Prawda

Środa, 22 marca 2023 - 14:09

« Poprzedni Następny »


Znajdowanie prawdziwych ofiar terroru


Liat Collins 2021-12-17

Personel sił bezpieczeństwa odgradza teren po nożowniczym ataku w Jerozolimie 8 grudnia.(zdjęcie: Stephen Farrell/Reuters)

Personel sił bezpieczeństwa odgradza teren po nożowniczym ataku w Jerozolimie 8 grudnia.

(zdjęcie: Stephen Farrell/Reuters)Niektóre dzieci są po prostu niegrzeczne. Robią rzeczy w drodze do szkoły, których nie powinny robić – kupują cukierki lub śmieciowe jedzenie, którego nie powinny jeść; w poważniejszych sprawach może nawet kradną w sklepach. Jednak 14-letnia dziewczynka z Jerozolimy nie zadowoliła się w tym tygodniu takimi drobnymi wykroczeniami. Zatrzymała się po drodze do szkoły, by pchnąć nożem Żydówkę. Nie byle jaką Żydówkę. Ta palestyńska nastolatka wybrała matkę z pięciorgiem dzieci, troje w wózku, i wbiła jej nóż w plecy zanim pobiegła do szkoły. No cóż, trzeba mieć dobrą wymówkę, jeśli spóźniasz się na lekcje.

“Co robiliście dzisiaj w szkole?” brzmi odwieczne pytanie rodziców na całym świecie. Sprawa nastoletniej terrorystki – bo jest ona terrorystką – dostarcza odpowiedzi. Program szkolny wyładowany jest nienawiścią i podżeganiem. W ostatnich tygodniach była seria tego, co nazywa się atakami “samotnych wilków”. Jednak ci napastnicy, choć bestialscy, nie działają nigdy samotnie. Działają w pewnym środowisku, podchwytując specjalne komunikaty. Z wszechobecnością mediów społecznościowych radykalizujące komunikaty są dosłownie na wyciągnięcie dłoni.   

 

Miliony nastolatków czują się nieszczęśliwe – to przychodzi niemal obowiązkowo razem z trądzikiem – ale na szczęście bardzo niewielu decyduje się chwycić za nóż, żeby go komuś wbić w ciało. Nie ma na to usprawiedliwienia. Ani, że bieda, ani że trudności w rodzinie.

 

A noszenie odzieży, która wyraźnie identyfikuje cię jako człowieka religijnego, nie jest prowokacją ani usprawiedliwieniem ataku. Ani też to, gdzie mieszkasz.

 

Zarówno napastniczka, jak i ofiara, Moriah Cohen, mieszkają w dzielnicy Jerozolimy, Szejk Dżarrah/Szimonm Hatzadik, gdzie są duże napięcia po wyroku sądu, że arabscy mieszkańcy, którzy odmawiają płacenia czynszu żydowskim właścicielom, zostaną eksmitowani, a rodziny, których ten wyrok dotyczy, odmówiły zaakceptowania jakiejkolwiek umowy, nawet minimalnego czynszu i długotrwałego kontraktu. 


Nóż użyty w zamachu na Starym Mieście w Jerozolimie, którym napastnik zranił dwóch strażników granicznych 17 listopada 2021 r. (zdjęcie: ISRAEL POLICE SPOKESPERSON'S UNIT)
Nóż użyty w zamachu na Starym Mieście w Jerozolimie, którym napastnik zranił dwóch strażników granicznych 17 listopada 2021 r. (zdjęcie: ISRAEL POLICE SPOKESPERSON'S UNIT)

Wydawca „Haaretz”, Amos Schocken, w reakcji na zapalenie pierwszej świeczki chanukowej w Hebronie przez prezydenta Isaaka Herzoga, w słowach wyraźnie “obwiniających ofiarę” mówił o 10-miesięcznej Szalhewet Pass, którą zabił 20 lat temu palestyński snajper, strzelając do niej, kiedy leżała w wózku przed domem swojej rodziny. “Szalhewet Pass została zabita z powodu nieodpowiedzialności jej rodziców, którzy uważali, że mogą wychowywać dzieci w strefie wojennej; a także z powodu ministerstwa spraw społecznych, które w każdym normalnym kraju usunęłoby dzieci ze strefy wojny” – tweetował Schocken.

 

Przypomniało mi to o reakcjach w czerwcu 2016 roku, kiedy pewni ludzie próbowali „wyjaśnić” zamordowanie Halleli Jaffa Ariel, zadźganej nożem w jej łóżku w jej domu w Kirjat Arba, za tak zwaną Zieloną Linią. Hallel, zabita przez przepełnionego nienawiścią palestyńskiego nastolatka, powinna była w tym miesiącu obchodzić swoje 19. urodziny. Jeśli możesz usprawiedliwiać zabicie śpiącej dziewczynki tym, gdzie jest jej sypialnia, masz tandetny kompas moralny.

 

Wydarzenie w środę było szokujące, choć na szczęście Moriah Cohen odniosła “tylko” umiarkowanie poważne rany, ale było częścią serii podobnych zamachów. Wśród nich: 17 listopada 16-letni Arab palestyński zranił nożem dwóch policjantów Straży Granicznej zanim został zastrzelony przez uzbrojonego cywila. W poniedziałek 16-letni Arab palestyński staranował pojazdem personel bezpieczeństwa przy przejściu Te’enim, zanim został zastrzelony. A zamordowanie Eli Kaya w zeszłym miesiącu w drodze do Ściany Zachodniej nie tyle przychodzi na myśl, ile trudno przestać o nim myśleć.   

 

Atak w sobotę wieczorem w pobliżu Bramy Damasceńskiej także wywarł szczególne wrażenie, tym razem przez wywołanie instynktownej reakcji na sposób działania. W tym wypadku dwóch policjantów straży granicznej, mężczyzna i kobieta, strzelili i zabili terrorystę, 25-letniego Mohammeda Szawkata Salameha. Wideo, które rozeszło się błyskawicznie, pokazuje Salameha wbijającego nóż w 21-letniego ultraortodoksyjnego Żyda, Awrahama Elimelecha zanim próbował zaatakować członków sił bezpieczeństwa. Policjanci najpierw zneutralizowali Salameha, a potem widać jednego z nich, jak strzela znowu, kiedy terrorysta wykonał ruch już leżąc na ziemi.

 

Szybko pojawiły się sztampowe i fałszywe porównania do sprawy Elora Azarii. W sprawie Azarii w Hebronie w 2016 roku żołnierz, który później został skazany na więzienie, strzelił do obezwładnionego terrorysty, który dokonał zamachu terrorystycznego 10 minut wcześniej.  

 

Należy przypomnieć zupełnie inną sprawę, szaleństwo nożownicze w jerozolimskiej dzielnicy Baka w 1990 roku, kiedy nastoletni palestyński terrorysta pozostawił krwawy szlak trzech zabitych i wielu rannych. Bohaterski policjant, który nie był w tym momencie na służbie, Charley Chelouche, strzelił mu w nogi, ale terrorysta nie był w pełni zneutralizowany i udało mu się skoczyć i zabić Chelouche’a. To symbolizuje, co może zdarzyć się, kiedy siły bezpieczeństwa nie strzelają, by zabić, kiedy sytuacja tego wymaga.

 

Trudnością jest ocena sytuacji w rzeczywistym czasie. Policjanci, żołnierze i uzbrojeni cywile na miejscu terrorystycznego ataku mają ułamki sekund, w których muszą podejmować decyzje dosłownie rozstrzygające o życiu i śmierci: czy strzelać, by zabić i nie dopuścić, by napastnik dokonał dalszych ataków, czy próbować zneutralizować napastnika bez zabijania go, ryzykując, że jest on nadal uzbrojony i niebezpieczny, może ma inną broń lub nosi pas samobójczy

 

Siły bezpieczeństwa nie analizują sceny na filmie w zwolnionym tempie, który oglądają kilkakrotnie. Muszą natychmiast ocenić zagrożenie dla niewinnych przechodniów i dla siebie. Utrzymanie terrorysty przy życiu może być albo decyzją, z którą łatwiej żyć, albo fatalnym błędem. Nawiasem mówiąc, jedną z korzyści pozostawienia terrorystów przy życiu po zamachu jest umożliwienie służbom bezpieczeństwa przesłuchanie ich i potencjalne zniweczenie planów komórek terrorystycznych.

 

Reguły otwierania ognia są bardzo jasne. To sytuacje, w jakich ludzie znajdują się podczas ataku – kiedy przechodzą przez jezdnię w drodze do pracy, odprowadzają dziecko do przedszkola, czekają na autobus – które są skomplikowane.

 

Działanie policjantów straży granicznej w sobotę nie było skandaliczne, skandaliczna była automatyczna tłumku reagującego “Najpierw uderz w Izrael”. To obejmuje ministra regionalnej współpracy, Esawiego Freja, członka rządzącej koalicji z ramienia Meretz, który tweetował, że zabicie terrorysty było „czynem obojętności wobec ludzkiego życia”. Posłowie do Knesetu z ramienia Wspólnej Listy, Aida Touma-Sliman i Ofer Cassif, oskarżyli policjantów o dokonanie “egzekucji”, a Cassif posunął się tak daleko, że nazwał to „jawną zbrodnią wojenną”.

 

Cassifowi wtórował sam szef Autonomii Palestyńskiej, Mahmoud Abbas, z czego można byłoby śmiać się, gdyby sytuacja była śmieszna.

 

W jednym tweecie za drugim zamieniano terrorystę w ofiarę. Wyglądało tak, jakby Salameh był niewinnym człowiekiem nagle zastrzelonym przez siły bezpieczeństwa, nie zaś terrorystą, który próbował zabić kogoś, kogo jedyną „zbrodnią” było to, że jest Żydem. W jakiś sposób przeoczono fakt, że to terrorysta wybrał się na miasto z zamiarem zabijania, a nie tych dwoje policjantów straży granicznej.   

 

Nie powinno tu być żadnych wątpliwości: ofiarą nie jest martwy terrorysta, który był wcześniej więźniem skazanym za podżeganie. Ofiarą był młody mężczyzna, który został ugodzony nożem w szyję. Policjanci nie byli zabójcami z zimną krwią, ale członkami sił bezpieczeństwa, którzy ratowali życie ludzkie.   

 

Palestyńscy napastnicy są w różnym wieku – od dzieci, nawet jeszcze nie nastolatków, do powyżej sześćdziesiątki  - i pochodzą z różnych warstw społecznych, są biedni, bogaci, analfabeci, wysoko wykształceni. 

 

Jeśli ci młodzi napastnicy są ofiarami czegokolwiek, to kultu męczeństwa. Wychowuje się ich do patrzenia na odbieranie życia i zostawanie “szahidem” jako na sposób zdobycia wysokiego statusu społecznego. Tak jest w Jerozolimie, Berlinie, Paryżu, Londynie, Barcelonie i wszędzie indziej, gdzie uderza terroryzm dżihadu. Radykalizacja jest prawdziwym zagrożeniem. To powinna być lekcja dla nas wszystkich.

 

Finding the true victims of terror

Jerusalem Post, 9 grudnia 2021

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaLiat Collins

Urodzona w Wielkiej Brytanii, osiadła w Izraelu w 1979 roku i hebrajskiego uczyła się już w mundurze IDF, studiowała sinologię i stosunki międzynarodowe. Pracuje w redakcji “Jerusalem Post” od 1988 roku. Obecnie kieruje The International Jerusalem Post.

 

Skomentuj Wyślij artykuł do znajomego: Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 1212 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Doradca Abbasa: Polityka Autonomii Palestyńskiej opiera się na planie kolejnych etapów   Marcus   2023-03-20
Palestyńscy uchodźcy: od 1948 roku do dzisiaj   Lax   2023-03-15
Autonomia Palestyńska walczy o prawa dla terrorystów!   Tawil   2023-03-15
Oto kolejny dowód, że @Amnesty jest antysemicka     2023-03-09
Słowa poprzedzają czyny   Carmon   2023-03-08
Algorytmy Google z 2010 roku, które promowały dżihad, są ponownie analizowane w Sądzie Najwyższym w sprawach dotyczących federalnego prawa   Stalinsky   2023-03-07
Nie ma szczepionki na wirusa nienawiści do Żydów     2023-03-05
Cały świat może się mylić   Landes   2023-03-04
Czy media byłyby tak obojętne?   Spencer   2023-03-03
Palestyńczycy i wiedza o Holokauście   Fitzgerald   2023-03-01
Oszczerstwo „apartheidu” jest całkowicie fałszywe i antysemickie     2023-02-26
Shamima Begum, „panna młoda ISIS”, jaki obiekt kampanii newswashing   Bulut   2023-02-25
Unia Europejska i administracja Bidena akceptują palestyńskie kłamstwa   Tawil   2023-02-25
Powrót masakry, której nie było   Rosenthal   2023-02-21
Ludobójstwo w Nigerii: administracja Bidena tuszuje fakty   Ibrahim   2023-02-20
Co zatem „sprowokowało” atak w Ramot?   Flatow   2023-02-14
Czy negocjacje pokojowe zapobiegają terrorowi?   Levick   2023-02-13
Mnemozyna, półbogini pamięci   Koraszewski   2023-02-12
Istnieje związek między syjonizmem a współczesnym arabskim antysemityzmem     2023-02-11
“New York Times” i OWP są stworzeni dla siebie   Bard   2023-02-10
Administracja Bidena trzyma się umyślnej ślepoty   Amos   2023-02-08
Antyizraelska narracja, która definiuje ostatnie starcia izraelsko-palestyńskie   Frantzman   2023-02-05
Najbardziej postępowi, liberalni, zachodni Palestyńczycy popierają mordowanie Żydów     2023-02-04
Praca doktorska Mahmouda Abbasa   Tabarovsky   2023-02-03
Po masakrze w jerozolimskiej synagodze Palestyńczycy muszą stawić czoła przemocy w naszej kulturze   Eid   2023-02-01
Nie, panie prezydencie Biden, atak na synagogę nie był skierowany przeciwko „cywilizowanemu światu”   Suissa   2023-01-31
Kilka myśli o ataku terrorystycznym w Jerozolimie   Frantzman   2023-01-30
Turcja: otwarte drzwi dla Putina do szkodzenia zachodnim interesom   Bekdil   2023-01-30
O palestyńskich podręcznikach i nazistowskich swastykach   Pandavar   2023-01-28
Jak Facebook dławi byłych muzułmanów w Norwegii   Bower   2023-01-26
Palestyńczycy rekrutują nieletnich, a potem potępiają Izrael za strzelanie do “niewinnych dzieci”   Tawil   2023-01-26
Nienawiść do Żydów na amerykańskich uniwersytetach   Kemp   2023-01-23
Afrykański region Sahelu: wkracza rosyjska Grupa Wagnera, by pogorszyć sytuację   Franklin   2023-01-21
Konferencja w Damaszku w sprawie upadku Izraela     2023-01-16
Dlaczego Palestyńczycy chcą mordować modlących się Żydów?   Tawil   2023-01-15
Kurdowie – naród bez praw   Koraszewski   2023-01-14
Co zabiło rozwiązanie w postaci dwóch państw? Aplauz i pieniądze dla terrorystów   Tobin   2023-01-14
Tureckie “zbrodnie przeciwko ludzkości i nielegalna okupacja Cypru   Bulut   2023-01-13
ONZ wzmacnia terrorystyów   Tawil   2023-01-12
Jeśli antysyjonizm nie jest antysemityzmem, dlaczego Arabowie werbowali nazistów w 1948 roku?     2023-01-10
Młodzi palestyńscy arabscy terroryści nie są niewinnymi dziećmi   Flatow   2023-01-08
Nie, umowa nuklearna Iranu nie jest jeszcze martwa a Rosja pomaga Iranowi, by stał się mocarstwem nuklearnym   Rafizadeh   2023-01-07
Odgórne ataki na wizytę na Wzgórzu   Collins   2023-01-07
Jak twittersfera szerzy antysemitizm   Collier   2023-01-05
Gazańczyk oszukuje antysyjonistów – antysemityzm ogłupia ludzi   Collier   2023-01-02
Jezus palestyński terrorysta i jego 72 ciemnookie dziewice   Hirsch   2023-01-01
Głupota ujawnia się w działaniu, część II: „zrównywanie”   Bard   2022-12-28
Śmierć masowego mordercy, Nassera Abu Hmeida     2022-12-27
Zbliża się trudne Boże Narodzenie w Karabachu   Fernandez   2022-12-27
Palestyńscy rodzice zaniepokojeni rekrutacją ich nieletnich dzieci na „męczenników”   Fitzgerald   2022-12-26
Administracja Bidena i urojenie dwóch państw   Tawil   2022-12-25
Palestyńczyk uderza się w palec, USA żądają śledztwa   Flatow   2022-12-24
Podczas gdy świat milczy, AP nadal bluzga antysemityzmem   Hirsch   2022-12-21
Oszczerstwo apartheidu, by zniszczyć Izrael   Toameh   2022-12-19
Nauka terroru dla maluchów – ponowna ocena porozumień z Oslo   Marcus   2022-12-18
Czy to Europa popiera? Al-Haq mówi światu, aby zdemontował Izrael     2022-12-17
Pan Trump jest bardzo urażony   Koraszewski   2022-12-14
Żydowskie życie jest tanie. Spójrzcie tylko, jak traktują je media   Rindsberg   2022-12-13
ONZ: kiepskie żarty, sztuczki i katastrofy   Collins   2022-12-10
Kulturowe zawłaszczenie i Żydzi   Glick   2022-12-09
Teheran znowu wymachuje “opcją Samsona”   Taheri   2022-12-06
Zainspirowany fikcyjnymi wydarzeniami artykuł „Guardiana” o „izraelskiej masakrze”   Levick   2022-12-06
Szczyt groteski: antyizraelskie grupy próbują skłonić organizacje LGBTQ i feministyczne do popierania palestyńskich prześladowców gejów i mizoginistów     2022-12-05
Co stało się z planem podziału ONZ z 1947 roku?   Hirsch   2022-12-04
Palestyńczycy mieli wspaniałe Święto Dziękczynienia, Izrael mniej   Bryen   2022-12-03
Barbarzyńcy u bram Kijowa   Koraszewski   2022-12-03
Iran i Turcja mają wspólny interes w atakowaniu Kurdów   Frantzman   2022-12-01
75 lat temu: arabskie wypowiedzenie wojny Żydom. Nie syjonistom - Żydom     2022-11-30
Jak brytyjscy politycy stają po stronie terrorystów   Collier   2022-11-29
BDS jest wściekły, bo Izrael i Jordania zgadzają się na rekultywację granicznej rzeki   Fitzgerald   2022-11-28
Podwójna gra Kataru z islamistami na boisku   Toameh   2022-11-27
Przebudzony antysemityzm, książka Davida Bernsteina   Levick   2022-11-25
Opowieść o dwóch terrorach   Hirsch   2022-11-24
Ostrzeżenie dla czytelnika książki   Landes   2022-11-23
Syjonistyczne dziki napadają na Palestyńczyków     2022-11-22
Jeśli chodzi o Izrael, propaganda triumfuje nad faktami   Yemini   2022-11-21
Izraelożercy kłamią statystyką     2022-11-18
Palestyńskie odrzucenie prawa Izraela do istnienia   Hirsch   2022-11-16
Palestyński antysemityzm nie ma ukrytej filozofii – to po prostu czysta nienawiść do Żydów     2022-11-15
Kłamstwa i bezkompromisowy antysemityzm ze strony „Komisji Śledczej” ONZ   Bayefsky   2022-11-12
Palestyńczycy: dlaczego ignoruje się ataki na chrześcijan?   Toameh   2022-11-09
Hidżab, fizyka i ”śmierć Ameryce”   Koraszewski   2022-11-06
Pionki Putina w Sojuszu NATO? Jak Zachód ośmiela Erdoğana   Bekdil   2022-11-05
Raport specjalnej sprawozdawczyni ONZ, Franceski Albanese to antysyjonistyczna propaganda w sowieckim stylu     2022-11-03
Twitter ucisza mnie, stając po stronie antysemitów   Collier   2022-11-02
Jak Amerykanie i Europejczycy ośmielają palestyński terroryzm   Tawil   2022-11-01
Izrael zaoferował pokój w 2000 roku, a jego obywatele do dziś giną   Levick   2022-10-31
Ohydne, antysemickie oszczerstwo z 1969 roku rzucane przez aktywistów Fatahu i ludzi lewicy: „Szalom & Napalm”     2022-10-27
ONZ daje mistrzowski pokaz antysemityzmu   Bayefsky   2022-10-26
Terroryści ISIS grasują w Turcji nadal niewoląc porwane kobiety   Bulut   2022-10-25
Przypisy Komisji Śledczej ONZ zdradzają jej kłamstwa     2022-10-24
Co się dzieje, gdy oferujesz Palestyńczykom państwo?   Flatow   2022-10-23
Francesca Albanese, specjalna sprawozdawczyni ONZ, absurdalnie udaje, że jest obiektywna     2022-10-20
Oddajcie jej kurdyjskie imię: Jina Amini   Mahjar-Barducci   2022-10-19
“Stan wyjątkowy” Cypru: Turcja używa masowej nielegalnej imigracji jako broni   Bulut   2022-10-17
Amerykańska lewica i prawica oskarżają się wzajem o antysemityzm, chowając pod dywan swój własny   Tobin   2022-10-16
Kardynał Wielkiej Brytanii mówi Liz Truss, by nie przenosiła ambasady Wielkiej Brytanii do Jerozolimy   Fitzgerald   2022-10-15
Czy palestyński dziennikarz @HosanSalemG jest antypalestyńskim rasistą, kiedy mówi, że wszyscy palestyńscy dziennikarze popierają terror?     2022-10-13
Abbas domaga się od ONZ cofnięcia wskazówek zegara   Hirsch   2022-10-10
Co złego to Żydzi, czyli świat w coraz szybszym tempie wraca w stare koleiny   Koraszewski   2022-10-06

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...

Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk