Prawda

Wtorek, 19 listopada 2019 - 12:25

« Poprzedni Następny »


Ekomodernizm i zrównoważona intensyfikacja


Matt Ridley 2015-06-17


Na wypadek (nieprawdopodobny), że głowy państw G7 czytają “Timesa” do śniadania w Schloss Elmau w Bawarii, czy mogę coś pokornie zasugerować? W programie, obok Ukrainy, Grecji, eboli i FIFA, jest nacisk Angeli Merkel na dyskutowanie o sprawie „zrównoważenia”. Słowo to jest zazwyczaj skrótem na subsydiowanie rzeczy, które nie są rynkowo zrównoważone, ale jeśli zechcieliby nadać temu sens, mają dostęp do gotowego komunikatu. Jest to Ecomodernist Manifesto, krótki, ale znakomity esej opublikowany niedawno on line przez 18 znanych zielonych. Autorzy eseju wreszcie zrozumieli zrównoważenie.

Do teraz zgodnie z zielonym myśleniem mieliśmy powrócić do natury: odrzucić innowacje takie jak genetycznie modyfikowana żywność, zrezygnować z handlu i konsumpcji, energii i materiałów, i żyć prostszym życiem, żeby nie na naruszać natury i nie psuć klimatu. Ekomoderniści, wśród których jest kalifornijski pionier zielonych Steward Brand i prowadzący zielone kampanie Brytyjczyk Mark Lynas, mówią, że jest to błąd. „Bez olbrzymiego wymierania ludzi każda próba ponownego połączenia na dużą skalę ludzkich społeczeństw z naturą przy użyciu technologii przodków spowoduje totalną katastrofę ekologiczną i ludzką”.


Siedem miliardów łowców-zbieraczy lub rolników produkujących tylko na własne potrzeby zdewastowałoby planetę. Siedem miliardów ludzi żyjących głównie w miastach i używających plastiku, szkła, metalu i kurczaków z ferm zamiast drewna, skór, futer i mięsa z buszu, w rzeczywistości stać by było na pozostawienie olbrzymich rezerwatów natury. Ekomoderniści mówią, że ludzkość musi zaakceptować technologię i wzrost ekonomiczny, żeby „zmniejszyć wpływ na środowisko i zrobić więcej miejsca dla natury”.


Rozejrzyj się po świecie. Miejsca, gdzie są najczystsze rzeki, najczystsze powietrze, największe tempo ponownego zalesiania, najobfitsze i rosnące dzikie populacje fauny, są w bogatych krajach. Wilki, bobry, sarny i ptaki drapieżne powracają do znacznych części Europy i Ameryki Północnej, mimo że populacja ludzka rośnie i prosperuje.


W Vancouver obserwowałem w zeszłym roku wydry śmigające między biegaczami w parku miejskim – w kraju, gdzie kiedyś polowano na nie niemal do całkowitego wytępienia, żeby zrobić płaszcze i czapki. Na wyspach wokół Antarktyki foki, pingwiny i wieloryby, kiedyś doprowadzone do skraju wymarcia z powodu ich tłuszczu (tak, polowano także na pingwiny królewskie, żeby ich tłuszcz można było przetopić na paliwo) znowu rozmnażają się w olbrzymich ilościach – bo paliwo otrzymujemy zamiast tego z dziury w ziemi.


Zamiast starać się żyć w harmonii z naturą, powinniśmy odłączyć się od natury. Ekomoderniści argumentują, że „intensyfikacja działalności ludzkiej – szczególnie rolnictwa, energii, wydobycia, leśnictwa i osiedli – żeby używały mniej ziemi i mniej ingerowały w świat naturalny, jest kluczem do odłączenia rozwoju ludzkiego od wpływu środowiskowego”.


Jest to anatema dla tradycyjnych zielonych, którzy widzą wzrost ekonomiczny jako wroga i którzy wolą zasoby odnawialne od nieodnawialnych. W rzeczywistości kończą się zasoby odnawialne, nie zaś nieodnawialne. Kiedy wymyślono naftę, odpuszczono kaszalotom, ich tłuszcz do lamp został zastąpiony przez zasób nieodnawialny, ale znacznie bardziej trwały.


Najbardziej uderzającym przykładem tej “zrównoważonej intensyfikacji” jest nowoczesne rolnictwo. Dzięki o niebo lepszym plonom używamy dzisiaj niemal o 70 procent mniej ziemi, żeby wyprodukować tę samą ilość żywności, jaką produkowaliśmy pół wieku temu. Przy panujących obecnie trendach będziemy potrzebowali coraz mniej ziemi, by wyżywić coraz więcej ludzi w tym stuleciu. Oczywiście przy założeniu, że przestaniemy zamieniać 5 procent plonów zbóż na paliwo w przekonaniu, że w jakiś sposób jest to dobre dla planety, podczas gdy powoduje to wzrost cen żywności i zachęca do niszczenia lasów deszczowych.


W niektórych częściach świata już uwalniamy ziemię od rolnictwa:  na przykład, wiele ze szkockich wyżyn nie produkuje już żywności. Hrabstwa otaczające Londyn zdominowane są przez konie i tereny golfowe. Nowa Anglia była kiedyś głównie ziemią uprawną; obecnie jest tam las.


Energia przyjemnie kurczyła swój odcisk stopy dzięki przejściu od drewna, wody, wiatru i wielorybów do paliw kopalnych i jądrowych, aż pojawił się ruch zielonych i powiedział nam, że mamy znowu używać środowiska naturalnego do wytwarzania energii. Wróciliśmy więc do wycinania drewna z lasów i zaśmiecania wzgórz wiatrakami. Większość odnawialnych źródeł energii, mówią ekomoderniści, jest błędem, bo ich odcisk stopy jest zbyt duży.


(Ekomoderniści słusznie faworyzują energię jądrową, ale częściowo dlatego, że sądzą, iż obniżenie emisji CO2 jest sprawą pilną. Nie zgadzam się z tym. Według obecnych trendów – tempo ocieplania przez ostatnie pół stulecia wynosi około 0,12C na dziesięciolecie – potrwa jeszcze jedno stulecie zanim świat dotrze do bardzo okrzyczanego progu dwóch stopni powyżej temperatur preindustrialnych, kiedy zmiana klimatu może zacząć przynosić szkody.)


Wyobraźmy sobie miasto na pustyni nadbrzeżnej w XXI wieku. Jego głównym przemysłem jest software. Jego energia pochodzi z nowoczesnych postaci energii jądrowej. Żywności dostarczają wielopiętrowe, hydroponiczne fabryki na pustyni, które zostawiają szkodniki za drzwiami i używają światła słonecznego, LED, odsolonej wody morskiej i nawozów produkowanych z powietrza. Metal tego miasta pochodzi z rudy; szkło z piasku; plastik z ropy naftowej. Jego popyt na dziką przyrodę, wolno płynące rzeki i żyzną glebę reszty planety jest dosłownie zerowy. A wszystko to jest niemal realne już dzisiaj.


Pogodzenie ochrony środowiska z kapitalizmem kolesiów przyjmuje często ponurą formę chciwych inwestorów po stronie ogromnych subsydiów dla szalonych projektów. Ekomodernizm obiecuje coś lepszego: pogodzenie ochrony środowiska z innowacją i handlem.


“Ecomodernist Manifesto” zapowiada bardzo potrzebną reformację w ruchu zielonych. Jego 95 tez powinno zostać przybitych do drzwi Watykanu, gdzie ukazała się zabarwiona na zielono encyklika papieska, ponieważ ten manifest w odróżnieniu od typowych eko-jojczeń, zawiera dobre nowiny dla ubogich. Mówi: nie, nie zamierzamy przeszkadzać wam we wzbogaceniu się i przyjęciu nowych technologii, i pozostawieniu za sobą nieszczęścia gotowania na ogniskach z drewna w zadymionych chatach bez światła sztucznego. Nie, nie chcemy, byście pozostali chłopami produkującymi tylko na własne potrzeby. W rzeczywistości, im szybciej przeniesiecie się do mieszkania w mieście, z samochodem, telefonem, lodówką i laptopem, tym lepiej. Bo wtedy nie będziecie brać drewna i mięsa z lasu.


Gospodyni G7, Angela Merkel, mówi, że powinno być możliwe osiągnięcie stałego wzrostu globalnego bez niebezpiecznej zmiany klimatu i pokazuje, że Niemcom udało się „odłączyć” wzrost ekonomiczny od emisji gazów cieplarnianych. Ona już jest ekomodernistką.


Pierwsza publikacja w Times.


Eco-modernism and sustainable intensification

Rational Optimist, 13 czerwca 2015

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Nauka

Znalezionych 1033 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Jak walczyć z firehosing   Novella   2019-11-19
Odwołajcie antyszczepionkową konferencję w Tel Awiwie   Blum   2019-11-15
Ewolucja dwunożności   Novella   2019-11-14
Granice „przeskoczenia” progu opłacalności   Lomborg   2019-11-13
Dlaczego nie żyjemy w epoce post-prawdy   Pinker   2019-11-11
Śledząc pochodzenie człowieka   Novella   2019-11-09
Skamieniałe trylobity idące gęsiego. Ale dlaczego to zrobiły?   Coyne   2019-11-06
Saga o złotym ryżu   Novella   2019-11-04
Kolejne badanie rolnictwa organicznego   Novella   2019-11-02
Fabrizio Benedetti pyta: “Czy badania placebo wzmacniają pseudonaukę?”     2019-11-01
Nathaniel Comfort raz jeszcze: nauka nie czyni postępów (czy może robi to?)   Coyne   2019-10-31
Pochwała jednoznaczności   Witkowski   2019-10-29
Stare i nowe  troski o bezpieczeństwo żywnościowe   Ongu   2019-10-28
Powrót Adama i Ewy jako rzeczywistych ludzi, jak proponuje kolejna pseudonaukowa teoria   Coyne   2019-10-25
Pradawne przechowywanie żywności   Novella   2019-10-24
Artykuł w naukowym piśmie ”Nature” dyskredytuje naukę i „scjentyzm”, kwestionuje wartości Oświecenia   Coyne   2019-10-22
Błogosławieni ci, którzy wycofują   Jacoby   2019-10-19
Pro-life czyli czarodziej z Krotoszyna   Koraszewski   2019-10-18
Biologia rozwoju ujawnia ewolucyjną historię   Novella   2019-10-15
Niebezpieczne życie antropologa   Blackwell   2019-10-12
Swędzikami jesień się zaczyna   Łopatniuk   2019-10-11
Jak wieloryb stracił swoje geny   Coyne   2019-10-10
Używanie sztucznej inteligencji do diagnozy   Novella   2019-10-08
Niespodzianka! Koty są tak samo przywiązane do swojego personelu jak psy i niemowlęta   Coyne   2019-10-05
Oburzenie, stronniczość i niestabilność prawdy   Novella   2019-10-04
O zmianie klimatu: ludzkość nie jest „nikczemna”   Lomborg   2019-10-03
Postmodernizm wyjaśniony i krytykowany   Coyne   2019-09-30
Uzdrawianie kryształami   Novella   2019-09-26
Kolejna rewolucja w rolnictwie   Novella   2019-09-24
Opory przeciwko szczelinowaniu są oparte na ideologii, a nie na nauce   Jacoby   2019-09-23
St Paul Island część 5   Lyon   2019-09-21
Co to jest czerwona rtęć?   Novella   2019-09-20
Jaka sztuka siedzi w naszych genach i czy to aby nie kicz?   Koraszewski   2019-09-19
Fałszywe wspomnienia i Fake News   Novella   2019-09-18
Kolejna próba odrzucenia teorii Darwina   Coyne   2019-09-17
Choroba zielonych mięśni   Łopatniuk   2019-09-14
”Sygnalizowanie cnoty” może nas irytować. Cywilizacja byłaby jednak bez niego niemożliwa    Miller   2019-09-13
Foka Weddela wygryza w lodzie otwory do oddychania   Coyne   2019-09-12
DNA i Loch Ness   Novella   2019-09-11
Nowa i ważna czaszka hominina z Etiopii   Coyne   2019-09-10
St Paul Island, Część 4   Lyon   2019-09-06
Biały jak śnieg, żółciutki jak kaczuszka   Łopatniuk   2019-09-04
Pingwiny geje? Nie tak szybko   Coyne   2019-09-03
Czego może nas nauczyć była zwolenniczka antyszczepionkowców, Kelley Watson-Snyder     2019-08-30
Bezzbożowa karma dla psa   Novella   2019-08-29
Odrażające życie płciowe pingwinów białookich   Coyne   2019-08-28
Badanie akupunktury jako terapii na dławicę piersiową   Novella   2019-08-23
Pradawna gigantyczna papuga z Nowej Zelandii: metr wysokości i waga 7 kilogramów!   Coyne   2019-08-22
Alaska — nurniczki i obopólny dobór płciowy   Lyon   2019-08-20
Zła nauka promuje organiczne jabłka   Novella   2019-08-19
Gąsienica zmienia kolor, żeby dopasować się do podłoża nie używając oczu: potrafi widzieć skórą!   Coyne   2019-08-16
Pseudonaukowa histeria to nie jest dobra odpowiedź na klimatyczne wyzwania   Lomborg   2019-08-14
GMO i model deficytu wiedzy   Novella   2019-08-12
Po raz pierwszy użyto edytowania genów CRISPR do leczenia zaburzenia genetycznego – anemii sierpowatej   Coyne   2019-08-08
Maskonury z wyspy St. Paul na Alasce   Lyon   2019-08-07
Zbieg okoliczności czy prawo wielkich liczb?   Novella   2019-08-06
I pijcie łzy moje, czyste rzęsiste   Łopatniuk   2019-08-03
Kształtowanie opinii o nauce i medycynie   Novella   2019-08-02
Nowe badanie dotyczące zwrotu zgubionych portfeli: ludzie na świecie są uczciwsi niż myślisz, ale czytelnik wyliczył, że uczciwość jest większa w mniej religijnych krajach   Coyne   2019-08-01
Praktykowanie medycyny bez uprawnień nie jest wolnością słowa   Novella   2019-07-31
Radujcie się, Ziemia staje się zieleńsza   Ridley   2019-07-30
Spiski wokół ptaków   Novella   2019-07-29
Matt Meselson opisuje swój najsłynniejszy eksperyment (z Frankiem Stahlem)   Coyne   2019-07-26
Niemający rozeznania filozof twierdzi, że gatunki nie istnieją   Coyne   2019-07-23
Więcej złych wiadomości dla dilerów witamin   Novella   2019-07-22
Starożytny ptak z nadzwyczaj długim palcem   Coyne   2019-07-19
YouTube i szarlataneria leczenia raka dietą   Novella   2019-07-18
“Współczesny” Homo sapiens mógł być w Eurazji aż 210 tysięcy lat temu   Coyne   2019-07-17
Hodowanie mini-mózgów z komórek macierzystych   Novella   2019-07-15
Szczepionka HPV działa. Koniec kropka     2019-07-13
Efekt przechodnia   Novella   2019-07-11
Prątkiem w raka, czyli co ma gruźlica do raka pęcherza   Łopatniuk   2019-07-06
Opowieści o nauce zastępują fikcję w Teatrze Narodowym Ugandy   Ongu   2019-07-05
Pleśń w przestrzeni kosmicznej   Novella   2019-07-03
Pterozaury: Czy umiały latać od razu po wykluciu się?   Coyne   2019-07-02
Ludziom rosną rogi? – Złe informowanie o nauce   Novella   2019-07-01
Przemysł ”wellness”   Novella   2019-06-28
Nazywanie zmiany klimatu ”katastrofalną” utrudnia znalezienie realnych odpowiedzi   Lomborg   2019-06-26
Olbrzymie straszyki mają zostać ponownie wprowadzone na wyspę Lord Howe   Coyne   2019-06-25
Amonit (i masa innych stworzeń) znaleziona w birmańskim bursztynie   Coyne   2019-06-21
Ślubowanie o zniesieniu grzechu   Ridley   2019-06-20
Nowe informacje o dzieciach CRISPR   Novella   2019-06-17
Słonie mają fantastyczny węch (lepszy niż psy): są jedynymi zwierzętami, które potrafią rozróżnić inne ilości pokarmu tylko po zapachu   Coyne   2019-06-14
Indyjscy farmerzy wysiali ziarna GMO w proteście obywatelskiego nieposłuszeństwa     2019-06-13
Chcąc zadowolić antyaborcjonistów administracja Trumpa tnie finansowanie badań medycznych przy użyciu tkanki płodowej   Coyne   2019-06-11
Triumf Mao: Światowa Organizacja Zdrowia oficjalnie akceptuje szarlatanerię tradycyjnej chińskiej medycyny     2019-06-04
Ale jak to bezbarwnikowy?   Łopatniuk   2019-06-01
Na zdrowie: izraelscy naukowcy warzą piwo na ”wskrzeszonych” drożdżach sprzed 5000 lat     2019-05-31
Skąd wiemy to, co wiemy?   Novella   2019-05-28
Samice bonobo (ale nie samice szympansów) pomagają swoim synom w zdobywaniu partnerek   Coyne   2019-05-25
Dlaczego ludzie sprzeciwiają się technologiom, które zmniejszają szkody?   Ridley   2019-05-24
Nowa praca o nielotnych chruścielach rażąco przesadzona i wypaczona w popularnych mediach   Coyne   2019-05-22
Trenowanie sztucznej inteligencji, żeby widziała jak człowiek   Novella   2019-05-21
A polać wielką wodą…   Cipiur   2019-05-18
Wykrywanie kłamstw w mózgu   Novella   2019-05-17
Walka o zachowanie bioróżnorodności   Ridley   2019-05-15
Niezwykły przypadek mimikry: skaczący pająk naśladuje gąsienicę   Coyne   2019-05-14
Selektywnie stosowana koncepcja tabula rasa i ideologicznie motywowane nieporozumienia   Cory Clark   2019-05-09
Dlaczego szarlatani nie powinni nadzorować sami siebie     2019-05-08
Kiedy naukowcy nie tolerują odmiennego zdania   Weber   2019-05-07

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

SchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałej


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk