Prawda

Czwartek, 24 czerwca 2021 - 17:57

« Poprzedni Następny »


Tureccy Żydzi - uboczne ofiary tureckiej nienawiści do Izraela


Burak Bekdil 2021-06-04

W tegorocznych starciach na Bliskim Wschodzie, podobnie jak w ciągu ostatnich kilku lat, Turcja islamistycznego prezydenta Recepa Tayyipa Erdoğana z zapałem broniła sprawy palestyńskiej. Erdoğan, odnosząc się do Żydów, powiedział 17 maja 2021r.: „W ich skłonnościach zadowala ich tylko wysysanie krwi” – komentarz, który wywołał pojedynek słów między Ankarą a Waszyngtonem. Na zdjęciu: Erdoğan gości Ismaila Haniję (po lewej) przywódcę Hamasu, w lutym 2020r. (Źródło: Ahvalnews) 

W tegorocznych starciach na Bliskim Wschodzie, podobnie jak w ciągu ostatnich kilku lat, Turcja islamistycznego prezydenta Recepa Tayyipa Erdoğana z zapałem broniła sprawy palestyńskiej. Erdoğan, odnosząc się do Żydów, powiedział 17 maja 2021r.: „W ich skłonnościach zadowala ich tylko wysysanie krwi” – komentarz, który wywołał pojedynek słów między Ankarą a Waszyngtonem. Na zdjęciu: Erdoğan gości Ismaila Haniję (po lewej) przywódcę Hamasu, w lutym 2020r. (Źródło: Ahvalnews) Sześć lat temu badanie, Anti-Defamation League pokazało , że spośród dorosłej populacji 49 milionów Turków 35 milionów (czyli 71% dorosłych w tureckim społeczeństwie) żywi antysemickie postawy (w porównaniu do średniej 49% w całym świecie muzułmańskim). Różnica 22 punktów procentowych w porównaniu do średniej w muzułmańskiej kulturze jest poważnym odchyleniem. W przypadku Turcji to odchylenie jest również widoczne w zachowaniach.

Podczas tegorocznych starć na Bliskim Wschodzie, podobnie jak w ciągu ostatnich kilku lat, Turcja pod przewodem islamistycznego prezydenta Recepa Tayyipa Erdoğana z zapałem broniła sprawy palestyńskiej. Samotny jogger może zostać ukarany grzywną za naruszenie zakazu publicznych zgromadzeń, ale  policja radośnie powitała tysiące protestujących przed izraelskimi misjami dyplomatycznymi w Stambule i Ankarze. Pewna para podpaliła swój samochód przed budynkiem konsulatu Izraela w Stambule „w imię naszych muzułmańskich braci, którzy są torturowani w Gazie”. Tak to widzą i rozumieją, mimo że w rzeczywistości to Hamas (grupa terrorystyczna, która od 2007 roku przetrzymywała Palestyńczyków jako zakładników i ludzkie tarcze, zarówno po to, by chronić ich ciałami swoją broń, jak również, żeby potem pokazywać martwe dzieci przed kamerami telewizyjnymi), zaczął i wystrzelił ponad 4300 rakiet na  Izrael, kraj wielkości New Jersey. Izraelczycy nie odpowiedzieli ogniem na palestyńską ludność, oni odpowiadali ogniem starannie mierząc w strzelające do nich grupy terrorystyczne: Hamas i Palestyński Islamski Dżihad. „Dlaczego”, jak zapytał magazyn Spiked , „Izraelczycy nie pozwalają się zabić?”


Erdoğan o Żydach, powiedział 17 maja: „W ich skłonnościach zadowala ich tylko wysysanie krwi” – komentarz, który wywołał kilka odosobnionych reakcji między Ankarą a Waszyngtonem.


Departament Stanu USA odpowiedział:

„Stany Zjednoczone zdecydowanie potępiają niedawne antysemickie komentarze prezydenta Erdogana dotyczące narodu żydowskiego i uważają je za naganne.


„Apelujemy do prezydenta Erdogana i innych tureckich przywódców o powstrzymanie się od uwag, które mogą podżegać do dalszej przemocy”.

W odpowiedzi tureckie Ministerstwo Spraw Zagranicznych uciekło się do swojego zwykłego zaprzeczania: „Antysemityzm nigdy nie istniał w tureckim społeczeństwie, które szanuje współistnienie różnych religii i przekonań”.


Według
 Reutersa:

„Kraje muzułmańskie muszą zająć zjednoczone i jasne stanowisko w sprawie konfliktu Izraela z islamskim ruchem Hamas w Gazie, powiedział wiceprezydent Turcji Fuat Oktay w czwartek [13 maja], krytykując światowe mocarstwa za potępienie przemocy bez podjęcia działań”.

Sam Erdoğan, w ramach wewnętrznej misji propagandowej, rozmawiał z 20 światowymi przywódcami, w tym z prezydentem Rosji Władimirem Putinem i papieżem Franciszkiem. Rozgniewani Turcy nie pytali, jakie „działania” podjął ich rząd poza potępieniem izraelskiej „przemocy” i szukaniem korzyści z podżegania do nienawiści przy urnach wyborczych.


"Działania"? W 2020 r. dwustronna wymiana handlowa między Turcją a Izraelem osiągnęła 6,2 mld USD, co oznacza 3,4-krotny wzrost w porównaniu z 2002 r. Również w 2020 r. eksport Turcji do Izraela wyniósł 4,7 mld USD, czyniąc Izrael dziewiątym co do wielkości rynkiem eksportowym Turcji. Na szczęście Erdoğan także „potępiał przemoc bez działania”, dokładnie w taki sam sposób, w jaki krytykował innych.


Jego trolle obsługujące media społecznościowe rozpoczęły kampanię wprowadzania w błąd przeciętnego Turka, by uwierzył, że Erdoğan „działał”  (przeciętny Turek zakończył naukę w połowie siódmej klasy). W mediach społecznościowych pojawiła się seria zdjęć przedstawiających pojazdy wojskowe z sugestią, że armia turecka ma zamiar uratować Palestyńczyków. Podpis pod jednym zdjęciem, wraz z plakatem popierającym Palestynę, brzmi: „Armia turecka w drodze do Gazy #Uwolnij Palestyńczyków #Uwolnij Gazę”.


Turecka hipokryzja dotycząca „utraty muzułmańskich istnień” również była nieco przewrotna. Jak napisał Faith Quintero, autor Loaded Blessings:

„W ciągu tygodnia, w którym islamski atak terrorystyczny zabił w Afganistanie 232 osoby, w tym 85 uczennic, świat bardziej interesował się  sprawą sporu o czynsze w Izraelu, która została bardzo źle przedstawiona  przez polityków i media”.

Utrata 232 muzułmańskich istnień w Afganistanie nie wywołała ani jednego akapitu w wiadomościach w tureckich mediach.


Jest tu też niezwykle ponury przypadek Żydów tureckich. Po raz kolejny ich malejąca społeczność, licząca obecnie mniej niż 15 000 osób, stała się zakładnikiem przemocy Hamasu. Po walkach między Izraelem a terrorystami Hamasu w 2014 roku, Faruk Köse, publicysta tureckiego dziennika Yeni Akit , napisał, że „podatek na rzecz Funduszu Pomocy Gazie” powinien mieć zastosowanie do Żydów tureckich, jak również Żydów zagranicznych prowadzących interesy w Turcji i wszystkich obywateli tureckich mających powiązania handlowe z państwem żydowskim”. Zasugerował nawet, że podatek powinien dotyczyć każdej firmy lub biznesu, który ma partnerstwo z tureckim Żydem. Karą za niezapłacenie podatku, zaproponował Köse, powinno być cofnięcie Żydowi zezwolenia na prowadzenie działalności i zajęcie jego majątku.


Potem nadeszły kolejne wieści, tym razem w Şalom . Główna organizacja reprezentująca tureckich Żydów, Turecka Konfederacja Żydowska, skrytykowała Departament Stanu USA za oskarżenie Erdoğana o używanie antysemickiej retoryki. „Wręcz przeciwnie”, Konfederacja ostrożnie napisała na Twitterze, „on [Erdoğan] zawsze był dla nas konstruktywny, wspierający i zachęcający”.


Ubocznymi ofiarami w tej ostatniej rundzie walk są tureccy Żydzi. Bojąc się mówić, ze strachu muszą okazywać solidarność z Erdoganem, są zakładnikami kolejnej kampanii przemocy.


Gniew Erdoğana kierował się również przeciwko prezydentowi USA, Joe Bidenowi. „Dzisiaj byliśmy świadkami zatwierdzenia przez Bidena [sprzedaży] broni do Izraela” –powiedział Erdoğan . „Ty [Biden] piszesz historię krwawymi rękami”. Uwagi Erdoğana pojawiły się, gdy administracja Bidena potwierdziła  możliwość sprzedaży Izraelowi precyzyjnej amunicji o wartości 735 milionów dolarów.


Po raz kolejny, kiedy palestyńscy terroryści wywołują wojnę, słychać dzwonek alarmowy wywołujący tradycyjną turecką wrogość i przychodzą ciężkie czasy dla kilku tysięcy tureckich Żydów, przerażonych histerią niebezpiecznego autokraty.

 

 Turkey’s Collateral Damaqge: Its Jews

Gatestone Instiutute. 29 maja 2021

Tłumaczenie: Andrzej  KoraszewskiBurak Bekdil

Wieloletni publicysta wychodzącej w języku angielskim gazety tureckiej "Hurriyet Daily News", w 2017 zwolniony za publikowanie artykułów na Zachodzie, wyemigrował z Turcji w obawie przed aresztowaniem.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 897 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Ewolucja, dzieci i mordercy   Koraszewski   2021-06-23
Zatruty owoc ustępstw wobec irańskich mułłów   Toameh   2021-06-22
Na nieludzkiej ziemi   Koraszewski   2021-06-21
Przez całą historię Żydzi musieli z czegoś rezygnować, by uzyskać akceptację – tym razem jest to Izrael   Amos   2021-06-20
Wiadomości z Iranu, zarówno te głupie, jak i te złowrogie   Fitzgerald   2021-06-19
Gaza, Sky News i marsz islamistów na Londyn   Collier   2021-06-19
Dziennikarstwo z własnym samobójczym celem   Landes   2021-06-18
Tylko Palestyńczycy mogą być ofiarami   Abdul-Hussain   2021-06-17
Z Bagdadu do Gazy: dzisiejszy konflikt jest zakorzeniony w ideologii ery nazistowskiej   Julius   2021-06-16
“TIMES” propaguje demonizację Izraela przez BLMAdam Levick   Levick   2021-06-15
Multikulturowi wielbiciele Hitlera   Greenfield   2021-06-14
Jak międzynarodowa społeczność starała się stworzyć niekończącą się wojnę izraelsko-palestyńską   Frantzman   2021-06-13
Administracja Bidena nagradza terrorystów: Abbasa i Hamas   Tawil   2021-06-11
Budząca mdłości zachodnia “postprawda” na temat wojny Gazy z Izraelem   Bekdil   2021-06-10
Policzmy dokładnie ofiary w Gazie   Rosenthal   2021-06-09
Umyj, wypłucz, powtórz wojnę   Collins   2021-06-08
Świat akademicki dla Hamasu   Pessin   2021-06-06
Wciskacze fake newsów o Palestyńczykach ignorują ludobójstwo chrześcijan. Ideologicznie napędzana hipokryzja   Ibrahim   2021-06-05
Kostiumowy dramat i kompromitacja   Rosenthal   2021-06-05
Bliski Wschód Hady’ego Amra   Glick   2021-06-04
Tureccy Żydzi - uboczne ofiary tureckiej nienawiści do Izraela   Bekdil   2021-06-04
Terapeutka o trwającym statusie ofiary palestyńskich Arabów   Oz   2021-06-01
Prawda o tym “arabskim chłopcu podpalonym przez Izraelczyków”   Fitzgerald   2021-06-01
Hasło: “Izrael ma prawo się bronić” pokazuje bezmiar moralnego zagubienia   Pandavar   2021-05-31
Jeśli USA chcą być humanitarne, nie “odbudują” Gazy   Tobin   2021-05-31
Szejk Dżarrah i niesymetryczne roszczenia   Julius   2021-05-30
Przywódca Hamasu w Gazie: To była tylko próba, nic poza małym ćwiczeniem przed tym, co się zdarzy     2021-05-29
Zachodni obrońcy Gazy mają oczy, ale nie widzą   Steinberg   2021-05-28
Fałszywi bojownicy o pokój i prawdziwi terroryści tworzą niemal doskonały front nienawiści do Żydów     2021-05-27
Palestyńskie głosy, których Blinken nie usłyszy   Toameh   2021-05-26
Nieodnotowane: IDF ceni życie, celem Hamasu jest maksymalizacja ofiar   Koningsveld   2021-05-25
Nowe furie najstarszej nienawiści   Savodnik   2021-05-24
Trąby i silniki czołgów: punkt zwrotny w Gazie?   Kemp   2021-05-22
Mam dość   Ezra   2021-05-21
Po drugiej stronie lustra   Koraszewski   2021-05-19
Zastępcza wojna Iranu przeciwko Izraelowi   Toameh   2021-05-18
Iran ujawnia swoją strategię doradzając Hamasowi w wojnie przeciwko Izraelowi   Frantzman   2021-05-17
Dejudaizacja Jerozolimy w 1948 roku   Carlson   2021-05-17
Kiedy rakiety Hamasu uderzają w izraelskie domy, zapomnij o niuansach   Tobin   2021-05-16
Naszym prawdziwym celem jest zniszczenie Izraela   Tawil   2021-05-15
Dzisiejsze oszczerstwo o rytuale krwi   Rosenthal   2021-05-14
Stara sztuczka Mahmouda Abbasa: antysemickie podżeganie   Blum   2021-05-13
Irańska pułapka   i Sarah N. Stern   2021-05-12
Słoń nienawiści do Żydów w salonie   Glick   2021-05-08
Dlaczego Abbas nie chce wyborów   Tawil   2021-05-07
Nasi wrogowie podłożyli kognitywną bombę   Rosenthal   2021-05-06
Były dyrektor CIA zaleca Żydom więcej empatii   Frantzman   2021-05-03
Czy naprawdę rozpoczęła się era amerykańskiej klęski?     2021-05-01
Human Rights Watch nienawidzi Izraela   Abdul-Hussain   2021-05-01
Czy Ameryka nadal stoi za Izraelem? Zapytajcie jego wrogów   Rosenthal   2021-04-26
Idea tak głupia, że tylko publicysta „Guardiana” może w nią wierzyć   Levick   2021-04-25
Administracja Bidena oszukuje Żydów     2021-04-21
Palestyńskie wybory: czego administracja Bidena nie chce wiedzieć   Toameh   2021-04-20
Kłamstwa, bezczelne kłamstwa i statystyka „Guardiana”   Levick   2021-04-19
Uprowadzenie terminologii Holocaustu do utrwalania fałszu i demonizowania Izraela   Hirsch   2021-04-17
Niewidzialna wojna Unii Europejskiej z Izraelem   Rosenthal   2021-04-06
Obcinanie głów dzieciom w Mozambiku   Bergman   2021-04-03
“Wojna jest podstępem, czyli pytanie, którą Kartę OWP czytasz?   Fitzgerald   2021-03-30
Autonomia Palestyńska daje mordercom rodziny Fogel 50 procent podwyżki   Fitzgerald   2021-03-25
W poszukiwaniu nowych sposobów finansowania terrorystycznego reżimu   Flatow   2021-03-22
Ludzie ludziom szykują ten los   Koraszewski   2021-03-21
Kiedy skrajna lewica walczy z antysemityzmem…     2021-03-19
Teheran nie daje mi spokoju   Chesler   2021-03-16
Kaszmir – sojusz militarny Azerbejdżanu, Turcji i Pakistanu   Ahmad   2021-03-09
“New York Times” wybiela Turcję   Frantzman   2021-03-09
Palestyńscy terroryści do Bidena: nie wierz palestyńskiemu kierownictwu   Tawil   2021-03-08
Świat krytykuje Izrael za brak szczepień Palestyńczyków, chociaż dostarczają szczepionki mimo, że nie są do tego zobowiązani   Coyne   2021-03-03
Iran: dążenie mułłów do zdobycia broni jądrowej   Rafizadeh   2021-03-01
Pokolenie oszukanych, którzy popierają BDS   Kemp   2021-02-27
Czy Joe zapomniał Józefa?   Rosenthal   2021-02-18
Gwałcone i mordowane: chrześcijańskie dziewczęta w Pakistanie   Ibrahim   2021-02-16
Rola Iranu w Jemenie: chwiejność USA i UE   Rafizadeh   2021-02-11
Ludobójczy antyizraelizm: tykająca bomba zegarowaJak i dlaczego Zachód zasnął, kiedy islamizm rozprzestrzenił się 20 lat temu   i Richard Landes   2021-02-09
Amerykański pisarz ogląda Europę   Koraszewski   2021-02-04
Nie, to nie jest paranoja   Rosenthal   2021-02-04
“Szczepionkowy Apartheid” – jawne oszczerstwo, ale zbyt dobre, by mu się oprzeć   Pickles   2021-01-31
Religijna transformacja francuskich szkół   Meotti   2021-01-30
Przemilczana ale rozpowszechniona inwersja Holokaustu     2021-01-28
Walka B’Tselem o zdobycie jakiegoś znaczenia trwa, by zakończyć się porażką   Amos   2021-01-27
BDS jest zagrożeniem dla całego wolnego świata   Landes   2021-01-23
Media: Izrael musi być oczerniany za swój bijący światowy rekord program szczepień   Kemp   2021-01-20
Ataki mediów na Izrael są dobrane do potrzeb chwili   Amos   2021-01-19
Turcja: Turcy czczą sympatyka nazizmu   Bulut   2021-01-16
Szczepienia i odwieczna plaga   Collins   2021-01-12
„Guardian” znowu rozpowszechnia kłamstwo o „izraelskim apartheidzie”   Levick   2021-01-11
Pora, by świat położył kres globalnej sieci przestępczości i korupcji Hezbollahu i Iranu   Alamuddin   2021-01-09
Administracja Bidena i “Wojna o prawo powrotu”   Rosenthal   2020-12-29
Dżihad w Boże Narodzenie: "Zimno zabijaj ich z nienawiścią i wściekłością"   Kemp   2020-12-25
Turcja zapowiada powrót Turków     2020-12-24
AP: Cały Izrael jest “naszą ziemią, Palestyną”; wszyscy Izraelczycy są osadnikami;  koniec Izraela jest pewny   Zilberdik   2020-12-24
Palestyńskie podżeganie przeciwko izraelskim dziennikarzom   Tawil   2020-12-17
Czy Teheran buduje “kuchnię diabła”?   Taheri   2020-12-12
Magazyn “Time” opublikował stronniczy, popierający BDS artykuł, który udaje, że jest obiektywny     2020-12-11
Zagrzebane w relacjach “Guardiana” o śmierci szefa programu nuklearnego Iranu: wezwania Teheranu do zniszczenia Izraela   Levick   2020-12-05
Premier AP, Shtajjeh, broni polityki “płaca za mordowanie”   Fitzgerald   2020-11-29
Mordercza wojna o zdrowie moralne   Koraszewski   2020-11-27
Ciekawy opis antysemityzmu z 1944 roku dokładnie opisuje antysyjonizm     2020-11-27
Dlaczego Bractwo Muzułmańskie wylazło z nory   Toameh   2020-11-22
Dekapitacja wolności w Europie   Collier   2020-10-24
Nerdeen Kiswani walczy o Palestynę od rzeki do morza   Fitzgerald   2020-10-07

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Bohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotu


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk