Prawda

Sobota, 1 października 2022 - 09:36

« Poprzedni Następny »


Biblia dla pana proboszcza


Marcin Kruk 2022-07-13


Porucznik Kłopot otrzymał z laboratorium paczkę, którą parafia świętego Andrzeja Boboli zgłosiła jako podejrzaną. Paczka została zabrana z kościoła z zachowaniem wszelkich procedur. Prześwietlona i sprawdzona pod kątem możliwej obecności materiałów wybuchowych lub toksycznych, zabezpieczono odciski palców i inne możliwe ślady  nadawcy, a następnie przekazana do porucznika Kłopota, w celu zwrócenia jej do adresata. Paczka owinięta w papier ozdobny, zaadresowana była do proboszcza parafii św. Andrzeja Boboli i pozostawiona w godzinach przedwieczornych na ławce przed ołtarzem, bez adresu zwrotnego. Zawierała ozdobną drewnianą skrzynkę z napisem „English Bible”, w środku była mała butelka whisky marki Johnny Walker. Nakrętka była nie naruszona, po otwarciu nie stwierdzono w alkoholu żadnej podejrzanej zawartości. Oprócz alkoholu i kieliszka, w skrzynce znajdował się list od nadawcy podpisany imieniem i nazwiskiem, z adresem zwrotnym.  Raport laboratorium kończył się stwierdzeniem, że paczkę jako bezpieczną można w zasadzie zwrócić do adresata.

Porucznik Maciej Kłopot zastanawiał się nad określeniem „w zasadzie”. Jeśli przesyłka była jakąś formą nękania adresata wyjaśnienie powinno znajdować się w treści listu. Wytworna koperta była dość gruba. Zaadresowana była ładnym pismem: „Dla ojca Stanisława”. Kłopot spojrzał na zegarek i odłożył lekturę listu na później uznając, że inne sprawy są pilniejsze. Zaledwie w godzinę później doszedł do wniosku, że leżąca na jego biurku koperta nie daje mu spokoju. Koperta została w laboratorium rozcięta, Kłopot zdawał sobie sprawę, że nie jest pierwszym czytelnikiem listu, który zaczynał się od słów:

„Szanowny Panie,


Zapewne zastanawia się Pan dlaczego młoda kobieta pisze do Pana list, dlaczego z takim prezentem i dlaczego wolę pisać per pan, a nie szanowny księże proboszczu. Powodów jest kilka i spróbuję je przedstawić na tyle jasno, na ile to możliwe.


Moja matka zmarła sześć miesięcy temu, przeglądając jej papiery znalazłam fotografię z 1997 roku. Na zdjęciu jest sześć osób w parku, w tle widać budynek kościoła. Wśród osób na zdjęciu jest ksiądz i młoda kobieta, łączy ich spojrzenie. W sumie niewinna fotografia, której historię badałam przez sześć miesięcy. Pewnie się pan domyśla, ten ksiądz to Pan, a ta kobieta to moja, wówczas dwudziestoletnia matka (ja urodziłam się w 1998.)         


Dlaczego mnie ta fotografia tak zastanowiła? Matka mówiła mi zawsze, że mój ojciec zginął w wypadku jeszcze przed moim urodzeniem, że nie ma i nigdy nie miała kontaktu z jego rodziną. Nie było jego zdjęć, nie było jego nazwiska. Jako dziecko nie miałam z tym problemu, ale jako nastolatka zaczęłam żądać wyjaśnienia. Któregoś dnia matka powiedziała wprost: „Popełniłam błąd, proszę nie pytaj więcej.” Jej twarz mówiła więcej niż słowa, wiedziałam, że muszę się pogodzić z brakiem odpowiedzi.         


Domyśla się Pan powodów mojego zainteresowania tym zdjęciem. Nie, nie zamierzałam wyciągać pochopnych wniosków. Po pogrzebie przyjaciółka matki rozpoznała trzy osoby na tym zdjęciu, powiedziała, że tylko jedna z nich nadal mieszka w naszej wiosce, nie pamiętała nazwiska księdza, ale pamiętała, że był tu wikarym i że po dwóch latach przeniesiono go do innej parafii, podobno z powodu nadużywania alkoholu. Emerytowany dyrektor szkoły, powiedział mi, że były również inne powody, dodając że ponieważ nie ma pewności, woli nie powtarzać plotek. On też pamiętał tylko pierwsze imię, więc mówił o Panu „ksiądz Stanisław”. Uczciwie przyznam, że bałam się pytać wprost o związek między Panem a moją matką, ale widziałam, że ludzie natychmiast domyślają się dlaczego wypytuję o historię tej fotografii. Po pogrzebie i załatwieniu niezbędnych formalności wyjechałam kończyć moją pracę magisterską. Pana nazwisko udało mi się ustalić przez Internet, grzebiąc w historii naszej parafii, a mając nazwisko mogłam zacząć śledzić Pana dalsze losy.


Nie wiem na ile interesowały Pana losy dzieci wychowywanych bez ojców. Są różne, w zależności od dziesiątków zmiennych. Sławni, lub chociażby znani ojcowie, którzy mimo, że ich nie ma, pozostają wzorem, ojcowie bezbarwni, którzy zmarli i zniknęli we mgle, ojcowie, którzy założyli nowe rodziny i utrzymują bądź nie utrzymują kontaktów ze swoimi dziećmi. Osobną, najbardziej wstydliwą kategorią są ojcowie nieznani.


Zastanawiałam się jako nastolatka, czy jestem dzieckiem z gwałtu, czy owocem szaleństwa, czasami przychodziło mi do głowy, że może jestem adoptowana. To ostatnie jednak szybko skreśliłam, bo jesteśmy z matką zbyt do siebie podobne. W domu było biednie, ale nigdy nie chodziłam głodna, nie byłam również głodna miłości, miałam jej pod dostatkiem, chwilami w pewnym nadmiarze, bo matka próbowała mi wynagrodzić brak ojca.  Matka, ze względu na marne wykształcenie utrzymywała nas z dorywczych robót, w ostatnich latach pracowała w szkolnej kuchni. Do kościoła zaglądała rzadko, chociaż do śmierci była wierząca.           


W kolejnej parafii miał Pan również jakieś problemy z alkoholem, podobno był Pan nawet na odwyku. Próby dotarcia do ludzi, którzy zechcieliby powiedzieć więcej są zbyt czasochłonne, a opowieści różnych ludzi są nazbyt niepewne.

Piszę do Pana per pan również dlatego, że jeszcze w liceum przestałam chodzić do kościoła, nie ma  jednak powodu, żebym się tu spowiadała z mojej niewiary. Ostatecznie słowo „ksiądz” to tylko tytuł zawodowy posiadacza niezbyt szanowanego zawodu. Gdyby jednak Pan pytał o stosunek do aborcji, to powiem, że tak, pozbyłam się ciąży, bo jeśli zdecyduję się na dziecko, to chciałabym móc wierzyć, że będzie się wychowywać w rodzinie z ojcem.


W sumie przez te sześć miesięcy zebrałam całkiem sporo poszlak i mój chłopak jest przekonany, że to Pan jest moim ojcem. Dla mnie jednak wszystkie poszlaki są nadal tylko poszlakami. Chciałabym mieć pewność. Dlaczego? Żeby móc mojemu dziecku uczciwie odpowiedzieć na pytanie o dziadka ze strony matki. Czy to takie ważne? Tak, uczciwość jest ważna. Brak ojca mnie nie męczył. Miałam matkę, miałam przyjaciół, miałam fajnego dziadka, chociaż moje relacje z babką były i są płytkie i suche. Niektórzy członkowie rodziny pozostają zawsze obcy. Proszę się nie obawiać, nie szukam utraconego ojca. Nie zamierzam o nic prosić, ani o miłość, ani o pieniądze, nie chcę również szkodzić Pana karierze zawodowej. Nie wybieram się do mediów, ani do sądu.


Kiedyś to wszystko przeżywałam, teraz jestem dorosła i stoję mocno na własnych nogach. Dlatego proszę o pozwolenie mi na pobranie próbki Pańskiego DNA, żeby je można było porównać z moim. Mój chłopak chciał ją zdobyć podstępem. Ja wolę grać w otwarte karty. Jeśli się Pan zgodzi, zniknę, a Pan będzie mógł nieść dalej swoje kapłaństwo.

Pod imieniem, nazwiskiem, adresem pocztowym oraz e-mailowym był dopisek.

P.S. Nie jestem pewna, czy przekazana w ten sposób paczka dojdzie. Byłam tu, patrzyłam jak Pan celebrował wieczorną mszę, chciałam ją wręczyć osobiście. Stchórzyłam. Tak więc, jeśli nie otrzymam odpowiedzi będę musiała przesłać ten list inną drogą. (Skrzynka z napisem „English Bible” pochodzi z angielskiego pchlego targu, pomyślałam, że nigdy nie dostał Pan ode mnie prezentu.)

Porucznik Maciej Kłopot zastanawiał się przez chwilę jakie są w takich przypadkach procedury? Doszedł do wniosku, że nie ma żadnych i że może sam zadecydować co dalej. Zajrzał, czy autorka listu ma stronę na Facebooku. Znalazł zdjęcia młodej, roześmianej dziewczyny, którą trudno podejrzewać o jakiekolwiek problemy. Zostawienie paczki w kościele nie było nawet wykroczeniem. Ostatecznie wysłana pocztą też mogła wzbudzić podejrzenie, chociaż wyraźnie nie było to intencją autorki listu.


Pomyślał, że dostarczy te paczkę osobiście, poinformuje, że wszystko zostało dokładnie sprawdzone, że sprawdzono również zawartość koperty, włącznie z treścią listu, która oczywiście może być podstawą prywatnego zaskarżenia. Jednak chwilowo rola policji się na tym kończy.  Cała reszta, to mowa ciała.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 2224 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Wojownicy sprawiedliwości społecznej ignorują arabskich właścicieli niewolników   Bard   2022-10-01
Czy irański naród otrzyma wsparcie demokratycznego Zachodu?   Koraszewski   2022-09-30
Rosja i Iran: przyjaźń czy tylko partnerstwo?   Amos   2022-09-25
Niebezpieczne związki, czyli sojusze wiernych i niewiernych   Koraszewski   2022-09-24
Nierozwiązywalne konflikty na Bliskim Wschodzie   i Alberto M. Fernandez   2022-09-18
Trzecia droga skręca w prawo   Koraszewski   2022-09-17
Palestyńczycy i świat nie potrzebują jeszcze jednego, skorumpowanego, upadłego, terrorystycznego państwa arabskiego   Toameh   2022-09-17
Jak Zachód zbudował rosyjskiego wroga   Taheri   2022-09-16
Dlaczego ludzie nienawidzą?   Koraszewski   2022-09-15
Fundamentalna irracjonalność palestinizmu   Bellerose   2022-09-14
Administracja Bidena “zaniepokojona” izraelskimi rajdami na Zachodni Brzeg   Fitzgerald   2022-09-13
Departament Stanu traktuje śmierć Abu Akleh jako priorytet, ignorując śmierć Malki Roth   Meyers Epstein   2022-09-12
Kiedy niemieccy ekolodzy i rząd Putiuna mieli gorący romans   Godefridi   2022-09-12
Arabowie do Bidena: Nie podpisuj umowy z Iranem, doprowadzi to do wojny   Toameh   2022-09-10
Oni umarli wszyscy, my wszyscy żyjemy   Koraszewski   2022-09-09
Norwegia dostaje za swoje   Bawer   2022-09-08
Tragedia bez Żydów to żadna wiadomość   von Koningsveld   2022-09-06
A piecyk wciąż dymi   Koraszewski   2022-09-03
Co mają wspólnego Indianie Abenaki z Żydami oraz z firmą Ben &Jerry?   Amos   2022-09-02
Bejrut i Stalingrad Arabów   Fernandez   2022-08-30
Kto egzekwuje antysemickie prawa Autonomii Palestyńskiej dotyczące obrotu ziemią AP?   Hirsch   2022-08-29
Czego szef @UNRWA nie powiedział Radzie Bezpieczeństwa ONZ     2022-08-28
Burza w szklance wody, czy spór o fundamentalne zasady?   Koraszewski   2022-08-27
Kiedy krytyka George’a Sorosa jest antysemicka?     2022-08-25
Czy jest szansa na redukcję zatrudnienia w przemyśle wróżbiarskim?   Koraszewski   2022-08-24
Książka o niemieckich nazistach nad Nilem     2022-08-23
Podczas nadchodzącej sesji ONZ Palestyńczycy będą domagać się pełnego uznania „Państwa Palestyna”   Hirsch   2022-08-22
Tożsamość cała w skowronkach   Koraszewski   2022-08-20
Europejskie związki z NGO powiązanymi z palestyńskimi terrorem   i Liora Rosenblatt   2022-08-18
Jak “przebudzeni” wymazali w mediach klasę robotniczą i Żydów   Tobin   2022-08-17
Fałszywe oskarżenia i ideologiczne uprzedzenia   Steinberg   2022-08-17
Czym jest proporcjonalność w prawie międzynarodowym, gdy chodzi o Izrael?   Hirsch   2022-08-16
Palestyńczycy popełniają samobójstwa, podczas gdy ich przywódcy żyją w hotelach i willach   Toameh   2022-08-15
Dżihad i pokój, kiedy wyrosną gruszki na wierzbie   Blum   2022-08-13
O różnych formach oderwania od rzeczywistości   Koraszewski   2022-08-13
Biden i bardzo masochistyczny gwóźdź   Taheri   2022-08-12
Co zobaczył Seward w Jerozolimie   Jacoby   2022-08-09
Pandemia małpiego rozumu   Koraszewski   2022-08-08
Dlaczego zachodni dziennikarze omijają temat nepotyzmu i korupcji w Autonomii Palestyńskiej?   Fitzgerald   2022-08-07
Ekoekstremizm rzucił Sri Lankę na kolana   Ridley   2022-08-04
Zielone marzenia, inflacyjne realia   i Hügo Krüger   2022-08-03
Haniebna polityka Unii Europejskiej wobec mułłów w Iranie   Rafizadeh   2022-08-02
Judaizm zasługuje na taki sam szacunek jak islam   Tobin   2022-07-31
Administracja Bidena finansuje antyizraelskie programy szkolne i propagandę nienawiści   Tawil   2022-07-29
Dyskryminacja z miłości i dobrego serca   Koraszewski   2022-07-29
Odkryte taśmy z wyznaniami Eichmanna   Jacoby   2022-07-27
Wycieczka Bidena do szpitala we wschodniej Jerozolimie   Fitzgerald   2022-07-24
Palestyńczycy robią pranie mózgu światu: mały przykład, który demaskuje cały przemysł palestyńskich kłamstw     2022-07-23
Obecność mitu pod strzechą i blachodachówką   Koraszewski   2022-07-23
Administracja Bidena: najbardziej przyjazna dla irańskich mułłów?   Rafizadeh   2022-07-22
Wyzwolenie Arabów z rąk globalnej lewicy   Mansour   2022-07-21
Biznes zawodowych „obrońców praw człowieka”   Koraszewski   2022-07-20
NATO w Madrycie: To nie będzie ostatni szantaż Erdoğana   Bekdil   2022-07-20
Palestyńskie tortury: raport dla ONZ     2022-07-19
UNRWA nadal uczy nienawiści, ale administracji Bidena to nie przeszkadza   Fitzgerald   2022-07-17
Od dziesięcioleci istnieje „Plan Marshalla” dla Palestyńczyków. Nie zadziałał     2022-07-16
Covid, wojna i inne troski   Koraszewski   2022-07-15
Strach i odraza w Iranie   Fitzgerald   2022-07-14
Biblia dla pana proboszcza   Kruk   2022-07-13
Jak naruszyliśmy standardy pewnej „społeczności”   Koraszewski   2022-07-12
Kto ukradł palestyńską ziemię? Jordania   Bard   2022-07-09
Śmierć dziennikarki, kim są winni?   Flatow   2022-07-07
Konformizm w domu wariatów jest strategią przetrwania   Koraszewski   2022-07-06
Wielka Brytania i jej polityka wobec Jerozolimy   Fitzgerald   2022-07-05
Wojny pełne błędnych kalkulacji   i Alberto M. Fernandez   2022-06-30
Najwspanialszy wynalazek ludzkości   Koraszewski   2022-06-30
Kraje arabskie ponownie odtrąciły UNRWA na konferencji o pomocy finansowej     2022-06-30
Sudan: Ludobójstwo, o którym nikt nie mówi   Rehov   2022-06-30
Monolog prowincjonalnego Hamleta   Kruk   2022-06-29
Niech już UNRWA wreszcie umrze   Blum   2022-06-29
Gdzie były media, kiedy niezależne dochodzenie uznało Amnesty International za organizację „instytucjonalnie rasistowską”?   von Koningsveld   2022-06-28
To nie jest artykuł o Shireen Abu Akleh   Collier   2022-06-27
W poszukiwaniu lekarstwa na obłęd   Koraszewski   2022-06-27
Amnesty International UK jest „instytucjonalnie rasistowska”, „kolonialistyczna” – a jej antysemityzm jest z tym ściśle powiązany     2022-06-25
Kiedy aktor jest aktorem   Jacoby   2022-06-24
Burzenie domów i zagarnianie ziemi, o których nikt nie mówi   Toameh   2022-06-23
Dziwaczna francuska sprawiedliwość   Carmon   2022-06-22
Turcja uderza na Irak, Syrię, Cypr i Grecję   Bulut   2022-06-21
Podcast "Guardiana": 34 minuty palestyńskiej propagandy udającej dziennikarstwo   Levick   2022-06-19
„Choroba” przywrócona przez Putina   Taheri   2022-06-18
Podsycanie urojeń Palestyńczyków   Bard   2022-06-18
Mało nas, mało nas do pieczenia chleba   Koraszewski   2022-06-17
Jak UE może chcieć bliższych więzi z Izraelem, finansując równocześnie terrorystyczne organizacje pozarządowe?   Deutsch   2022-06-16
Kilka słów do prezydenta Macrona: Sois Beau Et Tais-Toi   Fitzgerald   2022-06-15
Nuklearne zwycięstwo irańskich mułłów   Rafizadeh   2022-06-14
Co by było, gdyby Izrael traktował Amerykę tak, jak Ameryka traktuje Izrael?   Bard   2022-06-12
Iran: zbliża się lato gniewu   Taheri   2022-06-10
Alternatywny wszechświat palestyńskiej „suwerenności”   Altabef   2022-06-09
Nie zostawiajcie Amerykanów i sojuszników w ciemności   Rafizadeh   2022-06-08
ONZ twierdzi, że Izrael „w przeważającej mierze” ponosi winę za konflikt z Palestyńczykami     2022-06-08
Klinika Odessa - Ostatni felieton Ludwika Lewina   Lewin   2022-06-07
Wyszukiwarka Google promuje antysemityzm   Collier   2022-06-05
Pięćdziesiąt lat temu masakra w Izraelu ujawniła przerażający stan bezpieczeństwa na lotniskach   Gross   2022-06-04
Bibi, PiS, Kafka i pustelnik   Koraszewski   2022-06-03
Dlaczego dla ONZ jedna masakra w meczecie jest o wiele gorsza niż niezliczone masakry w kościołach?   Ibrahim   2022-06-03
Administracja Bidena błędnie rozumie posunięcia Erdoğana   Bekdil   2022-06-01
Oczywista prawda, której świat nie akceptuje: Palestyńczycy są odpowiedzialni za palestyńską przemoc     2022-06-01
Jak zaprzeczyć Holocaustowi, udając że się tego nie robi   Apfel   2022-05-30
Nienawidzący Izraela są naprawdę mistrzami propagandy     2022-05-29
Czy da się naprawić Human Rights Watch?   Steinberg   2022-05-28

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk