Prawda

Wtorek, 6 czerwca 2023 - 05:44

« Poprzedni Następny »


„Global Getaway”: nadmiar pustych obietnic ze strony UE?


Judith Bergman 2023-02-17

Projekt Global Gateway został uruchomiony w grudniu 2021 r. Tymczasem chiński BRI został uruchomiony w 2012 r. i rozprzestrzenił się na całym świecie, zwłaszcza w Afryce, Ameryce Łacińskiej i Azji, gdzie zyskał Chinom ogromne wpływy. Gazeta Partii Komunistycznej „China Daily” podała ostatnio, że tylko w 2022 roku Chiny podpisały nowe kontrakty z krajami BRI o wartości prawie 100 miliardów dolarów.


Obiecując przeznaczyć do 300 miliardów euro w latach 2021-2027 na inwestycje w sektorach cyfrowym, energetycznym i transportowym w krajach rozwijających się oraz na wzmocnienie systemów opieki zdrowotnej, edukacji i badań na całym świecie, UE i jej państwa członkowskie zobowiązały się zbudować zrównoważoną alternatywą dla chińskiego BRI. Wątpliwe jest jednak, czy takie ambicje są w ogóle wykonalne na tym etapie.


Minął ponad rok, odkąd Unia Europejska uruchomiła projekt Global Gateway, aby konkurować z chińską inicjatywą „Jeden pas, jedna droga” (BRI).

 

Według Centrum Zielonych Finansów i Rozwoju na Uniwersytecie Fudan w Szanghaju, według stanu na marzec 2022 r. liczba krajów na całym świecie, które przystąpiły do BRI przez podpisanie protokołu ustaleń z Chinami, wynosiła 147. Czterdzieści trzy z tych krajów znajdowały się w Afryce Subsaharyjskiej, a kolejnych 18 w Afryce Północnej i na Bliskim Wschodzie.


„Model europejski polega na inwestowaniu zarówno w twardą, jak i miękką infrastrukturę, w zrównoważone inwestycje w technologie cyfrowe, klimatyczne i energetyczne, transport, zdrowie, edukację i badania, a także w sprzyjające otoczenie gwarantujące równe warunki działania. Będziemy wspierać inteligentne inwestycje w infrastrukturze wysokiej jakości, z poszanowaniem najwyższych standardów społecznych i środowiskowych, zgodnie z wartościami demokratycznymi UE oraz międzynarodowymi normami i standardami. Strategia Global Gateway to wzór, w jaki sposób Europa może budować prężniejsze połączenia ze światem” – powiedziała przewodnicząca Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen, w momencie uruchomienia unijnego projektu.


„Global Gateway to oferta oparta na wartościach. Nasze inwestycje odzwierciedlają europejskie standardy społeczne i środowiskowe” — powiedziała ostatnio Jutta Urpilainen, europejska komisarz ds. partnerstw międzynarodowych, w rozmowie z „Foreign Policy”. „Oczywiście jest to również projekt geopolityczny. Infrastruktura jest dziś podstawą geopolityki”.


Amerykańskie Centrum Globalnego Rozwoju skrytykowało program Global Gateway jako „zwykłe opakowywanie na nowo rzeczy, które zostały już zaprogramowane”, twierdząc, że obiecane 300 miliardów euro na nowe inwestycje wcale nie jest nowe.


„300 miliardów euro to głównie mieszanka istniejących zobowiązań europejskich instytucji finansujących rozwój… Global Gateway przyjmuje również wysoce wątpliwe założenia dotyczące zdolności wspierania inwestycji prywatnych, a nie rzeczywistych wydatków lub jakichkolwiek nowych zobowiązań… Gateway wydaje się bardziej budowaniem marki niż przełomowym planem dominacji w globalnej infrastrukturze. Sposób, w jaki UE zamierza sfinansować ten plan, jest mętnie wyjaśniony i trudno jest uzyskać poczucie rzeczywistej skali, zwłaszcza że w dużej mierze opiera się on na europejskich instytucjach rozwoju i finansowania, by uzyskać dużą część funduszy. Przy globalnym zasięgu i ekspansywnym zakresie przekształcenie marzenia w rzeczywistość nie będzie łatwym zadaniem”.


Według
 amerykańskiej Rady ds. Stosunków Zagranicznych:

„Global Gateway wywołuje tyle samo pytań, ile udziela odpowiedzi. Jak dotąd nic nie wskazuje na to, by Global Gateway dysponował przeznaczonym na ten cel budżetem lub personelem, dzięki czemu możliwe jest, że będzie to po prostu zmiana nazw istniejących i proponowanych inwestycji infrastrukturalnych. Aby stanowić sensowną alternatywę dla BRI, Global Gateway będzie musiał zarówno zharmonizować wysiłki agencji kredytów eksportowych i agencji rozwoju w UE, jak i uzyskać dostęp do dodatkowych funduszy na inwestycje… Nie jest też jasne, w jakim stopniu – jeśli w ogóle – Global Gateway będzie działać w tandemie z odpowiedzią Grupy Siedmiu (G7) na BRI - „Build Back Better World” (B3W)… Jeśli B3W i Global Gateway nie skoordynują swoich działań, żadne z nich nie wykorzysta w pełni swojego potencjału”.

Według Barry'ego Andrewsa, irlandzkiego posła do Parlamentu Europejskiego, projekt Global Gateway to „strategia mająca na celu połączenie tego, co już miało się wydarzyć, i przedstawienie tego jako czegoś nowego, a jeśli nasi partnerzy dadzą się na to nabrać, to są głupcami”. . Powiedział również, że projektowi brakuje „przejrzystości i jasności”.


Połowa proponowanych funduszy Global Gateway – 150 miliardów euro – została przeznaczona dla Afryki w ramach tak zwanego pakietu inwestycyjnego Global Gateway UE-Afryka. Afrykańscy eksperci skrytykowali jednak tę inicjatywę już w momencie jej uruchomienia rok temu.


Według
 Euractiv, afrykańska krytyka projektu wskazuje, że „Chiny mają drogi, mosty i tamy do pokazania w ramach 20-letniego zaangażowania w Afryce… UE przynosi biurokrację i pouczanie”.


Chiny od kilkudziesięciu lat są wyraźnie aktywne na kontynencie afrykańskim. Od 2006 r. co trzy lata organizują konferencje ministerialne wysokiego szczebla z 53 krajami afrykańskimi – ostatnia w 2021 r. – w ramach utworzonego w 2000 r. Forum Współpracy Chiny-Afryka. Trzy z tych szczytów były spotkaniami wyższego szczebla przywódców Chin i Afryki, ostatnie w 2018 r. Ponadto od 1991 r. ministrowie spraw zagranicznych Chin zmienili w tradycję wizytę w Afryce jako pierwszą podróż zagraniczną w Nowym Roku. W tym roku nowy minister spraw zagranicznych Chin Qin Gang podczas tygodniowej podróży odwiedził Etiopię, Gabon, Angolę, Benin i Egipt.


„Kto słucha i rozumie kontekst, w którym działają kraje afrykańskie, będzie lepszym partnerem rozwojowym” – powiedział Ovigwe Eguegu, nigeryjski doradca ds. polityki w firmie konsultingowej Development Reimagined.


„UE nie słucha. Unia zdaje sobie teraz sprawę, że Afryka poważnie myśli o budowie infrastruktury. W pewnym sensie UE, która stworzyła Global Gateway, przyznaje, że Chiny zapewniły właściwy rozwój w Afryce… Czy były konsultacje z partnerami afrykańskimi prowadzące do Global Gateway? Zero. Nie można oczekiwać żadnego entuzjazmu, ponieważ istnieje po prostu nieznajomość tego, co te obietnice będą oznaczać i jak przełożą się na rzeczywistość… Nigeria nie będzie siedzieć cicho i pozwalać UE dyktować sobie, czy ma rozszerzyć swoje inwestycje w węglowodory, ale będzie szukać umów z innymi partnerami, w tym z Chinami, Turcją lub coraz bardziej zaangażowanymi ZEA”.


„Chiny finansują przez pożyczki, ale przynajmniej jest to jawne”, powiedziała Faten Aggad, była algierska doradczyni wysokiego przedstawiciela Unii Afrykańskiej w negocjacjach Afryka-UE, dodając, że uważa Global Gateway za rozczarowanie z powodu braku zdecydowanego zobowiązania i dodatkowego finansowania. „W obecnej sytuacji Chiny z pewnością pozostaną znacznie atrakcyjniejszym partnerem. UE będzie musiała zwiększyć swoją ofertę, jeśli ma być naprawdę istotna”.


Według
 Unii Europejskiej pierwsze projekty w ramach pakietu inwestycyjnego Global Gateway Africa-Europe „zostały uruchomione w marcu 2022 r. z Ghaną, Wybrzeżem Kości Słoniowej i Nigrem”.


„Poczyniono również postępy w inwestycjach infrastrukturalnych, staraniach o zwiększenie autonomii Afryki w produkcji leków i szczepionek (ponad 1 mld euro zainwestowanych w Rwandzie, Senegalu, Ghanie i RPA) oraz wspieraniu regionalnych łańcuchów wartości. W sektorze edukacji UE inwestuje w 25 projektów budowania potencjału w zakresie kształcenia i szkolenia zawodowego, w których bierze udział 26 krajów afrykańskich”.


Jest mało prawdopodobne, aby cokolwiek z tego choćby w najmniejszym stopniu osłabiło dominującą pozycję Chin na kontynencie afrykańskim. Być może dlatego, że w przeciwieństwie do Europy i Stanów Zjednoczonych Chiny uczyniły Afrykę centralnym punktem swojej polityki zagranicznej.


„Pekin od dawna uważa, że kraje afrykańskie zajmują centralną pozycję w jego staraniach o zwiększenie globalnych wpływów Chin i zmianę porządku międzynarodowego” -  napisała Komisja ds. Przeglądu Gospodarczego i Bezpieczeństwa USA-Chiny w raporcie dla Kongresu za 2020 r .


„Pekin wykorzystuje swoje wpływy w Afryce, aby uzyskać preferencyjny dostęp do zasobów naturalnych Afryki, otworzyć rynki dla chińskiego eksportu i pozyskać afrykańskie wsparcie dla chińskich priorytetów dyplomatycznych na kontynencie i poza nim”.


‘The Global Getaway’: More Empty Promises from th EU?

Gatestone Institute, 14 lutego 2023

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

*Judith Bergman jest izraelską analityczką i publicystką.  


Skomentuj Wyślij artykuł do znajomego: Wydrukuj
Komentarze
1. @subject Hal 2023-02-17


Notatki

Znalezionych 2382 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Czy modne bzdury przestaną być modne?   Koraszewski   2023-06-05
Amerykańska Narodowa Strategia Przeciwdziałania Antysemityzmowi jest porażką, zanim rozpoczęła działalność     2023-06-03
Głupota i podłość w służbie walki o władzę   Koraszewski   2023-06-02
Nowe media i stare problemy z dialogiem   Koraszewski   2023-05-30
Turcja: Co powiedziałby ojciec?   Taheri   2023-05-30
Wybory w Turcji: nacjonalistyczna polityka tożsamości wygrywa mimo nędzy   Bekdil   2023-05-27
Ekstremiści już planują wykorzystanie AI   Stalinsky   2023-05-23
Wywiad rzeka o seksie   Koraszewski   2023-05-22
Iran: Zastąpienie Chomeiniego Clintonem   Taheri   2023-05-20
Krytyka nazbyt zatroskanego rozumu   Koraszewski   2023-05-19
Dwaj reformatorzy, dwa bardzo różne światy   Fernandez   2023-05-17
Napięcia rosną na Bliskim Wschodzie, gdy jedna strona chce zabijać Żydów, a druga strona to Żydzi, którzy nie chcą umierać i żadna ze stron nie godzi się  na kompromis     2023-05-15
Problem niedoborów wody na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej   Raphaeli   2023-05-15
Dziewczyna z Krochmalnej, która nie została Jentł   Walter   2023-05-10
Co dalej w sprawie uczciwości sztucznej inteligencji?   Koraszewski   2023-05-09
Wiek XXI – wojna przeciw kobietom i zanikanie rodzaju żeńskiego   Chesler   2023-05-08
Systematyczne zaciemnianie uprzedzeń rasowych   Rubinstein   2023-05-05
Absurd goni absurd   Koraszewski   2023-05-04
Świat w krzywych zwierciadłach   Koraszewski   2023-05-02
Dwadzieścia lat po obaleniu Saddama przez Amerykę Irakijczycy są pod butem islamistycznego Iranu   Abdul-Hussain   2023-04-29
Sprawy, które wzbudzają niepokój   Hirsi Ali   2023-04-28
Turcja: Porzuceni iraccy i syryjscy chrześcijanie   Bulut   2023-04-27
Urzędnik państwowy stanął w obronie praw związanych z płcią i drogo za to zapłacił   Kay   2023-04-20
Wycofanie się z Afganistanu było jednym chaosem. Dlaczego Biden udaje, że tak nie było?   Jacoby   2023-04-19
Islamskie dyktatury próbują kupić agencje ONZ   Meotti   2023-04-17
Czy moralność jest zapisana w genach?   Koraszewski   2023-04-13
Francja: “Krajobraz ruin”   Milliere   2023-04-11
„Biedni” Palestyńczycy nie są tacy biedni   Fitzgerald   2023-04-07
Hipokryzja brytyjskiego premiera Rishiego Sunaka wobec Izraela i terroru   Flatow   2023-04-06
Serce i umysł: Ćwierć wieku MEMRI   i Alberto M. Fernandez   2023-04-04
Żart niech się żartem odciska, a przed fejkami uczmy bronić się za młodu   Koraszewski   2023-04-01
Obrona obiektywnego dziennikarstwa   Jacoby   2023-03-31
Co myślą Palestyńczycy?   Hirsch   2023-03-30
Słowa nie mają znaczenia. Mamy władzę nad słowami, a nie odwrotnie.   Krauss   2023-03-29
Dziennikarze czczą Rogeta i porzucają obiektywizm   Bard   2023-03-29
Progresiści zwrócili Demokratów przeciwko Izraelowi   Tobin   2023-03-28
Roger Waters twierdzi, że odmawia się mu „wolności słowa”, obiecuje pozwać niemieckie miasta   Fitzgerald   2023-03-26
Dylematy demokraty, chochoła i warchoła   Koraszewski   2023-03-25
Czy niemowlęta nadal wygrywają wojny?   Taheri   2023-03-24
France24 zawiesza dziennikarzy za antysemityzm   Wójcik   2023-03-22
Nie każda solidarność budzi podziw i uznanie   Koraszewski   2023-03-20
Protesty i Zasada Pani Frearson   Collins   2023-03-19
Amerykańscy profesorowie przemawiają na konferencji terrorystów   Flatow   2023-03-18
Pornografia protestu. Szukanie przyjemności w szlachetności buntu   Leibovitz   2023-03-18
Pożegnać świętości, wrócić do zasad   Koraszewski   2023-03-17
Mordercza obsesja UE na punkcie Izraela   Tawil   2023-03-17
Czy modlitwa w szkole jest zgodna z Konstytucją?   Dershowitz   2023-03-14
Dziecięca choroba lewicowości   Koraszewski   2023-03-10
Lista rzeczy, których NIE zobaczymy i NIE usłyszymy od rządu i mediów USA po zamordowaniu obywatela amerykańskiego w Judei     2023-03-07
Chiny przekraczają “czerwoną linię” pomagając Rosji w wysiłkach wojennych   Bergman   2023-03-03
Katastrofa demokracji, czy katastrofa w demokracji   Koraszewski   2023-03-02
Republika Strachu: 20 lat później   Teheri   2023-03-01
Empatia i wrażliwość sztucznej inteligencji   Krauss   2023-02-28
“Przebudzona” Ameryka — oglądana przez uciekinierkę z Korei Północnej   Bawer   2023-02-27
Rajd IDF na Nablus to kolejny gwóźdź do trumny Autonomii Palestyńskiej   Toameh   2023-02-24
Ukraina: niezamierzone konsekwencje   Taheri   2023-02-23
Gdzie, u licha, była „Palestyna”?   Collier   2023-02-23
Wojna zastępcza Europy przeciwko Izraelowi. Jak UE ignoruje zbrodnie Hamasu   Tawil   2023-02-22
UE walczy z dezinformacją. Ale nie antyizraelską dezinformacją     2023-02-20
Szczęśliwy święty Jerzy   Koraszewski   2023-02-19
Trzęsienia ziemi przynoszą śmierć. Ale także życie   Jacoby   2023-02-18
CIA Burnsa wznawia wojnę z Izraelem   Bard   2023-02-18
„Global Getaway”: nadmiar pustych obietnic ze strony UE?   Bergman   2023-02-17
UNRWA jest problemem a nie rozwiązaniem   Tawil   2023-02-16
Syria: Wojna, która nie ma końca    Taheri   2023-02-16
Dialog ze sztucznym inteligentem   Koraszewski   2023-02-15
Chiny i Rosja pogłębiają więzi   Bergman   2023-02-11
Iran: Wyprzedaż klejnotów rodzinnych, by kupić lojalność   Taheri   2023-02-09
Zagrożeni Asyryjczycy i język Jezusa potrzebują międzynarodowego wsparcia   Bulut   2023-02-08
Palestyńczycy naprawdę zasługują na współczucie   Koraszewski   2023-02-07
„Imam Pokoju” wzywa Arabów, muzułmanów do zaakceptowania Izraela     2023-02-07
Unia Europejska w sprawie praw człowieka w Iranie: najpierw biznes   Rafizadeh   2023-02-01
Państwa arabskie wysyłają miliardy na amerykańskie uniwersytety     2023-01-29
Naród ofiar jest skazany na porażkę   Greenfield   2023-01-28
Dlaczego należy zakazać flagi OWP i Konfederacji?   Flatow   2023-01-27
Komu na rękę z niewidzialną ręką?   Koraszewski   2023-01-27
UE i administracja Bidena wciąż ugłaskują i nagradzają mułłów Iranu   Rafizadeh   2023-01-24
Żyjemy w ciekawych czasach   Koraszewski   2023-01-24
Wojna Unii Europejskiej z Izraelem   Tawil   2023-01-19
Czy istnieje środek prawny na kłamstwa George'a Santosa?   Dershowitz   2023-01-19
Wieczny dyktator i brakujący pokój: historia Mahmuda Abbasa   Eid   2023-01-19
Orwellowska obsesja „New York Timesa” na punkcie Izraela   Chesler   2023-01-18
Palestyna: Perwersyjny – i wprawiający w osłupienie - paradoks   Sherman   2023-01-17
Kolejna faza ewolucji państwucha   Koraszewski   2023-01-17
Najważniejsze niepisane prawo na Zachodzie: nie drażnij irracjonalnych, ekstremistycznych muzułmanów     2023-01-13
Głupota ujawnia się w działaniu, część 3: ignorowanie porażek   Bard   2023-01-11
Nie ma chleba bez wolności?   Koraszewski   2023-01-11
Europa na łasce Kataru?   Godefridi   2023-01-10
Turecki “postęp”: Sześcioletnią dziewczynkę wydał za mąż jej ojciec, znany szejk   Bekdil   2023-01-06
Antysemityzm ludzi łagodnych i dobrych - raz jeszcze   Koraszewski   2023-01-06
Dzisiejsza Rosja i “Długi Telegram”   Koraszewski   2023-01-05
Zapomniane przemówienie Jasera Arafata   Shaw   2023-01-04
Znaczenie wielkiego exodusu Mizrahi   Julius   2023-01-03
Profesor Matczak i hollywoodzka puma   Koraszewski   2023-01-02
Śmieć chrześcijaństwa w Betlejem   Ibrahim   2022-12-31
Ukraina: przepis na ugłaskanie zbrodniarza   Taheri   2022-12-31
Przesłanie Zełenskiego w mundurze polowym   Jacoby   2022-12-29
Konserwatyzm w dobie populistycznej rewolty   Winegard   2022-12-23
Europa budzi się i dostrzega korupcję w organizacjach pozarządowych   Steinberg   2022-12-22
W Iranie i Chinach protestujący domagają się wolności. Gdzie jest przywódca wolnego świata?   Jacoby   2022-12-22

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...

Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk