Prawda

Sobota, 9 grudnia 2023 - 06:46

« Poprzedni Następny »


Izrael wczoraj i dziś


Andrzej Koraszewski 2022-11-04

Zdjęcie: fragment okładki książki Benjamina Netanjahu Bibi: My story.
Zdjęcie: fragment okładki książki Benjamina Netanjahu Bibi: My story.

Dopiero teraz, po ostatecznym ogłoszeniu wyników izraelskiej komisji wyborczej, można próbować powiedzieć, co wiadomo i czego nie wiadomo. Wiadomo, że wraca Benjamin Netanjahu jako premier, chociaż jeszcze nie wiadomo, jak będzie wyglądał jego rząd. Wiadomo, że jedni się z tego powodu cieszą, a inni martwią. Zwycięstwo jest na tyle solidne, że jest nadzieja na pewną stabilizację. Twierdzenia o tym, że wygrała skrajna prawica, mogą być przesadzone, ale wszystko zależy od definicji.

Zacznijmy od tego, czyimi głosami wygrał obóz nazywany przez wielu obozem centro-prawicowym. W izraelskich warunkach bardzo trudno powiedzieć, którego stempelka użyć i co to właściwie znaczy. Mimo bardzo niskiego progu wyborczego (3,25%) wiele partii politycznych nie przeskoczyło tej poprzeczki i głosy oddane na te partie zostały zmarnowane. Odpadli socjaliści (Meretz) i odpadła arabska partia Balad. Jak się wydaje, to poważnie zmieniło końcowy obraz, jednak obóz „Tylko nie Bibi” ani przez chwilę nie miał szans na zwycięstwo. Szczególnie ciekawa jest sprawa partii arabskiej Balad, która zrezygnowała z wyborczej koalicji we Wspólnej Liście Arabskiej i pewna, że samodzielnie wejdzie do Knesetu przegrała z kretesem. Ta partia 2009 roku została zdyskwalifikowana przez Centralną Komisję Wyborczą (26 głosami do 3), w związku z zarzutem, iż odmawia uznania Izraela i opowiada się za zbrojną walką z siłami państwa. W trzy dni później Prokurator Generalny uznał, że te podstawy są zbyt słabe, a po kolejnych dwóch dniach izraelski Sąd Najwyższy unieważnił decyzję Komisji Wyborczej. Ta partia arabska nigdy nie zmieniła swojego programu, w tych wyborach liczyła na to, że arabscy wyborcy masowo ją poprą i kalkulacje kierownictwa tej partii okazały się błędne.


Poprzedni rząd był często nazywany lewicowym, ale najpierw premierem był Naftali Bennett, który często dawał do zrozumienia, że jest na prawo od Netanjahu, a potem Jair Lapid, szef partii Przyszłość, która określa się jako centrową, (chociaż niektórzy uważają ją raczej za obrotową). Lapid znany był wcześniej raczej jako dziennikarz, w młodości próbował; zrobić doktorat z hermeneutyki, ale okazało się, że nie ma ani matury, ani licencjatu, więc poświęcił się innym zajęciom. Partia Obóz państwowy Gideona Saara też raczej do lewicowych nie należy, zaś przywódca partii próbującej zrzeszać Żydów z ZSRR Avigdor Liberman, to raczej nacjonalista, którego z lewicą łączy tylko żywiołowa niechęć do partii religijnych.    


O wyniku wyborów w niemałym stopniu zadecydowała demografia. Ponad połowę żydowskiej populacji Izraela stanowią Żydzi z krajów Bliskiego Wschodu (o których dziennikarze zachodni niechętnie wspominają). Żydzi bliskowschodni mają swoją partię polityczną (Szas), która w tych wyborach zwiększyła znacząco swój stan posiadania zdobywając 11 mandatów. Ta partia zwiększyła swój stan posiadania zabierając kilka mandatów Żydów bliskowschodnich z obozu „lewicy”, ale również z Likudu. Żydzi z krajów arabskich są zarówno częściej bardziej religijni niż Żydzi europejscy, jak i na ogół znają świetnie arabski i nie mają złudzeń na temat polityki palestyńskiej. Głosy Żydów bliskowschodnich mają zdecydowanie inny rozkład preferencji politycznych niż głosy Żydów aszkenazyjskich i wspierały znacznie częściej zarówno partię Szas, jak i Syjonizm religijny (14 mandatów) oraz Likud (32 mandaty) niż partie obozu „Tylko nie Bibi”. Netanjahu przez wszystkie lata sprawowania urzędu premiera przykładał ogromną wagę do programów integracyjnych (głównie przez edukację) zarówno Żydów bliskowschodnich, jak i izraelskich Arabów. (Ci ostatni stanowią również niewielką część elektoratu Likudu.)


Religijni Żydzi stanowią znaczącą część społeczeństwa. Czy obecność partii religijnych jest zagrożeniem dla demokracji? To ciekawy dylemat, bo próba eliminowania ich z areny politycznej jest niedemokratyczna i (oczywiście) ich działania na arenie politycznej mogą czasem naruszać zasady demokracji. Sztuka przekonywania ludzi religijnych do poszanowania reguł demokracji to wyższa szkoła jazdy i wydaje się równie trudna jak przekonywanie do demokracji komunistów czy fanatycznych narodowców. (Pytanie, czy łatwiej nakłonić ludzi pobożnych do kompromisu z pierwszym przykazaniem, czy komunistycznego fanatyka do akceptacji, że kapitalizm dostarcza więcej chleba niż obietnica braterstwa proletariatu? Ci pierwsi są często przekonani o wyższości „prawa bożego” nad stanowionym, ci drudzy, zastępują określenie „prawa boskie” prawami rewolucji.)                               

Po tych wyborach najwięcej kontrowersji wzbudza postać izraelskiego prawnika, Itamara Ben Gvira. Wielu ludzi w Izraelu (w tym również z obozu Netanjahu) twierdzi, że jego sukces w obecnych wyborach jest zasługą lewicy. Religijny i narodowy fanatyzm tego byłego zwolennika rabina Kahane złagodniał i dziś mówi raczej o walce z arabskim terroryzmem niż z Arabami i ściera się z niektórymi członkami własnej partii, takimi jak Benzie Gopstein, który został w 2020 roku skreślony z listy kandydatów do Knesetu w związku z jego otwartą homofobią, domaganiem się zakazu małżeństw z nie-Żydami jak również ograniczenia działalności politycznej dla  nie-Żydów.  


Partia Syjonizm religijny, na której czele stoją Smotrich i Ben Gvir zdobyła trzecie miejsce w tych wyborach uzyskując 14 mandatów. Czy jeśli wejdzie do rządowej koalicji będzie zagrożeniem dla izraelskiej demokracji i czy będzie to większe zagrożenie niż obecność w poprzednim rządzie arabskiej partii powiązanej z Bractwem Muzułmańskim? 


Z pewnością nie będzie to dla Benjamina Netanjahu partner łatwy.


Ogłoszenie wyników wyborów przez Komisję Wyborczą przypomniało mi natychmiast, jak w latach 70. ubiegłego wieku ogłoszono wyniki wyborów w Szwecji, kiedy wygrała Partia Umiarkowanych, przerywając długie rządy Socjaldemokratów i ówczesny premier Olaf Palme z wykrzywioną nienawiścią twarzą krzyczał – stworzymy im piekło! 


Nie tylko w Izraelu demokracja jest zagrożona przez odmowę akceptacji ciągłości państwa, którą wielu chce zastąpić ciągłością partyjnej władzy. Nie można przewidzieć, jaki będzie teraz ciąg dalszy. Wielu, nie tylko w samym  Izraelu, ale w Ameryce i w innych miejscach, jest niezwykle zainteresowanych tym, żeby nowemu rządowi żydowskiego państwa stworzyć piekło. Izraelskie społeczeństwo woli mieć jednak u steru człowieka, który trzeźwo ocenia zagrożenia ze strony Mahmouda Abbasa, Hamasu, Hezbollahu, Iranu i naiwności amerykańskich i europejskich zbawicieli Izraelczyków, niż kogoś, kto tak bardzo chce władzy, że gotów jest ulegać wszystkim naciskom imperialnych i pontyfikalnych mecenasów.


Chwilowo wiemy, jaki jest wynik wyborów, na których wynik najsilniej pracowało palestyńskie kierownictwo, odmawiając pokoju i nieustanie podżegając do terroru, Iran, zachodnie naciski ignorujące izraelskie zagrożenia, a wreszcie politycy, których chore ambicje popychały do lekceważenia zagrożenia państwa ze strony sąsiadów i rosnącej wrogości świata wobec Izraela. Wybory są miażdżącą klęską „centrolewicy”. Benjamin Netanjahu będzie tworzył rząd. Reszta jest zgadywaniem, a to nie jest moja specjalność.     


„Wall Street Journal” przypomina, że Otzma Yehudit,  Ben Gvira, (która miała wspólne listy wyborcze z Religijnym syjonizmem), otrzymała zaledwie 5 procent głosów wyborców, a wielu jej nowych wyborców odrzuca jej najgorsze pomysły. Dziewięćdziesiąt procent izraelskich wyborców nie wybrało skrajnej prawicy (ani tej żydowskiej, ani tej arabskiej), co jest więcej niż można powiedzieć o wielu krajach europejskich.

h/t Marek E-F


Skomentuj Wyślij artykuł do znajomego: Wydrukuj
Komentarze
1. Co chce wyborca prawicy Marek Eyal 2022-11-04


Syjonizm

Znalezionych 329 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Co uchodzi za normalne?   Collins   2023-11-29
Blinken ma klapki na oczach   Bard   2023-11-22
Będziemy się bronić - List z Tel Awiwu   Taub   2023-11-18
List otwarty do Gerszona Baskina i izraelskiego obozu pokojowego   Landes   2023-11-10
Drogi świecie, nie obchodzi mnie to   Lewis   2023-11-08
Dlaczego w Izraelu czuję się jak w domu   Mozias Slavin   2023-11-06
Prawdziwie „proporcjonalną” reakcją na Hamas jest jego eliminacja   Altabef   2023-10-20
Dlaczego Izrael musi prowadzić wojnę ma pełną skalę     2023-10-17
Wojna do samego końca   Greenfield   2023-10-10
Ameryka zdradziła Izrael   Leibovitz   2023-10-09
Porozumienia z Oslo – jak zawiódł izraelski wywiad   i Yigal Carmon   2023-09-30
Zwykła kobieta na wojnie   Oren   2023-09-20
Modlitwa za rok 5784   Glick   2023-09-16
Syryjska Żydówka odpowiada na zarzuty o dyskryminacji przez Aszkenazyjczyków     2023-08-31
Czy nadawanie priorytetu wolności od terroryzmu jest rasizmem?   Tobin   2023-08-28
O dalekim Izraelu raz jeszcze   Koraszewski   2023-08-24
Walka lub ucieczka.Gdzie jest patriotyzm ludzi, którzy opuszczają Izrael z powodu zawirowań politycznych?   Collins   2023-08-20
"Telegraph" legitimizuje nazistowską analogię   Levick   2023-08-18
Idź i wróć człowiekiem. Książka Andrzeja Koraszewskiego   Tabisz   2023-08-12
Nasza odwieczna walka o Syjon   Chesler   2023-08-07
Prawo i anarchia   Collins   2023-07-29
Napisany 100 lat temu esej Davida Lloyd George’a o antysemityzmie i syjonizmie   Lloyd   2023-07-28
W jakiej sprawie płonie Izrael?   Koraszewski   2023-07-26
Pokój z widokiem na morderców   Koraszewski   2023-07-23
Widmo krąży po Europie   Koraszewski   2023-07-21
Niektórzy ludzie lewicy i Arabowie są oburzeni promowaniem wzajemnego szacunku i równości między izraelskimi Żydami i Arabami     2023-07-18
Zrozumieć prawdziwe pochodzenie karykatury z “New York Timesa”. Jak antysemicka propaganda sowiecka przenika współczesny lewicowy antysyjonizm   Tabarovsky   2023-07-16
Dlaczego władze palestyńskie nienawidzą archeologów   Flatow   2023-07-09
Izrael musi przestać używać nazwy „Zachodni Brzeg” dla „Judei i Samarii”   Fitzgerald   2023-06-30
Prokuratorzy spalonej ziemi.Prokuratorzy Netanjahu, dowódcy policji i media zamierzają walczyć do samego końca.   Glick   2023-06-29
Jedyne miejsce na Bliskim Wschodzie, gdzie mniejszości rozkwitają   Abdul-Hussain   2023-06-27
List do Kena Rotha: Demonizowanie Izraela przez wykorzystywanie Holokaustu   Steinberg   2023-06-10
We wszystkim, co ma związek z wodą, Izrael jest światowym liderem   Fitzgerald   2023-06-04
Nie nazywaj promowania antysyjonizmu wśród młodzieży żydowskiej „dialogiem”   Tobin   2023-06-01
Kiedy Arabowie zaproponowali wymianę ludności: swoich Żydów za palestyńskich uchodźców Arabów     2023-05-29
Jestem głęboko zaniepokojony tym, że Departament Stanu jest głęboko zaniepokojony   Flatow   2023-05-28
Najdziwaczniejszy kraj pod słońcem   Koraszewski   2023-05-27
Problem Departamentu Stanu z Izraelem   Bard   2023-05-26
„Economist” rzuca fałszywe oskarżenie „faszyzmu” na syjonistycznego przywódcę   Levick   2023-05-24
List izraelskiego ambasadora jest błędny   Pandavar   2023-05-16
Rakiety i ataki hipokryzji   Collins   2023-05-13
Między motylami i rakietami   Collins   2023-05-12
Izraelskie marzenie   Collins   2023-05-04
Izrael jest antyrasistowski, antykolonialny, antyfaszystowski (i był od samego początku)Powstanie Izraela nie było cudem, ale epizodem ogromnej odwagi moralnej i militarnej   Herf   2023-05-03
Czego nie rozumieją autorzy artykułów, którzy twierdzą o “realnym istnieniu jednego państwa”   Frantzman   2023-05-01
Więcej niż cud: Izrael ma 75 lat    Jacoby   2023-04-27
Ilu ludzi można by było uratować, gdyby Izrael odrodził się w 1938 zamiast w 1948 roku? (plakaty)     2023-04-25
Dlaczego Izrael jest oceniany inaczej.Międzynarodowe wyzwania Jerozolimy   Horowitz   2023-04-21
Izraelski laureat Nagrody Nobla wyraża poparcie reformy sądownictwa   Fitzgerald   2023-04-18
Opowieść o dwóch osiedlach   Greenfield   2023-04-03
Jak rozsądna jest reforma sądownictwa w Izraelu?   Tsalic   2023-03-27
Izraelskie protesty – nie mogę dłużej milczeć   Chesler   2023-03-23
Izrael jest podzielony, ale palestyńscy terroryści biorą na cel wszystkich Żydów   Flatow   2023-03-21
92,5% Palestyńczyków zabitych w tym roku było członkami grup terrorystycznych lub brali czynny udział w atakach     2023-03-14
Jak piąty marca stał się pamiętnym dniem dla Żydów w Iraku   w Izraelu   2023-03-12
Błędne przekonania o Żydach Mizrahijczykach i izraelskiej polityceOdpowiedź na artykuł Sama Shubego   Julius   2023-03-11
Odrażający atak na arabską wioskę     2023-03-02
Żydzi mają rdzenne prawa do Wzgórza Świątynnego   Trotter   2023-02-09
Dlaczego Netanjahu ma rację, chcąc zreformować wszechpotężny Sąd Najwyższy   Kontorovich   2023-02-06
Demokracja w Izraelu jest zagrożona – ale nie z tego powodu, o którym myślisz     2023-01-25
Tymi, którzy atakują status quo w Jerozolimie, są krytycy Izraela   Bard   2023-01-21
Nowa książka obala mit, że „spisek syjonistyczny” zmusił Żydów do opuszczenia Iraku     2023-01-09
Klauzula sumienia w Izraelu i w Polsce   Koraszewski   2022-12-30
Demokracja w Izraelu   Dershowitz   2022-12-29
Izrael to nie Kanada, więc nie będziemy zachowywać się tak jak oni   Altabef   2022-12-23
Długi historyczny rodowód antysemickich („antysyjonistycznych”) Żydów   Amos   2022-11-13
Netanjahu nadaje treść słowom „Nigdy więcej”, po raz kolejny   Pandavar   2022-11-11
Poranek po dniu wyborów   Collins   2022-11-05
Izrael wczoraj i dziś   Koraszewski   2022-11-04
Narracja o „przemocy osadników” i wybory do Knesetu   Blum   2022-10-29
Niebezpieczeństwa państwa Palestyna: wielowymiarowe zagrożenia dla Izraela   Sherman   2022-10-28
Sprawa Jerozolimy jest bardziej złożona niż myślisz   Julius   2022-10-18
Palestyńczycy i ich język   Rosenthal   2022-09-29
Przed krytykowaniem Izraela USA powinny posprzątać u siebie w domu   Bard   2022-09-26
Antysyjonizm i jego korzenie   Frantzman   2022-09-24
Żydowska historia miasta Betar i fałszerstwo osiedla Battir   Rose   2022-09-23
Aby Izrael był bezpieczny, musi pogrzebać złudzenia Oslo   Glick   2022-09-22
Syjonizm wygrał. Dlaczego więc nadal jest atakowany 125 lat po Bazylei?   Tobin   2022-09-01
Mędzenie nad Hebronem   Tsalic   2022-08-20
Dylemat więźniów   Collins   2022-07-10
Czym jest “Status Quo” na Wzgórzu Świątynnym?   Hirsch   2022-06-24
Dlaczego Izrael jest tak nieudolny w wydalaniu Arabów?   Flatow   2022-06-20
Szawuot, wojna sześciodniowa i żałosny status quo na Wzgórzu Świątynnym   Blum   2022-06-17
Lekcja z prawdopodobnego upadku rządu? Przestańcie martwić się o międzynarodową opinię   Tobin   2022-06-14
Kto jest winien zamieszek w Jerozolimie?   Yemini   2022-06-13
Wojna sześciodniowa z 1967 roku: dlaczego nadal ma znaczenie   Harris   2022-06-06
Nieuczciwość Petera Beinarta wobec Ben Guriona i sprawa „transferu ludności”     2022-05-25
List do “Drogiej Europy”   Rosenthal   2022-05-24
Izrael, Holocaust i błąd logiczny post hoc   Jacoby   2022-05-14
Hamas musi zostać zniszczony   Rosenthal   2022-05-09
Dżihad niejedno ma imię   Ruthie   2022-04-11
Antysyjoniści dla Palestyny dyskutują o izraelskich Mizrachijczykach     2022-03-30
Pytania, które zadają Izraelczycy, kiedy jest kolejny zamach terrorystyczny     2022-03-25
Izrael i lekcje z Wiednia i Ukrainy   Fitzgerald   2022-03-21
Wielki przywilej bycia Żydem   Altabef   2022-02-26
Co naprawdę znaczy syjonizm?   Rosenthal   2022-02-21
Na pogardę nie odpowiadamy prośbą o litość   Rosenthal   2022-02-10
Amnesty zniekształca moją arabską tożsamość i niszczy Izrael   Haddad   2022-02-05
Arabski rasizm i “żydowskie państwo”   Toameh   2022-01-21
Powtarzanie słów “nigdy więcej” w obliczu narastającego antysemityzmu   Lyons   2022-01-16

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Walka z malarią


Przedwyborcza kampania


Nowy ateizm


Rzeczywiste łamanie


Jest lepiej


Aburd


Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHO


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk