Prawda

Piątek, 22 wrzesnia 2023 - 12:42

« Poprzedni Następny »


Ekstremiści już planują wykorzystanie AI


Steven Stalinsky 2023-05-23


Neo-naziści, zwolennicy białej supremacji i grupy antyrządowe – brutalni ekstremiści dyskutują i publikują posty na platformach społecznościowych na temat wykorzystania sztucznej inteligencji. Prywatnie i otwarcie rozmawiają o sztucznej inteligencji, testują ją i wykorzystują, a także opracowują własne wersje i rekrutują inżynierów oraz zespoły do specjalnych projektów, w tym do włamań do banków.

Najbardziej niepokojące przykłady znalezione przez zespół badawczy MEMRI Domestic Terrorism Threat Monitor (DTTM) dotyczą ekstremistów  omawiających praktyczne wykorzystanie sztucznej inteligencji do planowania ataków terrorystycznych, w tym do produkcji broni masowego rażenia. Jedna z akceleracjonistycznych grup, której celem jest doprowadzenie do całkowitego upadku społeczeństwa, przeprowadziła ostatnio w grupie na Facebooku rozmowę o próbie skłonienia bota czatu AI, aby dostarczył szczegółów dotyczących wytwarzania gazu musztardowego i napalmu. Te i inne przykłady są wyszczególnione w nowym raporcie MEMRI DTTM, który zostanie opublikowany jeszcze w tym miesiącu.


W raporcie jest również informacja o przywódcy organizacji znajdującej się na liście grup terrorystycznych (były kontrahent rządu USA, który często nawołuje do ataków na terenie USA ze swojej bezpiecznej przystani w Rosji), który opublikował porady generowane przez ChatGPT dotyczące angażowania się w wojnę partyzancką i dotyczące infrastruktury krytycznej w USA, które byłyby najbardziej narażone na atak. ChatGPT powiedział, że najbardziej wrażliwą infrastrukturą w USA jest „sieć elektryczna”.


Inni mówią o wykorzystaniu sztucznej inteligencji do planowania zbrojnych powstań w celu obalenia obecnego systemu rządów USA i o udostępnianiu stworzonych przez sztuczną inteligencję wersji amerykańskich flag, mundurów wojskowych i projektów graficznych Białego Domu. Omawiają również wykorzystanie sztucznej inteligencji do rekrutacji oraz szerzenia swojej ideologii i propagandy w Internecie, w tym za pomocą tworzonych przez siebie filmów. Już rozprzestrzeniły się błyskawicznie na ich platformach filmy Deepfake, na których Hitler wygłasza przemówienie po angielsku, a Emma Watson, aktorka z filmów o Harrym Potterze, czyta na głos Mein Kampf Hitlera.


Badania MEMRI wykazały już, że terroryści dżihadyści rozmawiają o wykorzystaniu sztucznej inteligencji do opracowywania systemów broni, w tym dronów i samojezdnych bomb samochodowych. Jak pisałem w Newsweeku w marcu, popularny użytkownik obsługiwanego przez ISIS serwera Rocket.Chat ujawnił w grudniu 2021 r., że poprosił ChatGPT o radę w sprawie wspierania kalifatu i podzielił się wynikami. Pod koniec marca zwolennicy ISIS dyskutowali o wykorzystaniu ChatGPT do kodowania i tworzenia oprogramowania do hakowania i szyfrowania, dochodząc do wniosku, że „2023 będzie bardzo szczególnym rokiem dla hakerów dzięki chatbotom i programom sztucznej inteligencji”.


Już w marcu 2016 r. Microsoft wypuścił chatbota AI Tay, ale zamknął go w ciągu 24 godzin po tym, jak został zmanipulowany do tweetowania wiadomości pro-nazistowskich. Niemniej, siedem lat później, niebezpieczeństwo stwarzane przez używanie sztucznej inteligencji przez neonazistów i zwolenników białej supremacji tylko wzrosło. W aplikacji czatu Hello History, wydanej na początku stycznia 2023 r. i pobranej ponad 10 000 razy w samym tylko Google Play, użytkownicy mogą czatować z symulowanymi wersjami postaci historycznych, w tym z Adolfem Hitlerem i nazistowskim propagandystą Josephem Goebbelsem.


Podczas gdy technologia AI rozwija się lawinowo, (łączne globalne inwestycje przedsiębiorstw w sztuczną inteligencję osiągnęły prawie 94 miliardy dolarów w 2021 r.), wiele firm zaangażowanych w jej rozwój zwalnia swoich etyków, którzy badają algorytmy zapobiegające ekstremizmowi na platformach cytowanych w tym artykule.


Wiadomość o tych zwolnieniach pojawiła się, gdy ponad 2000 liderów technologii i badaczy zażądało protokołów bezpieczeństwa i wezwało branżę do „natychmiastowego wstrzymania na co najmniej sześć miesięcy” szkolenia coraz bardziej zaawansowanych systemów sztucznej inteligencji, powołując się na „głębokie zagrożenia dla społeczeństwa i ludzkości”. Co więcej, 1 maja pionier sztucznej inteligencji i jej „ojciec chrzestny”, Geoffrey Hinton, odszedł z Google, gdzie stał się jednym z najbardziej szanowanych głosów w tej dziedzinie, by móc swobodnie mówić o zagrożeniach związanych ze sztuczną inteligencją.


W reakcji na wzrastający sprzeciw Sam Altman, dyrektor generalny OpenAI, twórcy ChatGPT, wyjaśnił w wywiadzie, że „potrzebny jest czas”, aby „zobaczyć, jak [technologia] jest używana” dodając, że „monitorujemy [to] bardzo uważnie, ” i że „możemy to cofnąć” i „wyłączyć pewne rzeczy”. Twierdzenia Altmana służą osłonie branży sztucznej inteligencji.


Niemniej, w dzisiejszym (16 maja br.) zeznaniu przed podkomisją senacką na przesłuchaniu w sprawie nadzoru nad sztuczną inteligencją, Altman podkreślił potrzebę regulacji i powiedział, że branża chce współpracować z rządem – ale nie było jasne, jak dokładnie ma to wyglądać. Przed przesłuchaniem Altman odbył prywatne spotkania z kluczowymi kongresmenami po uruchomieniu ChatGPT w listopadzie 2022 r., a dziś (16 maja) wieczorem ma wziąć udział w kolacji z członkami Kongresu.


Skupienie się neonazistów i zwolenników białej supremacji na sztucznej inteligencji, tutaj w Stanach Zjednoczonych i na całym świecie, jest zagrożeniem dla bezpieczeństwa narodowego, o którym nawet nie wspomina się w ostatnich ostrzeżeniach dotyczących sztucznej inteligencji. Podczas gdy ekstremiści mają nadzieję, że sztuczna inteligencja pomoże „siać spustoszenie” – zgodnie z niedawnym postem na czacie akceleracjonistycznym – nie wiadomo, czy amerykańskie i zachodnie agencje antyterrorystyczne w ogóle zaczęły zajmować się tym zagrożeniem. 


Najbliższe potwierdzenie świadomości zagrożenia widzieliśmy w pierwszym tygodniu maja, kiedy prezydent Biden zgromadził liderów technologicznych zaangażowanych w rozwój sztucznej inteligencji, którzy ostrzegali przed potencjalnym „ogromnym niebezpieczeństwem”, jakie stwarza AI, obiecując jednocześnie zainwestować miliony w postęp badań na ten temat. 


Wcześniej, w kwietniu, dyrektor Agencji ds. Cyberbezpieczeństwa i Bezpieczeństwa Infrastruktury, Jen Easterly ostrzegła w dyskusji panelowej przed zagrożeniami związanymi z tą technologią i dostępem do niej: „Pędzimy naprzód w sposób, który moim zdaniem nie jest właściwym poziomem odpowiedzialności, wdrażając możliwości AI w produkcji, bez żadnych barier prawnych, bez żadnych regulacji.” A senator Chris Murphy niedawno ostrzegł przed sztuczną inteligencją: „Popełniliśmy błąd, powierzając branży technologicznej samokontrolę mediów społecznościowych… Po prostu nie mogę uwierzyć, że jesteśmy o krok od popełnienia tego samego błędu”.


To, czy wezwanie do zatrzymania rozwoju sztucznej inteligencji pojawiło się na czas, dopiero się okaże. Ale niezależnie od tego, ten prywatny przemysł nie powinien działać bez nadzoru rządu. Oczywiste jest, że branża musi przestrzegać standardów i tworzyć wytyczne w celu zbadania takich kwestii – posunięcia, które wciąż nie zostały podjęte w sprawie wykorzystania mediów społecznościowych przez terrorystów. Chociaż Narodowy Instytut Standardów i Technologii podobno opracował ramy odpowiedzialności za korzystanie z AI, wydaje się, że nikt o nich nie wie.


*Dr Steven Stalinsky jest dyrektorem wykonawczym MEMRI.


MEMRI Daily Brief Nr 481, 16 maja 2023

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

 


Skomentuj Wyślij artykuł do znajomego: Wydrukuj
Komentarze
1. Jak zwykle jedna strona medalu... yamata 2023-05-31


Notatki

Znalezionych 2449 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Arabscy Izraelczycy przeprowadzają się do Strefy C i rozwalają kłamstwo o „apartheidzie”     2023-09-22
Jerycho NIE jest miejscem palestyńskiego dziedzictwa   Williams   2023-09-21
Donald Tusk, „człowiek Euroislamu” w Unii Europejskiej   Lindenberg   2023-09-21
Pierwszy Sekretarz Wszystkich Narodów Świata przemówił   Koraszewski   2023-09-18
Erdoğan: ochoczy zakładnik antyzachodniej doktryny Putina   Bekdil   2023-09-16
Abbas musi ponieść realne konsekwencje swoich antysemickich uwag   Flatow   2023-09-14
Dziennikarka BBC po raz kolejny zakłada pelerynę aktywistki   Sela   2023-09-11
Kłopot z filmami idealizującymi amerykańskich komunistów   Tobin   2023-09-11
Najnowszy antyizraelski dokument prawny ONZ opiera się na kłamstwach     2023-09-07
Niewolnictwo: ostentacyjna hipokryzja BRICS wobec Czarnych Afrykanów   Trewhela   2023-09-06
Oskarżenie o islamofobię   Dawkins   2023-09-05
Kiedy Stany Zjednoczone odmawiają powiedzenia słowa „palestyński”?   Flatow   2023-09-05
Kiedy Havel spotkał Bidena   Clarke   2023-09-04
Przepływy migracyjne i prawo niezamierzonych konsekwencji   Fernandez   2023-09-02
Do dziś UNRWA nie otrzymała od Stanów Zjednoczonych 75 milionów dolarów. Zobaczymy, czy złowieszcze przewidywania się spełnią.     2023-09-02
Świat staje się wielobiegunowy   Mahjar-Barducci   2023-08-28
Sprawiedliwość wymaga uczciwych procedur   Dershowitz   2023-08-26
Krytyka porozumienia między USA a Iranem o wymianie więźniów w prasie saudyjskiej     2023-08-23
Reporter przewidział pogrom Farhud w 1939 roku     2023-08-22
Nanoracjonalizm wojen religijnych w epoce nuklearnej   Koraszewski   2023-08-21
Syndrom „Musimy coś zrobić”   Taheri   2023-08-18
Izraelskie osiedla nie są nielegalneOdpowiedź Nathanielowi Bermanowi   Kontorovich   2023-08-18
Kto rozpoczął II wojnę światową?   Jacoby   2023-08-17
Co się stało z eskalacją izraelskiej dominacji?   Pandavar   2023-08-16
List do przyjaciela i kilku innych osób   Koraszewski   2023-08-09
Barwna historia Palestyny na Twitterze   Collier   2023-08-08
Byli pracownicy Departamentu Stanu przyznają, że się myliliDlaczego więc Izrael miałby ich teraz słuchać?   Flatow   2023-08-06
„Nasz najmniej odrażający wybór”Od premiery filmu „Oppenheimer” odżyła debata na temat użycia bomby atomowej w Japonii   Jacoby   2023-08-04
Nieznośny irracjonalizm racjonalizmu   Koraszewski   2023-08-03
Robert Malley i zew Trzeciego Świata   Mansour   2023-08-01
Eskalacja agresji irańskich mułłów w Ameryce Łacińskiej i na Bliskim Wschodzie   Rafizadeh   2023-07-27
Administracja Bidena zostawia sojusznika USA na lodzie   Bryen   2023-07-27
Przywoływanie do porządku   Collins   2023-07-25
Dlaczego Palestyńczycy zawsze ogłaszają zwycięstwo, kiedy przegrywają?     2023-07-24
Każda umowa z Iranem wymaga zgody Kongresu   Kemp   2023-07-22
Administracja Bidena na nowo definiuje antysemityzm. I wyklucza najbardziej zgubną obecnie formę nienawiści do Żydów   Kontorovich   2023-07-22
Wizyta irańskiego prezydenta w Ameryce Łacińskiej     2023-07-21
Recenzja książki Andrzeja Koraszewskiego   Eyal-Fajtlowicz   2023-07-20
Czy kłamią, że nie wiedzą?   Koraszewski   2023-07-17
Czy ci się to podoba, czy nie, tożsamość ma znaczenie – ale która tożsamość?   Fernandez   2023-07-14
Biden podaje rękę antysemitomBojkot izraelskich instytucji akademickich jest tylko najnowszym przykładem tego, jak Departament Stanu USA niemal wypowiedział wojnę Izraelowi.   Bard   2023-07-13
Najwyższy czas przyjąć Ukrainę do NATO   Jacoby   2023-07-12
Czy Departament Stanu przestrzega prawa USA na terytoriach spornych?     2023-07-11
Co naprawdę powiedział Frederick Douglass w swoim wspaniałym przemówieniu z okazji Dnia Niepodległości   Jacoby   2023-07-11
Dziennikarstwo z użyciem płynów ustrojowych   Koraszewski   2023-07-10
Świat wysyła komunikat: Izrael powinien po prostu zaakceptować mordowanie Żydów     2023-07-08
Podczas gdy Stany Zjednoczone wzywają Izrael do „powściągliwości”, codziennie bombardują cele terrorystyczne na całym świecie     2023-07-05
Saudyjski publicysta niechętnie chwali Izrael i omawia „zjawisko Edy Cohena”     2023-07-04
Pochwała krytyków gender     2023-07-04
Wyburzenia domów przez Izrael i Egipt   Fitzgerald   2023-07-03
Ostatni upust żółci   Koraszewski   2023-07-03
Co arabscy darczyńcy dla amerykańskich uniwersytetów kupują za 10 miliardów dolarów?   Bard   2023-07-02
Krew, ropa i golf: Zachodnia hipokryzja wobec COP-28   Fernandez   2023-07-01
Misterium historycznego zakrętu   Koraszewski   2023-06-28
Chiny, Pakistan i Turcja sięgają po Kaszmir   Bulut   2023-06-27
Kto chce apartheidu? Palestyńczycy!     2023-06-25
Jak USA starają się związać ręce Izraela przed ogłoszeniem nowej umowy z Iranem   Doran   2023-06-24
ONZ i WHO obwiniają Izrael bardziej niż kogokolwiek innego   Bryen   2023-06-22
Problem z definicją antysemityzmu IHRA polega na tym, że nie pozostawia miejsca dla  antysemitów     2023-06-21
Groźba decywilizacji   Lloyd   2023-06-21
„To nie dowcip”: zaskakujące milczenie administracji Bidena, ONZ i UE w sprawie łamania praw człowieka w Iranie   Rafizadeh   2023-06-20
UNRWA dostarcza darmowych świadczeń 775 tysiącom osób, które nie są uchodźcami nawet według jej własnej definicji     2023-06-19
Polityka w czasach romantycznej zarazy   Koraszewski   2023-06-17
Antyzachodni klub nuklearny: Korea Północna, Chiny, Rosja i Iran niebezpiecznie atakują Zachód   Rafizadeh   2023-06-08
Polemika z izraelskimi migawkami   Koraszewski   2023-06-08
Amerykanin w Moskwie   Bawer   2023-06-07
Saudyjczycy wyłaniają się jako nowe mocarstwo Bliskiego Wschodu     2023-06-06
Czy modne bzdury przestaną być modne?   Koraszewski   2023-06-05
Amerykańska Narodowa Strategia Przeciwdziałania Antysemityzmowi jest porażką, zanim rozpoczęła działalność     2023-06-03
Głupota i podłość w służbie walki o władzę   Koraszewski   2023-06-02
Nowe media i stare problemy z dialogiem   Koraszewski   2023-05-30
Turcja: Co powiedziałby ojciec?   Taheri   2023-05-30
Wybory w Turcji: nacjonalistyczna polityka tożsamości wygrywa mimo nędzy   Bekdil   2023-05-27
Ekstremiści już planują wykorzystanie AI   Stalinsky   2023-05-23
Wywiad rzeka o seksie   Koraszewski   2023-05-22
Iran: Zastąpienie Chomeiniego Clintonem   Taheri   2023-05-20
Krytyka nazbyt zatroskanego rozumu   Koraszewski   2023-05-19
Dwaj reformatorzy, dwa bardzo różne światy   Fernandez   2023-05-17
Napięcia rosną na Bliskim Wschodzie, gdy jedna strona chce zabijać Żydów, a druga strona to Żydzi, którzy nie chcą umierać i żadna ze stron nie godzi się  na kompromis     2023-05-15
Problem niedoborów wody na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej   Raphaeli   2023-05-15
Dziewczyna z Krochmalnej, która nie została Jentł   Walter   2023-05-10
Co dalej w sprawie uczciwości sztucznej inteligencji?   Koraszewski   2023-05-09
Wiek XXI – wojna przeciw kobietom i zanikanie rodzaju żeńskiego   Chesler   2023-05-08
Systematyczne zaciemnianie uprzedzeń rasowych   Rubinstein   2023-05-05
Absurd goni absurd   Koraszewski   2023-05-04
Świat w krzywych zwierciadłach   Koraszewski   2023-05-02
Dwadzieścia lat po obaleniu Saddama przez Amerykę Irakijczycy są pod butem islamistycznego Iranu   Abdul-Hussain   2023-04-29
Sprawy, które wzbudzają niepokój   Hirsi Ali   2023-04-28
Turcja: Porzuceni iraccy i syryjscy chrześcijanie   Bulut   2023-04-27
Urzędnik państwowy stanął w obronie praw związanych z płcią i drogo za to zapłacił   Kay   2023-04-20
Wycofanie się z Afganistanu było jednym chaosem. Dlaczego Biden udaje, że tak nie było?   Jacoby   2023-04-19
Islamskie dyktatury próbują kupić agencje ONZ   Meotti   2023-04-17
Czy moralność jest zapisana w genach?   Koraszewski   2023-04-13
Francja: “Krajobraz ruin”   Milliere   2023-04-11
„Biedni” Palestyńczycy nie są tacy biedni   Fitzgerald   2023-04-07
Hipokryzja brytyjskiego premiera Rishiego Sunaka wobec Izraela i terroru   Flatow   2023-04-06
Serce i umysł: Ćwierć wieku MEMRI   i Alberto M. Fernandez   2023-04-04
Żart niech się żartem odciska, a przed fejkami uczmy bronić się za młodu   Koraszewski   2023-04-01
Obrona obiektywnego dziennikarstwa   Jacoby   2023-03-31
Co myślą Palestyńczycy?   Hirsch   2023-03-30

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Walka z malarią


Przedwyborcza kampania


Nowy ateizm


Rzeczywiste łamanie


Jest lepiej


Aburd


Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHO


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk