Prawda

Wtorek, 28 czerwca 2022 - 10:25

« Poprzedni Następny »


Czego nie rozumieją ci, którzy akceptują mit o „skradzionej ziemi”


Jonathan S. Tobin 2022-01-28

Protestujący demonstrują przeciwko planom wyburzenia kilku domów Palestyńczyków w dzielnicy wschodniej Jerozolimy, Szejk Dżarrah, 30 lipca 2021 r. Zdjęcie: Olivier Fitoussi/Flash90
Protestujący demonstrują przeciwko planom wyburzenia kilku domów Palestyńczyków w dzielnicy wschodniej Jerozolimy, Szejk Dżarrah, 30 lipca 2021 r. Zdjęcie: Olivier Fitoussi/Flash90

Jednym z tragikomicznych i aż nazbyt powszechnych zwyczajów obecnej “przebudzonej” kultury jest sposób, w jaki wiele grup i korporacji otwiera każde zebranie rytualnym przyznaniem, że mieszkają na „skradzionej ziemi”. Organizator każdego spotkania musi rozpocząć obrady od stwierdzenia, że ci, którzy zabiorą na nim głos, znajdują się “na ziemiach” plemienia Rdzennych Amerykanów, którzy kiedyś żyli tam jako tubylczy mieszkańcy kontynentu Ameryki Północnej.

 

To jest część kontekstu twierdzenia, że państwo Izrael zostało zbudowane na “skradzionej ziemi”, zwrot, którego użył Hussain Altamimi, członek personelu reprezentantki Nowego Jorku, Alexandrii Ocasio-Cortez, kiedy szkalował Izrael jako “rasistowsko-europejskie państwo narodowe”. Oczywiście, Altamimi nie stracił pracy, kiedy to wyszło na jaw. Dlaczego AOC miałaby wyrzucić kogoś, kto odzwierciedla tę samą nienawiść do żydowskiego państwa, jakiej ona i jej koleżanki ze “Squadu” tak często dawały wyraz?


Jest to powszechny mit szerzony przez tych, którzy wierzą w ideologię intersekcjonalizmu, czyli, że starania wszystkich uciskanych “ludzi kolorowych”, by opierać się uciskowi ze strony tych, którzy posiadają “biały przywilej”, są częścią jednej, wielkiej, szlachetnej walki.


Częścią problemu z tą płytką i fałszywą ideą jest to, że jakakolwiek twoim zdaniem może być odpowiedź na pytanie o tożsamość prawowitych właścicieli kontynentu Ameryki Północnej, koncepcja, że Żydzi są tylko “Europejczykami” lub że nie są rdzenni dla Bliskiego Wschodu i Ziemi Izraela, jest zwyczajnym kłamstwem.   


Niestety, ludzie, którzy akceptują i szerzą to kłamstwo, nie są ograniczeni do pracowników biur radykalnych członków Kongresu, choć ich szefowie są młodymi gwiazdami Partii Demokratycznej, którzy planują przejęcie jej, kiedy odejdzie obecne kierownictwo osiemdziesięciolatków. Te mity są szeroko akceptowane w świecie akademickim i w mediach głównego nurtu. Widać je w relacjach o Izraelu, w których, jak to ujął autor niedawnego artykułu w “New York Times” o sporze wokół nieruchomości w Jerozolimie, Żydzi są oskarżeni o próbę "judaizowania" własnej, starożytnej stolicy.

 

Ten konkretny spór dotyczy palestyńskiej rodziny, która mieszka na ziemi, która nie jest ich własnością, w dzielnicy Jerozolimy, w której żyli Żydzi, zanim zostali stamtąd wyrzuceni w 1948 roku przez jordańskich najeźdźców. Do innych nieruchomości w tej dzielnicy wnoszą roszczenia reprezentanci pierwotnych, żydowskich właścicieli, ale ta dotyczy ziemi państwowej, która teraz zostanie użyta do zbudowania szkoły dla arabskich dzieci o specjalnych potrzebach. W rzeczywistości, niektórzy Palestyńczycy uważają, że rodzina  eksmitowana przez Izrael im ukradła tę ziemię.

 

To jednak nie przeszkodziło administracji Bidena w potępieniu Izraela w tej sprawie. Ani też fakty nie przeszkodziły jej przedstawicielom w próbach wywierania nacisku na Izrael, by pozwolił nielegalnym lokatorom pozostać na ziemi, która jest własnością Żydów. Koncepcja, że nieprzejednanie Arabów, którzy nie akceptują legalności żydowskiej obecności gdziekolwiek w kraju, może zanegować żydowskie prawa w Jerozolimie, okazuje się być czymś, co nawet liberałowie twierdzący, że popierają Izrael, są gotowi zaakceptować.

 

Niezależnie od teoretycznych korzyści rozwiązania w postaci dwóch państw (które Palestyńczycy wielokrotnie odrzucili), lub od uprawnionego egzekwowania żydowskich praw własności w częściach Jerozolimy, Żydzi nie “kradną” niczyjej ziemi w Jerozolimie. Ani nie są najeźdźcami w kraju, w którym żyli przez trzy tysiąclecia i z którego nigdy więcej nie pozwolą się wyrzucić.  


Jeśli chodzi o Amerykę Północną, prawdą jest, że plemiona Rdzennych Amerykanów, które żyły na tym kontynencie, zostały wywłaszczone przez Europejczyków, którzy zaczęli przybywać 500 lat temu. Ten proces obejmował oszukańczą sprzedaż ziemi, w której członkowie plemion często nie mieli pojęcia, jakie jest znaczenie tych transakcji, w dodatku do łamania traktatów i zwykłej kradzieży, której na ogół towarzyszyła wojskowa agresja i masakry. To, co tradycyjne amerykańskie opowieści nazywały “zdobywaniem” kontynentu, oznaczało tragedię dla Rdzennych Amerykanów.


Niewielu jednak spośród tych, którzy teraz sygnalizują swoją cnotę przez składanie hołdu rdzennym plemionom, które kiedyś żyły na takiej “skradzionej ziemi”, planują oddanie swojej własności i domów ich potomkom, jeśli udałoby się jakichś znaleźć. W rzeczywistości, nawet uznane plemiona Rdzennych Amerykanów, z których kilka istotnie chciałoby odzyskać niektóre z miejsc, gdzie ich przodkowie kiedyś mieszkali lub wędrowali, zauważyły pustkę tych „przebudzonych” oświadczeń. 


Cynicy, być może z lepszym zrozumieniem historii tych plemion niż ci, którzy proklamują swoje oddanie ich pamięci, mogliby także wskazać, że te “rdzenne ludy” same nieustannie prowadziły wojny między sobą. Wiele z “uświęconej ziemi”, do jakiej teraz składają roszczenia jedne plemiona, były kiedyś święte dla innych plemion – pokonanych, wywłaszczonych i zmasakrowanych, bardzo podobnie do sposobu, w jaki biali Europejczycy później potraktowali zwycięskie plemię. 


Koncepcja, że ten proces wywłaszczania jest niemoralny, nie zmienia faktu, że był sposobem, w jaki grupy ludzi zawsze działały wobec siebie od niepamiętnych czasów – z silnym podporządkowującym sobie słabszego – jest nowoczesnym odkryciem i nie była powszechnie akceptowana aż do późnych lat XX wieku. Ta zmiana myślenia jest oczywiście dobra, nawet jeśli retrospektywne oświadczenia, że jedni, którzy to robili, byli źli, podczas gdy inni nie byli, jest zarówno anachroniczne, jak pozbawione kontekstu i historycznego tła.


W końcu, idea, że świat byłby lepszym miejscem, gdyby Europejczycy nigdy nie dotarli do Ameryki – i gdyby nie stworzono republiki, która pomogła pozbyć się ze świata nazizmu i pokonać sowiecki komunizm – jest równie absurdalna, jak ahistoryczna.


Jest niemałą ironią, że wielu tych samych ludzi, którzy wierzą w otwarte granice Stanów Zjednoczonych i w to, że wszyscy nielegalni imigranci powinni otrzymać amnestię, wierzą także, że Rdzenni Amerykanie mieli w przeszłości prawo nie dopuścić do imigracji Europejczyków na w większości pusty kontynent.


Niemniej także ci, którzy są skłonni popierać propozycję, by wszyscy potomkowie imigrantów z Europy lub skądinąd pozbyli się ukradzionej własności Rdzennych Amerykanów, muszą zrozumieć kluczowy fakt o Bliskim Wschodzie: Żydzi – niezależnie od tego, czy ich rodziny pochodzą z Europy, czy też są częścią większości żydowskich Izraelczyków, którzy mają korzenie na Bliskim Wschodzie lub w Afryce Północnej – są rdzenni w ziemi Izraela. Wbrew intersekcjonalnym mitom syjonizm nie jest wyrazem kolonializmu ani imperializmu. Jest ruchem narodowo-wyzwoleńczym narodu żydowskiego. Izrael jest jak najdalszy od bycia “państwem apartheidu”, jak twierdzi lewica, jest jedyną demokracją w regionie.


Przyjęcie tych koncepcji jest trudne dla tych, którzy są zindoktrynowani ideami “przebudzonych” doktryn, definiujących Żydów jako zarówno białych, jak uprzywilejowanych, a więc należy ich dyskredytować i z nimi walczyć. Równie ważne jest to, by zrozumieli, że akceptowanie przez nich tych kłamstw umożliwia antysemityzm i uzasadnia przemoc – czy to ze strony palestyńskich terrorystów, takich jak Hamas i Hezbollah, czy tych, którzy atakują amerykańskie synagogi. Nie jest to nieszkodliwy, „przebudzony” mit, jest to kłamstwo o Żydach kradnących ziemię, które nie tylko umożliwia oszczerstwa; jest podstawą, na której spoczywa większość różnych form antysemickiej nienawiści, delegitymizacji i terroryzmu.


What those who accept the ‘stolen land’ myth don’t -understand

JNS Org., 21 stycznia 2022

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaJonathan S. Tobin

Amerykański dziennikarz, redaktor naczelny JNS.org, (Jewish News Syndicate). Komentuje również na łamach National Review, New York Post, The Federalist, w prasie izraelskiej m. in. na łamach Haaretz.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
2. Powstanie USA - odpowiedz Kacper 2022-02-02
1. Powstanie USA Kacper 2022-01-31


Notatki

Znalezionych 2154 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Gdzie były media, kiedy niezależne dochodzenie uznało Amnesty International za organizację „instytucjonalnie rasistowską”?   von Koningsveld   2022-06-28
To nie jest artykuł o Shireen Abu Akleh   Collier   2022-06-27
W poszukiwaniu lekarstwa na obłęd   Koraszewski   2022-06-27
Amnesty International UK jest „instytucjonalnie rasistowska”, „kolonialistyczna” – a jej antysemityzm jest z tym ściśle powiązany     2022-06-25
Kiedy aktor jest aktorem   Jacoby   2022-06-24
Burzenie domów i zagarnianie ziemi, o których nikt nie mówi   Toameh   2022-06-23
Dziwaczna francuska sprawiedliwość   Carmon   2022-06-22
Turcja uderza na Irak, Syrię, Cypr i Grecję   Bulut   2022-06-21
Podcast "Guardiana": 34 minuty palestyńskiej propagandy udającej dziennikarstwo   Levick   2022-06-19
„Choroba” przywrócona przez Putina   Taheri   2022-06-18
Podsycanie urojeń Palestyńczyków   Bard   2022-06-18
Mało nas, mało nas do pieczenia chleba   Koraszewski   2022-06-17
Jak UE może chcieć bliższych więzi z Izraelem, finansując równocześnie terrorystyczne organizacje pozarządowe?   Deutsch   2022-06-16
Kilka słów do prezydenta Macrona: Sois Beau Et Tais-Toi   Fitzgerald   2022-06-15
Nuklearne zwycięstwo irańskich mułłów   Rafizadeh   2022-06-14
Co by było, gdyby Izrael traktował Amerykę tak, jak Ameryka traktuje Izrael?   Bard   2022-06-12
Iran: zbliża się lato gniewu   Taheri   2022-06-10
Alternatywny wszechświat palestyńskiej „suwerenności”   Altabef   2022-06-09
Nie zostawiajcie Amerykanów i sojuszników w ciemności   Rafizadeh   2022-06-08
ONZ twierdzi, że Izrael „w przeważającej mierze” ponosi winę za konflikt z Palestyńczykami     2022-06-08
Klinika Odessa - Ostatni felieton Ludwika Lewina   Lewin   2022-06-07
Wyszukiwarka Google promuje antysemityzm   Collier   2022-06-05
Pięćdziesiąt lat temu masakra w Izraelu ujawniła przerażający stan bezpieczeństwa na lotniskach   Gross   2022-06-04
Bibi, PiS, Kafka i pustelnik   Koraszewski   2022-06-03
Dlaczego dla ONZ jedna masakra w meczecie jest o wiele gorsza niż niezliczone masakry w kościołach?   Ibrahim   2022-06-03
Administracja Bidena błędnie rozumie posunięcia Erdoğana   Bekdil   2022-06-01
Oczywista prawda, której świat nie akceptuje: Palestyńczycy są odpowiedzialni za palestyńską przemoc     2022-06-01
Jak zaprzeczyć Holocaustowi, udając że się tego nie robi   Apfel   2022-05-30
Nienawidzący Izraela są naprawdę mistrzami propagandy     2022-05-29
Czy da się naprawić Human Rights Watch?   Steinberg   2022-05-28
Porozmawiajmy o „nakbie” i o tym, kto jest naprawdę odpowiedzialny za cierpienie Palestyńczyków   Tobin   2022-05-27
Czy politycy mogą być racjonalni?   Koraszewski   2022-05-25
Uchodźcy, ekonomia, zazdrość i nienawiść   Koraszewski   2022-05-23
BDS: Rosja versus Izrael   Kontorovich   2022-05-22
Oszałamiające kłamstwo najbardziej wpływowego muzułmanina na świecie   Ibrahim   2022-05-21
Narcyzm moralny i psychologia porażki   Landes   2022-05-20
Dlaczego Erdoğan szantażuje NATO?   Bekdil   2022-05-19
Radości, których dostarcza antysemityzm   Garrard   2022-05-19
Dlaczego Joe Biden ma taką obsesję na punkcie izraelskich osiedli?   Flatow   2022-05-17
Bardzo potrzebny rurociąg EastMed oczekuje na zaaprobowanie   Bergman   2022-05-17
Smutek wolności utopionej w krwi   Koraszewski   2022-05-16
Jak Biden rozpoczął wojnę z MBS, a potem przyszedł żebrać   Abdul-Hussain   2022-05-14
Urok intratnej neutralności   Koraszewski   2022-05-13
Szefowa związku brytyjskich studentów oskarżona o antysemityzm   Wójcik   2022-05-12
Dlaczego Rosja sądziła, że opowiadanie o “nazistach” będzie przekonujące   Franzman   2022-05-09
Rektor Princeton odrzuca wolność słowa i demonizuje jej obrońców   Klainerman   2022-05-07
Błogosławieństwo uczenia się na pamięć   Jacoby   2022-05-06
Wojna Rosji z Ukrainą: Bez szminki   Tsalic   2022-05-03
W redakcji „New York Timesa” słowo „okupowany” sprawia kłopot   Flatow   2022-05-03
Spiskowe teorie szacownego “Guardiana”   Collier   2022-05-01
Czarny Piotruś w rękawie Putina   Koraszewski   2022-04-30
Odstraszanie Chin: USA powinny uzbroić Tajwan po zęby – natychmiast   Chang   2022-04-29
Bliski Wschód: amerykańska wizja   Taheri   2022-04-28
Kursy walut w czasach putinowskiej zarazy   Koraszewski   2022-04-27
Przypomnienie o wszystkich tych palestyńskich uchodźcach   Bard   2022-04-27
Recenzja książki People Love Dead Jews     2022-04-26
Długi zbiór krótkich tematów   Rosenthal   2022-04-25
Turcja: Strzeżcie się islamistów niosących dary   Bekdil   2022-04-23
Dno nienawiści do Izraela   Levick   2022-04-22
Problem z świadkami Boga i z błaznami w kapłańskich szatach   Koraszewski   2022-04-21
Sprawy, których nie zauważają apologeci Putina   Taheri   2022-04-19
Europa kocha Palestyńczyków i udaje, że nie wie dlaczego   Koraszewski   2022-04-17
„Guardian” trzyma się narracji „biernej ofiary” w sprawie arabskiej przestępczości   Levick   2022-04-16
Gaz ziemny dla Hezbollahu, ale nie dla UE?   Bryen   2022-04-15
Nie, Sekretarzu Blinken, palestyński terror nie jest “bezsensowny”   Suissa   2022-04-15
Kiedy rządy stają po stronie antysemitów   Tobin   2022-04-14
“Kiedy Biden zobaczy, że jego błędy szkodzą interesom Ameryki?”   Toameh   2022-04-13
Wielki rosyjski energetyczny przekręt   Meotti   2022-04-12
Wojna zmienia ludzi w bestie   Koraszewski   2022-04-12
To demografia, głupcze!   Bard   2022-04-10
Wykopanie Rosji z Rady Praw Człowieka ONZ jest pustym gestem   Tobin   2022-04-07
Nieskończona ignorancja wiązania potrzeb Ukrainy z izraelską Żelazną Kopułą   Frantzman   2022-04-07
Jak Unia Europejska finansuje działania na Zachodnim Brzegu łamiące międzynarodowe prawo i podważające pokój   Van Koningsveld   2022-04-06
Obywatel i jego ewolucja w czasie i przestrzeni   Koraszewski   2022-04-06
Irański emerytowany generał: Rosja nie powinna być pośrednikiem w rozmowach nuklearnych     2022-04-05
Pod sztandarem walki z faszyzmem i o prawa człowieka   Koraszewski   2022-04-04
Prawdziwy powód krytykowania izraelskiej reakcji pomocowej dla Ukrainy   Altabef   2022-04-04
Oskarżenie o apartheid, Porozumienie Abrahamowe i “właściwa strona historii”     2022-04-03
Co się dzieje w gabinecie Putina?   Koraszewski   2022-04-01
Czy wywiad USA podrasowuje dowody o Iranie?   Bard   2022-03-31
PMW demaskuje żałosne “potępienie” terroru przez Abbasa   Marcus   2022-03-31
Jak Putin wydał miliony na szerzenie fałszywych informacji o szczelinowaniu   Ridley   2022-03-30
Wiara i człowieczeństwo - przypadek islamu   Koraszewski   2022-03-29
Dla Żydów fake news nie zaczynają się od Trumpa – zaczynają się od Al Dury   Amos   2022-03-28
Arabia Saudyjska i ZEA odmawiają poparcia USA przeciwko Rosji, ponieważ USA odmawiają poparcia ich przeciwko Iranowi     2022-03-28
BBC, rewizja historii i wynalezienie starożytnej Palestyny   Collier   2022-03-27
Grupa na wydziale prawa Harvardu, próbuje tak zdefiniować “apartheid”, by pasował do Izraela     2022-03-26
Czekiści z ulicy Sezamkowej   Koraszewski   2022-03-26
“Uczyńmy antyamerykańskie dyktatury znowu wielkimi”   Rafizadeh   2022-03-25
Kolejny palestyński “umiarkowany” jest zdemaskowany   Flatow   2022-03-24
Porażka odstraszania   Stewart   2022-03-24
Posłaniec z nieudanej przeszłości wskazuje ku problematycznej przyszłości   Tobin   2022-03-23
Jak odstraszyć wystraszonego, że nie dość straszy?   Koraszewski   2022-03-21
Czechosłowacka opcja   Rosenthal   2022-03-20
Zwycięzcą w wojnie z Ukrainą nie będzie Rosja ani Ameryka. Będą nim Chiny   Stern   2022-03-19
Jeśli chcesz prawdziwego pokoju, nie nalegaj na podział Jerozolimy, @USAmnIsrael     2022-03-19
Dlaczego świat tak bardzo obchodzi to, co Izrael robi w sprawie Ukrainy?   Tobin   2022-03-18
Amnesty International przyznaje, że chce zniszczenia Izraela   Collier   2022-03-17
Wymyślanie dyskryminacji tam gdzie jej nie ma   Abdul-Hussain   2022-03-16
Przeciwstawianie się Putinowi jest czymś więcej niż sympatią dla słabszego   Tobin   2022-03-15

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologia


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk