Prawda

Środa, 1 grudnia 2021 - 05:15

« Poprzedni Następny »


Mikrob, który dokonał inwazji karaibskich raf koralowych


Ed Yong 2015-06-16


Pomyśl o olbrzymich pytonach z południowowschodniej Azji, które rozpanoszyły się na bagnach Florydy i duszą wszystkie małe ssaki, jakie mogą znaleźć. Pomyśl o ropuchach olbrzymich z Ameryki Południowej, maszerujących niepowstrzymanie przez Australię i połykających jaja ptasie i miejscowe żaby. Pomyśl o szczurach z dowolnego kraju, które przedostały się na statkach na nietknięte wyspy i pożerają bezradne ptaki lokalne. To wszystko są klasyczne przykłady gatunków inwazyjnych.

A oto kolejny przykład, ale bardzo odmienny. Jest to mikroskopijny glon o nazwie Symbiodinium trenchii. W odróżnieniu od pytona, ropuchy lub szczura, ten maleńki brązowy bąbelek wydaje się całkiem dobrotliwy – wręcz przynoszący korzyści. Żyje w komórkach korali i zaopatruje je w pokarm przez wychwytywanie energii słonecznej do tworzenia cukrów. Na ogół to właśnie robi w swoich rodzinnych wodach na Indy-Pacyfiku. W jakiś sposób jednak znalazł niedawno drogę na Wyspy Karaibskie po drugiej stronie świata. Tam zaś pokazuje wszystkie cechy inwazyjnego gatunku.    


Tye Pettay z Pennsylvania State University pokazał, że S. trenchii rozprzestrzenił się do dużej liczby koralowców karaibskich. Zaopatruje swoich gospodarzy w środki odżywcze, ale jest mniej hojny wobec lokalnych glonów związanych z koralowcami, które wypchnął. Jest szczególnie powszechny w populacjach zniszczonych przez wysokie temperatury, zanieczyszczenia lub choroby. Wygląda to jak oportunistyczna infekcja, która dopada ludzi o osłabionym układzie odpornościowym. „Jest wszędzie na Karaibach i nie zamierza się wynieść”, mówi Todd LaJeunesse, który kierował tym badaniem.


Koralowiec, Pseudodiploria strigosa (zdjecie: Robin T. Smith, Science Under Sail) z glonem Symbiodinium (wstawka; zdjęcie: Sung Yeon Lee i Hae Jin Jeong, Seoul National University).

Koralowiec, Pseudodiploria strigosa (zdjecie: Robin T. Smith, Science Under Sail) z glonem Symbiodinium (wstawka; zdjęcie: Sung Yeon Lee i Hae Jin Jeong, Seoul National University).Koralowce są parzydełkowcami, zwierzętami żyjącymi w koloniach, które tworzą związki partnerskie z wieloma gatunkami glonów Symbiodinium. Ci sojusznicy – symbionty – zaopatrują je w energię do budowania imponujących raf. Jeśli jednak ocean staje się zbyt ciepły, koralowce eksmitują symbionty, tracąc zarówno energię, jak kolor. Dlatego mówi się, że “blakną”. Jeśli zbyt długo pozostają w takiej sytuacji, umierają. Samotność to nie jest życie dla koralowca.


Ale istnieje wyjście. Niektóre gatunki Symbiodinium czynią swoich koralowych gospodarzy  bardziej odpornymi na gorąco i inne stresujące warunki. Jeśli koralowiec może wymienić swojego glonowego partnera na bardziej odpornego, przeżyje.


To właśnie zdarzyło się w 2005 r. W tym roku Karaiby doświadczyły wyjątkowo wysokich temperatur; w wyniku zblakło ponad 80 procent koralowców. Była to katastrofa, ale dla S. trenchii była to okazja. W miesiącach przed rozpoczęciem się blaknięcia LaJeunesse znajdował ten gatunek w mniej niż 1 procencie koralowców. Podczas tego procesu widział je w 20 procentach. “Znaleźliśmy je w najbardziej zestresowanych zwierzętach – mówi. – Nigdy nie widziałem, by się tak zachowywały gdzieindziej”.   


Przez niemal dziesięć lat pracy zespół LaJeunesse’a potwierdził, że S. trenchii istotnie zachowuje się inaczej w różnych częściach świata. Na Indy-Pacyfiku istnieje jako genetycznie zróżnicowana populacja, która prawdopodobnie istnieje od wielu setek tysięcy lat – jeśli nie od milionów. Nie jest także sama. S. trenchii jest częścią linii rodowej Symbiodinium zwanej “Clade D”, która powstała na Indy-Pacyfiku i zróżnicowała się na wiele gatunków, z których każdy stowarzysza się z pewnym typem koralowca.


Na Karaibach sprawy wyglądają zupełnie inaczej. S. trenchii jest jedynym członkiem Clade D w okolicy i żyje w najrozmaitszych koralowcach. Ta populacja ma absurdalnie mało zróżnicowania genetycznego. Na tysiącach kilometrów oceanu indywidualne komórki  S. trenchii sa niemal identyczne. To jest jak patrzenie na morze klonów.


S. trenchii
musiał podjechać na gapę na Karaiby na jakimś statku, może dopiero kilkadziesiąt lat temu. Rozprzestrzenił się następnie w całym regionie, być może wykorzystując trudne czasy, które przypadły w udziale koralowcom. “Biedne Karaiby są chlastane anomaliami temperatury powierzchniowej i olbrzymią populacją ludzką – mówi LaJeunesse. – Uległy poważnej degradacji. Gdyby były w poprzednim, nieskazitelnym stanie, gdybyśmy mogli cofnąć się o 100 lat, nie jestem pewien, że S. trenchii odniósłby taki sukces”.


Nie możemy jednak cofnąć się w czasie i odniósł on sukces. „Jest jak jest – mówi LaJeunesse. – Nic nie możemy na to poradzić”. A właściwie moglibyśmy nie chcieć niczego na to poradzić. Istnieje tendencja do traktowania wszystkich gatunków inwazyjnych jako złoczyńców, ale nie wszystkie są takie, jak ropuchy olbrzymie lub pytony birmańskie. Istnieją  pewne dowody, że ci najeźdźcy mogą mieć pozytywne efekty na swoje nowe domy. Weźmy S. trenchii. Można argumentować, że jego inwazja przyniosła korzyść koralowcom przez pozwolenie im na przetrwanie gorąca w 2005 r.


Za tym promykiem światła kryją się jednak chmury. Eksperymenty Pettay’ego pokazały, że  S. trenchii jest bardziej samolubny niż rdzenne glony Karaibów. Produkuje równie dużo cukru, jak jego koledzy, ale przekazuje znacznie mniej swoim koralowym partnerom. W efekcie koralowce mogą budować rafy w o połowę wolniejszym tempie. Może lepiej mieć skąpego partnera niż żadnego partnera, ale na długą metę niezgodności z S. trenchii mogą zaszkodzić koralowcom i rafom, które budują. Obecnie nikt nie wie, gdzie leży punkt równowagi między korzyściami i zagrożeniem.


LaJeunesse chce się tego dowiedzieć. Chce wiedzieć, jak S. trenchii wpływa na tempo wzrostu swoich koralowych gospodarzy. A także, co powoduje, że jest tak skutecznym najeźdźcą? I dlaczego jest wytrzymalszy niż inne pokrewne gatunki? „Jest jedynym członkiem Clade D, którego genom został zduplikowany. To jest zgadywanie, ale może ma to jakiś wpływ”.  


Chce także, by inni biolodzy zajmujący się koralowcami zwracali większą uwagę na mikrobową stronę symbiozy koralowce-glony. Wiele z nich mówi o koralowcach „wybierających” lub „tasujących” swoje symbionty, jak gdyby symbionty były biernymi połowami w tym partnerstwie. „Doprowadza mnie to do szału – mówi LaJeunesse. – Myślę, że ludzie pracują z koralowcami, bo lubią koralowce, a więc przyjmują punkt widzenia gospodarza”.


Ale symbionty także są niesłychanie skomplikowane. Nie są to tylko bakterie; to są bardzo złożone organizmy. Mają w swoich komórkach równie dużo DNA, jak ty masz w swoich i mają więcej genów. Ludzie i koralowce mają nieco ponad 20 tysięcy genów w swoich genomach; Symbiodinium ma między 40 a 50 tysięcy i nie mamy pojęcia, co robi około połowa z nich. „Kto jest tu panem domu?” – pyta LaJeunesse.


Źródło:
Pettay, Wham, Smith, Iglesias-Prieto & LaJeunesse. 2015. Microbial invasion of the Caribbean by an Indo-Pacific coral “zooxanthella”. PNAS http://dx.doi.org/10.1073/pnas.1502283112


The microbe that invaded Caribbean coral reefs

Not Exactly Rocket Science, 2 czerwca 2015

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaEd Yong 


Mieszka w Londynie i pracuje w Cancer Research UK. Jego blog „Not Exactly Rocket Science” jest próbą zainteresowania nauką szerszej rzeszy czytelników poprzez unikanie żargonu i przystępną prezentację.
Strona www autora


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Nauka

Znalezionych 1248 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Uprawy GMO zredukowały zatrucia farmerów pestycydami   Maina   2021-11-27
Czy genetyka może pomóc wyeliminować nierówność?   Coyne   2021-11-26
Matematyka i prawdziwa historia katastrofy klimatycznej   Lomborg   2021-11-24
Nigeria daje zielone światło kukurydzy GMO   Conrow   2021-11-22
Ugandyjscy studenci nalegają na powszechne stosowanie biotechnologii i uchwalenie prawa o biobezpieczeństwie   Agaba   2021-11-17
Organiczny eksperyment Sri Lanki   Novella   2021-11-16
Ruanda skwapliwie przyjmuje biotechnologię poprzez ekspansję OFAB   Meeme   2021-11-12
Sprzeciw wobec anulowania Huxleya   Coyne   2021-11-05
Farmerka z Kenii zbiera obfity plon z bawełny GM   Meeme   2021-11-04
Czarni uczeni i nauka o rasizmie   Koraszewski   2021-11-03
Kłusownictwo narzuca na słonie dobór w kierunku ewolucji słoni bez ciosów   Coyne   2021-11-01
Marnujemy naszą wielką szansę na edytowanie genów   Ridely   2021-10-29
“Czarne tygrysy” w małym indyjskim rezerwacie sugerują losowy dryf genetyczny   Coyne   2021-10-26
Wytwarzanie białek w roślinach przez rolnictwo molekularne   Novella   2021-10-20
Strzelby, zarazki, maszyny to zdecydowanie antyrasistowska książka. Dlaczego lewica jej nie kocha?   Barnett   2021-10-13
Nigeryjscy farmerzy nie mogą się doczekać wystarczających ilości GM nasion wspięgi wężowatej   Gakpo   2021-10-12
Dobór płciowy versus dobór naturalny: na przykładzie chrząszczy   Coyne   2021-10-08
Edytowanie genów kluczem do ulepszenia podstawowych upraw w Afryce   Abugu   2021-10-01
Bakłażan GMO jest udokumentowaną wygraną ubogich farmerów   Conrow   2021-09-23
O Jezu, wskrzeszają mamuta!   Koraszewski   2021-09-17
Wszystkie antyizraelskie wiadomości zasługują na publikację   Bard   2021-09-04
Tożsamość etniczna i rasa   Coyne   2021-08-30
Środowiskowcy mylili się – nie stoimy przed apokalipsą owadów   Ridley   2021-08-13
Czy znaleziono najstarszy dowód na istnienie zwierzęcia? Nowa gąbko-podobna skamieniałość liczy 890 milionów lat   Coyne   2021-08-11
Psy rozumieją ludzi   Novella   2021-08-06
Nowy start nauki o życiu w epoce genu   Ridley   2021-08-05
Użycie ognia przez homininy: przykład szybkiej ewolucji kulturowej?   Coyne   2021-08-04
Historia pandemii jest historią zaprzeczania   Jackoby   2021-07-27
Nieuchwytny neuron babci   Novella   2021-07-22
Cierpienie i pytanie, czy przestaniemy jeść mięso   Koraszewski   2021-07-14
Czy nadchodzi hydroponika?   Novella   2021-07-13
Raport Unii Europejskiej o glifosacie   Novella   2021-07-10
Dlaczego ideologii nie należy mieszać z nauką   Coyne   2021-06-30
Nagonka na Izrael grasuje w stowarzyszeniach nauk ścisłych, medycyny i edukacji   Chesler   2021-06-24
Szczęśliwi pracoholicy   Witkowski   2021-06-03
Propaganda w wykonaniu nauczycieli akademickich   Chesler   2021-06-02
Ewolucja wielokomórkowości   Novella   2021-05-07
Polityczna polaryzacja jest przesadzona   Novella   2021-05-04
Wrotki były kiedyś sztandarową grupą istot bez seksu, a teraz sądzi się, że ukradkiem odstawiają szybkie numerki   Coyne   2021-04-22
Błędna historia antykolonializmu   Tupy   2021-04-21
Mayflower wyrusza w podróż raz jeszcze   Koraszewski   2021-04-19
Genetyczny przełącznik CRISPR   Novella   2021-04-16
Wielkie zdarzenie oksydacyjne   Novela   2021-04-09
Kiedy panika klimatyczna zlewa się z kulturą anulowania   Lomborg   2021-04-06
Czy wykształceni ludzie są bardziej antysemiccy?   Albert Cheng i Ian Kingsbury   2021-04-05
Nieoczekiwana historia i cudowny sukces szczepionek   Ridley   2021-03-31
Innowacja jest geograficznie zlokalizowanym i chwilowym zjawiskiem   Ridley   2021-03-29
Czy gąbki są najbliższymi krewnymi pozostałych zwierząt?   Coyne   2021-03-26
Kilka lekcji z rosyjskiej rewolucji. Jak kuszący radykalny nihilizm prowadzi do ekstremizmu   Geifman   2021-03-22
Wracamy do raju?   Łukaszewski   2021-03-18
Ślimakowi morskiemu odrasta tułów z odciętej głowy, czyli “autotomia z kleptoplastią”   Coyne   2021-03-15
Ewolucyjne korzyści udawania ofiary   Clark   2021-03-11
Ludzie i wymieranie megafauny   Novella   2021-03-10
Banany edytowane przez CRISPR   Novella   2021-03-02
Nikczemne grzyby naśladują kwiaty trawy, by ułatwić własne rozmnażanie się   Coyne   2021-02-26
Co zabiło megafaunę Ameryki Północnej?   Novella   2021-02-25
Stresy i nowe szczepy wirusa   Ridley   2021-02-12
EWOLUCJA wirusa Covid-19   Coyne   2021-02-10
Czy „toksyczna kobiecość” jest główną przyczyną bojów o społeczną sprawiedliwość?   Coyne   2021-02-08
Najmniejszy gad (i owodniowiec) świata: BARDZO mały kameleon   Coyne   2021-02-05
Dlaczego kocimiętka i matatabi doprowadzają koty do szaleństwa? Grupa badaczy mówi, że te rośliny mogą chronić je przed komarami   Coyne   2021-02-02
Bądźcie sceptyczni wobec wideo pokazujących “skutki uboczne” szczepionki   Novella   2021-01-28
Szaleństwo odnawialnej energii   Ridley   2021-01-23
Głębia ludzkiej historii   Novella   2021-01-19
Dlaczego szczepionki mRNA mogą zrewolucjonizować medycynę?   Ridley   2021-01-02
Szczepionka mRNA na koronawirusa: świadectwo ludzkiej pomysłowości i mocy nauki   Coyne   2021-01-01
Dziwaczny rodzaj rasistowskiego patriarchatu   Arora   2020-12-31
Centrala muszek owocowych: Bloomington Drosophila Stock Center   Coyne   2020-12-29
Pierwszy raport o używaniu narzędzi przez pszczoły: rodzimy gatunek używa grudek łajna, by odeprzeć drapieżne szerszenie   Coyne   2020-12-23
Nie – żadne chi nie istnieje   Novella   2020-12-21
Moc nauki dostarczyła najlepszej możliwej wiadomości w tym koszmarnym roku   Ridley   2020-12-18
Szczątkowa cecha ptaków, która mogła być funkcjonalna u przodków: zdalne wyczuwanie drgań dziobem (nadal czynne u kiwi)   Coyne   2020-12-16
Paradoks wielce niedoskonałego dobra   Koraszewski   2020-12-11
Nasiona roślin ewoluują, by upodobnić się odchodów antylopy, a oszukane żuki gnojowe odtaczają i zagrzebują nasiona   Coyne   2020-12-10
AI – asystent lekarza   Novella   2020-12-09
Czy problem zwijania białka został rozwiązany?   Coyne   2020-12-05
„Gryzoń skunksowy”, który żuje trujące rośliny i wypluwa truciznę na swoje futro   Coyne   2020-12-02
Intensywne zbieranie leczniczej rośliny przez ludzi prowadzi do ewolucji nowych kolorów liści i kwiatów   Coyne   2020-11-28
Jak ewoluuuje altruizm?   Coyne   2020-11-25
Filozof zainfekowany efektem potwierdzenia wyjaśnia, dlaczego ewolucja dowodzi Boga   Coyne   2020-11-23
Według nowych badań są cztery gatunki pingwinów białobrewych, a nie tylko jeden   Coyne   2020-11-19
Gra w łajdactwo, by zrozumieć łajdaków   Novella   2020-11-18
Ewolucja psów   Novella   2020-11-09
Genomowa i ewolucyjna analiza wymarłego kota szablozębnego   Coyne   2020-10-31
Zakład Simon-Ehrlich po 40 latach   Gale L. Pooley   2020-10-23
Używające narzędzi mrówki budują struktury, by spijać roztwór cukru w pojemnikach, nie topiąc się   Coyne   2020-10-22
Czego pandemia nauczyła nas o nauce?   Ridley   2020-10-19
Przeddarwinowscy “darwiniści”   Berry   2020-10-16
Covid 19 może przejmować kontrolę nad receptorami bólu, uśmierzając ból i podnosząc szerzenie się choroby: możliwy rezultat doboru naturalnego   Coyne   2020-10-15
Znowu wrzawa, że “teoria ewolucji wywrócona”, ale jak zwykle, robią z igły widły   Coyne   2020-10-13
Intelektualna pustka numeru “New Scientist” o ewolucji: 4. Rzekome znaczenie dryfu genetycznego w ewolucji   Coyne   2020-10-09
Chromosomy Y ludzi, neandertalczyków i denisowian   Novella   2020-10-08
Intelektualna pustka numeru “New Scientist” o ewolucji: 3. Rzekome znaczenie epigenetyki w ewolucji   Coyne   2020-10-07
Intelektualna pustka numeru “New Scientist” o ewolucji: 2. Rzekome nieistnienie gatunków   Coyne   2020-10-05
Intelektualna pustka numeru “New Scientist” o ewolucji: 1. Genetyczna plastyczność    Coyne   2020-10-03
“New Scientist”: Darwin jednak miał rację    Coyne   2020-10-01
Uprawy GMO i wzrost plonów   Novella   2020-09-28
Książka o psychologii ewolucyjnej, która pokazuje wartość tej dziedziny – ale nie wartość memów   Coyne   2020-09-22
Przyjemności seksu i jagód   Ridley   2020-09-18
Czy można falsyfikować naukowe teorie? Naukowiec odpowiada, że “nie”   Coyne   2020-09-12

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo

Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk