Prawda

Sobota, 27 lutego 2021 - 04:22

« Poprzedni Następny »


Nowy raport o antysemityzmie online, który trzeba koniecznie przeczytać


Elder of Ziyon 2020-12-23


Network Contagion Research Institute (NCRI) jest neutralną i niezależną organizacją, której misją jest śledzenie ujawnianie i zwalczanie dezinformacji, oszustwa, manipulacji i nienawiści na kanałach mediów społecznościowych.  


NCRI właśnie opublikowała raport o antysemityzmie online i teoriach spiskowych, używając najlepszej metodologii, jaką widziałem dla ilościowego określania trendów w mediach społecznościowych, włącznie z grafiką:


W celu ujawnienia zakodowanego języka i podwójnego znaczenia antyżydowskich memów spiskowych na czterech platformach online użyliśmy mieszanki badania (manualnego) otwartych źródeł mediów społecznościowych, przetwarzania maszynowego  uczenia/naturalnego języka, algorytmów rozpoznawania twarzy, rozpoznawania optycznego, analiz osi i częstotliwości hasztagów oraz analizy rankingu. Dla naszego zestawu danych zebraliśmy ponad 237 milionów komentarzy z trzech ekstremistycznych społeczności: 4chan, Gab, Reddit’s The_Donald, jak również z Twittera, i 10 milionów obrazów memów z tych społeczności. Nasza próbka memów z Twittera była zebrana tylko od rosyjskich trolli.  

Raport bardzo starannie identyfikuje prawicowy i lewicowy antysemityzm, i opisuje, kiedy krytyka Izraela skręca na teren antysemityzmu. Zawiera znakomity opis antysemityzmu i tego, jak popularne memy można prześledzić wstecz do biblijnych faraonów w Egipcie:

Antysemityzm jest najbardziej uporczywą, nienaruszoną i szeroko krążącą teorią spiskową wszechczasów. Można także patrzeć na niego jak na zbiór teorii spiskowych, które zawsze adaptują się do obaw i trosk moralnych każdej grupy. Antyżydowskie teorie spiskowe, zaczynając od biblijnej narracji i trwające przez wieki aż do dzisiaj, obejmują zestaw wątków, włącznie z oszustwem i udawaniem; podwójną lojalnością; chciwością; zdradą; ludobójczą krwiożerczością; nadnaturalnym złem; zagarnianiem ziemi, tożsamości i przywileju; i zastąpieniem tych, którzy są u władzy, Żydami i innymi imigrantami i mniejszościami (nie ograniczają się jednak do tego). Nasz otwierający epigraf pokazuje starożytny wzór antysemickich wątków – wątków, które nasza komputerowa analiza znajduje dzisiaj w mediach społecznościowych.

 

 Na przykład, z Księgi Wyjścia 1:8: 

 

Lecz rządy w Egipcie objął nowy król [polityczne przywództwo], który nie znał Józefa [żydowskiego obcego, który stał się potężnym i wpływowym w rządzie człowiekiem]. I rzekł do swego ludu [szerząc antysemicką dezinformację], “Oto lud synów Izraela jest liczniejszy i potężniejszy od nas [strach przed żydowskim spiskiem, by opanować Egipt]. Roztropnie przeciw niemu wystąpmy [przywódcy i lud] ażeby oni [żydowscy outsiderzy, żyjący wśród nas] przestali się rozmnażać [strach przed zastąpieniem]. W wypadku bowiem wojny [nas przeciwko nim] oni [outsiderzy] mogliby się połączyć z naszymi wrogami [obawa przed zmową Żydów z cudzoziemcami] w walce przeciwko nam [strach przed ludobójstwem] i podnieść się z ziemi [niezadowolenie na myśl o Żydach wznoszących się ponad swoją zmarginalizowaną i uciskaną pozycję.]

Autorzy następnie mapują te memy teorii spiskowej w różnych antysemickich grupach w najlepszych tabelach na ten temat, jakie kiedykolwiek widziałem:Ta tabela pokazuje (całkowite) pokrywanie się tych teorii spiskowych lewicy, prawicy, jak też islamistów:Ta praca pełna jest przekonujących obserwacji.

 

Tutaj jest krótki, znakomity opis, dlaczego nazywanie Izraela państwem apartheidu jest antysemityzmem:  

Analiza hasztagów związanych z słowem “apartheid” na Twitterze z okresu od 4 do 18 listopada pokazała, że Izrael/Palestyna występowały najczęściej w związku z tym słowem na Twitterze. Apartheid jest definiowany jako systemowe pozbawienie przez państwo praw i ochrony swoich obywateli w oparciu o ich etniczność. Status Zachodniego Brzegu jest sporny i mieszkający tam Palestyńczycy nie są obywatelami Izraela – etykieta “apartheid” jest więc, w najlepszym przypadku, kontrowersyjna i kwestionowana w tej sytuacji. W najgorszym przypadku, jest przekonująco uważana za retorykę demonizacji i potępienia.

 

Jednak, choć oskarżenia o apartheid niekoniecznie są dowodem antysemickiej dyskryminacji, miliony Romów, którzy są obywatelami zachodnich, uprzemysłowionych krajów, cierpią z powodu systemowej dyskryminacji w edukacji i gospodarce mieszkaniowej oraz cierpią w obozach dla uchodźców w całej Europie – którą to sytuację dyrektor ds. Romów z Open Society Foundation nazywa “niezadeklarowanym apartheidem”. Podobnie, muzułmanie Rohingja w Miamnie (Birmie) żyją w wyraźnych warunkach apartheidu, a obecnie toczy się dochodzenie w sprawie ludobójstwa. Niemniej, w połączeniu z apartheidem te grupy nie zasłużyły nawet na honorową wzmiankę. To sugeruje, że użycie słowa apartheid znajduje gotowy, polityczny rynek – nie dla tych zatroskanych o apartheid, ale dla podsycania tego, co Jeffery Goldberg nazywa „pornograficznym zainteresowaniem” moralną porażką Żydów.

Tutaj jest początek końcowej partii tej analizy:

Zarówno “Soros”, jak “Izrael” wydają się być sygnałami, które wyłaniają się podczas płynnej sytuacji, by rozgraniczyć grupy własne i obce. Dla ekstremistów na skrajnej prawicy Soros jest przykładem zła globalizmu, międzynarodowej korupcji i żydowskiego wpływu korporacyjnego, oraz reprezentuje moralne zagrożenie. Powołanie się na teorię spiskową o Sorosu sygnalizuje moralną cnotę białym suprematystom i innym podobnie myślącym grupom. Dla ekstremistów na skrajnej lewicy Izrael jest przykładem ucisku, rasizmu, białej supremacji, kolonializmu, i reprezentuje moralne zagrożenie. Powołanie się na teorię spiskową o Izraelu sygnalizuje moralną cnotę orędownikom sprawiedliwości społecznej i innym podobnie myślącym grupom.

 

Ludzie mogą mieć racjonalne zastrzeżenia do sposobów, na jakie George Soros używa swojego olbrzymiego majątku, by wspierać politycznie postępowe sprawy i mogą zasadnie krytykować sposoby, w jaki rząd Izraela zarządza stosunkami z palestyńską populacją i jak ich traktuje. Niemniej, przez zbijanie kapitału na tej uzasadnionej krytyce, propagandziści odmalowują Żydów jako postaci w teoriach spiskowych, co szerzy antyżydowską dezinformację i antysemityzm online. Najlepsza propaganda często bazuje na wypaczeniach prawdy, dając jej tym samym pozory wiarygodności. Żyd, czy jest przedstawiony jako osoba, czy jako naród, jest wzorem moralnego zanieczyszczenia i jest używany do ucieleśniania moralnego zagrożenia, a przez wybór pojedynczego Żyda lub państwa żydowskiego, jako sygnał dla grupy, do której mówiący należy. 

Ta praca zawiera również rekomendacje, włącznie z tą bardzo ważną sprawą o potencjalnych niebezpieczeństwach tego, jak programy szkolne studiów nad etnicznością mogą mimowolnie być używane do promowania antysemickich teorii spiskowych: 

W naszym obecnym środowisku wiele systemów szkolnych wprowadza programy studiów nad etnicznością. Jest istotne, by – jako minimum – lekcje o Żydach nie szerzyły antysemickich wątków o żydowskim przywileju i władzy. Zamiast tego lekcje muszą pomóc uczniom w rozpoznawaniu antysemickiej dezinformacji i antyżydowskich teorii spiskowych wokół „przywileju”. W dyskursie o intersekcjonalności Żydzi znajdują się w miejscu, w którym samo mówienie o przywileju zapowiada katastrofalne i ludobójcze rezultaty. Zrozumienie długiej historii tych wątków w podważaniu nie tylko akceptacji Żydów jako równych członków społeczeństwa, ale akceptacji różnic w ogóle, może wzbogacić rozmowę o przywileju i zaletach oraz wartościach liberalnej, pluralistycznej demokracji.  

To jest bardzo ważne praca o antysemityzmie i liczy tylko 25 stron włącznie z aneksami. To jest obowiązkową lektura. 

 

New report on online antisemitism is a must-read

Elder of Ziyon, 17 grudnia 2020

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

 

Elder of Ziyon

Amerykański badacz i bloger śledzący gównie antysemityzm w mediach.


Wyślij artykuł do znajomego:     WydrukujNotatki

Znalezionych 1776 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Spotkanie w BBC Davida Baddiela z profesorem z SOAS, który usprawiedliwia palestyńską negację Holocaustu   Levick   2021-02-26
Dlaczego Międzynarodowy Trybunał Karny jest w błędzie: Izrael nie jest winny “zbrodni wojennych”   Fitzgerald   2021-02-25
Propaganda terroryzmu nadal obecna na Twitterze   Fernandez   2021-02-23
Okrucieństwo podnoszenia płacy minimalnej   Jacoby   2021-02-23
Na tropach dyktatora i smętków   Koraszewski   2021-02-22
Czy zapał Bidena do zawarcia umowy zadziała lepiej niż „maksymalne naciski”?   Tobin   2021-02-22
Kościół antyrasizmu   Coyne   2021-02-20
Łamanie praw człowieka, o którym nikt nie mówi   Toameh   2021-02-19
Czy sukcesy Trumpa przetrwają na Bliskim Wschodzie?   Milliere   2021-02-18
Nawet najbardziej elokwentni Palestyńczycy (tacy jak Noura Erakat) mają idiotyczną mentalność “sumy zerowej”, że pomaganie Izraelowi równa się szkodzeniu Palestyńczykom     2021-02-17
Człowiek to brzmi dumnie   Koraszewski   2021-02-17
Dla Obamy Izrael nie był “żadną Ziemią Obiecaną”   Bard   2021-02-16
Przeszłość i przyszłość, czyli uwagi o futurologii   Koraszewski   2021-02-15
Wybory prezydenta Bidena wskazują na długą listę błędów w polityce wobec Bliskiego Wschodu   Amos   2021-02-15
Klapki na oczach antyizraelskich historyków: “Porozumienia Abrahamowe nie są historyczne”     2021-02-14
Hady Amr i inne powody do złośliwej satysfakcji w Ramallah   Blum   2021-02-13
Zagubiona w kontrowersji wokół laserów z przestrzeni kosmicznej   Collins   2021-02-12
O kryzysach humanitarnych i kryzysie humanistycznym   Koraszewski   2021-02-11
O Polaku, który zaważył na losach świata   Garczyński-Gąssowski   2021-02-09
Palestyńczycy: Nie dla normalizacji z „syjonistycznym tworem”   Toameh   2021-02-08
Oszustwo w sprawie palestyńskich uchodźców   Bard   2021-02-07
Nowi ludzie w Waszyngtonie: Co kryje się za gestami   Taheri   2021-02-06
Niegdysiejszy i przyszły “bystrooki ekspert”, Robert Malley   Fitzgerald   2021-02-06
Rękawiczki Berniego, memy i inne sprawy   Collins   2021-02-03
Dlaczego ustępstwa Bidena wobec Palestyńczyków szkodzą im zamiast pomagać   Tobin   2021-02-02
Arabski medyczny apartheid – gdzie jest oburzenie?   Tawil   2021-02-01
Wendy Sherman i sztuka spadania w górę   Tobin   2021-01-26
Dokąd zmierzasz Ameryko?   Koraszewski   2021-01-25
Edukacyjna czystka etniczna   Kemp   2021-01-25
Czy Ameryka powinna wznowić finansowanie UNRWA?   Fitzgerald   2021-01-24
Rozruchy w Waszyngtonie i tłumek wieszczący “koniec Ameryki”   Taheri   2021-01-22
Rzecz o prawdzie, nauczaniu i namaszczonych   Koraszewski   2021-01-21
Dlaczego giganty Big Tech nigdy nie cenzurują zagranicznych reżimów autorytarnych?   Frantzman   2021-01-20
Izrael wraca do przyszłości   Glick   2021-01-18
Grona rozproszonego gniewu   Koraszewski   2021-01-18
Oskarżenie Izraela o “apartheid” przez B’Tselem ukrywa jego złowrogą agendę   Frantzman   2021-01-17
W obronie obiektywności i liberalizmu   Jackoby   2021-01-15
Media społecznościowe cenzorem XXI wieku.   Lindenberg   2021-01-13
Depcząc zdrowy rozsądek   Tsalic   2021-01-12
Zamach na dyskurs wieczorową porą   Koraszewski   2021-01-11
Biegnące ku dorosłości. Czyli jak szybko dojrzewają dzieci? Zbyt szybko!   Ferus   2021-01-10
Arabia Saudyjska i progi zwalniające postęp na drodze do normalizacji   Fitzgerald   2021-01-10
Szalone rady dla prezydenta Bidena   Bard   2021-01-09
Kiedy załamują się rządy prawa nikt nie jest bezpieczny   Tobin   2021-01-08
Dwa “haniebne” lata Niemiec w Radzie Bezpieczeństwa ONZ   Kern   2021-01-08
Nowy rok: lepszy czy mniej zły?   Taheri   2021-01-07
Jak antyizraelskie głosy stworzyły pełną hipokryzji, nieprawdziwą narrację o szczepionkach   Frantzman   2021-01-07
Co mówił Stalin o fałszowaniu wyborów   Greenfield   2021-01-06
Radości Paryża w czasach koronawirusa   Taheri   2021-01-05
Palestyńczycy: Międzynarodowa konferencja “pokojowa” dla wyeliminowania Izraela   Tawil   2021-01-04
Joseph Massad i “Brzydki Palestyńczyk”     2021-01-03
Czy Palestyńczycy potrafią przystosować się do zmieniających się czasów?   Tobin   2021-01-02
Zrozumienie lobby sprzeciwiającego się nowym stosunkom Izraela w Zatoce   Frantzman   2021-01-01
Otwarcie nawiasu prezydentury Bidena   Taheri   2020-12-30
Więcej niż tylko pokój – normalność   Amos   2020-12-28
Trudne lekcje Arabskiej Wiosny   i Alberto M. Fernandez   2020-12-27
Życzcie swoim chrześcijańskim znajomym Wesołych Świąt   Al-Sajf   2020-12-26
Sprawa palestyńska w oczach Libańczyka   Saghija   2020-12-26
Heretycki impuls: Zamiatin i Orwell   Moore   2020-12-25
Nowy raport o antysemityzmie online, który trzeba koniecznie przeczytać     2020-12-23
Propagandziści palestyńskich Arabów dosłownie piszą na nowo historię   Flatow   2020-12-22
Mało nas, mało nas, do pieczenia chleba   Koraszewski   2020-12-22
Europa nie może walczyć z antysemityzmem, podczas gdy ignoruje zagrożenie  Izraela   Harris   2020-12-21
Pochwała dyplomatycznych quid pro quo   Tobin   2020-12-20
Czy Zjednoczone Emiraty Arabskie będą bezpieczniejsze i bardziej tolerancyjne wobec Żydów niż większość Europy?   Frantzman   2020-12-19
Kolumbowy błąd Georga Orwella   Koraszewski   2020-12-17
Czy Palestyńczycy są ofiarami “kultury anulowania”?     2020-12-16
Baronówna Sonia von Dombrowsky   Garczyński-Gąssowski   2020-12-15
Terroryzm: ostrzeżenie Iranu dla Europy   Kemp   2020-12-15
Nowa kokieteria Erdoğana: oszukańcze reformy demokratyczne   Bekdil   2020-12-14
New York Times wyciąga starą historię, by zmieszać z błotem Izrael   Miller   2020-12-13
Kobayahshi Maru, paradoks szantażysty i Trump   Amos   2020-12-10
Moralne bankructwo Banku Światowego   Hirsch   2020-12-09
Wołanie o spóźnioną sprawiedliwość dla pułkownika Larry’ego Franklina   Glick   2020-12-07
Pogromcy szarańczy szkolą Etiopczyków    Leichman   2020-12-07
Arabowie: Dlaczego UE opłakuje tego irańskiego naukowca?   Toameh   2020-12-06
Biblia w ręku ateisty - recenzja   Koraszewski   2020-12-03
Arabka pisze o głupocie odmowy normalizacji stosunków z Żydami   Mahmoud   2020-12-03
Iran, a  nie Izrael, jest wrogiem Arabów   Zajed   2020-12-02
Ziemia obiecana Baracka Obamy   Lipman   2020-12-01
Książka, której jeszcze nie możesz przeczytać   Pandavar   2020-12-01
Zamachowcy, demokraci i potępieńcze łkania   Koraszewski   2020-11-30
Antysemici zwalczają antysemityzm: orwellowska farsa   Blum   2020-11-28
Czy Francja, Hiszpania i Irlandia zgodziły się finansować palestyńskie organizacje terrorystyczne?   Hirsch   2020-11-26
Odkrywając pokój w Dubaju   Yemini   2020-11-25
Izrael jest besztany za opór przeciwko arabskiej kolonizacji   Rosenthal   2020-11-24
Usprawiedliwianie muzułmańskiej wściekłości na karykatury Mahometa   Saghieh   2020-11-23
Brytyjski rząd raz za razem opluwa Izrael   Collier   2020-11-21
Urojenie osobistej dyplomacji   Tobin   2020-11-20
Iran: Mułłowie świętują w nadziei na powrót do bomby nuklearnej   Rafizadeh   2020-11-20
Trzynastu wspaniałych pod wodzą misjonarza   Koraszewski   2020-11-19
Pluralistyczna Europa odrzuciła wojny religijne, a teraz poddaje się „potworowi” ekstremistycznego, politycznego islamu   Abdel-Samad   2020-11-18
W wasze ręce, czyli moja nowa książka   Koraszewski   2020-11-17
Historyczna Palestyna: czyli co należy wiedzieć!   Oz   2020-11-17
Wybory 2020 były okropne   Glick   2020-11-16
Amerykańsko-żydowsko-radzieckie doświadczenie   Tabarovsky   2020-11-15
Muzułmanie: Meczet Al-Aksa nie należy do Palestyńczyków   Toameh   2020-11-14
Muślinowa kurtyna samooszustwa   Koraszewski   2020-11-14
Święta wojna Erdoğana przeciw ‘niewiernej Europie’   Bekdil   2020-11-13
Gazeta “Guardian” w pełni naśladuje Electronic Intifada   Collier   2020-11-13

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

PrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedza


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk