Prawda

Piątek, 17 wrzesnia 2021 - 22:08

« Poprzedni Następny »


Palestyńska kultura przemocy


Mitchell Bard 2021-06-25


Stali czytelnicy moich felietonów mogą wiedzieć, że lubię dodawać nieco historycznej perspektywy do spraw bieżących, ponieważ często brak tego w relacjach i analizach. Natrafiłem na kilka interesujących rzeczy, które mogą pomóc w zrozumieniu obecnych walk między Izraelem a palestyńskimi terrorystami z Gazy, jak również pokazuje prawdziwy powód, dla którego pokój jest mało prawdopodobny, jeśli nie niemożliwy.

Od czasu podpisania Porozumień z Oslo (a także wcześniej) Izrael skarżył się, że Palestyńczycy podżegają do przemocy wobec izraelskich Żydów. Izraelczycy i rozmaici zewnętrzni analitycy wielokrotnie pokazywali, że młodych Palestyńczyków indoktrynuje się, poprzez podręcznikimapy i media by nienawidzili Izraelczyków i rok za rokiem ostrzegali, że prowadzi to do wychowania pokolenia Palestyńczyków niezainteresowanych pokojem, którzy będą utrwalali kulturę przemocy.

 

Nie jest trudno dowieść, że krytycy palestyńskiej „oświaty” mieli rację. Nadal nie ma żadnego ruchu pokojowego wśród Palestyńczyków, żadnych wskazówek, że któryś z ich przywódców ma chęć lub możliwość negocjowania jakiegokolwiek kompromisu (nie mówiąc już o mitycznym rozwiązaniu w postaci dwóch państw) ani o pragnieniu zrezygnowania z terroryzmu jako środka wyzwolenia Palestyny od rzeki do morza.


Popatrzmy na ten historyczny przypis. W 2006 roku Avi Issacharoff pisał dla “Haaretz” z Gazy o tym, jak niemal każde palestyńskie dziecko w wieku powyżej sześciu lat otrzymało zabawkę-karabin jako podarunek na ramadan. Niektóre przypominały izraelski uzi (kompletny, z atrapą miejsca laserowego i magazynkiem pełnym plastikowych kul) oraz inną broń jak na przykład model karabinu szturmowego kałasznikow.


W ich wersji politycznie niepoprawnej zabawy amerykańskich dzieci w “kowbojów i Indian”, palestyńskie dzieci odgrywają walkę z Izraelczykami. Jest to właściwie odwrócenie amerykańskiej koncepcji. Palestyńczycy uważają siebie za dobre charaktery (kowboje Ameryki), a Izraelczyków za czarne charaktery (Indianie w amerykańskiej zabawie). W swojej propagandzie jednak, Palestyńczycy przedstawiają siebie jako dobrych „Indian” („rdzenny lud”), a Izraelczyków jako złych „kowbojów” (kolonialistów). Podczas gdy amerykańskie dzieci odgrywały to co widziały w telewizji i kinach, rozumiejąc, że jest to fantazja, Palestyńczycy są wychowywani na prawdziwych morderców, takich jak “męczennicy”, których widzą wychwalanych w swoich szkołach i telewizji.


Jak silna jest ta indoktrynacja?


Issacharoff opisuje, jak pewien palestyński dziennikarz nie chciał kupić swojemu 10-letniemu synowi karabinu na ramadan, więc dał dziecku pieniądze, żeby kupił, co chce. Wybrał karabin M-16. Ten dziennikarz powiedział do Issacharoffa : “Za kolejne 20 lat znajdziesz tutaj pokolenie, które nie zna niczego poza wojną”.Część broni znalezionej u nieletnich na Zachodnim Brzegu, podobno zwerbowanych przez Hamas do dokonywania zamachów terrorystycznych na Izrael. Zdjęcie: Israel Security Agency.


Nie trwało to przez całe pokolenie. Policzcie. Te dzieci, które były w wieku 6 do 10 lat w 2006 roku, mają teraz powyżej 20 lat. Ilu z nich jest obecnie członkami Hamasu i Palestyńskiego Islamskiego Dżihadu?


Natknąłem się na kilka innych ciekawych faktów z tego okresu. Świat, wspierany przez wypaczone relacje medialne, pieni się z powodu liczby cywilów podobno zabitych przez Izrael podczas “Operacji Strażnik Murów”. Jak pisałem w zeszłym tygodniu, śmierć każdego cywila jest tragedią, ale nie ma niczego takiego jak antyseptyczna wojna, w której nikt nie ginie. Im więcej jednak czasu mija i pojawiają się dodatkowe informacje, tym dokładniej dowiadujemy się, jak bardzo fałszywe były twierdzenia hamasowskiego Ministerstwa Zdrowia o liczbie cywilnych ofiar.  

 

Biuro Narodów Zjednoczonych ds. Koordynacji Pomocy Humanitarnej (OCHA) podało, że w niedawnym konflikcie zginęło 128 cywilów, a nie 248, jak twierdził Hamas. To samo biuro podawało informacje o palestyńskiej wojnie domowej, jaka nastąpiła po wycofaniu się Izraela z Gazy. Zamiast skorzystać z zakończenia “okupacji” i zbudować infrastrukturę państwa, Palestyńczycy rzucili się wzajem na siebie. Tylko w pierwszych dwóch miesiącach 2007 roku zabito 86 Palestyńczyków, w tym 11 dzieci w ramach „wewnętrznej przemocy”.


OCHA napisała, że większość Gazańczyków była zbyt przestraszona, by wychodzić z domów; zamaskowani bojówkarze ustanowili punkty kontrolne, by sprawdzać dokumenty mieszkańców. OCHA informowała, że zniszczono trzy tysiące książek w bibliotece Islamskiego Uniwersytetu w Gazie i że spalono biura Otwartego Uniwersytetu Al Kuds.


Czy brzmi to znajomo?


“Przemoc podnosi także naciski na dostawy niezbędnych lekarstw i artykułów konsumpcyjnych” – czytaliśmy w tym raporcie.


Podczas jednego tylko tygodnia walk między Fatahem a Hamasem w Gazie w czerwcu 2007 roku, jak pisał Khaled Abu Toameh w “Jerusalem Post”, “co najmniej 160 Palestyńczyków zostało zabitych, a 796 odniosło rany”. To jest więcej niż podczas 11 dni  walk i ponad 1500 izraelskich uderzeń powietrznych w maju 2021 roku.

 

Także przed tym krwawym tygodniem palestyńskie grupy praw człowieka wydały raport, w którym powiedziały, że około 616 Palestyńczyków zginęło w frakcyjnych walkach od czasu, kiedy Hamas pokonał Fatach w ostatnich wyborach przeprowadzonych w Autonomii Palestyńskiej w 2006 roku. To jest ponad dwa razy więcej niż fałszywa liczba podana przez Hamas o ofiarach spowodowanych przez Izrael w ostatnim konflikcie z Gazą.  

 

To jest palestyńska wersja demokracji i tego można oczekiwać od palestyńskiego państwa. Prawdopodobieństwo podobnego wyniku niewątpliwie odegrało istotną rolę w przekonaniu Mahmouda Abbasa, by anulował wybory wyznaczone na wiosnę bieżącego roku. Warto także porównać powyborcze reakcje w AP z tym, co stało się w Izraelu po sformowaniu nowego rządu. Padło wiele bardzo ostrych słów, ale frakcje nie zaczęły zabijać się wzajemnie.  Kiedyś wierzyłem, że kiedy wymrze pokolenie, które założyło OWP, nowe pokolenie, wyrośnie w “Palestynie”, które nie będzie oddane antyzachodniemu, komunistycznemu dogmatowi epoki zimnej wojny i fantazjom o państwie od rzeki do morza. Zamiast rewolucyjnej paplaniny zobaczą – żyjąc pod rządami Izraela – że najlepszy interes ich ludu wymaga umiejętności zawierania kompromisów i zgody na życie w pokoju obok sąsiadów, Izraelczyków. Niestety, stara gwardia musiała przewidywać taką możliwość i poświęciła całe życie na zapewnienie, że ich następcy pozostaną lojalni ich urojeniom.


Obecne pokolenie jest stracone. Jedyną, odległą nadzieją jest to, że międzynarodowa społeczność i, co ważniejsze, sami Palestyńczycy, zrozumieją potrzebę stworzenia systemu edukacyjnego i społecznego środowiska, które promują tolerancję zamiast nienawiści, państwowość zamiast terroryzmu i pokój zamiast męczeństwa.


The Palestinian culture of violence

JNS.Org, 16 czerwca 2021

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaMitchell Geoffrey Bard


Amerykański analityk polityki zagranicznej, redaktor i autor, który specjalizuje się w polityce USA – Bliski Wschód. Jest dyrektorem wykonawczym organizacji non-profit American-Israeli Cooperative Enterprise i dyrektorem Jewish Virtual Library. 

 


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 950 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Izrael próbuje złagodzić problemy Palestyńczyków w Gazie i na Zachodnim Brzegu, w zamian otrzymuje zniewagi   Fitzgerald   2021-09-14
Najbardziej poszukiwany terrorysta ministrem bezpieki   Ahmad   2021-09-14
Pamięć i nauki z zamachu 9/11   Collins   2021-09-11
Islamski ekstremizm w Wielkiej Brytanii jest coraz pewniejszy siebie   Collier   2021-09-10
Administracja Bidena daje mułłom w Iranie kolejne zwycięstwo: przejęcie władzy przez talibów   Rafizadeh   2021-09-03
Terroryzm: różne miejsca, różne zdjęcia   Collins   2021-09-01
Chiny: Tajwan nie powinien polegać na poparciu USA     2021-08-31
Arabowie: Biden przywraca do życia ekstremizm i terroryzm   Toameh   2021-08-31
Najnowszy antyizraelski raport HRW     2021-08-28
Niech się palą izraelskie drzewa. Jewish Voice for Peace, antyizraelska grupa, kibicuje jerozolimskim pożarom   Abdul-Hussain   2021-08-27
Wznowiona “obietnica” Iranu dla Palestyńczyków   Toameh   2021-08-25
Zachodnia dyplomacja: błaganie terrorystów   Meotti   2021-08-24
Liban i jego tykające bomby   Taheri   2021-08-24
Czy Zachód może być uczciwy w sprawie islamistycznego zagrożenia?   Tobin   2021-08-23
Z amerykańskiego upokorzenia wyłoni się nowy porządek świata   Ahmed   2021-08-18
Niemcy wydadzą 41 milionów dolarów, żeby “odkryć” przyczyny dzisiejszego antysemityzmu   Fitzgerald   2021-08-18
“Naród irański nie zrezygnuje z islamu z powodu braków wody”     2021-08-14
A Kartagina musi być zburzona…   Koraszewski   2021-08-12
Zniszczenia w Gazie, o których wam nie powiedziano, bo nie pasują do antyizraelskiej narracji   von Koningsveld   2021-08-10
Walka z zarazą z Durbanu   Kemp   2021-08-08
Liban atakuje Izrael, Liban krzyczy „agresja”   Abdul-Hussain   2021-08-07
Atak terrorystyczny na Speakers Corner był nożem wbitym w brytyjską demokrację   Collier   2021-08-06
Kiedy nie ma udziału Izraela znika zainteresowanie losem Palestyńczyków     2021-08-04
Hamas chełpi się mordowaniem żydowskich dzieci 20 lat temu w pizzerii Sbarro     2021-08-03
Marksistowskie poparcie dla palestyńskiego terroryzmu prowadzi do nienawiści do Żydów na całym Zachodzie   Milliere   2021-08-01
Świat reaguje na Izrael z arogancją i hipokryzją   Darshan-Leitner   2021-07-31
ONZ ustanawia stałą izraelożerczą komisję dochodzeniową pod przewodnictwem znanej z nienawiści do Izraela apologetki antysemityzmu Navi Pillay     2021-07-30
W Iranie Najwyższy Przywódca jest zaniepokojony   Fitzgerald   2021-07-28
Dziennikarka BBC wyrzucona za tweet “Hitler miał rację”   Fitzgerald   2021-07-25
Szwecja: Imam potępia szwedzką flagę, wzywa muzułmanów do “miażdżenia i rozbijania głów Żydów”   Spencer   2021-07-24
Biden i mułłowie: "Karmienie krokodyla"   Rafizadeh   2021-07-24
Specjalny Sprawozdawca Rady Praw Człowieka ONZ ogłasza, że izraelskie osiedla są „zbrodnią wojenną”. Dlaczego jest w błędzie?   Fitzgerald   2021-07-21
Jak palestyńscy przywódcy oszukują Amerykanów   Tawil   2021-07-20
Morale i kwestia wyjścia Ameryki z Afganistanu   Koraszewski   2021-07-19
Opieka medyczna Izraela nad przywódcami Hamasu i AP, a podwójne standardy CUNY   Fitzgerald   2021-07-19
Denazyfikacja Bliskiego Wschodu wymaga ponownej denzyfikacji Niemiec   Pickles   2021-07-18
Amnezja wysepkowa jest super   Honig   2021-07-16
Dyktator Białorusi: „Świat płaszczy się przed Żydami”   Fitzgerald   2021-07-16
Jak izraelożercy stali się wpływowi   Rosenthal   2021-07-13
Pod uwagę amerykańskim uczelniom, których partnerem jest Uniwersytet Al Kuds   Flatow   2021-07-11
Dzieci Palestyny poświęcą swoją krew i swoje ciała     2021-07-10
Czy Palestyńczycy potępią mufiego Hussainiego i Hitlera?   Abdul-Hussain   2021-07-09
Administracja Bidena: nagradzanie morderczego reżimu Iranu?   Rafizadeh   2021-07-07
Uwagi na marginesie 50. rocznicy ukończenia studiów   Landes   2021-07-07
Dlaczego życie czarnych chrześcijan zupełnie się nie liczy?   Ibrahim   2021-07-06
Czy IDF jest bezradna?   Bard   2021-07-05
Prawo powrotu w stare koleiny   Koraszewski   2021-07-04
Letnie obozy palestyńskiego dżihadu   Toameh   2021-07-02
Najbardziej niebezpieczni terroryści świata   Patrikarakos   2021-06-30
Artykuł Human Rights Watch o antysemityzmie ZACHĘCA do lewicowego antysemityzmu     2021-06-29
Krótka historia długiej nienawiści   Rosenthal   2021-06-28
Stany Zjednoczone wspierają palestyńskie naruszenia praw człowieka.   Toameh   2021-06-26
Palestyńska kultura przemocy   Bard   2021-06-25
Ewolucja, dzieci i mordercy   Koraszewski   2021-06-23
Zatruty owoc ustępstw wobec irańskich mułłów   Toameh   2021-06-22
Na nieludzkiej ziemi   Koraszewski   2021-06-21
Przez całą historię Żydzi musieli z czegoś rezygnować, by uzyskać akceptację – tym razem jest to Izrael   Amos   2021-06-20
Wiadomości z Iranu, zarówno te głupie, jak i te złowrogie   Fitzgerald   2021-06-19
Gaza, Sky News i marsz islamistów na Londyn   Collier   2021-06-19
Dziennikarstwo z własnym samobójczym celem   Landes   2021-06-18
Tylko Palestyńczycy mogą być ofiarami   Abdul-Hussain   2021-06-17
Z Bagdadu do Gazy: dzisiejszy konflikt jest zakorzeniony w ideologii ery nazistowskiej   Julius   2021-06-16
“TIMES” propaguje demonizację Izraela przez BLMAdam Levick   Levick   2021-06-15
Multikulturowi wielbiciele Hitlera   Greenfield   2021-06-14
Jak międzynarodowa społeczność starała się stworzyć niekończącą się wojnę izraelsko-palestyńską   Frantzman   2021-06-13
Administracja Bidena nagradza terrorystów: Abbasa i Hamas   Tawil   2021-06-11
Budząca mdłości zachodnia “postprawda” na temat wojny Gazy z Izraelem   Bekdil   2021-06-10
Policzmy dokładnie ofiary w Gazie   Rosenthal   2021-06-09
Umyj, wypłucz, powtórz wojnę   Collins   2021-06-08
Świat akademicki dla Hamasu   Pessin   2021-06-06
Wciskacze fake newsów o Palestyńczykach ignorują ludobójstwo chrześcijan. Ideologicznie napędzana hipokryzja   Ibrahim   2021-06-05
Kostiumowy dramat i kompromitacja   Rosenthal   2021-06-05
Bliski Wschód Hady’ego Amra   Glick   2021-06-04
Tureccy Żydzi - uboczne ofiary tureckiej nienawiści do Izraela   Bekdil   2021-06-04
Terapeutka o trwającym statusie ofiary palestyńskich Arabów   Oz   2021-06-01
Prawda o tym “arabskim chłopcu podpalonym przez Izraelczyków”   Fitzgerald   2021-06-01
Hasło: “Izrael ma prawo się bronić” pokazuje bezmiar moralnego zagubienia   Pandavar   2021-05-31
Jeśli USA chcą być humanitarne, nie “odbudują” Gazy   Tobin   2021-05-31
Szejk Dżarrah i niesymetryczne roszczenia   Julius   2021-05-30
Przywódca Hamasu w Gazie: To była tylko próba, nic poza małym ćwiczeniem przed tym, co się zdarzy     2021-05-29
Zachodni obrońcy Gazy mają oczy, ale nie widzą   Steinberg   2021-05-28
Fałszywi bojownicy o pokój i prawdziwi terroryści tworzą niemal doskonały front nienawiści do Żydów     2021-05-27
Palestyńskie głosy, których Blinken nie usłyszy   Toameh   2021-05-26
Nieodnotowane: IDF ceni życie, celem Hamasu jest maksymalizacja ofiar   Koningsveld   2021-05-25
Nowe furie najstarszej nienawiści   Savodnik   2021-05-24
Trąby i silniki czołgów: punkt zwrotny w Gazie?   Kemp   2021-05-22
Mam dość   Ezra   2021-05-21
Po drugiej stronie lustra   Koraszewski   2021-05-19
Zastępcza wojna Iranu przeciwko Izraelowi   Toameh   2021-05-18
Iran ujawnia swoją strategię doradzając Hamasowi w wojnie przeciwko Izraelowi   Frantzman   2021-05-17
Dejudaizacja Jerozolimy w 1948 roku   Carlson   2021-05-17
Kiedy rakiety Hamasu uderzają w izraelskie domy, zapomnij o niuansach   Tobin   2021-05-16
Naszym prawdziwym celem jest zniszczenie Izraela   Tawil   2021-05-15
Dzisiejsze oszczerstwo o rytuale krwi   Rosenthal   2021-05-14
Stara sztuczka Mahmouda Abbasa: antysemickie podżeganie   Blum   2021-05-13
Irańska pułapka   i Sarah N. Stern   2021-05-12
Słoń nienawiści do Żydów w salonie   Glick   2021-05-08
Dlaczego Abbas nie chce wyborów   Tawil   2021-05-07
Nasi wrogowie podłożyli kognitywną bombę   Rosenthal   2021-05-06
Były dyrektor CIA zaleca Żydom więcej empatii   Frantzman   2021-05-03

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Bohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotu


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk