Prawda

Środa, 22 wrzesnia 2021 - 23:01

« Poprzedni Następny »


Tureccy Żydzi - uboczne ofiary tureckiej nienawiści do Izraela


Burak Bekdil 2021-06-04

W tegorocznych starciach na Bliskim Wschodzie, podobnie jak w ciągu ostatnich kilku lat, Turcja islamistycznego prezydenta Recepa Tayyipa Erdoğana z zapałem broniła sprawy palestyńskiej. Erdoğan, odnosząc się do Żydów, powiedział 17 maja 2021r.: „W ich skłonnościach zadowala ich tylko wysysanie krwi” – komentarz, który wywołał pojedynek słów między Ankarą a Waszyngtonem. Na zdjęciu: Erdoğan gości Ismaila Haniję (po lewej) przywódcę Hamasu, w lutym 2020r. (Źródło: Ahvalnews) 

W tegorocznych starciach na Bliskim Wschodzie, podobnie jak w ciągu ostatnich kilku lat, Turcja islamistycznego prezydenta Recepa Tayyipa Erdoğana z zapałem broniła sprawy palestyńskiej. Erdoğan, odnosząc się do Żydów, powiedział 17 maja 2021r.: „W ich skłonnościach zadowala ich tylko wysysanie krwi” – komentarz, który wywołał pojedynek słów między Ankarą a Waszyngtonem. Na zdjęciu: Erdoğan gości Ismaila Haniję (po lewej) przywódcę Hamasu, w lutym 2020r. (Źródło: Ahvalnews) Sześć lat temu badanie, Anti-Defamation League pokazało , że spośród dorosłej populacji 49 milionów Turków 35 milionów (czyli 71% dorosłych w tureckim społeczeństwie) żywi antysemickie postawy (w porównaniu do średniej 49% w całym świecie muzułmańskim). Różnica 22 punktów procentowych w porównaniu do średniej w muzułmańskiej kulturze jest poważnym odchyleniem. W przypadku Turcji to odchylenie jest również widoczne w zachowaniach.

Podczas tegorocznych starć na Bliskim Wschodzie, podobnie jak w ciągu ostatnich kilku lat, Turcja pod przewodem islamistycznego prezydenta Recepa Tayyipa Erdoğana z zapałem broniła sprawy palestyńskiej. Samotny jogger może zostać ukarany grzywną za naruszenie zakazu publicznych zgromadzeń, ale  policja radośnie powitała tysiące protestujących przed izraelskimi misjami dyplomatycznymi w Stambule i Ankarze. Pewna para podpaliła swój samochód przed budynkiem konsulatu Izraela w Stambule „w imię naszych muzułmańskich braci, którzy są torturowani w Gazie”. Tak to widzą i rozumieją, mimo że w rzeczywistości to Hamas (grupa terrorystyczna, która od 2007 roku przetrzymywała Palestyńczyków jako zakładników i ludzkie tarcze, zarówno po to, by chronić ich ciałami swoją broń, jak również, żeby potem pokazywać martwe dzieci przed kamerami telewizyjnymi), zaczął i wystrzelił ponad 4300 rakiet na  Izrael, kraj wielkości New Jersey. Izraelczycy nie odpowiedzieli ogniem na palestyńską ludność, oni odpowiadali ogniem starannie mierząc w strzelające do nich grupy terrorystyczne: Hamas i Palestyński Islamski Dżihad. „Dlaczego”, jak zapytał magazyn Spiked , „Izraelczycy nie pozwalają się zabić?”


Erdoğan o Żydach, powiedział 17 maja: „W ich skłonnościach zadowala ich tylko wysysanie krwi” – komentarz, który wywołał kilka odosobnionych reakcji między Ankarą a Waszyngtonem.


Departament Stanu USA odpowiedział:

„Stany Zjednoczone zdecydowanie potępiają niedawne antysemickie komentarze prezydenta Erdogana dotyczące narodu żydowskiego i uważają je za naganne.


„Apelujemy do prezydenta Erdogana i innych tureckich przywódców o powstrzymanie się od uwag, które mogą podżegać do dalszej przemocy”.

W odpowiedzi tureckie Ministerstwo Spraw Zagranicznych uciekło się do swojego zwykłego zaprzeczania: „Antysemityzm nigdy nie istniał w tureckim społeczeństwie, które szanuje współistnienie różnych religii i przekonań”.


Według
 Reutersa:

„Kraje muzułmańskie muszą zająć zjednoczone i jasne stanowisko w sprawie konfliktu Izraela z islamskim ruchem Hamas w Gazie, powiedział wiceprezydent Turcji Fuat Oktay w czwartek [13 maja], krytykując światowe mocarstwa za potępienie przemocy bez podjęcia działań”.

Sam Erdoğan, w ramach wewnętrznej misji propagandowej, rozmawiał z 20 światowymi przywódcami, w tym z prezydentem Rosji Władimirem Putinem i papieżem Franciszkiem. Rozgniewani Turcy nie pytali, jakie „działania” podjął ich rząd poza potępieniem izraelskiej „przemocy” i szukaniem korzyści z podżegania do nienawiści przy urnach wyborczych.


"Działania"? W 2020 r. dwustronna wymiana handlowa między Turcją a Izraelem osiągnęła 6,2 mld USD, co oznacza 3,4-krotny wzrost w porównaniu z 2002 r. Również w 2020 r. eksport Turcji do Izraela wyniósł 4,7 mld USD, czyniąc Izrael dziewiątym co do wielkości rynkiem eksportowym Turcji. Na szczęście Erdoğan także „potępiał przemoc bez działania”, dokładnie w taki sam sposób, w jaki krytykował innych.


Jego trolle obsługujące media społecznościowe rozpoczęły kampanię wprowadzania w błąd przeciętnego Turka, by uwierzył, że Erdoğan „działał”  (przeciętny Turek zakończył naukę w połowie siódmej klasy). W mediach społecznościowych pojawiła się seria zdjęć przedstawiających pojazdy wojskowe z sugestią, że armia turecka ma zamiar uratować Palestyńczyków. Podpis pod jednym zdjęciem, wraz z plakatem popierającym Palestynę, brzmi: „Armia turecka w drodze do Gazy #Uwolnij Palestyńczyków #Uwolnij Gazę”.


Turecka hipokryzja dotycząca „utraty muzułmańskich istnień” również była nieco przewrotna. Jak napisał Faith Quintero, autor Loaded Blessings:

„W ciągu tygodnia, w którym islamski atak terrorystyczny zabił w Afganistanie 232 osoby, w tym 85 uczennic, świat bardziej interesował się  sprawą sporu o czynsze w Izraelu, która została bardzo źle przedstawiona  przez polityków i media”.

Utrata 232 muzułmańskich istnień w Afganistanie nie wywołała ani jednego akapitu w wiadomościach w tureckich mediach.


Jest tu też niezwykle ponury przypadek Żydów tureckich. Po raz kolejny ich malejąca społeczność, licząca obecnie mniej niż 15 000 osób, stała się zakładnikiem przemocy Hamasu. Po walkach między Izraelem a terrorystami Hamasu w 2014 roku, Faruk Köse, publicysta tureckiego dziennika Yeni Akit , napisał, że „podatek na rzecz Funduszu Pomocy Gazie” powinien mieć zastosowanie do Żydów tureckich, jak również Żydów zagranicznych prowadzących interesy w Turcji i wszystkich obywateli tureckich mających powiązania handlowe z państwem żydowskim”. Zasugerował nawet, że podatek powinien dotyczyć każdej firmy lub biznesu, który ma partnerstwo z tureckim Żydem. Karą za niezapłacenie podatku, zaproponował Köse, powinno być cofnięcie Żydowi zezwolenia na prowadzenie działalności i zajęcie jego majątku.


Potem nadeszły kolejne wieści, tym razem w Şalom . Główna organizacja reprezentująca tureckich Żydów, Turecka Konfederacja Żydowska, skrytykowała Departament Stanu USA za oskarżenie Erdoğana o używanie antysemickiej retoryki. „Wręcz przeciwnie”, Konfederacja ostrożnie napisała na Twitterze, „on [Erdoğan] zawsze był dla nas konstruktywny, wspierający i zachęcający”.


Ubocznymi ofiarami w tej ostatniej rundzie walk są tureccy Żydzi. Bojąc się mówić, ze strachu muszą okazywać solidarność z Erdoganem, są zakładnikami kolejnej kampanii przemocy.


Gniew Erdoğana kierował się również przeciwko prezydentowi USA, Joe Bidenowi. „Dzisiaj byliśmy świadkami zatwierdzenia przez Bidena [sprzedaży] broni do Izraela” –powiedział Erdoğan . „Ty [Biden] piszesz historię krwawymi rękami”. Uwagi Erdoğana pojawiły się, gdy administracja Bidena potwierdziła  możliwość sprzedaży Izraelowi precyzyjnej amunicji o wartości 735 milionów dolarów.


Po raz kolejny, kiedy palestyńscy terroryści wywołują wojnę, słychać dzwonek alarmowy wywołujący tradycyjną turecką wrogość i przychodzą ciężkie czasy dla kilku tysięcy tureckich Żydów, przerażonych histerią niebezpiecznego autokraty.

 

 Turkey’s Collateral Damaqge: Its Jews

Gatestone Instiutute. 29 maja 2021

Tłumaczenie: Andrzej  KoraszewskiBurak Bekdil

Wieloletni publicysta wychodzącej w języku angielskim gazety tureckiej "Hurriyet Daily News", w 2017 zwolniony za publikowanie artykułów na Zachodzie, wyemigrował z Turcji w obawie przed aresztowaniem.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 953 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

“Obchody” 20. rocznicy festiwalu nienawiści ONZ w Durbanie   Steinberg   2021-09-21
Artykuł w „Independent” z akrobatyką, żeby uniknąć słowa Hamas   Levick   2021-09-20
Taliban i antysemityzm ukryty w międzynarodowych stosunkach   Frantzman   2021-09-18
Izrael próbuje złagodzić problemy Palestyńczyków w Gazie i na Zachodnim Brzegu, w zamian otrzymuje zniewagi   Fitzgerald   2021-09-14
Najbardziej poszukiwany terrorysta ministrem bezpieki   Ahmad   2021-09-14
Pamięć i nauki z zamachu 9/11   Collins   2021-09-11
Islamski ekstremizm w Wielkiej Brytanii jest coraz pewniejszy siebie   Collier   2021-09-10
Administracja Bidena daje mułłom w Iranie kolejne zwycięstwo: przejęcie władzy przez talibów   Rafizadeh   2021-09-03
Terroryzm: różne miejsca, różne zdjęcia   Collins   2021-09-01
Chiny: Tajwan nie powinien polegać na poparciu USA     2021-08-31
Arabowie: Biden przywraca do życia ekstremizm i terroryzm   Toameh   2021-08-31
Najnowszy antyizraelski raport HRW     2021-08-28
Niech się palą izraelskie drzewa. Jewish Voice for Peace, antyizraelska grupa, kibicuje jerozolimskim pożarom   Abdul-Hussain   2021-08-27
Wznowiona “obietnica” Iranu dla Palestyńczyków   Toameh   2021-08-25
Zachodnia dyplomacja: błaganie terrorystów   Meotti   2021-08-24
Liban i jego tykające bomby   Taheri   2021-08-24
Czy Zachód może być uczciwy w sprawie islamistycznego zagrożenia?   Tobin   2021-08-23
Z amerykańskiego upokorzenia wyłoni się nowy porządek świata   Ahmed   2021-08-18
Niemcy wydadzą 41 milionów dolarów, żeby “odkryć” przyczyny dzisiejszego antysemityzmu   Fitzgerald   2021-08-18
“Naród irański nie zrezygnuje z islamu z powodu braków wody”     2021-08-14
A Kartagina musi być zburzona…   Koraszewski   2021-08-12
Zniszczenia w Gazie, o których wam nie powiedziano, bo nie pasują do antyizraelskiej narracji   von Koningsveld   2021-08-10
Walka z zarazą z Durbanu   Kemp   2021-08-08
Liban atakuje Izrael, Liban krzyczy „agresja”   Abdul-Hussain   2021-08-07
Atak terrorystyczny na Speakers Corner był nożem wbitym w brytyjską demokrację   Collier   2021-08-06
Kiedy nie ma udziału Izraela znika zainteresowanie losem Palestyńczyków     2021-08-04
Hamas chełpi się mordowaniem żydowskich dzieci 20 lat temu w pizzerii Sbarro     2021-08-03
Marksistowskie poparcie dla palestyńskiego terroryzmu prowadzi do nienawiści do Żydów na całym Zachodzie   Milliere   2021-08-01
Świat reaguje na Izrael z arogancją i hipokryzją   Darshan-Leitner   2021-07-31
ONZ ustanawia stałą izraelożerczą komisję dochodzeniową pod przewodnictwem znanej z nienawiści do Izraela apologetki antysemityzmu Navi Pillay     2021-07-30
W Iranie Najwyższy Przywódca jest zaniepokojony   Fitzgerald   2021-07-28
Dziennikarka BBC wyrzucona za tweet “Hitler miał rację”   Fitzgerald   2021-07-25
Szwecja: Imam potępia szwedzką flagę, wzywa muzułmanów do “miażdżenia i rozbijania głów Żydów”   Spencer   2021-07-24
Biden i mułłowie: "Karmienie krokodyla"   Rafizadeh   2021-07-24
Specjalny Sprawozdawca Rady Praw Człowieka ONZ ogłasza, że izraelskie osiedla są „zbrodnią wojenną”. Dlaczego jest w błędzie?   Fitzgerald   2021-07-21
Jak palestyńscy przywódcy oszukują Amerykanów   Tawil   2021-07-20
Morale i kwestia wyjścia Ameryki z Afganistanu   Koraszewski   2021-07-19
Opieka medyczna Izraela nad przywódcami Hamasu i AP, a podwójne standardy CUNY   Fitzgerald   2021-07-19
Denazyfikacja Bliskiego Wschodu wymaga ponownej denzyfikacji Niemiec   Pickles   2021-07-18
Amnezja wysepkowa jest super   Honig   2021-07-16
Dyktator Białorusi: „Świat płaszczy się przed Żydami”   Fitzgerald   2021-07-16
Jak izraelożercy stali się wpływowi   Rosenthal   2021-07-13
Pod uwagę amerykańskim uczelniom, których partnerem jest Uniwersytet Al Kuds   Flatow   2021-07-11
Dzieci Palestyny poświęcą swoją krew i swoje ciała     2021-07-10
Czy Palestyńczycy potępią mufiego Hussainiego i Hitlera?   Abdul-Hussain   2021-07-09
Administracja Bidena: nagradzanie morderczego reżimu Iranu?   Rafizadeh   2021-07-07
Uwagi na marginesie 50. rocznicy ukończenia studiów   Landes   2021-07-07
Dlaczego życie czarnych chrześcijan zupełnie się nie liczy?   Ibrahim   2021-07-06
Czy IDF jest bezradna?   Bard   2021-07-05
Prawo powrotu w stare koleiny   Koraszewski   2021-07-04
Letnie obozy palestyńskiego dżihadu   Toameh   2021-07-02
Najbardziej niebezpieczni terroryści świata   Patrikarakos   2021-06-30
Artykuł Human Rights Watch o antysemityzmie ZACHĘCA do lewicowego antysemityzmu     2021-06-29
Krótka historia długiej nienawiści   Rosenthal   2021-06-28
Stany Zjednoczone wspierają palestyńskie naruszenia praw człowieka.   Toameh   2021-06-26
Palestyńska kultura przemocy   Bard   2021-06-25
Ewolucja, dzieci i mordercy   Koraszewski   2021-06-23
Zatruty owoc ustępstw wobec irańskich mułłów   Toameh   2021-06-22
Na nieludzkiej ziemi   Koraszewski   2021-06-21
Przez całą historię Żydzi musieli z czegoś rezygnować, by uzyskać akceptację – tym razem jest to Izrael   Amos   2021-06-20
Wiadomości z Iranu, zarówno te głupie, jak i te złowrogie   Fitzgerald   2021-06-19
Gaza, Sky News i marsz islamistów na Londyn   Collier   2021-06-19
Dziennikarstwo z własnym samobójczym celem   Landes   2021-06-18
Tylko Palestyńczycy mogą być ofiarami   Abdul-Hussain   2021-06-17
Z Bagdadu do Gazy: dzisiejszy konflikt jest zakorzeniony w ideologii ery nazistowskiej   Julius   2021-06-16
“TIMES” propaguje demonizację Izraela przez BLMAdam Levick   Levick   2021-06-15
Multikulturowi wielbiciele Hitlera   Greenfield   2021-06-14
Jak międzynarodowa społeczność starała się stworzyć niekończącą się wojnę izraelsko-palestyńską   Frantzman   2021-06-13
Administracja Bidena nagradza terrorystów: Abbasa i Hamas   Tawil   2021-06-11
Budząca mdłości zachodnia “postprawda” na temat wojny Gazy z Izraelem   Bekdil   2021-06-10
Policzmy dokładnie ofiary w Gazie   Rosenthal   2021-06-09
Umyj, wypłucz, powtórz wojnę   Collins   2021-06-08
Świat akademicki dla Hamasu   Pessin   2021-06-06
Wciskacze fake newsów o Palestyńczykach ignorują ludobójstwo chrześcijan. Ideologicznie napędzana hipokryzja   Ibrahim   2021-06-05
Kostiumowy dramat i kompromitacja   Rosenthal   2021-06-05
Bliski Wschód Hady’ego Amra   Glick   2021-06-04
Tureccy Żydzi - uboczne ofiary tureckiej nienawiści do Izraela   Bekdil   2021-06-04
Terapeutka o trwającym statusie ofiary palestyńskich Arabów   Oz   2021-06-01
Prawda o tym “arabskim chłopcu podpalonym przez Izraelczyków”   Fitzgerald   2021-06-01
Hasło: “Izrael ma prawo się bronić” pokazuje bezmiar moralnego zagubienia   Pandavar   2021-05-31
Jeśli USA chcą być humanitarne, nie “odbudują” Gazy   Tobin   2021-05-31
Szejk Dżarrah i niesymetryczne roszczenia   Julius   2021-05-30
Przywódca Hamasu w Gazie: To była tylko próba, nic poza małym ćwiczeniem przed tym, co się zdarzy     2021-05-29
Zachodni obrońcy Gazy mają oczy, ale nie widzą   Steinberg   2021-05-28
Fałszywi bojownicy o pokój i prawdziwi terroryści tworzą niemal doskonały front nienawiści do Żydów     2021-05-27
Palestyńskie głosy, których Blinken nie usłyszy   Toameh   2021-05-26
Nieodnotowane: IDF ceni życie, celem Hamasu jest maksymalizacja ofiar   Koningsveld   2021-05-25
Nowe furie najstarszej nienawiści   Savodnik   2021-05-24
Trąby i silniki czołgów: punkt zwrotny w Gazie?   Kemp   2021-05-22
Mam dość   Ezra   2021-05-21
Po drugiej stronie lustra   Koraszewski   2021-05-19
Zastępcza wojna Iranu przeciwko Izraelowi   Toameh   2021-05-18
Iran ujawnia swoją strategię doradzając Hamasowi w wojnie przeciwko Izraelowi   Frantzman   2021-05-17
Dejudaizacja Jerozolimy w 1948 roku   Carlson   2021-05-17
Kiedy rakiety Hamasu uderzają w izraelskie domy, zapomnij o niuansach   Tobin   2021-05-16
Naszym prawdziwym celem jest zniszczenie Izraela   Tawil   2021-05-15
Dzisiejsze oszczerstwo o rytuale krwi   Rosenthal   2021-05-14
Stara sztuczka Mahmouda Abbasa: antysemickie podżeganie   Blum   2021-05-13
Irańska pułapka   i Sarah N. Stern   2021-05-12
Słoń nienawiści do Żydów w salonie   Glick   2021-05-08

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Bohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotu


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk