Prawda

Czwartek, 18 sierpnia 2022 - 07:05

« Poprzedni Następny »


Tureccy Żydzi - uboczne ofiary tureckiej nienawiści do Izraela


Burak Bekdil 2021-06-04

W tegorocznych starciach na Bliskim Wschodzie, podobnie jak w ciągu ostatnich kilku lat, Turcja islamistycznego prezydenta Recepa Tayyipa Erdoğana z zapałem broniła sprawy palestyńskiej. Erdoğan, odnosząc się do Żydów, powiedział 17 maja 2021r.: „W ich skłonnościach zadowala ich tylko wysysanie krwi” – komentarz, który wywołał pojedynek słów między Ankarą a Waszyngtonem. Na zdjęciu: Erdoğan gości Ismaila Haniję (po lewej) przywódcę Hamasu, w lutym 2020r. (Źródło: Ahvalnews) 

W tegorocznych starciach na Bliskim Wschodzie, podobnie jak w ciągu ostatnich kilku lat, Turcja islamistycznego prezydenta Recepa Tayyipa Erdoğana z zapałem broniła sprawy palestyńskiej. Erdoğan, odnosząc się do Żydów, powiedział 17 maja 2021r.: „W ich skłonnościach zadowala ich tylko wysysanie krwi” – komentarz, który wywołał pojedynek słów między Ankarą a Waszyngtonem. Na zdjęciu: Erdoğan gości Ismaila Haniję (po lewej) przywódcę Hamasu, w lutym 2020r. (Źródło: Ahvalnews) Sześć lat temu badanie, Anti-Defamation League pokazało , że spośród dorosłej populacji 49 milionów Turków 35 milionów (czyli 71% dorosłych w tureckim społeczeństwie) żywi antysemickie postawy (w porównaniu do średniej 49% w całym świecie muzułmańskim). Różnica 22 punktów procentowych w porównaniu do średniej w muzułmańskiej kulturze jest poważnym odchyleniem. W przypadku Turcji to odchylenie jest również widoczne w zachowaniach.

Podczas tegorocznych starć na Bliskim Wschodzie, podobnie jak w ciągu ostatnich kilku lat, Turcja pod przewodem islamistycznego prezydenta Recepa Tayyipa Erdoğana z zapałem broniła sprawy palestyńskiej. Samotny jogger może zostać ukarany grzywną za naruszenie zakazu publicznych zgromadzeń, ale  policja radośnie powitała tysiące protestujących przed izraelskimi misjami dyplomatycznymi w Stambule i Ankarze. Pewna para podpaliła swój samochód przed budynkiem konsulatu Izraela w Stambule „w imię naszych muzułmańskich braci, którzy są torturowani w Gazie”. Tak to widzą i rozumieją, mimo że w rzeczywistości to Hamas (grupa terrorystyczna, która od 2007 roku przetrzymywała Palestyńczyków jako zakładników i ludzkie tarcze, zarówno po to, by chronić ich ciałami swoją broń, jak również, żeby potem pokazywać martwe dzieci przed kamerami telewizyjnymi), zaczął i wystrzelił ponad 4300 rakiet na  Izrael, kraj wielkości New Jersey. Izraelczycy nie odpowiedzieli ogniem na palestyńską ludność, oni odpowiadali ogniem starannie mierząc w strzelające do nich grupy terrorystyczne: Hamas i Palestyński Islamski Dżihad. „Dlaczego”, jak zapytał magazyn Spiked , „Izraelczycy nie pozwalają się zabić?”


Erdoğan o Żydach, powiedział 17 maja: „W ich skłonnościach zadowala ich tylko wysysanie krwi” – komentarz, który wywołał kilka odosobnionych reakcji między Ankarą a Waszyngtonem.


Departament Stanu USA odpowiedział:

„Stany Zjednoczone zdecydowanie potępiają niedawne antysemickie komentarze prezydenta Erdogana dotyczące narodu żydowskiego i uważają je za naganne.


„Apelujemy do prezydenta Erdogana i innych tureckich przywódców o powstrzymanie się od uwag, które mogą podżegać do dalszej przemocy”.

W odpowiedzi tureckie Ministerstwo Spraw Zagranicznych uciekło się do swojego zwykłego zaprzeczania: „Antysemityzm nigdy nie istniał w tureckim społeczeństwie, które szanuje współistnienie różnych religii i przekonań”.


Według
 Reutersa:

„Kraje muzułmańskie muszą zająć zjednoczone i jasne stanowisko w sprawie konfliktu Izraela z islamskim ruchem Hamas w Gazie, powiedział wiceprezydent Turcji Fuat Oktay w czwartek [13 maja], krytykując światowe mocarstwa za potępienie przemocy bez podjęcia działań”.

Sam Erdoğan, w ramach wewnętrznej misji propagandowej, rozmawiał z 20 światowymi przywódcami, w tym z prezydentem Rosji Władimirem Putinem i papieżem Franciszkiem. Rozgniewani Turcy nie pytali, jakie „działania” podjął ich rząd poza potępieniem izraelskiej „przemocy” i szukaniem korzyści z podżegania do nienawiści przy urnach wyborczych.


"Działania"? W 2020 r. dwustronna wymiana handlowa między Turcją a Izraelem osiągnęła 6,2 mld USD, co oznacza 3,4-krotny wzrost w porównaniu z 2002 r. Również w 2020 r. eksport Turcji do Izraela wyniósł 4,7 mld USD, czyniąc Izrael dziewiątym co do wielkości rynkiem eksportowym Turcji. Na szczęście Erdoğan także „potępiał przemoc bez działania”, dokładnie w taki sam sposób, w jaki krytykował innych.


Jego trolle obsługujące media społecznościowe rozpoczęły kampanię wprowadzania w błąd przeciętnego Turka, by uwierzył, że Erdoğan „działał”  (przeciętny Turek zakończył naukę w połowie siódmej klasy). W mediach społecznościowych pojawiła się seria zdjęć przedstawiających pojazdy wojskowe z sugestią, że armia turecka ma zamiar uratować Palestyńczyków. Podpis pod jednym zdjęciem, wraz z plakatem popierającym Palestynę, brzmi: „Armia turecka w drodze do Gazy #Uwolnij Palestyńczyków #Uwolnij Gazę”.


Turecka hipokryzja dotycząca „utraty muzułmańskich istnień” również była nieco przewrotna. Jak napisał Faith Quintero, autor Loaded Blessings:

„W ciągu tygodnia, w którym islamski atak terrorystyczny zabił w Afganistanie 232 osoby, w tym 85 uczennic, świat bardziej interesował się  sprawą sporu o czynsze w Izraelu, która została bardzo źle przedstawiona  przez polityków i media”.

Utrata 232 muzułmańskich istnień w Afganistanie nie wywołała ani jednego akapitu w wiadomościach w tureckich mediach.


Jest tu też niezwykle ponury przypadek Żydów tureckich. Po raz kolejny ich malejąca społeczność, licząca obecnie mniej niż 15 000 osób, stała się zakładnikiem przemocy Hamasu. Po walkach między Izraelem a terrorystami Hamasu w 2014 roku, Faruk Köse, publicysta tureckiego dziennika Yeni Akit , napisał, że „podatek na rzecz Funduszu Pomocy Gazie” powinien mieć zastosowanie do Żydów tureckich, jak również Żydów zagranicznych prowadzących interesy w Turcji i wszystkich obywateli tureckich mających powiązania handlowe z państwem żydowskim”. Zasugerował nawet, że podatek powinien dotyczyć każdej firmy lub biznesu, który ma partnerstwo z tureckim Żydem. Karą za niezapłacenie podatku, zaproponował Köse, powinno być cofnięcie Żydowi zezwolenia na prowadzenie działalności i zajęcie jego majątku.


Potem nadeszły kolejne wieści, tym razem w Şalom . Główna organizacja reprezentująca tureckich Żydów, Turecka Konfederacja Żydowska, skrytykowała Departament Stanu USA za oskarżenie Erdoğana o używanie antysemickiej retoryki. „Wręcz przeciwnie”, Konfederacja ostrożnie napisała na Twitterze, „on [Erdoğan] zawsze był dla nas konstruktywny, wspierający i zachęcający”.


Ubocznymi ofiarami w tej ostatniej rundzie walk są tureccy Żydzi. Bojąc się mówić, ze strachu muszą okazywać solidarność z Erdoganem, są zakładnikami kolejnej kampanii przemocy.


Gniew Erdoğana kierował się również przeciwko prezydentowi USA, Joe Bidenowi. „Dzisiaj byliśmy świadkami zatwierdzenia przez Bidena [sprzedaży] broni do Izraela” –powiedział Erdoğan . „Ty [Biden] piszesz historię krwawymi rękami”. Uwagi Erdoğana pojawiły się, gdy administracja Bidena potwierdziła  możliwość sprzedaży Izraelowi precyzyjnej amunicji o wartości 735 milionów dolarów.


Po raz kolejny, kiedy palestyńscy terroryści wywołują wojnę, słychać dzwonek alarmowy wywołujący tradycyjną turecką wrogość i przychodzą ciężkie czasy dla kilku tysięcy tureckich Żydów, przerażonych histerią niebezpiecznego autokraty.

 

 Turkey’s Collateral Damaqge: Its Jews

Gatestone Instiutute. 29 maja 2021

Tłumaczenie: Andrzej  KoraszewskiBurak Bekdil

Wieloletni publicysta wychodzącej w języku angielskim gazety tureckiej "Hurriyet Daily News", w 2017 zwolniony za publikowanie artykułów na Zachodzie, wyemigrował z Turcji w obawie przed aresztowaniem.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 1090 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Ziemia uderzyła nas w nos   Koraszewski   2022-08-15
Dlaczego Hillary Clinton nazwała to „palestyńskim znęcaniem się nad dziećmi”   Flatow   2022-08-14
Jak media “równoważąc” próbują ukryć prawdę     2022-08-12
Antysemicki „śledczy” Rady Praw Człowieka ONZ mówi głośno to, co przemilczane   Tobin   2022-08-11
Gaza: Ci co zawsze, potępiają Izrael   Kemp   2022-08-08
Komisja Śledcza twierdzi, że podstawą prawną istnienia Izraela jest Rezolucja 181 Zgromadzenia Ogólnego ONZ. To nie jest prawdą. (Ale kłamią, bo są przeciwko Izraelowi)     2022-08-06
Pierwsza połowa 2022 r.: arabscy terroryści dokonali ponad 3700 ataków na Izraelczyków   Savir   2022-08-05
Mohammed El-Kurd, reporter narodu  “Palestyny”   Fitzgerald   2022-08-01
Film “Pamiętaj Bagdad” (2017)   Julius   2022-07-30
Anne Frank zdradzona raz jeszcze   Collier   2022-07-28
Palestyńskie kłamstwa (zbudowane na żydowskiej krwi)   Collier   2022-07-26
Czy Palestyńczycy zamierzają pozwać Ligę Narodów lub ONZ do sądu?   Hirsch   2022-07-25
Świadoma ślepota Europy w sprawie palestyńskiej   Blum   2022-07-22
Narastająca obsesja antysemitów   Collier   2022-07-21
Model ajatollahów dla świata   Taheri   2022-07-19
Przesłanie Autonomii Palestyńskiej do dzieci: „Palestyna należy do Palestyńczyków od rzeki do morza”   Zilberdik   2022-07-15
“Rozwiązanie w postaci dwóch państw”, w celu zniszczenia Izraela   Toameh   2022-07-13
Nazistowskie korzenie islamistycznej nienawiści   Herf   2022-07-12
Dlaczego Izrael nie powinien rozmawiać z AP   Rosenthal   2022-07-11
Turcja: Dżihad przeciwko Cyprowi   Bulut   2022-07-09
PA świętuje „polityczne zwycięstwo” nad UE   Marcus   2022-07-08
Komisja śledcza ONZ o “Okupowanych terytoriach palestyńskich” działa jak inkwizycja   Bayefsky   2022-07-04
Irański plan udaremnienia izraelsko-arabskiej normalizacji stosunków oraz dalszego rozszerzania rewolucji   Toameh   2022-07-03
Co kryje się za kłamstwem o izraelskim ‘apartheidzie’   Collier   2022-07-02
Analiza najnowszej propagandowej publikacji ONZ   Litman   2022-06-26
Izrael musi wydalić tego dyplomatę UE   Marcus   2022-06-21
Kwestia żydowska w wielkim świecie   Koraszewski   2022-06-11
Iran nie czeka na broń jądrową, by zdestabilizować Bliski Wschód   Toameh   2022-06-10
Turcja, terroryści i NATO   Bulut   2022-06-07
David Rovics o Dżanin 2002   Landes   2022-06-02
CNN znajduje swoich “tańczących Izraelczyków”   Collier   2022-05-31
Jeden majowy dzień — w Jerozolimie i Nowym Jorku   Chesler   2022-05-26
Krew Shireen abu Akleh jest na rękach Palestyńczyków   Rosenthal   2022-05-21
Nie da się rozwiązać problemu antysemityzmu ONZ przez ignorowanie go   Tobin   2022-05-18
Rosja i Chiny: najgorszy moment w historii   Chang   2022-05-12
Putin, Hitler i historii kobyła   Koraszewski   2022-05-11
Izrael: najczystszy kraj świata   Bard   2022-05-11
Palestyński kult śmierci – uwielbienie mordowania Żydów   Collier   2022-05-10
Iran mówi otwarcie – i powinniśmy uważnie słuchać     2022-05-08
Wspaniała wiadomość na Jom HaSzoah! Nie ma antysemitów!     2022-05-07
Czy umiemy wyobrazić sobie świat bez Izraela?   Tobin   2022-05-06
Allah sprowadził Żydów do Palestyny, żebyśmy mogli ich wykończyć     2022-05-04
Ramadan kończy się z hukiem   Blum   2022-05-02
Oni wszyscy mają krew na rękach   Collier   2022-04-21
W XXI wieku antysyjonizm znaczy antysemityzm   Tobin   2022-04-20
Jak USA utrwalają palestyńską przemoc   Blum   2022-04-19
Palestyńczycy popierają mordowanie przypadkowych Żydów     2022-04-18
Szaleństwa głębokiej wiary   Fitzgerald   2022-04-13
Intifada z okazji ramadanu?   Blum   2022-04-09
Nie nagradzajcie Palestyńczyków za nową falę terroru   Tobin   2022-04-05
Większość “Palestyńczyków” głosowałaby dziś na Hamas   Greenfield   2022-04-02
Dlaczego Stany Zjednoczone nadal płacą za antysemicką farsę w ONZ?   Tobin   2022-04-01
AP zachęcała do zamachu terrorystycznego w Beer Szewie… i nagrodzi go   Marcus   2022-03-29
Śpiew i taniec o “apartheidzie”: Infantylna @Amnesty jest obecnie taka sama jak inne antyizraelskie grupy     2022-03-22
Reportaż rosyjskiej telewizji o syryjskich żołnierzach zgłaszających się na ochotnika do walki wraz z Rosją przeciwko Ukrainie     2022-03-17
Obywatele właściwie poinformowani   Koraszewski   2022-03-16
Kłamstwo o dłuższej i silniejszej umowie z Iranem   Bard   2022-03-11
Biden rozbija złudzenia Izraela   Glick   2022-03-10
Electronic Intifada w pełni popiera Putina   Collier   2022-03-07
Propagandowy front Władimira Putina   Koraszewski   2022-03-07
Rosja: Iran jest naszym sojusznikiem, uczestniczymy w rozwijaniu jego projektu nuklearnego     2022-03-03
Chiny: To USA są winne ukraińskiego konfliktu     2022-03-02
„Apartheid” jest nową „okupacją” – terminem używanym w czysto propagandowych celach     2022-02-28
Czy Putin będzie strzelał do zakładników?   Rosenthal   2022-02-28
Lepszy kontrakt za pochwałę terroryzmu   Fitzgerald   2022-02-23
Nękanie w Judei i Samarii musi się zakończyć – ale kto nęka kogo?   Oz   2022-02-20
Nie ugłaskuj krokodyla “przebudzenia”     2022-02-18
Toksyczna szczodrość. Jak Europejczycy używają izraelskich NGO do destabilizowania Izraela   Altabef   2022-02-15
Losowy przykład nieuczciwości raportu Amnesty International     2022-02-14
Strategia Autonomii Palestyńskiej używania dzieci-żołnierzy przeciwko Izraelowi   Marcus   2022-02-13
Co naprawdę oznacza wspieranie „palestyńskiego pojednania”?   i Itamar Marcus   2022-02-12
Saudyjski dziennikarz o zerwaniu związków z Palestyńczykami   Fitzgerald   2022-02-11
Groza ujawnienia proizraelskiego stanowiska   Goska   2022-02-09
Neonazistowska fascynacja salafickim dżihadem   Wójcik   2022-02-08
Antysemici wszystkich krajów łączcie się   Koraszewski   2022-02-07
Palestyńscy najemnicy Iranu: Dżihad przeciw Izraelowi i Ameryce   Toameh   2022-02-06
Kościół, który promuje antysemityzm   Tobin   2022-02-04
Grupy terrorystyczne kochają Amnesty International, jako że kieruje się planami zniszczenia Izraela naszkicowanymi w Durban     2022-02-03
Amnesty wymyśla kolejną definicję apartheidu – tylko dla Izraela     2022-02-02
Wojna przeciwko Żydom prowadzona przez grupy “obrony praw człowieka”: @Amnesty, @HRW i @BTselem     2022-02-01
Powrót „Protokołów mędrców Syjonu”   Rosenthal   2022-01-31
„Guardian” wynalazł nowe antyizraelskie oszczerstwo: „Sportswashing”   Levick   2022-01-30
Pamiętajcie Dajr Jasin!   Troy   2022-01-29
Wikipedia morduje historię     2022-01-25
Associated Press zamienia palestyński wypadek drogowy w podżeganie przeciwko Izraelowi   Fitzgerald   2022-01-23
Wędrówka idei na Bliskim Wschodzie   Mansour   2022-01-22
Neonaziści dążą do wykucia braterskiej więzi z dżihadystami   Stalinsky   2022-01-19
Kiedy atakowani są Żydzi, przedstawiciele władz boją się powiedzieć “antysemityzm”   Frantzman   2022-01-17
Sowieckie kłamstwo o izraelskim apartheidzie   Kemp   2022-01-14
„Nieistotne religijne idee”? Nie, każdy terroryzm jest oparty na głębokiej wierze, niezależnie od tego, czy jest religijny, polityczny, społeczny czy inny – część I   M. Reiter   2022-01-13
Litania nieszczęść Hassana Nasrallaha   Fitzgerald   2022-01-13
Palestyńczycy: Jesteśmy dumni z naszych terrorystów   Tawil   2022-01-11
Życie w epoce kamienia   Rosenthal   2022-01-09
The Yellow Spot: szczegółowa relacja z tamtych czasów o nazistowskim prześladowaniu Żydów w latach 1933-1935 brzmi bardzo podobnie do dzisiejszego antysemityzmu     2022-01-08
Co stałoby się z Arabami podczas nuklearnego uderzenia na Izrael i dlaczego nikogo to nie obchodzi?     2022-01-07
Z Facebooka egipskiego dysydenta   Mansour   2022-01-04
Co naprawdę zdarzyło się z milionem Żydów w krajach arabskich?   Collier   2022-01-03
Palestyńska szkoła terroryzmu   Tawil   2022-01-02
ONZ wypowiada wojnę Izraelowi   Rosenthal   2021-12-31
Unicestwienie Izraela najwyższym ideałem Iranu     2021-12-27

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk