Prawda

Środa, 4 października 2023 - 11:26

« Poprzedni Następny »


Biblia dla pana proboszcza


Marcin Kruk 2022-07-13


Porucznik Kłopot otrzymał z laboratorium paczkę, którą parafia świętego Andrzeja Boboli zgłosiła jako podejrzaną. Paczka została zabrana z kościoła z zachowaniem wszelkich procedur. Prześwietlona i sprawdzona pod kątem możliwej obecności materiałów wybuchowych lub toksycznych, zabezpieczono odciski palców i inne możliwe ślady  nadawcy, a następnie przekazana do porucznika Kłopota, w celu zwrócenia jej do adresata. Paczka owinięta w papier ozdobny, zaadresowana była do proboszcza parafii św. Andrzeja Boboli i pozostawiona w godzinach przedwieczornych na ławce przed ołtarzem, bez adresu zwrotnego. Zawierała ozdobną drewnianą skrzynkę z napisem „English Bible”, w środku była mała butelka whisky marki Johnny Walker. Nakrętka była nie naruszona, po otwarciu nie stwierdzono w alkoholu żadnej podejrzanej zawartości. Oprócz alkoholu i kieliszka, w skrzynce znajdował się list od nadawcy podpisany imieniem i nazwiskiem, z adresem zwrotnym.  Raport laboratorium kończył się stwierdzeniem, że paczkę jako bezpieczną można w zasadzie zwrócić do adresata.

Porucznik Maciej Kłopot zastanawiał się nad określeniem „w zasadzie”. Jeśli przesyłka była jakąś formą nękania adresata wyjaśnienie powinno znajdować się w treści listu. Wytworna koperta była dość gruba. Zaadresowana była ładnym pismem: „Dla ojca Stanisława”. Kłopot spojrzał na zegarek i odłożył lekturę listu na później uznając, że inne sprawy są pilniejsze. Zaledwie w godzinę później doszedł do wniosku, że leżąca na jego biurku koperta nie daje mu spokoju. Koperta została w laboratorium rozcięta, Kłopot zdawał sobie sprawę, że nie jest pierwszym czytelnikiem listu, który zaczynał się od słów:

„Szanowny Panie,


Zapewne zastanawia się Pan dlaczego młoda kobieta pisze do Pana list, dlaczego z takim prezentem i dlaczego wolę pisać per pan, a nie szanowny księże proboszczu. Powodów jest kilka i spróbuję je przedstawić na tyle jasno, na ile to możliwe.


Moja matka zmarła sześć miesięcy temu, przeglądając jej papiery znalazłam fotografię z 1997 roku. Na zdjęciu jest sześć osób w parku, w tle widać budynek kościoła. Wśród osób na zdjęciu jest ksiądz i młoda kobieta, łączy ich spojrzenie. W sumie niewinna fotografia, której historię badałam przez sześć miesięcy. Pewnie się pan domyśla, ten ksiądz to Pan, a ta kobieta to moja, wówczas dwudziestoletnia matka (ja urodziłam się w 1998.)         


Dlaczego mnie ta fotografia tak zastanowiła? Matka mówiła mi zawsze, że mój ojciec zginął w wypadku jeszcze przed moim urodzeniem, że nie ma i nigdy nie miała kontaktu z jego rodziną. Nie było jego zdjęć, nie było jego nazwiska. Jako dziecko nie miałam z tym problemu, ale jako nastolatka zaczęłam żądać wyjaśnienia. Któregoś dnia matka powiedziała wprost: „Popełniłam błąd, proszę nie pytaj więcej.” Jej twarz mówiła więcej niż słowa, wiedziałam, że muszę się pogodzić z brakiem odpowiedzi.         


Domyśla się Pan powodów mojego zainteresowania tym zdjęciem. Nie, nie zamierzałam wyciągać pochopnych wniosków. Po pogrzebie przyjaciółka matki rozpoznała trzy osoby na tym zdjęciu, powiedziała, że tylko jedna z nich nadal mieszka w naszej wiosce, nie pamiętała nazwiska księdza, ale pamiętała, że był tu wikarym i że po dwóch latach przeniesiono go do innej parafii, podobno z powodu nadużywania alkoholu. Emerytowany dyrektor szkoły, powiedział mi, że były również inne powody, dodając że ponieważ nie ma pewności, woli nie powtarzać plotek. On też pamiętał tylko pierwsze imię, więc mówił o Panu „ksiądz Stanisław”. Uczciwie przyznam, że bałam się pytać wprost o związek między Panem a moją matką, ale widziałam, że ludzie natychmiast domyślają się dlaczego wypytuję o historię tej fotografii. Po pogrzebie i załatwieniu niezbędnych formalności wyjechałam kończyć moją pracę magisterską. Pana nazwisko udało mi się ustalić przez Internet, grzebiąc w historii naszej parafii, a mając nazwisko mogłam zacząć śledzić Pana dalsze losy.


Nie wiem na ile interesowały Pana losy dzieci wychowywanych bez ojców. Są różne, w zależności od dziesiątków zmiennych. Sławni, lub chociażby znani ojcowie, którzy mimo, że ich nie ma, pozostają wzorem, ojcowie bezbarwni, którzy zmarli i zniknęli we mgle, ojcowie, którzy założyli nowe rodziny i utrzymują bądź nie utrzymują kontaktów ze swoimi dziećmi. Osobną, najbardziej wstydliwą kategorią są ojcowie nieznani.


Zastanawiałam się jako nastolatka, czy jestem dzieckiem z gwałtu, czy owocem szaleństwa, czasami przychodziło mi do głowy, że może jestem adoptowana. To ostatnie jednak szybko skreśliłam, bo jesteśmy z matką zbyt do siebie podobne. W domu było biednie, ale nigdy nie chodziłam głodna, nie byłam również głodna miłości, miałam jej pod dostatkiem, chwilami w pewnym nadmiarze, bo matka próbowała mi wynagrodzić brak ojca.  Matka, ze względu na marne wykształcenie utrzymywała nas z dorywczych robót, w ostatnich latach pracowała w szkolnej kuchni. Do kościoła zaglądała rzadko, chociaż do śmierci była wierząca.           


W kolejnej parafii miał Pan również jakieś problemy z alkoholem, podobno był Pan nawet na odwyku. Próby dotarcia do ludzi, którzy zechcieliby powiedzieć więcej są zbyt czasochłonne, a opowieści różnych ludzi są nazbyt niepewne.

Piszę do Pana per pan również dlatego, że jeszcze w liceum przestałam chodzić do kościoła, nie ma  jednak powodu, żebym się tu spowiadała z mojej niewiary. Ostatecznie słowo „ksiądz” to tylko tytuł zawodowy posiadacza niezbyt szanowanego zawodu. Gdyby jednak Pan pytał o stosunek do aborcji, to powiem, że tak, pozbyłam się ciąży, bo jeśli zdecyduję się na dziecko, to chciałabym móc wierzyć, że będzie się wychowywać w rodzinie z ojcem.


W sumie przez te sześć miesięcy zebrałam całkiem sporo poszlak i mój chłopak jest przekonany, że to Pan jest moim ojcem. Dla mnie jednak wszystkie poszlaki są nadal tylko poszlakami. Chciałabym mieć pewność. Dlaczego? Żeby móc mojemu dziecku uczciwie odpowiedzieć na pytanie o dziadka ze strony matki. Czy to takie ważne? Tak, uczciwość jest ważna. Brak ojca mnie nie męczył. Miałam matkę, miałam przyjaciół, miałam fajnego dziadka, chociaż moje relacje z babką były i są płytkie i suche. Niektórzy członkowie rodziny pozostają zawsze obcy. Proszę się nie obawiać, nie szukam utraconego ojca. Nie zamierzam o nic prosić, ani o miłość, ani o pieniądze, nie chcę również szkodzić Pana karierze zawodowej. Nie wybieram się do mediów, ani do sądu.


Kiedyś to wszystko przeżywałam, teraz jestem dorosła i stoję mocno na własnych nogach. Dlatego proszę o pozwolenie mi na pobranie próbki Pańskiego DNA, żeby je można było porównać z moim. Mój chłopak chciał ją zdobyć podstępem. Ja wolę grać w otwarte karty. Jeśli się Pan zgodzi, zniknę, a Pan będzie mógł nieść dalej swoje kapłaństwo.

Pod imieniem, nazwiskiem, adresem pocztowym oraz e-mailowym był dopisek.

P.S. Nie jestem pewna, czy przekazana w ten sposób paczka dojdzie. Byłam tu, patrzyłam jak Pan celebrował wieczorną mszę, chciałam ją wręczyć osobiście. Stchórzyłam. Tak więc, jeśli nie otrzymam odpowiedzi będę musiała przesłać ten list inną drogą. (Skrzynka z napisem „English Bible” pochodzi z angielskiego pchlego targu, pomyślałam, że nigdy nie dostał Pan ode mnie prezentu.)

Porucznik Maciej Kłopot zastanawiał się przez chwilę jakie są w takich przypadkach procedury? Doszedł do wniosku, że nie ma żadnych i że może sam zadecydować co dalej. Zajrzał, czy autorka listu ma stronę na Facebooku. Znalazł zdjęcia młodej, roześmianej dziewczyny, którą trudno podejrzewać o jakiekolwiek problemy. Zostawienie paczki w kościele nie było nawet wykroczeniem. Ostatecznie wysłana pocztą też mogła wzbudzić podejrzenie, chociaż wyraźnie nie było to intencją autorki listu.


Pomyślał, że dostarczy te paczkę osobiście, poinformuje, że wszystko zostało dokładnie sprawdzone, że sprawdzono również zawartość koperty, włącznie z treścią listu, która oczywiście może być podstawą prywatnego zaskarżenia. Jednak chwilowo rola policji się na tym kończy.  Cała reszta, to mowa ciała.


Skomentuj Wyślij artykuł do znajomego: Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 2455 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Zakrzykiwanie cywilizowanego dialogu   Chesler   2023-10-04
Lekcje z Karabachu dla ofiar i  prześladowców   Fernandez   2023-10-04
Afryka: dzielenie kury, która znosi złote jaja   Taheri   2023-09-30
Dlaczego Palestyńczycy uciekają ze Strefy Gazy?   Tawil   2023-09-28
Nieuniknione dysproporcje   Gal   2023-09-28
Problem imigracji   Lloyd   2023-09-27
Arabscy Izraelczycy przeprowadzają się do Strefy C i rozwalają kłamstwo o „apartheidzie”     2023-09-22
Jerycho NIE jest miejscem palestyńskiego dziedzictwa   Williams   2023-09-21
Donald Tusk, „człowiek Euroislamu” w Unii Europejskiej   Lindenberg   2023-09-21
Pierwszy Sekretarz Wszystkich Narodów Świata przemówił   Koraszewski   2023-09-18
Erdoğan: ochoczy zakładnik antyzachodniej doktryny Putina   Bekdil   2023-09-16
Abbas musi ponieść realne konsekwencje swoich antysemickich uwag   Flatow   2023-09-14
Dziennikarka BBC po raz kolejny zakłada pelerynę aktywistki   Sela   2023-09-11
Kłopot z filmami idealizującymi amerykańskich komunistów   Tobin   2023-09-11
Najnowszy antyizraelski dokument prawny ONZ opiera się na kłamstwach     2023-09-07
Niewolnictwo: ostentacyjna hipokryzja BRICS wobec Czarnych Afrykanów   Trewhela   2023-09-06
Oskarżenie o islamofobię   Dawkins   2023-09-05
Kiedy Stany Zjednoczone odmawiają powiedzenia słowa „palestyński”?   Flatow   2023-09-05
Kiedy Havel spotkał Bidena   Clarke   2023-09-04
Przepływy migracyjne i prawo niezamierzonych konsekwencji   Fernandez   2023-09-02
Do dziś UNRWA nie otrzymała od Stanów Zjednoczonych 75 milionów dolarów. Zobaczymy, czy złowieszcze przewidywania się spełnią.     2023-09-02
Świat staje się wielobiegunowy   Mahjar-Barducci   2023-08-28
Sprawiedliwość wymaga uczciwych procedur   Dershowitz   2023-08-26
Krytyka porozumienia między USA a Iranem o wymianie więźniów w prasie saudyjskiej     2023-08-23
Reporter przewidział pogrom Farhud w 1939 roku     2023-08-22
Nanoracjonalizm wojen religijnych w epoce nuklearnej   Koraszewski   2023-08-21
Syndrom „Musimy coś zrobić”   Taheri   2023-08-18
Izraelskie osiedla nie są nielegalneOdpowiedź Nathanielowi Bermanowi   Kontorovich   2023-08-18
Kto rozpoczął II wojnę światową?   Jacoby   2023-08-17
Co się stało z eskalacją izraelskiej dominacji?   Pandavar   2023-08-16
List do przyjaciela i kilku innych osób   Koraszewski   2023-08-09
Barwna historia Palestyny na Twitterze   Collier   2023-08-08
Byli pracownicy Departamentu Stanu przyznają, że się myliliDlaczego więc Izrael miałby ich teraz słuchać?   Flatow   2023-08-06
„Nasz najmniej odrażający wybór”Od premiery filmu „Oppenheimer” odżyła debata na temat użycia bomby atomowej w Japonii   Jacoby   2023-08-04
Nieznośny irracjonalizm racjonalizmu   Koraszewski   2023-08-03
Robert Malley i zew Trzeciego Świata   Mansour   2023-08-01
Eskalacja agresji irańskich mułłów w Ameryce Łacińskiej i na Bliskim Wschodzie   Rafizadeh   2023-07-27
Administracja Bidena zostawia sojusznika USA na lodzie   Bryen   2023-07-27
Przywoływanie do porządku   Collins   2023-07-25
Dlaczego Palestyńczycy zawsze ogłaszają zwycięstwo, kiedy przegrywają?     2023-07-24
Każda umowa z Iranem wymaga zgody Kongresu   Kemp   2023-07-22
Administracja Bidena na nowo definiuje antysemityzm. I wyklucza najbardziej zgubną obecnie formę nienawiści do Żydów   Kontorovich   2023-07-22
Wizyta irańskiego prezydenta w Ameryce Łacińskiej     2023-07-21
Recenzja książki Andrzeja Koraszewskiego   Eyal-Fajtlowicz   2023-07-20
Czy kłamią, że nie wiedzą?   Koraszewski   2023-07-17
Czy ci się to podoba, czy nie, tożsamość ma znaczenie – ale która tożsamość?   Fernandez   2023-07-14
Biden podaje rękę antysemitomBojkot izraelskich instytucji akademickich jest tylko najnowszym przykładem tego, jak Departament Stanu USA niemal wypowiedział wojnę Izraelowi.   Bard   2023-07-13
Najwyższy czas przyjąć Ukrainę do NATO   Jacoby   2023-07-12
Czy Departament Stanu przestrzega prawa USA na terytoriach spornych?     2023-07-11
Co naprawdę powiedział Frederick Douglass w swoim wspaniałym przemówieniu z okazji Dnia Niepodległości   Jacoby   2023-07-11
Dziennikarstwo z użyciem płynów ustrojowych   Koraszewski   2023-07-10
Świat wysyła komunikat: Izrael powinien po prostu zaakceptować mordowanie Żydów     2023-07-08
Podczas gdy Stany Zjednoczone wzywają Izrael do „powściągliwości”, codziennie bombardują cele terrorystyczne na całym świecie     2023-07-05
Saudyjski publicysta niechętnie chwali Izrael i omawia „zjawisko Edy Cohena”     2023-07-04
Pochwała krytyków gender     2023-07-04
Wyburzenia domów przez Izrael i Egipt   Fitzgerald   2023-07-03
Ostatni upust żółci   Koraszewski   2023-07-03
Co arabscy darczyńcy dla amerykańskich uniwersytetów kupują za 10 miliardów dolarów?   Bard   2023-07-02
Krew, ropa i golf: Zachodnia hipokryzja wobec COP-28   Fernandez   2023-07-01
Misterium historycznego zakrętu   Koraszewski   2023-06-28
Chiny, Pakistan i Turcja sięgają po Kaszmir   Bulut   2023-06-27
Kto chce apartheidu? Palestyńczycy!     2023-06-25
Jak USA starają się związać ręce Izraela przed ogłoszeniem nowej umowy z Iranem   Doran   2023-06-24
ONZ i WHO obwiniają Izrael bardziej niż kogokolwiek innego   Bryen   2023-06-22
Problem z definicją antysemityzmu IHRA polega na tym, że nie pozostawia miejsca dla  antysemitów     2023-06-21
Groźba decywilizacji   Lloyd   2023-06-21
„To nie dowcip”: zaskakujące milczenie administracji Bidena, ONZ i UE w sprawie łamania praw człowieka w Iranie   Rafizadeh   2023-06-20
UNRWA dostarcza darmowych świadczeń 775 tysiącom osób, które nie są uchodźcami nawet według jej własnej definicji     2023-06-19
Polityka w czasach romantycznej zarazy   Koraszewski   2023-06-17
Antyzachodni klub nuklearny: Korea Północna, Chiny, Rosja i Iran niebezpiecznie atakują Zachód   Rafizadeh   2023-06-08
Polemika z izraelskimi migawkami   Koraszewski   2023-06-08
Amerykanin w Moskwie   Bawer   2023-06-07
Saudyjczycy wyłaniają się jako nowe mocarstwo Bliskiego Wschodu     2023-06-06
Czy modne bzdury przestaną być modne?   Koraszewski   2023-06-05
Amerykańska Narodowa Strategia Przeciwdziałania Antysemityzmowi jest porażką, zanim rozpoczęła działalność     2023-06-03
Głupota i podłość w służbie walki o władzę   Koraszewski   2023-06-02
Nowe media i stare problemy z dialogiem   Koraszewski   2023-05-30
Turcja: Co powiedziałby ojciec?   Taheri   2023-05-30
Wybory w Turcji: nacjonalistyczna polityka tożsamości wygrywa mimo nędzy   Bekdil   2023-05-27
Ekstremiści już planują wykorzystanie AI   Stalinsky   2023-05-23
Wywiad rzeka o seksie   Koraszewski   2023-05-22
Iran: Zastąpienie Chomeiniego Clintonem   Taheri   2023-05-20
Krytyka nazbyt zatroskanego rozumu   Koraszewski   2023-05-19
Dwaj reformatorzy, dwa bardzo różne światy   Fernandez   2023-05-17
Napięcia rosną na Bliskim Wschodzie, gdy jedna strona chce zabijać Żydów, a druga strona to Żydzi, którzy nie chcą umierać i żadna ze stron nie godzi się  na kompromis     2023-05-15
Problem niedoborów wody na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej   Raphaeli   2023-05-15
Dziewczyna z Krochmalnej, która nie została Jentł   Walter   2023-05-10
Co dalej w sprawie uczciwości sztucznej inteligencji?   Koraszewski   2023-05-09
Wiek XXI – wojna przeciw kobietom i zanikanie rodzaju żeńskiego   Chesler   2023-05-08
Systematyczne zaciemnianie uprzedzeń rasowych   Rubinstein   2023-05-05
Absurd goni absurd   Koraszewski   2023-05-04
Świat w krzywych zwierciadłach   Koraszewski   2023-05-02
Dwadzieścia lat po obaleniu Saddama przez Amerykę Irakijczycy są pod butem islamistycznego Iranu   Abdul-Hussain   2023-04-29
Sprawy, które wzbudzają niepokój   Hirsi Ali   2023-04-28
Turcja: Porzuceni iraccy i syryjscy chrześcijanie   Bulut   2023-04-27
Urzędnik państwowy stanął w obronie praw związanych z płcią i drogo za to zapłacił   Kay   2023-04-20
Wycofanie się z Afganistanu było jednym chaosem. Dlaczego Biden udaje, że tak nie było?   Jacoby   2023-04-19
Islamskie dyktatury próbują kupić agencje ONZ   Meotti   2023-04-17
Czy moralność jest zapisana w genach?   Koraszewski   2023-04-13
Francja: “Krajobraz ruin”   Milliere   2023-04-11

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Walka z malarią


Przedwyborcza kampania


Nowy ateizm


Rzeczywiste łamanie


Jest lepiej


Aburd


Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHO


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk