Prawda

Sobota, 24 lipca 2021 - 10:47

« Poprzedni Następny »


Turcja: Turcy czczą sympatyka nazizmu


Uzay Bulut 2021-01-16

16 grudnia władze miejskie Stambułu pod rządami głównej opozycyjnej partii Turcji, Republikańskiej Partii Ludowej (CHP), nazwały park w dzielnicy Stambułu, Maltepe, parkiem Hüseyina Nihala Atsıza, rasistowskiego antysemity i jednego z najbardziej znanych sympatyków niemieckiego nazizmu w Turcji. Na zdjęciu: plakat zachęcający do udziału w uroczystości przemianowania nazwy parku (Twitter).
16 grudnia władze miejskie Stambułu pod rządami głównej opozycyjnej partii Turcji, Republikańskiej Partii Ludowej (CHP), nazwały park w dzielnicy Stambułu, Maltepe, parkiem Hüseyina Nihala Atsıza, rasistowskiego antysemity i jednego z najbardziej znanych sympatyków niemieckiego nazizmu w Turcji. Na zdjęciu: plakat zachęcający do udziału w uroczystości przemianowania nazwy parku (Twitter).

16 grudnia władze miejskie Stambułu pod rządami głównej opozycyjnej partii Turcji, Republikańskiej Partii Ludowej (CHP), nazwały park w dzielnicy Stambułu, Maltepe, parkiem Hüseyina Nihala Atsıza, rasistowskiego antysemity i jednego z najbardziej znanych sympatyków niemieckiego nazizmu w Turcji. Prośbę o zmianę nazwy parku wnieśli członkowie innej opozycyjnej partii tureckiej, o nazwie „Dobra Partia” (Iyi). Atsız (1905-1975) był znany z “mierzenia czaszek”, żeby ustalić “stopień tureckości” ludzi.

W marcu członek Dobrej Partii zgłosił wniosek do rady miejskiej Stambułu, by park w dzielnicy Stambułu, Maltepe nazwać imieniem Atsıza. We wniosku napisał, że Atsız spędził większość życia w dzielnicy Köyiçi przylegającej do Maltepe. Wniosek przedstawiono radzie w listopadzie. Po uchwaleniu wniosku przez radę park oficjalnie otrzymał nazwę imienia Nihala Atsıza.


Według oficjalnej strony internetowej władz miejskich w Stambule, wniosek uchwalono jednogłośnie. Na wideo opublikowanym w mediach społecznościowych oddział Dobrej Partii w Maltepe dziękował burmistrzowi Stambułu, Ekremowi Imamoğlu, członkowi CHP, za jego poparcie.


Atsız nadal ma wielu wielbicieli w Turcji. 11 grudnia, na przykład, Meral Aksener, przewodnicząca Dobrej Partii, pisała na Twitterze:

"Upamiętniam z szacunkiem i wdzięcznością Hüseyina Nihala Atsıza, jednego z cennych przedstawicieli idei tureckiego nacjonalizmu i tłumacza naszych uczuć, w rocznicę jego śmierci”.

Jaki jest więc światopogląd i dziedzictwo Atsıza?


Atsız promował pan-turanizm, znany także jako turanizm, turkizm lub pan-turkizm, nacjonalistyczną, ekspansjonistyczną ideologię, która powstała w osmańskiej Turcji w okresie Młodych Turków (1908–18). Turanizm wierzy w supremację Turków i ma na celu zjednoczenie wszystkich „tureckich narodów” od Węgier do Pacyfiku pod jednym dachem. Osmański Komitet Jedności i Postępu (CUP), który zorganizował pierwszą fazę ludobójstwa chrześcijan w latach 1914-23 w osmańskiej Turcji, także był pan-turkijski-turanistyczny. Trwająca dzisiaj agresja Turcji wobec Armenii, Izraela, Cypru, Grecji i innych krajów w regionie, jest także motywowana turkizmem, wśród innych ekstremistycznych ideologii.  


W książce Turkey, the Jews, and the Holocaust, uczona Corry Guttstadt opisuje Atsıza jako “tureckiego apologetę niemieckiego nazizmu”:

"Nihal Atsiz był namiętnym sympatykiem nazizmu. Nazywał siebie ‘rasistą, pan-turkistą i turanistą’ i był jawnym antysemitą. Od 1934 roku Atsiz publikował turanistyczne pismo “Orhun”, w którym orędował za Wielkim Imperium Tureckim, rozciągającym się od Morza Śródziemnego do Pacyfiku. Jego turkizm opierał się na więzach krwi i rasy; propagował powrót do tureckich wierzeń przedislamskich”.

Profesor Jacob M. Landau pisze:

"Atsiz niezmiernie podziwiał teorie rasowe nazistowskich Niemiec, wielokrotnie je powtarzając we własnych pracach w latach 1930. i 1940. (z Turkami nazywanymi ‘rasą panów’). W artykułach twierdził raz za razem, że pan-turkizm może i powinien być osiągnięty przez wojnę. Przez lata strzygł włosy na podobieństwo Hitlera”. 

Teksty Atsıza doprowadziły do przemocy wobec żydowskich społeczności we wschodniej Tracji zaatakowanej w 1934 roku podczas antyżydowskich pogromów. Atsız był wówczas nauczycielem literatury w tym regionie. Guttstadt pisze:

"Tuż przed wydarzeniami 1934 roku, artykuły z groźbami wobec Żydów pojawiły się także w piśmie „Orhun” publikowanym przez Atsiza."

Po podróży do miasta Canakkale, na przykład, Atsız pisał:

"Żyd tutaj jest jak Żyd, którego widzimy wszędzie. Podstępny, bezczelny, złośliwy, tchórzliwy ale oportunistyczny Żyd; żydowska dzielnica jest centrum zgiełku, hałasu i brudu tak tutaj jak [w żydowskich dzielnicach] wszędzie indziej… Nie chcemy dłużej widzieć tej zdradzieckiej nacji, bękartów historii, jako obywateli wśród nas".

W innym artykule Atsız napisał:

"Kreatura zwana Żydem na świecie nie jest kochana przez nikogo poza Żydem i podłymi charakterami… Zwroty w naszym języku, takie jak ‘jak Żyd’, ‘nie zachowuj się jak Żyd’, ‘żydowski bazar’, ‘wyglądać jak synagoga’… pokazują wartość przypisywaną przez naszą rasę temu plugawemu narodowi. Tak jak glina nie stanie się żelazem, nawet po włożeniu do pieca, Żyd nie może być Turkiem, żeby nie wiadomo jak się starał. Tureckość jest przywilejem, nie jest dana każdemu, szczególnie takim jak Żydzi… Kiedy się rozgniewamy, nie eksterminujemy Żydów, jak to zrobili Niemcy, my pójdziemy dalej… „

Pod wpływem artykułów Atsıza i innych antysemickich autorów Turcy zaatakowali Żydów we wschodniej Tracji w pogromach, które trwały od 21 czerwca do 4 lipca 1934 roku. Rozpoczęły się od bojkotu żydowskich przedsiębiorstw, po czym nastąpiły fizyczne napaści na żydowskie budynki, które najpierw obrabowano, a potem podpalono. Żydowskich mężczyzn bito, a kilka żydowskich kobiet zgwałcono. Przerażeni Żydzi uciekli z tego regionu. Według historyka Rifata Baliego, wielu zwolenników Atsıza bezpośrednio uczestniczyło w tych rozruchach.


Atsız bardzo przyczynił się do zatrucia tureckich umysłów nienawiścią do Żydów. Według książki dra Fatiha YaşlıegoNasza nienawiść i nasza religia: studium tureckiego faszyzmu, Atsız napisał:

"Czy dziecko tureckiego narodu, który rąbał szablami i od stuleci spędzał swoje życie na polu bitwy, i dziecko narodu żydowskiego, który od stuleci żyje w nieuczciwości i oszustwie, mogą być równe? Nawet jeśli wezmą tureckie dziecko i żydowskie dziecko urodzone tego samego dnia do tych samych instytucji edukacyjnych i nauczą ich tylko języka esperanto, i dadzą im to samo wykształcenie w tych samych warunkach,  dziecko tureckie z pewnością będzie znowu odważne, a Żyd znowu będzie tchórzem”.

Atsız często wypowiadał się dehumanizująco także o innych nie-Turkach. Na przykład, mówiąc o Grekach i ignorując tureckie ludobójstwo popełnione na Ormianach, Asyryjczykach i Grekach, napisał:

"Czy Greków można uważać za istoty ludzkie?... Grek znaczy skorpion. Tak samo jak skorpion użądlił żółwia, który pomógł mu przeprawić się przez rzekę, by wyświadczyć mu przysługę, a potem powiedział: ‘Co mogę zrobić? [Zdrada] jest moim obyczajem’, Grecy są także ukształtowani przez obyczaj wrogości wobec Turków”.  

Atsız żywił nienawiść do niemal wszystkich nie-tureckich narodów. W testamencie, zaadresowanym do swojego wówczas półtorarocznego syna, Yagmura, Atsız napisał, między innymi:

"Żydzi są najgorszymi wrogami wszystkich narodów. Rosjanie, Chińczycy, Persowie, Grecy są naszymi historycznymi wrogami.


Bułgarzy, Niemcy, Włosi, Brytyjczycy, Francuzi, Arabowie, Serbowie, Chorwaci, Hiszpanie, Portugalczycy i Rumuni są naszymi nowymi wrogami.


Japończycy, Afgańczycy i Amerykanie są naszymi przyszłymi wrogami.


Ormianie, Kurdowie, Czerkiesi, Abchazowie, Bośniacy, Albańczycy, Pomacy, Lazowie, Lezgini, Gruzini i Czeczeni są naszymi wrogami wewnątrz[Turcji].


Trzeba być dobrze przygotowanym, by walczyć z tak wieloma wrogami”.

Jego syn, Yagmur, wyrósł jednak na człowieka krytycznego wobec poglądów ojca. W książce opublikowanej w 2005 roku, opisał jak jego ojciec mierzył czaszki w próbie ustalenia „poziomu tureckości” ludzi.  

"Nihal Atsız był obsesyjnie [zainteresowany] czaszkami. Mierzył czaszki ludzi, których w ogóle nie znał – poza czaszkami swojego bezpośredniego otoczenia i sąsiadów. Następnie starannie przeliczał [wymiary] czaszek i informował ich, czy są Turkami, czy nie. Na przykład, mówił im, że byli Turkami w 37 procentach, w dziewięciu [pomiarach] na dziesięć, lub w 69,4 procentach. Dla tych o niskim poziomie tureckości zawsze miał na ustach słowa ‘pocieszenia’. Mówił, na przykład: ‘Ale możesz częściowo wyeliminować swoje wrodzone niedostatki przez nadzwyczajne wysiłki jako wolontariusz i przez czujną świadomość narodową’.  


Oczywiście ci, którzy mieli niski poziom tureckości, według pomiarów czaszki, wychodzili z [naszego] domu niezmiernie przygnębieni”.

Yagmur Atsız dodał, że “narzędziem”, które jego ojciec używał do pomiarów czaszek był rodzaj suwmiarki długości około 45 centymetrów, która zawsze leżała na jego biurku. Yagmur Atsız napisał, że jego ojciec prowadził te pomiary czaszek przez dziesięciolecia.  


Atsız także przez dziesięciolecia wpływał na tureckie życie polityczne. Guttstadt pisze:

"Antysemici i faszyści, inspirowani niemieckim przykładem, byli stałym elementem w systemie politycznym Turcji w okresie po II wojnie światowej. W 1962 roku Nihal Atsız, wraz z podobnie myślącymi ludźmi, założył Türkçülük Derneği [Towarzystwo Turkizmu], poprzednika faszystowskiej Partii Ruchu Narodowego (Milliyetçi Hareket Partisi, MHP), która była odpowiedzialna za niezliczone morderstwa lewicowych studentów, związkowców i intelektualistów w latach siedemdziesiątych.  Przywódcą tego ruchu był towarzysz broni Atsıza, Alparslan Türkeş".

MHP obejmuje również skrajnie prawicowy, rasistowski ruch Szarych Wilków (Bozkurtlar), który niedawno został zakazany we Francji po tym, jak pomnik ofiar ormiańskiego ludobójstwa z lat 1914-23 został oszpecony przez graffiti. Oficjalnie znany jako Idealistyczne Serca (Ülkü Ocakları) ten ruch dokonał wielu aktów przemocy wobec cywilów, jak również polityków i postaci religijnych. Obejmuje to masakrę alewitów w mieście Maras w południowowschodniej Turcji w 1978 roku oraz próbę zabicia papieża Jana Pawła II w 1981 roku.


Rasistowski światopogląd Atsıza doprowadził do śmierci i zniszczenia tak wielu. Niemniej, co najmniej trzy inne parki w Ankarze i Antalyi oraz ulica w mieście Amasya zostały nazwane jego imieniem.


Co więc jest w myśli i działaniach Atsıza, co tak wielu ludzi w tureckiej opozycji – włącznie z burmistrzem Stambułu – uważa za warte propagowania? Czy jest to “mierzenie czaszek”, nazizm, rasizm, turecka supremacja i nienawiść, z którymi zgadza się także turecka opozycja?


Dzisiaj, u podstaw trwającej agresywnej polityki Turcji i antyormiańskiej, antygreckiej, antycypryjskiej, antyżydowskiej, antykurdyjskiej, antyzachodniej i antyizraelskiej działalności leżą rasistowskie poglądy Atsıza i jemu podobnych. Miliony Turków przez dziesięciolecia zatruwano nazistowskimi poglądami Atsıza.


Widocznie opinie wielu członków tureckiej opozycji nie różnią się tak bardzo od popierającej przemoc, suprematycznej mentalności tureckiego prezydenta, Recepa Tayyip Erdogana. Dopóki przywódcy i politycy tureckiej opozycji nie przedstawią uczciwie i nie skrytykują historii zbrodni, rzezi i systematycznego rasizmu Turcji, dopóty prawdziwa demokracja w tym kraju pozostanie tylko marzeniem.


Turkey: Turks Celebrate Nazi Ssympathizer

  Gatestone Institute, 31 grudnia 2020

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska



Uzay Bulut

Publicystka turecka z Ankary, która obecnie przebywa w USA. Pisze o sobie, że urodziła się jako muzułmanka.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj






Brunatna fala

Znalezionych 921 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Szwecja: Imam potępia szwedzką flagę, wzywa muzułmanów do “miażdżenia i rozbijania głów Żydów”   Spencer   2021-07-24
Biden i mułłowie: "Karmienie krokodyla"   Rafizadeh   2021-07-24
Specjalny Sprawozdawca Rady Praw Człowieka ONZ ogłasza, że izraelskie osiedla są „zbrodnią wojenną”. Dlaczego jest w błędzie?   Fitzgerald   2021-07-21
Jak palestyńscy przywódcy oszukują Amerykanów   Tawil   2021-07-20
Morale i kwestia wyjścia Ameryki z Afganistanu   Koraszewski   2021-07-19
Opieka medyczna Izraela nad przywódcami Hamasu i AP, a podwójne standardy CUNY   Fitzgerald   2021-07-19
Denazyfikacja Bliskiego Wschodu wymaga ponownej denzyfikacji Niemiec   Pickles   2021-07-18
Amnezja wysepkowa jest super   Honig   2021-07-16
Dyktator Białorusi: „Świat płaszczy się przed Żydami”   Fitzgerald   2021-07-16
Jak izraelożercy stali się wpływowi   Rosenthal   2021-07-13
Pod uwagę amerykańskim uczelniom, których partnerem jest Uniwersytet Al Kuds   Flatow   2021-07-11
Dzieci Palestyny poświęcą swoją krew i swoje ciała     2021-07-10
Czy Palestyńczycy potępią mufiego Hussainiego i Hitlera?   Abdul-Hussain   2021-07-09
Administracja Bidena: nagradzanie morderczego reżimu Iranu?   Rafizadeh   2021-07-07
Uwagi na marginesie 50. rocznicy ukończenia studiów   Landes   2021-07-07
Dlaczego życie czarnych chrześcijan zupełnie się nie liczy?   Ibrahim   2021-07-06
Czy IDF jest bezradna?   Bard   2021-07-05
Prawo powrotu w stare koleiny   Koraszewski   2021-07-04
Letnie obozy palestyńskiego dżihadu   Toameh   2021-07-02
Najbardziej niebezpieczni terroryści świata   Patrikarakos   2021-06-30
Artykuł Human Rights Watch o antysemityzmie ZACHĘCA do lewicowego antysemityzmu     2021-06-29
Krótka historia długiej nienawiści   Rosenthal   2021-06-28
Stany Zjednoczone wspierają palestyńskie naruszenia praw człowieka.   Toameh   2021-06-26
Palestyńska kultura przemocy   Bard   2021-06-25
Ewolucja, dzieci i mordercy   Koraszewski   2021-06-23
Zatruty owoc ustępstw wobec irańskich mułłów   Toameh   2021-06-22
Na nieludzkiej ziemi   Koraszewski   2021-06-21
Przez całą historię Żydzi musieli z czegoś rezygnować, by uzyskać akceptację – tym razem jest to Izrael   Amos   2021-06-20
Wiadomości z Iranu, zarówno te głupie, jak i te złowrogie   Fitzgerald   2021-06-19
Gaza, Sky News i marsz islamistów na Londyn   Collier   2021-06-19
Dziennikarstwo z własnym samobójczym celem   Landes   2021-06-18
Tylko Palestyńczycy mogą być ofiarami   Abdul-Hussain   2021-06-17
Z Bagdadu do Gazy: dzisiejszy konflikt jest zakorzeniony w ideologii ery nazistowskiej   Julius   2021-06-16
“TIMES” propaguje demonizację Izraela przez BLMAdam Levick   Levick   2021-06-15
Multikulturowi wielbiciele Hitlera   Greenfield   2021-06-14
Jak międzynarodowa społeczność starała się stworzyć niekończącą się wojnę izraelsko-palestyńską   Frantzman   2021-06-13
Administracja Bidena nagradza terrorystów: Abbasa i Hamas   Tawil   2021-06-11
Budząca mdłości zachodnia “postprawda” na temat wojny Gazy z Izraelem   Bekdil   2021-06-10
Policzmy dokładnie ofiary w Gazie   Rosenthal   2021-06-09
Umyj, wypłucz, powtórz wojnę   Collins   2021-06-08
Świat akademicki dla Hamasu   Pessin   2021-06-06
Wciskacze fake newsów o Palestyńczykach ignorują ludobójstwo chrześcijan. Ideologicznie napędzana hipokryzja   Ibrahim   2021-06-05
Kostiumowy dramat i kompromitacja   Rosenthal   2021-06-05
Bliski Wschód Hady’ego Amra   Glick   2021-06-04
Tureccy Żydzi - uboczne ofiary tureckiej nienawiści do Izraela   Bekdil   2021-06-04
Terapeutka o trwającym statusie ofiary palestyńskich Arabów   Oz   2021-06-01
Prawda o tym “arabskim chłopcu podpalonym przez Izraelczyków”   Fitzgerald   2021-06-01
Hasło: “Izrael ma prawo się bronić” pokazuje bezmiar moralnego zagubienia   Pandavar   2021-05-31
Jeśli USA chcą być humanitarne, nie “odbudują” Gazy   Tobin   2021-05-31
Szejk Dżarrah i niesymetryczne roszczenia   Julius   2021-05-30
Przywódca Hamasu w Gazie: To była tylko próba, nic poza małym ćwiczeniem przed tym, co się zdarzy     2021-05-29
Zachodni obrońcy Gazy mają oczy, ale nie widzą   Steinberg   2021-05-28
Fałszywi bojownicy o pokój i prawdziwi terroryści tworzą niemal doskonały front nienawiści do Żydów     2021-05-27
Palestyńskie głosy, których Blinken nie usłyszy   Toameh   2021-05-26
Nieodnotowane: IDF ceni życie, celem Hamasu jest maksymalizacja ofiar   Koningsveld   2021-05-25
Nowe furie najstarszej nienawiści   Savodnik   2021-05-24
Trąby i silniki czołgów: punkt zwrotny w Gazie?   Kemp   2021-05-22
Mam dość   Ezra   2021-05-21
Po drugiej stronie lustra   Koraszewski   2021-05-19
Zastępcza wojna Iranu przeciwko Izraelowi   Toameh   2021-05-18
Iran ujawnia swoją strategię doradzając Hamasowi w wojnie przeciwko Izraelowi   Frantzman   2021-05-17
Dejudaizacja Jerozolimy w 1948 roku   Carlson   2021-05-17
Kiedy rakiety Hamasu uderzają w izraelskie domy, zapomnij o niuansach   Tobin   2021-05-16
Naszym prawdziwym celem jest zniszczenie Izraela   Tawil   2021-05-15
Dzisiejsze oszczerstwo o rytuale krwi   Rosenthal   2021-05-14
Stara sztuczka Mahmouda Abbasa: antysemickie podżeganie   Blum   2021-05-13
Irańska pułapka   i Sarah N. Stern   2021-05-12
Słoń nienawiści do Żydów w salonie   Glick   2021-05-08
Dlaczego Abbas nie chce wyborów   Tawil   2021-05-07
Nasi wrogowie podłożyli kognitywną bombę   Rosenthal   2021-05-06
Były dyrektor CIA zaleca Żydom więcej empatii   Frantzman   2021-05-03
Czy naprawdę rozpoczęła się era amerykańskiej klęski?     2021-05-01
Human Rights Watch nienawidzi Izraela   Abdul-Hussain   2021-05-01
Czy Ameryka nadal stoi za Izraelem? Zapytajcie jego wrogów   Rosenthal   2021-04-26
Idea tak głupia, że tylko publicysta „Guardiana” może w nią wierzyć   Levick   2021-04-25
Administracja Bidena oszukuje Żydów     2021-04-21
Palestyńskie wybory: czego administracja Bidena nie chce wiedzieć   Toameh   2021-04-20
Kłamstwa, bezczelne kłamstwa i statystyka „Guardiana”   Levick   2021-04-19
Uprowadzenie terminologii Holocaustu do utrwalania fałszu i demonizowania Izraela   Hirsch   2021-04-17
Niewidzialna wojna Unii Europejskiej z Izraelem   Rosenthal   2021-04-06
Obcinanie głów dzieciom w Mozambiku   Bergman   2021-04-03
“Wojna jest podstępem, czyli pytanie, którą Kartę OWP czytasz?   Fitzgerald   2021-03-30
Autonomia Palestyńska daje mordercom rodziny Fogel 50 procent podwyżki   Fitzgerald   2021-03-25
W poszukiwaniu nowych sposobów finansowania terrorystycznego reżimu   Flatow   2021-03-22
Ludzie ludziom szykują ten los   Koraszewski   2021-03-21
Kiedy skrajna lewica walczy z antysemityzmem…     2021-03-19
Teheran nie daje mi spokoju   Chesler   2021-03-16
Kaszmir – sojusz militarny Azerbejdżanu, Turcji i Pakistanu   Ahmad   2021-03-09
“New York Times” wybiela Turcję   Frantzman   2021-03-09
Palestyńscy terroryści do Bidena: nie wierz palestyńskiemu kierownictwu   Tawil   2021-03-08
Świat krytykuje Izrael za brak szczepień Palestyńczyków, chociaż dostarczają szczepionki mimo, że nie są do tego zobowiązani   Coyne   2021-03-03
Iran: dążenie mułłów do zdobycia broni jądrowej   Rafizadeh   2021-03-01
Pokolenie oszukanych, którzy popierają BDS   Kemp   2021-02-27
Czy Joe zapomniał Józefa?   Rosenthal   2021-02-18
Gwałcone i mordowane: chrześcijańskie dziewczęta w Pakistanie   Ibrahim   2021-02-16
Rola Iranu w Jemenie: chwiejność USA i UE   Rafizadeh   2021-02-11
Ludobójczy antyizraelizm: tykająca bomba zegarowaJak i dlaczego Zachód zasnął, kiedy islamizm rozprzestrzenił się 20 lat temu   i Richard Landes   2021-02-09
Amerykański pisarz ogląda Europę   Koraszewski   2021-02-04
Nie, to nie jest paranoja   Rosenthal   2021-02-04
“Szczepionkowy Apartheid” – jawne oszczerstwo, ale zbyt dobre, by mu się oprzeć   Pickles   2021-01-31

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Bohaterzy chińskiego narodu



Naukowcy Unii Europejskiej



Teoria Rasy



Przekupieni



Heretycki impuls



Nie klanial



Cervantes



Wojaki Chrystusa



 Palestyńskie weto



Wzmacnianie układu odpornościowego



Wykluczenie Tajwanu z WHO



Drzazgę źle się czyta



Sześć lat



Pochodzenie



Papież Franciszek



Schadenfreude



Pseudonaukowa histeria...


Panstwo etc



Biły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,



Radykalne poglądy polityczne


Einstein



Socjologia



Allah stworzyl



Uprzednie doświadczenie



Żydowski exodus



PRL Chrystusem narodów



Odrastające głowy hydry nazizmu



Homeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDF



Prawo powrotu


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk