Prawda

Środa, 4 sierpnia 2021 - 14:28

« Poprzedni Następny »


Sprawa Al-Dury po 20 latach


Richard Landes 2020-10-06

Niemal wszystkie kraje arabskie wydały znaczki pocztowe z chłopcem Al Durah, wzywające do intifady.
Niemal wszystkie kraje arabskie wydały znaczki pocztowe z chłopcem Al Durah, wzywające do intifady.

Niemal wszystkie kraje arabskie wydały znaczki pocztowe z chłopcem Al Durah, wzywające do intifady.


Dzisiaj [30 września] jest 20 rocznica najbardziej katastrofalnego wydarzenia roku 2000, wydarzenia, które rzuciło długi cień na nieszczęśliwe pierwsze dziesięciolecia burzliwego nowego millennium. Tego dnia palestyński kamerzysta filmował to, co twierdził, że było autentyczną sytuacją, chłopca ostrzeliwanego i zabitego przez Izraelczyków, a francusko-izraelski dziennikarz wyciął z tego krótkie fragmenty (wycinając ostatnią scenę, która skłaniała do zupełnie innych wniosków) i nadał wraz z towarzyszącą temu narracją w telewizji France2. Wizerunek Muhammada al Dura pod ogniem z narracją, że to żołnierze IDF strzelali do niego, stał się symbolem w skali światowej palestyńskiego cierpienia z rąk okrutnych Izraelczyków. Szybko stał się również “symbolem nienawiści” i miał większy natychmiastowy i długoterminowy wpływ na nowe stulecie/millennium niż jakikolwiek inny taki wehikuł podżegania do nienawiści.


Krzyk podniósł się w Umma [religijna wspólnota islamska], dla jednych bólu, dla innych wściekłości, ale dla wszystkich jako jasny sygnał, że Niewierny, pod przewodem pary szatanów – Izraela i USA – prowadzi wojnę z muzułmanami. Jak dotąd żadne pojedyncze zdarzenie nie zrobiło więcej dla wywołania ducha dżihadu przeciwko Zachodowi niż właśnie ten film, który, jak szybko wskazał bin Laden w swoim wideo rekrutującym do globalnego dżihadu, wymagał zemsty na wszystkich al Yahood [Żydach] i ich sojusznikach. Zemsta usprawiedliwiała samobójcze zamachy na cywilów (dwie uprzednio „zakazane” praktyki).  To uczucie było tak silne, że nawet “konserwatywny” al Azhar musiał ustąpić przed uświęceniem tej kombinacji – operacji męczeńskich. Choć sam symbol al-Dura nie był apokaliptyczny, napędzał apokaliptyczną narrację dżihadu: dla #PokoleniaKalifatu Izrael był Dajjalem (Antychrystem).


Zachód poszedł za przykładem. Toksyczni dziennikarze, tacy jak Robert Fisk, szybko potwierdzili oskarżenie o umyślne morderstwo. Podczas gdy poprzednio takie oskarżenia uważano za podłe, jeśli nie gorzej, teraz porównywanie Izraela do nazistów stało się powszechne. Znana francuska prezenterka wiadomości, mówiąc w imieniu wielu, zadeklarowała, że al Durah “wymazał, zastąpił wizerunek chłopca w warszawskim Getcie”. To była nowa, postmodernistyczna “narracja zastąpienia”. Zamiast chrześcijan lub muzułmanów zastępujących Izrael jako prawdziwy wybrany naród, poprzednio wybrany naród zastąpił nazistów, a biedna palestyńska ofiara doznawała losu Żydów. Postępowy refren brzmiał: “Izrael utracił moralną rację”. Laureaci Nagrody Nobla, politycy, dyplomaci, nagradzani dramaturdzy i dziennikarze, znani akademicy, dygnitarze ONZ, Żydzi i nie-Żydzi, wszyscy włączyli się do chóru, sprzymierzając się z dżihadystyczną, apokaliptyczną narracją: Izrael, nowi naziści, są świeckim Antychrystem.  


Każda próba oporu, na przykład, twierdzenie, że film France2 o al Dura był inscenizacją, w istocie, tanim fałszerstwem, uważana była za okrutną obojętność wobec palestyńskiego cierpienia, „obwinianiem ofiary”, podważaniem „wyższej prawdy”. Izraelscy dziennikarze tacy jak Bet Michaeli twierdzili, że na “100% Izraelczycy go zabili”, a Larry Derfner szydził z tych, którzy sprzeciwiali się, nazywając ich zwolennikami teorii spiskowych. Nawet James Fallows, który znalazł potwierdzenie, że Izraelczycy nie zastrzelili ojca i syna, nie mógł uwierzyć, że to było zainscenizowane, ponieważ ktoś z pewnością położyłby temu kres.  Izraelscy rzecznicy odrzucali każdego, kto wierzył w taki absurdalny spisek. Badanie komisji Kuperwassera z 2013 roku, podobnie jak wiele innych prób zwrócenia uwagi na najbardziej tragiczny aspekt tej sprawy, nie zdobyło posłuchu… także wśród większości izraelskich dziennikarzy.


Sprawa Al Dury usprawiedliwiała ataki terrorystyczne na Izrael w umysłach zarówno muzułmanów, jak nie-Żydów, szczególnie Europejczyków. “Jaki mają wybór?” – odpowiadali ludzie postępowi, kiedy Palestyńczycy atakowali izraelskich cywilów. Oni jedynie stawiają opór, a przemoc ich rozpaczliwych protestów – na przykład wysadzanie w powietrze pizzerii pełnych dzieci i ich dziadków w centrum Jerozolimy – przyjmowano jako “miarę izraelskiej winy”. U szczytu kampanii samobójczego terroru, stawanie po stronie Palestyńczyków było “papierkiem lakmusowym liberalnej postawy”. Sugerowanie, że ta ohydna przemoc była ludobójczą ambicją, a nie wyrazem desperacji pozbawionego państwa społeczeństwa, było gwarancją „anulowania”.


Kiedy tradycyjne media zachodnie w kwietniu 2002 roku rozprzestrzeniły mem “masakra w Dżanin”, wszystko, co Palestyńczycy twierdzili o al Dura, że IDF umyślnie morduje dzieci, podparło nowe i równie nieuczciwe twierdzenia o masowych egzekucjach setek i tysięcy. Przez całe tygodnie, także po uzyskaniu dostępu do obozu, media publikowały te twierdzenia jako wiadomości. Gniewne protesty na Zachodzie oskarżały Izrael o ludobójstwo i znaczna większość Europejczyków wierzyła w to. Politycy tacy jak Livingstone, Gallaway i Corbyn, pacyfistyczne akademiczki, takie jak Judith Butler, otwarcie opowiadali się po stronie Hamasu mimo jego nie ukrywanego opowiadania się za ludobójstwem. Jak zauważył Irwin Cotler Izrael jest jedynym krajem, który jest równocześnie obiektem gróźb ludobójstwa i oskarżonym o popełnienie go.  


Intencjonalnie lub nie, przez przekazywanie śmiercionośnej narracji o al Dura i jej pochodnych, przez zaledwiemilczenie w sprawie popełnionych błędów, przez dalsze ufanie głosom tych, którzy rzucili pierwsze oskarżenia, przez odrzucanie izraelskiego sprzeciwu jako propagandy, przez promowanie obrazów palestyńskiego cierpienia za każdym razem, kiedy IDF ścierała się w dżihadystami, przez nie informowanie lub informowanie z opóźnieniem o wypadkach, kiedy rakiety Hamasu zabijały gazańskie dzieci, i przez nieinformowanie o ludobójczej (przypominającej nazistowską), propagandzie Hamasu i AP, tradycyjne media zachodnie stanowiły jedną z najpotężniejszych broni w wojnie poznawczej, jaką zwolennicy kalifatu prowadzili przeciwko Zachodowi. Było kwestią wiary na Zachodzie nie mówienie o “radykalnym islamie”, ponieważ mogło to potwierdzić rekrutacyjną narrację  dżihadystów o “starciu cywilizacji”. Było to jednak niczym w porównaniu ze sposobem, w jaki film o al Dura i wszystkie następujące po nim, śmiercionośne narracje o Izraelczykach zabijających niewinnych muzułmanów rozpalały tę “narrację”.


Sprawa al Dura była pierwszym, odnoszącym sukces oszczerstwem o rytuale krwi na Zachodzie od czasu, kiedy naziści doprowadzili swoją ekumeniczną nienawiścią do Żydów do wszystkich śmierci w latach 1930. i 40. Odmiennie od wcześniejszych wersji, tę rozpuścił Żyd i poniosły ją w świat profesjonalne media, a główny wpływ tego zadziałał na lewicowe, postępowe kręgi, co zrodziło “nowy antysemityzm” w jego wcieleniu XXI wieku: eliminacyjny „anty-syjonizm”. Dzisiaj, rosnąca fala nienawiści do Żydów ze wszystkich kierunków, z prawa, z lewa, od muzułmanów, chrześcijan, świeckich, poinformowanych i nie poinformowanych, zaczęła się 30 września 2000 roku.  


Niektórym nadal przeszywa serce.

Salem Barahmeh@Barahmeh·Sep 25

Miałem 11 lat, kiedy pierwszy raz oglądałem ten materiał filmowy. Mohamed Dura chroniony przez swojego tatę przed izraelskimi kulami. W jednej chwili błagali o życie, w następnej byli martwi. Miał 12 lat, należeliśmy do tego samego pokolenia. Przerażenie w jego oczach nadal wstrząsa mną do głębi 20 lat później.  

Inni nigdy nie słyszeli o tym dzięki medium, które, kiedy pokazuje się im ich błędy w sprawie Izraela, wolą porzucić sprawę. Czy o tym wiemy, czy nie, ci z nas, którzy wkraczają w to ponuro wyglądające trzecie dziesięciolecie XXI wieku, jesteśmy dziedzicami wywołanej przez sprawę al Dura nowej fali nienawiści do Żydów i jej akompaniamentu - fake news, teorii spiskowej i przemocy.


Choć wielu może uważać ten epizod za historię, nabrał on szczególnego znaczenia w roku 2020, roku pierwszego porozumienia Abrahamowego. Choć oszczerstwo o al Dura dokonało straszliwych szkód zarówno reputacji Izraela, jak moralnie zdezorientowanemu Zachodowi, bez porównania największymi ofiarami był świat arabski i muzułmański, wepchnięty w ramiona samobójczych dżihadystów przez nieustanne pokazywanie na nowo przez ich media tego potwornego oszczerstwa. Dla dzisiejszych umiarkowanych zrozumienie, że Izrael nie jest ich wrogiem ale potencjalnie sojusznikiem w polepszeniu życia ich ludności, ponowne rozważenie sprawy al Dura2 oferuje szczególnie cenną wskazówkę. Jak powiedziało kilku uczciwych dziennikarzy arabskich, #FakeNews jest czymś w rodzaju arabskiej specjalności, a przez zdecydowanie zbyt długi czas opinią publiczną manipulowali nieuczciwi i złowrodzy aktorzy udający dziennikarzy. W duchu samokrytyki, ponowna ocena tego incydentu może dać niezmierny wkład zarówno do stosunków arabsko-izraelskich, jak do arabskiej prawości dziennikarskiej. Kto wie, może wszyscy ci zachodni dziennikarze, którzy uważają, że jest to głupawa teoria spiskowa, nauczą się czegoś od swoich arabskich kolegów.  

 

Al Durah Affair 20 Years On

The Augean Stables, 30 września 2020

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaRichard Allen Landes


Amerykański historyk, wykładowca na Boston University, dyrektor bostońskiego Center for Millennial Studies. Autor szeregu książek o średniowieczu i ruchach apokaliptycznych. Obserwator konfliktu na Bliskim Wschodzie (to on ukuł pojęcie „Pallywood” na wyprodukowane ze statystami filmy mające być „dowodami” przeciwko Izraelowi). Jest również autorem dwuczęściowej druzgoczącej analizy  tzw. „Raportu Goldstone’a”.    


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 928 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Kiedy nie ma udziału Izraela znika zainteresowanie losem Palestyńczyków     2021-08-04
Hamas chełpi się mordowaniem żydowskich dzieci 20 lat temu w pizzerii Sbarro     2021-08-03
Marksistowskie poparcie dla palestyńskiego terroryzmu prowadzi do nienawiści do Żydów na całym Zachodzie   Milliere   2021-08-01
Świat reaguje na Izrael z arogancją i hipokryzją   Darshan-Leitner   2021-07-31
ONZ ustanawia stałą izraelożerczą komisję dochodzeniową pod przewodnictwem znanej z nienawiści do Izraela apologetki antysemityzmu Navi Pillay     2021-07-30
W Iranie Najwyższy Przywódca jest zaniepokojony   Fitzgerald   2021-07-28
Dziennikarka BBC wyrzucona za tweet “Hitler miał rację”   Fitzgerald   2021-07-25
Szwecja: Imam potępia szwedzką flagę, wzywa muzułmanów do “miażdżenia i rozbijania głów Żydów”   Spencer   2021-07-24
Biden i mułłowie: "Karmienie krokodyla"   Rafizadeh   2021-07-24
Specjalny Sprawozdawca Rady Praw Człowieka ONZ ogłasza, że izraelskie osiedla są „zbrodnią wojenną”. Dlaczego jest w błędzie?   Fitzgerald   2021-07-21
Jak palestyńscy przywódcy oszukują Amerykanów   Tawil   2021-07-20
Morale i kwestia wyjścia Ameryki z Afganistanu   Koraszewski   2021-07-19
Opieka medyczna Izraela nad przywódcami Hamasu i AP, a podwójne standardy CUNY   Fitzgerald   2021-07-19
Denazyfikacja Bliskiego Wschodu wymaga ponownej denzyfikacji Niemiec   Pickles   2021-07-18
Amnezja wysepkowa jest super   Honig   2021-07-16
Dyktator Białorusi: „Świat płaszczy się przed Żydami”   Fitzgerald   2021-07-16
Jak izraelożercy stali się wpływowi   Rosenthal   2021-07-13
Pod uwagę amerykańskim uczelniom, których partnerem jest Uniwersytet Al Kuds   Flatow   2021-07-11
Dzieci Palestyny poświęcą swoją krew i swoje ciała     2021-07-10
Czy Palestyńczycy potępią mufiego Hussainiego i Hitlera?   Abdul-Hussain   2021-07-09
Administracja Bidena: nagradzanie morderczego reżimu Iranu?   Rafizadeh   2021-07-07
Uwagi na marginesie 50. rocznicy ukończenia studiów   Landes   2021-07-07
Dlaczego życie czarnych chrześcijan zupełnie się nie liczy?   Ibrahim   2021-07-06
Czy IDF jest bezradna?   Bard   2021-07-05
Prawo powrotu w stare koleiny   Koraszewski   2021-07-04
Letnie obozy palestyńskiego dżihadu   Toameh   2021-07-02
Najbardziej niebezpieczni terroryści świata   Patrikarakos   2021-06-30
Artykuł Human Rights Watch o antysemityzmie ZACHĘCA do lewicowego antysemityzmu     2021-06-29
Krótka historia długiej nienawiści   Rosenthal   2021-06-28
Stany Zjednoczone wspierają palestyńskie naruszenia praw człowieka.   Toameh   2021-06-26
Palestyńska kultura przemocy   Bard   2021-06-25
Ewolucja, dzieci i mordercy   Koraszewski   2021-06-23
Zatruty owoc ustępstw wobec irańskich mułłów   Toameh   2021-06-22
Na nieludzkiej ziemi   Koraszewski   2021-06-21
Przez całą historię Żydzi musieli z czegoś rezygnować, by uzyskać akceptację – tym razem jest to Izrael   Amos   2021-06-20
Wiadomości z Iranu, zarówno te głupie, jak i te złowrogie   Fitzgerald   2021-06-19
Gaza, Sky News i marsz islamistów na Londyn   Collier   2021-06-19
Dziennikarstwo z własnym samobójczym celem   Landes   2021-06-18
Tylko Palestyńczycy mogą być ofiarami   Abdul-Hussain   2021-06-17
Z Bagdadu do Gazy: dzisiejszy konflikt jest zakorzeniony w ideologii ery nazistowskiej   Julius   2021-06-16
“TIMES” propaguje demonizację Izraela przez BLMAdam Levick   Levick   2021-06-15
Multikulturowi wielbiciele Hitlera   Greenfield   2021-06-14
Jak międzynarodowa społeczność starała się stworzyć niekończącą się wojnę izraelsko-palestyńską   Frantzman   2021-06-13
Administracja Bidena nagradza terrorystów: Abbasa i Hamas   Tawil   2021-06-11
Budząca mdłości zachodnia “postprawda” na temat wojny Gazy z Izraelem   Bekdil   2021-06-10
Policzmy dokładnie ofiary w Gazie   Rosenthal   2021-06-09
Umyj, wypłucz, powtórz wojnę   Collins   2021-06-08
Świat akademicki dla Hamasu   Pessin   2021-06-06
Wciskacze fake newsów o Palestyńczykach ignorują ludobójstwo chrześcijan. Ideologicznie napędzana hipokryzja   Ibrahim   2021-06-05
Kostiumowy dramat i kompromitacja   Rosenthal   2021-06-05
Bliski Wschód Hady’ego Amra   Glick   2021-06-04
Tureccy Żydzi - uboczne ofiary tureckiej nienawiści do Izraela   Bekdil   2021-06-04
Terapeutka o trwającym statusie ofiary palestyńskich Arabów   Oz   2021-06-01
Prawda o tym “arabskim chłopcu podpalonym przez Izraelczyków”   Fitzgerald   2021-06-01
Hasło: “Izrael ma prawo się bronić” pokazuje bezmiar moralnego zagubienia   Pandavar   2021-05-31
Jeśli USA chcą być humanitarne, nie “odbudują” Gazy   Tobin   2021-05-31
Szejk Dżarrah i niesymetryczne roszczenia   Julius   2021-05-30
Przywódca Hamasu w Gazie: To była tylko próba, nic poza małym ćwiczeniem przed tym, co się zdarzy     2021-05-29
Zachodni obrońcy Gazy mają oczy, ale nie widzą   Steinberg   2021-05-28
Fałszywi bojownicy o pokój i prawdziwi terroryści tworzą niemal doskonały front nienawiści do Żydów     2021-05-27
Palestyńskie głosy, których Blinken nie usłyszy   Toameh   2021-05-26
Nieodnotowane: IDF ceni życie, celem Hamasu jest maksymalizacja ofiar   Koningsveld   2021-05-25
Nowe furie najstarszej nienawiści   Savodnik   2021-05-24
Trąby i silniki czołgów: punkt zwrotny w Gazie?   Kemp   2021-05-22
Mam dość   Ezra   2021-05-21
Po drugiej stronie lustra   Koraszewski   2021-05-19
Zastępcza wojna Iranu przeciwko Izraelowi   Toameh   2021-05-18
Iran ujawnia swoją strategię doradzając Hamasowi w wojnie przeciwko Izraelowi   Frantzman   2021-05-17
Dejudaizacja Jerozolimy w 1948 roku   Carlson   2021-05-17
Kiedy rakiety Hamasu uderzają w izraelskie domy, zapomnij o niuansach   Tobin   2021-05-16
Naszym prawdziwym celem jest zniszczenie Izraela   Tawil   2021-05-15
Dzisiejsze oszczerstwo o rytuale krwi   Rosenthal   2021-05-14
Stara sztuczka Mahmouda Abbasa: antysemickie podżeganie   Blum   2021-05-13
Irańska pułapka   i Sarah N. Stern   2021-05-12
Słoń nienawiści do Żydów w salonie   Glick   2021-05-08
Dlaczego Abbas nie chce wyborów   Tawil   2021-05-07
Nasi wrogowie podłożyli kognitywną bombę   Rosenthal   2021-05-06
Były dyrektor CIA zaleca Żydom więcej empatii   Frantzman   2021-05-03
Czy naprawdę rozpoczęła się era amerykańskiej klęski?     2021-05-01
Human Rights Watch nienawidzi Izraela   Abdul-Hussain   2021-05-01
Czy Ameryka nadal stoi za Izraelem? Zapytajcie jego wrogów   Rosenthal   2021-04-26
Idea tak głupia, że tylko publicysta „Guardiana” może w nią wierzyć   Levick   2021-04-25
Administracja Bidena oszukuje Żydów     2021-04-21
Palestyńskie wybory: czego administracja Bidena nie chce wiedzieć   Toameh   2021-04-20
Kłamstwa, bezczelne kłamstwa i statystyka „Guardiana”   Levick   2021-04-19
Uprowadzenie terminologii Holocaustu do utrwalania fałszu i demonizowania Izraela   Hirsch   2021-04-17
Niewidzialna wojna Unii Europejskiej z Izraelem   Rosenthal   2021-04-06
Obcinanie głów dzieciom w Mozambiku   Bergman   2021-04-03
“Wojna jest podstępem, czyli pytanie, którą Kartę OWP czytasz?   Fitzgerald   2021-03-30
Autonomia Palestyńska daje mordercom rodziny Fogel 50 procent podwyżki   Fitzgerald   2021-03-25
W poszukiwaniu nowych sposobów finansowania terrorystycznego reżimu   Flatow   2021-03-22
Ludzie ludziom szykują ten los   Koraszewski   2021-03-21
Kiedy skrajna lewica walczy z antysemityzmem…     2021-03-19
Teheran nie daje mi spokoju   Chesler   2021-03-16
Kaszmir – sojusz militarny Azerbejdżanu, Turcji i Pakistanu   Ahmad   2021-03-09
“New York Times” wybiela Turcję   Frantzman   2021-03-09
Palestyńscy terroryści do Bidena: nie wierz palestyńskiemu kierownictwu   Tawil   2021-03-08
Świat krytykuje Izrael za brak szczepień Palestyńczyków, chociaż dostarczają szczepionki mimo, że nie są do tego zobowiązani   Coyne   2021-03-03
Iran: dążenie mułłów do zdobycia broni jądrowej   Rafizadeh   2021-03-01
Pokolenie oszukanych, którzy popierają BDS   Kemp   2021-02-27

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Bohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotu


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk