Prawda

Sobota, 21 maja 2022 - 05:20

« Poprzedni Następny »


Powiadom znajomych o tym artykule:
Do:
Od:

Stany Zjednoczone wspierają palestyńskie naruszenia praw człowieka.


Khaled Abu Toameh 2021-06-26

Po majowej wizycie sekretarza stanu USA Antony'ego Blinkena w Ramallah (de facto stolicy Autonomii Palestyńskiej), siły bezpieczeństwa A. P. aresztowały lub wezwały na przesłuchania dziesiątki Palestyńczyków. Palestyńska grupa „Prawnicy na rzecz Sprawiedliwości” ujawniła, że zatrzymani byli bici i torturowani w palestyńskim więzieniu w Jerycho. (Na zdjęciu słynne palestyńskie więzienie w Jerycho.)
Po majowej wizycie sekretarza stanu USA Antony'ego Blinkena w Ramallah (de facto stolicy Autonomii Palestyńskiej), siły bezpieczeństwa A. P. aresztowały lub wezwały na przesłuchania dziesiątki Palestyńczyków. Palestyńska grupa „Prawnicy na rzecz Sprawiedliwości” ujawniła, że zatrzymani byli bici i torturowani w palestyńskim więzieniu w Jerycho. (Na zdjęciu słynne palestyńskie więzienie w Jerycho.)

Czy administracja Bidena dała Autonomii Palestyńskiej (AP) zielone światło, na wznowienie prześladowań użytkowników mediów społecznościowych, działaczy politycznych i rywali na Zachodnim Brzegu?


Po majowej wizycie sekretarza stanu USA Antony'ego Blinkena w Ramallah (de facto stolicy Autonomii Palestyńskiej), siły bezpieczeństwa A. P. aresztowały lub wezwały na przesłuchania dziesiątki Palestyńczyków.


Wielu z tych Palestyńczyków zostało oskarżonych o „obrażanie” przywódców Autonomii Palestyńskiej na platformach mediów społecznościowych lub popieranie rywali Fatahu, Hamasu i innych frakcji palestyńskich.


Abbas jest prawdopodobnie ośmielony decyzją administracji prezydenta USA o wznowieniu bezwarunkowej pomocy finansowej dla Autonomii. Te pieniądze już  są dostarczane bez żadnych warunków dotyczących powstrzymania systematycznego łamania praw człowieka i ograniczania swobód obywatelskich.


Jak się wydaje, administracja prezydenta Bidena przesyła sygnały, że Stany Zjednoczone wspierają dyktatorskie rządy, które tłumią opozycję  i przetrzymują w więzieniach przeciwników politycznych i oraz blokują możliwość wyłonienia się nowych przywódców z młodszej generacji.


Administracja Bidena również daje do zrozumienia, że Stany Zjednoczone będą nadal wspierać Mahmouda Abbasa, który po raz kolejny odmówił szansy na przeprowadzenie wyborów do palestyńskiego parlamentu i na urząd prezydenta.


Palestyńska grupa „Prawnicy na rzecz Sprawiedliwości” stwierdziła w opublikowanym 5 czerwca oświadczeniu, że „fala politycznych aresztowań i przesłuchań przez siły bezpieczeństwa … dotknęła wielu obywateli z różnych środowisk, w tym przeprowadzono aresztowania oparte na przynależności politycznej oraz aresztowania za korzystanie z prawa do wolności słowa i wyrażania opinii w mediach społecznościowych lub z powodu uczestnictwa w zgromadzeniach i innych aktywnościach po zawieszeniu broni [21 maja] między Izraelem a Hamasem”.


Grupa ujawniła, że niektórzy z zatrzymanych powiedzieli, że byli bici i torturowani w palestyńskim areszcie Komitetu Bezpieczeństwa AP w Jerycho. W oświadczeniu czytamy m. in.:

„Prawnicy na rzecz Sprawiedliwości” uważają, że dalsze przetrzymywanie wyżej wymienionych zatrzymanych bez faktycznych dowodów [winy] lub uzasadnienia [zatrzymania] stanowi naruszenie ich praw i nie rokuje szans na uczciwy proces sądowy… Jest to pogwałcenie wolności osobistej, wolności słowa i wolności zrzeszania się w organizacjach politycznych… ich aresztowanie i dalsze przetrzymywanie było niezgodne z obowiązującymi procedurami…”

Tariq Chudairi, działacz polityczny z Ramallah, został aresztowany przez siły bezpieczeństwa Autonomii Palestyńskiej pod zarzutem wyzwisk pod adresem byłego lidera OWP Jasera Arafata podczas demonstracji w Ramallah. Chudairi został oskarżony o „podżeganie do konfliktów sekciarskich” (oskarżenie regularnie wysuwane przez AP przeciwko każdemu, kto ośmiela się krytykować prezydenta AP Mahmuda Abbasa lub innych wysokich rangą urzędników).


„Prawnicy na rzecz Sprawiedliwości” napisali w innym oświadczeniu z 29 maja, że tortury stosowane w palestyńskim więzieniu w Jerycho obejmowały wieszanie więźniów pod sufitem, bicie i lżenie więźniów. „Wśród zatrzymanych był Mahdi Abu Awad, który potwierdził, że był poddawany torturom podczas przesłuchania przez prokuraturę w Jerycho”. „Stowarzyszenie ‘Prawnicy na rzecz  Sprawiedliwości’ zwraca się do rządu palestyńskiego… aby służby bezpieczeństwa zaprzestały naruszania praw i wolności ludzi…”


Jassin Sabah, działacz polityczny, który w ubiegłym miesiącu  został aresztowany przez siły bezpieczeństwa pod zarzutem udziału w demonstracji solidarności z Palestyńczykami w Strefie Gazy, powiedział swojemu bratu, że był torturowany. Ujawnił, że tortury obejmowały wstrząsy elektryczne i inne formy przemocy fizycznej. „Z powodu tortur i trudnych warunków w więzieniu waga Jassina spadła z 85 do 50 kilogramów” – powiedział jego brat. „Ponadto władze palestyńskie uniemożliwiły działaczom na rzecz praw człowieka zobaczenie go w więzieniu”.


16 czerwca siły bezpieczeństwa AP zatrzymały 16-letniego Amira Abu Szarara z powodu komentarza, który opublikował na Facebooku podczas walk między Izraelem a Hamasem. Abu Sharar cierpi na cukrzycę i potrzebuje dwóch zastrzyków insuliny dziennie.


„Nie zaakceptujemy tej niesprawiedliwości” – napisał na Twitterze kuzyn nastolatka, dziennikarz Salam Abu Szarar . „Nie będziemy o tym milczeć, nawet jeśli zostanie zatrzymany na 15 minut. Jest chorym dzieckiem”.


Palestyński przedsiębiorca Badran Dżbara powiedział , że został zmuszony do ukrywania się w zeszłym tygodniu, ponieważ służby bezpieczeństwa Autonomii Palestyńskiej chciały go aresztować z powodu wpisu na Facebooku, w którym krytykował przywództwo palestyńskie. 59-letni Dżbara, obywatel Panamy, przyjechał do Autonomii na ślub swojej córki. Kilka dni później kilku funkcjonariuszy bezpieczeństwa wtargnęło do jego domu w mieście Turmus Ajja, na północ od Ramallah, zamierzając go aresztować. Na szczęście dla Dżbary podczas nalotu nie było go w domu.


Prześladowania ze strony palestyńskiej bezpieki dotknęły także zwolenników Mohammeda Dahlana, arcy-rywala Mahmouda Abbasa. Dahlan mieszka w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Ten były dowódca sił bezpieczeństwa AP, uciekł z Zachodniego Brzegu w 2011 roku po konflikcie z Abbasem.


W ciągu ostatnich kilku tygodni palestyńskie siły bezpieczeństwa aresztowały lub wezwały na przesłuchania dziesiątki Palestyńczyków, którzy służyli jako wolontariusze podczas kampanii wyborczej ugrupowania Al-Mustaqbal ("Przyszłość") powiązanego z Dahlanem, które miało wziąć udział w palestyńskich wyborach parlamentarnych. (W kwietniu Abbas odwołał wybory, które miały odbyć się 22 maja.)


„Potępiamy nielegalne aresztowania przeprowadzone przez służby bezpieczeństwa prezydenta Mahmouda Abbasa wobec wolontariuszy w kampanii wyborczej ugrupowania ‘Przyszłość’” – czytamy w ich oświadczeniu.

„Ugrupowanie ‘Przyszłość’ uważa, że represyjny aparat prezydenta Abbasa wykorzystał zainteresowanie mediów wizytą sekretarza stanu USA Antony’ego Blinkena, aby przeprowadzić kampanię zastraszania poprzez falę aresztowań patriotów, przestrzegających prawa obywateli. Stało się jasne, że represyjny aparat prezydenta Abbasa boi się opozycji. ‘Przyszłość’ wzywa wszystkie ugrupowania zatwierdzone przez Centralną Komisję Wyborczą, wszystkie organizacje na rzecz  praw człowieka i wszystkich uczciwych ludzi tego kraju do utworzenia jednolitego frontu do walki z arbitralnymi aresztowaniami opozycji politycznej, których celem jest uciszenie każdego wolnego głosu przeciw tyranii i korupcji praktykowanej przez Autonomię Palestyńską”.

Na początku tego miesiąca palestyński profesor Sari Nusseibeh, który kandydował z listy ugrupowania „Przyszłość”, wezwał zachodnich dyplomatów, by naciskali na Abbasa, by powstrzymał represje wobec działaczy opozycji. „Sytuacja Palestyńczyków nie pozwala na takie arbitralne środki” – ostrzegał Nusseibeh.


Nie wiadomo, czy zachodni dyplomaci rzeczywiście podnieśli kwestię naruszeń praw człowieka z Abbasem lub innymi wysokimi rangą przywódcami palestyńskimi. Wydaje się jednak, że amerykańscy dyplomaci nie widzą niczego złego w tym, że władze AP aresztują, torturują i zastraszają użytkowników mediów społecznościowych i działaczy politycznych.


Ci zachodni dyplomaci i zachodni dziennikarze podnoszą głosy, i to bardzo głośno, kiedy  potępiają Izrael. Milczenie społeczności międzynarodowej oraz bezwarunkowe poparcie ze strony administracji Bidena zachęca przywódców palestyńskich do nasilenia represji wobec Palestyńczyków.


Kiedy Palestyńczycy widzą brak jakiejkolwiek poprawy w zachowaniach kierownictwa Autonomii Palestyńskiej, zaczynają patrzeć z nadzieją na Hamas i inne grupy terrorystyczne, które są postrzegane przez wielu Palestyńczyków jako lepsza alternatywa niż Mahomoud Abbas i jego frakcja Fatahu.


Nic dziwnego, że ostatni sondaż opinii publicznej pokazuje dramatyczny wzrost popularności Hamasu wśród Palestyńczyków na Zachodnim Brzegu. Co powinno być zaskakujące – i niepokojące – to fakt, że świat zachodni bezpośrednio pomaga i wspomaga tę źle wróżącą zmianę lojalności.

 

The US-Backed Palestinian Human Rights Violations

Gatestone Institute, 21 czerwca 2021r.

Tłumaczenie: Andrzej Koraszewski Khaled Abu Toameh - urodzony w 1963 r. w Tulkarem na Zachodnim Brzegu, palestyński dziennikarz, któremu wielokrotnie grożono śmiercią. Publikował między innymi w "The Jerusalem Post", "Wall Street Journal", "Sunday Times", "U.S. News", "World Report", "World Tribune", "Daily Express" i palestyńskim dzienniku "Al-Fajr". Od 1989 roku jest współpracownikiem i konsultantem NBC News.

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 1057 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Nie da się rozwiązać problemu antysemityzmu ONZ przez ignorowanie go   Tobin   2022-05-18
Rosja i Chiny: najgorszy moment w historii   Chang   2022-05-12
Putin, Hitler i historii kobyła   Koraszewski   2022-05-11
Izrael: najczystszy kraj świata   Bard   2022-05-11
Palestyński kult śmierci – uwielbienie mordowania Żydów   Collier   2022-05-10
Iran mówi otwarcie – i powinniśmy uważnie słuchać     2022-05-08
Wspaniała wiadomość na Jom HaSzoah! Nie ma antysemitów!     2022-05-07
Czy umiemy wyobrazić sobie świat bez Izraela?   Tobin   2022-05-06
Allah sprowadził Żydów do Palestyny, żebyśmy mogli ich wykończyć     2022-05-04
Ramadan kończy się z hukiem   Blum   2022-05-02
Oni wszyscy mają krew na rękach   Collier   2022-04-21
W XXI wieku antysyjonizm znaczy antysemityzm   Tobin   2022-04-20
Jak USA utrwalają palestyńską przemoc   Blum   2022-04-19
Palestyńczycy popierają mordowanie przypadkowych Żydów     2022-04-18
Szaleństwa głębokiej wiary   Fitzgerald   2022-04-13
Intifada z okazji ramadanu?   Blum   2022-04-09
Nie nagradzajcie Palestyńczyków za nową falę terroru   Tobin   2022-04-05
Większość “Palestyńczyków” głosowałaby dziś na Hamas   Greenfield   2022-04-02
Dlaczego Stany Zjednoczone nadal płacą za antysemicką farsę w ONZ?   Tobin   2022-04-01
AP zachęcała do zamachu terrorystycznego w Beer Szewie… i nagrodzi go   Marcus   2022-03-29
Śpiew i taniec o “apartheidzie”: Infantylna @Amnesty jest obecnie taka sama jak inne antyizraelskie grupy     2022-03-22
Reportaż rosyjskiej telewizji o syryjskich żołnierzach zgłaszających się na ochotnika do walki wraz z Rosją przeciwko Ukrainie     2022-03-17
Obywatele właściwie poinformowani   Koraszewski   2022-03-16
Kłamstwo o dłuższej i silniejszej umowie z Iranem   Bard   2022-03-11
Biden rozbija złudzenia Izraela   Glick   2022-03-10
Electronic Intifada w pełni popiera Putina   Collier   2022-03-07
Propagandowy front Władimira Putina   Koraszewski   2022-03-07
Rosja: Iran jest naszym sojusznikiem, uczestniczymy w rozwijaniu jego projektu nuklearnego     2022-03-03
Chiny: To USA są winne ukraińskiego konfliktu     2022-03-02
„Apartheid” jest nową „okupacją” – terminem używanym w czysto propagandowych celach     2022-02-28
Czy Putin będzie strzelał do zakładników?   Rosenthal   2022-02-28
Lepszy kontrakt za pochwałę terroryzmu   Fitzgerald   2022-02-23
Nękanie w Judei i Samarii musi się zakończyć – ale kto nęka kogo?   Oz   2022-02-20
Nie ugłaskuj krokodyla “przebudzenia”     2022-02-18
Toksyczna szczodrość. Jak Europejczycy używają izraelskich NGO do destabilizowania Izraela   Altabef   2022-02-15
Losowy przykład nieuczciwości raportu Amnesty International     2022-02-14
Strategia Autonomii Palestyńskiej używania dzieci-żołnierzy przeciwko Izraelowi   Marcus   2022-02-13
Co naprawdę oznacza wspieranie „palestyńskiego pojednania”?   i Itamar Marcus   2022-02-12
Saudyjski dziennikarz o zerwaniu związków z Palestyńczykami   Fitzgerald   2022-02-11
Groza ujawnienia proizraelskiego stanowiska   Goska   2022-02-09
Neonazistowska fascynacja salafickim dżihadem   Wójcik   2022-02-08
Antysemici wszystkich krajów łączcie się   Koraszewski   2022-02-07
Palestyńscy najemnicy Iranu: Dżihad przeciw Izraelowi i Ameryce   Toameh   2022-02-06
Kościół, który promuje antysemityzm   Tobin   2022-02-04
Grupy terrorystyczne kochają Amnesty International, jako że kieruje się planami zniszczenia Izraela naszkicowanymi w Durban     2022-02-03
Amnesty wymyśla kolejną definicję apartheidu – tylko dla Izraela     2022-02-02
Wojna przeciwko Żydom prowadzona przez grupy “obrony praw człowieka”: @Amnesty, @HRW i @BTselem     2022-02-01
Powrót „Protokołów mędrców Syjonu”   Rosenthal   2022-01-31
„Guardian” wynalazł nowe antyizraelskie oszczerstwo: „Sportswashing”   Levick   2022-01-30
Pamiętajcie Dajr Jasin!   Troy   2022-01-29
Wikipedia morduje historię     2022-01-25
Associated Press zamienia palestyński wypadek drogowy w podżeganie przeciwko Izraelowi   Fitzgerald   2022-01-23
Wędrówka idei na Bliskim Wschodzie   Mansour   2022-01-22
Neonaziści dążą do wykucia braterskiej więzi z dżihadystami   Stalinsky   2022-01-19
Kiedy atakowani są Żydzi, przedstawiciele władz boją się powiedzieć “antysemityzm”   Frantzman   2022-01-17
Sowieckie kłamstwo o izraelskim apartheidzie   Kemp   2022-01-14
„Nieistotne religijne idee”? Nie, każdy terroryzm jest oparty na głębokiej wierze, niezależnie od tego, czy jest religijny, polityczny, społeczny czy inny – część I   M. Reiter   2022-01-13
Litania nieszczęść Hassana Nasrallaha   Fitzgerald   2022-01-13
Palestyńczycy: Jesteśmy dumni z naszych terrorystów   Tawil   2022-01-11
Życie w epoce kamienia   Rosenthal   2022-01-09
The Yellow Spot: szczegółowa relacja z tamtych czasów o nazistowskim prześladowaniu Żydów w latach 1933-1935 brzmi bardzo podobnie do dzisiejszego antysemityzmu     2022-01-08
Co stałoby się z Arabami podczas nuklearnego uderzenia na Izrael i dlaczego nikogo to nie obchodzi?     2022-01-07
Z Facebooka egipskiego dysydenta   Mansour   2022-01-04
Co naprawdę zdarzyło się z milionem Żydów w krajach arabskich?   Collier   2022-01-03
Palestyńska szkoła terroryzmu   Tawil   2022-01-02
ONZ wypowiada wojnę Izraelowi   Rosenthal   2021-12-31
Unicestwienie Izraela najwyższym ideałem Iranu     2021-12-27
Według sondażu 93% palestyńskich Arabów w Jerozolimie woli rządy izraelskie od palestyńskich   Fitzgerald   2021-12-25
Human Rights Watch znowu zakłada, że Żydzi są rasistami i na tej podstawie pisze raport o Lod     2021-12-23
Kiedy antysyjonistyczna grupa dowodzi, że jej propaganda jest kłamstwem   Oz   2021-12-22
Obosieczny antysemityzm przyzwolenia   Nirenstein   2021-12-20
Iran: eksportowanie ropy czy rewolucji?   Taheri   2021-12-18
Znajdowanie prawdziwych ofiar terroru   Collins   2021-12-17
Na kampusach wśród personelu komisji “Różnorodności, równości i włączenia” są najbardziej nietolerancyjni ludzie     2021-12-16
Dziesiąta rocznica “pinkwashing” i czego nas ona uczy o antysemickich teoriach spiskowych     2021-12-10
Raport nazywa traktowanie chrześcijańskich dziewcząt i kobiet w muzułmańskich krajach “katastrofą praw człowieka”   Spencer   2021-12-03
Antysyjonizm i antysemityzm nie robią niczego, by pomóc Palestyńczykom   Regev   2021-11-29
Sunnicki Hamas i szyicki Iran: braterska więź w terrorze pod hasłem “śmierć Izraelowi”   Fitzgerald   2021-11-27
Terrorysta, który rozbija wszystkie stereotypy o terrorystach   Flatow   2021-11-23
Unia Europejska nadal nie wpisuje całego Hezbollahu na listę organizacji terrorystycznych   Fitzgerald   2021-11-22
Czy termin “nakba” jest antysemicki?     2021-11-21
“Od Rzeki do Morza”: Hamas wyjaśnia, czego chcą brytyjscy studenci   Kemp   2021-11-16
Jak Palestyńczycy ukradli cierpienia, no cóż, właściwie wszystkim   Collier   2021-11-14
Terroryści „palestyńskiego” dżihadu dostają więcej niż zarabiają lekarze i nauczyciele   Greenfield   2021-11-11
EU @eu_eeas ciągle mówi o nieistniejących “granicach sprzed 1967”, skoro explicite nigdy nie miały one być granicami?     2021-11-10
Odciąć finansowanie NGO powiązanych z terroryzmem   Eid   2021-11-07
Palestyńscy więźniowie, o których nikt nie mówi   Toameh   2021-11-06
Niemka skazana za zbrodnie ISIS   Frantzman   2021-11-02
Terroryzm jako palestyńska kultura   Marcus   2021-11-02
Dlaczego Palestyńczycy nie mogą zawrzeć pokoju z Izraelem   Toameh   2021-10-29
Czy Trzecia Konwencja Genewska stosuje się do palestyńskich terrorystów aresztowanych przez Izrael?    Hirsch   2021-10-28
Łajdackie porwanie “praw człowieka” leży u samego sedna kontrowersji wokół NGO   Tobin   2021-10-27
Protest, bo terrorystce odmówiono platformy   Fitzgerald   2021-10-26
Hamas jest beneficjentem dyplomacji bazującej na urojeniach   Glick   2021-10-24
Między bojkotami a rękawicą rzuconą przez Gazę   Collins   2021-10-22
Okropna prawda o irlandzkim antysemityzmie   Collier   2021-10-19
Oszukańcze sztuczki UNRWA, by wyciszyć słowa prawdy   Blum   2021-10-15
Próbowali spalić Żydów żywcem. Znowu   Flatow   2021-10-12
Prawdziwi palestyńscy “bohaterzy”: terroryści   Tawil   2021-10-10
“Obietnica Życia Przyszłego” – Palestyna po  “zniknięciu” Izraela     2021-10-09

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologia


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk