Prawda

Piątek, 7 maja 2021 - 12:39

« Poprzedni Następny »


“GUARDIAN” znowu propaguje kłamstwo o “50 rasistowskich prawach”


Adam Levick 2020-10-29

Izraelskie koleje, w odróżnieniu od połączeń autobusowych, nie mają specjalnie rozbudowanej sieci.  

Izraelskie koleje, w odróżnieniu od połączeń autobusowych, nie mają specjalnie rozbudowanej sieci.  “Guardian” raz jeszcze szerzy kłamliwe twierdzenie, że Izrael ma “50 rasistowskich praw” w artykule autorstwa Samiego Abu Szehadeha, arabskiego członka izraelskiego parlamentu, o którym niedawno ujawniono, że uczestniczył w imprezie z okazji zwolnienia z więzienia terrorysty oskarżonego o spisek w celu mordowania Izraelczyków.


Artykuł (Israel’s pact with the UAE is not about peace. It’s a business deal, 14 października), zawierał następujący akapit:


Dyskryminacja i rasizm wobec arabsko-palestyńskich obywateli Izraela, rdzennej populacji, która stanowi ponad 20% populacji kraju, są obecne w każdym aspekcie życia. Ponad 50 praw dyskryminujących nieżydowskich obywateli. Izraelskie pociągi nie zatrzymują się w ani jednym mieście arabskim.


Są tu co najmniej dwa błędne twierdzenia.


Zwracając się do drugiego, które podkreśliliśmy, że izraelskie pociągi nie zatrzymują się w arabskich miastach – to nie jest prawdą. Na przykład, jest w Izraelu stacja kolejowa o nazwie Lehavim/Rahat – Rahat zaś jest największym beduińskim miastem w kraju. 


Teraz do sprawy 50 praw rzekomo dyskryminujących nieżydowskich obywateli. Choć nie jest podane źródło, jest to niemal z pewnością oparte na raporcie radykalnej antyizraelskiej NGO, Adalah.


Jednak CAMERA i inne organizacje nadzorujące obaliły twierdzenia Adalah o rasistowskich prawach – określeniu używanemu w tak niepoważny sposób, że nawet izraelskie prawo o zdrowiu publicznym, wymagające od rodziców szczepienia ich dzieci, Adalah podała jako przykład „rasistowskiego” prawa.


Wszechstronnej analizy tych “50 rasistowskich praw” dokonał Institute for Zionist Strategies (IZS) i tutaj jest kilka najważniejszych punktów:

  • Przeważająca większość praw występujących na tej liście (53 z 57) nawet nie odnosi się do etnicznego pochodzenia obywateli, a te, które to robią, mają na celu zapobieżenie i uniknięcie dyskryminacji. Na przykład: Prawo i Administracyjne Rozporządzenie (1948), które określa oficjalny dzień odpoczynku w kraju oraz Prawo Używania Hebrajskiej Daty, oba explicite wyłączają instytucje i władze, które służą nieżydowskiej populacji, dla której prawo dostarcza definicji i procedur właściwych dla ich specyficznych potrzeb.
  • W 21 wypadkach twierdzenia Adalah o dyskryminacji wynikają z ekstremistycznej postawy tej organizacji, która odrzuca naturę Izraela jako państwa narodowego ogólnie i jako państwa narodu żydowskiego w szczególności. Na przykład, Prawo Jad BenZvi jest definiowane jako prawo dyskryminujące, ponieważ celem tej instytucji jest promowanie syjonistycznych ideałów.
  • 18 z tych praw odzwierciedla zwyczaje w innych zachodnich demokracjach, których demokratycznego charakteru nikt by nie dyskredytował. Na przykład, według Adalah, izraelska flaga stanowi dyskryminujące prawo. Nie trzeba dodawać, że to bezpodstawne rozumowanie znaczyłoby, że każdy kraj, którego flaga ma krzyż lub półksiężyc dyskryminuje swoje niechrześcijańskie i niemuzułmańskie mniejszości. Głębsze porównanie między prawami często pokazuje, że izraelska legislacja w rzeczywistości charakteryzuje się wyższym stopniem tolerancji swoich narodowych mniejszości.
  • W co najmniej 13 wypadkach istnieje wielka rozbieżność między wyraźną treścią praw, a stronniczą (i czasami wypaczoną) interpretacją, jaką nadaje im Adalah. Na przykład, Prawo dla Wzgórz Golan jest uważane za dyskryminujące z powodu swojego celu “przyznania prawnej podstawy do stosowania izraelskiego prawa na terytorium Wzgórz Golan zdobytym przez Izrael”. Wydaje się, że tylko Adalah jest w stanie wyjaśniać, że prawo, którego zamiarem jest przyznanie równych praw wszystkim mieszkańcom Wzgórz Golan, jest dyskryminujące.  
  • 8 praw ma na celu chronienie bezpieczeństwa wszystkich obywateli Izraela, niezależnie od wyznania, rasy lub płci. Włączone do tych praw są poprawki legislacyjne do Prawa Procedury Karnej i Rozporządzenia o Więzieniach, zmierzające do pomocy siłom bezpieczeństwa w zapobieganiu zamachom terrorystycznym. Te prawa niekorzystnie dotykają tylko tych, którzy są wyraźnie podejrzani o udział w terrorze bez rozróżniania między Żydami i Arabami. Wygląda na to, że samo to twierdzenie Adalah jest żałośnie dyskryminacyjne, ponieważ zakłada, że arabscy obywatele Izraela są ogólnie wrodzy i skłonni do działań terrorystycznych.  
  • 7 z tych praw w ogóle nie odnosi się do arabskich obywateli Izraela, ale do tych nie-obywateli, wobec których państwo nie ma obowiązku równego traktowania. Absurdalność analizy Adalahu można pokazać na przykładzie Ustawy o Handlu z Wrogiem (to prawo wyewoluowało z brytyjskiego prawa mandatowego). Adalah zaliczyła je do listy dyskryminujących praw, ponieważ “kraje określone jako takie (Iran, Syria i Liban) są arabskimi i/lub muzułmańskimi państwami”. Przypuszczalnie prawo dałoby się poprawić przez dodanie innych, niemuzułmańskich i niearabskich państw wrogich.  
  • W wypadku niektórych praw wymienionych na tej liście, rzekoma dyskryminacja w rzeczywistości dotyka żydowską większość, nie zaś arabską mniejszość. Na przykład, Paragraf 7a Prawa Podstawowego dotyczy Knesetu, a jego celem jest zapobieżenie kandydowaniu partii politycznych, które działają przeciwko istnieniu Izraela jako żydowskiego i demokratycznego państwa. Było ono stosowane tylko przeciwko żydowskim partiom z powodu ich antydemokratycznych celów. Poprawka do Prawa o Przystosowaniu Zdemobilizowanych Żołnierzy jest oskarżona przez Adalah o dyskryminację na rzecz żydowskich obywateli, ale ci obywatele mają obowiązek służenia przez trzy lata w wojsku za mniej niż minimalne wynagrodzenie i ciężkie warunki życia, opóźniając swoje kształcenie uniwersyteckie i karierę zawodową. To arabscy obywatele cieszą się opcją całkowitego uniknięcia służby wojskowej lub alternatywnie dobrowolnej służby cywilnej, która nie naraża ich na żadne niebezpieczeństwo, niemniej daje im te same przywileje, jakie otrzymują zdemobilizowani żołnierze.
  • W wielu wypadkach Adalah nadużywa obiektywnych statystyk przestępstw, dla podbudowania twierdzeń o dyskryminacji. Według tej logiki, jeśli członkowie arabskiego sektora są głównymi sprawcami łamania jakiegoś prawa, to prawo jest z konieczności rasistowskie. To może stosować się do prawa przeciwko kradzieży, przeciwko przestępstwom seksualnym lub przeciwko przejeżdżaniu na czerwonym światle. Konstruktywnym i właściwym rozwiązaniem na nieproporcjonalne łamanie prawa nie jest anulowanie niezbędnych praw, ale edukacja i zachęcanie do przestrzegania prawa we wszystkich sektorach populacji – bez rozróżniania lub faworyzowania kogokolwiek.


Duża część twierdzeń Adalah o rasizmie wynika z ich przekonania, że syjonizm jest z natury rasistowski i że państwo żydowskie – w jakichkolwiek granicach – nie ma prawa istnieć. Ten pogląd zaś jest uważany za antysemicki według definicji  IHRA.


Fakt, że tak jawnie fałszywe twierdzenie, do którego nie podano źródeł, a które oczernia Izrael, zaaprobowali i pozostawili bez komentarza redaktorzy “Guardiana”, jest kolejnym przykładem instytucjonalnej, antyizraelskiej bigoterii tej grupy medialnej, którą dokumentujemy na tych stronach od ponad 11 lat.


Guardian again peddles “50 racist laws” lie

CAMERA, 21 października 2020

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaAdam Levick


Brytyjski dziennikarz, redaktor naczelny Camera.U.K.

 


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 1832 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Jak po pięciu miesiącach załamała się obietnica reform Erdogana   Bekdil   2021-05-06
Zastosowanie krytycznej teorii rasy do krytyki Izraela   Tobin   2021-05-05
80 lat temu: senatorzy USA popierają żydowską ojczyznę; brytyjscy i tureccy dyplomaci protestują mówiąc, że świat będzie miał się lepiej, jeśli Żydzi pozostaną pod nazistowskimi rządami     2021-05-04
Postępowi intelektualiści walczą z postępem   Abdul-Hussain   2021-05-03
Komisarz UNRWA twierdzi, że agencja nie jest polityczna. Jest WYŁĄCZNIE polityczna!     2021-05-02
Błąd w dyplomatycznej sztuce   Tobin   2021-04-30
Nacjonalizm versus imperium   Rosenthal   2021-04-29
Różnica między wymówkami a powodami nienawiści do Żydów     2021-04-28
Doktryna polityki zagranicznej USA przedstawiona przez Lindę Thomas-Greenfield   Glick   2021-04-27
Końcowa faza gry w Afganistanie jest również początkiem   Fernandez   2021-04-27
Projekt ustawy Betty McCollum (poparty przez J-Street i Americans for Peace) jest antysemicki. Oto dlaczego.     2021-04-24
Profesor islamskiego prawa: Żydzi poprzez język kontrolują świat, jednak lingwistyczne zwycięstwa należą do Arabów   Fitzgerald   2021-04-23
Amerykańskie Stowarzyszenie Humanistów oszalało   Rebecca Goldstein   2021-04-23
Jak palestyńscy przywódcy traktują palestyńskich uchodźców   Toameh   2021-04-22
Irracjonalna, niebezpieczna polityka wobec Iranu nie jest przypadkiem   Rosenthal   2021-04-18
Polityka,  czyli wojna innymi środkami   Koraszewski   2021-04-17
Czy możemy wygrać w “szarej strefie”?   Kemp   2021-04-15
Amerykanie zabici przez palestyńskich Arabów: zapomniane ofiary terroru   Flatow   2021-04-15
Antony Blinken zadzwonił do niewłaściwego faceta   Flatow   2021-04-14
Brytyjski dyplomata, który uratował ponad 40 tysięcy Żydów   Bull   2021-04-13
Wykorzystywanie zachodniego świata akademickiego przez Chiny   Bergman   2021-04-13
Dlaczego Żydzi i Polacy nadal spierają się o Holocaust?   Tobin   2021-04-12
Ameryka zmienia stronę   Rosenthal   2021-04-10
Co Palestyńczycy w obliczu zbliżających się wyborów myślą o korupcji w ich społeczeństwie?   Roth   2021-04-09
Administracja Bidena i Iran: tajne umowy i ponowne ugłaskiwanie?   Rafizadeh   2021-04-08
Congressional Research Service zmieniła historię palestyńskiego nacjonalizmu. Dwukrotnie.     2021-04-07
Lękliwe cenzurowanie Dantego i wyznania Adama Michnika   Koraszewski   2021-04-05
Dlaczego Biden jest obojętny wobec gloryfikacji antysemityzmu przez ONZ?   Bayefsky   2021-04-04
USA, Chiny, Rosja i pułapka Tucydydesa   Taheri   2021-04-02
Rzekome międzynarodowe prawo jest najnowszym antyizraelskim oszczerstwem   Kontorovich   2021-04-02
Francja: Profesor pod ochroną policyjną po odmowie zrównania “islamofobii” z antysemityzmem   Spencer   2021-04-01
Za Bidena stare błędy stają się znowu nowymi   Rosenthal   2021-03-31
Ameryka versus Iran: czyli kto zaczął?   Abdul-Hussain   2021-03-30
Ryzykowna podróż śladami dziadów   Koraszewski   2021-03-29
Czego chcą Palestyńczycy   Abdul-Hussain   2021-03-28
Dania uderza w „społeczeństwa równoległe”   Kern   2021-03-27
Podlizująca się Chinom WHO stwarza niebezpieczeństwo kolejnej pandemii   Ridley   2021-03-25
Oblężenie Paryża, czyli wojna światów   Zbierski   2021-03-24
Chiny zwiększają naciski na Tajwan   Bergman   2021-03-23
Małostkowy izolacjonizm UE niszczy Europę   Ridley   2021-03-20
Palestyńczycy: Dlaczego terroryści popierają masowych morderców   Toameh   2021-03-20
Wstęga nienawiści Möbiusa   Savodnik   2021-03-17
Jak wizja Orwella może stać się rzeczywistością   Rosenthal   2021-03-17
“New York Times” kryje terrorystkę i na dodatek oczernia Goldę Meir   Flatow   2021-03-14
Nie rzucajcie księcia wilkom na pożarcie   Bard   2021-03-13
Uwagi o politycznej dyskalkulii   Koraszewski   2021-03-13
Chiny kontynuują miażdżenie Hong Kongu   Bergman   2021-03-12
Biden porzuca pokój na Bliskim Wschodzie   Glick   2021-03-10
Politycznie, lirycznie i empatycznie   Koraszewski   2021-03-07
Społeczeństwo, które nie może dyskutować o wpływie ideologii trans na dzieci, nie jest demokracją   Tobin   2021-03-06
BBC milczy o zaplanowanych wyborach palestyńskich   Sela   2021-03-06
Notoryczna kradzież pięknych słów   Koraszewski   2021-03-05
Oto dziennikarze BBC, którzy byli szczególnie nieuczciwi w sprawie Izraela.   Fitzgerald   2021-03-05
Chiny kupują ludzi na zachodnich uniwersytetach   Meotti   2021-03-04
Głupia polityka bliskowschodnia Bidena   Rosenthal   2021-03-02
Palestyńczycy: Unia Europejska ułatwia zwycięstwo Hamasu   Tawil   2021-02-28
Spotkanie w BBC Davida Baddiela z profesorem z SOAS, który usprawiedliwia palestyńską negację Holocaustu   Levick   2021-02-26
Dlaczego Międzynarodowy Trybunał Karny jest w błędzie: Izrael nie jest winny “zbrodni wojennych”   Fitzgerald   2021-02-25
Propaganda terroryzmu nadal obecna na Twitterze   Fernandez   2021-02-23
Okrucieństwo podnoszenia płacy minimalnej   Jacoby   2021-02-23
Na tropach dyktatora i smętków   Koraszewski   2021-02-22
Czy zapał Bidena do zawarcia umowy zadziała lepiej niż „maksymalne naciski”?   Tobin   2021-02-22
Kościół antyrasizmu   Coyne   2021-02-20
Łamanie praw człowieka, o którym nikt nie mówi   Toameh   2021-02-19
Czy sukcesy Trumpa przetrwają na Bliskim Wschodzie?   Milliere   2021-02-18
Nawet najbardziej elokwentni Palestyńczycy (tacy jak Noura Erakat) mają idiotyczną mentalność “sumy zerowej”, że pomaganie Izraelowi równa się szkodzeniu Palestyńczykom     2021-02-17
Człowiek to brzmi dumnie   Koraszewski   2021-02-17
Dla Obamy Izrael nie był “żadną Ziemią Obiecaną”   Bard   2021-02-16
Przeszłość i przyszłość, czyli uwagi o futurologii   Koraszewski   2021-02-15
Wybory prezydenta Bidena wskazują na długą listę błędów w polityce wobec Bliskiego Wschodu   Amos   2021-02-15
Klapki na oczach antyizraelskich historyków: “Porozumienia Abrahamowe nie są historyczne”     2021-02-14
Hady Amr i inne powody do złośliwej satysfakcji w Ramallah   Blum   2021-02-13
Zagubiona w kontrowersji wokół laserów z przestrzeni kosmicznej   Collins   2021-02-12
O kryzysach humanitarnych i kryzysie humanistycznym   Koraszewski   2021-02-11
O Polaku, który zaważył na losach świata   Garczyński-Gąssowski   2021-02-09
Palestyńczycy: Nie dla normalizacji z „syjonistycznym tworem”   Toameh   2021-02-08
Oszustwo w sprawie palestyńskich uchodźców   Bard   2021-02-07
Nowi ludzie w Waszyngtonie: Co kryje się za gestami   Taheri   2021-02-06
Niegdysiejszy i przyszły “bystrooki ekspert”, Robert Malley   Fitzgerald   2021-02-06
Rękawiczki Berniego, memy i inne sprawy   Collins   2021-02-03
Dlaczego ustępstwa Bidena wobec Palestyńczyków szkodzą im zamiast pomagać   Tobin   2021-02-02
Arabski medyczny apartheid – gdzie jest oburzenie?   Tawil   2021-02-01
Wendy Sherman i sztuka spadania w górę   Tobin   2021-01-26
Dokąd zmierzasz Ameryko?   Koraszewski   2021-01-25
Edukacyjna czystka etniczna   Kemp   2021-01-25
Czy Ameryka powinna wznowić finansowanie UNRWA?   Fitzgerald   2021-01-24
Rozruchy w Waszyngtonie i tłumek wieszczący “koniec Ameryki”   Taheri   2021-01-22
Rzecz o prawdzie, nauczaniu i namaszczonych   Koraszewski   2021-01-21
Dlaczego giganty Big Tech nigdy nie cenzurują zagranicznych reżimów autorytarnych?   Frantzman   2021-01-20
Izrael wraca do przyszłości   Glick   2021-01-18
Grona rozproszonego gniewu   Koraszewski   2021-01-18
Oskarżenie Izraela o “apartheid” przez B’Tselem ukrywa jego złowrogą agendę   Frantzman   2021-01-17
W obronie obiektywności i liberalizmu   Jackoby   2021-01-15
Media społecznościowe cenzorem XXI wieku.   Lindenberg   2021-01-13
Depcząc zdrowy rozsądek   Tsalic   2021-01-12
Zamach na dyskurs wieczorową porą   Koraszewski   2021-01-11
Biegnące ku dorosłości. Czyli jak szybko dojrzewają dzieci? Zbyt szybko!   Ferus   2021-01-10
Arabia Saudyjska i progi zwalniające postęp na drodze do normalizacji   Fitzgerald   2021-01-10
Szalone rady dla prezydenta Bidena   Bard   2021-01-09
Kiedy załamują się rządy prawa nikt nie jest bezpieczny   Tobin   2021-01-08

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

PrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedza


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk