Prawda

Niedziela, 16 maja 2021 - 08:58

« Poprzedni Następny »


Pora rozliczyć grupy “praw człowieka” za ich antysemityzm


Jonathan S. Tobin 2020-10-30


Przez cztery lata krytycy administracji Trumpa oskarżali ją o prowadzenie polityki zagranicznej pozbawionej moralnego przywództwa, do jakiego świat przywykł ze strony Stanów Zjednoczonych. Teraz jednak, kiedy planuje wygłoszenie doniosłego oświadczenia o zasadach moralnych, liberalni krytycy prezydenta nie są zadowoleni. Wręcz przeciwnie, są głęboko zaniepokojeni decyzją sekretarza stanu Mike’a Pompeo o rozliczeniu trzech czołowych grup międzynarodowych za ich antysemityzm.


Niewiarygodne, ale obrońcy Amnesty International, Human Rights Watch i Oxfamu mówią że pragnienie Waszyngtonu zażądania od nich wyjaśnień w sprawie ich pełnych uprzedzeń ataków i starań o podważenie prawa Izraela do istnienia, w rzeczywistości jest dowodem, że administracja nie dba o prawa człowieka. 


Używając orwellowskiej “nowomowy”, która jest znakiem probierczym radykalnej lewicy, te grupy mówią, że krytyka ich uprzedzeń wzmacnia łamiących prawa człowieka. Co gorsza, Anti-Defamation League, która nadal udaje obrońców narodu żydowskiego przed antysemityzmem, broni ich, potępiając administrację za działanie na rzecz “upolitycznienia walki z antysemityzmem”.

 

Fakty o tych grupach nie są tajemnicą. Wszystkie trzy są winne popierania antysemickiego ruchu BDS słowami i czynami, i starają się podważyć prawo Izraela do samoobrony przeciwko terroryzmowi, jak również szerzą fałszywe oskarżenia państwa żydowskiego o zbrodnie wojenne. Ich podejście do rzekomych dochodzeń w sprawie sytuacji w jedynej demokracji na Bliskim Wschodzie jest z natury stronnicze. Te trzy organizacje pozarządowe (NGO) działają w doskonałej symbiozie z instytucjami takimi jak Komisja Praw Człowieka ONZ, gdzie antysemityzm i uprzedzenia wobec Izraela stały się jej raison d’être.


Nie musiało tak być.


Oxfam datuje się z czasów drugiej wojny światowej od starań grup Kwakrów, by pomóc głodującej populacji w krajach zdewastowanych nazistowską okupacją. Z czasem organizacja rozszerzyła program, by pomagać w walce z niesprawiedliwością. I, podobnie jak inne organizacje związane z Kwakrami, wykazuje dziś wyjątkową niechęć do Izraela i poparcie dla wojny palestyńskich Arabów zmierzających do zniszczenie go. Jak pokazuje NGO Monitor znakomite źródło informacji o antysemickiej działalności organizacji pozarządowych – Oxfam stał się olbrzymim entuzjastą BDS i innych antyizraelskich działań. 

 

Human Rights Watch rozpoczął się w 1978 roku jako część starań o pociągnięcie Związku Radzieckiego do odpowiedzialności za potworności i ucisk wobec dysydentów i Żydów. Ta organizacja jednak także rozszerzyła zasięg działania i jak na ironię przeszła do obozu zaciekłych wrogów Izraela. Jak napisał jeden z założycieli organizacji w druzgocącym ataku opublikowanym w “The New York Times” w 2009 roku, stała się ona pomagierem terrorystów z Hamasu i Hezbollahu, i ignorowała znacznie gorsze łamanie praw człowieka w krajach arabskich z powodu obsesji na punkcie atakowania Izraela.  

 

Amnesty International także miała znakomitą reputację jako wróg ucisku na całym świecie. Stała się jednak zasadniczym sojusznikiem ruchu BDS, popierając embargo przeciwko Izraelowi, fałszywie nazywając go “państwem apartheidu” i broniąc osób związanych z terrorem pod oszukańczą wymówką, że są ofiarami łamania praw człowieka przez Izrael.  


Powiedzmy wyraźnie, że te trzy grupy nie są oskarżone o antysemityzm, ponieważ są krytyczne wobec rządu Izraela lub jego polityki. Są oskarżone, ponieważ ich działalność i orędownictwo ściśle podpada pod szeroko zaakceptowaną definicję antysemityzmu, którą  zdefiniował International Holocaust Remembrance Alliance – definicję oficjalnie zatwierdzoną przez Stany Zjednoczone, która słusznie określa delegitymizację, demonizację i stosowanie podwójnych standardów wobec Izraela, jedynego państwa żydowskiego na planecie, jako akty nienawiści do Żydów.

 

Dlaczego więc tak wiele liberalnych grup występuje w obronie ich przeciwko Departamentowi Stanu?  


Odpowiedź ma więcej wspólnego z polityką niż z czymkolwiek innym.


W innych kontekstach ADL akceptuje definicję IHRA i potępia tych, którzy ją łamią. Obecnie jednak ta grupa i jej dyrektor, były członek administracji Clintona i Obamy, Jonathan Greenblatt, ma inne priorytety. Podobnie jak wielu innych ludzi, przez ostatnie cztery lata ADL nie tyle interesowała się antysemityzmem, ile pokonaniem prezydenta Donalda Trumpa.  Przyznanie, że ta administracja nie tylko jest najbardziej proizraelska w historii USA, ale poświęciła więcej zasobów na walkę z antysemityzmem, szczególnie na kampusach uniwersyteckich, niż jej poprzednicy, podważa argumenty Demokratów o Trumpie rzekomo umożliwiającym działania skrajnie prawicowych żydożerców.


Równie niepokojące jest to, że Greenblatt wydaje się cenić sojusz ADL z partnerami na lewicy, nawet jeśli znaczy to popieranie trzech grup, których agenda jest sprzeczna z zadaniem ADL, czyli walką z antysemityzmem. Potępienie ich za antysemityzm gwałci obecny pęd ADL do zamykania oczu na wrogów na lewicy.


Choć przyklaśnięcie wypowiedzi Departamentu Stanu powinno być oczywistością dla tych, których zadaniem jest obrona praw Żydów, jeśli miałoby to znaczyć powiedzenie czegoś pozytywnego o tej administracji lub o Pompeo w tak bliskim czasie do wyborów, ani ADL, ani inni lojalni członkowie frontu przeciwko Trumpowi tego nie zrobią.  


Być może niektórzy myślą, że kiedy Trump zostanie pokonany, będą mogli ponownie działać przeciwko nienawiści ze strony BDS bez zagrożenia dla ich reputacji dobrych liberałów. Nie jest to jednak takie łatwe. Przez sprzeciwianie się rozliczeniu antysemickich NGO teraz, zasadniczo uniewinniają je i zapewniają, że możliwa administracja Bidena nie będzie traktowała tej sprawy poważnie. Przez zamienienie walki przeciwko antysemityzmowi na walkę dotyczącą tylko skrajnej prawicy, która jest zagrożeniem dla Żydów, ale nie jest jedynym zagrożeniem, powodują nieodwracalne szkody sprawie Izraela. Fakt, że robią to z powodu lojalności partyjnej, a nie tylko pobłądzenia, jest hańbą.


Time to call out ‘human rights’ groups for their anti-Semitism

JNS. Org, 22 października 2020

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaJonathan S. Tobin

Amerykański dziennikarz, redaktor naczelny JNS.org, (Jewish News Syndicate). Komentuje również na łamach National Review, New York Post, The Federalist, w prasie izraelskiej m. in. na łamach Haaretz.

 


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 1840 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Jak zapewnić powtarzanie rakietowych ataków Hamasu   Dershowitz   2021-05-15
Liberalna reakcja na Tima Scotta pokazuje, że rasizm stał się bronią polityczną   Tobin   2021-05-13
Przemoc jest próbą Abbasa wymuszenia ustępstw Bidena   Tobin   2021-05-12
Palestyńskie państwo: co powiedziałby Ben Gurion?   Taheri   2021-05-11
Praktykowanie feminizmu będąc białą kobietą   Chesler   2021-05-11
Obywatelu, czuj się poinformowany   Koraszewski   2021-05-10
Wycofanie się Bidena z Afganistanu podważa jego globalną strategię   Kemp   2021-05-10
Osiem wskazówek czytania o Izraelu   Friedman   2021-05-09
Jak po pięciu miesiącach załamała się obietnica reform Erdogana   Bekdil   2021-05-06
Zastosowanie krytycznej teorii rasy do krytyki Izraela   Tobin   2021-05-05
80 lat temu: senatorzy USA popierają żydowską ojczyznę; brytyjscy i tureccy dyplomaci protestują mówiąc, że świat będzie miał się lepiej, jeśli Żydzi pozostaną pod nazistowskimi rządami     2021-05-04
Postępowi intelektualiści walczą z postępem   Abdul-Hussain   2021-05-03
Komisarz UNRWA twierdzi, że agencja nie jest polityczna. Jest WYŁĄCZNIE polityczna!     2021-05-02
Błąd w dyplomatycznej sztuce   Tobin   2021-04-30
Nacjonalizm versus imperium   Rosenthal   2021-04-29
Różnica między wymówkami a powodami nienawiści do Żydów     2021-04-28
Doktryna polityki zagranicznej USA przedstawiona przez Lindę Thomas-Greenfield   Glick   2021-04-27
Końcowa faza gry w Afganistanie jest również początkiem   Fernandez   2021-04-27
Projekt ustawy Betty McCollum (poparty przez J-Street i Americans for Peace) jest antysemicki. Oto dlaczego.     2021-04-24
Profesor islamskiego prawa: Żydzi poprzez język kontrolują świat, jednak lingwistyczne zwycięstwa należą do Arabów   Fitzgerald   2021-04-23
Amerykańskie Stowarzyszenie Humanistów oszalało   Rebecca Goldstein   2021-04-23
Jak palestyńscy przywódcy traktują palestyńskich uchodźców   Toameh   2021-04-22
Irracjonalna, niebezpieczna polityka wobec Iranu nie jest przypadkiem   Rosenthal   2021-04-18
Polityka,  czyli wojna innymi środkami   Koraszewski   2021-04-17
Czy możemy wygrać w “szarej strefie”?   Kemp   2021-04-15
Amerykanie zabici przez palestyńskich Arabów: zapomniane ofiary terroru   Flatow   2021-04-15
Antony Blinken zadzwonił do niewłaściwego faceta   Flatow   2021-04-14
Brytyjski dyplomata, który uratował ponad 40 tysięcy Żydów   Bull   2021-04-13
Wykorzystywanie zachodniego świata akademickiego przez Chiny   Bergman   2021-04-13
Dlaczego Żydzi i Polacy nadal spierają się o Holocaust?   Tobin   2021-04-12
Ameryka zmienia stronę   Rosenthal   2021-04-10
Co Palestyńczycy w obliczu zbliżających się wyborów myślą o korupcji w ich społeczeństwie?   Roth   2021-04-09
Administracja Bidena i Iran: tajne umowy i ponowne ugłaskiwanie?   Rafizadeh   2021-04-08
Congressional Research Service zmieniła historię palestyńskiego nacjonalizmu. Dwukrotnie.     2021-04-07
Lękliwe cenzurowanie Dantego i wyznania Adama Michnika   Koraszewski   2021-04-05
Dlaczego Biden jest obojętny wobec gloryfikacji antysemityzmu przez ONZ?   Bayefsky   2021-04-04
USA, Chiny, Rosja i pułapka Tucydydesa   Taheri   2021-04-02
Rzekome międzynarodowe prawo jest najnowszym antyizraelskim oszczerstwem   Kontorovich   2021-04-02
Francja: Profesor pod ochroną policyjną po odmowie zrównania “islamofobii” z antysemityzmem   Spencer   2021-04-01
Za Bidena stare błędy stają się znowu nowymi   Rosenthal   2021-03-31
Ameryka versus Iran: czyli kto zaczął?   Abdul-Hussain   2021-03-30
Ryzykowna podróż śladami dziadów   Koraszewski   2021-03-29
Czego chcą Palestyńczycy   Abdul-Hussain   2021-03-28
Dania uderza w „społeczeństwa równoległe”   Kern   2021-03-27
Podlizująca się Chinom WHO stwarza niebezpieczeństwo kolejnej pandemii   Ridley   2021-03-25
Oblężenie Paryża, czyli wojna światów   Zbierski   2021-03-24
Chiny zwiększają naciski na Tajwan   Bergman   2021-03-23
Małostkowy izolacjonizm UE niszczy Europę   Ridley   2021-03-20
Palestyńczycy: Dlaczego terroryści popierają masowych morderców   Toameh   2021-03-20
Wstęga nienawiści Möbiusa   Savodnik   2021-03-17
Jak wizja Orwella może stać się rzeczywistością   Rosenthal   2021-03-17
“New York Times” kryje terrorystkę i na dodatek oczernia Goldę Meir   Flatow   2021-03-14
Nie rzucajcie księcia wilkom na pożarcie   Bard   2021-03-13
Uwagi o politycznej dyskalkulii   Koraszewski   2021-03-13
Chiny kontynuują miażdżenie Hong Kongu   Bergman   2021-03-12
Biden porzuca pokój na Bliskim Wschodzie   Glick   2021-03-10
Politycznie, lirycznie i empatycznie   Koraszewski   2021-03-07
Społeczeństwo, które nie może dyskutować o wpływie ideologii trans na dzieci, nie jest demokracją   Tobin   2021-03-06
BBC milczy o zaplanowanych wyborach palestyńskich   Sela   2021-03-06
Notoryczna kradzież pięknych słów   Koraszewski   2021-03-05
Oto dziennikarze BBC, którzy byli szczególnie nieuczciwi w sprawie Izraela.   Fitzgerald   2021-03-05
Chiny kupują ludzi na zachodnich uniwersytetach   Meotti   2021-03-04
Głupia polityka bliskowschodnia Bidena   Rosenthal   2021-03-02
Palestyńczycy: Unia Europejska ułatwia zwycięstwo Hamasu   Tawil   2021-02-28
Spotkanie w BBC Davida Baddiela z profesorem z SOAS, który usprawiedliwia palestyńską negację Holocaustu   Levick   2021-02-26
Dlaczego Międzynarodowy Trybunał Karny jest w błędzie: Izrael nie jest winny “zbrodni wojennych”   Fitzgerald   2021-02-25
Propaganda terroryzmu nadal obecna na Twitterze   Fernandez   2021-02-23
Okrucieństwo podnoszenia płacy minimalnej   Jacoby   2021-02-23
Na tropach dyktatora i smętków   Koraszewski   2021-02-22
Czy zapał Bidena do zawarcia umowy zadziała lepiej niż „maksymalne naciski”?   Tobin   2021-02-22
Kościół antyrasizmu   Coyne   2021-02-20
Łamanie praw człowieka, o którym nikt nie mówi   Toameh   2021-02-19
Czy sukcesy Trumpa przetrwają na Bliskim Wschodzie?   Milliere   2021-02-18
Nawet najbardziej elokwentni Palestyńczycy (tacy jak Noura Erakat) mają idiotyczną mentalność “sumy zerowej”, że pomaganie Izraelowi równa się szkodzeniu Palestyńczykom     2021-02-17
Człowiek to brzmi dumnie   Koraszewski   2021-02-17
Dla Obamy Izrael nie był “żadną Ziemią Obiecaną”   Bard   2021-02-16
Przeszłość i przyszłość, czyli uwagi o futurologii   Koraszewski   2021-02-15
Wybory prezydenta Bidena wskazują na długą listę błędów w polityce wobec Bliskiego Wschodu   Amos   2021-02-15
Klapki na oczach antyizraelskich historyków: “Porozumienia Abrahamowe nie są historyczne”     2021-02-14
Hady Amr i inne powody do złośliwej satysfakcji w Ramallah   Blum   2021-02-13
Zagubiona w kontrowersji wokół laserów z przestrzeni kosmicznej   Collins   2021-02-12
O kryzysach humanitarnych i kryzysie humanistycznym   Koraszewski   2021-02-11
O Polaku, który zaważył na losach świata   Garczyński-Gąssowski   2021-02-09
Palestyńczycy: Nie dla normalizacji z „syjonistycznym tworem”   Toameh   2021-02-08
Oszustwo w sprawie palestyńskich uchodźców   Bard   2021-02-07
Nowi ludzie w Waszyngtonie: Co kryje się za gestami   Taheri   2021-02-06
Niegdysiejszy i przyszły “bystrooki ekspert”, Robert Malley   Fitzgerald   2021-02-06
Rękawiczki Berniego, memy i inne sprawy   Collins   2021-02-03
Dlaczego ustępstwa Bidena wobec Palestyńczyków szkodzą im zamiast pomagać   Tobin   2021-02-02
Arabski medyczny apartheid – gdzie jest oburzenie?   Tawil   2021-02-01
Wendy Sherman i sztuka spadania w górę   Tobin   2021-01-26
Dokąd zmierzasz Ameryko?   Koraszewski   2021-01-25
Edukacyjna czystka etniczna   Kemp   2021-01-25
Czy Ameryka powinna wznowić finansowanie UNRWA?   Fitzgerald   2021-01-24
Rozruchy w Waszyngtonie i tłumek wieszczący “koniec Ameryki”   Taheri   2021-01-22
Rzecz o prawdzie, nauczaniu i namaszczonych   Koraszewski   2021-01-21
Dlaczego giganty Big Tech nigdy nie cenzurują zagranicznych reżimów autorytarnych?   Frantzman   2021-01-20
Izrael wraca do przyszłości   Glick   2021-01-18
Grona rozproszonego gniewu   Koraszewski   2021-01-18
Oskarżenie Izraela o “apartheid” przez B’Tselem ukrywa jego złowrogą agendę   Frantzman   2021-01-17

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

PrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedza


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk