Prawda

Środa, 4 sierpnia 2021 - 15:42

« Poprzedni Następny »


Szczepienia i odwieczna plaga


Liat Collins 2021-01-12

Kobieta czeka na szczepienie przeciwko koronawirusowi w Umm el-Fahm w niedzielę 3 stycznia.(zdjęcie: AMMAR AWAD/REUTERS)

Kobieta czeka na szczepienie przeciwko koronawirusowi w Umm el-Fahm w niedzielę 3 stycznia.

(zdjęcie: AMMAR AWAD/REUTERS)Wygląda na to, że w konsekwencji izraelskiego programu  szczepień przeciwko koronawirusowi cierpię na dziwny efekt uboczny: nagłe wspomnienia typu flashback.

 

Kiedy kraj rozpoczął imponujący plan masowych szczepień i w ciągu trzech tygodni podał 1,5 milionowi obywateli pierwszą dawkę, Izrael stał się przedmiotem zazdrości wielu innych państw. Globalne media podchwyciły tę wiadomość i Izrael z Narodu Start-upów zmienił przydomek na Naród Szczepień.


Wraz z uwagą mediów przyszła zawiść, a potem najbardziej bolesne szpile. Pochwałę dla zorganizowania przez Izrael kampanii masowych szczepień w wielu mediach głównego nurtu zatruto potępieniem za nieszczepienie Palestyńczyków. Jak napisała dziennikarka “Jerusalem Post”, Lahav Harkov, nagłówek NPR brzmiał: As Israel leads in COVID-19 vaccines per capita, Palestinians still await shots [Kiedy Izrael prowadzi w szczepieniach per capita, Palestyńczycy nadal czekają na zastrzyki], zaś wiadomość z Associated Press, którą powtórzyło wiele mediów, głosiła: Palestinians left waiting as Israel is set to deploy COVID-19 vaccine [Palestyńczycy pozostawieni w oczekiwaniu, kiedy Izrael rozdziela szczepionkę COVID-19]. Grupa monitorująca media, Honest Reporting Canada, informuje o wielu doniesieniach CBS w tym samym stylu. Camera UK, grupa obserwująca media w Wielkiej Brytanii, zażądała zarówno od “Timesa”, jak “Telegraphu”, by skorygowały doniesienia, które w podobny sposób sugerowały, że Izrael wymiguje się od odpowiedzialności za zaszczepienie Palestyńczyków na terenach Autonomii Palestyńskiej

 

Po raz pierwszy dowiedziałam się o tych idiotycznych zarzutach z doniesienia w brytyjskim “Observerwerze”, siostrzanej publikacji “Guardiana”. Tytuł był równie subtelny jak cios pięścią w moje obolałe po szczepieniu ramię: Palestinians excluded from Israeli Covid vaccine rollout as jabs go to settlers [Palestyńczycy wykluczeni z programu szczepień, kiedy zastrzyki idą do osadników].

 

Przypuszczam, że można to nazwać postępem. W oszczerstwach z przeszłości Żydów zazwyczaj oskarżano o szerzenie chorób, a nie o odmawianie leczenia.

 

I to wszystko zaczęło wywoływać natrętne wspomnienia: przypomniałam sobie, że kiedy izraelskie zespoły medyczne popędziły na pomoc ofiarom trzęsienia ziemi na Haiti w 2010 roku, państwo żydowskie oskarżono o chęć zdobywania narządów do przeszczepów. Bardziej łaskawą wersją było twierdzenie, że Izrael pomaga mieszkańcom Haiti jedynie po to, by odwrócić uwagę od stosunków ze swoim palestyńskimi sąsiadami.

 

W pewnych kręgach nie wolno chwalić Izraela bez tego, żeby go przy okazji potępić. Artykuł “Guardiana” z zeszłego tygodnia napisał stacjonujący w Jerozolimie Oliver Holmes i Hazem Balousza z Gazy. To podwójne autorstwo samo w sobie pokazuje na podwójne standardy. Choć Izrael bardzo chciałby zaszczepić swoich obywateli w Gazie, ich populacja składa się z dwóch osób przetrzymywanych w niewoli bez dostępu nawet Czerwonego Krzyża (oraz zwłok dwóch żołnierzy porwanych podczas zawieszenia broni w Operacji Obronny Brzeg w 2014 roku). Flashback nr 2: podczas ataków rakietowych owego lata, które zmusiły Izraelczyków do trzymania się w pobliżu schronów, wysoka komisarz ONZ ds. praw człowieka sugerowała, że Izrael powinien podzielić się swoim systemem obronnym „Żelazna Kopuła” z Palestyńczykami w Gazie, którzy do nas strzelają.  

 

Grupy praw człowieka, obawiając się stracenia okazji do kolejnej napaści na Izrael, oskarżają Izrael “o unikanie odpowiedzialności za miliony ludzi na okupowanych terytoriach, którzy mogą czekać miesiącami na szczepionkę” – donosi “Guardian”.

 

Jak napisał Jeremy Sharon w “Jerusalem Post” – organizacja Rabini na Rzecz Praw Człowieka wystosowała 24 grudnia petycję z wezwaniem Izraela do rozdzielania szczepionki przeciwko COVID-19 “równolegle – z równą wagą i pośpiechem – na Zachodnim Brzegu i w Gazie”. Petycję podpisało około 200 rabinów.  

 

Głównym problemem jest tu stałe połącznie oburzenia z nieświętym łączeniem Izraela i Palestyńczyków jako jakiejś jedności, na wieki związanej w imię zachowania równowagi.  

 

 

Tu jest jednak pewien szkopuł. Jest prawdą, że Izrael nie szczepi Palestyńczyków, którzy mieszkają na terenach Autonomii Palestyńskiej – uznanej przez 139 członków ONZ za państwo Palestyna. Jest tak, ponieważ nie są oni izraelskimi obywatelami i nie płacą składek członkowskich w izraelskich kasach chorych. Objęci są jurysdykcją palestyńskich władz opieki zdrowotnej. Nawet “Guardian” pisze w drugiej połowie artykułu, że AP “nie poprosiła oficjalnie Izraela o pomoc”. Wydaje się jednak, że Izrael dostarcza im ograniczonej ilości szczepionek.

 

Żądanie, by Izrael szczepił Palestyńczyków żyjących pod rządami AP lub Hamasu ma tyle samo sensu, co oczekiwanie, że Indie będą masowo szczepić Pakistańczyków lub Amerykanie  będą szczepić mieszkańców Meksyku, a może i w dodatku Kubańczyków.  

 

Nie jest jasne, która grupa izraelskich podatników miałaby zrezygnować z możliwości zaszczepienia przeciwko śmiertelnej chorobie na rzecz palestyńskich nie-obywateli: nauczyciele? Policjanci? Kierowcy autobusów? Sprzedawcy w supermarketach?

 

Jest zabawne, że Palestyńczycy i ich klakierzy mogą popierać ruch Bojkot, Dywestycje i Sankcje do momentu, kiedy chcą izraelskiej pomocy. Dalsze flashback: polityk OWP, Saeb Erekat, kiedy zachorował na COVID-19 pospieszył do Jerozolimy, żeby leczyli go izraelscy lekarze, a członkowie rodziny byłego hamasowskiego premiera, Ismaila Haniji, byli leczeni w najnowocześniejszym ośrodku medycznym Tel Awiwu przed i po wojnie z Gazą w 2014 roku i kampanią terroryzmu.

 

Niedawne Porozumienia Abrahamowe między Izraelem a Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi i Bahrajnem oraz umowy o normalizacji stosunków z Marokiem i Sudanem pokazują, że istnieje lepsza droga. Uleganie narracji, że Bliski Wschód musi obracać się wokół potrzeb Palestyńczyków, nie jest właściwą drogą. Kolejny flashback: w czerwcu, na trzy miesiące przed podpisaniem Porozumień Abrahamowych, prezydent AP, Mahmoud Abbas, odmówił przyjęcia ładunku leków i sprzętu medycznego do pomocy w kryzysie koronawirusa, ponieważ przetransportowały go linie lotnicze Etihad Zjednoczonych Emiratów Arabskich przez izraelskie lotnisko Ben-Guriona. Antynormalizacyjna polityka palestyńska potrafi być mordercza.  

 

Obraz rasistowskiego rządu izraelskiego, umyślnie odmawiającego szczepienia muzułmanów, był tak daleki od prawdy, że istniał tylko w paralelnym wszechświecie – lub co najmniej cyberprzestrzeni i Twitteroprzestrzeni.

 

Premier Benjamin Netanjahu, jako część wielostronnej kampanii zachęcania do szczepień (i może promowania swojego wizerunku jako światowego przywódcy przed czwartymi wyborami w ciągu dwóch lat), ruszył w drogę i odwiedził dwa arabskie miasta: Tira i Umm el-Fahm.

 

“Sprowadziliśmy miliony szczepionek, więcej niż jakikolwiek inny kraj na świecie w stosunku do wielkości populacji, i sprowadziliśmy je dla każdego: dla Żydów i Arabów, dla ludzi religijnych i świeckich. Wszyscy mogą – i powinni – zostać zaszczepieni” – oświadczył Netanjahu.

 

W Umm el-Fahm, Netanjahu osobiście gratulował milionowemu obywatelowi, który otrzymał szczepionkę.

 

Dwa dni później okazało się, że 66-letni Mohammed Dżabarin, który dumnie pozował do  zdjęcia z premierem, raczej nie był modelowym obywatelem. Radio KAN początkowo błędnie informowało, że Dżabarin odsiedział 20 lat w więzieniu za zabójstwo. Premier musiał poczuć ulgę, kiedy później raczono wyjaśnić, że Dżabarin miał mniejszy wyrok i „tylko” za  rabunek z bronią w ręku i inne przestępstwa.

 

Minister zdrowia, Juli Edelstein, reagując na pierwsze doniesienia, powiedział: “To jest najlepszy dowód, że niczego nie udajemy… Wszyscy są szczepieni. Dobrzy i źli, ten, który był więźniem i ten, który nie był więźniem. Najlepszy obywatel kraju i taki, którego przyjacielem nie chcielibyście być”.

 

Nawiasem mówiąc, palestyńscy więźniowie w izraelskich więzieniach mają być szczepieni równocześnie z izraelskimi i zagranicznymi więźniami bez względu na wyznanie.

 

W Jerozolimie, gdzie wielu arabskich mieszkańców należy do izraelskich kas chorych, nawet jeśli nie mają obywatelstwa, program szczepień idzie pełną parą.

 

Oskarżanie Izraela o apartheid w programie szczepień jest czymś więcej niż brudną zagrywką, jest częścią kampanii delegitymizacji, która jest najdalsza od promowania pokoju, ale doskonale wzmacnia konflikt.

 

Kiedy Simon Wiesenthal Center w zeszłym miesiącu opublikował listę 10 najgorszych antysemickich incydentów w 2020 roku, wymienił wykorzystywanie do antysemickiego podżegania pandemii COVID-19 i powiedział, że już w lutym 2020 roku „skrajnie prawicowi ekstremiści na platformach mediów społecznościowych obwiniali za wirusa Żydów i Azjatów-Amerykanów”.

 

Przez cały rok globalnie narastały antysemickie incydenty. Nie jest to jednak wynik czegokolwiek nowego. Flashback zbiorowej pamięci: jak pisze Simon Wiesenthal Center, “Antysemici winili Żydów za średniowieczną Czarną Śmierć i za hiszpańska grypę z I wojny światowej”.

 

Niestety, nie ma szczepionki przeciwko nienawiści i głupocie.

 

My Word: The vaccination and an old plague

Jerusalem Post, 8 stycznia 2021

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

 

 

 Liat Collins

Urodzona w Wielkiej Brytanii, osiadła w Izraelu w 1979 roku i hebrajskiego uczyła się już w mundurze IDF, studiowała sinologię i stosunki międzynarodowe. Pracuje w redakcji “Jerusalem Post” od 1988 roku. Obecnie kieruje The International Jerusalem Post.

 


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 928 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Kiedy nie ma udziału Izraela znika zainteresowanie losem Palestyńczyków     2021-08-04
Hamas chełpi się mordowaniem żydowskich dzieci 20 lat temu w pizzerii Sbarro     2021-08-03
Marksistowskie poparcie dla palestyńskiego terroryzmu prowadzi do nienawiści do Żydów na całym Zachodzie   Milliere   2021-08-01
Świat reaguje na Izrael z arogancją i hipokryzją   Darshan-Leitner   2021-07-31
ONZ ustanawia stałą izraelożerczą komisję dochodzeniową pod przewodnictwem znanej z nienawiści do Izraela apologetki antysemityzmu Navi Pillay     2021-07-30
W Iranie Najwyższy Przywódca jest zaniepokojony   Fitzgerald   2021-07-28
Dziennikarka BBC wyrzucona za tweet “Hitler miał rację”   Fitzgerald   2021-07-25
Szwecja: Imam potępia szwedzką flagę, wzywa muzułmanów do “miażdżenia i rozbijania głów Żydów”   Spencer   2021-07-24
Biden i mułłowie: "Karmienie krokodyla"   Rafizadeh   2021-07-24
Specjalny Sprawozdawca Rady Praw Człowieka ONZ ogłasza, że izraelskie osiedla są „zbrodnią wojenną”. Dlaczego jest w błędzie?   Fitzgerald   2021-07-21
Jak palestyńscy przywódcy oszukują Amerykanów   Tawil   2021-07-20
Morale i kwestia wyjścia Ameryki z Afganistanu   Koraszewski   2021-07-19
Opieka medyczna Izraela nad przywódcami Hamasu i AP, a podwójne standardy CUNY   Fitzgerald   2021-07-19
Denazyfikacja Bliskiego Wschodu wymaga ponownej denzyfikacji Niemiec   Pickles   2021-07-18
Amnezja wysepkowa jest super   Honig   2021-07-16
Dyktator Białorusi: „Świat płaszczy się przed Żydami”   Fitzgerald   2021-07-16
Jak izraelożercy stali się wpływowi   Rosenthal   2021-07-13
Pod uwagę amerykańskim uczelniom, których partnerem jest Uniwersytet Al Kuds   Flatow   2021-07-11
Dzieci Palestyny poświęcą swoją krew i swoje ciała     2021-07-10
Czy Palestyńczycy potępią mufiego Hussainiego i Hitlera?   Abdul-Hussain   2021-07-09
Administracja Bidena: nagradzanie morderczego reżimu Iranu?   Rafizadeh   2021-07-07
Uwagi na marginesie 50. rocznicy ukończenia studiów   Landes   2021-07-07
Dlaczego życie czarnych chrześcijan zupełnie się nie liczy?   Ibrahim   2021-07-06
Czy IDF jest bezradna?   Bard   2021-07-05
Prawo powrotu w stare koleiny   Koraszewski   2021-07-04
Letnie obozy palestyńskiego dżihadu   Toameh   2021-07-02
Najbardziej niebezpieczni terroryści świata   Patrikarakos   2021-06-30
Artykuł Human Rights Watch o antysemityzmie ZACHĘCA do lewicowego antysemityzmu     2021-06-29
Krótka historia długiej nienawiści   Rosenthal   2021-06-28
Stany Zjednoczone wspierają palestyńskie naruszenia praw człowieka.   Toameh   2021-06-26
Palestyńska kultura przemocy   Bard   2021-06-25
Ewolucja, dzieci i mordercy   Koraszewski   2021-06-23
Zatruty owoc ustępstw wobec irańskich mułłów   Toameh   2021-06-22
Na nieludzkiej ziemi   Koraszewski   2021-06-21
Przez całą historię Żydzi musieli z czegoś rezygnować, by uzyskać akceptację – tym razem jest to Izrael   Amos   2021-06-20
Wiadomości z Iranu, zarówno te głupie, jak i te złowrogie   Fitzgerald   2021-06-19
Gaza, Sky News i marsz islamistów na Londyn   Collier   2021-06-19
Dziennikarstwo z własnym samobójczym celem   Landes   2021-06-18
Tylko Palestyńczycy mogą być ofiarami   Abdul-Hussain   2021-06-17
Z Bagdadu do Gazy: dzisiejszy konflikt jest zakorzeniony w ideologii ery nazistowskiej   Julius   2021-06-16
“TIMES” propaguje demonizację Izraela przez BLMAdam Levick   Levick   2021-06-15
Multikulturowi wielbiciele Hitlera   Greenfield   2021-06-14
Jak międzynarodowa społeczność starała się stworzyć niekończącą się wojnę izraelsko-palestyńską   Frantzman   2021-06-13
Administracja Bidena nagradza terrorystów: Abbasa i Hamas   Tawil   2021-06-11
Budząca mdłości zachodnia “postprawda” na temat wojny Gazy z Izraelem   Bekdil   2021-06-10
Policzmy dokładnie ofiary w Gazie   Rosenthal   2021-06-09
Umyj, wypłucz, powtórz wojnę   Collins   2021-06-08
Świat akademicki dla Hamasu   Pessin   2021-06-06
Wciskacze fake newsów o Palestyńczykach ignorują ludobójstwo chrześcijan. Ideologicznie napędzana hipokryzja   Ibrahim   2021-06-05
Kostiumowy dramat i kompromitacja   Rosenthal   2021-06-05
Bliski Wschód Hady’ego Amra   Glick   2021-06-04
Tureccy Żydzi - uboczne ofiary tureckiej nienawiści do Izraela   Bekdil   2021-06-04
Terapeutka o trwającym statusie ofiary palestyńskich Arabów   Oz   2021-06-01
Prawda o tym “arabskim chłopcu podpalonym przez Izraelczyków”   Fitzgerald   2021-06-01
Hasło: “Izrael ma prawo się bronić” pokazuje bezmiar moralnego zagubienia   Pandavar   2021-05-31
Jeśli USA chcą być humanitarne, nie “odbudują” Gazy   Tobin   2021-05-31
Szejk Dżarrah i niesymetryczne roszczenia   Julius   2021-05-30
Przywódca Hamasu w Gazie: To była tylko próba, nic poza małym ćwiczeniem przed tym, co się zdarzy     2021-05-29
Zachodni obrońcy Gazy mają oczy, ale nie widzą   Steinberg   2021-05-28
Fałszywi bojownicy o pokój i prawdziwi terroryści tworzą niemal doskonały front nienawiści do Żydów     2021-05-27
Palestyńskie głosy, których Blinken nie usłyszy   Toameh   2021-05-26
Nieodnotowane: IDF ceni życie, celem Hamasu jest maksymalizacja ofiar   Koningsveld   2021-05-25
Nowe furie najstarszej nienawiści   Savodnik   2021-05-24
Trąby i silniki czołgów: punkt zwrotny w Gazie?   Kemp   2021-05-22
Mam dość   Ezra   2021-05-21
Po drugiej stronie lustra   Koraszewski   2021-05-19
Zastępcza wojna Iranu przeciwko Izraelowi   Toameh   2021-05-18
Iran ujawnia swoją strategię doradzając Hamasowi w wojnie przeciwko Izraelowi   Frantzman   2021-05-17
Dejudaizacja Jerozolimy w 1948 roku   Carlson   2021-05-17
Kiedy rakiety Hamasu uderzają w izraelskie domy, zapomnij o niuansach   Tobin   2021-05-16
Naszym prawdziwym celem jest zniszczenie Izraela   Tawil   2021-05-15
Dzisiejsze oszczerstwo o rytuale krwi   Rosenthal   2021-05-14
Stara sztuczka Mahmouda Abbasa: antysemickie podżeganie   Blum   2021-05-13
Irańska pułapka   i Sarah N. Stern   2021-05-12
Słoń nienawiści do Żydów w salonie   Glick   2021-05-08
Dlaczego Abbas nie chce wyborów   Tawil   2021-05-07
Nasi wrogowie podłożyli kognitywną bombę   Rosenthal   2021-05-06
Były dyrektor CIA zaleca Żydom więcej empatii   Frantzman   2021-05-03
Czy naprawdę rozpoczęła się era amerykańskiej klęski?     2021-05-01
Human Rights Watch nienawidzi Izraela   Abdul-Hussain   2021-05-01
Czy Ameryka nadal stoi za Izraelem? Zapytajcie jego wrogów   Rosenthal   2021-04-26
Idea tak głupia, że tylko publicysta „Guardiana” może w nią wierzyć   Levick   2021-04-25
Administracja Bidena oszukuje Żydów     2021-04-21
Palestyńskie wybory: czego administracja Bidena nie chce wiedzieć   Toameh   2021-04-20
Kłamstwa, bezczelne kłamstwa i statystyka „Guardiana”   Levick   2021-04-19
Uprowadzenie terminologii Holocaustu do utrwalania fałszu i demonizowania Izraela   Hirsch   2021-04-17
Niewidzialna wojna Unii Europejskiej z Izraelem   Rosenthal   2021-04-06
Obcinanie głów dzieciom w Mozambiku   Bergman   2021-04-03
“Wojna jest podstępem, czyli pytanie, którą Kartę OWP czytasz?   Fitzgerald   2021-03-30
Autonomia Palestyńska daje mordercom rodziny Fogel 50 procent podwyżki   Fitzgerald   2021-03-25
W poszukiwaniu nowych sposobów finansowania terrorystycznego reżimu   Flatow   2021-03-22
Ludzie ludziom szykują ten los   Koraszewski   2021-03-21
Kiedy skrajna lewica walczy z antysemityzmem…     2021-03-19
Teheran nie daje mi spokoju   Chesler   2021-03-16
Kaszmir – sojusz militarny Azerbejdżanu, Turcji i Pakistanu   Ahmad   2021-03-09
“New York Times” wybiela Turcję   Frantzman   2021-03-09
Palestyńscy terroryści do Bidena: nie wierz palestyńskiemu kierownictwu   Tawil   2021-03-08
Świat krytykuje Izrael za brak szczepień Palestyńczyków, chociaż dostarczają szczepionki mimo, że nie są do tego zobowiązani   Coyne   2021-03-03
Iran: dążenie mułłów do zdobycia broni jądrowej   Rafizadeh   2021-03-01
Pokolenie oszukanych, którzy popierają BDS   Kemp   2021-02-27

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Bohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotu


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk