Prawda

Niedziela, 3 marca 2024 - 16:32

« Poprzedni Następny »


Powiadom znajomych o tym artykule:
Do:
Od:

Izraelski laureat Nagrody Nobla wyraża poparcie reformy sądownictwa


Hugh Fitzgerald 2023-04-18

Profesor Yisrael Aumann.
Profesor Yisrael Aumann.

Izraelska inteligencja, zwłaszcza profesorowie uniwersyteccy, rzadko mieli dobre słowo o  propozycji nowego rządu dotyczącej reformy sądownictwa. A jednak 120 izraelskich naukowców podpisało list, (o którym nie nawet nie wspomniano w prasie zachodniej), wspierający tę reformę. Cała uwaga (i pełna aprobata), została skierowana na drugą stronę, bez żadnych informacji, że ci, którzy proponują reformę, mogą mieć rację. Dla tych z nas, którzy są mało zorientowani, o co chodzi w ostatnim zamieszaniu w państwie żydowskim, cenne może być wysłuchanie kogoś, kto uważa, że w sumie proponowana reforma sądownictwa ma wiele do zaoferowania. Profesor Yisrael Aumann, nagrodzony w 2005 roku Nagrodą Nobla w dziedzinie ekonomii za pracę nad teorią gier, mówi, że obecne formy ingerencji wymiaru sprawiedliwości w codzienne życie Izraelczyków są „szkodliwe” i „nie do zaakceptowania”. Więcej na temat poparcia Aumanna dla proponowanej reformy można znaleźć tutaj: Israeli Nobel Prize winner voices rare support of judicial overhaul, Sivan Hilaie,Ynet News , 5 marca 2023 r.:

Izraelski laureat Nagrody Nobla wystąpił w niedzielę z rzadkim poparciem dla planowanej reformy sądownictwa, która skłoniła tysiące Izraelczyków do wyjścia  na ulice w cotygodniowych wiecach antyrządowych.


Prof. Yisrael Aumann otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie ekonomii w 2005 r. za swoją pracę nad rozszerzeniem badań nad teorią gier [której pierwszymi twórcami był John von Neumann oraz Oskar Morgenstern, i którą rozwinął Lloyd Shapley].


Przeciwnicy reformy twierdzą, że sądownictwo wspiera demokrację, ale jest wręcz odwrotnie – powiedział Aumann. - Sądy i system sądowniczy utrzymują trwającą jurystokrację, mogą decydować, co chcą i nic nie może ich powstrzymać”.

Izrael nie ma konstytucji, więc żadne prawo nie może zostać uznane za „niekonstytucyjne”. Ale każde prawo w Izraelu może teraz zostać obalone przez garstkę sędziów Sądu Najwyższego, jeśli w ich opinii jest „nierozsądne”. Jest to standard nieznany Sądom Najwyższym gdzie indziej i z tego punktu widzenia, wydaje mi się to dziwaczne.

Pytanie: Co myślisz o planie negocjacji, który przedstawił prezydent Isaac Herzog?


Odpowiedź: Kompromis w duchu planu prezydenta jest dobrą propozycją. Są pewne rzeczy, w których można pójść na kompromis. Moje stanowisko niekoniecznie jest dokładnie takie, jak stanowisko Simchy Rothmana i [ministra sprawiedliwości] i Yariva Levina. Oni nie są chętni do zatrzymania reformy, ale są gotowi słuchać i rozmawiać tak długo, jak długo obowiązuje  obecne ustawodawstwo.


Pyt.: Czy popierasz zmianę składu komisji selekcyjnej sędziów?


Odp.: To jest moim zdaniem najważniejsza część reformy. Dzisiaj sędziowie mają decydującą władzę w komisji i każdy kandydat, który nie podziela ideologii i wartości sądownictwa, przegrywa.


Sędziowie są wybierani przez ciała polityczne w wielu krajach i myślę, że nie byłoby straszne, gdyby strona rządowa miała najsilniejszy głos w komisji. W każdym razie jest 15 sędziów i tylko czterech może zostać zastąpionych w najbliższych latach, więc nie ma powodu do obawy, że ten sąd nagle przekształci się w jakąś dyktaturę.

Przychodzi mi na myśl inny kraj, w którym sędziów nie wybierają inni sędziowie – jak to teraz ma miejsce w Izraelu – ale są nominowani przez władzę wykonawczą, a następnie zatwierdzani przez organ parlamentarny. Pewnie też go znasz?

Pyt.: A czy nie jest podobnie jest z klauzulą pozwalającą na uchylanie ustaw i kontrolę prawa przez sądownictwo?


Odp.: Unieważnienie prawa [ustanowionego przez parlament] powinno być możliwe, ale nie tak łatwe, jak jest teraz. Dziś skład trzech sędziów SN może unieważnić ustawę uchwaloną przez Kneset, i to nawet gdy tylko dwóch sędziów jest za, a jeden przeciw. To trzeba zmienić.


Jest rzeczą właściwą, że system sądowniczy może zakwestionować uchwalone prawa, ale z drugiej musi to być traktowany poważnie. [Taka decyzja wymaga] zdecydowanej większości sędziów. Dziś nie ma takiej władzy, która byłaby ponad władzą sądowniczą i prokuratorem generalnym, który powinien służyć rządowi, a nie sądownictwu.

Problem nie polega na tym, że decyzje Sądu Najwyższego Izraela nie mogą zostać uchylone. Obecnie w Izraelu, zgodnie z tym, co mówi Aumann, nawet dwóch sędziów (na 15) może unieważnić ustawę uchwaloną przez Kneset. Częścią reformy jest wymaganie większości z 15 sędziów SN – Aumann zgadza się, że potrzebna jest „kwalifikowana większość” sędziów – do orzeczenia nieważności uchwalonej przez Kneset ustawy.

Pyt.: Co według ciebie jest głównym problemem współczesnego sądownictwa?


Odp.: Fakt, że sądownictwo zajmuje stanowiska, które nie są zgodne ze stanowiskiem większości społeczeństwa izraelskiego, (co było widoczne podczas ostatnich wyborów), jest czymś, co musi się zmienić. Demokracja to nie tylko prawa jednostki, to rządy wielu, a nie tylko prawniczej elity. 

Aumann nie popiera wszystkich elementów proponowanej reformy. Wystąpił przeciwko tej części reformy, która umożliwiłaby Knesetowi, po unieważnieniu przez Sąd Najwyższy  ustawy uchwalonej przez organ parlamentarny, unieważnienie takiej decyzji Sądu Najwyższego zwykłą większością głosów (zaledwie 61 na 120 posłów). Aumann argumentuje, że taka zwykła większość to za mało; konieczna jest kwalifikowana większość.

Pyt.: Co sądzisz o ostrzeżeniach, że reforma zaszkodzi gospodarce Izraela?


Odp.: W reformie nie ma nic, co mogłoby zaszkodzić gospodarce. Wręcz przeciwnie, może wzmocnić gospodarkę, gdy sądownictwo nie będzie ingerować w sektor gospodarczy. To, co może wyrządzić szkodę, to sytuacja, w której renomowani ekonomiści nadal będą sprzeciwiać się reformie, odstraszając inwestorów. 
To właśnie szkodzi gospodarce.

To pokrótce druga strona sporu o reformę sądownictwa w Izraelu, strona, o której nie mówią międzynarodowe media, przedstawiona przez prof. Yisraela Aumanna. Zasługuje na wysłuchanie.

 

Israeli Nobel Prize Winner Voices Rare Support of Judicial Overhaul

Jihad Watch, 6 kwietnia 2023

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

*Hugh Fitzgerald jest publicystą Jihad Watch.


Skomentuj Tipsa en vn Wydrukuj
Komentarze
1. @subject Hal 2023-04-19


Syjonizm

Znalezionych 350 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Jak działa kampania „przemocy osadników”.Jednym z wielu niepokojących aspektów kampanii mającej na celu kryminalizację izraelskiej ludności cywilnej jest to, że najwyraźniej jest to pierwszy cel. Następny? IDF.   Glick   2024-02-29
Porwani przez Hamas i ślepota moralna   Collins   2024-02-28
Przykro mi, ale nie ma rozwiązania w postaci dwóch państwUdawanie, że można zawrzeć porozumienie z przywódcami palestyńskimi, otwiera jedynie drzwi do kolejnego 7 października. Izraelczycy nie dadzą się oszukać.   Taub   2024-02-24
Spór o reformę sądownictwa ośmielił wrogów Izraela   Toameh   2024-02-19
Kiedy terroryści rządzą   Bryen   2024-02-18
Izraelczycy nie zgodzą się na nic innego niż pełne zwycięstwo w GazieWykorzystywanie losu porwanych, aby skłonić Izrael do poddania się Hamasowi, jest chorą, manipulacyjną strategią, która jest skazana na polityczną porażkę   Taub   2024-02-12
Dekret prezydencki Bidena powinien nakładać sankcje na Palestyńczyków   Bard   2024-02-09
Arabscy obywatele Izraela wiedzą, że wygrali   Tawil   2024-02-08
Nowy wojskowy mesjasz izraelskiej lewicyWspólny amerykańsko-izraelski plan obalenia Netanjahu z generałem Gadim Eisenkotem w roli głównej zyskuje na popularności w miarę postępu wojny w Gazie   Taub   2024-02-02
Pusty Dzień Pamięci o HolokauścieCi, którzy popierają zawieszenie broni, aby umożliwić ludobójczemu ruchowi antysemickiemu, takiemu jak Hamas, dokonywanie kolejnych rzezi Żydów, nie powinni udawać, że opłakują Sześć Milionów.   Tobin   2024-01-28
Nadwrażliwy Sąd Najwyższy Izraela popełnia dwa błędyNajwyższa władza prawna w kraju pogłębia swoje niepokojące tendencje antydemokratyczne, pokazując, że jest głucha na nastroje narodowe   Taub   2024-01-25
Bezpieczeństwo i solidarność   Collins   2024-01-20
Zwycięstwo jest ważniejsze niż wsparcie USAPremier Izraela Benjamin Netanjahu i jego ministrowie muszą pamiętać, że Izrael nie jest amerykańskim państwem wasalnym.   Glick   2024-01-19
Język propagandy sowieckiej. Postępowy antysyjonizm i trujące dziedzictwo nienawiści zimnowojennej.   Tabarovsky   2024-01-17
Niepokojące rozmowy i gorzkie prawdy   Collins   2024-01-11
Zrozumienie Bliskiego Wschodu wymaga znajomości różnicy między Szalom i Salam   Amos   2024-01-08
Izrael ma prawa   Bryen   2024-01-05
Czy Biden chce, żeby Izrael przegrał wojnę?   Williams   2023-12-27
Ta wojna przyspiesza integrację charedim z izraelskim głównym nurtem     2023-12-22
Ponura przyszłość Izraela: wojna na wyczerpanie na wszystkich frontach   Morris   2023-12-19
Nie stosujcie wobec Żydów dziwacznej, teoretycznie chrześcijańskiej etyki     2023-12-17
Co uchodzi za normalne?   Collins   2023-11-29
Blinken ma klapki na oczach   Bard   2023-11-22
Będziemy się bronić - List z Tel Awiwu   Taub   2023-11-18
List otwarty do Gerszona Baskina i izraelskiego obozu pokojowego   Landes   2023-11-10
Drogi świecie, nie obchodzi mnie to   Lewis   2023-11-08
Dlaczego w Izraelu czuję się jak w domu   Mozias Slavin   2023-11-06
Prawdziwie „proporcjonalną” reakcją na Hamas jest jego eliminacja   Altabef   2023-10-20
Dlaczego Izrael musi prowadzić wojnę ma pełną skalę     2023-10-17
Wojna do samego końca   Greenfield   2023-10-10
Ameryka zdradziła Izrael   Leibovitz   2023-10-09
Porozumienia z Oslo – jak zawiódł izraelski wywiad   i Yigal Carmon   2023-09-30
Zwykła kobieta na wojnie   Oren   2023-09-20
Modlitwa za rok 5784   Glick   2023-09-16
Syryjska Żydówka odpowiada na zarzuty o dyskryminacji przez Aszkenazyjczyków     2023-08-31
Czy nadawanie priorytetu wolności od terroryzmu jest rasizmem?   Tobin   2023-08-28
O dalekim Izraelu raz jeszcze   Koraszewski   2023-08-24
Walka lub ucieczka.Gdzie jest patriotyzm ludzi, którzy opuszczają Izrael z powodu zawirowań politycznych?   Collins   2023-08-20
"Telegraph" legitimizuje nazistowską analogię   Levick   2023-08-18
Idź i wróć człowiekiem. Książka Andrzeja Koraszewskiego   Tabisz   2023-08-12
Nasza odwieczna walka o Syjon   Chesler   2023-08-07
Prawo i anarchia   Collins   2023-07-29
Napisany 100 lat temu esej Davida Lloyd George’a o antysemityzmie i syjonizmie   Lloyd   2023-07-28
W jakiej sprawie płonie Izrael?   Koraszewski   2023-07-26
Pokój z widokiem na morderców   Koraszewski   2023-07-23
Widmo krąży po Europie   Koraszewski   2023-07-21
Niektórzy ludzie lewicy i Arabowie są oburzeni promowaniem wzajemnego szacunku i równości między izraelskimi Żydami i Arabami     2023-07-18
Zrozumieć prawdziwe pochodzenie karykatury z “New York Timesa”. Jak antysemicka propaganda sowiecka przenika współczesny lewicowy antysyjonizm   Tabarovsky   2023-07-16
Dlaczego władze palestyńskie nienawidzą archeologów   Flatow   2023-07-09
Izrael musi przestać używać nazwy „Zachodni Brzeg” dla „Judei i Samarii”   Fitzgerald   2023-06-30
Prokuratorzy spalonej ziemi.Prokuratorzy Netanjahu, dowódcy policji i media zamierzają walczyć do samego końca.   Glick   2023-06-29
Jedyne miejsce na Bliskim Wschodzie, gdzie mniejszości rozkwitają   Abdul-Hussain   2023-06-27
List do Kena Rotha: Demonizowanie Izraela przez wykorzystywanie Holokaustu   Steinberg   2023-06-10
We wszystkim, co ma związek z wodą, Izrael jest światowym liderem   Fitzgerald   2023-06-04
Nie nazywaj promowania antysyjonizmu wśród młodzieży żydowskiej „dialogiem”   Tobin   2023-06-01
Kiedy Arabowie zaproponowali wymianę ludności: swoich Żydów za palestyńskich uchodźców Arabów     2023-05-29
Jestem głęboko zaniepokojony tym, że Departament Stanu jest głęboko zaniepokojony   Flatow   2023-05-28
Najdziwaczniejszy kraj pod słońcem   Koraszewski   2023-05-27
Problem Departamentu Stanu z Izraelem   Bard   2023-05-26
„Economist” rzuca fałszywe oskarżenie „faszyzmu” na syjonistycznego przywódcę   Levick   2023-05-24
List izraelskiego ambasadora jest błędny   Pandavar   2023-05-16
Rakiety i ataki hipokryzji   Collins   2023-05-13
Między motylami i rakietami   Collins   2023-05-12
Izraelskie marzenie   Collins   2023-05-04
Izrael jest antyrasistowski, antykolonialny, antyfaszystowski (i był od samego początku)Powstanie Izraela nie było cudem, ale epizodem ogromnej odwagi moralnej i militarnej   Herf   2023-05-03
Czego nie rozumieją autorzy artykułów, którzy twierdzą o “realnym istnieniu jednego państwa”   Frantzman   2023-05-01
Więcej niż cud: Izrael ma 75 lat    Jacoby   2023-04-27
Ilu ludzi można by było uratować, gdyby Izrael odrodził się w 1938 zamiast w 1948 roku? (plakaty)     2023-04-25
Dlaczego Izrael jest oceniany inaczej.Międzynarodowe wyzwania Jerozolimy   Horowitz   2023-04-21
Izraelski laureat Nagrody Nobla wyraża poparcie reformy sądownictwa   Fitzgerald   2023-04-18
Opowieść o dwóch osiedlach   Greenfield   2023-04-03
Jak rozsądna jest reforma sądownictwa w Izraelu?   Tsalic   2023-03-27
Izraelskie protesty – nie mogę dłużej milczeć   Chesler   2023-03-23
Izrael jest podzielony, ale palestyńscy terroryści biorą na cel wszystkich Żydów   Flatow   2023-03-21
92,5% Palestyńczyków zabitych w tym roku było członkami grup terrorystycznych lub brali czynny udział w atakach     2023-03-14
Jak piąty marca stał się pamiętnym dniem dla Żydów w Iraku   w Izraelu   2023-03-12
Błędne przekonania o Żydach Mizrahijczykach i izraelskiej polityceOdpowiedź na artykuł Sama Shubego   Julius   2023-03-11
Odrażający atak na arabską wioskę     2023-03-02
Żydzi mają rdzenne prawa do Wzgórza Świątynnego   Trotter   2023-02-09
Dlaczego Netanjahu ma rację, chcąc zreformować wszechpotężny Sąd Najwyższy   Kontorovich   2023-02-06
Demokracja w Izraelu jest zagrożona – ale nie z tego powodu, o którym myślisz     2023-01-25
Tymi, którzy atakują status quo w Jerozolimie, są krytycy Izraela   Bard   2023-01-21
Nowa książka obala mit, że „spisek syjonistyczny” zmusił Żydów do opuszczenia Iraku     2023-01-09
Klauzula sumienia w Izraelu i w Polsce   Koraszewski   2022-12-30
Demokracja w Izraelu   Dershowitz   2022-12-29
Izrael to nie Kanada, więc nie będziemy zachowywać się tak jak oni   Altabef   2022-12-23
Długi historyczny rodowód antysemickich („antysyjonistycznych”) Żydów   Amos   2022-11-13
Netanjahu nadaje treść słowom „Nigdy więcej”, po raz kolejny   Pandavar   2022-11-11
Poranek po dniu wyborów   Collins   2022-11-05
Izrael wczoraj i dziś   Koraszewski   2022-11-04
Narracja o „przemocy osadników” i wybory do Knesetu   Blum   2022-10-29
Niebezpieczeństwa państwa Palestyna: wielowymiarowe zagrożenia dla Izraela   Sherman   2022-10-28
Sprawa Jerozolimy jest bardziej złożona niż myślisz   Julius   2022-10-18
Palestyńczycy i ich język   Rosenthal   2022-09-29
Przed krytykowaniem Izraela USA powinny posprzątać u siebie w domu   Bard   2022-09-26
Antysyjonizm i jego korzenie   Frantzman   2022-09-24
Żydowska historia miasta Betar i fałszerstwo osiedla Battir   Rose   2022-09-23
Aby Izrael był bezpieczny, musi pogrzebać złudzenia Oslo   Glick   2022-09-22
Syjonizm wygrał. Dlaczego więc nadal jest atakowany 125 lat po Bazylei?   Tobin   2022-09-01
Mędzenie nad Hebronem   Tsalic   2022-08-20

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Lekarze bez Granic


Wojna w Ukrainie


Krytycy Izraela


Walka z malarią


Przedwyborcza kampania


Nowy ateizm


Rzeczywiste łamanie


Jest lepiej


Aburd


Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk