Prawda

Czwartek, 21 października 2021 - 03:07

« Poprzedni Następny »


Irracjonalna, niebezpieczna polityka wobec Iranu nie jest przypadkiem


Vic Rosenthal 2021-04-18

Irańczycy protestujący przeciw polityce ajatollahów, styczeń 2020 (Źródło: Wikipedia)
Irańczycy protestujący przeciw polityce ajatollahów, styczeń 2020 (Źródło: Wikipedia)

Ludzie Joego Bidena mówią, że jego działania, by powrócić do JCPOA Baracka Obamy, nuklearnego porozumienia z Iranem, jest jedyną rozsądną drogą. Twierdzą, że polityka “maksymalnego nacisku” Donalda Trumpa zawiodła, czego dowodem jest podpisanie przez Iran 25-letniego porozumienia o współpracy gospodarczej i strategicznej z Chinami. Mówią także, że Iran odpowiedział przez nasilenie naruszeń porozumienia.


Chociaż początkowo słowa Bidena były ostre i mówił, że USA nie osłabią sankcji zanim Iran nie powróci do podporządkowania się pierwotnemu porozumieniu przez zakończenie wzbogacania uranu do 20% , zredukowanie zapasu wzbogaconego materiału i kilka innych spraw, amerykańskie zdecydowanie wydawało się szybko zanikać w obliczu irańskiego uporu. Człowiek, którego prezydent obarczył odpowiedzialnością za negocjacje, Robert Malley, powiedział, że woli najpierw powrót do mniej lub bardziej pierwotnej umowy, a później próbę wynegocjowania nowej, lepszej. To nie wygląda mądrze. Jeśli USA zrezygnują z nacisku przez usunięcie sankcji, dlaczego Irańczycy mieliby chcieć nowych negocjacji później tylko po to, żeby otrzymać umowę, która jest dla nich gorsza?

 

Pierwotna umowa była po prostu katastrofalna. Usuwała restrykcje nałożone na Iran przez Układ o Nierozprzestrzenianiu Broni Jądrowej (NPT), który Iran podpisał, oraz kończyła międzynarodowe sankcje zgodne z rezolucjami Rady Bezpieczeństwa, których celem było zmuszenie Iranu, by zrezygnował z nuklearnych ambicji. Ta umowa dawała Iranowi bezprecedensowe “prawo do wzbogacania” uranu, jakiego odmawiał mu NPT, z ograniczeniami, które miały zostać usunięte po dziesięciu latach. Te dziesięć lat wkrótce minie, w 2025 roku, a potem nie będzie żadnych ograniczeń programu nuklearnego Iranu.    

 

Nawet te tymczasowe ograniczenia były technicznie niewystarczające, tak samo jak niewystarczające były zasady inspekcji, które miały dziury na tyle wielkie, że mogłyby przez nie przejeżdżać bez trudu olbrzymie ciężarówki. Jako korzyść uboczna dla Iranu rezolucje Rady Bezpieczeństwa, które zabraniały Iranowi prac nad pociskami balistycznymi, zastąpiono rezolucją, która tylko “wzywała” Iran do wyrzeczenia się takiej technologii (od tego czasu Iran rozwinął produkcję takich pocisków). Nie jest przesadą powiedzenie, jak to zrobił premier Netanjahu w 2019 roku, że ta umowa “utorowała drogę Iranu” do broni nuklearnej i środków jej dostarczenia, zamiast blokowania jej.

 

Szczęścia dopełnił zastrzyk gotówki, jakiego dostarczył JCPOA, której Iran natychmiast użył do opłacenia interwencji w syryjskiej wojnie domowej, zbrojenia szyitów w Iraku, wsparcia rebeliantów Huti w Jemenie oraz ich ataków na Arabię Saudyjską i, oczywiście, do dalszego rozbudowywania arsenału pocisków Hezbollahu i Hamasu  – które irański reżim zamierza użyć jako głównej broni w kampanii wymazywania Izraela z mapy (jego pociski z głowicami jądrowymi dostarczą parasola przeciwko izraelskiemu odwetowi).


Trump odwrócił politykę Obamy, wycofał się z umowy i ponownie narzucił sankcje, by naciskać na Iran ekonomicznie. Albo reżim upadnie, albo Iran będzie musiał zaakceptować rzeczywiste ograniczenia programu nuklearnego i pocisków balistycznych. Sankcje zmiażdżyły irańską gospodarkę i w połączeniu z epidemią Covidu i krajową opozycją irańską, przyparły reżim do ściany. Ajatollahowie wyraźnie zrozumieli to i nawet próbowali wpłynąć na amerykańskie wybory 2020 roku działając przeciwko wyborowi Trumpa.

 

Twierdzenie, że program Trumpa nie działał, jest zwyczajnie fałszywe – reżim po prostu był w stanie wytrwać do jego odejścia z urzędu. Czego “New York Times” et al nie wspominają, to że porozumienie z Chinami, wzbogacanie do 20%wprowadzenie centryfug nowej generacji, które są zakazane przez JCPOA, nie zdarzyło się aż do 2021 roku, kiedy Trump już odszedł albo właśnie miał odejść. Chińczycy niewątpliwie wiedzieli, że Trump wziąłby ekonomiczny odwet, gdyby zawarli porozumienie z Iranem podczas jego kadencji. A reżim irański wyraźnie bał się prezydenta USA, który wyeliminował Kasema Solejmaniego, najgroźniejszego od dziesięcioleci pojedynczego agenta terroru.  

 

Polityka Bidena – lub kogokolwiek, kto podejmuje za niego decyzje – wzmocni reżim irański i umożliwi mu osiągnięcie jego celów. A te cele są dość ambitne: ustanowienie szyickiego kalifatu w regionie, zmiana władz w wielu krajach (np., w Arabii Saudyjskiej, ZEA, Bahrajnie), zniszczenie państwa żydowskiego, kontrola wszystkich bliskowschodnich rezerw paliw kopalnych i tak dalej. Irański ekspansjonizm już zamienił Liban, Syrię i Jemen w upadłe państwa, których ludność niesłychanie cierpi z tego powodu.


Jeśli Iran będzie kontynuował program nuklearny poza czerwoną linię Izraela, lub jeśli rozkaże swoim marionetkom zaatakowanie Izraela, wynikiem będzie regionalna wojna. Taka wojna będzie katastrofalna, szczególnie dla Libanu, którego południową część Hezbollah zamienił w jedną wielką bazę wyrzutni dla, jak się szacuje, 130 tysięcy rakiet i pocisków skierowanych na Izrael. Obronny potencjał Izraela, chociaż najnowocześniejszy na świecie, nie może poradzić sobie z tak zmasowanym atakiem rakietowym, a więc niezbędna będzie reakcja – zbombardowanie południowego Libanu. To spowoduje tysiące ofiar śmiertelnych w kraju już cierpiącym z powodu chorób i całkowitego załamania się gospodarczego.  


Reżim w Iranie jasno pokazał, że Ameryka, “Wielki Szatan”, jest jego największym wrogiem. Iran bezpośrednio i przez swoje marionetki zabijał Amerykanów w Libanie i w Iraku. Będzie współpracował z innymi wrogami USA, by zaszkodzić Ameryce tak bardzo jak tylko będzie mógł. Odgrywał także rolę w atakach z 9/11. Nie jest niewyobrażalne, że może dostarczyć terrorystom materiału jądrowego w celu ataku na Amerykę, starając się równocześnie ukryć  swoją odpowiedzialność.

 

Czy umożliwienie temu reżimowi przejęcia regionu i dokończenia nuklearnego projektu jest w narodowym interesie Ameryki? Nie sądzę. Najlepszym sposobem zapobieżenia temu jest powrót USA do polityki maksymalnego nacisku: zdławienia go ekonomicznie tak, że nie będzie miał innego wyboru jak odejście od agresji, albo też upadnie i zostanie zastąpiony przez bardziej umiarkowany rząd, jakiego pragnie większość irańskiej ludności.


Powiedziawszy to, jestem pewien, że to się nie zdarzy. Tym, co się dzieje, jest coś więcej niż tylko odrzucenie polityki Trumpa. Niezależnie od tego, kto stoi za projektem wzmocnienia irańskiego reżimu i umożliwienia mu osiągnięcia jego celów, musi wiedzieć, co robi i musi podzielać te cele. Ideologia mianowanych funkcjonariuszy amerykańskiej administracji jest zbyt spójna, historyczne precedensy zbyt wyraźne i funkcjonująca propagandowa jaskinia ech zbyt zręczna, by nie było to świadome.

 

Izrael może bronić tylko siebie. Do Amerykanów należy zrobienie wszystkiego, co konieczne, by zawrócić ich kraj z tej niebezpiecznej drogi.


Irrational, Dangerous Iran Policy is No Accident

11 kwietnia 2021

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaVic Rosenthal

Urodzony w Stanach Zjednoczonych, studiował informatykę i filozofię na  University of Pittsburgh. Zajmował się rozwijaniem programów komputerowych. Mieszka obecnie w Izraelu. Publikuje w izraelskiej prasie. Jego artykuły często zamieszcza Elder of Ziyon.  


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 1938 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Koszty finansowe błędnej świadomości   Koraszewski   2021-10-20
Wielkie zwycięstwo krytycznej teorii rasy wraz z nowymi wymaganiami otrzymania dyplomu   Tobin   2021-10-20
Branie zakładników przez irański reżim: gdzie jest Zachód i ONZ?   Rafizadeh   2021-10-19
Od czegoś trzeba zacząć…   Koraszewski   2021-10-17
Marina i reszta   Łukaszewski   2021-10-14
Dlaczego USA chcą palestyńskiego konsulatu w Jerozolimie   Kontorovich   2021-10-14
Biden ignoruje stanowisko Palestyńczyków   Tawil   2021-10-13
Taniec pijanych motyli   Koraszewski   2021-10-11
Facebook – przestój i panika   Collins   2021-10-09
Aktywiści, którzy serwują połowę wiadomości   Abdul-Hussain   2021-10-08
Dalsze próby uratowania afgańskich kobiet to “jedyna rzecz, jaką możemy zrobić”   Chesler   2021-10-06
Korzenie kryzysu energetycznego   Ridley   2021-10-05
Joe Biden mówi podczas Zgromadzenia Ogólnego ONZ o potrzebie “suwerennego i demokratycznego państwa palestyńskiego”   Fitzgerald   2021-10-03
Jak impas w sprawie federalnego budżetu pokazał rozłam w sprawie Izraela   Tobin   2021-10-01
Kraj NATO, sojusznik Rosji i przyjaciel talibów   Bekdil   2021-09-30
Dlaczego Arabowie nie ufają już Bractwu Muzułmańskiemu?   Toameh   2021-09-29
Dlaczego Irakijczycy nienawidzą Palestyny   Abdul-Hussain   2021-09-29
Sudańskie pułapki na drodze do reform   Fernandez   2021-09-28
Nie ma powodu by przepraszać za ujawnianie hipokryzji   Bard   2021-09-25
Szczęśliwi na widok pokonanej Ameryki   Abdul-Hussain   2021-09-24
Antysemityzm  jest naszym nieszczęściem   Koraszewski   2021-09-24
Arabskie dążenia do lepszego przestrzegania praw człowieka powinny być chwalone, a nie wyśmiewane     2021-09-22
Talibowie domagają się miliarda dolarów pomocy   Fitzgerald   2021-09-21
Źródła ubóstwa narodów   Koraszewski   2021-09-20
Stanisław Lem - pisarz, który widział więcej niż inni   Ferus   2021-09-19
Jak Associated Press łagodzi obraz terrorystów Hamasu   Fitzgerald   2021-09-19
Dyskusja o antysemityzmie wymaga uczciwości   Tobin   2021-09-17
Ucieczka z Afganistanu   Rosenthal   2021-09-16
Palestyńczycy: Dlaczego środki pomocowe Bidena nie przyniosą pokoju   Toameh   2021-09-16
Dziwny apel do teoretycznie przyzwoitych   Koraszewski   2021-09-15
Nie ma niczego takiego jak palestyński terrorysta   Flatow   2021-09-13
Lepiej poczekać z nawiązywaniem stosunków z talibami   Taheri   2021-09-13
Ocena dwóch katastrof z września 2001 roku   Glick   2021-09-12
Wielka Brytania: Witamy w Średniowieczu roku 2021   Ash   2021-09-10
Nowe próby wybielania haniebnej postawy papieża Piusa XII podczas Holocaustu     2021-09-09
Długi marsz przebudzeńców   Koraszewski   2021-09-09
Opatrywanie wielkich dzieł sztuki ostrzeżeniami dla wrażliwych jest brakiem zrozumienia istoty sztuki   Tobin   2021-09-08
Co byłoby, gdyby palestyńscy uchodźcy byli …. ?   Oz   2021-09-07
Przekazanie Afganistanu talibom nie pomaga strategicznym priorytetom Ameryki; sabotuje je   Carmon   2021-09-07
Nawet antysemici kochają martwych Żydów   Koraszewski   2021-09-06
Słaby koń raz jeszcze   Jacoby   2021-09-06
Biuro podróży Bidena w Kabulu   Taheri   2021-09-04
Upadłe państwo Libanu zwalcza “normalizację” stosunków z Izraelem   Toameh   2021-09-03
Nie ma boga nad Godota, a Godek jest jego posłanką   Koraszewski   2021-09-02
Kto oślepił Mohammada Szabana?   Fitzgerald   2021-09-02
Polityka zagraniczna Bidena jest nie do utrzymania   Bard   2021-09-01
Korzenie klęski Ameryki   Glick   2021-08-29
Tożsamość i pamięć zakodowana w DNA   Ibrahim   2021-08-28
Miłość ponad kolorem skóry   Jacoby   2021-08-27
"Pan Hitler mnie oszukał"   Koraszewski   2021-08-26
Powrót pokusy socjalizmu   Jacoby   2021-08-25
Jak daleko jest Kabul od Polski?   Koraszewski   2021-08-23
BBC przewodzi światu w walce z Izraelem   Kemp   2021-08-22
Biden popiera okupację   Flatow   2021-08-21
Pomarańczowa alternatywa w czasach Internetu   Koraszewski   2021-08-21
Klęska w Afganistanie i problem uchodźców   Bekdil   2021-08-20
Ratowanie tylko jednej afgańskiej kobiety   Chesler   2021-08-17
Arabowie świętują upadek islamistów w Tunezji   Toameh   2021-08-17
Żadna “inwestycja” USA nie wypłaca tak dużych i stałych dywidend jak inwestycja w Izrael   Fithzgerald   2021-08-15
Klimat, klimat pokaż rogi…   Koraszewski   2021-08-14
Jak Zachód się zgubił   Rosenthal   2021-08-13
Rozchodzą się drogi Turcji i Zachodu   Bekdil   2021-08-12
Media porzuciły fakty, żeby mówić o “anielskich” palestyńskich aktywistach   Levick   2021-08-11
Do administracji Bidena: Żadnej wizy, żadnych negocjacji z masowym mordercą z irańskiego reżimu   Rafizadeh   2021-08-09
Inkluzywna ekskluzywność   Bawer   2021-08-07
Cicho płynie główny ściek   Koraszewski   2021-08-05
Palestyńczycy oskarżają Hamas o magazynowanie broni na cywilnych terenach   Fitzgerald   2021-08-02
Arabowie ostrzegają Bidena: Wojna z terroryzmem nie jest skończona   Toameh   2021-08-02
Robert Spencer – gwałtowny ekstremista   Koraszewski   2021-07-31
Biden i potrzeba długiej łyżki w Wiedniu   Taheri   2021-07-30
Wiara, woda, odsalanie i inne problemy   Koraszewski   2021-07-29
Wikipedia prowadzi wojnę z Żydami   Collier   2021-07-27
Dlaczego Al-Aksa jest niedostępna dla Żydów?   Abdul-Hussain   2021-07-26
"Jeśli nie masz wolności słowa, nie jesteś wolny". Uchodźcy z krajów komunistycznych przerażeni Ameryką   Meotti   2021-07-26
To komunizm, a nie embargo USA, jest powodem kubańskiego cierpienia   Jacoby   2021-07-23
Masz zły dzień? Obwiń Izrael   Abdul-Hussain   2021-07-20
Specjalista z West Point twierdzi, że uderzenie IDF w wieżowiec Al Jalaa Tower było legalne     2021-07-12
Szlachetne zdrowie (psychiczne) w czasach pandemii   Koraszewski   2021-07-08
Ateny, Sparta i nora królika   Koraszewski   2021-07-03
Irańska polityka administracji Bidena: dużo marchewki, ale kija brak   Rafizadeh   2021-07-01
Dziennikarstwo umiera w jasnym świetle dnia   Tobin   2021-06-27
Co dziś myślą palestyńscy Arabowie?   Roth   2021-06-25
Waszyngton, dwójmyślenie i umowa z Iranem   Blum   2021-06-24
Biden powraca do polityki zaprojektowanej przez Bakera-Hamiltona-Rhodesa   Rosenthal   2021-06-22
Fiasko ze szczepionkami: Palestyńscy przywódcy i NGO “praw człowieka” bardziej nienawidzą Izraela niż cenią życie Palestyńczyków     2021-06-21
Opowieści z Gazy, o których zachodnie media NIGDY nie informują     2021-06-17
Biden i plan gry ajatollaha   Taheri   2021-06-15
Kandydaci do Nagrody za Hucpę   Collins   2021-06-14
200 dziennikarzy popiera kłamstwa o Izraelu     2021-06-12
Dlaczego Stany Zjednoczone mają dawać palestyńskim dyktatorom jakąkolwiek pomoc?   Fitzgerald   2021-06-10
Konwalie na byłym cmentarzu   Ferus   2021-05-30
Tak pięknie kwitną konwalie   Koraszewski   2021-05-27
Kochający Hitlera i Stalina socjalista, którego pomnika nikt nie ruszy   Greenfield   2021-05-25
Biedni Amerykanie walczą z rasizmem   Koraszewski   2021-05-22
Czego Palestyńczycy mogliby się nauczyć od Niemców Sudeckich   Schwarz   2021-05-20
Odpowiedź senatorowi Bernie Sandersowi   Harris   2021-05-20
Amerykanie mają prawo wiedzieć o nadchodzącej umowie Bidena z irańskimi mułłami   Rafizadeh   2021-05-19
Biden i Iran: pokusa uratowania zombi   Taheri   2021-05-18
Jak zapewnić powtarzanie rakietowych ataków Hamasu   Dershowitz   2021-05-15
Liberalna reakcja na Tima Scotta pokazuje, że rasizm stał się bronią polityczną   Tobin   2021-05-13

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Bohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotu


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk