Prawda

Poniedziałek, 8 sierpnia 2022 - 05:53

« Poprzedni Następny »


Powiadom znajomych o tym artykule:
Do:
Od:

Iran: eksportowanie ropy czy rewolucji?


Amir Taheri 2021-12-18

Wiemy teraz, że “Najwyższy Przewodnik” Iranu, Ali Chamenei, jest gotowy odbierać chleb Irańczykom, by móc nadal tuczyć syryjskiego prezydenta Baszara al-Assada, libańskiego szefa Hezbollahu, Hassana Nasrallaha i dziesiątki innych osobistości „na sprzedaż” na całym świecie. Na zdjęciu: Chamenei spotyka się z Nasrallahem szefem terrorystycznej organizacji w Libanie, Hezbollahu. Zdjęcie: khamenei.ir)
Wiemy teraz, że “Najwyższy Przewodnik” Iranu, Ali Chamenei, jest gotowy odbierać chleb Irańczykom, by móc nadal tuczyć syryjskiego prezydenta Baszara al-Assada, libańskiego szefa Hezbollahu, Hassana Nasrallaha i dziesiątki innych osobistości „na sprzedaż” na całym świecie. Na zdjęciu: Chamenei spotyka się z Nasrallahem szefem terrorystycznej organizacji w Libanie, Hezbollahu. Zdjęcie: khamenei.ir)

"Największe osiągnięcie Islamskiej Rewolucji Imama Chomeiniego!"


Tak gazeta “Kayhan” w Teheranie, o której uważa się, że odzwierciedla poglądy “Najwyższego Przewodnika” Alego Chameneiego, opisuje to, co nazywa „Frontem Oporu” kierowanym przez Iran.  


W artykule redakcyjnym gazety nie ma wyjaśnienia, dlaczego porusza właśnie teraz ten kontrowersyjny temat. Możliwym powodem jest zakulisowa debata o potrzebie zrewidowania polityki, która w ostatnich dziesięcioleciach kosztowała Iran miliardy dolarów.


Z Teheranem stojącym przed poważnym problemem płynności finansowej administracja ówczesnego prezydenta, Hassana Rouhaniego, proponowała obcięcie budżetu „oporu” o około 10 procent w następnym irańskim roku, który zaczyna się w marcu 2022 r. Takie cięcie odczuliby rozmaici członkowie „frontu”, to jest reżim Assada w Damaszku, grupa Huti w Jemenie, libańska gałąź Hezbollahu, Haszd al-Szaabi i inne szyickie milicje w Iraku oraz afgańscy wojownicy Hazara Fatimijoun w czasie, kiedy – według „Kayhan” – już są wszyscy w trudnej sytuacji.


Ten artykuł redakcyjny wskazuje, że debata zakończyła się zwycięstwem tych, którzy sprzeciwiali się redukowaniu strumienia gotówki do regionalnych „sojuszników” Teheranu.  


"Tworzenie i utrzymanie Frontu Oporu jest najlepszą inwestycją, jaką czyni Republika Islamska” – zapewnia gazeta.  


Nowa administracja prezydenta Ebrahima Raisiego zmieniła budżet, by nie dopuścić do żadnych cięć w “finansowaniu oporu”, którym zajmuje się Siła Kuds pod dowództwem generała dywizji, Ismaiala Kaaniego.


Nie ulega wątpliwości, że ostatecznym decydentem, tak jak w większości wypadków, był “Najwyższy Przewodnik”, który wierzy, że przeżycie jego reżimu zależy od przeżycia sieci stworzonej przez nieżyjącego generała Kasema Solejmaniego.


Artykuł cytuje Chameneiego: "Siła Kuds nie jest tylko siłą militarną, bezpieczeństwa, wywiadu, dyplomacji, ekonomii lub służby społecznej, ale wszystkim jednocześnie”.


Innymi słowy, Siła Kuds jest irańskim centrum dla krajów “Frontu Oporu”, to jest dla Iraku, Libanu, Syrii, Jemenu i oczywiście dla samego Iranu.  


Gazeta wskrzesza dawną ideę stworzenia tego, co nazywa “instytucją” nadzorowania, zarządzania tymi krajami pod przewodnictwem Iranu. Wspomina Unię Europejską i NATO jako możliwe modele.


W tym duchu generał Solejmani wyprawiał jednostki irackiej milicji do irańskiej prowincji Chuzestan podczas olbrzymich powodzi, które mogły prowadzić do antyreżimowych buntów. Siła Kuds uczyła także języka perskiego nieznaną liczbę libańskich członków Hezbollahu do możliwego rozlokowania wewnątrz Iranu, kiedy i jeśli będzie potrzeba chronienia reżimu przed buntami wewnątrz kraju.


Badacz Reza Mohammedi mówi, że Chamenei uważa Hezbollah za swoją gwardię pretoriańską, gotową zabijać i umierać za niego, nawet jeśli opuści go Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej i milicja Basidż.


To może być przesada, ale według artykułu w “Kayhan” bez “Frontu Oporu” nie byłoby Iranu i, oczywiście, Iraku, Syrii Libanu ani Jemenu. Kontrola nad tymi czterema arabskimi krajami jest żywotna dla obrony Islamskiej Rewolucji.


Przechwala się także, że “nikt nie opuścił Frontu Oporu ani nie przyłączył się do drugiej strony”.


Nie mówi, kim jest “druga strona”. Amerykański „Wielki Szatan” i izraelski “Mały Szatan” są oczywistymi celami. Gazeta cytuje jednak także Chomeiniego, który w swoim czasie wyraził znacznie większe ambicje: “Musimy stworzyć globalną partię mustadhafin [wywłaszczonych] i oferować trzecią drogę dla ludzkości między Wschodem i Zachodem”.  


Na tej podstawie Republika Islamska wykuła sojusze z licznymi, nie-muzułmańskimi grupami na wszystkich kontynentach, głównie na lewicy.


W tym kontekście Teheran pompuje gotówkę i pieniądze do reżimów w Wenezueli, Nikaragui i do Zimbabwe. Ma także sojusze z „pokojowymi ruchami” w Europie i Ameryce Północnej, finansując wielu niemuzułmańskich polityków i celebrytów na całym Bliskim Wschodzie.


Nie-szyickie grupy, takie jak Hamas i Islamski Dżihad także od dziesięcioleci są na liście płac “Frontu Oporu”.


W sytuacji, kiedy Republika Islamska stoi przed swoim najgorszym kryzysem finansowym, można by pomyśleć, że cięcia w budżecie zaproponowanie przez Rouhaniego dla “eksportu rewolucji”, przeszłyby bez sprzeciwu.


Jednak, wiemy teraz, że “Najwyższy Przewodnik” Iranu, Ali Chamenei, jest gotowy odbierać chleb Irańczykom, by móc nadal tuczyć syryjskiego prezydenta Baszara al-Assada, libańskiego szefa Hezbollahu, Hassana Nasrallaha i dziesiątki innych osobistości, które można kupić na całym świecie.


Chamenei liczy na prezydenta USA, Joego Bidena, że umożliwi mu zrobienie tego przez złagodzenie sankcji narzuconych przez prezydenta Donalda Trumpa.


35-stronicowa propozycja przedstawiona ostatnio przez irańskich negocjatorów w rozmowach wiedeńskich z grupą P5+1 szczegółowy wylicza potrzeby finansowe Teheranu.


Opiera się na formule zaproponowanej przez ówczesnego ministra spraw zagranicznych, Muhammada Dżavada Zarifa w rozmowach z jego francuskim odpowiednikiem, Jean-Yves Le Drianem, niemal trzy lata temu. Zarif oceniał, że Teheran potrzebuje minimum 600 miliardów dolarów rocznie, by płacić swojemu personelowi wojskowemu i sił bezpieczeństwa, utrzymywać płynność finansową „Frontu Oporu” i kontynuować „eksportowanie rewolucji”.  


W owym czasie Chamenei odrzucił tę formułę jako sztuczkę “nowojorskich chłopców” Zarifa, by osłabić “Front Oporu”. Teraz jednak przyjął ją jako podstawę swojej polityki na rozmowach w Wiedniu, podczas gdy zespół Raisiego mnoży oznaki, że może później oferować więcej ustępstw.


Chamenei żąda, by P5+1 deponowali 3 miliardy dolarów miesięcznie w niemieckim banku i kolejny miliard miesięcznie w francuskim banku z zamrożonych aktywów Iranu, pozwalając równocześnie Iranowi na podniesienie sprzedaży ropy naftowej do 2,5 miliona baryłek dziennie. Zależnie od ceny ropy wszystko to dawałoby Chameneiemu około 800 miliardów dolarów dodatkowych dochodów, więcej niż suma wskazana w formule Zarifa-Le Driana.


Wielkim ustępstwem, jaki oferuje formuła Chameneiego, jest poddanie uzgodnienia wzajemnie ustalonemu ograniczeniu czasowemu. To dałoby P5+1 możliwość zakręcania kurka z pieniędzmi pod koniec uzgodnionych ram czasowych.


Chamenei często mówił o “bohaterskiej elastyczności”,  co jest jego ulubionym zwrotem na określenie sytuacji, kiedy cofnięcie się jest konieczne. W ten sposób jego reżim przetrwał przez dziesięciolecia na krawędzi przepaści. Jego przepis jest prosty: żyj z dnia na dzień, ale jeśli nie możesz eksportować ropy, zapewnij kontynuowanie eksportu rewolucji. Chomeinistyczny system może przeżyć bez eksportu ropy naftowej, ale nie może przeżyć, jeśli przestanie eksportować rewolucję.   


Tak więc, P5+1, świadomie lub z ignorancji, szczeka pod niewłaściwym drzewem, kiedy dąży do umowy o tym, ile ropy Teheran może eksportować i ile uranu może wzbogacać.


Iran exporting Oil or Revolution

Gatestone Institute, 12 grudnia 2021

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaAmir Taheri

Pochodzący z Iranu dziennikarz amerykański, znany publicysta, którego artykuły publikowane są często w ”International Herald Tribune”, ”New York Times”, ”Washington Post”, komentuje w CNN, wielokrotnie  przeprowadzał wywiady z głowami państw (Nixon, Frod, Clinton, Gorbaczow, Sadat, Kohl i inni)  jest również  prezesem Gatestone Institute).


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 1085 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Komisja Śledcza twierdzi, że podstawą prawną istnienia Izraela jest Rezolucja 181 Zgromadzenia Ogólnego ONZ. To nie jest prawdą. (Ale kłamią, bo są przeciwko Izraelowi)     2022-08-06
Pierwsza połowa 2022 r.: arabscy terroryści dokonali ponad 3700 ataków na Izraelczyków   Savir   2022-08-05
Mohammed El-Kurd, reporter narodu  “Palestyny”   Fitzgerald   2022-08-01
Film “Pamiętaj Bagdad” (2017)   Julius   2022-07-30
Anne Frank zdradzona raz jeszcze   Collier   2022-07-28
Palestyńskie kłamstwa (zbudowane na żydowskiej krwi)   Collier   2022-07-26
Czy Palestyńczycy zamierzają pozwać Ligę Narodów lub ONZ do sądu?   Hirsch   2022-07-25
Świadoma ślepota Europy w sprawie palestyńskiej   Blum   2022-07-22
Narastająca obsesja antysemitów   Collier   2022-07-21
Model ajatollahów dla świata   Taheri   2022-07-19
Przesłanie Autonomii Palestyńskiej do dzieci: „Palestyna należy do Palestyńczyków od rzeki do morza”   Zilberdik   2022-07-15
“Rozwiązanie w postaci dwóch państw”, w celu zniszczenia Izraela   Toameh   2022-07-13
Nazistowskie korzenie islamistycznej nienawiści   Herf   2022-07-12
Dlaczego Izrael nie powinien rozmawiać z AP   Rosenthal   2022-07-11
Turcja: Dżihad przeciwko Cyprowi   Bulut   2022-07-09
PA świętuje „polityczne zwycięstwo” nad UE   Marcus   2022-07-08
Komisja śledcza ONZ o “Okupowanych terytoriach palestyńskich” działa jak inkwizycja   Bayefsky   2022-07-04
Irański plan udaremnienia izraelsko-arabskiej normalizacji stosunków oraz dalszego rozszerzania rewolucji   Toameh   2022-07-03
Co kryje się za kłamstwem o izraelskim ‘apartheidzie’   Collier   2022-07-02
Analiza najnowszej propagandowej publikacji ONZ   Litman   2022-06-26
Izrael musi wydalić tego dyplomatę UE   Marcus   2022-06-21
Kwestia żydowska w wielkim świecie   Koraszewski   2022-06-11
Iran nie czeka na broń jądrową, by zdestabilizować Bliski Wschód   Toameh   2022-06-10
Turcja, terroryści i NATO   Bulut   2022-06-07
David Rovics o Dżanin 2002   Landes   2022-06-02
CNN znajduje swoich “tańczących Izraelczyków”   Collier   2022-05-31
Jeden majowy dzień — w Jerozolimie i Nowym Jorku   Chesler   2022-05-26
Krew Shireen abu Akleh jest na rękach Palestyńczyków   Rosenthal   2022-05-21
Nie da się rozwiązać problemu antysemityzmu ONZ przez ignorowanie go   Tobin   2022-05-18
Rosja i Chiny: najgorszy moment w historii   Chang   2022-05-12
Putin, Hitler i historii kobyła   Koraszewski   2022-05-11
Izrael: najczystszy kraj świata   Bard   2022-05-11
Palestyński kult śmierci – uwielbienie mordowania Żydów   Collier   2022-05-10
Iran mówi otwarcie – i powinniśmy uważnie słuchać     2022-05-08
Wspaniała wiadomość na Jom HaSzoah! Nie ma antysemitów!     2022-05-07
Czy umiemy wyobrazić sobie świat bez Izraela?   Tobin   2022-05-06
Allah sprowadził Żydów do Palestyny, żebyśmy mogli ich wykończyć     2022-05-04
Ramadan kończy się z hukiem   Blum   2022-05-02
Oni wszyscy mają krew na rękach   Collier   2022-04-21
W XXI wieku antysyjonizm znaczy antysemityzm   Tobin   2022-04-20
Jak USA utrwalają palestyńską przemoc   Blum   2022-04-19
Palestyńczycy popierają mordowanie przypadkowych Żydów     2022-04-18
Szaleństwa głębokiej wiary   Fitzgerald   2022-04-13
Intifada z okazji ramadanu?   Blum   2022-04-09
Nie nagradzajcie Palestyńczyków za nową falę terroru   Tobin   2022-04-05
Większość “Palestyńczyków” głosowałaby dziś na Hamas   Greenfield   2022-04-02
Dlaczego Stany Zjednoczone nadal płacą za antysemicką farsę w ONZ?   Tobin   2022-04-01
AP zachęcała do zamachu terrorystycznego w Beer Szewie… i nagrodzi go   Marcus   2022-03-29
Śpiew i taniec o “apartheidzie”: Infantylna @Amnesty jest obecnie taka sama jak inne antyizraelskie grupy     2022-03-22
Reportaż rosyjskiej telewizji o syryjskich żołnierzach zgłaszających się na ochotnika do walki wraz z Rosją przeciwko Ukrainie     2022-03-17
Obywatele właściwie poinformowani   Koraszewski   2022-03-16
Kłamstwo o dłuższej i silniejszej umowie z Iranem   Bard   2022-03-11
Biden rozbija złudzenia Izraela   Glick   2022-03-10
Electronic Intifada w pełni popiera Putina   Collier   2022-03-07
Propagandowy front Władimira Putina   Koraszewski   2022-03-07
Rosja: Iran jest naszym sojusznikiem, uczestniczymy w rozwijaniu jego projektu nuklearnego     2022-03-03
Chiny: To USA są winne ukraińskiego konfliktu     2022-03-02
„Apartheid” jest nową „okupacją” – terminem używanym w czysto propagandowych celach     2022-02-28
Czy Putin będzie strzelał do zakładników?   Rosenthal   2022-02-28
Lepszy kontrakt za pochwałę terroryzmu   Fitzgerald   2022-02-23
Nękanie w Judei i Samarii musi się zakończyć – ale kto nęka kogo?   Oz   2022-02-20
Nie ugłaskuj krokodyla “przebudzenia”     2022-02-18
Toksyczna szczodrość. Jak Europejczycy używają izraelskich NGO do destabilizowania Izraela   Altabef   2022-02-15
Losowy przykład nieuczciwości raportu Amnesty International     2022-02-14
Strategia Autonomii Palestyńskiej używania dzieci-żołnierzy przeciwko Izraelowi   Marcus   2022-02-13
Co naprawdę oznacza wspieranie „palestyńskiego pojednania”?   i Itamar Marcus   2022-02-12
Saudyjski dziennikarz o zerwaniu związków z Palestyńczykami   Fitzgerald   2022-02-11
Groza ujawnienia proizraelskiego stanowiska   Goska   2022-02-09
Neonazistowska fascynacja salafickim dżihadem   Wójcik   2022-02-08
Antysemici wszystkich krajów łączcie się   Koraszewski   2022-02-07
Palestyńscy najemnicy Iranu: Dżihad przeciw Izraelowi i Ameryce   Toameh   2022-02-06
Kościół, który promuje antysemityzm   Tobin   2022-02-04
Grupy terrorystyczne kochają Amnesty International, jako że kieruje się planami zniszczenia Izraela naszkicowanymi w Durban     2022-02-03
Amnesty wymyśla kolejną definicję apartheidu – tylko dla Izraela     2022-02-02
Wojna przeciwko Żydom prowadzona przez grupy “obrony praw człowieka”: @Amnesty, @HRW i @BTselem     2022-02-01
Powrót „Protokołów mędrców Syjonu”   Rosenthal   2022-01-31
„Guardian” wynalazł nowe antyizraelskie oszczerstwo: „Sportswashing”   Levick   2022-01-30
Pamiętajcie Dajr Jasin!   Troy   2022-01-29
Wikipedia morduje historię     2022-01-25
Associated Press zamienia palestyński wypadek drogowy w podżeganie przeciwko Izraelowi   Fitzgerald   2022-01-23
Wędrówka idei na Bliskim Wschodzie   Mansour   2022-01-22
Neonaziści dążą do wykucia braterskiej więzi z dżihadystami   Stalinsky   2022-01-19
Kiedy atakowani są Żydzi, przedstawiciele władz boją się powiedzieć “antysemityzm”   Frantzman   2022-01-17
Sowieckie kłamstwo o izraelskim apartheidzie   Kemp   2022-01-14
„Nieistotne religijne idee”? Nie, każdy terroryzm jest oparty na głębokiej wierze, niezależnie od tego, czy jest religijny, polityczny, społeczny czy inny – część I   M. Reiter   2022-01-13
Litania nieszczęść Hassana Nasrallaha   Fitzgerald   2022-01-13
Palestyńczycy: Jesteśmy dumni z naszych terrorystów   Tawil   2022-01-11
Życie w epoce kamienia   Rosenthal   2022-01-09
The Yellow Spot: szczegółowa relacja z tamtych czasów o nazistowskim prześladowaniu Żydów w latach 1933-1935 brzmi bardzo podobnie do dzisiejszego antysemityzmu     2022-01-08
Co stałoby się z Arabami podczas nuklearnego uderzenia na Izrael i dlaczego nikogo to nie obchodzi?     2022-01-07
Z Facebooka egipskiego dysydenta   Mansour   2022-01-04
Co naprawdę zdarzyło się z milionem Żydów w krajach arabskich?   Collier   2022-01-03
Palestyńska szkoła terroryzmu   Tawil   2022-01-02
ONZ wypowiada wojnę Izraelowi   Rosenthal   2021-12-31
Unicestwienie Izraela najwyższym ideałem Iranu     2021-12-27
Według sondażu 93% palestyńskich Arabów w Jerozolimie woli rządy izraelskie od palestyńskich   Fitzgerald   2021-12-25
Human Rights Watch znowu zakłada, że Żydzi są rasistami i na tej podstawie pisze raport o Lod     2021-12-23
Kiedy antysyjonistyczna grupa dowodzi, że jej propaganda jest kłamstwem   Oz   2021-12-22
Obosieczny antysemityzm przyzwolenia   Nirenstein   2021-12-20
Iran: eksportowanie ropy czy rewolucji?   Taheri   2021-12-18

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologia


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk