Prawda

Niedziela, 28 maja 2023 - 02:12

« Poprzedni Następny »


Biden ignoruje stanowisko Palestyńczyków


Bassam Tawil 2021-10-13

Słowa administracji Bidena o osiągnięciu “rozwiązania w postaci dwóch państw”  nie wydają się imponować wielu Palestyńczykom. Ci Palestyńczycy, według niedawnego sondażu opinii publicznej, wolą prowadzić walkę zbrojną przeciwko Izraelowi. Przy takich poglądach można bezpiecznie założyć, że palestyńskie państwo, które administracja Bidena ma nadzieje założyć obok Izraela, będzie opanowane przez wspieranych przez Iran terrorystów, takich jak Hamas i Palestyński Islamski Dżihad. Na zdjęciu: ówczesny wiceprezydent, Joe Biden w 2013 roku. (Zdjęcie: Wikipedia)
Słowa administracji Bidena o osiągnięciu “rozwiązania w postaci dwóch państw”  nie wydają się imponować wielu Palestyńczykom. Ci Palestyńczycy, według niedawnego sondażu opinii publicznej, wolą prowadzić walkę zbrojną przeciwko Izraelowi. Przy takich poglądach można bezpiecznie założyć, że palestyńskie państwo, które administracja Bidena ma nadzieje założyć obok Izraela, będzie opanowane przez wspieranych przez Iran terrorystów, takich jak Hamas i Palestyński Islamski Dżihad. Na zdjęciu: ówczesny wiceprezydent, Joe Biden w 2013 roku. (Zdjęcie: Wikipedia)

Mimo decyzji administracji Bidena o wznowieniu finansowej pomocy dla Palestyńczyków i działań na rzecz wskrzeszenia “procesu pokojowego” z Izraelem, większość Palestyńczyków nadal popiera Hamas, palestyńską grupę terrorystyczną, która nie uznaje prawa Izraela do istnienia.


Słowa
 administracji Bidena o osiągnięciu “rozwiązania w postaci dwóch państw”  nie wydają się imponować wielu Palestyńczykom. Uważają oni, według niedawnego sondażu opinii publicznej, że to rozwiązanie nie jest dłużej praktyczne lub realne. Ci Palestyńczycy, jak pokazuje sondaż, wolą prowadzić „walkę zbrojną” przeciwko Izraelowi.


W niedawnym przemówieniu na 76. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ prezydent USA, Joe Bidem, mówił w sprawie polityki swojej administracji wobec arabsko-izraelskiego konfliktu:

"Gwarancje Stanów Zjednoczonych dla bezpieczeństwa Izraela są niekwestionowane. I poparcie – nasze poparcie dla niepodległego państwa żydowskiego jest jednoznaczne. Nadal jednak wierzę, że rozwiązanie w postaci dwóch państw jest najlepszym sposobem zapewnienia, że Izrael – przyszłości Izraela jako żydowskiego, demokratycznego państwa, żyjącego obok zdolnego do życia, suwerennego i demokratycznego palestyńskiego państwa”.

Jak na ironię, tego samego dnia, kiedy Biden wygłosił tę mowę do Zgromadzenia Ogólnego ONZ, Palestyński Ośrodek Badań Polityki i Opinii opublikował kolejny sondaż opinii publicznej, który pokazał, że wielu ludzi Zachodu nie ma pojęcia o rzeczywistych postawach palestyńskiego społeczeństwa.  


Wyniki tego sondażu potwierdziły, że większość Palestyńczyków nadal widzi w Hamasie i innych terrorystach swoich bohaterów i wzory osobowe. Wyniki potwierdziły także, że większość Palestyńczyków nadal wierzy, że przemoc i terroryzm są najlepszym i jedynym sposobem obcowania z Izraelem.


Przy takich poglądach można bezpiecznie założyć, że palestyńskie państwo, które administracja Bidena ma nadzieję założyć obok Izraela, będzie opanowane przez wspieranych przez Iran terrorystów, takich jak Hamas i Palestyński Islamski Dżihad, których zadeklarowanym celem jest zastąpienie Izraela islamistycznym państwem po zabiciu lub wygnaniu z ich ojczyzny tak wielu Żydów, jak to możliwe.


Wyniki sondażu prowadzą do jednoznacznego wniosku, że Palestyńczycy mówią Bidenowi, iż jego proponowane “rozwiązanie w postaci dwóch państw” dalece nie jest najlepszym sposobem zapewnienia pokoju i bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie.


Palestyńczycy mówią, że “rozwiązanie w postaci dwóch państw” jest najlepszym sposobem ułatwienia misji zniszczenia Izraela. Niestety, przynajmniej w bliskiej przyszłości, najprawdopodobniej byłoby “anty-rozwiązaniem”, które mogłoby zdestabilizować region i wciągnąć w konflikt Stany Zjednoczone.   


Palestyńczycy pokazują wyraźnie, że palestyńskie państwo na jakiejkolwiek części Zachodniego Brzegu i Strefy Gazy będzie używane jako baza do "wyzwolenia" całej ziemi od rzeki Jordan do Morza Śródziemnego.  


Należy pamiętać, że już istnieje na wpół niepodległe palestyńskie państwo w Strefie Gazy, skąd Izrael całkowicie wycofał się w 2005 roku. To autonomiczne państwo, które od 2007 roku jest pod rządami Hamasu i innych grup dżihadystycznych, już jest używane jako baza terrorystyczna i tylko w tym roku wystrzeliło na Izrael tysiące rakiet i balonów zapalających.


Skoro nie ma już w Strefie Gazy izraelskiej armii ani żydowskich osadników, dlaczego Palestyńczycy w dalszym ciągu ostrzeliwują Izrael rakietami i innymi pociskami? Odpowiedź jest prosta: Palestyńczycy chcą wygnać Żydów nie tylko ze Strefy Gazy, ale z całego Izraela.


Najważniejszym odkryciem w tym sondażu był dramatyczny spadek poparcia dla prezydenta Autonomii Palestyńskiej, Mahmouda Abbasa i wzrost popularności Hamasu, jak również wzrost poparcia dla terroryzmu wobec Izraela.


To odkrycie nie powinno dziwić ludzi, którzy znają wojowniczą, antyizraelską retorykę, głoszoną codziennie przez palestyńskich przywódców, media, kaznodziei w meczetach i politycznych aktywistów.  


Podczas gdy administracja Bidena rozmawia z Abbasem i jego zespołem, niemal 80% Palestyńczyków, jak pokazuje sondaż, żąda rezygnacji Abbasa z urzędu prezydenta.  


Ich żądanie ujawnia, że przeważająca większość Palestyńczyków nie ma zaufania do Abbasa i prawdopodobnie odrzuci każde porozumienie pokojowe, jakie podpisze on z Izraelem. Każdy, kto podpisze umowę pokojową z Izraelem, będzie traktowany jako zdrajca i nagrodzony tak jak egipski prezydent, Anwar Sadat, który podpisał traktat pokojowy z Izraelem i został zamordowany. Jest to konsekwencja, której Abbas jest w pełni świadomy:

"Opuszczenie walki przeciwko syjonizmowi jest zdradą stanu i przeklęty będzie ten, który dokona takiego czynu”. (Karta Hamasu Charter, Artykuł 32)

Palestyńczycy wiedzą także, że Abbas, który już siedemnasty rok sprawuje urząd, na który otrzymał czteroletni mandat, nie ma uprawnień do podpisywania niczego i z nikim. Wyniki sondażu pokazują, że większość Palestyńczyków widzi Abbasa jako nie mającego legitymacji przywódcę, który już nie reprezentuje większości swojego narodu.


Krótko mówiąc, Palestyńczycy oznajmiają administracji Bidena oraz reszcie świata, że zwracanie się do Abbasa jako przywódcy, by przedstawił jakiekolwiek porozumienie pokojowe swojej ludności, jest marnowaniem czasu.


Inny, kluczowy wynik badań, który administracja Bidena i inne międzynarodowe zainteresowane strony powinny wziąć pod uwagę: Hamas i przeciwnicy Abbasa wygrają nowe palestyńskie wybory prezydenckie i parlamentarne.


Ten wynik także nie zaskakuje nikogo, kto zna palestyńską arenę polityczną i był chyba powodem, dla którego Abbas postanowił wczesną wiosną tego roku odwołać wybory parlamentarne i prezydenckie, wyznaczone na 22 maja i 30 lipca. Abbas nie potrzebuje sondaży, by wiedzieć, że jego rywale w Hamasie i innych palestyńskich grupach przytłaczająco pokonają go przy urnach wyborczych.   


Abbas i jego rządzący Fatah jeszcze się nie pozbierali po osłupiającej porażce z rąk Hamasu w palestyńskich wyborach parlamentarnych w 2006 roku. Niespełna rok później Hamas zrzucał członków Autonomii Palestyńskiej Abbasa z najwyższych pięter wysokich budynków w Gazie, wypędzając Abbasa i AP na Zachodni Brzeg. Od tego czasu Abbas nie tylko nie był w stanie odwiedzić swojego domu w Gazie, ale w 2014 roku Hamas próbował dokonać coup d'état przeciwko niemu.


Sondaże dotyczące nowych wyborów są najlepszym dowodem, że przyszłe państwo palestyńskie będzie pod panowaniem grupy terrorystycznej, której Karta otwarcie wzywa wszystkich Arabów i muzułmanów do stworzenia islamskiego państwa:

"Islamski Ruch Oporu jest wyróżniającym się palestyńskim ruchem, którego lojalność jest wobec Allaha i którego sposobem życia jest islam. Dąży do podniesienia sztandaru Allaha nad każdym centymetrem Palestyny". (Artykuł 6)

Karta Hamasu przysięga prowadzić dżihad (świętą wojnę) przeciwko Izraelowi:

"Dzień, w którym wrogowie uzurpują sobie część muzułmańskiej ziemi, Dżihad staje się indywidualnym obowiązkiem każdego muzułmanina. W obliczu uzurpacji Żydów, jest obowiązkowe podniesienie sztandaru Dżihadu" (Artykuł 15)


"Szeregi zewrą się, wojownicy dołączą do innych wojowników i masy w całym islamskim świecie wystąpią w odpowiedzi na wezwanie obowiązku, głośno deklarując: ‘Witaj Dżihadzie!’ Ten okrzyk sięgnie niebios i będzie rozbrzmiewał, aż osiągnięte zostanie wyzwolenie, najeźdźcy rozgromieni i będzie zwycięstwo Allaha”. (Artykuł 33)

I przysięga odrzucenia każdego wynegocjowanego rozwiązania:

"Inicjatywy [pokojowe] i tak zwane pokojowe rozwiązania i międzynarodowe konferencje są sprzeczne z zasadami Islamskiego Ruchu Oporu… Te konferencje są niczym innym jak środkiem do mianowania niewiernych na arbitrów w ziemiach islamu… Nie ma rozwiązania palestyńskiego problemu poza Dżihadem. Inicjatywy, propozycje i międzynarodowe konferencje są tylko marnowaniem czasu, daremnym działaniem. (Artykuł  13)

Gdyby wybory prezydenckie odbyły się dzisiaj, przywódca Hamasu, Ismail Hanija otrzymałby 56% głosów w stosunku do 34% dla Mahmouda Abbasa.


Gdyby Abbas nie stanął do wyborów, Palestyńczycy głosowaliby na Marwana Barghoutiego, przywódcę terrorystycznego, który odsiaduje w izraelskim więzieniu pięć wyroków dożywocia za jego rolę w serii ataków przeciwko Izraelowi, w których zamordowano co najmniej pięcioro ludzi blisko dwadzieścia lat temu.


Hanija i Barghouti są popularni wśród Palestyńczyków z powodu ich zaangażowania w terroryzm przeciwko Izraelowi. Palestyńczycy są widocznie niezadowoleni z Abbasa, bo wierzą, że nie robi wystarczająco dużo, by podejmować terrorystyczne ataki na Izrael.  


Także jak na ironię (a Bliski Wschód potrafi dostarczyć niemało ironii), kiedy Biden mówił na Zgromadzeniu Ogólnym ONZ  o swojej wizji “rozwiązania w postaci dwóch państw”,  sondaż (opublikowany tego samego dnia, w którym przemawiał) pokazał, że 62% Palestyńczyków jest przeciwnych koncepcji „rozwiązania  w postaci dwóch państw”.


W sondażu odkryto także, że 39% Palestyńczyków woli prowadzenie “walki zbrojnej” przeciwko Izraelowi. Ponadto, duża większość (61%) sprzeciwia się wznowieniu izraelsko-palestyńskich negocjacji pokojowych.


Najbardziej może ironiczne jest to, że decyzja administracji Bidena o wznowieniu finansowej pomocy dla Palestyńczyków i o ponownych stosunkach USA z Abbasem i palestyńskim kierownictwem nie wydaje się zachwycać Palestyńczyków. Znaczna większość mówi, że w ogóle nie życzą sobie, by palestyńscy przywódcy zadawali się z prezydentem USA. Według tego sondażu 58% Palestyńczyków jest całkowicie przeciwna powrotowi do dialogu z administracją prezydenta Bidena. Ponadto, 49% nie wierzy, że wybór Bidena i wznowienie amerykańskiej pomocy dla Autonomii Palestyńskiej otworzy drzwi do powrotu izraelsko-palestyńskich negocjacji w ramach „rozwiązania w postaci dwóch państw”.


Wyniki sondażu raz jeszcze naświetlają szeroki rozziew między postrzeganiem i pragnieniami administracji Busha i społeczności międzynarodowej a rzeczywistością palestyńskiej sytuacji.


Ci, którzy nadal mówią o “rozwiązaniu w postaci dwóch państw”, nie tylko łudzą samych siebie, ale zagrażają bezpieczeństwu Bliskiego Wschodu, dążąc do utworzenia kolejnego terrorystycznego państwa, szczególnie tuż po fiasku poddania się USA talibom w Afganistanie.  


Moja porada dla Bidena i innych światowych przywódców: zanim powiążecie ideę pokoju i bezpieczeństwa z ideą “rozwiązania w postaci dwóch państw”, spróbujcie uwierzyć Palestyńczykom, kiedy mówią, że wolą „walkę zbrojną”. Spróbujcie uwierzyć Palestyńczykom, kiedy mówią, że zagłosują na każdego przywódcę, który popiera przemoc i terroryzm przeciwko Izraelowi. Spróbujcie uwierzyć, kiedy Palestyńczycy mówią, że odrzucają pokój z Izraelem, że naprawdę myślą to, co mówią.


Biden Ignores Palestinian Support For Terrorists

Gatestone Institute, 4 października 2021

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

Bassam Tawil
Muzułmański badacz i publicysta mieszkający na Bliskim Wschodzie. 


Skomentuj Wyślij artykuł do znajomego: Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 2377 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Wybory w Turcji: nacjonalistyczna polityka tożsamości wygrywa mimo nędzy   Bekdil   2023-05-27
Ekstremiści już planują wykorzystanie AI   Stalinsky   2023-05-23
Wywiad rzeka o seksie   Koraszewski   2023-05-22
Iran: Zastąpienie Chomeiniego Clintonem   Taheri   2023-05-20
Krytyka nazbyt zatroskanego rozumu   Koraszewski   2023-05-19
Dwaj reformatorzy, dwa bardzo różne światy   Fernandez   2023-05-17
Napięcia rosną na Bliskim Wschodzie, gdy jedna strona chce zabijać Żydów, a druga strona to Żydzi, którzy nie chcą umierać i żadna ze stron nie godzi się  na kompromis     2023-05-15
Problem niedoborów wody na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej   Raphaeli   2023-05-15
Dziewczyna z Krochmalnej, która nie została Jentł   Walter   2023-05-10
Co dalej w sprawie uczciwości sztucznej inteligencji?   Koraszewski   2023-05-09
Wiek XXI – wojna przeciw kobietom i zanikanie rodzaju żeńskiego   Chesler   2023-05-08
Systematyczne zaciemnianie uprzedzeń rasowych   Rubinstein   2023-05-05
Absurd goni absurd   Koraszewski   2023-05-04
Świat w krzywych zwierciadłach   Koraszewski   2023-05-02
Dwadzieścia lat po obaleniu Saddama przez Amerykę Irakijczycy są pod butem islamistycznego Iranu   Abdul-Hussain   2023-04-29
Sprawy, które wzbudzają niepokój   Hirsi Ali   2023-04-28
Turcja: Porzuceni iraccy i syryjscy chrześcijanie   Bulut   2023-04-27
Urzędnik państwowy stanął w obronie praw związanych z płcią i drogo za to zapłacił   Kay   2023-04-20
Wycofanie się z Afganistanu było jednym chaosem. Dlaczego Biden udaje, że tak nie było?   Jacoby   2023-04-19
Islamskie dyktatury próbują kupić agencje ONZ   Meotti   2023-04-17
Czy moralność jest zapisana w genach?   Koraszewski   2023-04-13
Francja: “Krajobraz ruin”   Milliere   2023-04-11
„Biedni” Palestyńczycy nie są tacy biedni   Fitzgerald   2023-04-07
Hipokryzja brytyjskiego premiera Rishiego Sunaka wobec Izraela i terroru   Flatow   2023-04-06
Serce i umysł: Ćwierć wieku MEMRI   i Alberto M. Fernandez   2023-04-04
Żart niech się żartem odciska, a przed fejkami uczmy bronić się za młodu   Koraszewski   2023-04-01
Obrona obiektywnego dziennikarstwa   Jacoby   2023-03-31
Co myślą Palestyńczycy?   Hirsch   2023-03-30
Słowa nie mają znaczenia. Mamy władzę nad słowami, a nie odwrotnie.   Krauss   2023-03-29
Dziennikarze czczą Rogeta i porzucają obiektywizm   Bard   2023-03-29
Progresiści zwrócili Demokratów przeciwko Izraelowi   Tobin   2023-03-28
Roger Waters twierdzi, że odmawia się mu „wolności słowa”, obiecuje pozwać niemieckie miasta   Fitzgerald   2023-03-26
Dylematy demokraty, chochoła i warchoła   Koraszewski   2023-03-25
Czy niemowlęta nadal wygrywają wojny?   Taheri   2023-03-24
France24 zawiesza dziennikarzy za antysemityzm   Wójcik   2023-03-22
Nie każda solidarność budzi podziw i uznanie   Koraszewski   2023-03-20
Protesty i Zasada Pani Frearson   Collins   2023-03-19
Amerykańscy profesorowie przemawiają na konferencji terrorystów   Flatow   2023-03-18
Pornografia protestu. Szukanie przyjemności w szlachetności buntu   Leibovitz   2023-03-18
Pożegnać świętości, wrócić do zasad   Koraszewski   2023-03-17
Mordercza obsesja UE na punkcie Izraela   Tawil   2023-03-17
Czy modlitwa w szkole jest zgodna z Konstytucją?   Dershowitz   2023-03-14
Dziecięca choroba lewicowości   Koraszewski   2023-03-10
Lista rzeczy, których NIE zobaczymy i NIE usłyszymy od rządu i mediów USA po zamordowaniu obywatela amerykańskiego w Judei     2023-03-07
Chiny przekraczają “czerwoną linię” pomagając Rosji w wysiłkach wojennych   Bergman   2023-03-03
Katastrofa demokracji, czy katastrofa w demokracji   Koraszewski   2023-03-02
Republika Strachu: 20 lat później   Teheri   2023-03-01
Empatia i wrażliwość sztucznej inteligencji   Krauss   2023-02-28
“Przebudzona” Ameryka — oglądana przez uciekinierkę z Korei Północnej   Bawer   2023-02-27
Rajd IDF na Nablus to kolejny gwóźdź do trumny Autonomii Palestyńskiej   Toameh   2023-02-24
Ukraina: niezamierzone konsekwencje   Taheri   2023-02-23
Gdzie, u licha, była „Palestyna”?   Collier   2023-02-23
Wojna zastępcza Europy przeciwko Izraelowi. Jak UE ignoruje zbrodnie Hamasu   Tawil   2023-02-22
UE walczy z dezinformacją. Ale nie antyizraelską dezinformacją     2023-02-20
Szczęśliwy święty Jerzy   Koraszewski   2023-02-19
Trzęsienia ziemi przynoszą śmierć. Ale także życie   Jacoby   2023-02-18
CIA Burnsa wznawia wojnę z Izraelem   Bard   2023-02-18
„Global Getaway”: nadmiar pustych obietnic ze strony UE?   Bergman   2023-02-17
UNRWA jest problemem a nie rozwiązaniem   Tawil   2023-02-16
Syria: Wojna, która nie ma końca    Taheri   2023-02-16
Dialog ze sztucznym inteligentem   Koraszewski   2023-02-15
Chiny i Rosja pogłębiają więzi   Bergman   2023-02-11
Iran: Wyprzedaż klejnotów rodzinnych, by kupić lojalność   Taheri   2023-02-09
Zagrożeni Asyryjczycy i język Jezusa potrzebują międzynarodowego wsparcia   Bulut   2023-02-08
Palestyńczycy naprawdę zasługują na współczucie   Koraszewski   2023-02-07
„Imam Pokoju” wzywa Arabów, muzułmanów do zaakceptowania Izraela     2023-02-07
Unia Europejska w sprawie praw człowieka w Iranie: najpierw biznes   Rafizadeh   2023-02-01
Państwa arabskie wysyłają miliardy na amerykańskie uniwersytety     2023-01-29
Naród ofiar jest skazany na porażkę   Greenfield   2023-01-28
Dlaczego należy zakazać flagi OWP i Konfederacji?   Flatow   2023-01-27
Komu na rękę z niewidzialną ręką?   Koraszewski   2023-01-27
UE i administracja Bidena wciąż ugłaskują i nagradzają mułłów Iranu   Rafizadeh   2023-01-24
Żyjemy w ciekawych czasach   Koraszewski   2023-01-24
Wojna Unii Europejskiej z Izraelem   Tawil   2023-01-19
Czy istnieje środek prawny na kłamstwa George'a Santosa?   Dershowitz   2023-01-19
Wieczny dyktator i brakujący pokój: historia Mahmuda Abbasa   Eid   2023-01-19
Orwellowska obsesja „New York Timesa” na punkcie Izraela   Chesler   2023-01-18
Palestyna: Perwersyjny – i wprawiający w osłupienie - paradoks   Sherman   2023-01-17
Kolejna faza ewolucji państwucha   Koraszewski   2023-01-17
Najważniejsze niepisane prawo na Zachodzie: nie drażnij irracjonalnych, ekstremistycznych muzułmanów     2023-01-13
Głupota ujawnia się w działaniu, część 3: ignorowanie porażek   Bard   2023-01-11
Nie ma chleba bez wolności?   Koraszewski   2023-01-11
Europa na łasce Kataru?   Godefridi   2023-01-10
Turecki “postęp”: Sześcioletnią dziewczynkę wydał za mąż jej ojciec, znany szejk   Bekdil   2023-01-06
Antysemityzm ludzi łagodnych i dobrych - raz jeszcze   Koraszewski   2023-01-06
Dzisiejsza Rosja i “Długi Telegram”   Koraszewski   2023-01-05
Zapomniane przemówienie Jasera Arafata   Shaw   2023-01-04
Znaczenie wielkiego exodusu Mizrahi   Julius   2023-01-03
Profesor Matczak i hollywoodzka puma   Koraszewski   2023-01-02
Śmieć chrześcijaństwa w Betlejem   Ibrahim   2022-12-31
Ukraina: przepis na ugłaskanie zbrodniarza   Taheri   2022-12-31
Przesłanie Zełenskiego w mundurze polowym   Jacoby   2022-12-29
Konserwatyzm w dobie populistycznej rewolty   Winegard   2022-12-23
Europa budzi się i dostrzega korupcję w organizacjach pozarządowych   Steinberg   2022-12-22
W Iranie i Chinach protestujący domagają się wolności. Gdzie jest przywódca wolnego świata?   Jacoby   2022-12-22
Niemiecki kanclerz obawia się zimnej wojny   Koraszewski   2022-12-21
Niemieckie spojrzenie na globalne perspektywy   Taheri   2022-12-20
Historia medialnej intifady przeciwko Izraelowi   Chesler   2022-12-20
Mułłowie Iranu: kiedy zbudzi się Unia Europejska?   Rafizadeh   2022-12-15
Turcja i Izrael: otwarcia i ponowne zamknięcia   Bekdil   2022-12-15

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...

Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk