Prawda

Piątek, 27 maja 2022 - 07:50

« Poprzedni Następny »


Powiadom znajomych o tym artykule:
Do:
Od:

Krótka historia długiej nienawiści


Vic Rosenthal 2021-06-28


Nigdy by im [masom] nie przyszło do głów sfabrykowanie olbrzymiej nieprawdy i nie uwierzyliby, że inni mogą mieć czelność, by tak skandalicznie wypaczyć prawdę. Mimo faktów, które dowodzą, że tak może być, wyraźnie im przedstawionych, nadal wątpią i wahają się, i będą nadal myśleć, że może istnieje inne wytłumaczenie. Bowiem poważnie bezczelne kłamstwo zawsze zostawia za sobą ślady, nawet kiedy zostało przygwożdżone, a ten fakt znany jest wszystkim mistrzowskim kłamcom na świecie i wszystkim, którzy razem spiskują w sztuce kłamania. – Adolf Hitler, Mein Kampf, tom I, roz. X

 

Musimy tylko powtarzać, że Stany Zjednoczone i Izrael są faszystowskimi, imperialistyczno-syjonistycznymi krajami, finansowanymi przez bogatych Żydów – Jurij Andropow


Wielkim Kłamstwem o Izraelu i jego konflikcie z Palestyńczykami jest, że jest to konflikt między Izraelem a Palestyńczykami.


I to jest najmniejsza część tego.


Prawdą jest, że założenie żydowskiego państwa nigdy nie było dobrze widziane ani na post-chrześcijańskim Zachodzie, ani w świecie islamskim. Muzułmanie są znacznie bardziej otwarci w tej sprawie: Ziemia Izraela była kiedyś pod islamskimi rządami i dlatego musi do nich wrócić. Żydowska suwerenność nad tą ziemią i wszystkimi jej mieszkańcami, którzy są muzułmanami, jest dla nich odrażająca. Jak wyjaśnia dr Mordechai Kedar (patrz dłuższy wykład dra Kedara na ten temat, po hebrajsku), nie tylko dla Palestyńczyków, ale dla niemal dwóch miliardów muzułmanów na całym świecie ten konflikt nie jest “terytorialny, narodowy, ekonomiczny, obywatelski ani prawny”; jest religijny. Dlatego też żaden kompromis, który pozostawi żydowską suwerenność, choćby na najmniejszej części tej ziemi między rzeką a morzem, nie będzie dla nich do przyjęcia.

 

Sytuacja na Zachodzie jest bardziej skomplikowana. Wraz z podupadaniem chrześcijaństwa w Europie, co zaczęło się od XVIII-wiecznego Oświecenia, religijnie motywowany antysemityzm, który był odpowiedzialny za długie wieki morderstw i wygnań niezliczonych Żydów w chrześcijańskich krajach, przestał dominować. Ludzie jednak wydają się mieć potrzebę niechęci do Żydów i chrześcijański antyjudaizm został zastąpiony przez rasową wersję propagowaną przez postaci takie jak Wilhelm Marr, jak również służył jako uzasadnienie nazistowskiego Holocaustu. Po wojnie powszechna odraza do nazistowskiego ludobójstwa europejskich Żydów uczyniła „rasowy” antysemityzm tabu, przynajmniej w sferze publicznej.

 

W 1948 roku syjonistom udało się założyć państwo w Ziemi Izraela, co wywołało gwałtowną reakcję krajów arabskich (miejscowi Arabowie od dawna byli wrodzy, poprawnie rozumiejąc zamiar syjonistów ustanowienia suwerennego państwa). Watykan zajął analogiczną pozycję, zarówno z powodu swojej teologii zastąpienia, która nie akceptowała syjonistycznych roszczeń do reprezentowania biblijnych Izraelitów, jak też sprzeciwu wobec żydowskiej suwerenności nad chrześcijańskimi miejscami świętymi (Watykan wreszcie uznał Izrael w 1993 roku, równocześnie z uznaniem OWP).


Związek Radziecki, ideologiczny przywódca międzynarodowej lewicy, początkowo popierał utworzenie żydowskiego państwa, ponieważ Izrael początkowo przyjął socjalistyczne idee. Istotną rolę odegrało tu także sowieckie dążenie do zmniejszenia brytyjskich wpływów w regionie. Stalinowski antysemityzm jednak (który sięgnął szczytu w “spisku lekarzy” w 1953 roku) oraz coraz silniejsze związywanie się Izraela z Zachodem, doprowadziły do zerwania stosunków, a po śmierci Stalina geopolityczne względy spowodowały, że Związek Radziecki poparł arabskich wrogów Izraela.

 

W czasie wojny 1967 roku sowiecki KGB rozpoczął kampanię demonizacji i delegitymizacji Izraela. Celem było zaszkodzenie USA, które, jak uważano, używały Izraela jako przyczółka do szerzenia swojego panowania na Bliskim Wschodzie. Chodziło także o podburzenie świata arabskiego, który dzięki temu zwróciłby się do ZSRR po broń i inne wsparcie przeciwko Izraelowi. Podobnie jak Korea i Wietnam, Bliski Wschód stał się areną walki między wielkimi mocarstwami – przez zastępców.   

 

KGB propagował różne wątki w tej kampanii, która była skierowana do zachodnich intelektualistów, lewicowców i świata akademickiego, jak również do trzeciego świata. Arabowie z Ziemi Izraela, którzy do tego czasu uważali siebie głównie za członków rozmaitych plemion, a większość z nich przybyła stosunkowo niedawno jako migranci z całego regionu. Teraz jednak przedstawiano ich jako zjednoczony, prastary, rdzenny naród, który walczy o wolność i samostanowienie przeciwko niesłychanie silnemu, kolonialnemu ciemiężcy. KGB – a pamiętajmy, że Protokoły mędrców Syjonu były wynalazkiem poprzedniej rosyjskiej służby tajnej - przyprawiał także polityczne przesłanie dawkami prastarej antyżydowskiej legendy krwi.

 

Związek Radziecki zaopatrywał OWP, domniemaną przywódczą elitę “Palestyńczyków” w pieniądze i broń, i wspierał kampanię terroru Jasera Arafata przeciwko żydowskiemu państwu – która to kampania przelała się na Zachód, kiedy OWP porwała dziesiątki samolotów i statków, jak również mordowała Izraelczyków w różnych europejskich krajach. ONZ, z większością trwale zdominowaną przez Związek Radziecki, uchwalała liczne antyizraelskie rezolucje i stała się cennym forum nieustannej antysyjonistycznej propagandy. Rezolucja z 1975 roku, “Syjonizm jest rasizmem” była jednym z godnych uwagi sowieckich sukcesów.


Wraz z upadkiem Związku Radzieckiego kampania przeciwko Izraelowi straciła swojego najlepszego mecenasa, ale nadal finansowały ją państwa Zatoki, Iran, ONZ (często funduszami dostarczanymi przez zachodnie demokracje, głównie przez USA) oraz międzynarodowa lewica (np. fundacje związane z Sorosem). Bardzo ważną częścią tego było dokooptowanie respektowanych organizacji praw człowieka, takich jak Human Rights Watch i Amnesty International, które stały się płodnymi źródłami antyizraelskiej propagandy. Skutecznie “prały” dezinformację pochodzącą od grup takich jak Hamas i Hezbollah przez publikowanie jej, jak gdyby pochodziła z niezależnych badań lub od neutralnych organizacji.


W 2001 roku, tuż przed 9/11, ONZ i rozmaite NGO zorganizowały Światową Konferencję Przeciwko Rasizmowi w Durban w Południowej Afryce, na której rzucano klątwy na Izrael jako na „rasistowskie państwo apartheidu” i oskarżano Izrael o „zbrodnie wojenne, ludobójstwo i czystki etniczne”. Dodano te oskarżenia do pierwotnej kolekcji oskarżeń o kolonializm i imperializm. Należy zauważyć, że oskarżenia często są sformułowane w sposób przypominający historyczne, antyżydowskie uprzedzenia; na przykład, IDF jest fałszywie oskarżana o umyślne zabijanie palestyńskich dzieci w sposób przypominający średniowieczne oszczerstwa o rytuale krwi.

 

Akademickie instytucje na Zachodzie, szczególnie w USA, od dziesięcioleci otrzymują wielkie donacje od krajów arabskich, które płacą za badania, finansują posady i zakładają wydziały studiów bliskowschodnich, a wszystkie one odzwierciedlają uprzedzenia fundatorów. Kiedy łączy się to ze studenckimi organizacjami, takimi jak Students for Justice in Palestine, studenci zostają zalani antyizraelską propagandą. A ta propaganda nieodmiennie głosi, że Izrael jest rasistowskim, ludobójczym, osadniczo-kolonialnym państwem apartheidu, które używa nazistowskich taktyk do uciskania palestyńskiego narodu, którego terytorium ukradł i okupuje.


Każdemu słowu powyższego przesłania daje się wiarę i każde jego słowo jest kłamstwem. Grunt został jednak tak starannie przygotowany i antyżydowskie uprzedzenia są tak znajome i dobrze utrwalone, że staje się to częścią obiegowej mądrości. Celem jest promowanie polityki na Zachodzie, która osłabi żydowskie państwo geostrategicznie, politycznie, ekonomicznie, społecznie i militarnie. Chociaż pozornie chodzi o prawa człowieka, w rzeczywistości jest to część długoterminowych starań o doprowadzenie do zniknięcia Izraela. Obecna popularność tego przesłania jest ciężko wywalczonym zwycięstwem wrogów Izraela i narodu żydowskiego.


Niemniej nadal zaskoczyło mnie, kiedy ponad 500 dziennikarzy podpisało dokument “An open letter on US media coverage of Palestine” [Otwarty list o relacjonowaniu przez media USA o Palestynie], w którym – niewiarygodnie dla tych z nas, którzy od dziesięcioleci krytykują amerykańskie media za antyizraelską postawę - oskarżają te media o "dziennikarskie postępowanie niezgodne z etyką dziennikarską" za zaciemnianie "militarnej okupacji Izraela i jego systemu apartheidu", „wybielanie systemowego ucisku Izraela wobec Palestyńczyków” i ignorowania polityki „etnicznej supremacji” Izraela.  

 

Dziennikarze powinni wiedzieć lepiej niż inni i unikać akceptacji sfabrykowanych faktów lub popularnych sloganów. W końcu, ich zadaniem (ich własnymi słowami) jest “poprawne przedstawienie wydarzenia”. Powinni być w stanie wyczuć próby manipulowania nimi. Powinni wiedzieć, kiedy unikać wskakiwania na popularne platformy i nie pozwolić sobie na stanie się trybikiem w czyjejś machinie propagandowej. I powinni rozumieć, jak złe jest dekretowanie, co inni dziennikarze powinni pisać.


Podobnie jak Ed Hutcheson (Humphrey Bogart) w “Deadline USA”, dziennikarze powinni być indywidualistami, idącymi za prawdą wszędzie, dokąd ona prowadzi. Czasami potrzeba do tego odwagi, szczególnie, kiedy karą za ideologiczne odchylenie jest anulowanie i utrata pracy.  


Ed Hutcheson musiał tylko martwić się o uzbrojonych gangsterów. Nie miał motłochu Twittera, czekającego, by się potknął. Ale wiem, co powiedziałby tym 500 zadowolonych z siebie, tchórzliwych zwolenników totalitaryzmu, co zamierza zrobić z ich listem otwartym.


A Short History of - Long Hatred

13 czerwca 2021

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaVic Rosenthal


Urodzony w Stanach Zjednoczonych, studiował informatykę i filozofię na  University of Pittsburgh. Zajmował się rozwijaniem programów komputerowych. Mieszka obecnie w Izraelu. Publikuje w izraelskiej prasie. Jego artykuły często zamieszcza Elder of Ziyon.  Prowadzi blog: http://abuyehuda.com/


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 1059 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Jeden majowy dzień — w Jerozolimie i Nowym Jorku   Chesler   2022-05-26
Krew Shireen abu Akleh jest na rękach Palestyńczyków   Rosenthal   2022-05-21
Nie da się rozwiązać problemu antysemityzmu ONZ przez ignorowanie go   Tobin   2022-05-18
Rosja i Chiny: najgorszy moment w historii   Chang   2022-05-12
Putin, Hitler i historii kobyła   Koraszewski   2022-05-11
Izrael: najczystszy kraj świata   Bard   2022-05-11
Palestyński kult śmierci – uwielbienie mordowania Żydów   Collier   2022-05-10
Iran mówi otwarcie – i powinniśmy uważnie słuchać     2022-05-08
Wspaniała wiadomość na Jom HaSzoah! Nie ma antysemitów!     2022-05-07
Czy umiemy wyobrazić sobie świat bez Izraela?   Tobin   2022-05-06
Allah sprowadził Żydów do Palestyny, żebyśmy mogli ich wykończyć     2022-05-04
Ramadan kończy się z hukiem   Blum   2022-05-02
Oni wszyscy mają krew na rękach   Collier   2022-04-21
W XXI wieku antysyjonizm znaczy antysemityzm   Tobin   2022-04-20
Jak USA utrwalają palestyńską przemoc   Blum   2022-04-19
Palestyńczycy popierają mordowanie przypadkowych Żydów     2022-04-18
Szaleństwa głębokiej wiary   Fitzgerald   2022-04-13
Intifada z okazji ramadanu?   Blum   2022-04-09
Nie nagradzajcie Palestyńczyków za nową falę terroru   Tobin   2022-04-05
Większość “Palestyńczyków” głosowałaby dziś na Hamas   Greenfield   2022-04-02
Dlaczego Stany Zjednoczone nadal płacą za antysemicką farsę w ONZ?   Tobin   2022-04-01
AP zachęcała do zamachu terrorystycznego w Beer Szewie… i nagrodzi go   Marcus   2022-03-29
Śpiew i taniec o “apartheidzie”: Infantylna @Amnesty jest obecnie taka sama jak inne antyizraelskie grupy     2022-03-22
Reportaż rosyjskiej telewizji o syryjskich żołnierzach zgłaszających się na ochotnika do walki wraz z Rosją przeciwko Ukrainie     2022-03-17
Obywatele właściwie poinformowani   Koraszewski   2022-03-16
Kłamstwo o dłuższej i silniejszej umowie z Iranem   Bard   2022-03-11
Biden rozbija złudzenia Izraela   Glick   2022-03-10
Electronic Intifada w pełni popiera Putina   Collier   2022-03-07
Propagandowy front Władimira Putina   Koraszewski   2022-03-07
Rosja: Iran jest naszym sojusznikiem, uczestniczymy w rozwijaniu jego projektu nuklearnego     2022-03-03
Chiny: To USA są winne ukraińskiego konfliktu     2022-03-02
„Apartheid” jest nową „okupacją” – terminem używanym w czysto propagandowych celach     2022-02-28
Czy Putin będzie strzelał do zakładników?   Rosenthal   2022-02-28
Lepszy kontrakt za pochwałę terroryzmu   Fitzgerald   2022-02-23
Nękanie w Judei i Samarii musi się zakończyć – ale kto nęka kogo?   Oz   2022-02-20
Nie ugłaskuj krokodyla “przebudzenia”     2022-02-18
Toksyczna szczodrość. Jak Europejczycy używają izraelskich NGO do destabilizowania Izraela   Altabef   2022-02-15
Losowy przykład nieuczciwości raportu Amnesty International     2022-02-14
Strategia Autonomii Palestyńskiej używania dzieci-żołnierzy przeciwko Izraelowi   Marcus   2022-02-13
Co naprawdę oznacza wspieranie „palestyńskiego pojednania”?   i Itamar Marcus   2022-02-12
Saudyjski dziennikarz o zerwaniu związków z Palestyńczykami   Fitzgerald   2022-02-11
Groza ujawnienia proizraelskiego stanowiska   Goska   2022-02-09
Neonazistowska fascynacja salafickim dżihadem   Wójcik   2022-02-08
Antysemici wszystkich krajów łączcie się   Koraszewski   2022-02-07
Palestyńscy najemnicy Iranu: Dżihad przeciw Izraelowi i Ameryce   Toameh   2022-02-06
Kościół, który promuje antysemityzm   Tobin   2022-02-04
Grupy terrorystyczne kochają Amnesty International, jako że kieruje się planami zniszczenia Izraela naszkicowanymi w Durban     2022-02-03
Amnesty wymyśla kolejną definicję apartheidu – tylko dla Izraela     2022-02-02
Wojna przeciwko Żydom prowadzona przez grupy “obrony praw człowieka”: @Amnesty, @HRW i @BTselem     2022-02-01
Powrót „Protokołów mędrców Syjonu”   Rosenthal   2022-01-31
„Guardian” wynalazł nowe antyizraelskie oszczerstwo: „Sportswashing”   Levick   2022-01-30
Pamiętajcie Dajr Jasin!   Troy   2022-01-29
Wikipedia morduje historię     2022-01-25
Associated Press zamienia palestyński wypadek drogowy w podżeganie przeciwko Izraelowi   Fitzgerald   2022-01-23
Wędrówka idei na Bliskim Wschodzie   Mansour   2022-01-22
Neonaziści dążą do wykucia braterskiej więzi z dżihadystami   Stalinsky   2022-01-19
Kiedy atakowani są Żydzi, przedstawiciele władz boją się powiedzieć “antysemityzm”   Frantzman   2022-01-17
Sowieckie kłamstwo o izraelskim apartheidzie   Kemp   2022-01-14
„Nieistotne religijne idee”? Nie, każdy terroryzm jest oparty na głębokiej wierze, niezależnie od tego, czy jest religijny, polityczny, społeczny czy inny – część I   M. Reiter   2022-01-13
Litania nieszczęść Hassana Nasrallaha   Fitzgerald   2022-01-13
Palestyńczycy: Jesteśmy dumni z naszych terrorystów   Tawil   2022-01-11
Życie w epoce kamienia   Rosenthal   2022-01-09
The Yellow Spot: szczegółowa relacja z tamtych czasów o nazistowskim prześladowaniu Żydów w latach 1933-1935 brzmi bardzo podobnie do dzisiejszego antysemityzmu     2022-01-08
Co stałoby się z Arabami podczas nuklearnego uderzenia na Izrael i dlaczego nikogo to nie obchodzi?     2022-01-07
Z Facebooka egipskiego dysydenta   Mansour   2022-01-04
Co naprawdę zdarzyło się z milionem Żydów w krajach arabskich?   Collier   2022-01-03
Palestyńska szkoła terroryzmu   Tawil   2022-01-02
ONZ wypowiada wojnę Izraelowi   Rosenthal   2021-12-31
Unicestwienie Izraela najwyższym ideałem Iranu     2021-12-27
Według sondażu 93% palestyńskich Arabów w Jerozolimie woli rządy izraelskie od palestyńskich   Fitzgerald   2021-12-25
Human Rights Watch znowu zakłada, że Żydzi są rasistami i na tej podstawie pisze raport o Lod     2021-12-23
Kiedy antysyjonistyczna grupa dowodzi, że jej propaganda jest kłamstwem   Oz   2021-12-22
Obosieczny antysemityzm przyzwolenia   Nirenstein   2021-12-20
Iran: eksportowanie ropy czy rewolucji?   Taheri   2021-12-18
Znajdowanie prawdziwych ofiar terroru   Collins   2021-12-17
Na kampusach wśród personelu komisji “Różnorodności, równości i włączenia” są najbardziej nietolerancyjni ludzie     2021-12-16
Dziesiąta rocznica “pinkwashing” i czego nas ona uczy o antysemickich teoriach spiskowych     2021-12-10
Raport nazywa traktowanie chrześcijańskich dziewcząt i kobiet w muzułmańskich krajach “katastrofą praw człowieka”   Spencer   2021-12-03
Antysyjonizm i antysemityzm nie robią niczego, by pomóc Palestyńczykom   Regev   2021-11-29
Sunnicki Hamas i szyicki Iran: braterska więź w terrorze pod hasłem “śmierć Izraelowi”   Fitzgerald   2021-11-27
Terrorysta, który rozbija wszystkie stereotypy o terrorystach   Flatow   2021-11-23
Unia Europejska nadal nie wpisuje całego Hezbollahu na listę organizacji terrorystycznych   Fitzgerald   2021-11-22
Czy termin “nakba” jest antysemicki?     2021-11-21
“Od Rzeki do Morza”: Hamas wyjaśnia, czego chcą brytyjscy studenci   Kemp   2021-11-16
Jak Palestyńczycy ukradli cierpienia, no cóż, właściwie wszystkim   Collier   2021-11-14
Terroryści „palestyńskiego” dżihadu dostają więcej niż zarabiają lekarze i nauczyciele   Greenfield   2021-11-11
EU @eu_eeas ciągle mówi o nieistniejących “granicach sprzed 1967”, skoro explicite nigdy nie miały one być granicami?     2021-11-10
Odciąć finansowanie NGO powiązanych z terroryzmem   Eid   2021-11-07
Palestyńscy więźniowie, o których nikt nie mówi   Toameh   2021-11-06
Niemka skazana za zbrodnie ISIS   Frantzman   2021-11-02
Terroryzm jako palestyńska kultura   Marcus   2021-11-02
Dlaczego Palestyńczycy nie mogą zawrzeć pokoju z Izraelem   Toameh   2021-10-29
Czy Trzecia Konwencja Genewska stosuje się do palestyńskich terrorystów aresztowanych przez Izrael?    Hirsch   2021-10-28
Łajdackie porwanie “praw człowieka” leży u samego sedna kontrowersji wokół NGO   Tobin   2021-10-27
Protest, bo terrorystce odmówiono platformy   Fitzgerald   2021-10-26
Hamas jest beneficjentem dyplomacji bazującej na urojeniach   Glick   2021-10-24
Między bojkotami a rękawicą rzuconą przez Gazę   Collins   2021-10-22
Okropna prawda o irlandzkim antysemityzmie   Collier   2021-10-19
Oszukańcze sztuczki UNRWA, by wyciszyć słowa prawdy   Blum   2021-10-15
Próbowali spalić Żydów żywcem. Znowu   Flatow   2021-10-12

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologia


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk