Prawda

Piątek, 27 maja 2022 - 02:17

« Poprzedni Następny »


Znajdowanie prawdziwych ofiar terroru


Liat Collins 2021-12-17

Personel sił bezpieczeństwa odgradza teren po nożowniczym ataku w Jerozolimie 8 grudnia.(zdjęcie: Stephen Farrell/Reuters)

Personel sił bezpieczeństwa odgradza teren po nożowniczym ataku w Jerozolimie 8 grudnia.

(zdjęcie: Stephen Farrell/Reuters)Niektóre dzieci są po prostu niegrzeczne. Robią rzeczy w drodze do szkoły, których nie powinny robić – kupują cukierki lub śmieciowe jedzenie, którego nie powinny jeść; w poważniejszych sprawach może nawet kradną w sklepach. Jednak 14-letnia dziewczynka z Jerozolimy nie zadowoliła się w tym tygodniu takimi drobnymi wykroczeniami. Zatrzymała się po drodze do szkoły, by pchnąć nożem Żydówkę. Nie byle jaką Żydówkę. Ta palestyńska nastolatka wybrała matkę z pięciorgiem dzieci, troje w wózku, i wbiła jej nóż w plecy zanim pobiegła do szkoły. No cóż, trzeba mieć dobrą wymówkę, jeśli spóźniasz się na lekcje.

“Co robiliście dzisiaj w szkole?” brzmi odwieczne pytanie rodziców na całym świecie. Sprawa nastoletniej terrorystki – bo jest ona terrorystką – dostarcza odpowiedzi. Program szkolny wyładowany jest nienawiścią i podżeganiem. W ostatnich tygodniach była seria tego, co nazywa się atakami “samotnych wilków”. Jednak ci napastnicy, choć bestialscy, nie działają nigdy samotnie. Działają w pewnym środowisku, podchwytując specjalne komunikaty. Z wszechobecnością mediów społecznościowych radykalizujące komunikaty są dosłownie na wyciągnięcie dłoni.   

 

Miliony nastolatków czują się nieszczęśliwe – to przychodzi niemal obowiązkowo razem z trądzikiem – ale na szczęście bardzo niewielu decyduje się chwycić za nóż, żeby go komuś wbić w ciało. Nie ma na to usprawiedliwienia. Ani, że bieda, ani że trudności w rodzinie.

 

A noszenie odzieży, która wyraźnie identyfikuje cię jako człowieka religijnego, nie jest prowokacją ani usprawiedliwieniem ataku. Ani też to, gdzie mieszkasz.

 

Zarówno napastniczka, jak i ofiara, Moriah Cohen, mieszkają w dzielnicy Jerozolimy, Szejk Dżarrah/Szimonm Hatzadik, gdzie są duże napięcia po wyroku sądu, że arabscy mieszkańcy, którzy odmawiają płacenia czynszu żydowskim właścicielom, zostaną eksmitowani, a rodziny, których ten wyrok dotyczy, odmówiły zaakceptowania jakiejkolwiek umowy, nawet minimalnego czynszu i długotrwałego kontraktu. 


Nóż użyty w zamachu na Starym Mieście w Jerozolimie, którym napastnik zranił dwóch strażników granicznych 17 listopada 2021 r. (zdjęcie: ISRAEL POLICE SPOKESPERSON'S UNIT)
Nóż użyty w zamachu na Starym Mieście w Jerozolimie, którym napastnik zranił dwóch strażników granicznych 17 listopada 2021 r. (zdjęcie: ISRAEL POLICE SPOKESPERSON'S UNIT)

Wydawca „Haaretz”, Amos Schocken, w reakcji na zapalenie pierwszej świeczki chanukowej w Hebronie przez prezydenta Isaaka Herzoga, w słowach wyraźnie “obwiniających ofiarę” mówił o 10-miesięcznej Szalhewet Pass, którą zabił 20 lat temu palestyński snajper, strzelając do niej, kiedy leżała w wózku przed domem swojej rodziny. “Szalhewet Pass została zabita z powodu nieodpowiedzialności jej rodziców, którzy uważali, że mogą wychowywać dzieci w strefie wojennej; a także z powodu ministerstwa spraw społecznych, które w każdym normalnym kraju usunęłoby dzieci ze strefy wojny” – tweetował Schocken.

 

Przypomniało mi to o reakcjach w czerwcu 2016 roku, kiedy pewni ludzie próbowali „wyjaśnić” zamordowanie Halleli Jaffa Ariel, zadźganej nożem w jej łóżku w jej domu w Kirjat Arba, za tak zwaną Zieloną Linią. Hallel, zabita przez przepełnionego nienawiścią palestyńskiego nastolatka, powinna była w tym miesiącu obchodzić swoje 19. urodziny. Jeśli możesz usprawiedliwiać zabicie śpiącej dziewczynki tym, gdzie jest jej sypialnia, masz tandetny kompas moralny.

 

Wydarzenie w środę było szokujące, choć na szczęście Moriah Cohen odniosła “tylko” umiarkowanie poważne rany, ale było częścią serii podobnych zamachów. Wśród nich: 17 listopada 16-letni Arab palestyński zranił nożem dwóch policjantów Straży Granicznej zanim został zastrzelony przez uzbrojonego cywila. W poniedziałek 16-letni Arab palestyński staranował pojazdem personel bezpieczeństwa przy przejściu Te’enim, zanim został zastrzelony. A zamordowanie Eli Kaya w zeszłym miesiącu w drodze do Ściany Zachodniej nie tyle przychodzi na myśl, ile trudno przestać o nim myśleć.   

 

Atak w sobotę wieczorem w pobliżu Bramy Damasceńskiej także wywarł szczególne wrażenie, tym razem przez wywołanie instynktownej reakcji na sposób działania. W tym wypadku dwóch policjantów straży granicznej, mężczyzna i kobieta, strzelili i zabili terrorystę, 25-letniego Mohammeda Szawkata Salameha. Wideo, które rozeszło się błyskawicznie, pokazuje Salameha wbijającego nóż w 21-letniego ultraortodoksyjnego Żyda, Awrahama Elimelecha zanim próbował zaatakować członków sił bezpieczeństwa. Policjanci najpierw zneutralizowali Salameha, a potem widać jednego z nich, jak strzela znowu, kiedy terrorysta wykonał ruch już leżąc na ziemi.

 

Szybko pojawiły się sztampowe i fałszywe porównania do sprawy Elora Azarii. W sprawie Azarii w Hebronie w 2016 roku żołnierz, który później został skazany na więzienie, strzelił do obezwładnionego terrorysty, który dokonał zamachu terrorystycznego 10 minut wcześniej.  

 

Należy przypomnieć zupełnie inną sprawę, szaleństwo nożownicze w jerozolimskiej dzielnicy Baka w 1990 roku, kiedy nastoletni palestyński terrorysta pozostawił krwawy szlak trzech zabitych i wielu rannych. Bohaterski policjant, który nie był w tym momencie na służbie, Charley Chelouche, strzelił mu w nogi, ale terrorysta nie był w pełni zneutralizowany i udało mu się skoczyć i zabić Chelouche’a. To symbolizuje, co może zdarzyć się, kiedy siły bezpieczeństwa nie strzelają, by zabić, kiedy sytuacja tego wymaga.

 

Trudnością jest ocena sytuacji w rzeczywistym czasie. Policjanci, żołnierze i uzbrojeni cywile na miejscu terrorystycznego ataku mają ułamki sekund, w których muszą podejmować decyzje dosłownie rozstrzygające o życiu i śmierci: czy strzelać, by zabić i nie dopuścić, by napastnik dokonał dalszych ataków, czy próbować zneutralizować napastnika bez zabijania go, ryzykując, że jest on nadal uzbrojony i niebezpieczny, może ma inną broń lub nosi pas samobójczy

 

Siły bezpieczeństwa nie analizują sceny na filmie w zwolnionym tempie, który oglądają kilkakrotnie. Muszą natychmiast ocenić zagrożenie dla niewinnych przechodniów i dla siebie. Utrzymanie terrorysty przy życiu może być albo decyzją, z którą łatwiej żyć, albo fatalnym błędem. Nawiasem mówiąc, jedną z korzyści pozostawienia terrorystów przy życiu po zamachu jest umożliwienie służbom bezpieczeństwa przesłuchanie ich i potencjalne zniweczenie planów komórek terrorystycznych.

 

Reguły otwierania ognia są bardzo jasne. To sytuacje, w jakich ludzie znajdują się podczas ataku – kiedy przechodzą przez jezdnię w drodze do pracy, odprowadzają dziecko do przedszkola, czekają na autobus – które są skomplikowane.

 

Działanie policjantów straży granicznej w sobotę nie było skandaliczne, skandaliczna była automatyczna tłumku reagującego “Najpierw uderz w Izrael”. To obejmuje ministra regionalnej współpracy, Esawiego Freja, członka rządzącej koalicji z ramienia Meretz, który tweetował, że zabicie terrorysty było „czynem obojętności wobec ludzkiego życia”. Posłowie do Knesetu z ramienia Wspólnej Listy, Aida Touma-Sliman i Ofer Cassif, oskarżyli policjantów o dokonanie “egzekucji”, a Cassif posunął się tak daleko, że nazwał to „jawną zbrodnią wojenną”.

 

Cassifowi wtórował sam szef Autonomii Palestyńskiej, Mahmoud Abbas, z czego można byłoby śmiać się, gdyby sytuacja była śmieszna.

 

W jednym tweecie za drugim zamieniano terrorystę w ofiarę. Wyglądało tak, jakby Salameh był niewinnym człowiekiem nagle zastrzelonym przez siły bezpieczeństwa, nie zaś terrorystą, który próbował zabić kogoś, kogo jedyną „zbrodnią” było to, że jest Żydem. W jakiś sposób przeoczono fakt, że to terrorysta wybrał się na miasto z zamiarem zabijania, a nie tych dwoje policjantów straży granicznej.   

 

Nie powinno tu być żadnych wątpliwości: ofiarą nie jest martwy terrorysta, który był wcześniej więźniem skazanym za podżeganie. Ofiarą był młody mężczyzna, który został ugodzony nożem w szyję. Policjanci nie byli zabójcami z zimną krwią, ale członkami sił bezpieczeństwa, którzy ratowali życie ludzkie.   

 

Palestyńscy napastnicy są w różnym wieku – od dzieci, nawet jeszcze nie nastolatków, do powyżej sześćdziesiątki  - i pochodzą z różnych warstw społecznych, są biedni, bogaci, analfabeci, wysoko wykształceni. 

 

Jeśli ci młodzi napastnicy są ofiarami czegokolwiek, to kultu męczeństwa. Wychowuje się ich do patrzenia na odbieranie życia i zostawanie “szahidem” jako na sposób zdobycia wysokiego statusu społecznego. Tak jest w Jerozolimie, Berlinie, Paryżu, Londynie, Barcelonie i wszędzie indziej, gdzie uderza terroryzm dżihadu. Radykalizacja jest prawdziwym zagrożeniem. To powinna być lekcja dla nas wszystkich.

 

Finding the true victims of terror

Jerusalem Post, 9 grudnia 2021

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaLiat Collins

Urodzona w Wielkiej Brytanii, osiadła w Izraelu w 1979 roku i hebrajskiego uczyła się już w mundurze IDF, studiowała sinologię i stosunki międzynarodowe. Pracuje w redakcji “Jerusalem Post” od 1988 roku. Obecnie kieruje The International Jerusalem Post.

 

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 1059 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Jeden majowy dzień — w Jerozolimie i Nowym Jorku   Chesler   2022-05-26
Krew Shireen abu Akleh jest na rękach Palestyńczyków   Rosenthal   2022-05-21
Nie da się rozwiązać problemu antysemityzmu ONZ przez ignorowanie go   Tobin   2022-05-18
Rosja i Chiny: najgorszy moment w historii   Chang   2022-05-12
Putin, Hitler i historii kobyła   Koraszewski   2022-05-11
Izrael: najczystszy kraj świata   Bard   2022-05-11
Palestyński kult śmierci – uwielbienie mordowania Żydów   Collier   2022-05-10
Iran mówi otwarcie – i powinniśmy uważnie słuchać     2022-05-08
Wspaniała wiadomość na Jom HaSzoah! Nie ma antysemitów!     2022-05-07
Czy umiemy wyobrazić sobie świat bez Izraela?   Tobin   2022-05-06
Allah sprowadził Żydów do Palestyny, żebyśmy mogli ich wykończyć     2022-05-04
Ramadan kończy się z hukiem   Blum   2022-05-02
Oni wszyscy mają krew na rękach   Collier   2022-04-21
W XXI wieku antysyjonizm znaczy antysemityzm   Tobin   2022-04-20
Jak USA utrwalają palestyńską przemoc   Blum   2022-04-19
Palestyńczycy popierają mordowanie przypadkowych Żydów     2022-04-18
Szaleństwa głębokiej wiary   Fitzgerald   2022-04-13
Intifada z okazji ramadanu?   Blum   2022-04-09
Nie nagradzajcie Palestyńczyków za nową falę terroru   Tobin   2022-04-05
Większość “Palestyńczyków” głosowałaby dziś na Hamas   Greenfield   2022-04-02
Dlaczego Stany Zjednoczone nadal płacą za antysemicką farsę w ONZ?   Tobin   2022-04-01
AP zachęcała do zamachu terrorystycznego w Beer Szewie… i nagrodzi go   Marcus   2022-03-29
Śpiew i taniec o “apartheidzie”: Infantylna @Amnesty jest obecnie taka sama jak inne antyizraelskie grupy     2022-03-22
Reportaż rosyjskiej telewizji o syryjskich żołnierzach zgłaszających się na ochotnika do walki wraz z Rosją przeciwko Ukrainie     2022-03-17
Obywatele właściwie poinformowani   Koraszewski   2022-03-16
Kłamstwo o dłuższej i silniejszej umowie z Iranem   Bard   2022-03-11
Biden rozbija złudzenia Izraela   Glick   2022-03-10
Electronic Intifada w pełni popiera Putina   Collier   2022-03-07
Propagandowy front Władimira Putina   Koraszewski   2022-03-07
Rosja: Iran jest naszym sojusznikiem, uczestniczymy w rozwijaniu jego projektu nuklearnego     2022-03-03
Chiny: To USA są winne ukraińskiego konfliktu     2022-03-02
„Apartheid” jest nową „okupacją” – terminem używanym w czysto propagandowych celach     2022-02-28
Czy Putin będzie strzelał do zakładników?   Rosenthal   2022-02-28
Lepszy kontrakt za pochwałę terroryzmu   Fitzgerald   2022-02-23
Nękanie w Judei i Samarii musi się zakończyć – ale kto nęka kogo?   Oz   2022-02-20
Nie ugłaskuj krokodyla “przebudzenia”     2022-02-18
Toksyczna szczodrość. Jak Europejczycy używają izraelskich NGO do destabilizowania Izraela   Altabef   2022-02-15
Losowy przykład nieuczciwości raportu Amnesty International     2022-02-14
Strategia Autonomii Palestyńskiej używania dzieci-żołnierzy przeciwko Izraelowi   Marcus   2022-02-13
Co naprawdę oznacza wspieranie „palestyńskiego pojednania”?   i Itamar Marcus   2022-02-12
Saudyjski dziennikarz o zerwaniu związków z Palestyńczykami   Fitzgerald   2022-02-11
Groza ujawnienia proizraelskiego stanowiska   Goska   2022-02-09
Neonazistowska fascynacja salafickim dżihadem   Wójcik   2022-02-08
Antysemici wszystkich krajów łączcie się   Koraszewski   2022-02-07
Palestyńscy najemnicy Iranu: Dżihad przeciw Izraelowi i Ameryce   Toameh   2022-02-06
Kościół, który promuje antysemityzm   Tobin   2022-02-04
Grupy terrorystyczne kochają Amnesty International, jako że kieruje się planami zniszczenia Izraela naszkicowanymi w Durban     2022-02-03
Amnesty wymyśla kolejną definicję apartheidu – tylko dla Izraela     2022-02-02
Wojna przeciwko Żydom prowadzona przez grupy “obrony praw człowieka”: @Amnesty, @HRW i @BTselem     2022-02-01
Powrót „Protokołów mędrców Syjonu”   Rosenthal   2022-01-31
„Guardian” wynalazł nowe antyizraelskie oszczerstwo: „Sportswashing”   Levick   2022-01-30
Pamiętajcie Dajr Jasin!   Troy   2022-01-29
Wikipedia morduje historię     2022-01-25
Associated Press zamienia palestyński wypadek drogowy w podżeganie przeciwko Izraelowi   Fitzgerald   2022-01-23
Wędrówka idei na Bliskim Wschodzie   Mansour   2022-01-22
Neonaziści dążą do wykucia braterskiej więzi z dżihadystami   Stalinsky   2022-01-19
Kiedy atakowani są Żydzi, przedstawiciele władz boją się powiedzieć “antysemityzm”   Frantzman   2022-01-17
Sowieckie kłamstwo o izraelskim apartheidzie   Kemp   2022-01-14
„Nieistotne religijne idee”? Nie, każdy terroryzm jest oparty na głębokiej wierze, niezależnie od tego, czy jest religijny, polityczny, społeczny czy inny – część I   M. Reiter   2022-01-13
Litania nieszczęść Hassana Nasrallaha   Fitzgerald   2022-01-13
Palestyńczycy: Jesteśmy dumni z naszych terrorystów   Tawil   2022-01-11
Życie w epoce kamienia   Rosenthal   2022-01-09
The Yellow Spot: szczegółowa relacja z tamtych czasów o nazistowskim prześladowaniu Żydów w latach 1933-1935 brzmi bardzo podobnie do dzisiejszego antysemityzmu     2022-01-08
Co stałoby się z Arabami podczas nuklearnego uderzenia na Izrael i dlaczego nikogo to nie obchodzi?     2022-01-07
Z Facebooka egipskiego dysydenta   Mansour   2022-01-04
Co naprawdę zdarzyło się z milionem Żydów w krajach arabskich?   Collier   2022-01-03
Palestyńska szkoła terroryzmu   Tawil   2022-01-02
ONZ wypowiada wojnę Izraelowi   Rosenthal   2021-12-31
Unicestwienie Izraela najwyższym ideałem Iranu     2021-12-27
Według sondażu 93% palestyńskich Arabów w Jerozolimie woli rządy izraelskie od palestyńskich   Fitzgerald   2021-12-25
Human Rights Watch znowu zakłada, że Żydzi są rasistami i na tej podstawie pisze raport o Lod     2021-12-23
Kiedy antysyjonistyczna grupa dowodzi, że jej propaganda jest kłamstwem   Oz   2021-12-22
Obosieczny antysemityzm przyzwolenia   Nirenstein   2021-12-20
Iran: eksportowanie ropy czy rewolucji?   Taheri   2021-12-18
Znajdowanie prawdziwych ofiar terroru   Collins   2021-12-17
Na kampusach wśród personelu komisji “Różnorodności, równości i włączenia” są najbardziej nietolerancyjni ludzie     2021-12-16
Dziesiąta rocznica “pinkwashing” i czego nas ona uczy o antysemickich teoriach spiskowych     2021-12-10
Raport nazywa traktowanie chrześcijańskich dziewcząt i kobiet w muzułmańskich krajach “katastrofą praw człowieka”   Spencer   2021-12-03
Antysyjonizm i antysemityzm nie robią niczego, by pomóc Palestyńczykom   Regev   2021-11-29
Sunnicki Hamas i szyicki Iran: braterska więź w terrorze pod hasłem “śmierć Izraelowi”   Fitzgerald   2021-11-27
Terrorysta, który rozbija wszystkie stereotypy o terrorystach   Flatow   2021-11-23
Unia Europejska nadal nie wpisuje całego Hezbollahu na listę organizacji terrorystycznych   Fitzgerald   2021-11-22
Czy termin “nakba” jest antysemicki?     2021-11-21
“Od Rzeki do Morza”: Hamas wyjaśnia, czego chcą brytyjscy studenci   Kemp   2021-11-16
Jak Palestyńczycy ukradli cierpienia, no cóż, właściwie wszystkim   Collier   2021-11-14
Terroryści „palestyńskiego” dżihadu dostają więcej niż zarabiają lekarze i nauczyciele   Greenfield   2021-11-11
EU @eu_eeas ciągle mówi o nieistniejących “granicach sprzed 1967”, skoro explicite nigdy nie miały one być granicami?     2021-11-10
Odciąć finansowanie NGO powiązanych z terroryzmem   Eid   2021-11-07
Palestyńscy więźniowie, o których nikt nie mówi   Toameh   2021-11-06
Niemka skazana za zbrodnie ISIS   Frantzman   2021-11-02
Terroryzm jako palestyńska kultura   Marcus   2021-11-02
Dlaczego Palestyńczycy nie mogą zawrzeć pokoju z Izraelem   Toameh   2021-10-29
Czy Trzecia Konwencja Genewska stosuje się do palestyńskich terrorystów aresztowanych przez Izrael?    Hirsch   2021-10-28
Łajdackie porwanie “praw człowieka” leży u samego sedna kontrowersji wokół NGO   Tobin   2021-10-27
Protest, bo terrorystce odmówiono platformy   Fitzgerald   2021-10-26
Hamas jest beneficjentem dyplomacji bazującej na urojeniach   Glick   2021-10-24
Między bojkotami a rękawicą rzuconą przez Gazę   Collins   2021-10-22
Okropna prawda o irlandzkim antysemityzmie   Collier   2021-10-19
Oszukańcze sztuczki UNRWA, by wyciszyć słowa prawdy   Blum   2021-10-15
Próbowali spalić Żydów żywcem. Znowu   Flatow   2021-10-12

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologia


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk