   Bekdil   2021-08-20
Ratowanie tylko jednej afgańskiej kobiety   Chesler   2021-08-17
Arabowie świętują upadek islamistów w Tunezji   Toameh   2021-08-17
Żadna “inwestycja” USA nie wypłaca tak dużych i stałych dywidend jak inwestycja w Izrael   Fithzgerald   2021-08-15
Klimat, klimat pokaż rogi…   Koraszewski   2021-08-14
Jak Zachód się zgubił   Rosenthal   2021-08-13
Rozchodzą się drogi Turcji i Zachodu   Bekdil   2021-08-12
Media porzuciły fakty, żeby mówić o “anielskich” palestyńskich aktywistach   Levick   2021-08-11
Do administracji Bidena: Żadnej wizy, żadnych negocjacji z masowym mordercą z irańskiego reżimu   Rafizadeh   2021-08-09
Inkluzywna ekskluzywność   Bawer   2021-08-07
Cicho płynie główny ściek   Koraszewski   2021-08-05
Palestyńczycy oskarżają Hamas o magazynowanie broni na cywilnych terenach   Fitzgerald   2021-08-02
Arabowie ostrzegają Bidena: Wojna z terroryzmem nie jest skończona   Toameh   2021-08-02
Robert Spencer – gwałtowny ekstremista   Koraszewski   2021-07-31
Biden i potrzeba długiej łyżki w Wiedniu   Taheri   2021-07-30
Wiara, woda, odsalanie i inne problemy   Koraszewski   2021-07-29

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo

Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk