Prawda

Niedziela, 19 wrzesnia 2021 - 10:15

« Poprzedni Następny »


Powiadom znajomych o tym artykule:
Do:
Od:

Iran: dążenie mułłów do zdobycia broni jądrowej


Majid Rafizadeh 2021-03-01

Mimo twierdzeń irańskich przywódców, że ich program nuklearny jest skierowany na  cele pokojowe, dowody pokazują, że reżim irański od dawna dąży do zdobycia broni jądrowej. Program pocisków balistycznych do przenoszenia jądrowych głowic jest ściśle związany z programem nuklearnym. Na zdjęciu: pocisk balistyczny Szahab-3. (Zdjęcie: Wikipedia)
Mimo twierdzeń irańskich przywódców, że ich program nuklearny jest skierowany na  cele pokojowe, dowody pokazują, że reżim irański od dawna dąży do zdobycia broni jądrowej. Program pocisków balistycznych do przenoszenia jądrowych głowic jest ściśle związany z programem nuklearnym. Na zdjęciu: pocisk balistyczny Szahab-3. (Zdjęcie: Wikipedia)

Mimo twierdzeń irańskich przywódców, że ich program nuklearny jest skierowany na cele pokojowe, dowody pokazują, że reżim irański od dawna dąży do zdobycia broni jądrowej.


Niedawny raport Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej informował, że “Próbki pobrane z dwóch miejsc podczas inspekcji jesienią przez Międzynarodową Agencję Energii Atomowej (MAEA) zawierały ślady radioaktywnego materiału”.


O tej sprawie poinformował świat izraelski premier, Benjamin Netanjahu,  w 2018 roku, kiedy wezwał dyrektora generalnego MAEA, Yukiya Amano, by przeprowadził inspekcję „atomowego magazynu” w Iranie. Netanjahu powiedział w przemówieniu do Zgromadzenia Ogólnego ONZ, że irański rząd ma “tajny atomowy magazyn do przechowywania olbrzymich ilości wyposażenia i materiałów z tajnego programu broni jądrowej Iranu”. W dodatku, w 2018 roku dwie niezależne organizacje mieszczące się w Waszyngtonie - Institute for Science and International Security (ISIS) i Foundation for the Defense of Democracies (FDD) -- opublikowały szczegółowy raport o niezadeklarowanych, tajnych instalacjach nuklearnych Iranu. Przywódcy Iranu twierdzili, że magazyn we wsi Turquz Abad na przedmieściach Teheranu był po prostu miejscem, gdzie czyszczono dywany.


MAEA początkowo nie traktowała poważnie tych informacji o tajnym atomowym magazynie irańskim. Nie powinno to dziwić: MAEA ma długą historię błędnego informowania o irańskim stosowaniu się do umowy i odmawiania sprawdzania wiarygodnych doniesień o nielegalnej aktywności nuklearnej Iranu. Na ogół inne państwa lub organizacje niepaństwowe – nie MAEA ani ONZ – pierwsze ujawniały tajne instalacje nuklearne Iranu. Na przykład, tajne instalacje nuklearne Iranu w Natanz i Araku zostały ujawnione przez grupę opozycyjną, Narodową Radę Oporu w Iranie w 2001 roku.


Po znacznych naciskach na MAEA, ta oenzetowska organizacja jesienią 2020 roku przeprowadziła inspekcję podejrzanego miejsca, o którym dwa lata wcześniej mówił izraelski premier. Nawet wtedy, chociaż przywódcy Iranu z pewnością mieli dosyć czasu na oczyszczenie instalacji, inspektorzy MAEA niemniej złożyli raport, że znaleźli ślady radioaktywnego uranu. 


Nie powinno być niespodzianką, że rządzący Iranem mułłowie odmawiają udzielania odpowiedzi na pytania MAEA.


Ważne jest także podkreślenie, że najbardziej podstawowym wymogiem Traktatu O Nierozprzestrzenianiu Broni Jądrowej (NPT), którego Iran jest stroną, jak również jednym z warunków “umowy nuklearnej” z 2015 roku, jest obowiązek Iranu do ujawnienia MAEA wszelkiej nuklearnej działalności – a Iran nie spełnia także tego warunku.


Odkrycie
 radioaktywnych cząstek w Turquz Abad wskazuje na wysokie prawdopodobieństwo, że Teheran w tajemnicy pracuje nad bronią jądrową. Wskazuje także na wysokie prawdopodobieństwo, że rządzący Iranem mułłowie łamali umowę nuklearną od momentu jej zawarcia w 2015 roku.


Mimo tego niezmiernie ważnego odkrycia, administracja Bidena – z  pozornie proroczymi zastrzeżeniami sekretarza Stanu Antony’ego Blinkena i mianowaną przez Bidena na dyrektorkę Wywiadu Narodowego Avril Haines – nadal wydaje się pchać do powrotu USA do umowy nuklearnej.


Nuklearna umowa z Iranem ma niebezpieczne, fundamentalne wady, szczególnie prawo do wzbogacania uranu – jak napisał kilka lat temu ówczesny ambasador USA John Bolton, bez tego nie ma bomby – i osławione klauzule wygaśnięcia, które usuwają restrykcje dla programu nuklearnego Iranu po wygaśnięciu umowy. Umowa, zamiast zapobiec, by Iran zdobył broń nuklearną, w rzeczywistości toruje drogę Teheranowi do zostania legalnym państwem nuklearnym. Ponadto, umowa wyklucza z zasięgu inspektorów Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej militarne instalacje Iranu, takie jak Parchin, gdzie podobno prowadzi się nuklearne badania i rozwój. Umowa, którą reżim irańskie jest ze zrozumiałych przyczyn zachwycony, nie zajmuje się też programem pocisków balistycznych Iranu z możliwością przenoszenia głowic jądrowych, ściśle związanym z programem nuklearnym. Umowa nuklearna daje także reżimowi Iranu globalną legitymację, co utrudnia pociąganie jego przywódców do odpowiedzialności za jakiekolwiek szkodliwe zachowania, drapieżną agresję lub działalność terrorystyczną.


Umowa nuklearna pozwala także na napływ miliardów dolarów do skarbca irańskich przywódców, dostarczając tym samym pieniędzy dla ich milicji, Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC), których potrzebują do eskalowania militarnego awanturnictwa w regionie. To obejmuje finansowanie, zbrojenie i wspieranie ich grup terroru i milicji w Libanie, Iraku, Syrii, Jemenie i Strefie Gazy, jak również w Ameryce Południowej. Wreszcie, umowa nuklearna zwiększa wprowadzanie przez Iran zamieszania w regionie, interwencje w regionie i finansowanie grup milicji.


Administracja Bidena zrobiłaby dobrze dla bezpieczeństwa Ameryki i reszty świata, gdyby poważniej potraktowała niedawne rewelacje o tajnej pracy Iranu z bronią jądrową – szczególnie po to, by powstrzymać ten reżim przed zdobyciem broni jądrowej zanim będzie za późno.


Iran: The Mullah’s Pursuit of Obtaining Nuclear Weapons

Gatestone Institute, 18 lutego 2021

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

 

Od redakcji „Listów z naszego sadu”

 

22 lutego 2021 r. irański najwyższy przywódca, Ali Chamenei, przedstawił kolejne kroki irańskiego projektu nuklearnego. Przemawiając do Zgromadzenia Ekspertów Iranu Chamenei zadeklarował, że irańskie ograniczenie wzbogacania uranu do 20% - poziom, który już stanowi złamanie porozumienia nuklearnego JCPOA - jest unieważnione i ogłosił zamiar Iranu podniesienia wzbogacania do 60% (rzekomo potrzebnego do napędu nuklearnego łodzi podwodnych). Ali Chamenei  powiedział m. in.: "Międzynarodowy syjonistyczny błazen nieustannie mówi: ‘Nie pozwolimy Iranowi na zdobycie broni jądrowej’ – ale trzeba mu powiedzieć, że jeśli Islamska Republika [Iranu] zdecyduje się zdobyć broń jądrową, ani ty [Izrael], ani więksi od ciebie [USA] nie będą w stanie tego zatrzymać”.

Źródło: MEMRI po polsku Iran używa „maksymalnego nacisku” na administrację Bidena  

 Majid Rafizadeh

 

Amerykański politolog irańskiego pochodzenia. Wykładowca na Harvard University, Przewodniczący International American Council. Członek zarządu Harvard International Review.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 951 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Taliban i antysemityzm ukryty w międzynarodowych stosunkach   Frantzman   2021-09-18
Izrael próbuje złagodzić problemy Palestyńczyków w Gazie i na Zachodnim Brzegu, w zamian otrzymuje zniewagi   Fitzgerald   2021-09-14
Najbardziej poszukiwany terrorysta ministrem bezpieki   Ahmad   2021-09-14
Pamięć i nauki z zamachu 9/11   Collins   2021-09-11
Islamski ekstremizm w Wielkiej Brytanii jest coraz pewniejszy siebie   Collier   2021-09-10
Administracja Bidena daje mułłom w Iranie kolejne zwycięstwo: przejęcie władzy przez talibów   Rafizadeh   2021-09-03
Terroryzm: różne miejsca, różne zdjęcia   Collins   2021-09-01
Chiny: Tajwan nie powinien polegać na poparciu USA     2021-08-31
Arabowie: Biden przywraca do życia ekstremizm i terroryzm   Toameh   2021-08-31
Najnowszy antyizraelski raport HRW     2021-08-28
Niech się palą izraelskie drzewa. Jewish Voice for Peace, antyizraelska grupa, kibicuje jerozolimskim pożarom   Abdul-Hussain   2021-08-27
Wznowiona “obietnica” Iranu dla Palestyńczyków   Toameh   2021-08-25
Zachodnia dyplomacja: błaganie terrorystów   Meotti   2021-08-24
Liban i jego tykające bomby   Taheri   2021-08-24
Czy Zachód może być uczciwy w sprawie islamistycznego zagrożenia?   Tobin   2021-08-23
Z amerykańskiego upokorzenia wyłoni się nowy porządek świata   Ahmed   2021-08-18
Niemcy wydadzą 41 milionów dolarów, żeby “odkryć” przyczyny dzisiejszego antysemityzmu   Fitzgerald   2021-08-18
“Naród irański nie zrezygnuje z islamu z powodu braków wody”     2021-08-14
A Kartagina musi być zburzona…   Koraszewski   2021-08-12
Zniszczenia w Gazie, o których wam nie powiedziano, bo nie pasują do antyizraelskiej narracji   von Koningsveld   2021-08-10
Walka z zarazą z Durbanu   Kemp   2021-08-08
Liban atakuje Izrael, Liban krzyczy „agresja”   Abdul-Hussain   2021-08-07
Atak terrorystyczny na Speakers Corner był nożem wbitym w brytyjską demokrację   Collier   2021-08-06
Kiedy nie ma udziału Izraela znika zainteresowanie losem Palestyńczyków     2021-08-04
Hamas chełpi się mordowaniem żydowskich dzieci 20 lat temu w pizzerii Sbarro     2021-08-03
Marksistowskie poparcie dla palestyńskiego terroryzmu prowadzi do nienawiści do Żydów na całym Zachodzie   Milliere   2021-08-01
Świat reaguje na Izrael z arogancją i hipokryzją   Darshan-Leitner   2021-07-31
ONZ ustanawia stałą izraelożerczą komisję dochodzeniową pod przewodnictwem znanej z nienawiści do Izraela apologetki antysemityzmu Navi Pillay     2021-07-30
W Iranie Najwyższy Przywódca jest zaniepokojony   Fitzgerald   2021-07-28
Dziennikarka BBC wyrzucona za tweet “Hitler miał rację”   Fitzgerald   2021-07-25
Szwecja: Imam potępia szwedzką flagę, wzywa muzułmanów do “miażdżenia i rozbijania głów Żydów”   Spencer   2021-07-24
Biden i mułłowie: "Karmienie krokodyla"   Rafizadeh   2021-07-24
Specjalny Sprawozdawca Rady Praw Człowieka ONZ ogłasza, że izraelskie osiedla są „zbrodnią wojenną”. Dlaczego jest w błędzie?   Fitzgerald   2021-07-21
Jak palestyńscy przywódcy oszukują Amerykanów   Tawil   2021-07-20
Morale i kwestia wyjścia Ameryki z Afganistanu   Koraszewski   2021-07-19
Opieka medyczna Izraela nad przywódcami Hamasu i AP, a podwójne standardy CUNY   Fitzgerald   2021-07-19
Denazyfikacja Bliskiego Wschodu wymaga ponownej denzyfikacji Niemiec   Pickles   2021-07-18
Amnezja wysepkowa jest super   Honig   2021-07-16
Dyktator Białorusi: „Świat płaszczy się przed Żydami”   Fitzgerald   2021-07-16
Jak izraelożercy stali się wpływowi   Rosenthal   2021-07-13
Pod uwagę amerykańskim uczelniom, których partnerem jest Uniwersytet Al Kuds   Flatow   2021-07-11
Dzieci Palestyny poświęcą swoją krew i swoje ciała     2021-07-10
Czy Palestyńczycy potępią mufiego Hussainiego i Hitlera?   Abdul-Hussain   2021-07-09
Administracja Bidena: nagradzanie morderczego reżimu Iranu?   Rafizadeh   2021-07-07
Uwagi na marginesie 50. rocznicy ukończenia studiów   Landes   2021-07-07
Dlaczego życie czarnych chrześcijan zupełnie się nie liczy?   Ibrahim   2021-07-06
Czy IDF jest bezradna?   Bard   2021-07-05
Prawo powrotu w stare koleiny   Koraszewski   2021-07-04
Letnie obozy palestyńskiego dżihadu   Toameh   2021-07-02
Najbardziej niebezpieczni terroryści świata   Patrikarakos   2021-06-30
Artykuł Human Rights Watch o antysemityzmie ZACHĘCA do lewicowego antysemityzmu     2021-06-29
Krótka historia długiej nienawiści   Rosenthal   2021-06-28
Stany Zjednoczone wspierają palestyńskie naruszenia praw człowieka.   Toameh   2021-06-26
Palestyńska kultura przemocy   Bard   2021-06-25
Ewolucja, dzieci i mordercy   Koraszewski   2021-06-23
Zatruty owoc ustępstw wobec irańskich mułłów   Toameh   2021-06-22
Na nieludzkiej ziemi   Koraszewski   2021-06-21
Przez całą historię Żydzi musieli z czegoś rezygnować, by uzyskać akceptację – tym razem jest to Izrael   Amos   2021-06-20
Wiadomości z Iranu, zarówno te głupie, jak i te złowrogie   Fitzgerald   2021-06-19
Gaza, Sky News i marsz islamistów na Londyn   Collier   2021-06-19
Dziennikarstwo z własnym samobójczym celem   Landes   2021-06-18
Tylko Palestyńczycy mogą być ofiarami   Abdul-Hussain   2021-06-17
Z Bagdadu do Gazy: dzisiejszy konflikt jest zakorzeniony w ideologii ery nazistowskiej   Julius   2021-06-16
“TIMES” propaguje demonizację Izraela przez BLMAdam Levick   Levick   2021-06-15
Multikulturowi wielbiciele Hitlera   Greenfield   2021-06-14
Jak międzynarodowa społeczność starała się stworzyć niekończącą się wojnę izraelsko-palestyńską   Frantzman   2021-06-13
Administracja Bidena nagradza terrorystów: Abbasa i Hamas   Tawil   2021-06-11
Budząca mdłości zachodnia “postprawda” na temat wojny Gazy z Izraelem   Bekdil   2021-06-10
Policzmy dokładnie ofiary w Gazie   Rosenthal   2021-06-09
Umyj, wypłucz, powtórz wojnę   Collins   2021-06-08
Świat akademicki dla Hamasu   Pessin   2021-06-06
Wciskacze fake newsów o Palestyńczykach ignorują ludobójstwo chrześcijan. Ideologicznie napędzana hipokryzja   Ibrahim   2021-06-05
Kostiumowy dramat i kompromitacja   Rosenthal   2021-06-05
Bliski Wschód Hady’ego Amra   Glick   2021-06-04
Tureccy Żydzi - uboczne ofiary tureckiej nienawiści do Izraela   Bekdil   2021-06-04
Terapeutka o trwającym statusie ofiary palestyńskich Arabów   Oz   2021-06-01
Prawda o tym “arabskim chłopcu podpalonym przez Izraelczyków”   Fitzgerald   2021-06-01
Hasło: “Izrael ma prawo się bronić” pokazuje bezmiar moralnego zagubienia   Pandavar   2021-05-31
Jeśli USA chcą być humanitarne, nie “odbudują” Gazy   Tobin   2021-05-31
Szejk Dżarrah i niesymetryczne roszczenia   Julius   2021-05-30
Przywódca Hamasu w Gazie: To była tylko próba, nic poza małym ćwiczeniem przed tym, co się zdarzy     2021-05-29
Zachodni obrońcy Gazy mają oczy, ale nie widzą   Steinberg   2021-05-28
Fałszywi bojownicy o pokój i prawdziwi terroryści tworzą niemal doskonały front nienawiści do Żydów     2021-05-27
Palestyńskie głosy, których Blinken nie usłyszy   Toameh   2021-05-26
Nieodnotowane: IDF ceni życie, celem Hamasu jest maksymalizacja ofiar   Koningsveld   2021-05-25
Nowe furie najstarszej nienawiści   Savodnik   2021-05-24
Trąby i silniki czołgów: punkt zwrotny w Gazie?   Kemp   2021-05-22
Mam dość   Ezra   2021-05-21
Po drugiej stronie lustra   Koraszewski   2021-05-19
Zastępcza wojna Iranu przeciwko Izraelowi   Toameh   2021-05-18
Iran ujawnia swoją strategię doradzając Hamasowi w wojnie przeciwko Izraelowi   Frantzman   2021-05-17
Dejudaizacja Jerozolimy w 1948 roku   Carlson   2021-05-17
Kiedy rakiety Hamasu uderzają w izraelskie domy, zapomnij o niuansach   Tobin   2021-05-16
Naszym prawdziwym celem jest zniszczenie Izraela   Tawil   2021-05-15
Dzisiejsze oszczerstwo o rytuale krwi   Rosenthal   2021-05-14
Stara sztuczka Mahmouda Abbasa: antysemickie podżeganie   Blum   2021-05-13
Irańska pułapka   i Sarah N. Stern   2021-05-12
Słoń nienawiści do Żydów w salonie   Glick   2021-05-08
Dlaczego Abbas nie chce wyborów   Tawil   2021-05-07
Nasi wrogowie podłożyli kognitywną bombę   Rosenthal   2021-05-06

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Bohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotu


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk