Prawda

Wtorek, 11 maja 2021 - 21:48

« Poprzedni Następny »


Sprawa Al-Dury po 20 latach


Richard Landes 2020-10-06

Niemal wszystkie kraje arabskie wydały znaczki pocztowe z chłopcem Al Durah, wzywające do intifady.
Niemal wszystkie kraje arabskie wydały znaczki pocztowe z chłopcem Al Durah, wzywające do intifady.

Niemal wszystkie kraje arabskie wydały znaczki pocztowe z chłopcem Al Durah, wzywające do intifady.


Dzisiaj [30 września] jest 20 rocznica najbardziej katastrofalnego wydarzenia roku 2000, wydarzenia, które rzuciło długi cień na nieszczęśliwe pierwsze dziesięciolecia burzliwego nowego millennium. Tego dnia palestyński kamerzysta filmował to, co twierdził, że było autentyczną sytuacją, chłopca ostrzeliwanego i zabitego przez Izraelczyków, a francusko-izraelski dziennikarz wyciął z tego krótkie fragmenty (wycinając ostatnią scenę, która skłaniała do zupełnie innych wniosków) i nadał wraz z towarzyszącą temu narracją w telewizji France2. Wizerunek Muhammada al Dura pod ogniem z narracją, że to żołnierze IDF strzelali do niego, stał się symbolem w skali światowej palestyńskiego cierpienia z rąk okrutnych Izraelczyków. Szybko stał się również “symbolem nienawiści” i miał większy natychmiastowy i długoterminowy wpływ na nowe stulecie/millennium niż jakikolwiek inny taki wehikuł podżegania do nienawiści.


Krzyk podniósł się w Umma [religijna wspólnota islamska], dla jednych bólu, dla innych wściekłości, ale dla wszystkich jako jasny sygnał, że Niewierny, pod przewodem pary szatanów – Izraela i USA – prowadzi wojnę z muzułmanami. Jak dotąd żadne pojedyncze zdarzenie nie zrobiło więcej dla wywołania ducha dżihadu przeciwko Zachodowi niż właśnie ten film, który, jak szybko wskazał bin Laden w swoim wideo rekrutującym do globalnego dżihadu, wymagał zemsty na wszystkich al Yahood [Żydach] i ich sojusznikach. Zemsta usprawiedliwiała samobójcze zamachy na cywilów (dwie uprzednio „zakazane” praktyki).  To uczucie było tak silne, że nawet “konserwatywny” al Azhar musiał ustąpić przed uświęceniem tej kombinacji – operacji męczeńskich. Choć sam symbol al-Dura nie był apokaliptyczny, napędzał apokaliptyczną narrację dżihadu: dla #PokoleniaKalifatu Izrael był Dajjalem (Antychrystem).


Zachód poszedł za przykładem. Toksyczni dziennikarze, tacy jak Robert Fisk, szybko potwierdzili oskarżenie o umyślne morderstwo. Podczas gdy poprzednio takie oskarżenia uważano za podłe, jeśli nie gorzej, teraz porównywanie Izraela do nazistów stało się powszechne. Znana francuska prezenterka wiadomości, mówiąc w imieniu wielu, zadeklarowała, że al Durah “wymazał, zastąpił wizerunek chłopca w warszawskim Getcie”. To była nowa, postmodernistyczna “narracja zastąpienia”. Zamiast chrześcijan lub muzułmanów zastępujących Izrael jako prawdziwy wybrany naród, poprzednio wybrany naród zastąpił nazistów, a biedna palestyńska ofiara doznawała losu Żydów. Postępowy refren brzmiał: “Izrael utracił moralną rację”. Laureaci Nagrody Nobla, politycy, dyplomaci, nagradzani dramaturdzy i dziennikarze, znani akademicy, dygnitarze ONZ, Żydzi i nie-Żydzi, wszyscy włączyli się do chóru, sprzymierzając się z dżihadystyczną, apokaliptyczną narracją: Izrael, nowi naziści, są świeckim Antychrystem.  


Każda próba oporu, na przykład, twierdzenie, że film France2 o al Dura był inscenizacją, w istocie, tanim fałszerstwem, uważana była za okrutną obojętność wobec palestyńskiego cierpienia, „obwinianiem ofiary”, podważaniem „wyższej prawdy”. Izraelscy dziennikarze tacy jak Bet Michaeli twierdzili, że na “100% Izraelczycy go zabili”, a Larry Derfner szydził z tych, którzy sprzeciwiali się, nazywając ich zwolennikami teorii spiskowych. Nawet James Fallows, który znalazł potwierdzenie, że Izraelczycy nie zastrzelili ojca i syna, nie mógł uwierzyć, że to było zainscenizowane, ponieważ ktoś z pewnością położyłby temu kres.  Izraelscy rzecznicy odrzucali każdego, kto wierzył w taki absurdalny spisek. Badanie komisji Kuperwassera z 2013 roku, podobnie jak wiele innych prób zwrócenia uwagi na najbardziej tragiczny aspekt tej sprawy, nie zdobyło posłuchu… także wśród większości izraelskich dziennikarzy.


Sprawa Al Dury usprawiedliwiała ataki terrorystyczne na Izrael w umysłach zarówno muzułmanów, jak nie-Żydów, szczególnie Europejczyków. “Jaki mają wybór?” – odpowiadali ludzie postępowi, kiedy Palestyńczycy atakowali izraelskich cywilów. Oni jedynie stawiają opór, a przemoc ich rozpaczliwych protestów – na przykład wysadzanie w powietrze pizzerii pełnych dzieci i ich dziadków w centrum Jerozolimy – przyjmowano jako “miarę izraelskiej winy”. U szczytu kampanii samobójczego terroru, stawanie po stronie Palestyńczyków było “papierkiem lakmusowym liberalnej postawy”. Sugerowanie, że ta ohydna przemoc była ludobójczą ambicją, a nie wyrazem desperacji pozbawionego państwa społeczeństwa, było gwarancją „anulowania”.


Kiedy tradycyjne media zachodnie w kwietniu 2002 roku rozprzestrzeniły mem “masakra w Dżanin”, wszystko, co Palestyńczycy twierdzili o al Dura, że IDF umyślnie morduje dzieci, podparło nowe i równie nieuczciwe twierdzenia o masowych egzekucjach setek i tysięcy. Przez całe tygodnie, także po uzyskaniu dostępu do obozu, media publikowały te twierdzenia jako wiadomości. Gniewne protesty na Zachodzie oskarżały Izrael o ludobójstwo i znaczna większość Europejczyków wierzyła w to. Politycy tacy jak Livingstone, Gallaway i Corbyn, pacyfistyczne akademiczki, takie jak Judith Butler, otwarcie opowiadali się po stronie Hamasu mimo jego nie ukrywanego opowiadania się za ludobójstwem. Jak zauważył Irwin Cotler Izrael jest jedynym krajem, który jest równocześnie obiektem gróźb ludobójstwa i oskarżonym o popełnienie go.  


Intencjonalnie lub nie, przez przekazywanie śmiercionośnej narracji o al Dura i jej pochodnych, przez zaledwiemilczenie w sprawie popełnionych błędów, przez dalsze ufanie głosom tych, którzy rzucili pierwsze oskarżenia, przez odrzucanie izraelskiego sprzeciwu jako propagandy, przez promowanie obrazów palestyńskiego cierpienia za każdym razem, kiedy IDF ścierała się w dżihadystami, przez nie informowanie lub informowanie z opóźnieniem o wypadkach, kiedy rakiety Hamasu zabijały gazańskie dzieci, i przez nieinformowanie o ludobójczej (przypominającej nazistowską), propagandzie Hamasu i AP, tradycyjne media zachodnie stanowiły jedną z najpotężniejszych broni w wojnie poznawczej, jaką zwolennicy kalifatu prowadzili przeciwko Zachodowi. Było kwestią wiary na Zachodzie nie mówienie o “radykalnym islamie”, ponieważ mogło to potwierdzić rekrutacyjną narrację  dżihadystów o “starciu cywilizacji”. Było to jednak niczym w porównaniu ze sposobem, w jaki film o al Dura i wszystkie następujące po nim, śmiercionośne narracje o Izraelczykach zabijających niewinnych muzułmanów rozpalały tę “narrację”.


Sprawa al Dura była pierwszym, odnoszącym sukces oszczerstwem o rytuale krwi na Zachodzie od czasu, kiedy naziści doprowadzili swoją ekumeniczną nienawiścią do Żydów do wszystkich śmierci w latach 1930. i 40. Odmiennie od wcześniejszych wersji, tę rozpuścił Żyd i poniosły ją w świat profesjonalne media, a główny wpływ tego zadziałał na lewicowe, postępowe kręgi, co zrodziło “nowy antysemityzm” w jego wcieleniu XXI wieku: eliminacyjny „anty-syjonizm”. Dzisiaj, rosnąca fala nienawiści do Żydów ze wszystkich kierunków, z prawa, z lewa, od muzułmanów, chrześcijan, świeckich, poinformowanych i nie poinformowanych, zaczęła się 30 września 2000 roku.  


Niektórym nadal przeszywa serce.

Salem Barahmeh@Barahmeh·Sep 25

Miałem 11 lat, kiedy pierwszy raz oglądałem ten materiał filmowy. Mohamed Dura chroniony przez swojego tatę przed izraelskimi kulami. W jednej chwili błagali o życie, w następnej byli martwi. Miał 12 lat, należeliśmy do tego samego pokolenia. Przerażenie w jego oczach nadal wstrząsa mną do głębi 20 lat później.  

Inni nigdy nie słyszeli o tym dzięki medium, które, kiedy pokazuje się im ich błędy w sprawie Izraela, wolą porzucić sprawę. Czy o tym wiemy, czy nie, ci z nas, którzy wkraczają w to ponuro wyglądające trzecie dziesięciolecie XXI wieku, jesteśmy dziedzicami wywołanej przez sprawę al Dura nowej fali nienawiści do Żydów i jej akompaniamentu - fake news, teorii spiskowej i przemocy.


Choć wielu może uważać ten epizod za historię, nabrał on szczególnego znaczenia w roku 2020, roku pierwszego porozumienia Abrahamowego. Choć oszczerstwo o al Dura dokonało straszliwych szkód zarówno reputacji Izraela, jak moralnie zdezorientowanemu Zachodowi, bez porównania największymi ofiarami był świat arabski i muzułmański, wepchnięty w ramiona samobójczych dżihadystów przez nieustanne pokazywanie na nowo przez ich media tego potwornego oszczerstwa. Dla dzisiejszych umiarkowanych zrozumienie, że Izrael nie jest ich wrogiem ale potencjalnie sojusznikiem w polepszeniu życia ich ludności, ponowne rozważenie sprawy al Dura2 oferuje szczególnie cenną wskazówkę. Jak powiedziało kilku uczciwych dziennikarzy arabskich, #FakeNews jest czymś w rodzaju arabskiej specjalności, a przez zdecydowanie zbyt długi czas opinią publiczną manipulowali nieuczciwi i złowrodzy aktorzy udający dziennikarzy. W duchu samokrytyki, ponowna ocena tego incydentu może dać niezmierny wkład zarówno do stosunków arabsko-izraelskich, jak do arabskiej prawości dziennikarskiej. Kto wie, może wszyscy ci zachodni dziennikarze, którzy uważają, że jest to głupawa teoria spiskowa, nauczą się czegoś od swoich arabskich kolegów.  

 

Al Durah Affair 20 Years On

The Augean Stables, 30 września 2020

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaRichard Allen Landes


Amerykański historyk, wykładowca na Boston University, dyrektor bostońskiego Center for Millennial Studies. Autor szeregu książek o średniowieczu i ruchach apokaliptycznych. Obserwator konfliktu na Bliskim Wschodzie (to on ukuł pojęcie „Pallywood” na wyprodukowane ze statystami filmy mające być „dowodami” przeciwko Izraelowi). Jest również autorem dwuczęściowej druzgoczącej analizy  tzw. „Raportu Goldstone’a”.    


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 854 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Słoń nienawiści do Żydów w salonie   Glick   2021-05-08
Dlaczego Abbas nie chce wyborów   Tawil   2021-05-07
Nasi wrogowie podłożyli kognitywną bombę   Rosenthal   2021-05-06
Były dyrektor CIA zaleca Żydom więcej empatii   Frantzman   2021-05-03
Czy naprawdę rozpoczęła się era amerykańskiej klęski?     2021-05-01
Human Rights Watch nienawidzi Izraela   Abdul-Hussain   2021-05-01
Czy Ameryka nadal stoi za Izraelem? Zapytajcie jego wrogów   Rosenthal   2021-04-26
Idea tak głupia, że tylko publicysta „Guardiana” może w nią wierzyć   Levick   2021-04-25
Administracja Bidena oszukuje Żydów     2021-04-21
Palestyńskie wybory: czego administracja Bidena nie chce wiedzieć   Toameh   2021-04-20
Kłamstwa, bezczelne kłamstwa i statystyka „Guardiana”   Levick   2021-04-19
Uprowadzenie terminologii Holocaustu do utrwalania fałszu i demonizowania Izraela   Hirsch   2021-04-17
Niewidzialna wojna Unii Europejskiej z Izraelem   Rosenthal   2021-04-06
Obcinanie głów dzieciom w Mozambiku   Bergman   2021-04-03
“Wojna jest podstępem, czyli pytanie, którą Kartę OWP czytasz?   Fitzgerald   2021-03-30
Autonomia Palestyńska daje mordercom rodziny Fogel 50 procent podwyżki   Fitzgerald   2021-03-25
W poszukiwaniu nowych sposobów finansowania terrorystycznego reżimu   Flatow   2021-03-22
Ludzie ludziom szykują ten los   Koraszewski   2021-03-21
Kiedy skrajna lewica walczy z antysemityzmem…     2021-03-19
Teheran nie daje mi spokoju   Chesler   2021-03-16
Kaszmir – sojusz militarny Azerbejdżanu, Turcji i Pakistanu   Ahmad   2021-03-09
“New York Times” wybiela Turcję   Frantzman   2021-03-09
Palestyńscy terroryści do Bidena: nie wierz palestyńskiemu kierownictwu   Tawil   2021-03-08
Świat krytykuje Izrael za brak szczepień Palestyńczyków, chociaż dostarczają szczepionki mimo, że nie są do tego zobowiązani   Coyne   2021-03-03
Iran: dążenie mułłów do zdobycia broni jądrowej   Rafizadeh   2021-03-01
Pokolenie oszukanych, którzy popierają BDS   Kemp   2021-02-27
Czy Joe zapomniał Józefa?   Rosenthal   2021-02-18
Gwałcone i mordowane: chrześcijańskie dziewczęta w Pakistanie   Ibrahim   2021-02-16
Rola Iranu w Jemenie: chwiejność USA i UE   Rafizadeh   2021-02-11
Ludobójczy antyizraelizm: tykająca bomba zegarowaJak i dlaczego Zachód zasnął, kiedy islamizm rozprzestrzenił się 20 lat temu   i Richard Landes   2021-02-09
Amerykański pisarz ogląda Europę   Koraszewski   2021-02-04
Nie, to nie jest paranoja   Rosenthal   2021-02-04
“Szczepionkowy Apartheid” – jawne oszczerstwo, ale zbyt dobre, by mu się oprzeć   Pickles   2021-01-31
Religijna transformacja francuskich szkół   Meotti   2021-01-30
Przemilczana ale rozpowszechniona inwersja Holokaustu     2021-01-28
Walka B’Tselem o zdobycie jakiegoś znaczenia trwa, by zakończyć się porażką   Amos   2021-01-27
BDS jest zagrożeniem dla całego wolnego świata   Landes   2021-01-23
Media: Izrael musi być oczerniany za swój bijący światowy rekord program szczepień   Kemp   2021-01-20
Ataki mediów na Izrael są dobrane do potrzeb chwili   Amos   2021-01-19
Turcja: Turcy czczą sympatyka nazizmu   Bulut   2021-01-16
Szczepienia i odwieczna plaga   Collins   2021-01-12
„Guardian” znowu rozpowszechnia kłamstwo o „izraelskim apartheidzie”   Levick   2021-01-11
Pora, by świat położył kres globalnej sieci przestępczości i korupcji Hezbollahu i Iranu   Alamuddin   2021-01-09
Administracja Bidena i “Wojna o prawo powrotu”   Rosenthal   2020-12-29
Dżihad w Boże Narodzenie: "Zimno zabijaj ich z nienawiścią i wściekłością"   Kemp   2020-12-25
Turcja zapowiada powrót Turków     2020-12-24
AP: Cały Izrael jest “naszą ziemią, Palestyną”; wszyscy Izraelczycy są osadnikami;  koniec Izraela jest pewny   Zilberdik   2020-12-24
Palestyńskie podżeganie przeciwko izraelskim dziennikarzom   Tawil   2020-12-17
Czy Teheran buduje “kuchnię diabła”?   Taheri   2020-12-12
Magazyn “Time” opublikował stronniczy, popierający BDS artykuł, który udaje, że jest obiektywny     2020-12-11
Zagrzebane w relacjach “Guardiana” o śmierci szefa programu nuklearnego Iranu: wezwania Teheranu do zniszczenia Izraela   Levick   2020-12-05
Premier AP, Shtajjeh, broni polityki “płaca za mordowanie”   Fitzgerald   2020-11-29
Mordercza wojna o zdrowie moralne   Koraszewski   2020-11-27
Ciekawy opis antysemityzmu z 1944 roku dokładnie opisuje antysyjonizm     2020-11-27
Dlaczego Bractwo Muzułmańskie wylazło z nory   Toameh   2020-11-22
Dekapitacja wolności w Europie   Collier   2020-10-24
Nerdeen Kiswani walczy o Palestynę od rzeki do morza   Fitzgerald   2020-10-07
Sprawa Al-Dury po 20 latach   Landes   2020-10-06
Rzeczy, o których chce nas poinformować najbardziej na świecie poszukiwana terrorystka   Roth   2020-10-05
Groźba państw sierocych dla porządku świata    Taheri   2020-09-24
Życie czarnych chrześcijan widocznie nie liczy się   Meotti   2020-09-21
„Czarny Wrzesień” pół wieku temu i teraz   Fernandez   2020-09-17
Turecki prezydent zapowiada wojnę     2020-09-14
Gdzie postawić granicę antysemitom?   Tobin   2020-09-12
Cypr: 46 lat tureckiej okupacji   Bulut   2020-09-11
Palestyńczycy: Żydzi i chrześcijanie są naszymi wrogami   Toameh   2020-08-24
Popłoch wśród uzależnionych od wojny z syjonizmem   Tobin   2020-08-15
Jordania skarży się na Izraelczyków, którzy “szturmują meczet” Al-Aksa   Fitzgerald   2020-08-14
Musimy nadal osuszać bagna antysemickich kłamstw   Chesler   2020-08-10
Czego nauczyłeś się dzisiaj w szkole, drogie małe dziecko ze szkoły UNRWA w Gazie?   Bedein   2020-07-28
Plan Hamas-Huti wojny nie tylko z Izraelem, ale także z innymi Arabami   Toameh   2020-07-27
Instytucjonalny rasizm Narodów Zjednoczonych   Bergman   2020-07-26
AP na bieżąco przekłamuje historię   i Nan Jacques Zilberdik   2020-07-24
Rasizm uznaje się za nieodłączną cechę zachodnich społeczeństw. Dlaczego nie antysemityzm?   Gerstenfeld   2020-07-23
Palestyńczycy: Abbas podpisuje własny wyrok śmierci   Toameh   2020-07-22
Jak zachowywaliby się Palestyńczycy przy rozwiązaniu w postaci jednego państwa?     2020-07-16
Po zamianie Hagia Sophia w meczet Turcja przysięga, że “wyzwoli Al-Aksę”   Frantzman   2020-07-12
Trwający problem antysemityzmu w Niemczech   Bergman   2020-07-10
Trzeba stanowczo wystąpić przeciwko promocji mordowania   Gerstenfeld   2020-07-07
UE nadal próbuje finansować palestyńskie NGO związane z terrorem   Toameh   2020-07-06
Żydzi: Azjaci, Słowianie, a teraz straszni biali suprematyści   Amos   2020-07-03
Żeby karać głównych sprawców terroru AP, Izrael musi nauczyć się rozumieć język “palestyński”   Marcus   2020-06-30
Grają surmy bojowe i werble wciąż warczą   Koraszewski   2020-06-27
New York Review of Books” papuguje kłamstwa o ”Śmiertelnej wymianie”     2020-06-18
Problem z „pokojem”   Toameh   2020-06-15
Iran: Mimo pandemii Ayatollah wzywa do dżihadu przeciw żydowskiemu państwu   Rafizadeh   2020-06-11
Palestyńczycy: Burzenie domów, o których nikt nie mówi   Toameh   2020-06-08
Palestyńskie ”prawo powrotu” jest bronią polityczną   Julius   2020-06-04
Mułłowie Iranu propagują antyizraelską agendę mimo koronawirusa   Rafizadeh   2020-05-28
Hipokryzja UE, używającej ”prawa międzynarodowego”, które stosuje wyłącznie wobec Izraela     2020-05-26
Cenny dar Abbasa dla Iranu: Hamas   Toameh   2020-05-24
Żydzi nigdy nie żyli jak równi w arabskich i muzułmańskich krajach   Shulewitz   2020-05-23
Gorycz z powodu nieudanego ludobójstwa   Greenfield   2020-05-22
Turcja: ”Resztki po mieczu” Erdogana   Bulut   2020-05-21
Palestyńscy uchodźcy i UNRWA – pora powiedzieć prawdę   Collier   2020-05-20
Nakba trwa od 72 lat. Ale jest czymś innym niż mówią Palestyńczycy     2020-05-17
Turecka ”sprawiedliwość”: uwolnić gangsterów, trzymać dysydentów w zamknięciu   Bekdil   2020-05-16
Program oszustw i kłamstw OWP   Tawil   2020-05-15
If Not Now i Gisha twierdzą, że Gaza jest okupowana, Definicja @ICRC nie zgadza się – ale ICRC zmienia regułę wyłącznie dla Gazy   Amos   2020-05-10
Palestyńskie kłamstwa nigdy nie umierają; Wikipedia i Google trzymają je przy życiu   Chesler   2020-05-04

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

PrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedza


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk