Prawda

Poniedziałek, 14 czerwca 2021 - 05:30

« Poprzedni Następny »


Irańska pułapka


Hussein Aboubakr Mansour i Sarah N. Stern 2021-05-12


Na Bliskim Wschodzie dyktatury mają paskudny obyczaj wykorzystywania świętych Spraw, by zdobyć poparcie, ale te święte Sprawy stają się nowymi religiami, których nikt nie potrafi kontrolować.  

 

Bliski Wschód ma skłonność do wymyślania ambitnych celów, które często stają się pułapką dla ich własnych twórców. Czy tą sprawą jest jakiś „opór”, sprawa palestyńska, sprawa na rzecz demokratycznej zmiany, sprawa islamu i opartego na szariacie porządku politycznego, zazwyczaj zamieniają się one w potwory pożerające tych, którzy je karmią. Obecnie Iran jest na drodze do stworzenia nowej Sprawy na rzecz praw nuklearnych, która – jeśli chcemy pamiętać o historii regionu – prawdopodobnie surowo się zemści.


Historia nowoczesnego Bliskiego Wschodu jest historią nabożnych spraw, które się zbiesiły. Kiedy już ustanawia się świętą sprawę, staje się ona niezależna od swojego pochodzenia i nabiera własnego życia, często wzmacniając pierwotne warunki dla swojego zaistnienia. Takie sprawy jest zawsze łatwo rozdmuchać, ale jest niemal niemożliwe ich ponowne stłumienie. Sprawa postkolonialnego wyzwolenia narodowego Arabów, której orędownikami byli arabscy nacjonaliści w Iraku, Syrii, Egipcie, Libii i Algierii, skończyła się z oficerami armii wjeżdżającymi czołgami do stolic w swoich krajach, co rozpoczęło długą historię wojskowych zamachów stanu, prowadząc do jednego z najbardziej brutalnych i potwornych porządków politycznych w arabskiej historii. Dla wielu arabskich historyków wszystkie niesprawiedliwości i zbrodnie europejskiego kolonializmu wyglądają jak humanitarne interwencje w porównaniu do wyczynów Saddama w Iraku, Ligii Kadafiego lub Syrii Assada.   


Sprawa palestyńska, święty Graal wszystkich Spraw, ustanowiła regionalną strukturę świata wojen partyzanckich, zbrojnych milicji, terroryzmu i kultu zamachów samobójczych oraz obłędnej, mesjańskiej żarliwości. Sprawa palestyńska doprowadziła do szeregu wojen, klęsk, utraty zasobów, zniszczenia szans na jakiekolwiek normalne arabskie życie polityczne, usprawiedliwiała brutalne represje i krótko mówiąc, wymknęła się całkowicie spod kontroli.   Moralny upadek tej sprawy zaczął się od wojen domowych w Jordanii i w Libanie, porywania arabskich samolotów pasażerskich, koalicji z mrocznymi i destrukcyjnymi siłami i destabilizacji samych podstaw tych krajów, które pierwsze ją forsowały. To samo możemy powiedzieć o islamie i prawach szariatu. Dążąc do okazania moralnej wyższości nad swoimi przeciwnikami, ci arabscy władcy, którzy postawili na kartę islamu stali się pierwszymi ofiarami swoich działań. Prezydent Egiptu Anwar Sadat, który wypuścił islamistów z więzień i wprowadził prawo szariatu do konstytucji, żeby osłabić swoich socjalistycznych oponentów, był pierwszym arabskim władcą zamordowanym przez islamskich terrorystów, pozostawiając Egipt do dzisiejszego dnia z konstytucją, której nikt nie odważa się zmienić. Raz ustanowiona Sprawa jest bardzo trudna do demontażu.       


Kiedy Hezbollah wyłonił się jako organizacja heroicznego oporu przeciw izraelskiej okupacji w Libanie, nawet wielu libańskich chrześcijan poparło Sprawę oporu. Po jednostronnym wycofaniu się Izraela z Libanu w 2000 roku, społeczeństwo libańskie odkryło, że “opór” jest trwałym zjawiskiem, które pozostaje nawet po zniknięciu izraelskiej okupacji. Państwo libańskie znalazło się w politycznej próżni, instytucje utraciły swoją funkcjonalność, nie widać żadnych szans na powrót do normalności. Opór nie może mieć końca i jeśli Hezbollah uważał izraelską okupację jako Sprawę wymagającą oporu, to wycofanie się izraelskiej armii postrzegał jako konspirację wymagającą nasilenia oporu.


Rządy na Bliskim Wschodzie mają paskudny obyczaj używania „świętych spraw” jako swojego raison d’être, zaś święta sprawa staje się nową religią, nad którą nikt nie panuje. Obecnie Islamska Republika Iranu jest klasycznym przykładem bliskowschodniej pułapki. Sprawa zdobycia bomby atomowej i dążenie do osiągnięcia hegemonii w regionie stała się świętą doktryną, niezależną od irańskich możliwości gospodarczych, potrzeb rozwoju,  nasilenia wrogości na forum międzynarodowym i potencjalnego koszmaru nuklearnego wyścigu zbrojeń w jednym z najbardziej niebezpiecznych regionów świata. Iran pcha nową Sprawę, której nie da się pohamować, nawet jeśli jego przywódcy będą tego chcieli. Im bardziej przetrwanie Islamskiej Republiki Iranu zależy od takich Spraw, tym bardziej ten kraj wpada w pułapkę, z której nie można wyjść. Im bardziej jest zaplątany, tym mniejsze ma szanse irańskie społeczeństwo na wyjście z pułapki bez upadku irańskiego reżimu.                 


Nie myślimy, że Iran zrezygnuje ze swoich nuklearnych ambicji i dążenia do hegemonii. Najprawdopodobniej nie dojdzie do tego bez zdecydowanego zagrożenia siłą militarną. W chwili obecnej nie wydaje się, aby administracja prezydenta Bidena miała realistyczną ocenę rzeczywistej natury irańskiego zagrożenia USA ze strony Iranu lub by miała moralną siłę i dość charakteru, by zdecydować się na kolejną militarną konfrontację na Bliskim Wschodzie.           


Problem irańskiej bomby atomowej nie ogranicza się do Izraela ani do krajów Zatoki. Są silne  powiązania między Wenezuelą i Teheranem i jest wysokie prawdopodobieństwo, że Irańczycy dostarczą swoją broń na zachodnią półkulę. Amerykańskie społeczeństwo, podobnie jak nasi decydenci, wydaje się nie zauważać faktu, że Irańczycy blisko współpracują z wściekle antyamerykańską dyktaturą Nicolása Maduro, z zamiarem powtórzenia tego, z czym boryka się Izrael na swojej północnej granicy z Libanem, gdzie jest rozmieszczonych około 150 tysięcy rakiet.


To nie jest tylko izraelski czy saudyjski problem, ani nawet republikański. Często zadawaliśmy sobie pytanie – co oznacza slogan „śmierć Ameryce”, którego tak wielu Amerykanów nie chce usłyszeć.   


Tak, Irańczycy budują dla siebie pułapkę, mimo, że w tej chwili mogą sądzić, że wygrywają. Pełni buty i przechwałek, sprawdzają gdzie są granice, igrając z ogniem. Jedyna rzecz, która może im uświadomić, że znaleźli się w pułapce, to wiarygodna militarna groźba. A taka groźba raczej nie pojawi się ze strony administracji Bidena.          


Mogłaby jednak pojawić się ze strony zbudowanego na podobieństwo NATO sojuszu między Izraelem i krajami Zatoki. Te kraje doceniają militarną siłę Izraela i możliwości izraelskiego wywiadu.    


Dziś Irańczycy, negocjując w Wiedniu, mogą się śmiać ze Stanów Zjednoczonych, Izraela i państw Zatoki. Jednak pewnego dnia Ameryka może znaleźć się w sytuacji, kiedy będzie dziękować swojemu sojusznikowi – Izraelowi i jego przyjaciołom z Zatoki za ochronienie nas wszystkich przed megalomańskimi maniakami z Islamskiej Republiki Iranu.         


The Iranian trap

JNS. Org., 28 kwietnia 2021

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaHussein Aboubakr Mansour

Urodzony w 1989 roku w Kairze i wychowany w antysemickiej muzułmańskiej rodzinie, jako zradykalizowany student chciał się nauczyć języka wroga i dowiedzieć czegoś więcej o Żydach. Zaczął studiować hebrajską literaturę, co go natychmiast naraziło na przykre doświadczenia z egipską policją. Kiedy zamienił swoje poglądy na Żydów i Izrael został wyklęty przez rodzinę, był aresztowany i torturowany. Brał potem udział w „arabskiej wiośnie” i po kolejnym aresztowaniu uciekł za granicę. Obecnie mieszka w Stanach Zjednoczonych. Wykłada w Kalifornii na wydziale hebraistyki i walczy z obłędem antysemityzmu.Sarah N. Stern

Amerykańska dziennikarka i autorka książek. Założyła i jest prezeską instytutu Endowment for Middle East Truth (EMET), z siedzibą w Waszyngtonie.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 886 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Jak międzynarodowa społeczność starała się stworzyć niekończącą się wojnę izraelsko-palestyńską   Frantzman   2021-06-13
Administracja Bidena nagradza terrorystów: Abbasa i Hamas   Tawil   2021-06-11
Budząca mdłości zachodnia “postprawda” na temat wojny Gazy z Izraelem   Bekdil   2021-06-10
Policzmy dokładnie ofiary w Gazie   Rosenthal   2021-06-09
Umyj, wypłucz, powtórz wojnę   Collins   2021-06-08
Świat akademicki dla Hamasu   Pessin   2021-06-06
Wciskacze fake newsów o Palestyńczykach ignorują ludobójstwo chrześcijan. Ideologicznie napędzana hipokryzja   Ibrahim   2021-06-05
Kostiumowy dramat i kompromitacja   Rosenthal   2021-06-05
Bliski Wschód Hady’ego Amra   Glick   2021-06-04
Tureccy Żydzi - uboczne ofiary tureckiej nienawiści do Izraela   Bekdil   2021-06-04
Terapeutka o trwającym statusie ofiary palestyńskich Arabów   Oz   2021-06-01
Prawda o tym “arabskim chłopcu podpalonym przez Izraelczyków”   Fitzgerald   2021-06-01
Hasło: “Izrael ma prawo się bronić” pokazuje bezmiar moralnego zagubienia   Pandavar   2021-05-31
Jeśli USA chcą być humanitarne, nie “odbudują” Gazy   Tobin   2021-05-31
Szejk Dżarrah i niesymetryczne roszczenia   Julius   2021-05-30
Przywódca Hamasu w Gazie: To była tylko próba, nic poza małym ćwiczeniem przed tym, co się zdarzy     2021-05-29
Zachodni obrońcy Gazy mają oczy, ale nie widzą   Steinberg   2021-05-28
Fałszywi bojownicy o pokój i prawdziwi terroryści tworzą niemal doskonały front nienawiści do Żydów     2021-05-27
Palestyńskie głosy, których Blinken nie usłyszy   Toameh   2021-05-26
Nieodnotowane: IDF ceni życie, celem Hamasu jest maksymalizacja ofiar   Koningsveld   2021-05-25
Nowe furie najstarszej nienawiści   Savodnik   2021-05-24
Trąby i silniki czołgów: punkt zwrotny w Gazie?   Kemp   2021-05-22
Mam dość   Ezra   2021-05-21
Po drugiej stronie lustra   Koraszewski   2021-05-19
Zastępcza wojna Iranu przeciwko Izraelowi   Toameh   2021-05-18
Iran ujawnia swoją strategię doradzając Hamasowi w wojnie przeciwko Izraelowi   Frantzman   2021-05-17
Dejudaizacja Jerozolimy w 1948 roku   Carlson   2021-05-17
Kiedy rakiety Hamasu uderzają w izraelskie domy, zapomnij o niuansach   Tobin   2021-05-16
Naszym prawdziwym celem jest zniszczenie Izraela   Tawil   2021-05-15
Dzisiejsze oszczerstwo o rytuale krwi   Rosenthal   2021-05-14
Stara sztuczka Mahmouda Abbasa: antysemickie podżeganie   Blum   2021-05-13
Irańska pułapka   i Sarah N. Stern   2021-05-12
Słoń nienawiści do Żydów w salonie   Glick   2021-05-08
Dlaczego Abbas nie chce wyborów   Tawil   2021-05-07
Nasi wrogowie podłożyli kognitywną bombę   Rosenthal   2021-05-06
Były dyrektor CIA zaleca Żydom więcej empatii   Frantzman   2021-05-03
Czy naprawdę rozpoczęła się era amerykańskiej klęski?     2021-05-01
Human Rights Watch nienawidzi Izraela   Abdul-Hussain   2021-05-01
Czy Ameryka nadal stoi za Izraelem? Zapytajcie jego wrogów   Rosenthal   2021-04-26
Idea tak głupia, że tylko publicysta „Guardiana” może w nią wierzyć   Levick   2021-04-25
Administracja Bidena oszukuje Żydów     2021-04-21
Palestyńskie wybory: czego administracja Bidena nie chce wiedzieć   Toameh   2021-04-20
Kłamstwa, bezczelne kłamstwa i statystyka „Guardiana”   Levick   2021-04-19
Uprowadzenie terminologii Holocaustu do utrwalania fałszu i demonizowania Izraela   Hirsch   2021-04-17
Niewidzialna wojna Unii Europejskiej z Izraelem   Rosenthal   2021-04-06
Obcinanie głów dzieciom w Mozambiku   Bergman   2021-04-03
“Wojna jest podstępem, czyli pytanie, którą Kartę OWP czytasz?   Fitzgerald   2021-03-30
Autonomia Palestyńska daje mordercom rodziny Fogel 50 procent podwyżki   Fitzgerald   2021-03-25
W poszukiwaniu nowych sposobów finansowania terrorystycznego reżimu   Flatow   2021-03-22
Ludzie ludziom szykują ten los   Koraszewski   2021-03-21
Kiedy skrajna lewica walczy z antysemityzmem…     2021-03-19
Teheran nie daje mi spokoju   Chesler   2021-03-16
Kaszmir – sojusz militarny Azerbejdżanu, Turcji i Pakistanu   Ahmad   2021-03-09
“New York Times” wybiela Turcję   Frantzman   2021-03-09
Palestyńscy terroryści do Bidena: nie wierz palestyńskiemu kierownictwu   Tawil   2021-03-08
Świat krytykuje Izrael za brak szczepień Palestyńczyków, chociaż dostarczają szczepionki mimo, że nie są do tego zobowiązani   Coyne   2021-03-03
Iran: dążenie mułłów do zdobycia broni jądrowej   Rafizadeh   2021-03-01
Pokolenie oszukanych, którzy popierają BDS   Kemp   2021-02-27
Czy Joe zapomniał Józefa?   Rosenthal   2021-02-18
Gwałcone i mordowane: chrześcijańskie dziewczęta w Pakistanie   Ibrahim   2021-02-16
Rola Iranu w Jemenie: chwiejność USA i UE   Rafizadeh   2021-02-11
Ludobójczy antyizraelizm: tykająca bomba zegarowaJak i dlaczego Zachód zasnął, kiedy islamizm rozprzestrzenił się 20 lat temu   i Richard Landes   2021-02-09
Amerykański pisarz ogląda Europę   Koraszewski   2021-02-04
Nie, to nie jest paranoja   Rosenthal   2021-02-04
“Szczepionkowy Apartheid” – jawne oszczerstwo, ale zbyt dobre, by mu się oprzeć   Pickles   2021-01-31
Religijna transformacja francuskich szkół   Meotti   2021-01-30
Przemilczana ale rozpowszechniona inwersja Holokaustu     2021-01-28
Walka B’Tselem o zdobycie jakiegoś znaczenia trwa, by zakończyć się porażką   Amos   2021-01-27
BDS jest zagrożeniem dla całego wolnego świata   Landes   2021-01-23
Media: Izrael musi być oczerniany za swój bijący światowy rekord program szczepień   Kemp   2021-01-20
Ataki mediów na Izrael są dobrane do potrzeb chwili   Amos   2021-01-19
Turcja: Turcy czczą sympatyka nazizmu   Bulut   2021-01-16
Szczepienia i odwieczna plaga   Collins   2021-01-12
„Guardian” znowu rozpowszechnia kłamstwo o „izraelskim apartheidzie”   Levick   2021-01-11
Pora, by świat położył kres globalnej sieci przestępczości i korupcji Hezbollahu i Iranu   Alamuddin   2021-01-09
Administracja Bidena i “Wojna o prawo powrotu”   Rosenthal   2020-12-29
Dżihad w Boże Narodzenie: "Zimno zabijaj ich z nienawiścią i wściekłością"   Kemp   2020-12-25
Turcja zapowiada powrót Turków     2020-12-24
AP: Cały Izrael jest “naszą ziemią, Palestyną”; wszyscy Izraelczycy są osadnikami;  koniec Izraela jest pewny   Zilberdik   2020-12-24
Palestyńskie podżeganie przeciwko izraelskim dziennikarzom   Tawil   2020-12-17
Czy Teheran buduje “kuchnię diabła”?   Taheri   2020-12-12
Magazyn “Time” opublikował stronniczy, popierający BDS artykuł, który udaje, że jest obiektywny     2020-12-11
Zagrzebane w relacjach “Guardiana” o śmierci szefa programu nuklearnego Iranu: wezwania Teheranu do zniszczenia Izraela   Levick   2020-12-05
Premier AP, Shtajjeh, broni polityki “płaca za mordowanie”   Fitzgerald   2020-11-29
Mordercza wojna o zdrowie moralne   Koraszewski   2020-11-27
Ciekawy opis antysemityzmu z 1944 roku dokładnie opisuje antysyjonizm     2020-11-27
Dlaczego Bractwo Muzułmańskie wylazło z nory   Toameh   2020-11-22
Dekapitacja wolności w Europie   Collier   2020-10-24
Nerdeen Kiswani walczy o Palestynę od rzeki do morza   Fitzgerald   2020-10-07
Sprawa Al-Dury po 20 latach   Landes   2020-10-06
Rzeczy, o których chce nas poinformować najbardziej na świecie poszukiwana terrorystka   Roth   2020-10-05
Groźba państw sierocych dla porządku świata    Taheri   2020-09-24
Życie czarnych chrześcijan widocznie nie liczy się   Meotti   2020-09-21
„Czarny Wrzesień” pół wieku temu i teraz   Fernandez   2020-09-17
Turecki prezydent zapowiada wojnę     2020-09-14
Gdzie postawić granicę antysemitom?   Tobin   2020-09-12
Cypr: 46 lat tureckiej okupacji   Bulut   2020-09-11
Palestyńczycy: Żydzi i chrześcijanie są naszymi wrogami   Toameh   2020-08-24
Popłoch wśród uzależnionych od wojny z syjonizmem   Tobin   2020-08-15
Jordania skarży się na Izraelczyków, którzy “szturmują meczet” Al-Aksa   Fitzgerald   2020-08-14

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Bohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotu


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk