Prawda

Czwartek, 22 lutego 2024 - 06:13

« Poprzedni Następny »


„Global Getaway”: nadmiar pustych obietnic ze strony UE?


Judith Bergman 2023-02-17

Projekt Global Gateway został uruchomiony w grudniu 2021 r. Tymczasem chiński BRI został uruchomiony w 2012 r. i rozprzestrzenił się na całym świecie, zwłaszcza w Afryce, Ameryce Łacińskiej i Azji, gdzie zyskał Chinom ogromne wpływy. Gazeta Partii Komunistycznej „China Daily” podała ostatnio, że tylko w 2022 roku Chiny podpisały nowe kontrakty z krajami BRI o wartości prawie 100 miliardów dolarów.


Obiecując przeznaczyć do 300 miliardów euro w latach 2021-2027 na inwestycje w sektorach cyfrowym, energetycznym i transportowym w krajach rozwijających się oraz na wzmocnienie systemów opieki zdrowotnej, edukacji i badań na całym świecie, UE i jej państwa członkowskie zobowiązały się zbudować zrównoważoną alternatywą dla chińskiego BRI. Wątpliwe jest jednak, czy takie ambicje są w ogóle wykonalne na tym etapie.


Minął ponad rok, odkąd Unia Europejska uruchomiła projekt Global Gateway, aby konkurować z chińską inicjatywą „Jeden pas, jedna droga” (BRI).

 

Według Centrum Zielonych Finansów i Rozwoju na Uniwersytecie Fudan w Szanghaju, według stanu na marzec 2022 r. liczba krajów na całym świecie, które przystąpiły do BRI przez podpisanie protokołu ustaleń z Chinami, wynosiła 147. Czterdzieści trzy z tych krajów znajdowały się w Afryce Subsaharyjskiej, a kolejnych 18 w Afryce Północnej i na Bliskim Wschodzie.


„Model europejski polega na inwestowaniu zarówno w twardą, jak i miękką infrastrukturę, w zrównoważone inwestycje w technologie cyfrowe, klimatyczne i energetyczne, transport, zdrowie, edukację i badania, a także w sprzyjające otoczenie gwarantujące równe warunki działania. Będziemy wspierać inteligentne inwestycje w infrastrukturze wysokiej jakości, z poszanowaniem najwyższych standardów społecznych i środowiskowych, zgodnie z wartościami demokratycznymi UE oraz międzynarodowymi normami i standardami. Strategia Global Gateway to wzór, w jaki sposób Europa może budować prężniejsze połączenia ze światem” – powiedziała przewodnicząca Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen, w momencie uruchomienia unijnego projektu.


„Global Gateway to oferta oparta na wartościach. Nasze inwestycje odzwierciedlają europejskie standardy społeczne i środowiskowe” — powiedziała ostatnio Jutta Urpilainen, europejska komisarz ds. partnerstw międzynarodowych, w rozmowie z „Foreign Policy”. „Oczywiście jest to również projekt geopolityczny. Infrastruktura jest dziś podstawą geopolityki”.


Amerykańskie Centrum Globalnego Rozwoju skrytykowało program Global Gateway jako „zwykłe opakowywanie na nowo rzeczy, które zostały już zaprogramowane”, twierdząc, że obiecane 300 miliardów euro na nowe inwestycje wcale nie jest nowe.


„300 miliardów euro to głównie mieszanka istniejących zobowiązań europejskich instytucji finansujących rozwój… Global Gateway przyjmuje również wysoce wątpliwe założenia dotyczące zdolności wspierania inwestycji prywatnych, a nie rzeczywistych wydatków lub jakichkolwiek nowych zobowiązań… Gateway wydaje się bardziej budowaniem marki niż przełomowym planem dominacji w globalnej infrastrukturze. Sposób, w jaki UE zamierza sfinansować ten plan, jest mętnie wyjaśniony i trudno jest uzyskać poczucie rzeczywistej skali, zwłaszcza że w dużej mierze opiera się on na europejskich instytucjach rozwoju i finansowania, by uzyskać dużą część funduszy. Przy globalnym zasięgu i ekspansywnym zakresie przekształcenie marzenia w rzeczywistość nie będzie łatwym zadaniem”.


Według
 amerykańskiej Rady ds. Stosunków Zagranicznych:

„Global Gateway wywołuje tyle samo pytań, ile udziela odpowiedzi. Jak dotąd nic nie wskazuje na to, by Global Gateway dysponował przeznaczonym na ten cel budżetem lub personelem, dzięki czemu możliwe jest, że będzie to po prostu zmiana nazw istniejących i proponowanych inwestycji infrastrukturalnych. Aby stanowić sensowną alternatywę dla BRI, Global Gateway będzie musiał zarówno zharmonizować wysiłki agencji kredytów eksportowych i agencji rozwoju w UE, jak i uzyskać dostęp do dodatkowych funduszy na inwestycje… Nie jest też jasne, w jakim stopniu – jeśli w ogóle – Global Gateway będzie działać w tandemie z odpowiedzią Grupy Siedmiu (G7) na BRI - „Build Back Better World” (B3W)… Jeśli B3W i Global Gateway nie skoordynują swoich działań, żadne z nich nie wykorzysta w pełni swojego potencjału”.

Według Barry'ego Andrewsa, irlandzkiego posła do Parlamentu Europejskiego, projekt Global Gateway to „strategia mająca na celu połączenie tego, co już miało się wydarzyć, i przedstawienie tego jako czegoś nowego, a jeśli nasi partnerzy dadzą się na to nabrać, to są głupcami”. . Powiedział również, że projektowi brakuje „przejrzystości i jasności”.


Połowa proponowanych funduszy Global Gateway – 150 miliardów euro – została przeznaczona dla Afryki w ramach tak zwanego pakietu inwestycyjnego Global Gateway UE-Afryka. Afrykańscy eksperci skrytykowali jednak tę inicjatywę już w momencie jej uruchomienia rok temu.


Według
 Euractiv, afrykańska krytyka projektu wskazuje, że „Chiny mają drogi, mosty i tamy do pokazania w ramach 20-letniego zaangażowania w Afryce… UE przynosi biurokrację i pouczanie”.


Chiny od kilkudziesięciu lat są wyraźnie aktywne na kontynencie afrykańskim. Od 2006 r. co trzy lata organizują konferencje ministerialne wysokiego szczebla z 53 krajami afrykańskimi – ostatnia w 2021 r. – w ramach utworzonego w 2000 r. Forum Współpracy Chiny-Afryka. Trzy z tych szczytów były spotkaniami wyższego szczebla przywódców Chin i Afryki, ostatnie w 2018 r. Ponadto od 1991 r. ministrowie spraw zagranicznych Chin zmienili w tradycję wizytę w Afryce jako pierwszą podróż zagraniczną w Nowym Roku. W tym roku nowy minister spraw zagranicznych Chin Qin Gang podczas tygodniowej podróży odwiedził Etiopię, Gabon, Angolę, Benin i Egipt.


„Kto słucha i rozumie kontekst, w którym działają kraje afrykańskie, będzie lepszym partnerem rozwojowym” – powiedział Ovigwe Eguegu, nigeryjski doradca ds. polityki w firmie konsultingowej Development Reimagined.


„UE nie słucha. Unia zdaje sobie teraz sprawę, że Afryka poważnie myśli o budowie infrastruktury. W pewnym sensie UE, która stworzyła Global Gateway, przyznaje, że Chiny zapewniły właściwy rozwój w Afryce… Czy były konsultacje z partnerami afrykańskimi prowadzące do Global Gateway? Zero. Nie można oczekiwać żadnego entuzjazmu, ponieważ istnieje po prostu nieznajomość tego, co te obietnice będą oznaczać i jak przełożą się na rzeczywistość… Nigeria nie będzie siedzieć cicho i pozwalać UE dyktować sobie, czy ma rozszerzyć swoje inwestycje w węglowodory, ale będzie szukać umów z innymi partnerami, w tym z Chinami, Turcją lub coraz bardziej zaangażowanymi ZEA”.


„Chiny finansują przez pożyczki, ale przynajmniej jest to jawne”, powiedziała Faten Aggad, była algierska doradczyni wysokiego przedstawiciela Unii Afrykańskiej w negocjacjach Afryka-UE, dodając, że uważa Global Gateway za rozczarowanie z powodu braku zdecydowanego zobowiązania i dodatkowego finansowania. „W obecnej sytuacji Chiny z pewnością pozostaną znacznie atrakcyjniejszym partnerem. UE będzie musiała zwiększyć swoją ofertę, jeśli ma być naprawdę istotna”.


Według
 Unii Europejskiej pierwsze projekty w ramach pakietu inwestycyjnego Global Gateway Africa-Europe „zostały uruchomione w marcu 2022 r. z Ghaną, Wybrzeżem Kości Słoniowej i Nigrem”.


„Poczyniono również postępy w inwestycjach infrastrukturalnych, staraniach o zwiększenie autonomii Afryki w produkcji leków i szczepionek (ponad 1 mld euro zainwestowanych w Rwandzie, Senegalu, Ghanie i RPA) oraz wspieraniu regionalnych łańcuchów wartości. W sektorze edukacji UE inwestuje w 25 projektów budowania potencjału w zakresie kształcenia i szkolenia zawodowego, w których bierze udział 26 krajów afrykańskich”.


Jest mało prawdopodobne, aby cokolwiek z tego choćby w najmniejszym stopniu osłabiło dominującą pozycję Chin na kontynencie afrykańskim. Być może dlatego, że w przeciwieństwie do Europy i Stanów Zjednoczonych Chiny uczyniły Afrykę centralnym punktem swojej polityki zagranicznej.


„Pekin od dawna uważa, że kraje afrykańskie zajmują centralną pozycję w jego staraniach o zwiększenie globalnych wpływów Chin i zmianę porządku międzynarodowego” -  napisała Komisja ds. Przeglądu Gospodarczego i Bezpieczeństwa USA-Chiny w raporcie dla Kongresu za 2020 r .


„Pekin wykorzystuje swoje wpływy w Afryce, aby uzyskać preferencyjny dostęp do zasobów naturalnych Afryki, otworzyć rynki dla chińskiego eksportu i pozyskać afrykańskie wsparcie dla chińskich priorytetów dyplomatycznych na kontynencie i poza nim”.


‘The Global Getaway’: More Empty Promises from th EU?

Gatestone Institute, 14 lutego 2023

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

*Judith Bergman jest izraelską analityczką i publicystką.  


Skomentuj Tipsa en vn Wydrukuj
Komentarze
1. @subject Hal 2023-02-17


Notatki

Znalezionych 2550 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

A zwycięzcą jest – Hamas!   Dershowitz   2024-02-21
"Palestyńczycy są tacy sami jak my", zapewnia mędrzec Blinken   Pandavar   2024-02-20
Żyjemy w momencie kulturowego chaosu   Meotti   2024-02-20
Chleba naszego powszedniego daj nam Google   Koraszewski   2024-02-19
Jak propalestyńscy są zachodni demonstranci?     2024-02-16
@Guardian kłamie, żeby przedstawić żołnierzy IDF jako potwory – ale pokazuje, że @IDF pozostaje najbardziej moralną armią na świecie     2024-02-15
Blinken powinien wiedzieć, że Autonomia Palestyńska jest równie zła jak rządy Hamasu w Gazie   Marcus   2024-02-14
Czy może istnieć uczciwa propalestyńska lewica?   Levick   2024-02-14
Hipokryzja zdefiniowana: grupy praw człowieka martwią się wszelkimi ograniczeniami w przepływie uchodźców, ale milczą w sprawie Egiptu, który zakazuje wjazdu jakimkolwiek uchodźcom z Gazy     2024-02-13
Czy uchodźcy żydowscy i arabscy są równi?Mimo prawie miliona żydowskich uchodźców z krajów arabskich, Organizacja Narodów Zjednoczonych nadal ma obsesję wyłącznie na punkcie potomków uchodźców arabskich.   Julius   2024-02-11
Kilka uwag wokół niepewności   Koraszewski   2024-02-09
Moi drodzy Palestyńczycy: Czas pozbyć się naszych przywódców i przyjąć izraelskie oferty pokojowe   Eid   2024-02-07
Jak zdemontować UNRWA: instrukcja krok po kroku     2024-02-07
Wojna Izraela z Hamasem jest najmniej śmiercionośną wojną w regionieDlaczego więc media opisują go jako „jedną z najbardziej śmiercionośnych… w historii”?   Greenfield   2024-02-06
Zdradziecka awangarda intelektualna   Koraszewski   2024-02-04
Departament Stanu a rzeczywistość   Bard   2024-02-03
Szef ONZ twierdzi, że Palestyńczycy mają „prawo do państwowości”. Dlaczego?   Fitzgerald   2024-02-03
UNRWA istnieje, aby pomóc w prowadzeniu wojny, której celem jest likwidacja Izraela   Tobin   2024-02-02
Islamscy terroryści tworzą klęski głodowe, żeby czerpać korzyści z pomocy zagranicznejWalka z terrorystami nie powoduje klęsk głodowych; pomoc humanitarna dla terrorystów powoduje klęski głodowe.   Greenfield   2024-02-01
Kto pierwszy mrugnie w wojnie w Gazie?   Fernandez   2024-02-01
Dokumentowanie działań umożliwiających zbrodnie wojenne Hamasu: agencje ONZ, programy pomocy rządowej i organizacje pozarządowe   Steinberg   2024-01-31
Prawdziwe ludobójstwa, które świat ignorujeZamiast przeciwstawić się prawdziwym zbrodniom przeciw ludzkości, społeczność międzynarodowa obrzuca Izrael krwawymi oszczerstwami.   Bryen   2024-01-29
Wysoki Przedstawiciel UE, Josep Borrell, przyznaje, że chce „dwóch państw”, a nie „pokoju”     2024-01-26
Błędna odpowiedź Bidena w sprawie TajwanuGłównym zagrożeniem dla pokoju w Azji nie jest niepodległość Tajwanu, ale chińska wojowniczość.   Jacoby   2024-01-26
Jak zakończyć cierpienia Palestyńczyków   Tawil   2024-01-24
Dla mediów terroryści Hamasu to duchy   Bard   2024-01-23
Złóżmy pozew przeciwko UNRWA w Hadze   Bedein   2024-01-23
Jak Princeton wybiela haniebną historię Kena Rotha   Steinberg   2024-01-22
Jedna wojna i dwie wizje   Taheri   2024-01-21
Pytasz, czy jesteś antysemitą?   Koraszewski   2024-01-21
“Koszmar zatajonych pieniędzy”: jak Katar kupił Ligę Bluszczową   Williams   2024-01-20
“Krwawe Boże Narodzenie”: chrześcijanie masakrowani w nigeryjskim ludobójstwie   Ibrahim   2024-01-17
Pracownicy pomocy humanitarnej wspierają Hamas   Bard   2024-01-13
Samobójcza głupota „rozwiązania w postaci dwóch państw”   Anderson   2024-01-12
Starzy orędownicy procesu pokojowego i wojna w Gazie   Flatow   2024-01-11
Dlaczego chrześcijańscy przywódcy ignorują ataki na swoją społeczność   Tawil   2024-01-10
Masha Gessen, lub, ври, да знай же меру   Fitzgerald   2024-01-09
Dla mediów terroryści Hamasu to duchy   Bard   2024-01-06
Izrael ma nie tylko armię najbardziej moralną, ale także najbardziej przejrzystą     2024-01-06
Krytycy Izraela po prostu nie chcą, aby Izrael zwyciężył   Tobin   2024-01-05
Kto popiera Hamas?   Dershowitz   2024-01-04
Nie ma „upokorzonej izraelskiej męskości”   Chesler   2024-01-02
Nie ma porównania pomiędzy przemocą palestyńską i żydowską na Zachodnim Brzegu     2024-01-02
Odzyskanie romantyzmu naszej sprawy   Greenfield   2023-12-28
Przyszła strategia ekonomiczna dla pokoju   Mahjar-Barducci   2023-12-25
“Przebudzenie” zagraża amerykańskim Żydom   Tobin   2023-12-23
Dziesięć podstawowych faktów na temat wojny z Hamasem, o których media nie mówią     2023-12-23
Zakazanie przez Bidena prawa wjazdu do USA dla „stosujących przemoc osadników” izraelskich zablokowałby tych, którzy po prostu nie zgadzają się z jego polityką   Kontorovich   2023-12-21
Wojna w Ukrainie i na Bliskim Wschodzie   Koraszewski   2023-12-20
Czy dysonans poznawczy Bidena może pozwolić Izraelowi wygrać wojnę?   Tobin   2023-12-19
Dlaczego islamiści roszczą sobie prawa do ziemi niemuzułmańskiej?   Bulut   2023-12-18
Polityka tożsamości i zaburzenia kognitywne   Koraszewski   2023-12-18
Symfoniczna wersja terroru   Taheri   2023-12-15
Wsparcie dla terroru: jak terroryści wykorzystują organizacje humanitarne   i Nathaniel Rabkin   2023-12-14
Zdumiewająca naiwność Izraelofobów. Zachodnie oburzenie wywołane wyłapywaniem przez IDF podejrzanych członków Hamasu jest absurdalnym kwiecistym moralizowaniem.   O'Neill   2023-12-13
Redaktor kuwejckiej gazety: Hamas powinien być ścigany sądownie za śmierć i zniszczenie, jakie ściągnął na Gazańczyków atakiem z 7 października     2023-12-11
Tak daleko, tak blisko   Koraszewski   2023-12-10
Za kulisami Human Rights Watch: nienawiść i korupcjaPamięci Roberta Bernsteina, założyciela Human Rights Watch   Steinberg   2023-12-09
Najnowszy hit Pallywoodu. Jak usłużne relacje mediów o „zbombardowaniu” szpitala Al-Ahli promowały propagandę Hamasu   Landes   2023-12-07
Nagroda Nobla za terror i inne absurdy   Fernandez   2023-12-06
Gaza – kto z kim walczy i w imię czego?   Koraszewski   2023-12-05
Unia Europejska jest wspólnikiem Iranu   Rafizadeh   2023-12-05
W  Betlejem Boże Narodzenie zostało odwołane , a winni są Żydzi.     2023-12-04
Porażka zachodniego feminizmu, kiedy jest najbardziej potrzebny   Chesler   2023-12-04
Huti: kim są i dlaczego atakują Izrael?   Flatow   2023-12-03
Krótka historia długiej odpowiedzialności zbiorowej   Koraszewski   2023-12-02
Dlaczego Arabowie “zdradzili” Palestyńczyków   Toameh   2023-12-01
Coleman Hughes atakuje porównania między Palestyńczykami a walką Czarnych o wolność w Afryce Południowej i w Ameryce   Coyne   2023-12-01
Prawdziwi eksperci prawa międzynarodowego są zgodni: Hamas jest winny zbrodni wojennych i niemal na pewno ludobójstwa. Ale media ignorują ten przekaz     2023-11-30
Czerwony Krzyż po raz kolejny zawodzi Żydów   Bard   2023-11-28
“Rozwiązanie w postaci dwóch państw” oznacza terroryzm   Greenfield   2023-11-27
Niebezpieczne fantazje Bidena o państwie palestyńskim   Tobin   2023-11-26
Nie, Joe. Powierzenie ONZ odpowiedzialności za Gazę byłoby kiepskim dowcipem   Kontorovich   2023-11-24
Nagroda administracji Bidena dla Iranu w wysokości 10 miliardów dolarów: tylko małe podziękowanie za zorganizowanie wojny, zranienie 56 żołnierzy amerykańskich i próbę wypędzenia USA z Bliskiego Wschodu.   Rafizadeh   2023-11-23
Gaza moja miłość   Koraszewski   2023-11-22
Oszczerstwa o popełnianiu „ludobójstwa przez Izrael mają na celu usprawiedliwienie ewentualnego prawdziwego ludobójstwa na Żydach     2023-11-21
Dlaczego Palestyńczycy nie chcą rządzić Gazą?   Abdul-Hussain   2023-11-18
Gaza, islam i Zachód   Smith   2023-11-17
Pora, żeby Biden publicznie przyznał, że jest to wojna irańskich mułłów przeciwko Izraelowi i Stanom Zjednoczonym   Rafizadeh   2023-11-15
Amerykański front   Rosenthal   2023-11-07
Antonio Guterres nie jest najgorszym sekretarzem generalnym w historii ONZ, ale jest w czołówce   Fitzgerald   2023-11-04
Normalizacja barbarzyństwa. Społeczeństwa, które rezygnują z wolności, wkrótce zobaczą, że zastąpiła ją przemoc.   O'Neill   2023-11-03
Zamknięcie granicy przez Egipt stanowi naruszenie prawa międzynarodowego   Kontorovich   2023-11-01
Po masakrze Żydów przeprowadzonej przez Hamas „GUARDIAN” nienawidzi Żydów jeszcze bardziej   Levick   2023-10-30
Egipt i Jordania odmawiają ratowania palestyńskiego życia     2023-10-28
Wielki Zderzacz Andronów   Koraszewski   2023-10-26
Lepsze pytanie: czego prawo międzynarodowe wymaga od reszty świata w sprawie Hamasu?   Amos   2023-10-25
Właśnie przeczytałem Idź i wróć człowiekiem   Kalwas   2023-10-24
Piekło wojen miejskich nie jest unikalne dla Gazy   Brincka   2023-10-23
Kto i jak współczuje Palestyńczykom?   Koraszewski   2023-10-21
Czy powinniśmy pomagać Palestyńczykom w Gazie?   Destexhe   2023-10-18
Przyzwoici liberałowie mogą wyrządzić więcej szkody niż demonstranci popierający Hamas   Tobin   2023-10-15
List otwarty do redaktora naczelnego „Gazety Wyborczej” Jarosława Kurskiego   Koraszewski   2023-10-15
Najważniejsza zmiana w świecie arabskim od końca kolonializmu     2023-10-06
ONZ musi zakończyć wykluczanie Tajwanu — zanim będzie za późno   Jacoby   2023-10-05
Zakrzykiwanie cywilizowanego dialogu   Chesler   2023-10-04
Lekcje z Karabachu dla ofiar i  prześladowców   Fernandez   2023-10-04
Afryka: dzielenie kury, która znosi złote jaja   Taheri   2023-09-30
Dlaczego Palestyńczycy uciekają ze Strefy Gazy?   Tawil   2023-09-28
Nieuniknione dysproporcje   Gal   2023-09-28

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Lekarze bez Granic


Wojna w Ukrainie


Krytycy Izraela


Walka z malarią


Przedwyborcza kampania


Nowy ateizm


Rzeczywiste łamanie


Jest lepiej


Aburd


Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk