Prawda

Poniedziałek, 17 stycznia 2022 - 12:07

« Poprzedni Następny »


Palestyńska kultura przemocy


Mitchell Bard 2021-06-25


Stali czytelnicy moich felietonów mogą wiedzieć, że lubię dodawać nieco historycznej perspektywy do spraw bieżących, ponieważ często brak tego w relacjach i analizach. Natrafiłem na kilka interesujących rzeczy, które mogą pomóc w zrozumieniu obecnych walk między Izraelem a palestyńskimi terrorystami z Gazy, jak również pokazuje prawdziwy powód, dla którego pokój jest mało prawdopodobny, jeśli nie niemożliwy.

Od czasu podpisania Porozumień z Oslo (a także wcześniej) Izrael skarżył się, że Palestyńczycy podżegają do przemocy wobec izraelskich Żydów. Izraelczycy i rozmaici zewnętrzni analitycy wielokrotnie pokazywali, że młodych Palestyńczyków indoktrynuje się, poprzez podręcznikimapy i media by nienawidzili Izraelczyków i rok za rokiem ostrzegali, że prowadzi to do wychowania pokolenia Palestyńczyków niezainteresowanych pokojem, którzy będą utrwalali kulturę przemocy.

 

Nie jest trudno dowieść, że krytycy palestyńskiej „oświaty” mieli rację. Nadal nie ma żadnego ruchu pokojowego wśród Palestyńczyków, żadnych wskazówek, że któryś z ich przywódców ma chęć lub możliwość negocjowania jakiegokolwiek kompromisu (nie mówiąc już o mitycznym rozwiązaniu w postaci dwóch państw) ani o pragnieniu zrezygnowania z terroryzmu jako środka wyzwolenia Palestyny od rzeki do morza.


Popatrzmy na ten historyczny przypis. W 2006 roku Avi Issacharoff pisał dla “Haaretz” z Gazy o tym, jak niemal każde palestyńskie dziecko w wieku powyżej sześciu lat otrzymało zabawkę-karabin jako podarunek na ramadan. Niektóre przypominały izraelski uzi (kompletny, z atrapą miejsca laserowego i magazynkiem pełnym plastikowych kul) oraz inną broń jak na przykład model karabinu szturmowego kałasznikow.


W ich wersji politycznie niepoprawnej zabawy amerykańskich dzieci w “kowbojów i Indian”, palestyńskie dzieci odgrywają walkę z Izraelczykami. Jest to właściwie odwrócenie amerykańskiej koncepcji. Palestyńczycy uważają siebie za dobre charaktery (kowboje Ameryki), a Izraelczyków za czarne charaktery (Indianie w amerykańskiej zabawie). W swojej propagandzie jednak, Palestyńczycy przedstawiają siebie jako dobrych „Indian” („rdzenny lud”), a Izraelczyków jako złych „kowbojów” (kolonialistów). Podczas gdy amerykańskie dzieci odgrywały to co widziały w telewizji i kinach, rozumiejąc, że jest to fantazja, Palestyńczycy są wychowywani na prawdziwych morderców, takich jak “męczennicy”, których widzą wychwalanych w swoich szkołach i telewizji.


Jak silna jest ta indoktrynacja?


Issacharoff opisuje, jak pewien palestyński dziennikarz nie chciał kupić swojemu 10-letniemu synowi karabinu na ramadan, więc dał dziecku pieniądze, żeby kupił, co chce. Wybrał karabin M-16. Ten dziennikarz powiedział do Issacharoffa : “Za kolejne 20 lat znajdziesz tutaj pokolenie, które nie zna niczego poza wojną”.Część broni znalezionej u nieletnich na Zachodnim Brzegu, podobno zwerbowanych przez Hamas do dokonywania zamachów terrorystycznych na Izrael. Zdjęcie: Israel Security Agency.


Nie trwało to przez całe pokolenie. Policzcie. Te dzieci, które były w wieku 6 do 10 lat w 2006 roku, mają teraz powyżej 20 lat. Ilu z nich jest obecnie członkami Hamasu i Palestyńskiego Islamskiego Dżihadu?


Natknąłem się na kilka innych ciekawych faktów z tego okresu. Świat, wspierany przez wypaczone relacje medialne, pieni się z powodu liczby cywilów podobno zabitych przez Izrael podczas “Operacji Strażnik Murów”. Jak pisałem w zeszłym tygodniu, śmierć każdego cywila jest tragedią, ale nie ma niczego takiego jak antyseptyczna wojna, w której nikt nie ginie. Im więcej jednak czasu mija i pojawiają się dodatkowe informacje, tym dokładniej dowiadujemy się, jak bardzo fałszywe były twierdzenia hamasowskiego Ministerstwa Zdrowia o liczbie cywilnych ofiar.  

 

Biuro Narodów Zjednoczonych ds. Koordynacji Pomocy Humanitarnej (OCHA) podało, że w niedawnym konflikcie zginęło 128 cywilów, a nie 248, jak twierdził Hamas. To samo biuro podawało informacje o palestyńskiej wojnie domowej, jaka nastąpiła po wycofaniu się Izraela z Gazy. Zamiast skorzystać z zakończenia “okupacji” i zbudować infrastrukturę państwa, Palestyńczycy rzucili się wzajem na siebie. Tylko w pierwszych dwóch miesiącach 2007 roku zabito 86 Palestyńczyków, w tym 11 dzieci w ramach „wewnętrznej przemocy”.


OCHA napisała, że większość Gazańczyków była zbyt przestraszona, by wychodzić z domów; zamaskowani bojówkarze ustanowili punkty kontrolne, by sprawdzać dokumenty mieszkańców. OCHA informowała, że zniszczono trzy tysiące książek w bibliotece Islamskiego Uniwersytetu w Gazie i że spalono biura Otwartego Uniwersytetu Al Kuds.


Czy brzmi to znajomo?


“Przemoc podnosi także naciski na dostawy niezbędnych lekarstw i artykułów konsumpcyjnych” – czytaliśmy w tym raporcie.


Podczas jednego tylko tygodnia walk między Fatahem a Hamasem w Gazie w czerwcu 2007 roku, jak pisał Khaled Abu Toameh w “Jerusalem Post”, “co najmniej 160 Palestyńczyków zostało zabitych, a 796 odniosło rany”. To jest więcej niż podczas 11 dni  walk i ponad 1500 izraelskich uderzeń powietrznych w maju 2021 roku.

 

Także przed tym krwawym tygodniem palestyńskie grupy praw człowieka wydały raport, w którym powiedziały, że około 616 Palestyńczyków zginęło w frakcyjnych walkach od czasu, kiedy Hamas pokonał Fatach w ostatnich wyborach przeprowadzonych w Autonomii Palestyńskiej w 2006 roku. To jest ponad dwa razy więcej niż fałszywa liczba podana przez Hamas o ofiarach spowodowanych przez Izrael w ostatnim konflikcie z Gazą.  

 

To jest palestyńska wersja demokracji i tego można oczekiwać od palestyńskiego państwa. Prawdopodobieństwo podobnego wyniku niewątpliwie odegrało istotną rolę w przekonaniu Mahmouda Abbasa, by anulował wybory wyznaczone na wiosnę bieżącego roku. Warto także porównać powyborcze reakcje w AP z tym, co stało się w Izraelu po sformowaniu nowego rządu. Padło wiele bardzo ostrych słów, ale frakcje nie zaczęły zabijać się wzajemnie.  Kiedyś wierzyłem, że kiedy wymrze pokolenie, które założyło OWP, nowe pokolenie, wyrośnie w “Palestynie”, które nie będzie oddane antyzachodniemu, komunistycznemu dogmatowi epoki zimnej wojny i fantazjom o państwie od rzeki do morza. Zamiast rewolucyjnej paplaniny zobaczą – żyjąc pod rządami Izraela – że najlepszy interes ich ludu wymaga umiejętności zawierania kompromisów i zgody na życie w pokoju obok sąsiadów, Izraelczyków. Niestety, stara gwardia musiała przewidywać taką możliwość i poświęciła całe życie na zapewnienie, że ich następcy pozostaną lojalni ich urojeniom.


Obecne pokolenie jest stracone. Jedyną, odległą nadzieją jest to, że międzynarodowa społeczność i, co ważniejsze, sami Palestyńczycy, zrozumieją potrzebę stworzenia systemu edukacyjnego i społecznego środowiska, które promują tolerancję zamiast nienawiści, państwowość zamiast terroryzmu i pokój zamiast męczeństwa.


The Palestinian culture of violence

JNS.Org, 16 czerwca 2021

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaMitchell Geoffrey Bard


Amerykański analityk polityki zagranicznej, redaktor i autor, który specjalizuje się w polityce USA – Bliski Wschód. Jest dyrektorem wykonawczym organizacji non-profit American-Israeli Cooperative Enterprise i dyrektorem Jewish Virtual Library. 

 


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 1003 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Kiedy atakowani są Żydzi, przedstawiciele władz boją się powiedzieć “antysemityzm”   Frantzman   2022-01-17
Sowieckie kłamstwo o izraelskim apartheidzie   Kemp   2022-01-14
„Nieistotne religijne idee”? Nie, każdy terroryzm jest oparty na głębokiej wierze, niezależnie od tego, czy jest religijny, polityczny, społeczny czy inny – część I   M. Reiter   2022-01-13
Litania nieszczęść Hassana Nasrallaha   Fitzgerald   2022-01-13
Palestyńczycy: Jesteśmy dumni z naszych terrorystów   Tawil   2022-01-11
Życie w epoce kamienia   Rosenthal   2022-01-09
The Yellow Spot: szczegółowa relacja z tamtych czasów o nazistowskim prześladowaniu Żydów w latach 1933-1935 brzmi bardzo podobnie do dzisiejszego antysemityzmu     2022-01-08
Co stałoby się z Arabami podczas nuklearnego uderzenia na Izrael i dlaczego nikogo to nie obchodzi?     2022-01-07
Z Facebooka egipskiego dysydenta   Mansour   2022-01-04
Co naprawdę zdarzyło się z milionem Żydów w krajach arabskich?   Collier   2022-01-03
Palestyńska szkoła terroryzmu   Tawil   2022-01-02
ONZ wypowiada wojnę Izraelowi   Rosenthal   2021-12-31
Unicestwienie Izraela najwyższym ideałem Iranu     2021-12-27
Według sondażu 93% palestyńskich Arabów w Jerozolimie woli rządy izraelskie od palestyńskich   Fitzgerald   2021-12-25
Human Rights Watch znowu zakłada, że Żydzi są rasistami i na tej podstawie pisze raport o Lod     2021-12-23
Kiedy antysyjonistyczna grupa dowodzi, że jej propaganda jest kłamstwem   Oz   2021-12-22
Obosieczny antysemityzm przyzwolenia   Nirenstein   2021-12-20
Iran: eksportowanie ropy czy rewolucji?   Taheri   2021-12-18
Znajdowanie prawdziwych ofiar terroru   Collins   2021-12-17
Na kampusach wśród personelu komisji “Różnorodności, równości i włączenia” są najbardziej nietolerancyjni ludzie     2021-12-16
Dziesiąta rocznica “pinkwashing” i czego nas ona uczy o antysemickich teoriach spiskowych     2021-12-10
Raport nazywa traktowanie chrześcijańskich dziewcząt i kobiet w muzułmańskich krajach “katastrofą praw człowieka”   Spencer   2021-12-03
Antysyjonizm i antysemityzm nie robią niczego, by pomóc Palestyńczykom   Regev   2021-11-29
Sunnicki Hamas i szyicki Iran: braterska więź w terrorze pod hasłem “śmierć Izraelowi”   Fitzgerald   2021-11-27
Terrorysta, który rozbija wszystkie stereotypy o terrorystach   Flatow   2021-11-23
Unia Europejska nadal nie wpisuje całego Hezbollahu na listę organizacji terrorystycznych   Fitzgerald   2021-11-22
Czy termin “nakba” jest antysemicki?     2021-11-21
“Od Rzeki do Morza”: Hamas wyjaśnia, czego chcą brytyjscy studenci   Kemp   2021-11-16
Jak Palestyńczycy ukradli cierpienia, no cóż, właściwie wszystkim   Collier   2021-11-14
Terroryści „palestyńskiego” dżihadu dostają więcej niż zarabiają lekarze i nauczyciele   Greenfield   2021-11-11
EU @eu_eeas ciągle mówi o nieistniejących “granicach sprzed 1967”, skoro explicite nigdy nie miały one być granicami?     2021-11-10
Odciąć finansowanie NGO powiązanych z terroryzmem   Eid   2021-11-07
Palestyńscy więźniowie, o których nikt nie mówi   Toameh   2021-11-06
Niemka skazana za zbrodnie ISIS   Frantzman   2021-11-02
Terroryzm jako palestyńska kultura   Marcus   2021-11-02
Dlaczego Palestyńczycy nie mogą zawrzeć pokoju z Izraelem   Toameh   2021-10-29
Czy Trzecia Konwencja Genewska stosuje się do palestyńskich terrorystów aresztowanych przez Izrael?    Hirsch   2021-10-28
Łajdackie porwanie “praw człowieka” leży u samego sedna kontrowersji wokół NGO   Tobin   2021-10-27
Protest, bo terrorystce odmówiono platformy   Fitzgerald   2021-10-26
Hamas jest beneficjentem dyplomacji bazującej na urojeniach   Glick   2021-10-24
Między bojkotami a rękawicą rzuconą przez Gazę   Collins   2021-10-22
Okropna prawda o irlandzkim antysemityzmie   Collier   2021-10-19
Oszukańcze sztuczki UNRWA, by wyciszyć słowa prawdy   Blum   2021-10-15
Próbowali spalić Żydów żywcem. Znowu   Flatow   2021-10-12
Prawdziwi palestyńscy “bohaterzy”: terroryści   Tawil   2021-10-10
“Obietnica Życia Przyszłego” – Palestyna po  “zniknięciu” Izraela     2021-10-09
Iran z bronią jądrową jest bardziej niebezpieczny niż Korea Północna   Rafizadeh   2021-10-07
Premier Autonomii Palestyńskiej“Izrael musi zginąć demograficznie”     2021-10-06
Przemówienie Abbasa w ONZ wyjaśnia, dlaczego nie jest on partnerem do pokoju   Hirsch   2021-10-05
Czy terroryści będą szkoleni za pieniądze zachodnich podatników?   Greenfield   2021-09-26
“Obchody” 20. rocznicy festiwalu nienawiści ONZ w Durbanie   Steinberg   2021-09-21
Artykuł w „Independent” z akrobatyką, żeby uniknąć słowa Hamas   Levick   2021-09-20
Taliban i antysemityzm ukryty w międzynarodowych stosunkach   Frantzman   2021-09-18
Izrael próbuje złagodzić problemy Palestyńczyków w Gazie i na Zachodnim Brzegu, w zamian otrzymuje zniewagi   Fitzgerald   2021-09-14
Najbardziej poszukiwany terrorysta ministrem bezpieki   Ahmad   2021-09-14
Pamięć i nauki z zamachu 9/11   Collins   2021-09-11
Islamski ekstremizm w Wielkiej Brytanii jest coraz pewniejszy siebie   Collier   2021-09-10
Administracja Bidena daje mułłom w Iranie kolejne zwycięstwo: przejęcie władzy przez talibów   Rafizadeh   2021-09-03
Terroryzm: różne miejsca, różne zdjęcia   Collins   2021-09-01
Chiny: Tajwan nie powinien polegać na poparciu USA     2021-08-31
Arabowie: Biden przywraca do życia ekstremizm i terroryzm   Toameh   2021-08-31
Najnowszy antyizraelski raport HRW     2021-08-28
Niech się palą izraelskie drzewa. Jewish Voice for Peace, antyizraelska grupa, kibicuje jerozolimskim pożarom   Abdul-Hussain   2021-08-27
Wznowiona “obietnica” Iranu dla Palestyńczyków   Toameh   2021-08-25
Zachodnia dyplomacja: błaganie terrorystów   Meotti   2021-08-24
Liban i jego tykające bomby   Taheri   2021-08-24
Czy Zachód może być uczciwy w sprawie islamistycznego zagrożenia?   Tobin   2021-08-23
Z amerykańskiego upokorzenia wyłoni się nowy porządek świata   Ahmed   2021-08-18
Niemcy wydadzą 41 milionów dolarów, żeby “odkryć” przyczyny dzisiejszego antysemityzmu   Fitzgerald   2021-08-18
“Naród irański nie zrezygnuje z islamu z powodu braków wody”     2021-08-14
A Kartagina musi być zburzona…   Koraszewski   2021-08-12
Zniszczenia w Gazie, o których wam nie powiedziano, bo nie pasują do antyizraelskiej narracji   von Koningsveld   2021-08-10
Walka z zarazą z Durbanu   Kemp   2021-08-08
Liban atakuje Izrael, Liban krzyczy „agresja”   Abdul-Hussain   2021-08-07
Atak terrorystyczny na Speakers Corner był nożem wbitym w brytyjską demokrację   Collier   2021-08-06
Kiedy nie ma udziału Izraela znika zainteresowanie losem Palestyńczyków     2021-08-04
Hamas chełpi się mordowaniem żydowskich dzieci 20 lat temu w pizzerii Sbarro     2021-08-03
Marksistowskie poparcie dla palestyńskiego terroryzmu prowadzi do nienawiści do Żydów na całym Zachodzie   Milliere   2021-08-01
Świat reaguje na Izrael z arogancją i hipokryzją   Darshan-Leitner   2021-07-31
ONZ ustanawia stałą izraelożerczą komisję dochodzeniową pod przewodnictwem znanej z nienawiści do Izraela apologetki antysemityzmu Navi Pillay     2021-07-30
W Iranie Najwyższy Przywódca jest zaniepokojony   Fitzgerald   2021-07-28
Dziennikarka BBC wyrzucona za tweet “Hitler miał rację”   Fitzgerald   2021-07-25
Szwecja: Imam potępia szwedzką flagę, wzywa muzułmanów do “miażdżenia i rozbijania głów Żydów”   Spencer   2021-07-24
Biden i mułłowie: "Karmienie krokodyla"   Rafizadeh   2021-07-24
Specjalny Sprawozdawca Rady Praw Człowieka ONZ ogłasza, że izraelskie osiedla są „zbrodnią wojenną”. Dlaczego jest w błędzie?   Fitzgerald   2021-07-21
Jak palestyńscy przywódcy oszukują Amerykanów   Tawil   2021-07-20
Morale i kwestia wyjścia Ameryki z Afganistanu   Koraszewski   2021-07-19
Opieka medyczna Izraela nad przywódcami Hamasu i AP, a podwójne standardy CUNY   Fitzgerald   2021-07-19
Denazyfikacja Bliskiego Wschodu wymaga ponownej denzyfikacji Niemiec   Pickles   2021-07-18
Amnezja wysepkowa jest super   Honig   2021-07-16
Dyktator Białorusi: „Świat płaszczy się przed Żydami”   Fitzgerald   2021-07-16
Jak izraelożercy stali się wpływowi   Rosenthal   2021-07-13
Pod uwagę amerykańskim uczelniom, których partnerem jest Uniwersytet Al Kuds   Flatow   2021-07-11
Dzieci Palestyny poświęcą swoją krew i swoje ciała     2021-07-10
Czy Palestyńczycy potępią mufiego Hussainiego i Hitlera?   Abdul-Hussain   2021-07-09
Administracja Bidena: nagradzanie morderczego reżimu Iranu?   Rafizadeh   2021-07-07
Uwagi na marginesie 50. rocznicy ukończenia studiów   Landes   2021-07-07
Dlaczego życie czarnych chrześcijan zupełnie się nie liczy?   Ibrahim   2021-07-06
Czy IDF jest bezradna?   Bard   2021-07-05
Prawo powrotu w stare koleiny   Koraszewski   2021-07-04

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo

Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk