Prawda

Poniedziałek, 27 czerwca 2022 - 17:52

« Poprzedni Następny »


Czy wywiad USA podrasowuje dowody o Iranie?


Mitchell Bard 2022-03-31


Wywiadowczy establishment USA ma fatalną historię przewidywania i analizowania wydarzeń na Bliskim Wschodzie. I to nie tylko w sprawie Bliskiego Wschodu wywiad jest raz za razem w błędzie, przypomnijcie sobie tylko na analityków źle prognozujących, ile czasu zabierze talibom opanowanie Afganistanu, a Rosji przezwyciężenie oporu w Ukrainie. Problemem nie są tylko błędne oceny wywiadu, ale jego upolitycznienie, które w żadnej sprawie nie jest równie ewidentne jak w sprawie Iranu.

Najnowszym przykładem jest tegoroczne wydanie “Annual Threat Assessment” [Doroczna ocena zagrożeń], która poświęca wszystkiego zaledwie trzy akapity “kwestiom nuklearnym”. Pierwsze zdanie kursywą jest zdumiewające: “Nadal oceniamy, że Iran nie zajmuje się obecnie kluczowymi dla rozwinięcia broni nuklearnej działaniami, które uznajemy za niezbędne do wyprodukowania nuklearnej bomby”.

 

A następnie zaprzeczają sami sobie:

Iran nadal podnosi tempo i poziom wzbogacenia zapasów uranu powyżej limitów JCPOA. Iran nadal ignoruje restrykcje w sprawie badań nad zaawansowanymi centryfugami i rozwojem, jak również kontynuuje wzbogacanie uranu w umieszczonej głęboko pod ziemią instalacji w Fordow. Iran od kwietnia 2021 roku wzbogaca fluorek uranu (UF6) do 60 procent i kontynuuje gromadzenie UF6 wzbogaconego do 20 procent. MAEA zweryfikowała, że Iran prowadzi badania i rozwój uranu metalicznego, włącznie z produkowaniem laboratoryjnej ilości uranu metalicznego wzbogaconego do 20 procent U-235.

W dodatku do własnych informacji wywiadowczych administracja ma dostęp do raportów Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA), która także nie miała poprawnych danych z powodu niemożności zweryfikowania przez agencję irańskich działań, które mieli monitorować, by odkryć tajne programy (takie jak te, które odkrył Izrael) oraz braku irańskiej kooperacji, by MAEA mogła wypełnić swój mandat udokumentowania historii programu nuklearnego Iranu. MAEA i wywiad USA (ale, na przykład, nie niemiecki wywiad) nie potrafiły również udokumentować globalnych starań Iranu o zdobycie nuklearnej technologii. 

 

Mimo tych niedociągnięć nawet MAEA ujawniła więcej o postępach Iranu na drodze do zbudowania bomby niż National Intelligence Estimate (NIE). Według analizy Institute for Science and International Security (ISIS) najnowszego raportu MAEA (z 3 marca), Iran ma dosyć wzbogaconego uranu, by zbudować cztery bomby jądrowe, i “czas, jakiego potrzebują do tego, stał się niebezpiecznie krótki”. Iran może teraz wyprodukować wystarczającą dużo uranu potrzebnego do dwóch bomb w dwa lub trzy tygodnie. „W zasadzie – pisze ISIS – Iran dochodzi do tego stopniowo przez produkowanie uranu wzbogaconego do 60 procent i nadal go gromadzi”.

 

Raport ISIS kończy się słowami: “MAEA ma znacznie zmniejszone możliwości monitorowania złożonego i rosnącego programu nuklearnego Iranu, a szczególnie pozostaje nierozwiązany aspekt broni jądrowej. Zdolność MAEA wykrywania rozproszenia nuklearnego materiału i wyposażenia do niezadeklarowanych instalacji pozostaje niezmiernie zmniejszona” (ISIS, March 4).


Jest także niepokojące, że prezydent USA Joe Biden jest zdecydowany na złagodzenie sankcji na Iran, mimo że oszacowanie stwierdza, iż Iran ma agresywne zamiary wobec Stanów Zjednoczonych:

Iran zamierza nadal rozwijać sieci [terroru] wewnątrz Stanów Zjednoczonych – i jest to cel, który realizuje już od ponad dziesięciu lat. Wspierane przez Iran marionetki przypuszczą ataki na siły USA w Iraku i w Syrii, i może w innych krajach i regionach. Iran groził także odwetem na byłych i obecnych przedstawicielach USA za zabicie dowódcy Siły Kuds Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC-QF) Kasema Solejmaniego w styczniu 2020 roku i uprzednio próbował przeprowadzać śmiercionośne akcje w Stanach Zjednoczonych.

Istotnie, Iran przeprowadził atak rakietowy 13 marca, zaledwie kilka tygodni po opublikowaniu raportu NIE. Ponieważ Biden nie zareagował odwetem, wzmocnił w regionie swój wizerunek słabego przywódcy, któremu nie można ufać, że będzie chronił interesy Ameryki i interesy swoich sojuszników.  


Nie mając olbrzymich zasobów agencji wywiadowczych, mogłem sam napisać wniosek NIE:

Iran pozostaje zagrożeniem dla Izraela, zarówno bezpośrednio przez swoje siły rakietowe, jak pośrednio przez popieranie libańskiego Hezbollahu i innych grup terrorystycznych.  


Iran pozostanie problemem w regionie z jego wspieraniem szyickich milicji w Iraku, które są głównym zagrożeniem dla personelu USA w Iraku. Ekonomiczne i militarne wspieranie bandyckiego reżimu syryjskiego i szerzenie niestabilności w Jemenie przez wspieranie Hutich – włącznie z dostarczaniem nowoczesnych systemów wojskowych – także stanowi zagrożenie dla partnerów i interesów USA, włącznie z Arabią Saudyjską.  

W raporcie NIE z 2022 roku nie po raz pierwszy agencje wywiadowcze bagatelizowały dążenie Iranu do produkcji bomb nuklearnych. W raporcie 2017 NIE wnioskiem także było, że Iran “pozostaje trwałym zagrożeniem dla narodowych interesów USA”. Napisano, że umowa nuklearna “przedłużyła czas potrzebny Iranowi do wyprodukowania ilości rozszczepialnego materiału wystarczającego na wyprodukowanie broni jądrowej z kilku miesięcy do około roku”. Były prezydent, Barack Obama, i inni zwolennicy umowy unikali wyjaśnienia, dlaczego była ona konieczna, skoro nie wierzyli, że Iran chce zbudować bombę. Autorzy NIE przyznali, że Iran buduje międzykontynentalne pociski balistyczne, które Obama pozostawił poza porozumieniem (podobnie, jak robi to teraz Biden) mimo że “balistyczne pociski Iranu są zdolne do przenoszenia broni masowego rażenia” i “pragnienie Teheranu, by odstraszyć Stany Zjednoczone, może być siłą napędową budowy międzykontynentalnych pocisków balistycznych”, a o tym irańskim celu agencje wywiadowcze już wiedziały.

 

Ponad dziesięć lat wcześniej raport NIE 2007 przedstawiano w mediach jako wskazówkę, że administracja ówczesnego prezydenta Busha fałszywie i histerycznie nakręca opozycję wobec nieistniejącego irańskiego programu broni nuklearnej, by narzucić na Iran drakońskie sankcje, a może nawet uzasadnić militarną interwencję. Informacją, która uzyskała największe nagłośnienie, było to, że Iran zatrzymał program broni jądrowej w 2003 roku i amerykańskie agencje wywiadowcze wierzyły, że jest on zamrożony. Autorzy raportu napisali także, że nie oczekują, by Iran był zdolny do zbudowania takiej broni aż do połowy kolejnego dziesięciolecia. Inne kraje natychmiast wyraziły sceptycyzm do wniosków raportu NIE. Przywódcy Wielkiej Brytanii, Francji i Niemiec wyrażali niepokój w oparciu o własną niezależną ocenę potencjału i zamiarów Iranu. Na przykład, ówczesny francuski minister spraw zagranicznych, Hervé Morin, powiedział: “Połączone informacje szeregu służb wywiadowczych prowadzą nas do przekonania, że Iran nie zrezygnował z chęci prowadzenia swojego program (nuklearnego)” i „nadal go rozwija” (Agence France-Presse, 1 lutego 2008).

 

Następnie doradcy Obamy odrzucili wnioski raportu z 2007 roku. Szef CIA, Leo Panetta powiedział w czerwcu 2010 roku, że Stany Zjednoczone podejrzewają, iż Iran ma wystarczającą ilość nisko wzbogaconego uranu do budowy dwóch bomb.


Panetta powiedział wówczas również, że Iran ma “problemy ze zdolnością rozwijania wzbogacenia”. Elana DeLozier napisała jednak, że kiedy rozpoczęły się rozmowy z Europą w 2003 roku, “Iran wzbogacał uran do 5%, ale kiedy toczyły się rozmowy JCPOA około roku 2015, dochodziło to już do 19.75%”. Dzisiaj wzbogacają uran do 60% i uważa się, że mają zdolność dojścia do poziomu czystości 90%, jaki jest potrzebny do zbudowania bomby.

 

Biden powtarza strategię Obamy i obchodzi Kongres, by zawrzeć umowę, o której wie, że gdyby ją przedstawił Kongresowi, zostałaby odrzucona - jak powinna - jako traktat.


Iran wystawia Bidena do wiatru, podobnie jak zrobił to z Obamą, wiedząc, że potrzebuje on umowy i jest gotowy skapitulować przed irańskimi żądaniami, byle ją zaklepać. Podobnie jak to zrobił z Obamą, Iran spodziewa się wymusić zniesienie sankcji przez składanie obietnic, których nie zamierza dotrzymywać. Biden nie może się tym przejmować, ponieważ potrzebuje irańskiej ropy naftowej na rynku, żeby obniżyć ceny benzyny zanim zatopią gospodarkę, jego partię i jego prezydenturę.


Pisałem
 w 2018 roku, że trzeba rozwiać złudzenia Irańczyków, iż czas jest po ich stronie, a to można zrobić tylko dyplomatycznymi, ekonomicznymi i militarnymi działaniami. Trumpowi nie udało się zrobić wszystkiego, co było potrzebne i pozostawił Iran na progu możliwości zbudowania bomby. Biden jest gotów pozostawić Iranowi tę możliwość. Niemniej ogłosi zwycięstwo i w następnym raporcie NIE pracownicy jego wywiadu bez wątpienia powtórzą fałszywe twierdzenie Obamy, że zawarta umowa odcina wszelkie drogi do bomby jądrowej.  

 

Tymczasem Iran będzie kontynuował dążenie do wyprodukowania własnej bomby atomowej.


Politycy, których kariery przetrwają poza 2024 rok, powinni zapamiętać bliskowschodnie porzekadło: “Człowiek, który mści się po 40 latach, działa pospiesznie”.  


Is US intel cooking the books on Iran
?

JNS Org., 16 marca 2022

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaMitchell Geoffrey Bard

Amerykański analityk polityki zagranicznej, redaktor i autor, który specjalizuje się w polityce USA – Bliski Wschód. Jest dyrektorem wykonawczym organizacji non-profit American-Israeli Cooperative Enterprise i dyrektorem Jewish Virtual Library. Wikipedia (angielski)


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 2153 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

To nie jest artykuł o Shireen Abu Akleh   Collier   2022-06-27
W poszukiwaniu lekarstwa na obłęd   Koraszewski   2022-06-27
Amnesty International UK jest „instytucjonalnie rasistowska”, „kolonialistyczna” – a jej antysemityzm jest z tym ściśle powiązany     2022-06-25
Kiedy aktor jest aktorem   Jacoby   2022-06-24
Burzenie domów i zagarnianie ziemi, o których nikt nie mówi   Toameh   2022-06-23
Dziwaczna francuska sprawiedliwość   Carmon   2022-06-22
Turcja uderza na Irak, Syrię, Cypr i Grecję   Bulut   2022-06-21
Podcast "Guardiana": 34 minuty palestyńskiej propagandy udającej dziennikarstwo   Levick   2022-06-19
„Choroba” przywrócona przez Putina   Taheri   2022-06-18
Podsycanie urojeń Palestyńczyków   Bard   2022-06-18
Mało nas, mało nas do pieczenia chleba   Koraszewski   2022-06-17
Jak UE może chcieć bliższych więzi z Izraelem, finansując równocześnie terrorystyczne organizacje pozarządowe?   Deutsch   2022-06-16
Kilka słów do prezydenta Macrona: Sois Beau Et Tais-Toi   Fitzgerald   2022-06-15
Nuklearne zwycięstwo irańskich mułłów   Rafizadeh   2022-06-14
Co by było, gdyby Izrael traktował Amerykę tak, jak Ameryka traktuje Izrael?   Bard   2022-06-12
Iran: zbliża się lato gniewu   Taheri   2022-06-10
Alternatywny wszechświat palestyńskiej „suwerenności”   Altabef   2022-06-09
Nie zostawiajcie Amerykanów i sojuszników w ciemności   Rafizadeh   2022-06-08
ONZ twierdzi, że Izrael „w przeważającej mierze” ponosi winę za konflikt z Palestyńczykami     2022-06-08
Klinika Odessa - Ostatni felieton Ludwika Lewina   Lewin   2022-06-07
Wyszukiwarka Google promuje antysemityzm   Collier   2022-06-05
Pięćdziesiąt lat temu masakra w Izraelu ujawniła przerażający stan bezpieczeństwa na lotniskach   Gross   2022-06-04
Bibi, PiS, Kafka i pustelnik   Koraszewski   2022-06-03
Dlaczego dla ONZ jedna masakra w meczecie jest o wiele gorsza niż niezliczone masakry w kościołach?   Ibrahim   2022-06-03
Administracja Bidena błędnie rozumie posunięcia Erdoğana   Bekdil   2022-06-01
Oczywista prawda, której świat nie akceptuje: Palestyńczycy są odpowiedzialni za palestyńską przemoc     2022-06-01
Jak zaprzeczyć Holocaustowi, udając że się tego nie robi   Apfel   2022-05-30
Nienawidzący Izraela są naprawdę mistrzami propagandy     2022-05-29
Czy da się naprawić Human Rights Watch?   Steinberg   2022-05-28
Porozmawiajmy o „nakbie” i o tym, kto jest naprawdę odpowiedzialny za cierpienie Palestyńczyków   Tobin   2022-05-27
Czy politycy mogą być racjonalni?   Koraszewski   2022-05-25
Uchodźcy, ekonomia, zazdrość i nienawiść   Koraszewski   2022-05-23
BDS: Rosja versus Izrael   Kontorovich   2022-05-22
Oszałamiające kłamstwo najbardziej wpływowego muzułmanina na świecie   Ibrahim   2022-05-21
Narcyzm moralny i psychologia porażki   Landes   2022-05-20
Dlaczego Erdoğan szantażuje NATO?   Bekdil   2022-05-19
Radości, których dostarcza antysemityzm   Garrard   2022-05-19
Dlaczego Joe Biden ma taką obsesję na punkcie izraelskich osiedli?   Flatow   2022-05-17
Bardzo potrzebny rurociąg EastMed oczekuje na zaaprobowanie   Bergman   2022-05-17
Smutek wolności utopionej w krwi   Koraszewski   2022-05-16
Jak Biden rozpoczął wojnę z MBS, a potem przyszedł żebrać   Abdul-Hussain   2022-05-14
Urok intratnej neutralności   Koraszewski   2022-05-13
Szefowa związku brytyjskich studentów oskarżona o antysemityzm   Wójcik   2022-05-12
Dlaczego Rosja sądziła, że opowiadanie o “nazistach” będzie przekonujące   Franzman   2022-05-09
Rektor Princeton odrzuca wolność słowa i demonizuje jej obrońców   Klainerman   2022-05-07
Błogosławieństwo uczenia się na pamięć   Jacoby   2022-05-06
Wojna Rosji z Ukrainą: Bez szminki   Tsalic   2022-05-03
W redakcji „New York Timesa” słowo „okupowany” sprawia kłopot   Flatow   2022-05-03
Spiskowe teorie szacownego “Guardiana”   Collier   2022-05-01
Czarny Piotruś w rękawie Putina   Koraszewski   2022-04-30
Odstraszanie Chin: USA powinny uzbroić Tajwan po zęby – natychmiast   Chang   2022-04-29
Bliski Wschód: amerykańska wizja   Taheri   2022-04-28
Kursy walut w czasach putinowskiej zarazy   Koraszewski   2022-04-27
Przypomnienie o wszystkich tych palestyńskich uchodźcach   Bard   2022-04-27
Recenzja książki People Love Dead Jews     2022-04-26
Długi zbiór krótkich tematów   Rosenthal   2022-04-25
Turcja: Strzeżcie się islamistów niosących dary   Bekdil   2022-04-23
Dno nienawiści do Izraela   Levick   2022-04-22
Problem z świadkami Boga i z błaznami w kapłańskich szatach   Koraszewski   2022-04-21
Sprawy, których nie zauważają apologeci Putina   Taheri   2022-04-19
Europa kocha Palestyńczyków i udaje, że nie wie dlaczego   Koraszewski   2022-04-17
„Guardian” trzyma się narracji „biernej ofiary” w sprawie arabskiej przestępczości   Levick   2022-04-16
Gaz ziemny dla Hezbollahu, ale nie dla UE?   Bryen   2022-04-15
Nie, Sekretarzu Blinken, palestyński terror nie jest “bezsensowny”   Suissa   2022-04-15
Kiedy rządy stają po stronie antysemitów   Tobin   2022-04-14
“Kiedy Biden zobaczy, że jego błędy szkodzą interesom Ameryki?”   Toameh   2022-04-13
Wielki rosyjski energetyczny przekręt   Meotti   2022-04-12
Wojna zmienia ludzi w bestie   Koraszewski   2022-04-12
To demografia, głupcze!   Bard   2022-04-10
Wykopanie Rosji z Rady Praw Człowieka ONZ jest pustym gestem   Tobin   2022-04-07
Nieskończona ignorancja wiązania potrzeb Ukrainy z izraelską Żelazną Kopułą   Frantzman   2022-04-07
Jak Unia Europejska finansuje działania na Zachodnim Brzegu łamiące międzynarodowe prawo i podważające pokój   Van Koningsveld   2022-04-06
Obywatel i jego ewolucja w czasie i przestrzeni   Koraszewski   2022-04-06
Irański emerytowany generał: Rosja nie powinna być pośrednikiem w rozmowach nuklearnych     2022-04-05
Pod sztandarem walki z faszyzmem i o prawa człowieka   Koraszewski   2022-04-04
Prawdziwy powód krytykowania izraelskiej reakcji pomocowej dla Ukrainy   Altabef   2022-04-04
Oskarżenie o apartheid, Porozumienie Abrahamowe i “właściwa strona historii”     2022-04-03
Co się dzieje w gabinecie Putina?   Koraszewski   2022-04-01
Czy wywiad USA podrasowuje dowody o Iranie?   Bard   2022-03-31
PMW demaskuje żałosne “potępienie” terroru przez Abbasa   Marcus   2022-03-31
Jak Putin wydał miliony na szerzenie fałszywych informacji o szczelinowaniu   Ridley   2022-03-30
Wiara i człowieczeństwo - przypadek islamu   Koraszewski   2022-03-29
Dla Żydów fake news nie zaczynają się od Trumpa – zaczynają się od Al Dury   Amos   2022-03-28
Arabia Saudyjska i ZEA odmawiają poparcia USA przeciwko Rosji, ponieważ USA odmawiają poparcia ich przeciwko Iranowi     2022-03-28
BBC, rewizja historii i wynalezienie starożytnej Palestyny   Collier   2022-03-27
Grupa na wydziale prawa Harvardu, próbuje tak zdefiniować “apartheid”, by pasował do Izraela     2022-03-26
Czekiści z ulicy Sezamkowej   Koraszewski   2022-03-26
“Uczyńmy antyamerykańskie dyktatury znowu wielkimi”   Rafizadeh   2022-03-25
Kolejny palestyński “umiarkowany” jest zdemaskowany   Flatow   2022-03-24
Porażka odstraszania   Stewart   2022-03-24
Posłaniec z nieudanej przeszłości wskazuje ku problematycznej przyszłości   Tobin   2022-03-23
Jak odstraszyć wystraszonego, że nie dość straszy?   Koraszewski   2022-03-21
Czechosłowacka opcja   Rosenthal   2022-03-20
Zwycięzcą w wojnie z Ukrainą nie będzie Rosja ani Ameryka. Będą nim Chiny   Stern   2022-03-19
Jeśli chcesz prawdziwego pokoju, nie nalegaj na podział Jerozolimy, @USAmnIsrael     2022-03-19
Dlaczego świat tak bardzo obchodzi to, co Izrael robi w sprawie Ukrainy?   Tobin   2022-03-18
Amnesty International przyznaje, że chce zniszczenia Izraela   Collier   2022-03-17
Wymyślanie dyskryminacji tam gdzie jej nie ma   Abdul-Hussain   2022-03-16
Przeciwstawianie się Putinowi jest czymś więcej niż sympatią dla słabszego   Tobin   2022-03-15
Sonata na cztery kałachy i czołg   Koraszewski   2022-03-15

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologia


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk