Prawda

Środa, 22 wrzesnia 2021 - 22:30

« Poprzedni Następny »


Bliski Wschód Hady’ego Amra


Caroline Glick 2021-06-04

Hady Amr
Hady Amr

Wydaje się, że za czasów prezydenta Joego Bidena Stanom Zjednoczonym nie przeszkadza Hamas mimo faktu, że jest to organizacja terrorystyczna.


Podczas wspólnej konferencji prasowej z izraelskim premierem Benjaminem Netanahu w Jerozolimie we wtorek [25 maja] sekretarz stanu Antony Blinken zaznaczył, że odbudowa kontrolowane przez Hamas Gazy po ostatnim z napadów Hamasu na Izrael jest najpilniejszą sprawą w jego agendzie.


Chociaż Biden powiedział w zeszły czwartek [20 maja], że dostarczanie pomocy dla Gazy będzie prowadzone “w sposób, który nie pozwoli Hamasowi  na odbudowanie jego militarnego arsenału”, jego doradcy doskonale wiedzą, że nie ma sposobu na powstrzymanie Hamasu przed przechwyceniem międzynarodowej pomocy humanitarnej i użyciem jej do odbudowania machiny wojennej. Przed wizytą Blinkena zapytano o to wysokiego rangą urzędnika w Departamencie Stanu.


"Jak USA mogą zagwarantować, że pomoc dla Gazy nie zostanie skierowana na odnowę arsenału Hamasu?” – zapytał reporter.


Urzędnik odpowiedział: “Jak widzieliśmy w życiu, jak wszyscy znamy życie, nie istnieją takie gwarancje”.


Innymi słowy: to może się zdarzyć.


W rzeczywistości to nie jest po prostu, że to może zdarzyć się – izraelska kontrofensywa przeciwko infrastrukturze terroru Hamasu w Gazie ujawniła, że jest gwarantowane, iż to zdarzy się. Przez ostatnie dziesięć lat Hamas wydał setki milionów dolarów na budowę systemu długości kilkuset kilometrów. Ten podziemny kompleks mieści wyrzutnie rakietowe Hamasu oraz jego magazyny rakiet i pocisków. Służy jako bunkry i miejsca zbiórek terrorystycznych sił Hamasu. Tam mieszczą się fabryki broni. Materiałami na to wszystko są oczywiście materiały budowlane importowane do Gazy dla celów “humanitarnych” i “cywilnych”.  

 

Podczas ostatniej rundy walk zwolennicy wysyłania pomocy do Gazy wskazywali na trwający w Gazie kryzys zaopatrzenia w wodę i na problemy z kanalizacją. W tej sprawie jednak historia jest również jasna. W 2014 roku Egipt zablokował większość importu pocisków do Gazy, kiedy zniszczył sieć tuneli między Gazą a egipskim Półwyspem Synajskim. Jednak z techniczną pomocą Iranu Hamas stworzył olbrzymi potencjał własnej produkcji pocisków. Kluczowym elementem tych pocisków są rury wodociągowe importowane do Gazy w poprzednich latach dla celów „humanitarnych”.


W takiej sytuacji nie można uważać “humanitarnej pomocy dla Gazy” jako czegokolwiek innego poza ponownym zaopatrzeniem Hamasu – i gwarancją, że ta grupa terrorystyczna odbuduje swój potencjał i rozpocznie z czasem kolejną wojnę przeciwko Izraelowi.


Czołowym pracownikiem Departamentu Stanu w sprawie polityki USA szczególnie wobec Hamasu, a ogólnie wobec Palestyńczyków jest Hady Amr, zastępca asystenta sekretarza stanu do spraw Izraela i Palestyńczyków. Amra wyprawiono do Izraela w ciągu niedawnej, 11- dniowej wojny, by promował nową politykę administracji Bidena.  


W 2018 roku Amr był głównym autorem Brookings Institution paper o polityce USA wobec Hamasu. Raport zatytułowany "Ending Gaza's Perpetual Crisis—A New U.S. Approach" proponował nową politykę USA wobec Hamasu, Autonomii Palestyńskiej i Izraela. Amr wzywał USA, by skorzystały z kolejnej wojny między Hamasem a Izraelem do rozpoczęcia nowej polityki wobec tej grupy terroru i wobec państwa żydowskiego.


Plan Amra miał trzy składniki. Pierwszy: praktycznie akceptował Hamas jako prawomocnego aktora na scenie poliktycznej, mimo faktu, że jest to grupa terrorystyczna kontrolowana przez Iran. Drugi: wzywał kontrolowaną przez OWP Autonomię Palestyńską (AP), by zjednoczyła się z Hamasem i dawał AP wolną rękę w finansowaniu i wspieraniu terroryzmu przeciwko Izraelowi i odrzucaniu prawa Izraela do istnienia. Wreszcie, w sprawie Izraela, raport Amra wzywał USA do użycia pośrednich środków, by zmusić Izrael do uczynienia nieodwzajemnionych ustępstw zarówno wobec Hamasu, jak AP, przyznając równocześnie, że takie ustępstwa zagroziłyby Izraelowi.  


Prawo USA zakazuje rządowi i prywatnym obywatelom dostarczania materialnej pomocy organizacjom terrorystycznym. Od kiedy więc Hamas przechwycił Gazę w 2007 roku, USA unikały jakiegokolwiek bezpośredniego wsparcia tej kontrolowanej przez terrorystów enklawy. Zamiast tego USA starały się wzmocnić AP i przynieść dobrobyt Palestyńczykom rządzonym przez AP w Judei i Samarii, a równocześnie starać się o pokój między AP a Izraelem. Opierało się to na koncepcji, że Palestyńczycy porzucą poparcie dla Hamasu, kiedy zobaczą różnicę między zubożałą, kontrolowaną przez Hamas Gazą, a zamożną, kontrolowaną przez USA Judeą i Samarią.   


Ta polityka nie wypaliła. Nie działała, ponieważ, z jednej strony, skorumpowani funkcjonariusze AP zagarniali międzynarodowe środki pomocowe głównie, by płacić pensje terrorystom, ale także, by mościć własne gniazda. Korupcja AP i poparcie dla terroryzmu zablokowały rozwój gospodarczy na rządzonych przez nich terytoriach.


Z drugiej strony, USA pozwalały Hamasowi czerpać pieniądze od innych międzynarodowych darczyńców – szczególnie Kataru i Agencji Narodów Zjednoczonych dla Pomocy Uchodźcom z Bliskiego Wschodu (UNRWA), agencji ONZ poświęconej Palestyńskim "uchodźcom". Ta pomoc umożliwia Gazie utrzymać się finansowo, pozwalając równocześnie Hamasowi na rozbudowę swojej machiny militarnej.

 

Rezultatem jest to, że dziś Hamas ma większą popularność niż AP wśród Palestyńczyków w Judei i Samarii, jak również w Gazie. Dowody pojawiły się na początku maja, kiedy prezydent AP, Mahmoud Abbas odwołał zapowiedziane wcześniej wybory do rady ustawodawcze i na urząd prezydenta. Abbas zrozumiał, że – podobnie jak to było od czasu, kiedy 16 lat temu rozpoczął swoją czteroletnią kadencję – Hamas wygra w każdych nowych wyborach w Judei i Samarii.


W 2018 roku Amr argumentował, że najlepszą odpowiedzią na korupcję i popieranie terroryzmu jest sponsorowanie innych palestyńskich terrorystów. Konkretnie, jego zdaniem, przyszła pora, by USA zaczęły popierać Hamas. To prawda, to jest nielegalne. Jednak, argumentował Amr świadomie biurokratycznym językiem, USA mogą z łatwością obejść te prawa.  


Jak to ujął, "Stany Zjednoczone mogły także udoskonalić i ponownie upublicznić swoją ‘politykę kontaktów’, która liczy ponad dziesięć lat, aby dać amerykańskim NGO pewność, że mogą skutecznie działać w Strefie Gazy w sposób, jaki jest odpowiedzialny, ale jaki czyni, że zagrożenie podaniem do sądu będzie na rozsądnym poziomie”. "Polityka kontaktów", o której mówi Amr, przedstawiona jest we wskazówkach USAID wydanych dla kontrahentów  na rządzonych przez Palestyńczyków terenach w tydzień po przechwyceniu przez Hamas panowania nad Strefą Gazy w 2007 roku. Wskazówki stanowią, że kontrahentom nie wolno mieć żadnych kontaktów z ludźmi związanymi z organizacjami uznanymi za terrorystyczne.


Mówiąc prostym językiem: rozwiązaniem Amra dla problem szeroko rozprzestrzenionej infiltracji palestyńskich terrorystów i ich współpracowników w palestyńskim rządzie zarówno w Judei i Samarii, jak w Gazie, jest taka zmiana prawa, by pozwolić na aprobowaną przez USA współpracę z terrorystami i finansowanie wspieranych przez terrorystów inicjatyw. Amr chce, by kontrahenci pracujący z rządem USA mieli pewność, że USA nie będą ich ścigać sądownie, kiedy kolaborują z grupami takimi jak Hamas.


Amr wzywał także USA do przywrócenia finansowania UNRWA. Tak się składa, że sama ta polityka jest prawnego punktu widzenia wątpliwa, ponieważ ponad połowa – niektórzy mówią, że aż do 90 procent - pracowników UNRWA w Gazie to członkowie Hamasu.


Amr zauważył z żalem, że po przeniesieniu ambasady USA w Izraelu do Jerozolimy i zamknięciu konsulatu USA w Jerozolimie, który służył jako nieoficjalna ambasada w AP, AP zerwała związki z Ameryką. W celu odbudowania tych kontaktów Amr wezwał USA do przywrócenia finansowania AP, mimo że AP finansuje terroryzm. Wezwał także USA, by zmusiły Izrael do przekazania AP 50 procent terenów w Judei i Samarii, nad którymi Izrael ma kontrolę na mocy umów z Oslo.  


Amr wezwał również USA do minimalizowania znaczenia przeniesienia ambasady. Podczas wizyty u Abbasa we wtorek po południu Blinken wyraźnie pokazał, że wypełnia wskazówki Amra także w sprawie Jerozolimy. Oznajmił, że administracja Bidena otwiera w Jerozolimie konsulat dla Palestyńczyków. Podobnie, ogłoszenie administracji w tym tygodniu, że były konsul USA w Jerozolimie, Michael Ratney, przybędzie do Jerozolimy w przyszłym miesiącu, by pełnić obowiązki ambasadora, pokazało zamiar obniżenia znaczenia przeprowadzki ambasady i włączenia palestyńskiego żądania podziału Jerozolimy w politykę   administracji Bidena wobec Izraela.


W sprawie Izraela Amr argumentował, że powinno się zmusić Izrael, by porzucił politykę powstrzymywania Hamasu i zamiast tego oddał Hamasowi kontrolę na własnymi liniami zaopatrzenia. Amr wezwał do zakończenia morskiej blokady tej bazy terrorystycznej na wybrzeżu Morza Śródziemnego, do usunięcia ograniczeń wwozu towarów do Gazy, by Izrael pozwolił na wjazd Gazańczyków do Izraela i ich swobodny przejazd przez Izrael do kontrolowanych przez AP terenów w Judei I Samarii. Amr twierdził że powinno się także zmusić Izrael do zaakceptowania zjednoczonego rządu AP, który obejmuje Hamas. 


Izrael da się przekonać, by działał wbrew własnemu bezpieczeństwu i narodowym interesom, utrzymywał Amr, przez bezpośredni nacisk USA i ekonomiczny nacisk Unii Europejskiej. Amr wezwał do dyplomatycznych i ekonomicznych sankcji Unii Europeskiej przeciwko Izraelowi – lub, jak eufemistycznie napisał, UE powinna “dostarczyć ekonomicznych i politycznych bodźców i antybodźców dla Izraela jako część pakietu pomocowego dla Gazy”.  

 

Przed mianowaniem Amr miał długą historię antyizraelskich działań i popierania Hamasu oraz wspierania współpracy USA z grupami terroru. Obecnie, jak to wyraźnie pokazuje dotychczasowa polityka Bidena, Amr jest zarówno autorem, jak głównym realizatorem polityki USA wobec Izraela i jego terrorystycznych wrogów. Ta polityka, jak wyraźnie przedstawia jego 52-stronicowy raport z Brookings sprzed trzech lat, polega na wzmocnieniu terrorystów z Hamasu i osłabieniu Izraela.

 

Samo retoryczne potwierdzanie przez administrację Bidena prawa Izraela do samoobrony, dostarcza mile widzianego kontrastu wobec antagonizmu wielu czołowych Demokratów w Kongresie. Obok tej pustej retoryki jest tam jednak znacznie bardziej złowieszcza i destrukcyjna konkretna polityka. Jeśli nie będzie podważona, owoce tej polityki zobaczymy w nadchodzących latach, kiedy terroryści z Hamasu ponowią i rozszerzą wojnę przeciwko żydowskiemu państwu.

 

Hady Amr’s Middle East

Newsweek, 26 maja 2021

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaCaroline Glick 

Znana dziennikarka izraelska, pracuje w „Jerusalem Post”. Urodzona w Stanach Zjednoczonych, gdzie ukończyła studia z nauk społecznych. Emigrowała do Izraela w 1991 roku, wstępując natychmiast do IDF, w 1996 roku zakończyła karierę w wojsku w stopniu kapitana. Występuje często w izraelskiej telewizji, jest również zapraszana przez różne stacje telewizyjne w USA. 


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 953 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

“Obchody” 20. rocznicy festiwalu nienawiści ONZ w Durbanie   Steinberg   2021-09-21
Artykuł w „Independent” z akrobatyką, żeby uniknąć słowa Hamas   Levick   2021-09-20
Taliban i antysemityzm ukryty w międzynarodowych stosunkach   Frantzman   2021-09-18
Izrael próbuje złagodzić problemy Palestyńczyków w Gazie i na Zachodnim Brzegu, w zamian otrzymuje zniewagi   Fitzgerald   2021-09-14
Najbardziej poszukiwany terrorysta ministrem bezpieki   Ahmad   2021-09-14
Pamięć i nauki z zamachu 9/11   Collins   2021-09-11
Islamski ekstremizm w Wielkiej Brytanii jest coraz pewniejszy siebie   Collier   2021-09-10
Administracja Bidena daje mułłom w Iranie kolejne zwycięstwo: przejęcie władzy przez talibów   Rafizadeh   2021-09-03
Terroryzm: różne miejsca, różne zdjęcia   Collins   2021-09-01
Chiny: Tajwan nie powinien polegać na poparciu USA     2021-08-31
Arabowie: Biden przywraca do życia ekstremizm i terroryzm   Toameh   2021-08-31
Najnowszy antyizraelski raport HRW     2021-08-28
Niech się palą izraelskie drzewa. Jewish Voice for Peace, antyizraelska grupa, kibicuje jerozolimskim pożarom   Abdul-Hussain   2021-08-27
Wznowiona “obietnica” Iranu dla Palestyńczyków   Toameh   2021-08-25
Zachodnia dyplomacja: błaganie terrorystów   Meotti   2021-08-24
Liban i jego tykające bomby   Taheri   2021-08-24
Czy Zachód może być uczciwy w sprawie islamistycznego zagrożenia?   Tobin   2021-08-23
Z amerykańskiego upokorzenia wyłoni się nowy porządek świata   Ahmed   2021-08-18
Niemcy wydadzą 41 milionów dolarów, żeby “odkryć” przyczyny dzisiejszego antysemityzmu   Fitzgerald   2021-08-18
“Naród irański nie zrezygnuje z islamu z powodu braków wody”     2021-08-14
A Kartagina musi być zburzona…   Koraszewski   2021-08-12
Zniszczenia w Gazie, o których wam nie powiedziano, bo nie pasują do antyizraelskiej narracji   von Koningsveld   2021-08-10
Walka z zarazą z Durbanu   Kemp   2021-08-08
Liban atakuje Izrael, Liban krzyczy „agresja”   Abdul-Hussain   2021-08-07
Atak terrorystyczny na Speakers Corner był nożem wbitym w brytyjską demokrację   Collier   2021-08-06
Kiedy nie ma udziału Izraela znika zainteresowanie losem Palestyńczyków     2021-08-04
Hamas chełpi się mordowaniem żydowskich dzieci 20 lat temu w pizzerii Sbarro     2021-08-03
Marksistowskie poparcie dla palestyńskiego terroryzmu prowadzi do nienawiści do Żydów na całym Zachodzie   Milliere   2021-08-01
Świat reaguje na Izrael z arogancją i hipokryzją   Darshan-Leitner   2021-07-31
ONZ ustanawia stałą izraelożerczą komisję dochodzeniową pod przewodnictwem znanej z nienawiści do Izraela apologetki antysemityzmu Navi Pillay     2021-07-30
W Iranie Najwyższy Przywódca jest zaniepokojony   Fitzgerald   2021-07-28
Dziennikarka BBC wyrzucona za tweet “Hitler miał rację”   Fitzgerald   2021-07-25
Szwecja: Imam potępia szwedzką flagę, wzywa muzułmanów do “miażdżenia i rozbijania głów Żydów”   Spencer   2021-07-24
Biden i mułłowie: "Karmienie krokodyla"   Rafizadeh   2021-07-24
Specjalny Sprawozdawca Rady Praw Człowieka ONZ ogłasza, że izraelskie osiedla są „zbrodnią wojenną”. Dlaczego jest w błędzie?   Fitzgerald   2021-07-21
Jak palestyńscy przywódcy oszukują Amerykanów   Tawil   2021-07-20
Morale i kwestia wyjścia Ameryki z Afganistanu   Koraszewski   2021-07-19
Opieka medyczna Izraela nad przywódcami Hamasu i AP, a podwójne standardy CUNY   Fitzgerald   2021-07-19
Denazyfikacja Bliskiego Wschodu wymaga ponownej denzyfikacji Niemiec   Pickles   2021-07-18
Amnezja wysepkowa jest super   Honig   2021-07-16
Dyktator Białorusi: „Świat płaszczy się przed Żydami”   Fitzgerald   2021-07-16
Jak izraelożercy stali się wpływowi   Rosenthal   2021-07-13
Pod uwagę amerykańskim uczelniom, których partnerem jest Uniwersytet Al Kuds   Flatow   2021-07-11
Dzieci Palestyny poświęcą swoją krew i swoje ciała     2021-07-10
Czy Palestyńczycy potępią mufiego Hussainiego i Hitlera?   Abdul-Hussain   2021-07-09
Administracja Bidena: nagradzanie morderczego reżimu Iranu?   Rafizadeh   2021-07-07
Uwagi na marginesie 50. rocznicy ukończenia studiów   Landes   2021-07-07
Dlaczego życie czarnych chrześcijan zupełnie się nie liczy?   Ibrahim   2021-07-06
Czy IDF jest bezradna?   Bard   2021-07-05
Prawo powrotu w stare koleiny   Koraszewski   2021-07-04
Letnie obozy palestyńskiego dżihadu   Toameh   2021-07-02
Najbardziej niebezpieczni terroryści świata   Patrikarakos   2021-06-30
Artykuł Human Rights Watch o antysemityzmie ZACHĘCA do lewicowego antysemityzmu     2021-06-29
Krótka historia długiej nienawiści   Rosenthal   2021-06-28
Stany Zjednoczone wspierają palestyńskie naruszenia praw człowieka.   Toameh   2021-06-26
Palestyńska kultura przemocy   Bard   2021-06-25
Ewolucja, dzieci i mordercy   Koraszewski   2021-06-23
Zatruty owoc ustępstw wobec irańskich mułłów   Toameh   2021-06-22
Na nieludzkiej ziemi   Koraszewski   2021-06-21
Przez całą historię Żydzi musieli z czegoś rezygnować, by uzyskać akceptację – tym razem jest to Izrael   Amos   2021-06-20
Wiadomości z Iranu, zarówno te głupie, jak i te złowrogie   Fitzgerald   2021-06-19
Gaza, Sky News i marsz islamistów na Londyn   Collier   2021-06-19
Dziennikarstwo z własnym samobójczym celem   Landes   2021-06-18
Tylko Palestyńczycy mogą być ofiarami   Abdul-Hussain   2021-06-17
Z Bagdadu do Gazy: dzisiejszy konflikt jest zakorzeniony w ideologii ery nazistowskiej   Julius   2021-06-16
“TIMES” propaguje demonizację Izraela przez BLMAdam Levick   Levick   2021-06-15
Multikulturowi wielbiciele Hitlera   Greenfield   2021-06-14
Jak międzynarodowa społeczność starała się stworzyć niekończącą się wojnę izraelsko-palestyńską   Frantzman   2021-06-13
Administracja Bidena nagradza terrorystów: Abbasa i Hamas   Tawil   2021-06-11
Budząca mdłości zachodnia “postprawda” na temat wojny Gazy z Izraelem   Bekdil   2021-06-10
Policzmy dokładnie ofiary w Gazie   Rosenthal   2021-06-09
Umyj, wypłucz, powtórz wojnę   Collins   2021-06-08
Świat akademicki dla Hamasu   Pessin   2021-06-06
Wciskacze fake newsów o Palestyńczykach ignorują ludobójstwo chrześcijan. Ideologicznie napędzana hipokryzja   Ibrahim   2021-06-05
Kostiumowy dramat i kompromitacja   Rosenthal   2021-06-05
Bliski Wschód Hady’ego Amra   Glick   2021-06-04
Tureccy Żydzi - uboczne ofiary tureckiej nienawiści do Izraela   Bekdil   2021-06-04
Terapeutka o trwającym statusie ofiary palestyńskich Arabów   Oz   2021-06-01
Prawda o tym “arabskim chłopcu podpalonym przez Izraelczyków”   Fitzgerald   2021-06-01
Hasło: “Izrael ma prawo się bronić” pokazuje bezmiar moralnego zagubienia   Pandavar   2021-05-31
Jeśli USA chcą być humanitarne, nie “odbudują” Gazy   Tobin   2021-05-31
Szejk Dżarrah i niesymetryczne roszczenia   Julius   2021-05-30
Przywódca Hamasu w Gazie: To była tylko próba, nic poza małym ćwiczeniem przed tym, co się zdarzy     2021-05-29
Zachodni obrońcy Gazy mają oczy, ale nie widzą   Steinberg   2021-05-28
Fałszywi bojownicy o pokój i prawdziwi terroryści tworzą niemal doskonały front nienawiści do Żydów     2021-05-27
Palestyńskie głosy, których Blinken nie usłyszy   Toameh   2021-05-26
Nieodnotowane: IDF ceni życie, celem Hamasu jest maksymalizacja ofiar   Koningsveld   2021-05-25
Nowe furie najstarszej nienawiści   Savodnik   2021-05-24
Trąby i silniki czołgów: punkt zwrotny w Gazie?   Kemp   2021-05-22
Mam dość   Ezra   2021-05-21
Po drugiej stronie lustra   Koraszewski   2021-05-19
Zastępcza wojna Iranu przeciwko Izraelowi   Toameh   2021-05-18
Iran ujawnia swoją strategię doradzając Hamasowi w wojnie przeciwko Izraelowi   Frantzman   2021-05-17
Dejudaizacja Jerozolimy w 1948 roku   Carlson   2021-05-17
Kiedy rakiety Hamasu uderzają w izraelskie domy, zapomnij o niuansach   Tobin   2021-05-16
Naszym prawdziwym celem jest zniszczenie Izraela   Tawil   2021-05-15
Dzisiejsze oszczerstwo o rytuale krwi   Rosenthal   2021-05-14
Stara sztuczka Mahmouda Abbasa: antysemickie podżeganie   Blum   2021-05-13
Irańska pułapka   i Sarah N. Stern   2021-05-12
Słoń nienawiści do Żydów w salonie   Glick   2021-05-08

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Bohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotu


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk