Prawda

Środa, 4 października 2023 - 11:12

« Poprzedni Następny »


CIA Burnsa wznawia wojnę z Izraelem


Mitchell Bard 2023-02-18

William Burns, ósmy dyrektor CIA (Źródło: Wikipedia)
William Burns, ósmy dyrektor CIA (Źródło: Wikipedia)

Jeśli chodzi o historię niepowodzeń, złych intencji i antysemityzmu, trudno przebić Departament Stanu USA, ale wyniki CIA są równie złe lub gorsze, tylko mniej znane. Obecny dyrektor CIA, Bill Burns, długoletni pracownik Departamentu Stanu, wniósł do agencji swoje niedoinformowane i destrukcyjne poglądy.

Zanim zajmiemy się ostatnią pełną błędów analizą i szkodliwymi działaniami Burnsa, przyjrzyjmy się pokrótce kilku słabym punktom historii CIA na Bliskim Wschodzie.


W październiku 1947 CIA troszczyła się o „polityczną, gospodarczą i społeczną stabilność” regionu, „aby przeciwdziałać sowieckiej infiltracji” i zapewnić dostęp USA do ropy naftowej na Bliskim Wschodzie, który „zależy od przyjaznych stosunków USA z Arabami, jak również z ich rządami”.

 

W przeddzień głosowania nad podziałem Mandatu Palestyńskiego CIA błędnie przewidziała, że państwa arabskie nie wypowiedzą wojny ani nie wyślą swoich armii do walki z Żydami. Uważała, że arabscy przywódcy obawiali się, że ich pozycja w ONZ zostanie zagrożona, jeśli przeciwstawią się decyzji ONZ. Błędna była również ocena CIA, że Żydzi mogą zmobilizować około 200 tysięcy dobrze wyposażonych i wyszkolonych bojowników i że gospodarka się załamie. Agencja również błędnie przewidywała, że Żydzi nie wytrzymają dłużej niż dwa lata.


Po tym, jak nie udało jej się zapobiec ustanowieniu państwa żydowskiego, CIA próbowała je sabotować i uniemożliwić Ameryce rozwinięcie bliskich stosunków z Izraelem. W 1951 roku król Saud poprosił amerykańskich dyplomatów o sfinansowanie proarabskiego lobby, aby przeciwstawić się temu, co później stało się American Israel Public Affairs Committee (AIPAC). Organizacja ta, American Friends of the Middle East (AFME), była finansowana przez CIA do 1967 roku.

 

CIA całkowicie zaskoczył wspólny atak Izraela, Francji i Wielkiej Brytanii na Egipt w 1956 roku, co rozwścieczyło prezydenta Dwighta D. Eisenhowera.


CIA szczyci się swoją dokładną analizą sytuacji z 1967 roku, ale Board of National Estimates stwierdził w maju tego roku, że jest „wysoce nieprawdopodobne”, by Egipt zaatakował Izrael i że chociaż Izrael mógłby odstraszyć Egipcjan od wejścia do Cieśniny Tirańskiej, to poniósłby ciężkie straty. Kierownictwo CIA przewidywało możliwy izraelski atak, który według niego osłabi pozycję USA w regionie.

 

Podczas gdy niepowodzenia izraelskiego wywiadu związane z wojną Jom Kippur w 1973 roku są dobrze znane, niepowodzenia CIA mogą być mniej znane. Analiza amerykańskiego wywiadu wykazała, że w raporcie wydanym 4 października mówiono, że nie spodziewają się wojny, i był to „wniosek, który miał prześladować społeczność wywiadowczą jak żaden inny od czasów Pearl Harbor”. Prezydent Richard Nixon przyznał: „Jeszcze dzień wcześniej CIA poinformowała, że wojna na Bliskim Wschodzie jest mało prawdopodobna”.

 

CIA myliła się i nadal myli w swoich ocenach zagrożenia nuklearnego w regionie. CIA nie dostrzegała niebezpieczeństwa związanego z irackim projektem nuklearnym ani izraelskim planem ataku na ten kraj. Nie wiedziała o syryjskim reaktorze jądrowym, bagatelizowała jego militarny charakter, gdy Izrael dostarczył informacje wywiadowcze na ten temat i oceniła tajny nalot jako „zbyt ryzykowny”.


Co bardziej niepokojące, CIA odrzuciła izraelską ocenę irańskiego programu nuklearnego w 1992 r. (jej wątpliwości zostały rozwiane dopiero w 2003 r.) i musiała polegać na izraelskim wywiadzie w celu odkrycia dokumentów i obiektów. Pomimo dowodów na dążenie Iranu do broni nuklearnej Burns jeszcze w 2021 r. mówił, że CIA „nie widzi żadnych dowodów na to, że najwyższy przywódca Iranu podjął decyzję o produkcji broni nuklearnej”.


Oprócz tych niepowodzeń wywiadowczych, CIA podjęła działania umyślnie zmierzające do podważenia bezpieczeństwa Izraela. Od dawna Izrael ma lepsze sieci szpiegowskie w regionie, ale depesza wysłana przez odchodzącego oficera CIA, która wyciekła do „New York Times”, przyznała, że straciła swoje źródła informacji w Iranie i że USA polegają na izraelskich agentach. Izrael jest tak zaniepokojony przeciekami z CIA i ze strony innych urzędników mających dostęp do danych wywiadowczych na temat jego operacji, że podjął środki ostrożności i ograniczył informacje, którymi dzieli się z USA.

 

Podczas administracji Obamy dochodziło do rutynowych przecieków, na przykład kiedy sekretarz obrony Leon Panetta ujawnił informacje o możliwym izraelskim uderzeniu na Iran. W 2019 roku amerykańscy funkcjonariusze potwierdzili, że Izrael zbombardował irański skład broni. Innym ujawnieniem było to, że Izrael dokonał zamachu na dowódcę irańskiej Gwardii Rewolucyjnej w 2022 roku. Rok wcześniej przecieki ujawniły, że Izrael zaatakował irańskie statki. Ostatnio urzędnicy amerykańscy powiedzieli prasie, że Izrael stał za atakiem dronów na irański obiekt wojskowy w Isfahanie.


Dr Yoel Guzansky, badacz w Institute for National Security, zauważył, że te przecieki „mają na celu ograniczenie pola manewru Izraela” i zasygnalizowanie Irańczykom, że USA można ufać w negocjacjach w sprawie umowy nuklearnej, ponieważ powstrzymują Izraelczyków. Tymczasem podważają zaufanie między Izraelem a USA.


Chociaż mniej szkodliwe dla bezpieczeństwa Izraela, ostatnie uwagi Burnsa są alarmujące. Przemawiając na Uniwersytecie Georgetown po powrocie z podróży do Izraela, gdzie opisywał sytuację rzekomo bezstronnym językiem arabistów, Burns powiedział, że warunki przypominają dni poprzedzające drugą intifadę (którą, jak sądzę, należy raczej nazwać wojną palestyńską). Mówił o przemocy z ostatniego tygodnia lub dwóch, ignorując fakt, że próby i ataki terrorystyczne były nieustanne od czasu podpisania Porozumień z Oslo, kiedy to Palestyńczycy obiecali zakończyć wszelką przemoc. Jego uwagi również fałszywie przedstawiały historię, ponieważ wojna palestyńska nie była następstwem wzajemnych ataków, ale powstaniem zorganizowanym przez Jasera Arafata.

 

CIA ma długą historię niepowodzeń na Bliskim Wschodzie, a Burns wydaje się zdecydowany je powiększyć. Jest to nie tylko niebezpieczne dla interesów amerykańskich, ale Izrael jest również zagrożony, jeśli agencja Burnsa zaangażuje się w złośliwe działania wobec państwa żydowskiego, odzwierciedlające jej długotrwałe antyizraelskie uprzedzenia.

 

Burns’ CIA resumes war on Israel

JNS Org., 7 lutego 2023

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

 

*Mitchell Geoffrey Bard

Amerykański analityk polityki zagranicznej, redaktor i autor, który specjalizuje się w polityce USA – Bliski Wschód. Jest dyrektorem wykonawczym organizacji non-profit American-Israeli Cooperative Enterprise i dyrektorem Jewish Virtual Library.


Skomentuj Wyślij artykuł do znajomego: Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 2455 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Zakrzykiwanie cywilizowanego dialogu   Chesler   2023-10-04
Lekcje z Karabachu dla ofiar i  prześladowców   Fernandez   2023-10-04
Afryka: dzielenie kury, która znosi złote jaja   Taheri   2023-09-30
Dlaczego Palestyńczycy uciekają ze Strefy Gazy?   Tawil   2023-09-28
Nieuniknione dysproporcje   Gal   2023-09-28
Problem imigracji   Lloyd   2023-09-27
Arabscy Izraelczycy przeprowadzają się do Strefy C i rozwalają kłamstwo o „apartheidzie”     2023-09-22
Jerycho NIE jest miejscem palestyńskiego dziedzictwa   Williams   2023-09-21
Donald Tusk, „człowiek Euroislamu” w Unii Europejskiej   Lindenberg   2023-09-21
Pierwszy Sekretarz Wszystkich Narodów Świata przemówił   Koraszewski   2023-09-18
Erdoğan: ochoczy zakładnik antyzachodniej doktryny Putina   Bekdil   2023-09-16
Abbas musi ponieść realne konsekwencje swoich antysemickich uwag   Flatow   2023-09-14
Dziennikarka BBC po raz kolejny zakłada pelerynę aktywistki   Sela   2023-09-11
Kłopot z filmami idealizującymi amerykańskich komunistów   Tobin   2023-09-11
Najnowszy antyizraelski dokument prawny ONZ opiera się na kłamstwach     2023-09-07
Niewolnictwo: ostentacyjna hipokryzja BRICS wobec Czarnych Afrykanów   Trewhela   2023-09-06
Oskarżenie o islamofobię   Dawkins   2023-09-05
Kiedy Stany Zjednoczone odmawiają powiedzenia słowa „palestyński”?   Flatow   2023-09-05
Kiedy Havel spotkał Bidena   Clarke   2023-09-04
Przepływy migracyjne i prawo niezamierzonych konsekwencji   Fernandez   2023-09-02
Do dziś UNRWA nie otrzymała od Stanów Zjednoczonych 75 milionów dolarów. Zobaczymy, czy złowieszcze przewidywania się spełnią.     2023-09-02
Świat staje się wielobiegunowy   Mahjar-Barducci   2023-08-28
Sprawiedliwość wymaga uczciwych procedur   Dershowitz   2023-08-26
Krytyka porozumienia między USA a Iranem o wymianie więźniów w prasie saudyjskiej     2023-08-23
Reporter przewidział pogrom Farhud w 1939 roku     2023-08-22
Nanoracjonalizm wojen religijnych w epoce nuklearnej   Koraszewski   2023-08-21
Syndrom „Musimy coś zrobić”   Taheri   2023-08-18
Izraelskie osiedla nie są nielegalneOdpowiedź Nathanielowi Bermanowi   Kontorovich   2023-08-18
Kto rozpoczął II wojnę światową?   Jacoby   2023-08-17
Co się stało z eskalacją izraelskiej dominacji?   Pandavar   2023-08-16
List do przyjaciela i kilku innych osób   Koraszewski   2023-08-09
Barwna historia Palestyny na Twitterze   Collier   2023-08-08
Byli pracownicy Departamentu Stanu przyznają, że się myliliDlaczego więc Izrael miałby ich teraz słuchać?   Flatow   2023-08-06
„Nasz najmniej odrażający wybór”Od premiery filmu „Oppenheimer” odżyła debata na temat użycia bomby atomowej w Japonii   Jacoby   2023-08-04
Nieznośny irracjonalizm racjonalizmu   Koraszewski   2023-08-03
Robert Malley i zew Trzeciego Świata   Mansour   2023-08-01
Eskalacja agresji irańskich mułłów w Ameryce Łacińskiej i na Bliskim Wschodzie   Rafizadeh   2023-07-27
Administracja Bidena zostawia sojusznika USA na lodzie   Bryen   2023-07-27
Przywoływanie do porządku   Collins   2023-07-25
Dlaczego Palestyńczycy zawsze ogłaszają zwycięstwo, kiedy przegrywają?     2023-07-24
Każda umowa z Iranem wymaga zgody Kongresu   Kemp   2023-07-22
Administracja Bidena na nowo definiuje antysemityzm. I wyklucza najbardziej zgubną obecnie formę nienawiści do Żydów   Kontorovich   2023-07-22
Wizyta irańskiego prezydenta w Ameryce Łacińskiej     2023-07-21
Recenzja książki Andrzeja Koraszewskiego   Eyal-Fajtlowicz   2023-07-20
Czy kłamią, że nie wiedzą?   Koraszewski   2023-07-17
Czy ci się to podoba, czy nie, tożsamość ma znaczenie – ale która tożsamość?   Fernandez   2023-07-14
Biden podaje rękę antysemitomBojkot izraelskich instytucji akademickich jest tylko najnowszym przykładem tego, jak Departament Stanu USA niemal wypowiedział wojnę Izraelowi.   Bard   2023-07-13
Najwyższy czas przyjąć Ukrainę do NATO   Jacoby   2023-07-12
Czy Departament Stanu przestrzega prawa USA na terytoriach spornych?     2023-07-11
Co naprawdę powiedział Frederick Douglass w swoim wspaniałym przemówieniu z okazji Dnia Niepodległości   Jacoby   2023-07-11
Dziennikarstwo z użyciem płynów ustrojowych   Koraszewski   2023-07-10
Świat wysyła komunikat: Izrael powinien po prostu zaakceptować mordowanie Żydów     2023-07-08
Podczas gdy Stany Zjednoczone wzywają Izrael do „powściągliwości”, codziennie bombardują cele terrorystyczne na całym świecie     2023-07-05
Saudyjski publicysta niechętnie chwali Izrael i omawia „zjawisko Edy Cohena”     2023-07-04
Pochwała krytyków gender     2023-07-04
Wyburzenia domów przez Izrael i Egipt   Fitzgerald   2023-07-03
Ostatni upust żółci   Koraszewski   2023-07-03
Co arabscy darczyńcy dla amerykańskich uniwersytetów kupują za 10 miliardów dolarów?   Bard   2023-07-02
Krew, ropa i golf: Zachodnia hipokryzja wobec COP-28   Fernandez   2023-07-01
Misterium historycznego zakrętu   Koraszewski   2023-06-28
Chiny, Pakistan i Turcja sięgają po Kaszmir   Bulut   2023-06-27
Kto chce apartheidu? Palestyńczycy!     2023-06-25
Jak USA starają się związać ręce Izraela przed ogłoszeniem nowej umowy z Iranem   Doran   2023-06-24
ONZ i WHO obwiniają Izrael bardziej niż kogokolwiek innego   Bryen   2023-06-22
Problem z definicją antysemityzmu IHRA polega na tym, że nie pozostawia miejsca dla  antysemitów     2023-06-21
Groźba decywilizacji   Lloyd   2023-06-21
„To nie dowcip”: zaskakujące milczenie administracji Bidena, ONZ i UE w sprawie łamania praw człowieka w Iranie   Rafizadeh   2023-06-20
UNRWA dostarcza darmowych świadczeń 775 tysiącom osób, które nie są uchodźcami nawet według jej własnej definicji     2023-06-19
Polityka w czasach romantycznej zarazy   Koraszewski   2023-06-17
Antyzachodni klub nuklearny: Korea Północna, Chiny, Rosja i Iran niebezpiecznie atakują Zachód   Rafizadeh   2023-06-08
Polemika z izraelskimi migawkami   Koraszewski   2023-06-08
Amerykanin w Moskwie   Bawer   2023-06-07
Saudyjczycy wyłaniają się jako nowe mocarstwo Bliskiego Wschodu     2023-06-06
Czy modne bzdury przestaną być modne?   Koraszewski   2023-06-05
Amerykańska Narodowa Strategia Przeciwdziałania Antysemityzmowi jest porażką, zanim rozpoczęła działalność     2023-06-03
Głupota i podłość w służbie walki o władzę   Koraszewski   2023-06-02
Nowe media i stare problemy z dialogiem   Koraszewski   2023-05-30
Turcja: Co powiedziałby ojciec?   Taheri   2023-05-30
Wybory w Turcji: nacjonalistyczna polityka tożsamości wygrywa mimo nędzy   Bekdil   2023-05-27
Ekstremiści już planują wykorzystanie AI   Stalinsky   2023-05-23
Wywiad rzeka o seksie   Koraszewski   2023-05-22
Iran: Zastąpienie Chomeiniego Clintonem   Taheri   2023-05-20
Krytyka nazbyt zatroskanego rozumu   Koraszewski   2023-05-19
Dwaj reformatorzy, dwa bardzo różne światy   Fernandez   2023-05-17
Napięcia rosną na Bliskim Wschodzie, gdy jedna strona chce zabijać Żydów, a druga strona to Żydzi, którzy nie chcą umierać i żadna ze stron nie godzi się  na kompromis     2023-05-15
Problem niedoborów wody na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej   Raphaeli   2023-05-15
Dziewczyna z Krochmalnej, która nie została Jentł   Walter   2023-05-10
Co dalej w sprawie uczciwości sztucznej inteligencji?   Koraszewski   2023-05-09
Wiek XXI – wojna przeciw kobietom i zanikanie rodzaju żeńskiego   Chesler   2023-05-08
Systematyczne zaciemnianie uprzedzeń rasowych   Rubinstein   2023-05-05
Absurd goni absurd   Koraszewski   2023-05-04
Świat w krzywych zwierciadłach   Koraszewski   2023-05-02
Dwadzieścia lat po obaleniu Saddama przez Amerykę Irakijczycy są pod butem islamistycznego Iranu   Abdul-Hussain   2023-04-29
Sprawy, które wzbudzają niepokój   Hirsi Ali   2023-04-28
Turcja: Porzuceni iraccy i syryjscy chrześcijanie   Bulut   2023-04-27
Urzędnik państwowy stanął w obronie praw związanych z płcią i drogo za to zapłacił   Kay   2023-04-20
Wycofanie się z Afganistanu było jednym chaosem. Dlaczego Biden udaje, że tak nie było?   Jacoby   2023-04-19
Islamskie dyktatury próbują kupić agencje ONZ   Meotti   2023-04-17
Czy moralność jest zapisana w genach?   Koraszewski   2023-04-13
Francja: “Krajobraz ruin”   Milliere   2023-04-11

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Walka z malarią


Przedwyborcza kampania


Nowy ateizm


Rzeczywiste łamanie


Jest lepiej


Aburd


Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHO


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk