Prawda

Niedziela, 9 maja 2021 - 02:45

« Poprzedni Następny »


Irracjonalna, niebezpieczna polityka wobec Iranu nie jest przypadkiem


Vic Rosenthal 2021-04-18

Irańczycy protestujący przeciw polityce ajatollahów, styczeń 2020 (Źródło: Wikipedia)
Irańczycy protestujący przeciw polityce ajatollahów, styczeń 2020 (Źródło: Wikipedia)

Ludzie Joego Bidena mówią, że jego działania, by powrócić do JCPOA Baracka Obamy, nuklearnego porozumienia z Iranem, jest jedyną rozsądną drogą. Twierdzą, że polityka “maksymalnego nacisku” Donalda Trumpa zawiodła, czego dowodem jest podpisanie przez Iran 25-letniego porozumienia o współpracy gospodarczej i strategicznej z Chinami. Mówią także, że Iran odpowiedział przez nasilenie naruszeń porozumienia.


Chociaż początkowo słowa Bidena były ostre i mówił, że USA nie osłabią sankcji zanim Iran nie powróci do podporządkowania się pierwotnemu porozumieniu przez zakończenie wzbogacania uranu do 20% , zredukowanie zapasu wzbogaconego materiału i kilka innych spraw, amerykańskie zdecydowanie wydawało się szybko zanikać w obliczu irańskiego uporu. Człowiek, którego prezydent obarczył odpowiedzialnością za negocjacje, Robert Malley, powiedział, że woli najpierw powrót do mniej lub bardziej pierwotnej umowy, a później próbę wynegocjowania nowej, lepszej. To nie wygląda mądrze. Jeśli USA zrezygnują z nacisku przez usunięcie sankcji, dlaczego Irańczycy mieliby chcieć nowych negocjacji później tylko po to, żeby otrzymać umowę, która jest dla nich gorsza?

 

Pierwotna umowa była po prostu katastrofalna. Usuwała restrykcje nałożone na Iran przez Układ o Nierozprzestrzenianiu Broni Jądrowej (NPT), który Iran podpisał, oraz kończyła międzynarodowe sankcje zgodne z rezolucjami Rady Bezpieczeństwa, których celem było zmuszenie Iranu, by zrezygnował z nuklearnych ambicji. Ta umowa dawała Iranowi bezprecedensowe “prawo do wzbogacania” uranu, jakiego odmawiał mu NPT, z ograniczeniami, które miały zostać usunięte po dziesięciu latach. Te dziesięć lat wkrótce minie, w 2025 roku, a potem nie będzie żadnych ograniczeń programu nuklearnego Iranu.    

 

Nawet te tymczasowe ograniczenia były technicznie niewystarczające, tak samo jak niewystarczające były zasady inspekcji, które miały dziury na tyle wielkie, że mogłyby przez nie przejeżdżać bez trudu olbrzymie ciężarówki. Jako korzyść uboczna dla Iranu rezolucje Rady Bezpieczeństwa, które zabraniały Iranowi prac nad pociskami balistycznymi, zastąpiono rezolucją, która tylko “wzywała” Iran do wyrzeczenia się takiej technologii (od tego czasu Iran rozwinął produkcję takich pocisków). Nie jest przesadą powiedzenie, jak to zrobił premier Netanjahu w 2019 roku, że ta umowa “utorowała drogę Iranu” do broni nuklearnej i środków jej dostarczenia, zamiast blokowania jej.

 

Szczęścia dopełnił zastrzyk gotówki, jakiego dostarczył JCPOA, której Iran natychmiast użył do opłacenia interwencji w syryjskiej wojnie domowej, zbrojenia szyitów w Iraku, wsparcia rebeliantów Huti w Jemenie oraz ich ataków na Arabię Saudyjską i, oczywiście, do dalszego rozbudowywania arsenału pocisków Hezbollahu i Hamasu  – które irański reżim zamierza użyć jako głównej broni w kampanii wymazywania Izraela z mapy (jego pociski z głowicami jądrowymi dostarczą parasola przeciwko izraelskiemu odwetowi).


Trump odwrócił politykę Obamy, wycofał się z umowy i ponownie narzucił sankcje, by naciskać na Iran ekonomicznie. Albo reżim upadnie, albo Iran będzie musiał zaakceptować rzeczywiste ograniczenia programu nuklearnego i pocisków balistycznych. Sankcje zmiażdżyły irańską gospodarkę i w połączeniu z epidemią Covidu i krajową opozycją irańską, przyparły reżim do ściany. Ajatollahowie wyraźnie zrozumieli to i nawet próbowali wpłynąć na amerykańskie wybory 2020 roku działając przeciwko wyborowi Trumpa.

 

Twierdzenie, że program Trumpa nie działał, jest zwyczajnie fałszywe – reżim po prostu był w stanie wytrwać do jego odejścia z urzędu. Czego “New York Times” et al nie wspominają, to że porozumienie z Chinami, wzbogacanie do 20%wprowadzenie centryfug nowej generacji, które są zakazane przez JCPOA, nie zdarzyło się aż do 2021 roku, kiedy Trump już odszedł albo właśnie miał odejść. Chińczycy niewątpliwie wiedzieli, że Trump wziąłby ekonomiczny odwet, gdyby zawarli porozumienie z Iranem podczas jego kadencji. A reżim irański wyraźnie bał się prezydenta USA, który wyeliminował Kasema Solejmaniego, najgroźniejszego od dziesięcioleci pojedynczego agenta terroru.  

 

Polityka Bidena – lub kogokolwiek, kto podejmuje za niego decyzje – wzmocni reżim irański i umożliwi mu osiągnięcie jego celów. A te cele są dość ambitne: ustanowienie szyickiego kalifatu w regionie, zmiana władz w wielu krajach (np., w Arabii Saudyjskiej, ZEA, Bahrajnie), zniszczenie państwa żydowskiego, kontrola wszystkich bliskowschodnich rezerw paliw kopalnych i tak dalej. Irański ekspansjonizm już zamienił Liban, Syrię i Jemen w upadłe państwa, których ludność niesłychanie cierpi z tego powodu.


Jeśli Iran będzie kontynuował program nuklearny poza czerwoną linię Izraela, lub jeśli rozkaże swoim marionetkom zaatakowanie Izraela, wynikiem będzie regionalna wojna. Taka wojna będzie katastrofalna, szczególnie dla Libanu, którego południową część Hezbollah zamienił w jedną wielką bazę wyrzutni dla, jak się szacuje, 130 tysięcy rakiet i pocisków skierowanych na Izrael. Obronny potencjał Izraela, chociaż najnowocześniejszy na świecie, nie może poradzić sobie z tak zmasowanym atakiem rakietowym, a więc niezbędna będzie reakcja – zbombardowanie południowego Libanu. To spowoduje tysiące ofiar śmiertelnych w kraju już cierpiącym z powodu chorób i całkowitego załamania się gospodarczego.  


Reżim w Iranie jasno pokazał, że Ameryka, “Wielki Szatan”, jest jego największym wrogiem. Iran bezpośrednio i przez swoje marionetki zabijał Amerykanów w Libanie i w Iraku. Będzie współpracował z innymi wrogami USA, by zaszkodzić Ameryce tak bardzo jak tylko będzie mógł. Odgrywał także rolę w atakach z 9/11. Nie jest niewyobrażalne, że może dostarczyć terrorystom materiału jądrowego w celu ataku na Amerykę, starając się równocześnie ukryć  swoją odpowiedzialność.

 

Czy umożliwienie temu reżimowi przejęcia regionu i dokończenia nuklearnego projektu jest w narodowym interesie Ameryki? Nie sądzę. Najlepszym sposobem zapobieżenia temu jest powrót USA do polityki maksymalnego nacisku: zdławienia go ekonomicznie tak, że nie będzie miał innego wyboru jak odejście od agresji, albo też upadnie i zostanie zastąpiony przez bardziej umiarkowany rząd, jakiego pragnie większość irańskiej ludności.


Powiedziawszy to, jestem pewien, że to się nie zdarzy. Tym, co się dzieje, jest coś więcej niż tylko odrzucenie polityki Trumpa. Niezależnie od tego, kto stoi za projektem wzmocnienia irańskiego reżimu i umożliwienia mu osiągnięcia jego celów, musi wiedzieć, co robi i musi podzielać te cele. Ideologia mianowanych funkcjonariuszy amerykańskiej administracji jest zbyt spójna, historyczne precedensy zbyt wyraźne i funkcjonująca propagandowa jaskinia ech zbyt zręczna, by nie było to świadome.

 

Izrael może bronić tylko siebie. Do Amerykanów należy zrobienie wszystkiego, co konieczne, by zawrócić ich kraj z tej niebezpiecznej drogi.


Irrational, Dangerous Iran Policy is No Accident

11 kwietnia 2021

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaVic Rosenthal

Urodzony w Stanach Zjednoczonych, studiował informatykę i filozofię na  University of Pittsburgh. Zajmował się rozwijaniem programów komputerowych. Mieszka obecnie w Izraelu. Publikuje w izraelskiej prasie. Jego artykuły często zamieszcza Elder of Ziyon.  


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 1832 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Jak po pięciu miesiącach załamała się obietnica reform Erdogana   Bekdil   2021-05-06
Zastosowanie krytycznej teorii rasy do krytyki Izraela   Tobin   2021-05-05
80 lat temu: senatorzy USA popierają żydowską ojczyznę; brytyjscy i tureccy dyplomaci protestują mówiąc, że świat będzie miał się lepiej, jeśli Żydzi pozostaną pod nazistowskimi rządami     2021-05-04
Postępowi intelektualiści walczą z postępem   Abdul-Hussain   2021-05-03
Komisarz UNRWA twierdzi, że agencja nie jest polityczna. Jest WYŁĄCZNIE polityczna!     2021-05-02
Błąd w dyplomatycznej sztuce   Tobin   2021-04-30
Nacjonalizm versus imperium   Rosenthal   2021-04-29
Różnica między wymówkami a powodami nienawiści do Żydów     2021-04-28
Doktryna polityki zagranicznej USA przedstawiona przez Lindę Thomas-Greenfield   Glick   2021-04-27
Końcowa faza gry w Afganistanie jest również początkiem   Fernandez   2021-04-27
Projekt ustawy Betty McCollum (poparty przez J-Street i Americans for Peace) jest antysemicki. Oto dlaczego.     2021-04-24
Profesor islamskiego prawa: Żydzi poprzez język kontrolują świat, jednak lingwistyczne zwycięstwa należą do Arabów   Fitzgerald   2021-04-23
Amerykańskie Stowarzyszenie Humanistów oszalało   Rebecca Goldstein   2021-04-23
Jak palestyńscy przywódcy traktują palestyńskich uchodźców   Toameh   2021-04-22
Irracjonalna, niebezpieczna polityka wobec Iranu nie jest przypadkiem   Rosenthal   2021-04-18
Polityka,  czyli wojna innymi środkami   Koraszewski   2021-04-17
Czy możemy wygrać w “szarej strefie”?   Kemp   2021-04-15
Amerykanie zabici przez palestyńskich Arabów: zapomniane ofiary terroru   Flatow   2021-04-15
Antony Blinken zadzwonił do niewłaściwego faceta   Flatow   2021-04-14
Brytyjski dyplomata, który uratował ponad 40 tysięcy Żydów   Bull   2021-04-13
Wykorzystywanie zachodniego świata akademickiego przez Chiny   Bergman   2021-04-13
Dlaczego Żydzi i Polacy nadal spierają się o Holocaust?   Tobin   2021-04-12
Ameryka zmienia stronę   Rosenthal   2021-04-10
Co Palestyńczycy w obliczu zbliżających się wyborów myślą o korupcji w ich społeczeństwie?   Roth   2021-04-09
Administracja Bidena i Iran: tajne umowy i ponowne ugłaskiwanie?   Rafizadeh   2021-04-08
Congressional Research Service zmieniła historię palestyńskiego nacjonalizmu. Dwukrotnie.     2021-04-07
Lękliwe cenzurowanie Dantego i wyznania Adama Michnika   Koraszewski   2021-04-05
Dlaczego Biden jest obojętny wobec gloryfikacji antysemityzmu przez ONZ?   Bayefsky   2021-04-04
USA, Chiny, Rosja i pułapka Tucydydesa   Taheri   2021-04-02
Rzekome międzynarodowe prawo jest najnowszym antyizraelskim oszczerstwem   Kontorovich   2021-04-02
Francja: Profesor pod ochroną policyjną po odmowie zrównania “islamofobii” z antysemityzmem   Spencer   2021-04-01
Za Bidena stare błędy stają się znowu nowymi   Rosenthal   2021-03-31
Ameryka versus Iran: czyli kto zaczął?   Abdul-Hussain   2021-03-30
Ryzykowna podróż śladami dziadów   Koraszewski   2021-03-29
Czego chcą Palestyńczycy   Abdul-Hussain   2021-03-28
Dania uderza w „społeczeństwa równoległe”   Kern   2021-03-27
Podlizująca się Chinom WHO stwarza niebezpieczeństwo kolejnej pandemii   Ridley   2021-03-25
Oblężenie Paryża, czyli wojna światów   Zbierski   2021-03-24
Chiny zwiększają naciski na Tajwan   Bergman   2021-03-23
Małostkowy izolacjonizm UE niszczy Europę   Ridley   2021-03-20
Palestyńczycy: Dlaczego terroryści popierają masowych morderców   Toameh   2021-03-20
Wstęga nienawiści Möbiusa   Savodnik   2021-03-17
Jak wizja Orwella może stać się rzeczywistością   Rosenthal   2021-03-17
“New York Times” kryje terrorystkę i na dodatek oczernia Goldę Meir   Flatow   2021-03-14
Nie rzucajcie księcia wilkom na pożarcie   Bard   2021-03-13
Uwagi o politycznej dyskalkulii   Koraszewski   2021-03-13
Chiny kontynuują miażdżenie Hong Kongu   Bergman   2021-03-12
Biden porzuca pokój na Bliskim Wschodzie   Glick   2021-03-10
Politycznie, lirycznie i empatycznie   Koraszewski   2021-03-07
Społeczeństwo, które nie może dyskutować o wpływie ideologii trans na dzieci, nie jest demokracją   Tobin   2021-03-06
BBC milczy o zaplanowanych wyborach palestyńskich   Sela   2021-03-06
Notoryczna kradzież pięknych słów   Koraszewski   2021-03-05
Oto dziennikarze BBC, którzy byli szczególnie nieuczciwi w sprawie Izraela.   Fitzgerald   2021-03-05
Chiny kupują ludzi na zachodnich uniwersytetach   Meotti   2021-03-04
Głupia polityka bliskowschodnia Bidena   Rosenthal   2021-03-02
Palestyńczycy: Unia Europejska ułatwia zwycięstwo Hamasu   Tawil   2021-02-28
Spotkanie w BBC Davida Baddiela z profesorem z SOAS, który usprawiedliwia palestyńską negację Holocaustu   Levick   2021-02-26
Dlaczego Międzynarodowy Trybunał Karny jest w błędzie: Izrael nie jest winny “zbrodni wojennych”   Fitzgerald   2021-02-25
Propaganda terroryzmu nadal obecna na Twitterze   Fernandez   2021-02-23
Okrucieństwo podnoszenia płacy minimalnej   Jacoby   2021-02-23
Na tropach dyktatora i smętków   Koraszewski   2021-02-22
Czy zapał Bidena do zawarcia umowy zadziała lepiej niż „maksymalne naciski”?   Tobin   2021-02-22
Kościół antyrasizmu   Coyne   2021-02-20
Łamanie praw człowieka, o którym nikt nie mówi   Toameh   2021-02-19
Czy sukcesy Trumpa przetrwają na Bliskim Wschodzie?   Milliere   2021-02-18
Nawet najbardziej elokwentni Palestyńczycy (tacy jak Noura Erakat) mają idiotyczną mentalność “sumy zerowej”, że pomaganie Izraelowi równa się szkodzeniu Palestyńczykom     2021-02-17
Człowiek to brzmi dumnie   Koraszewski   2021-02-17
Dla Obamy Izrael nie był “żadną Ziemią Obiecaną”   Bard   2021-02-16
Przeszłość i przyszłość, czyli uwagi o futurologii   Koraszewski   2021-02-15
Wybory prezydenta Bidena wskazują na długą listę błędów w polityce wobec Bliskiego Wschodu   Amos   2021-02-15
Klapki na oczach antyizraelskich historyków: “Porozumienia Abrahamowe nie są historyczne”     2021-02-14
Hady Amr i inne powody do złośliwej satysfakcji w Ramallah   Blum   2021-02-13
Zagubiona w kontrowersji wokół laserów z przestrzeni kosmicznej   Collins   2021-02-12
O kryzysach humanitarnych i kryzysie humanistycznym   Koraszewski   2021-02-11
O Polaku, który zaważył na losach świata   Garczyński-Gąssowski   2021-02-09
Palestyńczycy: Nie dla normalizacji z „syjonistycznym tworem”   Toameh   2021-02-08
Oszustwo w sprawie palestyńskich uchodźców   Bard   2021-02-07
Nowi ludzie w Waszyngtonie: Co kryje się za gestami   Taheri   2021-02-06
Niegdysiejszy i przyszły “bystrooki ekspert”, Robert Malley   Fitzgerald   2021-02-06
Rękawiczki Berniego, memy i inne sprawy   Collins   2021-02-03
Dlaczego ustępstwa Bidena wobec Palestyńczyków szkodzą im zamiast pomagać   Tobin   2021-02-02
Arabski medyczny apartheid – gdzie jest oburzenie?   Tawil   2021-02-01
Wendy Sherman i sztuka spadania w górę   Tobin   2021-01-26
Dokąd zmierzasz Ameryko?   Koraszewski   2021-01-25
Edukacyjna czystka etniczna   Kemp   2021-01-25
Czy Ameryka powinna wznowić finansowanie UNRWA?   Fitzgerald   2021-01-24
Rozruchy w Waszyngtonie i tłumek wieszczący “koniec Ameryki”   Taheri   2021-01-22
Rzecz o prawdzie, nauczaniu i namaszczonych   Koraszewski   2021-01-21
Dlaczego giganty Big Tech nigdy nie cenzurują zagranicznych reżimów autorytarnych?   Frantzman   2021-01-20
Izrael wraca do przyszłości   Glick   2021-01-18
Grona rozproszonego gniewu   Koraszewski   2021-01-18
Oskarżenie Izraela o “apartheid” przez B’Tselem ukrywa jego złowrogą agendę   Frantzman   2021-01-17
W obronie obiektywności i liberalizmu   Jackoby   2021-01-15
Media społecznościowe cenzorem XXI wieku.   Lindenberg   2021-01-13
Depcząc zdrowy rozsądek   Tsalic   2021-01-12
Zamach na dyskurs wieczorową porą   Koraszewski   2021-01-11
Biegnące ku dorosłości. Czyli jak szybko dojrzewają dzieci? Zbyt szybko!   Ferus   2021-01-10
Arabia Saudyjska i progi zwalniające postęp na drodze do normalizacji   Fitzgerald   2021-01-10
Szalone rady dla prezydenta Bidena   Bard   2021-01-09
Kiedy załamują się rządy prawa nikt nie jest bezpieczny   Tobin   2021-01-08

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

PrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedza


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk