Prawda

Niedziela, 5 grudnia 2021 - 21:21

« Poprzedni Następny »


Chiny zwiększają naciski na Tajwan


Judith Bergman 2021-03-23

Jednym z \
Jednym z "niezbędnych środków", jakie stosują Chiny przeciwko Tajwanowi, jest zmuszanie tajwańskich sił powietrznych do nieustannego pogotowia… Jest to część strategii znanej jako "wojna szarej strefy”, której celem jest zastraszanie i w ostatecznym rachunku osłabienie determinacji Tajwanu, by opierać się przejęciu przez Chiny. (Na zdjęciu myśliwiec odrzutowy produkcji tajwańskiej. Wikipedia)

"Chiny muszą zjednoczyć się i zostaną zjednoczone” z Tajwanem, oznajmił chiński prezydent Xi Jinping w styczniu 2019 roku. Cel zjednoczenia jest podstawową zasadą polityki Chin wobec Tajwanu. Stanowi centralną część nacjonalistycznej doktryny Xi, zgodnie z którą  ponowne zjednoczenie jest „koniecznością dla wielkiego ożywienia chińskiego narodu w nowej epoce”.  


"Jesteśmy gotowi stworzyć szeroką przestrzeń dla pokojowego zjednoczenia, ale nie pozostawimy miejsca dla żadnego rodzaju działalności separatystycznej” - dodał. "Nie składamy obietnicy odrzucenia użycie siły i rezerwujemy sobie opcję użycia wszystkich niezbędnych środków”.


Jednym z tych "niezbędnych środków", jakie stosują Chiny przeciwko Tajwanowi, jest zmuszanie tajwańskich sił powietrznych do nieustannego pogotowia. Chińskie odrzutowce dokonały w 2020 roku rekordowej liczby 380 wtargnięć w tajwańską strefę powietrzną (ADIZ) – największą liczbę wtargnięć od 1996 – zmuszając tym samym tajwańskie siły lotnicze do nieustannego wysyłania samolotów, by powstrzymać chińskie wtargnięcia. Jest to część strategii znanej jako "wojna szarej strefy", której celem jest zastraszanie i w ostatecznym rachunku osłabienie determinacji Tajwanu, by opierać się przejęciu przez Chiny. Napięcia w regionie uważa się obecnie za najwyższe od połowy lat 1990.


Próby zastraszenia i naciskania na Tajwan, by poddał się bez uciekania się do rzeczywistej wojny, były kontynuowane do pierwszych miesięcy 2021 roku. Samoloty chińskiego lotnictwa wojskowego, włącznie z bombowcami i myśliwcami widziano w ADIZ aż 27 razy. Liczba samolotów, które brały w tym udział, także bardzo wzrosła z 28 samolotami tylko w dniach 23-24 stycznia.


"Niepodległość Tajwanu oznacza wojnę. Niedawne działania militarne chińskiej armii w Cieśninie Tajwańskiej były poważną odpowiedzią na ingerencję sił zewnętrznych i prowokacje ze strony sił ‘niepodległości Tajwanu’” - powiedział Wu Qian, rzecznik Ministerstwa Obrony Narodowej. Dodał, że były to „niezbędne działania w obecnej sytuacji bezpieczeństwa w Cieśninie, by strzec narodowej suwerenności i bezpieczeństwa”.  


Następnie Chiny rozszerzyły działania przeciwko Tajwanowi na wody morskie. Używając statków do bagrowania piasku – które wydobywają piasek z dna morskiego na projekty budowlane w Chinach – wokół rządzonych przez Tajwan wysp Matsu. Chiny zaopatrują się w materiał budowlany, zmuszając równocześnie tajwańską straż przybrzeżną do nieustannego patrolowania wysp dla odpędzenia tych statków. Celem wydaje się również wyczerpanie potencjału Tajwanu i złamanie jego determinacji. Jeden z tajwańskich oficerów bezpieczeństwa powiedział, że “jest to część ich wojny psychologicznej przeciwko Tajwanowi, podobnej do tego, co robią w południowozachodniej przestrzeni powietrznej Tajwanu”.  


Według
 Reutersa:

"W zeszłym roku Tajwan wydalił niemal cztery tysiące chińskich statków do bagrowania i transportowania piasku z wód pod swoją kontrolą, większość z nich z terenów położonych blisko linii demarkacyjnej. Jak informuje straż przybrzeżna Tajwanu, jest to wzrost o 560% w stosunku do chińskich statków, które zostały wydalone w całym 2019 roku”.

Reuters dodaje:

"Tajwańscy urzędnicy i mieszkańcy Matsu mówią, że to bagrowanie ma także inne niszczące skutki – zakłócają miejscową gospodarkę, niszczą podmorskie kable komunikacyjne i odstraszają mieszkańców i turystów z tych wysp. Miejscowi przedstawiciele obawiają się także, że bagrowanie niszczy pobliskie życie morskie”.

“Wojna szarej strefy” prowadzona przez Chiny przeciwko Tajwanowi obejmuje dyplomatyczną izolację, do jakiej starają się doprowadzić Chiny przez nacisk na kraje, by powstrzymały się przed utrzymywaniem stosunków dyplomatycznych z Tajwanem. Ostatnio ta taktyka zaowocowała anulowaniem porozumienia z Gujaną w związku z założeniem “biura Tajwanu” w tym południowoamerykańskim kraju. Tajwan podpisał porozumienie z Gujaną 11 stycznia. 4 lutego Tajwan ogłosił, że otwiera biuro w Gujanie, ale pod naciskiem Pekinu Gujana wycofała się z porozumienia. "Rząd Gujany pragnie wyjaśnić, że nadal trzyma się polityki jednych Chin i jego dyplomatyczne stosunki z Ludową Republiką Chin pozostają nienaruszone” napisanokomunikacie prasowym z Gujany. "Rząd nie nawiązał żadnych dyplomatycznych stosunków lub związków z Tajwanem, wynikło nieporozumienie wokół podpisanego porozumienia i to porozumienie zostało anulowane”.


"Są tylko jedne Chiny i Tajwan jest nieodłączną częścią chińskiego terytorium” - oświadczył rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Wang Wenbin, w reakcji na krok Gujany.  

"Chiny stanowczo sprzeciwiają się jakimkolwiek oficjalnym wymianom w jakiejkolwiek formie między Tajwanem a krajem, który utrzymuje stosunki dyplomatyczne z Chinami… Fakty raz jeszcze dowiodły, że zasada jednych Chin jest szeroko uznawaną normą w stosunkach międzynarodowych i [panuje] uniwersalny konsensus w społeczności międzynarodowej”.

Oczekuje się, że nowe prawo o Gwardii przybrzeżnej Chin (CCG), które weszło w życie 1 lutego, jeszcze bardziej podniesie napięcia na morzach Południowochińskim i Wschodniochińskim. Nowe prawo upoważnia straż przybrzeżną Chin do użycia “wszystkich niezbędnych środków”, by powstrzymać lub zapobiec zagrożeniu ze strony zagranicznych statków, włącznie z użyciem broni palnej.  


Michael Shoebridge, z Australian Strategic Policy Institute (ASPI), pisze:

"Przyzwyczailiśmy się do informacji o chińskich flotach rybackich i łodziach chińskiej milicji, które zastraszają statki innych krajów, a nawet taranują je, by dopiąć swego… Przyzwyczailiśmy się także, że chińska straż nadbrzeżna towarzyszy chińskim flotom rybackim, gotowa do interwencji, jeśli wejdą w kontakt ze statkami innych krajów.


Obecnie jednak o różnicy stanowi nowe prawo, przez które Xi powiedział swojej straży przybrzeżnej, by była wilczymi wojownikami na morzu – i używała siły, włącznie ze śmiertelną siłą, dla zapewnienia chińskich interesów. Chińska straż przybrzeżna zbudowała nowe łodzie, które pozwalają jej stosować siłę nie tylko bronią na pokładzie, ale samymi łodziami. Łodzie straży przybrzeżnej, takie jak Haixun o wyporności 10 tysięcy ton, są większe niż wiele okrętów marynarki działających na morzach Południowochińskim i Wschodniochińskim, ale mają także wzmocnione kadłuby, które są zaprojektowane do umyślnego uderzania w inne statki”.

Nieoficjalny ambasador Tajwanu w Stanach Zjednoczonych, Hsiao Bi-khim, powiedział, że  świat powinien być w stanie „wysokiego pogotowia” w sprawie działań Chin w następstwie prawa o straży przybrzeżnej.


Pytaniem jest jednak, co stanie się, jeśli Chiny przejdą od “wojny szarej strefy” do rzeczywistych działań wojennych. Przez czterdzieści lat zmieniające się administracje USA wyznawały doktrynę strategicznej niejasności w kwestii, czy USA będą bronić Tajwanu w wypadku chińskiego ataku, to znaczy, USA powstrzymywały się przed odpowiedzią na pytanie, czy pomogą w obronie Tajwanu. Ta doktryna jest zgodna z Taiwan Relations Act, według którego prezydent i Kongres mają ustalić właściwą reakcję Stanów Zjednoczonych w wypadku zagrożenia bezpieczeństwa lub społecznej i ekonomicznej struktury Tajwanu i każdego niebezpieczeństwa dla interesów Stanów Zjednoczonych, jakie z takiego zagrożenia wynikają.  


Coraz więcej głosów twierdzi jednak, że strategiczna niejasność nie wystarcza w obliczu nasilenia nacisków Chin na Tajwan i że tę doktrynę trzeba zastąpić “strategiczną jasnością”.


Richard Haass, prezes Council on Foreign Relations, napisał we wrześniu:

"Polityka znana jako strategiczna niejasność... zakończyła swoją użyteczność. Nie jest prawdopodobne by niejasność odstraszyła coraz bardzie asertywne Chiny o rosnącym potencjale militarnym.


Nadszedł czas, by Stany Zjednoczone zaprowadziły politykę strategicznej jasności: taką, która mówi wyraźnie, że Stany Zjednoczone odpowiedzą na każde chińskie użycie siły wobec Tajwanu. Waszyngton może dokonać tej zmiany w sposób, który jest zgodny z polityką jednych Chin i zminimalizować ryzyko dla stosunków USA-Chiny. W rzeczywistości taka zmiana powinna wzmocnić stosunki amerykańsko-chińskie na długą metę przez polepszenie odstraszania i zredukowanie możliwości wojny w Cieśninie Tajwańskiej, prawdopodobnym miejscem starcia między Stanami Zjednoczonymi a Chinami”.

"Sądzę, że nadszedł czas jasnego postawienia sprawy: zastąpienie strategiczne niejasności strategiczną jasnością, że Stany Zjednoczone przyjdą z pomocą Tajwanowi, jeśli Chiny dokonają inwazji Tajwanu lub w inny sposób zmienią status quo w Cieśninie [Tajwańskiej]”- powiedział niedawno senator Tom Cotton, republikanin z Armed Services Committee Senatu.


USA ostatnio potwierdziły poparcie dla Tajwanu w kilku dziedzinach. „Stany Zjednoczone zauważają z troską wzór trwających prób ChRL zastraszania swoich sąsiadów, włącznie z Tajwanem” - napisał Departament Stanu USA w komunikacie prasowym z 23 stycznia, kiedy było dużo naruszeń ADIZ Tajwanu.

"Wzywamy Pekin do zaprzestania wywierania militarnych, dyplomatycznych i ekonomicznych nacisków na demokratycznie wybranych przedstawicieli Tajwanu… Nasze zobowiązanie wobec Tajwanu jest niewzruszone i przyczynia się do zachowania pokoju i stabilności w Cieśninie Tajwańskiej i w całym regionie.

Sekretarz Stanu Antony Blinken powiedział podczas zatwierdzającego przesłuchania, że USA dotrzymają zobowiązania zapewnienia Tajwanowi potencjału do obrony własnej. Powiedział także, że chciałby, by Tajwan odgrywał większą rolę na świecie i że jest zwolennikiem zwiększenia kontaktów z Tajwanem. Administracja utrzymuje podniesienie stosunków między tymi dwoma krajami dokonane przez poprzednią administrację i zaprosiła Hsiao Bi-khima, nieoficjalnego ambasadora Tajwanu na prezydencką inaugurację, co zdarzyło się po raz pierwszy od 1979 roku.


Kiedy Chiny stosują coraz bardziej agresywne zachowanie zarówno w regionie, jak poza nim, “strategiczna niejasność” może wyglądać jak otwarte zaproszenie dla Chin, by dokonały następnego ruchu. 


China Ramps up Pressure on Taiwan

Gatestone Institute, 10 marca 2021

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaJudith Bergman 

Izraelska autorka, publicystka i badaczka. Studiowała nauki polityczne oraz prawo na The London School of Economics.

Wyślij artykuł do znajomego:     WydrukujNotatki

Znalezionych 1973 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Totalitaryzm i wygodne odrętwienie   Pandavar   2021-12-04
Dlaczego uniwersyteckie wydziały miałyby mieć politykę zagraniczną?   Fitzgerald   2021-12-03
Irańska polityka prezydenta Bidena   Rosenthal   2021-12-02
Książka Andrzeja Koraszewskiego „Skąd się wzięło dobro i zło i kilka innych pytań”   Tabisz   2021-12-01
Dlaczego Palestyńczycy uciekają ze Strefy Gazy   Toameh   2021-11-30
W Iranie: brak wody i kłopoty reżimu   Fitzgerald   2021-11-30
Spotkanie dziewczęcego klubu książki z laureatką Pokojowej Nagrody Nobla anulowane z powodu potencjalnej „islamofobii”   Coyne   2021-11-29
Brytyjskie uniwersytety na liście plac islamskich reżimów   Meotti   2021-11-28
Umyślna ślepota wobec związków palestyńskich NGO z terrorem   Steinberg   2021-11-26
Rzecz o etyce w szkole i poza szkołą    Koraszewski   2021-11-25
Łamanie praw człowieka: Unia Europejska pozwala irańskim mułłom na całkowitą bezkarność   Rafizadeh   2021-11-23
Proces Kafki w trzech aktach   Rosenthal   2021-11-20
Zena Agha pisze do “New York Timesa”   Fitzgerald   2021-11-20
Europa przeciwko Żydom: podwykonawcy   Koraszewski   2021-11-19
Kampania Autonomii Palestyńskiej przeciwko palestyńskim NGO   Toameh   2021-11-18
Informacje o prześladowaniach chrześcijan przez muzułmanów obrażają „standardy” Facebooka   Ibrahim   2021-11-18
Były urzędnik byłego Departamentu Stanu mówi, że prawda i fałsz są równe.   Flatow   2021-11-17
UNRWA – najgorsza rzecz, jaka przydarzyła się Palestyńczykom   Marcus   2021-11-15
Dlaczego palestyńska polityka Bidena nie przyniesie pokoju   Toameh   2021-11-13
Czy ruch “przebudzonych” spycha Brytyjczyków na prawo?   Coyne   2021-11-13
"Guardian" Palsplains antysemityzm   Levick   2021-11-12
Nie uchwalajcie ustawy przeciw LGBT   Igwe   2021-11-10
“New York Times”, Izrael i “skradzione palestyńskie potrawy”   Fitzgerald   2021-11-09
Chiny: Ryzykowna zmiana ideologiczna   Taheri   2021-11-08
Niebezpieczna polityka UE wobec mułłów w Iranie   Rafizadeh   2021-11-06
„Guardian” umniejsza terror LFWP, zbywa ich związki z NGO „praw człowieka”   Levick   2021-11-05
Antyizraelska opowieść Amnesty International o Wujku Meena, skierowana do dzieci, jest jeszcze gorsza niż informowano     2021-11-04
Nawet  Szwecja zastanawia się nad dalszą pomocą dla Autonomii Palestyńskiej; a co z USA?   Flatow   2021-11-01
Śmietanka akademicka przeciwko Żydom    Collier   2021-10-31
Ulice, pomniki i gniewu nawyki   Koraszewski   2021-10-30
Mułłowie w Iranie i Chiny wzmocnieni przez administrację Bidena   Rafizadeh   2021-10-27
Miecz Damoklesa nad wolną myślą w Egipcie (i gdzie indziej)   Fernandez   2021-10-25
Konsulat USA w Jerozolimie ponownie podzieli miasto   i Maurice Hirsch   2021-10-23
Bardzo ważna książka o “Trans”   Bawer   2021-10-23
Władcy na glinianych nogach   Fernandez   2021-10-22
Koszty finansowe błędnej świadomości   Koraszewski   2021-10-20
Wielkie zwycięstwo krytycznej teorii rasy wraz z nowymi wymaganiami otrzymania dyplomu   Tobin   2021-10-20
Branie zakładników przez irański reżim: gdzie jest Zachód i ONZ?   Rafizadeh   2021-10-19
Od czegoś trzeba zacząć…   Koraszewski   2021-10-17
Marina i reszta   Łukaszewski   2021-10-14
Dlaczego USA chcą palestyńskiego konsulatu w Jerozolimie   Kontorovich   2021-10-14
Biden ignoruje stanowisko Palestyńczyków   Tawil   2021-10-13
Taniec pijanych motyli   Koraszewski   2021-10-11
Facebook – przestój i panika   Collins   2021-10-09
Aktywiści, którzy serwują połowę wiadomości   Abdul-Hussain   2021-10-08
Dalsze próby uratowania afgańskich kobiet to “jedyna rzecz, jaką możemy zrobić”   Chesler   2021-10-06
Korzenie kryzysu energetycznego   Ridley   2021-10-05
Joe Biden mówi podczas Zgromadzenia Ogólnego ONZ o potrzebie “suwerennego i demokratycznego państwa palestyńskiego”   Fitzgerald   2021-10-03
Jak impas w sprawie federalnego budżetu pokazał rozłam w sprawie Izraela   Tobin   2021-10-01
Kraj NATO, sojusznik Rosji i przyjaciel talibów   Bekdil   2021-09-30
Dlaczego Arabowie nie ufają już Bractwu Muzułmańskiemu?   Toameh   2021-09-29
Dlaczego Irakijczycy nienawidzą Palestyny   Abdul-Hussain   2021-09-29
Sudańskie pułapki na drodze do reform   Fernandez   2021-09-28
Nie ma powodu by przepraszać za ujawnianie hipokryzji   Bard   2021-09-25
Szczęśliwi na widok pokonanej Ameryki   Abdul-Hussain   2021-09-24
Antysemityzm  jest naszym nieszczęściem   Koraszewski   2021-09-24
Arabskie dążenia do lepszego przestrzegania praw człowieka powinny być chwalone, a nie wyśmiewane     2021-09-22
Talibowie domagają się miliarda dolarów pomocy   Fitzgerald   2021-09-21
Źródła ubóstwa narodów   Koraszewski   2021-09-20
Stanisław Lem - pisarz, który widział więcej niż inni   Ferus   2021-09-19
Jak Associated Press łagodzi obraz terrorystów Hamasu   Fitzgerald   2021-09-19
Dyskusja o antysemityzmie wymaga uczciwości   Tobin   2021-09-17
Ucieczka z Afganistanu   Rosenthal   2021-09-16
Palestyńczycy: Dlaczego środki pomocowe Bidena nie przyniosą pokoju   Toameh   2021-09-16
Dziwny apel do teoretycznie przyzwoitych   Koraszewski   2021-09-15
Nie ma niczego takiego jak palestyński terrorysta   Flatow   2021-09-13
Lepiej poczekać z nawiązywaniem stosunków z talibami   Taheri   2021-09-13
Ocena dwóch katastrof z września 2001 roku   Glick   2021-09-12
Wielka Brytania: Witamy w Średniowieczu roku 2021   Ash   2021-09-10
Nowe próby wybielania haniebnej postawy papieża Piusa XII podczas Holocaustu     2021-09-09
Długi marsz przebudzeńców   Koraszewski   2021-09-09
Opatrywanie wielkich dzieł sztuki ostrzeżeniami dla wrażliwych jest brakiem zrozumienia istoty sztuki   Tobin   2021-09-08
Co byłoby, gdyby palestyńscy uchodźcy byli …. ?   Oz   2021-09-07
Przekazanie Afganistanu talibom nie pomaga strategicznym priorytetom Ameryki; sabotuje je   Carmon   2021-09-07
Nawet antysemici kochają martwych Żydów   Koraszewski   2021-09-06
Słaby koń raz jeszcze   Jacoby   2021-09-06
Biuro podróży Bidena w Kabulu   Taheri   2021-09-04
Upadłe państwo Libanu zwalcza “normalizację” stosunków z Izraelem   Toameh   2021-09-03
Nie ma boga nad Godota, a Godek jest jego posłanką   Koraszewski   2021-09-02
Kto oślepił Mohammada Szabana?   Fitzgerald   2021-09-02
Polityka zagraniczna Bidena jest nie do utrzymania   Bard   2021-09-01
Korzenie klęski Ameryki   Glick   2021-08-29
Tożsamość i pamięć zakodowana w DNA   Ibrahim   2021-08-28
Miłość ponad kolorem skóry   Jacoby   2021-08-27
"Pan Hitler mnie oszukał"   Koraszewski   2021-08-26
Powrót pokusy socjalizmu   Jacoby   2021-08-25
Jak daleko jest Kabul od Polski?   Koraszewski   2021-08-23
BBC przewodzi światu w walce z Izraelem   Kemp   2021-08-22
Biden popiera okupację   Flatow   2021-08-21
Pomarańczowa alternatywa w czasach Internetu   Koraszewski   2021-08-21
Klęska w Afganistanie i problem uchodźców   Bekdil   2021-08-20
Ratowanie tylko jednej afgańskiej kobiety   Chesler   2021-08-17
Arabowie świętują upadek islamistów w Tunezji   Toameh   2021-08-17
Żadna “inwestycja” USA nie wypłaca tak dużych i stałych dywidend jak inwestycja w Izrael   Fithzgerald   2021-08-15
Klimat, klimat pokaż rogi…   Koraszewski   2021-08-14
Jak Zachód się zgubił   Rosenthal   2021-08-13
Rozchodzą się drogi Turcji i Zachodu   Bekdil   2021-08-12
Media porzuciły fakty, żeby mówić o “anielskich” palestyńskich aktywistach   Levick   2021-08-11
Do administracji Bidena: Żadnej wizy, żadnych negocjacji z masowym mordercą z irańskiego reżimu   Rafizadeh   2021-08-09
Inkluzywna ekskluzywność   Bawer   2021-08-07

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo

Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk