Prawda

Sobota, 24 lutego 2024 - 23:56

« Poprzedni Następny »


Dlaczego Palestyńczycy uciekają ze Strefy Gazy?


Bassam Tawil 2023-09-28

<span>Tysiące Palestyńczyków w dalszym ciągu ucieka ze Strefy Gazy w poszukiwaniu lepszego życia w innych krajach. Uciekają, ponieważ nie mogą dłużej tolerować życia pod islamistycznym ruchem Hamasu. Oni nie uciekają z powodu Izraela. Na zdjęciu: Palestyńczycy w Gazie w kolejce po wizy do Turcji. (Kadr z wideo na TikTok)</span>
Tysiące Palestyńczyków w dalszym ciągu ucieka ze Strefy Gazy w poszukiwaniu lepszego życia w innych krajach. Uciekają, ponieważ nie mogą dłużej tolerować życia pod islamistycznym ruchem Hamasu. Oni nie uciekają z powodu Izraela. Na zdjęciu: Palestyńczycy w Gazie w kolejce po wizy do Turcji. (Kadr z wideo na TikTok)

Tysiące Palestyńczyków w dalszym ciągu ucieka ze Strefy Gazy w poszukiwaniu lepszego życia w innych krajach, w tym w Kanadzie i Unii Europejskiej.


W ciągu ostatnich kilku tygodni w mediach społecznościowych pojawiło się kilka filmów przedstawiających Palestyńczyków opuszczających Strefę Gazy przez przejście graniczne z Egiptem, Rafah. Pokazano, że inni Palestyńczycy stoją w kolejkach przed biurami w Gazie, które wydają wizy do Turcji. Ci Palestyńczycy uciekają ze Strefy Gazy, ponieważ nie mogą dłużej tolerować życia pod islamistycznym ruchem Hamasu. Oni nie uciekają z powodu Izraela.


„Chcemy żyć godnie” – powiedział na jednym z filmów młody Palestyńczyk. „Wszyscy, którzy chcą wyemigrować, chcą godnego życia. Młodzi mężczyźni ryzykują życie, są gotowi na śmierć”.


Inny młody człowiek powiedział:

„Wiem, że ryzykuję życie, ale chcę wyjechać, żywy czy martwy. Przynajmniej znajdę godne życie za granicą. Ludzie chcą wyjechać z powodu ucisku i niesprawiedliwości, które widzimy tutaj [w Strefie Gazy]”.

Palestyński ekonomista, Mohammed Abu Dżajjab, potwierdził, że w ciągu ostatniej dekady liczba młodych emigrantów ze Strefy Gazy wzrosła bezprecedensowo. Ujawnił, że duża liczba młodych ludzi opuściła już Strefę Gazy, podczas gdy wielu innych nadal próbuje ją opuścić mimo związanego z tym ryzyka i braku jasności co do ich przyszłości w krajach przyjmujących. „Młodzi ludzie dążą do opuszczenia Strefy Gazy w poszukiwaniu lepszych możliwości, które są niedostępne w Strefie Gazy – powiedział. - Wysoka stopa bezrobocia i brak możliwości zatrudnienia to jedne z przyczyn wzrostu emigracji”.


Od 2007 roku Strefa Gazy jest kontrolowana przez wspieraną przez Iran grupę terrorystyczną Hamas, odgałęzienie organizacji Bractwo Muzułmańskie. Zamiast pracować nad poprawą warunków życia dwóch milionów Palestyńczyków żyjących pod jego rządami, Hamas zainwestował od tego czasu miliony dolarów w produkcję broni i budowę tuneli, z których można atakować Izrael. Hamas miał okazję zamienić Strefę Gazy w „Singapur Bliskiego Wschodu”, ale jego pragnienie zniszczenia Izraela przyniosło Palestyńczykom jedynie wojnę i śmierć. Aby osiągnąć swój cel, jakim jest mordowanie Żydów i eliminacja Izraela, Hamas wydaje się gotowy poświęcić nieskończoną liczbę Palestyńczyków.


Hamas najwyraźniej nie przejmuje się tym, że setki Palestyńczyków zostaną zabite i ranne w wojnach wywołanych jego atakami rakietowymi na Izrael. Hamas nie waha się nawet użyć Palestyńczyków jako żywych tarcz podczas swoich wojen z Izraelem. Członkowie grupy terrorystycznej narazili życie tysięcy swoich niewinnych cywilów, strzelając rakietami z obszarów mieszkalnych w pobliżu szkół i szpitali. Ostatnio Hamas zachęcał także Palestyńczyków do zamieszek na granicy między Strefą Gazy a Izraelem, do rzucania w izraelskich żołnierzy kamieniami, koktajlami Mołotowa i urządzeniami wybuchowymi.


Palestyński analityk polityczny Mahmoud al-Rakab pisze:

„Od ponad 17 lat mieszkańcy Strefy Gazy cierpią z powodu problemów psychicznych, społecznych, ekonomicznych i politycznych wynikających z podziałów wewnętrznych, kryzysów humanitarnych i powtarzających się wojen. To skłoniło mieszkańców Strefy Gazy do myślenia o emigracji”.

„Podział wewnętrzny” odnosi się do trwającej walki o władzę pomiędzy Hamasem w Strefie Gazy na zachodzie w pobliżu Egiptu a Autonomią Palestyńską pod przewodnictwem prezydenta Mahmouda Abbasa na wschodzie w pobliżu Jordanii. Obie partie skaczą sobie do gardeł od 2007 roku, kiedy Hamas przeprowadził brutalny zamach stanu i wypędził Autonomię Palestyńską ze Strefy Gazy. W 2018 roku Autonomia Palestyńska, próbując osłabić Hamas, nałożyła szereg sankcji na Strefę Gazy. Sankcje jeszcze bardziej zaostrzyły kryzys gospodarczy i humanitarny w Strefie Gazy, zwłaszcza  po tym, jak Autonomia Palestyńska zawiesiła wypłatę wynagrodzeń i pomocy finansowej dziesiątkom tysięcy urzędników służby cywilnej i zubożałych rodzin.


Według niektórych raportów od 2018 roku ze Strefy Gazy uciekło prawie 40 tysięcy Palestyńczyków. Al-Rakab pisze:

„Ci, którzy przyglądają się tej sytuacji, odczuwają ból i ucisk z powodu tego, czym stała się nasza rzeczywistość w obliczu braku praktycznych i realistycznych rozwiązań ze strony przywódców palestyńskich w celu ograniczenia emigracji.


Pomimo narażenia na ryzyko utonięcia, utraty i śmierci Palestyńczycy uciekający ze Strefy Gazy widzą, że Turcja i Europa są ich nadzieją i przyszłością. Przywódcy palestyńscy muszą ciężko pracować, aby osiągnąć wszechstronne pojednanie narodowe i zakończyć stan podziału [między kontrolowanym przez Autonomię Palestyńską Zachodnim Brzegiem i kontrolowaną przez Hamas Strefą Gazy] i zapewnić możliwości zatrudnienia. Jeśli te żądania zostaną spełnione, Palestyńczycy, którzy opuścili Strefę Gazy, wrócą do domu, a idea emigracji zniknie z ich umysłów. Jeśli tego nie osiągną, będziemy mieli do czynienia z poważnym exodusem młodych i wykształconych umysłów, a także exodusem doświadczonych ludzi, którzy stracili zaufanie do [palestyńskiego] przywództwa politycznego”.

Jednakże palestyńscy przywódcy polityczni nie wydają się zbytnio zaniepokojeni dużą liczbą Palestyńczyków uciekających ze Strefy Gazy. Mahmoud Abbas jest zajęty wygłaszaniem antysemickich przemówień przeciwko Żydom oraz delegitymizacją Izraela i demonizowaniem Żydów. W przemówieniu wygłoszonym 24 sierpnia przed Radą Rewolucyjną jego rządzącej frakcji Fatahu Abbas stwierdził, że europejscy Żydzi nie są Semitami, są potomkami Chazarów i dlatego ich prześladowania nie mają nic wspólnego z antysemityzmem. Dodał, że Hitler i Europejczycy nie zabijali Żydów „dlatego, że byli Żydami”, ale raczej walczyli z Żydami ze względu na „ich rolę społeczną, a nie religię”. Wyjaśnił, że Hitler „walczył” z Żydami, ponieważ mieli do czynienia z lichwą i pieniędzmi, a nie z powodu antysemityzmu.


Nie trzeba dodawać, że Abbas w swoim przemówieniu całkowicie zignorował trudną sytuację młodych Palestyńczyków uciekających ze Strefy Gazy. Dla Abbasa promowanie nienawiści wobec Izraela i Żydów jest ważniejsze niż zajęcie się kryzysem gospodarczym i humanitarnym, do którego powstania przyczynił się poprzez sankcje, jakie nałożył na Strefę Gazy. Zamiast przepraszać za swoje antysemickie wypowiedzi, Abbas potwierdził je, mówiąc, że jego słowa zostały wyrwane z kontekstu lub że cytuje jedynie autorów żydowskich, amerykańskich i innych.


Ze swojej strony przywódcy Hamasu w dalszym ciągu udają, że w Strefie Gazy wszystko jest w porządku. W dalszym ciągu nawołują Palestyńczyków do przeprowadzania ataków terrorystycznych na Izrael. Warto zauważyć, że przywódcy Hamasu składają te oświadczenia siedząc w pięciogwiazdkowych hotelach i willach w Katarze i Libanie.


Komentując emigrację młodzieży ze Strefy Gazy, Palestyńska Partia Ludowa (dawniej Palestyńska Partia Komunistyczna) wezwała Hamas do zwrócenia szczególnej uwagi na potworną sytuację młodych Palestyńczyków, w tym absolwentów uniwersytetów, oraz do zapewnienia im środków niezbędnych do przyzwoitego życia. Partia ostrzegała:

„Palestyńska Partia Ludowa, podnosząc alarm i ostrzegając o kontynuacji zjawiska migracji ze Strefy Gazy, wskazuje, że ekspansja i wzrost tego zjawiska niesie ze sobą niebezpieczne reperkusje polityczne i społeczne. Cisza w sprawie tego zjawiska bagatelizuje jego niebezpieczeństwa, a ignorowanie jego katastrofalnych skutków oznacza aktywny udział w jego promowaniu”.

Emigracja ze Strefy Gazy jest kolejnym przykładem tego, jak Palestyńczycy padli ofiarą swoich skorumpowanych i niekompetentnych przywódców. Przywódcy palestyńscy w dalszym ciągu przeciągają swój naród od jednej katastrofy do drugiej, podburzając go przeciwko Izraelowi i namawiając go do większej przemocy i terroryzmu. Tymczasem społeczność międzynarodowa w dalszym ciągu ignoruje opłakane warunki, w jakich Palestyńczycy żyją pod władzą Autonomii Palestyńskiej i Hamasu, woląc zamiast tego obwiniać za wszystko Izrael.


Ignorując trudną sytuację Palestyńczyków uciekających przed brutalnym reżimem islamistów w Strefie Gazy, Organizacja Narodów Zjednoczonych i zagraniczne media wyrządzają wielką krzywdę tym samym Palestyńczykom, o których rzekomo tak dbają.


Ponieważ przywódcy palestyńscy w dalszym ciągu represjonują ludność Strefy Gazy, Izrael zwiększył liczbę pozwoleń na pracę dla Gazańczyków. W lipcu co najmniej 67 769 Palestyńczykom ze Strefy Gazy pozwolono przekroczyć kontrolowane przez Izrael przejście graniczne Erez – aż 90% z nich znalazło dobrze płatną pracę w Izraelu. Sześć procent pozwoleń dotyczyło pacjentów potrzebujących leczenia w Izraelu lub na Zachodnim Brzegu.


Wydaje się, że Izrael robi więcej, aby pomóc Palestyńczykom w Strefie Gazy niż Autonomia Palestyńska, Hamas czy jakikolwiek inny kraj arabski. Ponieważ jednak wiadomość ta nie pasuje do antyizraelskiego programu wielu gazet i zagranicznych dziennikarzy, jest bardzo mało prawdopodobne, że przedostanie się do głównych mediów na Zachodzie.


Link do oryginału: https://www.gatestoneinstitute.org/19976/palestinians-fleeing-gaza

Gatestone Institute, 18 września 2023

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska


Bassam Tawil
– muzułmański badacz i publicysta mieszkający na Bliskim Wschodzie.


Skomentuj Tipsa en vn Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 2553 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Sabotowanie romansu USA-Izrael   Altabef   2024-02-24
Eurowizja i bębny wojny   Collins   2024-02-23
Milczenie feministycznych owiec: ani słowa o horrorach HamasuZwolennicy #MeToo milczeli.   Chesler   2024-02-22
A zwycięzcą jest – Hamas!   Dershowitz   2024-02-21
"Palestyńczycy są tacy sami jak my", zapewnia mędrzec Blinken   Pandavar   2024-02-20
Żyjemy w momencie kulturowego chaosu   Meotti   2024-02-20
Chleba naszego powszedniego daj nam Google   Koraszewski   2024-02-19
Jak propalestyńscy są zachodni demonstranci?     2024-02-16
@Guardian kłamie, żeby przedstawić żołnierzy IDF jako potwory – ale pokazuje, że @IDF pozostaje najbardziej moralną armią na świecie     2024-02-15
Blinken powinien wiedzieć, że Autonomia Palestyńska jest równie zła jak rządy Hamasu w Gazie   Marcus   2024-02-14
Czy może istnieć uczciwa propalestyńska lewica?   Levick   2024-02-14
Hipokryzja zdefiniowana: grupy praw człowieka martwią się wszelkimi ograniczeniami w przepływie uchodźców, ale milczą w sprawie Egiptu, który zakazuje wjazdu jakimkolwiek uchodźcom z Gazy     2024-02-13
Czy uchodźcy żydowscy i arabscy są równi?Mimo prawie miliona żydowskich uchodźców z krajów arabskich, Organizacja Narodów Zjednoczonych nadal ma obsesję wyłącznie na punkcie potomków uchodźców arabskich.   Julius   2024-02-11
Kilka uwag wokół niepewności   Koraszewski   2024-02-09
Moi drodzy Palestyńczycy: Czas pozbyć się naszych przywódców i przyjąć izraelskie oferty pokojowe   Eid   2024-02-07
Jak zdemontować UNRWA: instrukcja krok po kroku     2024-02-07
Wojna Izraela z Hamasem jest najmniej śmiercionośną wojną w regionieDlaczego więc media opisują go jako „jedną z najbardziej śmiercionośnych… w historii”?   Greenfield   2024-02-06
Zdradziecka awangarda intelektualna   Koraszewski   2024-02-04
Departament Stanu a rzeczywistość   Bard   2024-02-03
Szef ONZ twierdzi, że Palestyńczycy mają „prawo do państwowości”. Dlaczego?   Fitzgerald   2024-02-03
UNRWA istnieje, aby pomóc w prowadzeniu wojny, której celem jest likwidacja Izraela   Tobin   2024-02-02
Islamscy terroryści tworzą klęski głodowe, żeby czerpać korzyści z pomocy zagranicznejWalka z terrorystami nie powoduje klęsk głodowych; pomoc humanitarna dla terrorystów powoduje klęski głodowe.   Greenfield   2024-02-01
Kto pierwszy mrugnie w wojnie w Gazie?   Fernandez   2024-02-01
Dokumentowanie działań umożliwiających zbrodnie wojenne Hamasu: agencje ONZ, programy pomocy rządowej i organizacje pozarządowe   Steinberg   2024-01-31
Prawdziwe ludobójstwa, które świat ignorujeZamiast przeciwstawić się prawdziwym zbrodniom przeciw ludzkości, społeczność międzynarodowa obrzuca Izrael krwawymi oszczerstwami.   Bryen   2024-01-29
Wysoki Przedstawiciel UE, Josep Borrell, przyznaje, że chce „dwóch państw”, a nie „pokoju”     2024-01-26
Błędna odpowiedź Bidena w sprawie TajwanuGłównym zagrożeniem dla pokoju w Azji nie jest niepodległość Tajwanu, ale chińska wojowniczość.   Jacoby   2024-01-26
Jak zakończyć cierpienia Palestyńczyków   Tawil   2024-01-24
Dla mediów terroryści Hamasu to duchy   Bard   2024-01-23
Złóżmy pozew przeciwko UNRWA w Hadze   Bedein   2024-01-23
Jak Princeton wybiela haniebną historię Kena Rotha   Steinberg   2024-01-22
Jedna wojna i dwie wizje   Taheri   2024-01-21
Pytasz, czy jesteś antysemitą?   Koraszewski   2024-01-21
“Koszmar zatajonych pieniędzy”: jak Katar kupił Ligę Bluszczową   Williams   2024-01-20
“Krwawe Boże Narodzenie”: chrześcijanie masakrowani w nigeryjskim ludobójstwie   Ibrahim   2024-01-17
Pracownicy pomocy humanitarnej wspierają Hamas   Bard   2024-01-13
Samobójcza głupota „rozwiązania w postaci dwóch państw”   Anderson   2024-01-12
Starzy orędownicy procesu pokojowego i wojna w Gazie   Flatow   2024-01-11
Dlaczego chrześcijańscy przywódcy ignorują ataki na swoją społeczność   Tawil   2024-01-10
Masha Gessen, lub, ври, да знай же меру   Fitzgerald   2024-01-09
Dla mediów terroryści Hamasu to duchy   Bard   2024-01-06
Izrael ma nie tylko armię najbardziej moralną, ale także najbardziej przejrzystą     2024-01-06
Krytycy Izraela po prostu nie chcą, aby Izrael zwyciężył   Tobin   2024-01-05
Kto popiera Hamas?   Dershowitz   2024-01-04
Nie ma „upokorzonej izraelskiej męskości”   Chesler   2024-01-02
Nie ma porównania pomiędzy przemocą palestyńską i żydowską na Zachodnim Brzegu     2024-01-02
Odzyskanie romantyzmu naszej sprawy   Greenfield   2023-12-28
Przyszła strategia ekonomiczna dla pokoju   Mahjar-Barducci   2023-12-25
“Przebudzenie” zagraża amerykańskim Żydom   Tobin   2023-12-23
Dziesięć podstawowych faktów na temat wojny z Hamasem, o których media nie mówią     2023-12-23
Zakazanie przez Bidena prawa wjazdu do USA dla „stosujących przemoc osadników” izraelskich zablokowałby tych, którzy po prostu nie zgadzają się z jego polityką   Kontorovich   2023-12-21
Wojna w Ukrainie i na Bliskim Wschodzie   Koraszewski   2023-12-20
Czy dysonans poznawczy Bidena może pozwolić Izraelowi wygrać wojnę?   Tobin   2023-12-19
Dlaczego islamiści roszczą sobie prawa do ziemi niemuzułmańskiej?   Bulut   2023-12-18
Polityka tożsamości i zaburzenia kognitywne   Koraszewski   2023-12-18
Symfoniczna wersja terroru   Taheri   2023-12-15
Wsparcie dla terroru: jak terroryści wykorzystują organizacje humanitarne   i Nathaniel Rabkin   2023-12-14
Zdumiewająca naiwność Izraelofobów. Zachodnie oburzenie wywołane wyłapywaniem przez IDF podejrzanych członków Hamasu jest absurdalnym kwiecistym moralizowaniem.   O'Neill   2023-12-13
Redaktor kuwejckiej gazety: Hamas powinien być ścigany sądownie za śmierć i zniszczenie, jakie ściągnął na Gazańczyków atakiem z 7 października     2023-12-11
Tak daleko, tak blisko   Koraszewski   2023-12-10
Za kulisami Human Rights Watch: nienawiść i korupcjaPamięci Roberta Bernsteina, założyciela Human Rights Watch   Steinberg   2023-12-09
Najnowszy hit Pallywoodu. Jak usłużne relacje mediów o „zbombardowaniu” szpitala Al-Ahli promowały propagandę Hamasu   Landes   2023-12-07
Nagroda Nobla za terror i inne absurdy   Fernandez   2023-12-06
Gaza – kto z kim walczy i w imię czego?   Koraszewski   2023-12-05
Unia Europejska jest wspólnikiem Iranu   Rafizadeh   2023-12-05
W  Betlejem Boże Narodzenie zostało odwołane , a winni są Żydzi.     2023-12-04
Porażka zachodniego feminizmu, kiedy jest najbardziej potrzebny   Chesler   2023-12-04
Huti: kim są i dlaczego atakują Izrael?   Flatow   2023-12-03
Krótka historia długiej odpowiedzialności zbiorowej   Koraszewski   2023-12-02
Dlaczego Arabowie “zdradzili” Palestyńczyków   Toameh   2023-12-01
Coleman Hughes atakuje porównania między Palestyńczykami a walką Czarnych o wolność w Afryce Południowej i w Ameryce   Coyne   2023-12-01
Prawdziwi eksperci prawa międzynarodowego są zgodni: Hamas jest winny zbrodni wojennych i niemal na pewno ludobójstwa. Ale media ignorują ten przekaz     2023-11-30
Czerwony Krzyż po raz kolejny zawodzi Żydów   Bard   2023-11-28
“Rozwiązanie w postaci dwóch państw” oznacza terroryzm   Greenfield   2023-11-27
Niebezpieczne fantazje Bidena o państwie palestyńskim   Tobin   2023-11-26
Nie, Joe. Powierzenie ONZ odpowiedzialności za Gazę byłoby kiepskim dowcipem   Kontorovich   2023-11-24
Nagroda administracji Bidena dla Iranu w wysokości 10 miliardów dolarów: tylko małe podziękowanie za zorganizowanie wojny, zranienie 56 żołnierzy amerykańskich i próbę wypędzenia USA z Bliskiego Wschodu.   Rafizadeh   2023-11-23
Gaza moja miłość   Koraszewski   2023-11-22
Oszczerstwa o popełnianiu „ludobójstwa przez Izrael mają na celu usprawiedliwienie ewentualnego prawdziwego ludobójstwa na Żydach     2023-11-21
Dlaczego Palestyńczycy nie chcą rządzić Gazą?   Abdul-Hussain   2023-11-18
Gaza, islam i Zachód   Smith   2023-11-17
Pora, żeby Biden publicznie przyznał, że jest to wojna irańskich mułłów przeciwko Izraelowi i Stanom Zjednoczonym   Rafizadeh   2023-11-15
Amerykański front   Rosenthal   2023-11-07
Antonio Guterres nie jest najgorszym sekretarzem generalnym w historii ONZ, ale jest w czołówce   Fitzgerald   2023-11-04
Normalizacja barbarzyństwa. Społeczeństwa, które rezygnują z wolności, wkrótce zobaczą, że zastąpiła ją przemoc.   O'Neill   2023-11-03
Zamknięcie granicy przez Egipt stanowi naruszenie prawa międzynarodowego   Kontorovich   2023-11-01
Po masakrze Żydów przeprowadzonej przez Hamas „GUARDIAN” nienawidzi Żydów jeszcze bardziej   Levick   2023-10-30
Egipt i Jordania odmawiają ratowania palestyńskiego życia     2023-10-28
Wielki Zderzacz Andronów   Koraszewski   2023-10-26
Lepsze pytanie: czego prawo międzynarodowe wymaga od reszty świata w sprawie Hamasu?   Amos   2023-10-25
Właśnie przeczytałem Idź i wróć człowiekiem   Kalwas   2023-10-24
Piekło wojen miejskich nie jest unikalne dla Gazy   Brincka   2023-10-23
Kto i jak współczuje Palestyńczykom?   Koraszewski   2023-10-21
Czy powinniśmy pomagać Palestyńczykom w Gazie?   Destexhe   2023-10-18
Przyzwoici liberałowie mogą wyrządzić więcej szkody niż demonstranci popierający Hamas   Tobin   2023-10-15
List otwarty do redaktora naczelnego „Gazety Wyborczej” Jarosława Kurskiego   Koraszewski   2023-10-15
Najważniejsza zmiana w świecie arabskim od końca kolonializmu     2023-10-06
ONZ musi zakończyć wykluczanie Tajwanu — zanim będzie za późno   Jacoby   2023-10-05
Zakrzykiwanie cywilizowanego dialogu   Chesler   2023-10-04
Lekcje z Karabachu dla ofiar i  prześladowców   Fernandez   2023-10-04

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Lekarze bez Granic


Wojna w Ukrainie


Krytycy Izraela


Walka z malarią


Przedwyborcza kampania


Nowy ateizm


Rzeczywiste łamanie


Jest lepiej


Aburd


Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


&#8222;Choroba&#8221; przywrócona przez Putina


&#8222;Przebudzeni&#8221;


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk