Prawda

Wtorek, 29 listopada 2022 - 02:25

« Poprzedni Następny »


Administracja Bidena błędnie rozumie posunięcia Erdoğana


Burak Bekdil 2022-06-01

Ustępstwa Zachodu niestety tylko ośmielą tureckiego prezydenta Recepa Tayyipa Erdoğana i wepchną go głębiej w orbitę rosyjską, zarówno politycznie jako tajnego sojusznika, jak i militarnie jako klienta istotnych systemów uzbrojenia. Na zdjęciu: Erdoğan na konferencji prasowej z prezydentem Rosji Władimirem Putinem 22 października 2019 r. w Soczi w Rosji. (Źródło zdjęcia: kremlin.ru)

Ustępstwa Zachodu niestety tylko ośmielą tureckiego prezydenta Recepa Tayyipa Erdoğana i wepchną go głębiej w orbitę rosyjską, zarówno politycznie jako tajnego sojusznika, jak i militarnie jako klienta istotnych systemów uzbrojenia. Na zdjęciu: Erdoğan na konferencji prasowej z prezydentem Rosji Władimirem Putinem 22 października 2019 r. w Soczi w Rosji. (Źródło zdjęcia: kremlin.ru)Inwazja Rosji na Ukrainę ożywiła stary, prawie już zapomniany nawyk przeceniania „geopolitycznego znaczenia” Turcji. Administracja Bidena, całkowicie ślepa na antyzachodnie rachuby polityki tureckiego prezydenta Recepa Tayyipa Erdoğana, popycha tureckiego islamistycznego autokratę do dalszej skrytej wrogości wobec cywilizowanych części świata.


„Na dobre lub na złe Turcja jest sojusznikiem NATO i nim pozostanie. Po inwazji Rosji na Ukrainę globalna polityka szybko ewoluuje w nieprzewidywalnym kierunku. Dlatego USA są zainteresowane utrzymaniem silnych sił powietrznych Turcji”. napisał Henri J. Barkey, profesor stosunków międzynarodowych na Lehigh University. Jak na ironię, tureckie akty oskarżenia wymieniają Barkeya, byłego członka sztabu planowania polityki Departamentu Stanu USA, jako kluczowego agenta CIA stojącego za nieudanym zamachem stanu przeciwko rządowi Erdoğana w lipcu 2016 roku. Barkey w Turcji jest poszukiwanym wrogiem.


Zachód oczywiście widzi „niepomocne” zachowanie Turcji – tak jak widzi takie zachowania wielu krajów – ale lekceważy to.

Turcja w odpowiedzi na operację wojskową na Ukrainie wstrzymała się od głosu w sprawie zawieszenia członkostwa Rosji w Radzie Europy, Zachód zlekceważył to.

Kiedy zachodnie rządy zaatakowały Romana Abramowicza i kilku innych rosyjskich oligarchów sankcjami, by izolować Putina i jego sojuszników, turecki minister spraw zagranicznych Mevlüt Çavuşoğlu powiedział, że „rosyjscy oligarchowie są mile widziani w Turcji”.

Rosja nadal używa tureckiej przestrzeni powietrznej tak swobodnie, jakby nigdy nie najeżdżała na Ukrainę.

Niedawno rząd Erdoğana powiedział, że nie poprze planów Waszyngtonu stworzenia specjalnych sił NATO rozmieszczonych w regionie Morza Czarnego w celu powstrzymania Rosji. Pomysł zaproponował w zeszłym roku sekretarz obrony USA Lloyd Austin, a miało to objąć kraje przybrzeżne Morza Czarnego, które są członkami NATO: Turcję, Rumunię i Bułgarię. „Turcja stara się wykorzystać drogi dyplomatyczne poza konwencją z Montreux, by trzymać sojuszników z NATO z dala od Morza Czarnego” – mówi turecki minister obrony Hulusi Akar.


Niedawno czołowy turecki urzędnik ds. zamówień obronnych, podsekretarz obrony Ismail Demir, powiedział, że zakup drugiej partii rosyjskich pocisków ziemia-powietrze S-400 był na porządku obrad:

"Turcja rozważała [kupno drugiej partii] i jest zdecydowana kupić drugi system niezależnie od tego, co mówi Ameryka. Turcja nadal trzyma się tej samej decyzji, jaką podjęła na początku [procesu kupowania rosyjskich] S-400s."

W 2019 roku Turcja ogłosiła, że zostanie pierwszym sojusznikiem NATO, który rozmieści rosyjski system obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej, wbrew zasadom NATO, które wymagają od wszystkich członków używania tych samych systemów uzbrojenia. Turcja zapłaciła za S-400 2,5 miliarda dolarów. Posunięcie to kosztowało Turcję zawieszenie jej członkostwa w prowadzonym przez USA, międzynarodowym programie myśliwców F-35.


Przeciwko Turcji użyto ustawy Countering America's Adversaries Through Sanctions Act (CAATSA). Z 2,5 miliardami dolarów już w rosyjskiej kasie, Turcja, obawiając się dalszych sankcji USA, nie mogła rozpakować i rozmieścić S-400. Ten spór ze Stanami Zjednoczonymi miał miejsce przed inwazją Rosji na Ukrainę. Po inwazji Rosji na Ukrainę, kiedy na Rosję nałożono sankcje, „sojusznik” z NATO, Turcja, wciąż mówi o zakupie drugiego systemu S-400.


Wynik? Stany Zjednoczone dalej ugłaskują Erdoğana.


W styczniu prezydent USA Joe Biden zaskoczył partnerów rurociągu EastMed: Izrael, Grecję i Cypr, nagle wycofując wsparcie USA dla rurociągu, nie dopuszczając w ten sposób zdywersyfikowanych dostaw energii do Europy i zapewniając Rosji i jej machinie wojennej jeszcze większe dochody z ropy naftowej. Biały Dom twierdził, że projekt o wartości 7 miliardów dolarów był sprzeczny z jego „celami klimatycznymi”.


Turcja od początku była całkowicie poza projektem EastMed. Turcja pozyskuje część gazu ziemnego na polach wschodniośródziemnomorskich, ale nie jako równorzędny partner. Odnośnie UE i EastMed: nowy nacisk Europy na odchodzenie od rosyjskiej energii ożywił rozmowy na temat EastMed. Jednak Komisja Europejska nadal nalega, aby dowiedzieć się więcej na temat komercyjnej rentowności rurociągu EastMed, zanim udzieli mu ostatecznego błogosławieństwa.


W kwietniu podsekretarz stanu ds. politycznych w Departamencie Stanu Victoria Nuland przebywała w Ankarze, aby nakreślić niezbyt jasną nową koncepcję strategiczną z Turcją. Obserwatorzy twierdzą, że koncepcja ta może zapewnić ramy, w których można dokonać pozytywnych zmian w stosunkach dwustronnych. „Jeśli to zadziała, jest to wygrana zarówno dla Kongresu, jak i Białego Domu”, napisał Barkey w The Arab Weekly, dodając że „gdyby Stany Zjednoczone odmówiły sprzedaży myśliwców, [Erdoğan] po prostu kupiłby je z Rosji”.


Również w kwietniu, całkowicie zmieniając stanowisko, wysoki rangą urzędnik Departamentu Stanu USA powiedział w korespondencji z Kongresem, że [potencjalna] sprzedaż myśliwców F-16 Turcji „służy interesom USA i wzmacnia jedność NATO”.


„Administracja uważa, że istnieją jednak przekonujące długoterminowe interesy sojusznicze w zakresie jedności i zdolności NATO oraz amerykańskie interesy w zakresie bezpieczeństwa narodowego, ekonomiczne i handlowe wspierane przez odpowiednie więzi handlowe USA w dziedzinie obronności z Turcją” – Naz Durakoğlu, najwyższy urzędnik Departamentu Stanu ds. legislacyjnych, napisał do kongresmana Franka Pallone'a, który przewodniczy Energy and Commerce Committee w Izbie Reprezentantów.


Ostatnio sekretarz stanu Anthony Blinken powiedział, że zagraniczna sprzedaż broni kluczowym partnerom z Waszyngtonu, takim jak Turcja i Indie, powinna zostać przyspieszona, a przeszkody biurokratyczne usunięte.


Zapytany podczas zeznań w Kongresie, co administracja Bidena może zrobić, aby „przeciąć biurokrację, aby pomóc naszej współpracy z naszymi sojusznikami, takimi jak Turcja i Indie”, Blinken powiedział House Appropriations Committee:

"Sądzę, że możemy i powinniśmy radzić sobie lepiej ze sprzedażą, szczególnie z szybkością, z jaką możemy załatwiać sprawy, robić przeglądy spraw. Myślę, że jest to nasza odpowiedzialność, władzy wykonawczej. A także Kongresu”.

Ustępstwa Zachodu niestety tylko ośmielą Erdoğana i popchną go głębiej w orbitę Rosji, zarówno politycznie jako tajnego sojusznika, jak i militarnie jako klienta istotnych systemów uzbrojenia. Erdoğan od dawna gra w starą grę sprzedaży orientalnych dywanów: napuszcza na siebie potencjalnych nabywców, aby uzyskać najlepszą cenę – Turcja ma nadzieję, że sprzeda się temu, kto zaoferuje najwyższą cenę.


Ugłaskiwanie go przez Zachód jeszcze bardziej ośmieli Erdoğana do dalszego szantażowania: jeśli nie sprzedasz mi F-35 lub F-16, kupię myśliwce z Rosji. Erdoğan zwraca się następnie do Putina: Jestem twoim człowiekiem w NATO. Jeśli nie chcesz, żebym był prawdziwym sojusznikiem NATO, musisz mi coś dać. Trzeba przerwać podwójną grę Erdoğana. Do tego potrzebny jest zdeterminowany blok zachodni, który będzie mu przypominał, że nie dostanie tego, czego chce od swoich (teoretycznych) sojuszników na Zachodzie, szantażując ich.


How The Biden Administration Is Getting Erdogan’s Moves All Wrong

Gatestone Institute, 26 maja 2022

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

 Burak Bekdil

Wieloletni publicysta wychodzącej w języku angielskim gazety tureckiej "Hurriyet Daily News", w 2017 zwolniony za publikowanie artykułów na Zachodzie, wyemigrował z Turcji w obawie przed aresztowaniem. 


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 2265 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Eureka! Odkryto arabskie lobby   Bard   2022-11-26
Stare irańskie hasło podbija świat   Taheri   2022-11-25
Nie, nierówności dochodów nie są najwyższe w historii. Są na historycznie niskim poziomie   Jacoby   2022-11-22
Porwanie studiów bliskowschodnich   i Alex Joffe   2022-11-20
Mistrzostwa świata w piłce nożnej i światowe rozgrywki   Collins   2022-11-19
Zabłąkane pociski: czego Ukraina (i Polska) mogą nauczyć się od Izraela   Frantzman   2022-11-18
Mroźna zima dla Europy: obwiniaj strategiczną ślepotę   Bekdil   2022-11-16
Thomas Friedman, zwolennik równego kopania wszystkiego, co izraelskie   Flatow   2022-11-14
Inwestowanie w naukę dla bezpieczeństwa żywnościowego w Afryce   Bafana   2022-11-14
Kapitalizm to dobra rzecz   Koraszewski   2022-11-12
Skuteczna walka ze skrajnym ubóstwem   Jacoby   2022-11-11
Zabijanie Lewiatana tysiącem ciosów   Taheri   2022-11-10
Krytyczna teoria rasy i antysemityzm   Levick   2022-11-10
Afrykańscy farmerzy zarobili około 282 miliony dolarów na GMO w 2020 roku – nowe badanie   Opoku   2022-11-09
Niebezpieczeństwo „śpiącej” umowy nuklearnej: silniejsza Rosja, Chiny, Korea Północna, Iran   Rafizadeh   2022-11-08
Refleksje o książce Roberta Spencera Who Lost Afghanistan?   Chesler   2022-11-08
Palestyńska walka o potrawy   Fitzgerald   2022-11-07
Arabowie o zachodniej hipokryzji w sprawie irańskich dronów     2022-11-07
Chaos tworzony przez moralistów na poziomie trzylatków   Tracinski   2022-11-04
Projektanci mody intelektualnej i ich klienci   Koraszewski   2022-11-02
Rewolucja w Iranie jest powstaniem, któremu przewodzą mniejszości etniczne   Mustafa   2022-11-01
Nadzieja w pesymizmie i rozsądku   Koraszewski   2022-10-31
Inna definicja antysemityzmu     2022-10-30
Czego Irańczycy chcą od Waszyngtonu   Taheri   2022-10-29
Zachód odwraca się plecami do prześladowanych chrześcijan, wita radykalnych muzułmanów   Ibrahim   2022-10-26
Opowieści byłego premiera kraju wielkości znaczka pocztowego   Koraszewski   2022-10-25
Odsłonić prawdziwe poglądy antysemitki   Kirchick   2022-10-22
Dzięki administracji Bidena Rosja i Iran są sobie bliższe niż kiedykolwiek   Rafizadeh   2022-10-21
Błąd „jeśli-to” powraca z pełną mocą z okazji umowy o granicy morskiej z Libanem     2022-10-14
Nowa bajka na zimę: “Europa jest ofiarą Amerykanów”   Godefridi   2022-10-12
Pan się myli, Panie Konstanty   Koraszewski   2022-10-12
Także dzisiaj niewolnictwo jest ogólnoświatową plagą   Jacoby   2022-10-11
FAIR – Fairness & Accuracy In Reporting – pokazuje skrajny brak szacunku wobec izraelskich Arabów     2022-10-09
Szef administracji Rady Praw Człowieka ONZ systematycznie naruszał zasady ONZ, ujawniają wycieki e-maili     2022-10-08
Czy Ilhan Omar lub Linda Sarsour dobrowolnie zdjęły hidżab w solidarności z irańskimi kobietami?   Chesler   2022-10-07
Rashida Tlaib, Jaskinia Lwa i wszechobecność nienawiści do Żydów ponad politycznymi podziałami (plus komiks)     2022-10-05
Dalekosiężne skutki śmierci Mahsy Amini   Mahmoud   2022-10-05
Jak USA roztrwoniły swoje strategiczne minerały   Bergman   2022-10-04
Główny nurt i władczyni pierścionka   Koraszewski   2022-10-03
Iran: dymiący wulkan   Taheri   2022-10-03
Iran kupił ponad milion hektarów ziemi w Wenezueli     2022-10-02
Wojownicy sprawiedliwości społecznej ignorują arabskich właścicieli niewolników   Bard   2022-10-01
Czy irański naród otrzyma wsparcie demokratycznego Zachodu?   Koraszewski   2022-09-30
Rosja i Iran: przyjaźń czy tylko partnerstwo?   Amos   2022-09-25
Niebezpieczne związki, czyli sojusze wiernych i niewiernych   Koraszewski   2022-09-24
Nierozwiązywalne konflikty na Bliskim Wschodzie   i Alberto M. Fernandez   2022-09-18
Trzecia droga skręca w prawo   Koraszewski   2022-09-17
Palestyńczycy i świat nie potrzebują jeszcze jednego, skorumpowanego, upadłego, terrorystycznego państwa arabskiego   Toameh   2022-09-17
Jak Zachód zbudował rosyjskiego wroga   Taheri   2022-09-16
Dlaczego ludzie nienawidzą?   Koraszewski   2022-09-15
Fundamentalna irracjonalność palestinizmu   Bellerose   2022-09-14
Administracja Bidena “zaniepokojona” izraelskimi rajdami na Zachodni Brzeg   Fitzgerald   2022-09-13
Departament Stanu traktuje śmierć Abu Akleh jako priorytet, ignorując śmierć Malki Roth   Meyers Epstein   2022-09-12
Kiedy niemieccy ekolodzy i rząd Putiuna mieli gorący romans   Godefridi   2022-09-12
Arabowie do Bidena: Nie podpisuj umowy z Iranem, doprowadzi to do wojny   Toameh   2022-09-10
Oni umarli wszyscy, my wszyscy żyjemy   Koraszewski   2022-09-09
Norwegia dostaje za swoje   Bawer   2022-09-08
Tragedia bez Żydów to żadna wiadomość   von Koningsveld   2022-09-06
A piecyk wciąż dymi   Koraszewski   2022-09-03
Co mają wspólnego Indianie Abenaki z Żydami oraz z firmą Ben &Jerry?   Amos   2022-09-02
Bejrut i Stalingrad Arabów   Fernandez   2022-08-30
Kto egzekwuje antysemickie prawa Autonomii Palestyńskiej dotyczące obrotu ziemią AP?   Hirsch   2022-08-29
Czego szef @UNRWA nie powiedział Radzie Bezpieczeństwa ONZ     2022-08-28
Burza w szklance wody, czy spór o fundamentalne zasady?   Koraszewski   2022-08-27
Kiedy krytyka George’a Sorosa jest antysemicka?     2022-08-25
Czy jest szansa na redukcję zatrudnienia w przemyśle wróżbiarskim?   Koraszewski   2022-08-24
Książka o niemieckich nazistach nad Nilem     2022-08-23
Podczas nadchodzącej sesji ONZ Palestyńczycy będą domagać się pełnego uznania „Państwa Palestyna”   Hirsch   2022-08-22
Tożsamość cała w skowronkach   Koraszewski   2022-08-20
Europejskie związki z NGO powiązanymi z palestyńskimi terrorem   i Liora Rosenblatt   2022-08-18
Jak “przebudzeni” wymazali w mediach klasę robotniczą i Żydów   Tobin   2022-08-17
Fałszywe oskarżenia i ideologiczne uprzedzenia   Steinberg   2022-08-17
Czym jest proporcjonalność w prawie międzynarodowym, gdy chodzi o Izrael?   Hirsch   2022-08-16
Palestyńczycy popełniają samobójstwa, podczas gdy ich przywódcy żyją w hotelach i willach   Toameh   2022-08-15
Dżihad i pokój, kiedy wyrosną gruszki na wierzbie   Blum   2022-08-13
O różnych formach oderwania od rzeczywistości   Koraszewski   2022-08-13
Biden i bardzo masochistyczny gwóźdź   Taheri   2022-08-12
Co zobaczył Seward w Jerozolimie   Jacoby   2022-08-09
Pandemia małpiego rozumu   Koraszewski   2022-08-08
Dlaczego zachodni dziennikarze omijają temat nepotyzmu i korupcji w Autonomii Palestyńskiej?   Fitzgerald   2022-08-07
Ekoekstremizm rzucił Sri Lankę na kolana   Ridley   2022-08-04
Zielone marzenia, inflacyjne realia   i Hügo Krüger   2022-08-03
Haniebna polityka Unii Europejskiej wobec mułłów w Iranie   Rafizadeh   2022-08-02
Judaizm zasługuje na taki sam szacunek jak islam   Tobin   2022-07-31
Administracja Bidena finansuje antyizraelskie programy szkolne i propagandę nienawiści   Tawil   2022-07-29
Dyskryminacja z miłości i dobrego serca   Koraszewski   2022-07-29
Odkryte taśmy z wyznaniami Eichmanna   Jacoby   2022-07-27
Wycieczka Bidena do szpitala we wschodniej Jerozolimie   Fitzgerald   2022-07-24
Palestyńczycy robią pranie mózgu światu: mały przykład, który demaskuje cały przemysł palestyńskich kłamstw     2022-07-23
Obecność mitu pod strzechą i blachodachówką   Koraszewski   2022-07-23
Administracja Bidena: najbardziej przyjazna dla irańskich mułłów?   Rafizadeh   2022-07-22
Wyzwolenie Arabów z rąk globalnej lewicy   Mansour   2022-07-21
Biznes zawodowych „obrońców praw człowieka”   Koraszewski   2022-07-20
NATO w Madrycie: To nie będzie ostatni szantaż Erdoğana   Bekdil   2022-07-20
Palestyńskie tortury: raport dla ONZ     2022-07-19
UNRWA nadal uczy nienawiści, ale administracji Bidena to nie przeszkadza   Fitzgerald   2022-07-17
Od dziesięcioleci istnieje „Plan Marshalla” dla Palestyńczyków. Nie zadziałał     2022-07-16
Covid, wojna i inne troski   Koraszewski   2022-07-15
Strach i odraza w Iranie   Fitzgerald   2022-07-14
Biblia dla pana proboszcza   Kruk   2022-07-13

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa

Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk