Prawda

Sobota, 9 grudnia 2023 - 17:19

« Poprzedni Następny »


Biden i bardzo masochistyczny gwóźdź


Amir Taheri 2022-08-12

Na zdjęciu: Najwyższy Przywódca Iranu, ajatollah Ali Chamenei, ogłasza w telewizji swoje centralne hasło  „Śmierć Ameryce”. (Źródło obrazu: zrzut ekranu wideo MEMRI)
Na zdjęciu: Najwyższy Przywódca Iranu, ajatollah Ali Chamenei, ogłasza w telewizji swoje centralne hasło  „Śmierć Ameryce”. (Źródło obrazu: zrzut ekranu wideo MEMRI)

„Jak można pomóc Irańczykom w przywróceniu normalnego życia?”


Takie pytanie zadał mi japoński przyjaciel w 2019 roku, podczas czegoś, co w tamtym czasie wydawało się być luźną pogawędką w perskiej restauracji w Londynie. Trzy lata później dowiedziałem się, że pytanie było czymś więcej niż luźną rozmową. Przyjaciel, o którym mowa, wypytywał kilka osób na temat taktyki, którą ówczesny premier Japonii Shinzo Abe powinien zastosować podczas wizyty w Teheranie, aby przekonać rządzących mułłów, by poprowadzili Iran z powrotem do „normalnego życia”.


Zgodnie ze starym zwyczajem spisywania relacji z takich spotkań do ewentualnego wykorzystania w przyszłości, tego samego wieczoru zanotowałem główne fragmenty mojej odpowiedzi.


Notatki zaczynają się tak: Nie ma mowy, abyś ty lub ktokolwiek inny mógł pomóc irańskiemu narodowi powrócić do normalności tak długo, jak długo obecny reżim jest w Teheranie. Naród, który znajduje się w rękach brutalnego, autorytarnego reżimu, który rości sobie boski mandat i jest gotowy zrobić wszystko, aby pozostać przy władzy, bez żadnych ograniczeń, jest poza zasięgiem jakiejkolwiek osoby z zewnątrz, choćby miała najlepsze intencje.


Jeśli pomożesz Republice Islamskiej w poprawie jej gospodarki, większość dochodów pójdzie na wzmocnienie aparatu represji, a ludzie otrzymają tylko okruchy, żeby siedzieli cicho.


Jednocześnie propaganda reżimu będzie rozpowszechniać pogłoskę, że to dzięki „rewolucyjnym zwycięstwom” źli cudzoziemcy musieli zaoferować kilka ustępstw. „Aroganckie potęgi” wycofywały się pod ciosami nowej rosnącej potęgi islamu, której przeznaczeniem jest podbicie całego świata i nawrócenie Japończyków na szyizm.


Co gorsza, propaganda reżimu będzie twierdzić, że to, co oferował „zły cudzoziemiec”, stanowi jedynie ułamek tego, co ukradł Republice Islamskiej i że silniejsza walka z wrogiem zmusiłaby go do zaoferowania jeszcze większych ustępstw.


Jeśli zawrzesz układ z rzekomo „rozsądną” frakcją w reżimie, jej rywale zrobią wszystko, co w ich mocy, aby ją sabotować. Czy nie zauważyłeś, że za każdym razem, gdy frakcja, którą uważasz za rozsądną, zaczyna wspominać o normalizacji, inne frakcje zaczynają porywać zakładników, podrzucać bomby w twoich miastach lub atakować ambasady, aby wykoleić cały proces?


W ciągu ostatnich czterdziestu lat ponad dwa tuziny krajów próbowały przypochlebić się teherańskim mułłom wszelkiego rodzaju marchewkami. Niemcy nadały Republice Islamskiej status najbardziej uprzywilejowanego narodu. Francja zaoferowała wyjątkowe gwarancje handlowe. Stany Zjednoczone przeprosiły za nieznane i nieistniejące „zło”, które miały wyrządzić islamowi.


Prezydent George HW Bush odbył tajne spotkania z emisariuszami z Teheranu, twierdząc, że „dobra wola rodzi dobrą wolę”. Prezydent Barack Obama przemycił nawet 1,7 miliarda dolarów w gotówce, aby „pomoc narodowi irańskiemu”, ale pieniądze trafiły do represyjnej machiny reżimu. Jednak za każdym razem ta przeklęta „dobra wola” prowadziła do porywania nowych zakładników i bardziej zjadliwej kampanii oczerniania „zła obcych mocarstw”.


Jakakolwiek pomoc, dana z najlepszymi intencjami, jakie można sobie wyobrazić, trafi do reżimu, a nie do narodu irańskiego.


Pamiętasz, jak książę Karol z Wielkiej Brytanii, królowa Rania z Jordanii i prezydent USA George W. Bush pomogli zebrać ogromne sumy na pomoc dotkniętej trzęsieniem ziemi ludności Bam w południowo-wschodnim Iranie? Cóż, ani jeden grosz nie dotarł do ofiar, podczas gdy propaganda chomeinistów twierdziła, że „zły cudzoziemiec” używał pomocy humanitarnej jako przykrywki dla szpiegostwa i nawracania Irańczyków na „anulowane” (manuskh) religie, takie jak chrześcijaństwo.


Cóż, jeśli oferowanie pomocy jest bezużyteczne, co z wyrządzaniem szkody jako sposobem na zmianę sytuacji?


To też by nie zadziałało.


Punktowych ataków łatwo uniknąć, a wszelkie szkody, które mogą wyrządzić reżimowi, władza przerzuca na zwykłych ludzi. W końcu 8-letnia wojna z Irakiem nie wstrząsnęła reżimem, ale pochłonęła ponad milion istnień ludzkich, zniszczyła cztery irańskie prowincje i stworzyła 3,5 miliona przesiedleńców. W kwietniu 1988 roku Marynarka Wojenna Stanów Zjednoczonych zatopiła flotę Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej po 18-godzinnej bitwie morskiej. Ale to nie przeszkodziło reżimowi w twierdzeniu, że odniósł największe morskie zwycięstwo w historii Iranu i wypędził Amerykanów z „świętych wód islamskich”.


Nawet przypadkowe zestrzelenie irańskiego samolotu pasażerskiego zostało wykorzystane przez propagandę reżimu jako narzędzie do wzniecania gniewu i ksenofobicznych nastrojów przebranych za patriotyzm.


„Najwyższy przewodnik” Republiki Islamskiej, ajatollah Ali Chamenei, nie ukrywa charakteru swojego reżimu; „Nigdy nie staniemy się normalni”, mówi, oblizując się. W jednej ze swoich licznych autoryzowanych biografii mówi, że jego ulubionym wierszem jest dystych autorstwa Bahara, poety z Masz'had:


Niezłomność i wytrzymałość gwoździa
zasługuje na bycie modelem dla ludzkości.
Im mocniej uderzają w główkę gwoździa,
Tym bardziej umacnia się na swoim miejscu!


Byłoby bezużyteczne mówienie Chameneiemu, że ludzie różnią się od gwoździ i że nawet wtedy masochistyczny gwóźdź jest tylko przedmiotem w ręku człowieka, który uderza w niego, aby przymocować coś w wybranym przez siebie miejscu.


Skoro więc marchewki zjada się tylko po to, by ostrzyć zęby, a kije są przekierowywane do bicia zwykłych ludzi, a nie reżimowych „polityków”, to co robić? Jedną z odpowiedzi jest pozwolić im dusić się we własnym sosie, aż zgniją w swoich sprzecznościach. Tak stało się ze Związkiem Radzieckim, który był karmiony niekończącymi się górami marchewek i walony różnymi kijami, ale nie mógł zmienić kursu, dopóki nie upadł pod ciężarem własnych idiotyzmów.


Prawdę mówiąc, jest to sposób na uniknięcie pytania, które mógł zadać Abe. Lepszą odpowiedzią mogłoby być „nikt nie wie!” Tylko Francuzi, będąc kartezjanami, uważają, że jeśli jest pytanie, to musi być też przynajmniej jedna odpowiedź. A czasami mogą być nawet odpowiedzi na nieistniejące pytania.


W każdym razie nieżyjący już Abe pojechał do Teheranu, aby odegrać rolę rozjemcy; obrażono go i kazano mu wrócić do domu z pustymi rękami. Interesujące jest to, że prezydent Joe Biden lub ktokolwiek jest jego brzuchomówcą nadal uważa, że mogą znormalizować samą kwintesencję nienormalności.


Biden and the Masochistic Nail

Gatestone Institute, 31 lipca 2022

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

 

 Amir Taheri

Pochodzący z Iranu dziennikarz amerykański, znany publicysta, którego artykuły publikowane są często w ”International Herald Tribune”, ”New York Times”, ”Washington Post”, komentuje w CNN, wielokrotnie  przeprowadzał wywiady z głowami państw (Nixon, Frod, Clinton, Gorbaczow, Sadat, Kohl i inni)  jest również  prezesem Gatestone Institute).


Skomentuj Wyślij artykuł do znajomego: Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 2493 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Za kulisami Human Rights Watch: nienawiść i korupcjaPamięci Roberta Bernsteina, założyciela Human Rights Watch   Steinberg   2023-12-09
Najnowszy hit Pallywoodu. Jak usłużne relacje mediów o „zbombardowaniu” szpitala Al-Ahli promowały propagandę Hamasu   Landes   2023-12-07
Nagroda Nobla za terror i inne absurdy   Fernandez   2023-12-06
Gaza – kto z kim walczy i w imię czego?   Koraszewski   2023-12-05
Unia Europejska jest wspólnikiem Iranu   Rafizadeh   2023-12-05
W  Betlejem Boże Narodzenie zostało odwołane , a winni są Żydzi.     2023-12-04
Porażka zachodniego feminizmu, kiedy jest najbardziej potrzebny   Chesler   2023-12-04
Huti: kim są i dlaczego atakują Izrael?   Flatow   2023-12-03
Krótka historia długiej odpowiedzialności zbiorowej   Koraszewski   2023-12-02
Dlaczego Arabowie “zdradzili” Palestyńczyków   Toameh   2023-12-01
Coleman Hughes atakuje porównania między Palestyńczykami a walką Czarnych o wolność w Afryce Południowej i w Ameryce   Coyne   2023-12-01
Prawdziwi eksperci prawa międzynarodowego są zgodni: Hamas jest winny zbrodni wojennych i niemal na pewno ludobójstwa. Ale media ignorują ten przekaz     2023-11-30
Czerwony Krzyż po raz kolejny zawodzi Żydów   Bard   2023-11-28
“Rozwiązanie w postaci dwóch państw” oznacza terroryzm   Greenfield   2023-11-27
Niebezpieczne fantazje Bidena o państwie palestyńskim   Tobin   2023-11-26
Nie, Joe. Powierzenie ONZ odpowiedzialności za Gazę byłoby kiepskim dowcipem   Kontorovich   2023-11-24
Nagroda administracji Bidena dla Iranu w wysokości 10 miliardów dolarów: tylko małe podziękowanie za zorganizowanie wojny, zranienie 56 żołnierzy amerykańskich i próbę wypędzenia USA z Bliskiego Wschodu.   Rafizadeh   2023-11-23
Gaza moja miłość   Koraszewski   2023-11-22
Oszczerstwa o popełnianiu „ludobójstwa przez Izrael mają na celu usprawiedliwienie ewentualnego prawdziwego ludobójstwa na Żydach     2023-11-21
Dlaczego Palestyńczycy nie chcą rządzić Gazą?   Abdul-Hussain   2023-11-18
Gaza, islam i Zachód   Smith   2023-11-17
Pora, żeby Biden publicznie przyznał, że jest to wojna irańskich mułłów przeciwko Izraelowi i Stanom Zjednoczonym   Rafizadeh   2023-11-15
Amerykański front   Rosenthal   2023-11-07
Antonio Guterres nie jest najgorszym sekretarzem generalnym w historii ONZ, ale jest w czołówce   Fitzgerald   2023-11-04
Normalizacja barbarzyństwa. Społeczeństwa, które rezygnują z wolności, wkrótce zobaczą, że zastąpiła ją przemoc.   O'Neill   2023-11-03
Zamknięcie granicy przez Egipt stanowi naruszenie prawa międzynarodowego   Kontorovich   2023-11-01
Po masakrze Żydów przeprowadzonej przez Hamas „GUARDIAN” nienawidzi Żydów jeszcze bardziej   Levick   2023-10-30
Egipt i Jordania odmawiają ratowania palestyńskiego życia     2023-10-28
Wielki Zderzacz Andronów   Koraszewski   2023-10-26
Lepsze pytanie: czego prawo międzynarodowe wymaga od reszty świata w sprawie Hamasu?   Amos   2023-10-25
Właśnie przeczytałem Idź i wróć człowiekiem   Kalwas   2023-10-24
Piekło wojen miejskich nie jest unikalne dla Gazy   Brincka   2023-10-23
Kto i jak współczuje Palestyńczykom?   Koraszewski   2023-10-21
Czy powinniśmy pomagać Palestyńczykom w Gazie?   Destexhe   2023-10-18
Przyzwoici liberałowie mogą wyrządzić więcej szkody niż demonstranci popierający Hamas   Tobin   2023-10-15
List otwarty do redaktora naczelnego „Gazety Wyborczej” Jarosława Kurskiego   Koraszewski   2023-10-15
Najważniejsza zmiana w świecie arabskim od końca kolonializmu     2023-10-06
ONZ musi zakończyć wykluczanie Tajwanu — zanim będzie za późno   Jacoby   2023-10-05
Zakrzykiwanie cywilizowanego dialogu   Chesler   2023-10-04
Lekcje z Karabachu dla ofiar i  prześladowców   Fernandez   2023-10-04
Afryka: dzielenie kury, która znosi złote jaja   Taheri   2023-09-30
Dlaczego Palestyńczycy uciekają ze Strefy Gazy?   Tawil   2023-09-28
Nieuniknione dysproporcje   Gal   2023-09-28
Problem imigracji   Lloyd   2023-09-27
Arabscy Izraelczycy przeprowadzają się do Strefy C i rozwalają kłamstwo o „apartheidzie”     2023-09-22
Jerycho NIE jest miejscem palestyńskiego dziedzictwa   Williams   2023-09-21
Donald Tusk, „człowiek Euroislamu” w Unii Europejskiej   Lindenberg   2023-09-21
Pierwszy Sekretarz Wszystkich Narodów Świata przemówił   Koraszewski   2023-09-18
Erdoğan: ochoczy zakładnik antyzachodniej doktryny Putina   Bekdil   2023-09-16
Abbas musi ponieść realne konsekwencje swoich antysemickich uwag   Flatow   2023-09-14
Dziennikarka BBC po raz kolejny zakłada pelerynę aktywistki   Sela   2023-09-11
Kłopot z filmami idealizującymi amerykańskich komunistów   Tobin   2023-09-11
Najnowszy antyizraelski dokument prawny ONZ opiera się na kłamstwach     2023-09-07
Niewolnictwo: ostentacyjna hipokryzja BRICS wobec Czarnych Afrykanów   Trewhela   2023-09-06
Oskarżenie o islamofobię   Dawkins   2023-09-05
Kiedy Stany Zjednoczone odmawiają powiedzenia słowa „palestyński”?   Flatow   2023-09-05
Kiedy Havel spotkał Bidena   Clarke   2023-09-04
Przepływy migracyjne i prawo niezamierzonych konsekwencji   Fernandez   2023-09-02
Do dziś UNRWA nie otrzymała od Stanów Zjednoczonych 75 milionów dolarów. Zobaczymy, czy złowieszcze przewidywania się spełnią.     2023-09-02
Świat staje się wielobiegunowy   Mahjar-Barducci   2023-08-28
Sprawiedliwość wymaga uczciwych procedur   Dershowitz   2023-08-26
Krytyka porozumienia między USA a Iranem o wymianie więźniów w prasie saudyjskiej     2023-08-23
Reporter przewidział pogrom Farhud w 1939 roku     2023-08-22
Nanoracjonalizm wojen religijnych w epoce nuklearnej   Koraszewski   2023-08-21
Syndrom „Musimy coś zrobić”   Taheri   2023-08-18
Izraelskie osiedla nie są nielegalneOdpowiedź Nathanielowi Bermanowi   Kontorovich   2023-08-18
Kto rozpoczął II wojnę światową?   Jacoby   2023-08-17
Co się stało z eskalacją izraelskiej dominacji?   Pandavar   2023-08-16
List do przyjaciela i kilku innych osób   Koraszewski   2023-08-09
Barwna historia Palestyny na Twitterze   Collier   2023-08-08
Byli pracownicy Departamentu Stanu przyznają, że się myliliDlaczego więc Izrael miałby ich teraz słuchać?   Flatow   2023-08-06
„Nasz najmniej odrażający wybór”Od premiery filmu „Oppenheimer” odżyła debata na temat użycia bomby atomowej w Japonii   Jacoby   2023-08-04
Nieznośny irracjonalizm racjonalizmu   Koraszewski   2023-08-03
Robert Malley i zew Trzeciego Świata   Mansour   2023-08-01
Eskalacja agresji irańskich mułłów w Ameryce Łacińskiej i na Bliskim Wschodzie   Rafizadeh   2023-07-27
Administracja Bidena zostawia sojusznika USA na lodzie   Bryen   2023-07-27
Przywoływanie do porządku   Collins   2023-07-25
Dlaczego Palestyńczycy zawsze ogłaszają zwycięstwo, kiedy przegrywają?     2023-07-24
Każda umowa z Iranem wymaga zgody Kongresu   Kemp   2023-07-22
Administracja Bidena na nowo definiuje antysemityzm. I wyklucza najbardziej zgubną obecnie formę nienawiści do Żydów   Kontorovich   2023-07-22
Wizyta irańskiego prezydenta w Ameryce Łacińskiej     2023-07-21
Recenzja książki Andrzeja Koraszewskiego   Eyal-Fajtlowicz   2023-07-20
Czy kłamią, że nie wiedzą?   Koraszewski   2023-07-17
Czy ci się to podoba, czy nie, tożsamość ma znaczenie – ale która tożsamość?   Fernandez   2023-07-14
Biden podaje rękę antysemitomBojkot izraelskich instytucji akademickich jest tylko najnowszym przykładem tego, jak Departament Stanu USA niemal wypowiedział wojnę Izraelowi.   Bard   2023-07-13
Najwyższy czas przyjąć Ukrainę do NATO   Jacoby   2023-07-12
Czy Departament Stanu przestrzega prawa USA na terytoriach spornych?     2023-07-11
Co naprawdę powiedział Frederick Douglass w swoim wspaniałym przemówieniu z okazji Dnia Niepodległości   Jacoby   2023-07-11
Dziennikarstwo z użyciem płynów ustrojowych   Koraszewski   2023-07-10
Świat wysyła komunikat: Izrael powinien po prostu zaakceptować mordowanie Żydów     2023-07-08
Podczas gdy Stany Zjednoczone wzywają Izrael do „powściągliwości”, codziennie bombardują cele terrorystyczne na całym świecie     2023-07-05
Saudyjski publicysta niechętnie chwali Izrael i omawia „zjawisko Edy Cohena”     2023-07-04
Pochwała krytyków gender     2023-07-04
Wyburzenia domów przez Izrael i Egipt   Fitzgerald   2023-07-03
Ostatni upust żółci   Koraszewski   2023-07-03
Co arabscy darczyńcy dla amerykańskich uniwersytetów kupują za 10 miliardów dolarów?   Bard   2023-07-02
Krew, ropa i golf: Zachodnia hipokryzja wobec COP-28   Fernandez   2023-07-01
Misterium historycznego zakrętu   Koraszewski   2023-06-28
Chiny, Pakistan i Turcja sięgają po Kaszmir   Bulut   2023-06-27
Kto chce apartheidu? Palestyńczycy!     2023-06-25

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Walka z malarią


Przedwyborcza kampania


Nowy ateizm


Rzeczywiste łamanie


Jest lepiej


Aburd


Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHO


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk