Prawda

Wtorek, 11 maja 2021 - 22:49

« Poprzedni Następny »


Szczepienia i odwieczna plaga


Liat Collins 2021-01-12

Kobieta czeka na szczepienie przeciwko koronawirusowi w Umm el-Fahm w niedzielę 3 stycznia.(zdjęcie: AMMAR AWAD/REUTERS)

Kobieta czeka na szczepienie przeciwko koronawirusowi w Umm el-Fahm w niedzielę 3 stycznia.

(zdjęcie: AMMAR AWAD/REUTERS)Wygląda na to, że w konsekwencji izraelskiego programu  szczepień przeciwko koronawirusowi cierpię na dziwny efekt uboczny: nagłe wspomnienia typu flashback.

 

Kiedy kraj rozpoczął imponujący plan masowych szczepień i w ciągu trzech tygodni podał 1,5 milionowi obywateli pierwszą dawkę, Izrael stał się przedmiotem zazdrości wielu innych państw. Globalne media podchwyciły tę wiadomość i Izrael z Narodu Start-upów zmienił przydomek na Naród Szczepień.


Wraz z uwagą mediów przyszła zawiść, a potem najbardziej bolesne szpile. Pochwałę dla zorganizowania przez Izrael kampanii masowych szczepień w wielu mediach głównego nurtu zatruto potępieniem za nieszczepienie Palestyńczyków. Jak napisała dziennikarka “Jerusalem Post”, Lahav Harkov, nagłówek NPR brzmiał: As Israel leads in COVID-19 vaccines per capita, Palestinians still await shots [Kiedy Izrael prowadzi w szczepieniach per capita, Palestyńczycy nadal czekają na zastrzyki], zaś wiadomość z Associated Press, którą powtórzyło wiele mediów, głosiła: Palestinians left waiting as Israel is set to deploy COVID-19 vaccine [Palestyńczycy pozostawieni w oczekiwaniu, kiedy Izrael rozdziela szczepionkę COVID-19]. Grupa monitorująca media, Honest Reporting Canada, informuje o wielu doniesieniach CBS w tym samym stylu. Camera UK, grupa obserwująca media w Wielkiej Brytanii, zażądała zarówno od “Timesa”, jak “Telegraphu”, by skorygowały doniesienia, które w podobny sposób sugerowały, że Izrael wymiguje się od odpowiedzialności za zaszczepienie Palestyńczyków na terenach Autonomii Palestyńskiej

 

Po raz pierwszy dowiedziałam się o tych idiotycznych zarzutach z doniesienia w brytyjskim “Observerwerze”, siostrzanej publikacji “Guardiana”. Tytuł był równie subtelny jak cios pięścią w moje obolałe po szczepieniu ramię: Palestinians excluded from Israeli Covid vaccine rollout as jabs go to settlers [Palestyńczycy wykluczeni z programu szczepień, kiedy zastrzyki idą do osadników].

 

Przypuszczam, że można to nazwać postępem. W oszczerstwach z przeszłości Żydów zazwyczaj oskarżano o szerzenie chorób, a nie o odmawianie leczenia.

 

I to wszystko zaczęło wywoływać natrętne wspomnienia: przypomniałam sobie, że kiedy izraelskie zespoły medyczne popędziły na pomoc ofiarom trzęsienia ziemi na Haiti w 2010 roku, państwo żydowskie oskarżono o chęć zdobywania narządów do przeszczepów. Bardziej łaskawą wersją było twierdzenie, że Izrael pomaga mieszkańcom Haiti jedynie po to, by odwrócić uwagę od stosunków ze swoim palestyńskimi sąsiadami.

 

W pewnych kręgach nie wolno chwalić Izraela bez tego, żeby go przy okazji potępić. Artykuł “Guardiana” z zeszłego tygodnia napisał stacjonujący w Jerozolimie Oliver Holmes i Hazem Balousza z Gazy. To podwójne autorstwo samo w sobie pokazuje na podwójne standardy. Choć Izrael bardzo chciałby zaszczepić swoich obywateli w Gazie, ich populacja składa się z dwóch osób przetrzymywanych w niewoli bez dostępu nawet Czerwonego Krzyża (oraz zwłok dwóch żołnierzy porwanych podczas zawieszenia broni w Operacji Obronny Brzeg w 2014 roku). Flashback nr 2: podczas ataków rakietowych owego lata, które zmusiły Izraelczyków do trzymania się w pobliżu schronów, wysoka komisarz ONZ ds. praw człowieka sugerowała, że Izrael powinien podzielić się swoim systemem obronnym „Żelazna Kopuła” z Palestyńczykami w Gazie, którzy do nas strzelają.  

 

Grupy praw człowieka, obawiając się stracenia okazji do kolejnej napaści na Izrael, oskarżają Izrael “o unikanie odpowiedzialności za miliony ludzi na okupowanych terytoriach, którzy mogą czekać miesiącami na szczepionkę” – donosi “Guardian”.

 

Jak napisał Jeremy Sharon w “Jerusalem Post” – organizacja Rabini na Rzecz Praw Człowieka wystosowała 24 grudnia petycję z wezwaniem Izraela do rozdzielania szczepionki przeciwko COVID-19 “równolegle – z równą wagą i pośpiechem – na Zachodnim Brzegu i w Gazie”. Petycję podpisało około 200 rabinów.  

 

Głównym problemem jest tu stałe połącznie oburzenia z nieświętym łączeniem Izraela i Palestyńczyków jako jakiejś jedności, na wieki związanej w imię zachowania równowagi.  

 

 

Tu jest jednak pewien szkopuł. Jest prawdą, że Izrael nie szczepi Palestyńczyków, którzy mieszkają na terenach Autonomii Palestyńskiej – uznanej przez 139 członków ONZ za państwo Palestyna. Jest tak, ponieważ nie są oni izraelskimi obywatelami i nie płacą składek członkowskich w izraelskich kasach chorych. Objęci są jurysdykcją palestyńskich władz opieki zdrowotnej. Nawet “Guardian” pisze w drugiej połowie artykułu, że AP “nie poprosiła oficjalnie Izraela o pomoc”. Wydaje się jednak, że Izrael dostarcza im ograniczonej ilości szczepionek.

 

Żądanie, by Izrael szczepił Palestyńczyków żyjących pod rządami AP lub Hamasu ma tyle samo sensu, co oczekiwanie, że Indie będą masowo szczepić Pakistańczyków lub Amerykanie  będą szczepić mieszkańców Meksyku, a może i w dodatku Kubańczyków.  

 

Nie jest jasne, która grupa izraelskich podatników miałaby zrezygnować z możliwości zaszczepienia przeciwko śmiertelnej chorobie na rzecz palestyńskich nie-obywateli: nauczyciele? Policjanci? Kierowcy autobusów? Sprzedawcy w supermarketach?

 

Jest zabawne, że Palestyńczycy i ich klakierzy mogą popierać ruch Bojkot, Dywestycje i Sankcje do momentu, kiedy chcą izraelskiej pomocy. Dalsze flashback: polityk OWP, Saeb Erekat, kiedy zachorował na COVID-19 pospieszył do Jerozolimy, żeby leczyli go izraelscy lekarze, a członkowie rodziny byłego hamasowskiego premiera, Ismaila Haniji, byli leczeni w najnowocześniejszym ośrodku medycznym Tel Awiwu przed i po wojnie z Gazą w 2014 roku i kampanią terroryzmu.

 

Niedawne Porozumienia Abrahamowe między Izraelem a Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi i Bahrajnem oraz umowy o normalizacji stosunków z Marokiem i Sudanem pokazują, że istnieje lepsza droga. Uleganie narracji, że Bliski Wschód musi obracać się wokół potrzeb Palestyńczyków, nie jest właściwą drogą. Kolejny flashback: w czerwcu, na trzy miesiące przed podpisaniem Porozumień Abrahamowych, prezydent AP, Mahmoud Abbas, odmówił przyjęcia ładunku leków i sprzętu medycznego do pomocy w kryzysie koronawirusa, ponieważ przetransportowały go linie lotnicze Etihad Zjednoczonych Emiratów Arabskich przez izraelskie lotnisko Ben-Guriona. Antynormalizacyjna polityka palestyńska potrafi być mordercza.  

 

Obraz rasistowskiego rządu izraelskiego, umyślnie odmawiającego szczepienia muzułmanów, był tak daleki od prawdy, że istniał tylko w paralelnym wszechświecie – lub co najmniej cyberprzestrzeni i Twitteroprzestrzeni.

 

Premier Benjamin Netanjahu, jako część wielostronnej kampanii zachęcania do szczepień (i może promowania swojego wizerunku jako światowego przywódcy przed czwartymi wyborami w ciągu dwóch lat), ruszył w drogę i odwiedził dwa arabskie miasta: Tira i Umm el-Fahm.

 

“Sprowadziliśmy miliony szczepionek, więcej niż jakikolwiek inny kraj na świecie w stosunku do wielkości populacji, i sprowadziliśmy je dla każdego: dla Żydów i Arabów, dla ludzi religijnych i świeckich. Wszyscy mogą – i powinni – zostać zaszczepieni” – oświadczył Netanjahu.

 

W Umm el-Fahm, Netanjahu osobiście gratulował milionowemu obywatelowi, który otrzymał szczepionkę.

 

Dwa dni później okazało się, że 66-letni Mohammed Dżabarin, który dumnie pozował do  zdjęcia z premierem, raczej nie był modelowym obywatelem. Radio KAN początkowo błędnie informowało, że Dżabarin odsiedział 20 lat w więzieniu za zabójstwo. Premier musiał poczuć ulgę, kiedy później raczono wyjaśnić, że Dżabarin miał mniejszy wyrok i „tylko” za  rabunek z bronią w ręku i inne przestępstwa.

 

Minister zdrowia, Juli Edelstein, reagując na pierwsze doniesienia, powiedział: “To jest najlepszy dowód, że niczego nie udajemy… Wszyscy są szczepieni. Dobrzy i źli, ten, który był więźniem i ten, który nie był więźniem. Najlepszy obywatel kraju i taki, którego przyjacielem nie chcielibyście być”.

 

Nawiasem mówiąc, palestyńscy więźniowie w izraelskich więzieniach mają być szczepieni równocześnie z izraelskimi i zagranicznymi więźniami bez względu na wyznanie.

 

W Jerozolimie, gdzie wielu arabskich mieszkańców należy do izraelskich kas chorych, nawet jeśli nie mają obywatelstwa, program szczepień idzie pełną parą.

 

Oskarżanie Izraela o apartheid w programie szczepień jest czymś więcej niż brudną zagrywką, jest częścią kampanii delegitymizacji, która jest najdalsza od promowania pokoju, ale doskonale wzmacnia konflikt.

 

Kiedy Simon Wiesenthal Center w zeszłym miesiącu opublikował listę 10 najgorszych antysemickich incydentów w 2020 roku, wymienił wykorzystywanie do antysemickiego podżegania pandemii COVID-19 i powiedział, że już w lutym 2020 roku „skrajnie prawicowi ekstremiści na platformach mediów społecznościowych obwiniali za wirusa Żydów i Azjatów-Amerykanów”.

 

Przez cały rok globalnie narastały antysemickie incydenty. Nie jest to jednak wynik czegokolwiek nowego. Flashback zbiorowej pamięci: jak pisze Simon Wiesenthal Center, “Antysemici winili Żydów za średniowieczną Czarną Śmierć i za hiszpańska grypę z I wojny światowej”.

 

Niestety, nie ma szczepionki przeciwko nienawiści i głupocie.

 

My Word: The vaccination and an old plague

Jerusalem Post, 8 stycznia 2021

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

 

 

 Liat Collins

Urodzona w Wielkiej Brytanii, osiadła w Izraelu w 1979 roku i hebrajskiego uczyła się już w mundurze IDF, studiowała sinologię i stosunki międzynarodowe. Pracuje w redakcji “Jerusalem Post” od 1988 roku. Obecnie kieruje The International Jerusalem Post.

 


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 854 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Słoń nienawiści do Żydów w salonie   Glick   2021-05-08
Dlaczego Abbas nie chce wyborów   Tawil   2021-05-07
Nasi wrogowie podłożyli kognitywną bombę   Rosenthal   2021-05-06
Były dyrektor CIA zaleca Żydom więcej empatii   Frantzman   2021-05-03
Czy naprawdę rozpoczęła się era amerykańskiej klęski?     2021-05-01
Human Rights Watch nienawidzi Izraela   Abdul-Hussain   2021-05-01
Czy Ameryka nadal stoi za Izraelem? Zapytajcie jego wrogów   Rosenthal   2021-04-26
Idea tak głupia, że tylko publicysta „Guardiana” może w nią wierzyć   Levick   2021-04-25
Administracja Bidena oszukuje Żydów     2021-04-21
Palestyńskie wybory: czego administracja Bidena nie chce wiedzieć   Toameh   2021-04-20
Kłamstwa, bezczelne kłamstwa i statystyka „Guardiana”   Levick   2021-04-19
Uprowadzenie terminologii Holocaustu do utrwalania fałszu i demonizowania Izraela   Hirsch   2021-04-17
Niewidzialna wojna Unii Europejskiej z Izraelem   Rosenthal   2021-04-06
Obcinanie głów dzieciom w Mozambiku   Bergman   2021-04-03
“Wojna jest podstępem, czyli pytanie, którą Kartę OWP czytasz?   Fitzgerald   2021-03-30
Autonomia Palestyńska daje mordercom rodziny Fogel 50 procent podwyżki   Fitzgerald   2021-03-25
W poszukiwaniu nowych sposobów finansowania terrorystycznego reżimu   Flatow   2021-03-22
Ludzie ludziom szykują ten los   Koraszewski   2021-03-21
Kiedy skrajna lewica walczy z antysemityzmem…     2021-03-19
Teheran nie daje mi spokoju   Chesler   2021-03-16
Kaszmir – sojusz militarny Azerbejdżanu, Turcji i Pakistanu   Ahmad   2021-03-09
“New York Times” wybiela Turcję   Frantzman   2021-03-09
Palestyńscy terroryści do Bidena: nie wierz palestyńskiemu kierownictwu   Tawil   2021-03-08
Świat krytykuje Izrael za brak szczepień Palestyńczyków, chociaż dostarczają szczepionki mimo, że nie są do tego zobowiązani   Coyne   2021-03-03
Iran: dążenie mułłów do zdobycia broni jądrowej   Rafizadeh   2021-03-01
Pokolenie oszukanych, którzy popierają BDS   Kemp   2021-02-27
Czy Joe zapomniał Józefa?   Rosenthal   2021-02-18
Gwałcone i mordowane: chrześcijańskie dziewczęta w Pakistanie   Ibrahim   2021-02-16
Rola Iranu w Jemenie: chwiejność USA i UE   Rafizadeh   2021-02-11
Ludobójczy antyizraelizm: tykająca bomba zegarowaJak i dlaczego Zachód zasnął, kiedy islamizm rozprzestrzenił się 20 lat temu   i Richard Landes   2021-02-09
Amerykański pisarz ogląda Europę   Koraszewski   2021-02-04
Nie, to nie jest paranoja   Rosenthal   2021-02-04
“Szczepionkowy Apartheid” – jawne oszczerstwo, ale zbyt dobre, by mu się oprzeć   Pickles   2021-01-31
Religijna transformacja francuskich szkół   Meotti   2021-01-30
Przemilczana ale rozpowszechniona inwersja Holokaustu     2021-01-28
Walka B’Tselem o zdobycie jakiegoś znaczenia trwa, by zakończyć się porażką   Amos   2021-01-27
BDS jest zagrożeniem dla całego wolnego świata   Landes   2021-01-23
Media: Izrael musi być oczerniany za swój bijący światowy rekord program szczepień   Kemp   2021-01-20
Ataki mediów na Izrael są dobrane do potrzeb chwili   Amos   2021-01-19
Turcja: Turcy czczą sympatyka nazizmu   Bulut   2021-01-16
Szczepienia i odwieczna plaga   Collins   2021-01-12
„Guardian” znowu rozpowszechnia kłamstwo o „izraelskim apartheidzie”   Levick   2021-01-11
Pora, by świat położył kres globalnej sieci przestępczości i korupcji Hezbollahu i Iranu   Alamuddin   2021-01-09
Administracja Bidena i “Wojna o prawo powrotu”   Rosenthal   2020-12-29
Dżihad w Boże Narodzenie: "Zimno zabijaj ich z nienawiścią i wściekłością"   Kemp   2020-12-25
Turcja zapowiada powrót Turków     2020-12-24
AP: Cały Izrael jest “naszą ziemią, Palestyną”; wszyscy Izraelczycy są osadnikami;  koniec Izraela jest pewny   Zilberdik   2020-12-24
Palestyńskie podżeganie przeciwko izraelskim dziennikarzom   Tawil   2020-12-17
Czy Teheran buduje “kuchnię diabła”?   Taheri   2020-12-12
Magazyn “Time” opublikował stronniczy, popierający BDS artykuł, który udaje, że jest obiektywny     2020-12-11
Zagrzebane w relacjach “Guardiana” o śmierci szefa programu nuklearnego Iranu: wezwania Teheranu do zniszczenia Izraela   Levick   2020-12-05
Premier AP, Shtajjeh, broni polityki “płaca za mordowanie”   Fitzgerald   2020-11-29
Mordercza wojna o zdrowie moralne   Koraszewski   2020-11-27
Ciekawy opis antysemityzmu z 1944 roku dokładnie opisuje antysyjonizm     2020-11-27
Dlaczego Bractwo Muzułmańskie wylazło z nory   Toameh   2020-11-22
Dekapitacja wolności w Europie   Collier   2020-10-24
Nerdeen Kiswani walczy o Palestynę od rzeki do morza   Fitzgerald   2020-10-07
Sprawa Al-Dury po 20 latach   Landes   2020-10-06
Rzeczy, o których chce nas poinformować najbardziej na świecie poszukiwana terrorystka   Roth   2020-10-05
Groźba państw sierocych dla porządku świata    Taheri   2020-09-24
Życie czarnych chrześcijan widocznie nie liczy się   Meotti   2020-09-21
„Czarny Wrzesień” pół wieku temu i teraz   Fernandez   2020-09-17
Turecki prezydent zapowiada wojnę     2020-09-14
Gdzie postawić granicę antysemitom?   Tobin   2020-09-12
Cypr: 46 lat tureckiej okupacji   Bulut   2020-09-11
Palestyńczycy: Żydzi i chrześcijanie są naszymi wrogami   Toameh   2020-08-24
Popłoch wśród uzależnionych od wojny z syjonizmem   Tobin   2020-08-15
Jordania skarży się na Izraelczyków, którzy “szturmują meczet” Al-Aksa   Fitzgerald   2020-08-14
Musimy nadal osuszać bagna antysemickich kłamstw   Chesler   2020-08-10
Czego nauczyłeś się dzisiaj w szkole, drogie małe dziecko ze szkoły UNRWA w Gazie?   Bedein   2020-07-28
Plan Hamas-Huti wojny nie tylko z Izraelem, ale także z innymi Arabami   Toameh   2020-07-27
Instytucjonalny rasizm Narodów Zjednoczonych   Bergman   2020-07-26
AP na bieżąco przekłamuje historię   i Nan Jacques Zilberdik   2020-07-24
Rasizm uznaje się za nieodłączną cechę zachodnich społeczeństw. Dlaczego nie antysemityzm?   Gerstenfeld   2020-07-23
Palestyńczycy: Abbas podpisuje własny wyrok śmierci   Toameh   2020-07-22
Jak zachowywaliby się Palestyńczycy przy rozwiązaniu w postaci jednego państwa?     2020-07-16
Po zamianie Hagia Sophia w meczet Turcja przysięga, że “wyzwoli Al-Aksę”   Frantzman   2020-07-12
Trwający problem antysemityzmu w Niemczech   Bergman   2020-07-10
Trzeba stanowczo wystąpić przeciwko promocji mordowania   Gerstenfeld   2020-07-07
UE nadal próbuje finansować palestyńskie NGO związane z terrorem   Toameh   2020-07-06
Żydzi: Azjaci, Słowianie, a teraz straszni biali suprematyści   Amos   2020-07-03
Żeby karać głównych sprawców terroru AP, Izrael musi nauczyć się rozumieć język “palestyński”   Marcus   2020-06-30
Grają surmy bojowe i werble wciąż warczą   Koraszewski   2020-06-27
New York Review of Books” papuguje kłamstwa o ”Śmiertelnej wymianie”     2020-06-18
Problem z „pokojem”   Toameh   2020-06-15
Iran: Mimo pandemii Ayatollah wzywa do dżihadu przeciw żydowskiemu państwu   Rafizadeh   2020-06-11
Palestyńczycy: Burzenie domów, o których nikt nie mówi   Toameh   2020-06-08
Palestyńskie ”prawo powrotu” jest bronią polityczną   Julius   2020-06-04
Mułłowie Iranu propagują antyizraelską agendę mimo koronawirusa   Rafizadeh   2020-05-28
Hipokryzja UE, używającej ”prawa międzynarodowego”, które stosuje wyłącznie wobec Izraela     2020-05-26
Cenny dar Abbasa dla Iranu: Hamas   Toameh   2020-05-24
Żydzi nigdy nie żyli jak równi w arabskich i muzułmańskich krajach   Shulewitz   2020-05-23
Gorycz z powodu nieudanego ludobójstwa   Greenfield   2020-05-22
Turcja: ”Resztki po mieczu” Erdogana   Bulut   2020-05-21
Palestyńscy uchodźcy i UNRWA – pora powiedzieć prawdę   Collier   2020-05-20
Nakba trwa od 72 lat. Ale jest czymś innym niż mówią Palestyńczycy     2020-05-17
Turecka ”sprawiedliwość”: uwolnić gangsterów, trzymać dysydentów w zamknięciu   Bekdil   2020-05-16
Program oszustw i kłamstw OWP   Tawil   2020-05-15
If Not Now i Gisha twierdzą, że Gaza jest okupowana, Definicja @ICRC nie zgadza się – ale ICRC zmienia regułę wyłącznie dla Gazy   Amos   2020-05-10
Palestyńskie kłamstwa nigdy nie umierają; Wikipedia i Google trzymają je przy życiu   Chesler   2020-05-04

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

PrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedza


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk