Prawda

Piątek, 7 maja 2021 - 12:34

« Poprzedni Następny »


Powiadom znajomych o tym artykule:
Do:
Od:

Iran: dążenie mułłów do zdobycia broni jądrowej


Majid Rafizadeh 2021-03-01

Mimo twierdzeń irańskich przywódców, że ich program nuklearny jest skierowany na  cele pokojowe, dowody pokazują, że reżim irański od dawna dąży do zdobycia broni jądrowej. Program pocisków balistycznych do przenoszenia jądrowych głowic jest ściśle związany z programem nuklearnym. Na zdjęciu: pocisk balistyczny Szahab-3. (Zdjęcie: Wikipedia)
Mimo twierdzeń irańskich przywódców, że ich program nuklearny jest skierowany na  cele pokojowe, dowody pokazują, że reżim irański od dawna dąży do zdobycia broni jądrowej. Program pocisków balistycznych do przenoszenia jądrowych głowic jest ściśle związany z programem nuklearnym. Na zdjęciu: pocisk balistyczny Szahab-3. (Zdjęcie: Wikipedia)

Mimo twierdzeń irańskich przywódców, że ich program nuklearny jest skierowany na cele pokojowe, dowody pokazują, że reżim irański od dawna dąży do zdobycia broni jądrowej.


Niedawny raport Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej informował, że “Próbki pobrane z dwóch miejsc podczas inspekcji jesienią przez Międzynarodową Agencję Energii Atomowej (MAEA) zawierały ślady radioaktywnego materiału”.


O tej sprawie poinformował świat izraelski premier, Benjamin Netanjahu,  w 2018 roku, kiedy wezwał dyrektora generalnego MAEA, Yukiya Amano, by przeprowadził inspekcję „atomowego magazynu” w Iranie. Netanjahu powiedział w przemówieniu do Zgromadzenia Ogólnego ONZ, że irański rząd ma “tajny atomowy magazyn do przechowywania olbrzymich ilości wyposażenia i materiałów z tajnego programu broni jądrowej Iranu”. W dodatku, w 2018 roku dwie niezależne organizacje mieszczące się w Waszyngtonie - Institute for Science and International Security (ISIS) i Foundation for the Defense of Democracies (FDD) -- opublikowały szczegółowy raport o niezadeklarowanych, tajnych instalacjach nuklearnych Iranu. Przywódcy Iranu twierdzili, że magazyn we wsi Turquz Abad na przedmieściach Teheranu był po prostu miejscem, gdzie czyszczono dywany.


MAEA początkowo nie traktowała poważnie tych informacji o tajnym atomowym magazynie irańskim. Nie powinno to dziwić: MAEA ma długą historię błędnego informowania o irańskim stosowaniu się do umowy i odmawiania sprawdzania wiarygodnych doniesień o nielegalnej aktywności nuklearnej Iranu. Na ogół inne państwa lub organizacje niepaństwowe – nie MAEA ani ONZ – pierwsze ujawniały tajne instalacje nuklearne Iranu. Na przykład, tajne instalacje nuklearne Iranu w Natanz i Araku zostały ujawnione przez grupę opozycyjną, Narodową Radę Oporu w Iranie w 2001 roku.


Po znacznych naciskach na MAEA, ta oenzetowska organizacja jesienią 2020 roku przeprowadziła inspekcję podejrzanego miejsca, o którym dwa lata wcześniej mówił izraelski premier. Nawet wtedy, chociaż przywódcy Iranu z pewnością mieli dosyć czasu na oczyszczenie instalacji, inspektorzy MAEA niemniej złożyli raport, że znaleźli ślady radioaktywnego uranu. 


Nie powinno być niespodzianką, że rządzący Iranem mułłowie odmawiają udzielania odpowiedzi na pytania MAEA.


Ważne jest także podkreślenie, że najbardziej podstawowym wymogiem Traktatu O Nierozprzestrzenianiu Broni Jądrowej (NPT), którego Iran jest stroną, jak również jednym z warunków “umowy nuklearnej” z 2015 roku, jest obowiązek Iranu do ujawnienia MAEA wszelkiej nuklearnej działalności – a Iran nie spełnia także tego warunku.


Odkrycie
 radioaktywnych cząstek w Turquz Abad wskazuje na wysokie prawdopodobieństwo, że Teheran w tajemnicy pracuje nad bronią jądrową. Wskazuje także na wysokie prawdopodobieństwo, że rządzący Iranem mułłowie łamali umowę nuklearną od momentu jej zawarcia w 2015 roku.


Mimo tego niezmiernie ważnego odkrycia, administracja Bidena – z  pozornie proroczymi zastrzeżeniami sekretarza Stanu Antony’ego Blinkena i mianowaną przez Bidena na dyrektorkę Wywiadu Narodowego Avril Haines – nadal wydaje się pchać do powrotu USA do umowy nuklearnej.


Nuklearna umowa z Iranem ma niebezpieczne, fundamentalne wady, szczególnie prawo do wzbogacania uranu – jak napisał kilka lat temu ówczesny ambasador USA John Bolton, bez tego nie ma bomby – i osławione klauzule wygaśnięcia, które usuwają restrykcje dla programu nuklearnego Iranu po wygaśnięciu umowy. Umowa, zamiast zapobiec, by Iran zdobył broń nuklearną, w rzeczywistości toruje drogę Teheranowi do zostania legalnym państwem nuklearnym. Ponadto, umowa wyklucza z zasięgu inspektorów Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej militarne instalacje Iranu, takie jak Parchin, gdzie podobno prowadzi się nuklearne badania i rozwój. Umowa, którą reżim irańskie jest ze zrozumiałych przyczyn zachwycony, nie zajmuje się też programem pocisków balistycznych Iranu z możliwością przenoszenia głowic jądrowych, ściśle związanym z programem nuklearnym. Umowa nuklearna daje także reżimowi Iranu globalną legitymację, co utrudnia pociąganie jego przywódców do odpowiedzialności za jakiekolwiek szkodliwe zachowania, drapieżną agresję lub działalność terrorystyczną.


Umowa nuklearna pozwala także na napływ miliardów dolarów do skarbca irańskich przywódców, dostarczając tym samym pieniędzy dla ich milicji, Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC), których potrzebują do eskalowania militarnego awanturnictwa w regionie. To obejmuje finansowanie, zbrojenie i wspieranie ich grup terroru i milicji w Libanie, Iraku, Syrii, Jemenie i Strefie Gazy, jak również w Ameryce Południowej. Wreszcie, umowa nuklearna zwiększa wprowadzanie przez Iran zamieszania w regionie, interwencje w regionie i finansowanie grup milicji.


Administracja Bidena zrobiłaby dobrze dla bezpieczeństwa Ameryki i reszty świata, gdyby poważniej potraktowała niedawne rewelacje o tajnej pracy Iranu z bronią jądrową – szczególnie po to, by powstrzymać ten reżim przed zdobyciem broni jądrowej zanim będzie za późno.


Iran: The Mullah’s Pursuit of Obtaining Nuclear Weapons

Gatestone Institute, 18 lutego 2021

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

 

Od redakcji „Listów z naszego sadu”

 

22 lutego 2021 r. irański najwyższy przywódca, Ali Chamenei, przedstawił kolejne kroki irańskiego projektu nuklearnego. Przemawiając do Zgromadzenia Ekspertów Iranu Chamenei zadeklarował, że irańskie ograniczenie wzbogacania uranu do 20% - poziom, który już stanowi złamanie porozumienia nuklearnego JCPOA - jest unieważnione i ogłosił zamiar Iranu podniesienia wzbogacania do 60% (rzekomo potrzebnego do napędu nuklearnego łodzi podwodnych). Ali Chamenei  powiedział m. in.: "Międzynarodowy syjonistyczny błazen nieustannie mówi: ‘Nie pozwolimy Iranowi na zdobycie broni jądrowej’ – ale trzeba mu powiedzieć, że jeśli Islamska Republika [Iranu] zdecyduje się zdobyć broń jądrową, ani ty [Izrael], ani więksi od ciebie [USA] nie będą w stanie tego zatrzymać”.

Źródło: MEMRI po polsku Iran używa „maksymalnego nacisku” na administrację Bidena  

 Majid Rafizadeh

 

Amerykański politolog irańskiego pochodzenia. Wykładowca na Harvard University, Przewodniczący International American Council. Członek zarządu Harvard International Review.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 853 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Dlaczego Abbas nie chce wyborów   Tawil   2021-05-07
Nasi wrogowie podłożyli kognitywną bombę   Rosenthal   2021-05-06
Były dyrektor CIA zaleca Żydom więcej empatii   Frantzman   2021-05-03
Czy naprawdę rozpoczęła się era amerykańskiej klęski?     2021-05-01
Human Rights Watch nienawidzi Izraela   Abdul-Hussain   2021-05-01
Czy Ameryka nadal stoi za Izraelem? Zapytajcie jego wrogów   Rosenthal   2021-04-26
Idea tak głupia, że tylko publicysta „Guardiana” może w nią wierzyć   Levick   2021-04-25
Administracja Bidena oszukuje Żydów     2021-04-21
Palestyńskie wybory: czego administracja Bidena nie chce wiedzieć   Toameh   2021-04-20
Kłamstwa, bezczelne kłamstwa i statystyka „Guardiana”   Levick   2021-04-19
Uprowadzenie terminologii Holocaustu do utrwalania fałszu i demonizowania Izraela   Hirsch   2021-04-17
Niewidzialna wojna Unii Europejskiej z Izraelem   Rosenthal   2021-04-06
Obcinanie głów dzieciom w Mozambiku   Bergman   2021-04-03
“Wojna jest podstępem, czyli pytanie, którą Kartę OWP czytasz?   Fitzgerald   2021-03-30
Autonomia Palestyńska daje mordercom rodziny Fogel 50 procent podwyżki   Fitzgerald   2021-03-25
W poszukiwaniu nowych sposobów finansowania terrorystycznego reżimu   Flatow   2021-03-22
Ludzie ludziom szykują ten los   Koraszewski   2021-03-21
Kiedy skrajna lewica walczy z antysemityzmem…     2021-03-19
Teheran nie daje mi spokoju   Chesler   2021-03-16
Kaszmir – sojusz militarny Azerbejdżanu, Turcji i Pakistanu   Ahmad   2021-03-09
“New York Times” wybiela Turcję   Frantzman   2021-03-09
Palestyńscy terroryści do Bidena: nie wierz palestyńskiemu kierownictwu   Tawil   2021-03-08
Świat krytykuje Izrael za brak szczepień Palestyńczyków, chociaż dostarczają szczepionki mimo, że nie są do tego zobowiązani   Coyne   2021-03-03
Iran: dążenie mułłów do zdobycia broni jądrowej   Rafizadeh   2021-03-01
Pokolenie oszukanych, którzy popierają BDS   Kemp   2021-02-27
Czy Joe zapomniał Józefa?   Rosenthal   2021-02-18
Gwałcone i mordowane: chrześcijańskie dziewczęta w Pakistanie   Ibrahim   2021-02-16
Rola Iranu w Jemenie: chwiejność USA i UE   Rafizadeh   2021-02-11
Ludobójczy antyizraelizm: tykająca bomba zegarowaJak i dlaczego Zachód zasnął, kiedy islamizm rozprzestrzenił się 20 lat temu   i Richard Landes   2021-02-09
Amerykański pisarz ogląda Europę   Koraszewski   2021-02-04
Nie, to nie jest paranoja   Rosenthal   2021-02-04
“Szczepionkowy Apartheid” – jawne oszczerstwo, ale zbyt dobre, by mu się oprzeć   Pickles   2021-01-31
Religijna transformacja francuskich szkół   Meotti   2021-01-30
Przemilczana ale rozpowszechniona inwersja Holokaustu     2021-01-28
Walka B’Tselem o zdobycie jakiegoś znaczenia trwa, by zakończyć się porażką   Amos   2021-01-27
BDS jest zagrożeniem dla całego wolnego świata   Landes   2021-01-23
Media: Izrael musi być oczerniany za swój bijący światowy rekord program szczepień   Kemp   2021-01-20
Ataki mediów na Izrael są dobrane do potrzeb chwili   Amos   2021-01-19
Turcja: Turcy czczą sympatyka nazizmu   Bulut   2021-01-16
Szczepienia i odwieczna plaga   Collins   2021-01-12
„Guardian” znowu rozpowszechnia kłamstwo o „izraelskim apartheidzie”   Levick   2021-01-11
Pora, by świat położył kres globalnej sieci przestępczości i korupcji Hezbollahu i Iranu   Alamuddin   2021-01-09
Administracja Bidena i “Wojna o prawo powrotu”   Rosenthal   2020-12-29
Dżihad w Boże Narodzenie: "Zimno zabijaj ich z nienawiścią i wściekłością"   Kemp   2020-12-25
Turcja zapowiada powrót Turków     2020-12-24
AP: Cały Izrael jest “naszą ziemią, Palestyną”; wszyscy Izraelczycy są osadnikami;  koniec Izraela jest pewny   Zilberdik   2020-12-24
Palestyńskie podżeganie przeciwko izraelskim dziennikarzom   Tawil   2020-12-17
Czy Teheran buduje “kuchnię diabła”?   Taheri   2020-12-12
Magazyn “Time” opublikował stronniczy, popierający BDS artykuł, który udaje, że jest obiektywny     2020-12-11
Zagrzebane w relacjach “Guardiana” o śmierci szefa programu nuklearnego Iranu: wezwania Teheranu do zniszczenia Izraela   Levick   2020-12-05
Premier AP, Shtajjeh, broni polityki “płaca za mordowanie”   Fitzgerald   2020-11-29
Mordercza wojna o zdrowie moralne   Koraszewski   2020-11-27
Ciekawy opis antysemityzmu z 1944 roku dokładnie opisuje antysyjonizm     2020-11-27
Dlaczego Bractwo Muzułmańskie wylazło z nory   Toameh   2020-11-22
Dekapitacja wolności w Europie   Collier   2020-10-24
Nerdeen Kiswani walczy o Palestynę od rzeki do morza   Fitzgerald   2020-10-07
Sprawa Al-Dury po 20 latach   Landes   2020-10-06
Rzeczy, o których chce nas poinformować najbardziej na świecie poszukiwana terrorystka   Roth   2020-10-05
Groźba państw sierocych dla porządku świata    Taheri   2020-09-24
Życie czarnych chrześcijan widocznie nie liczy się   Meotti   2020-09-21
„Czarny Wrzesień” pół wieku temu i teraz   Fernandez   2020-09-17
Turecki prezydent zapowiada wojnę     2020-09-14
Gdzie postawić granicę antysemitom?   Tobin   2020-09-12
Cypr: 46 lat tureckiej okupacji   Bulut   2020-09-11
Palestyńczycy: Żydzi i chrześcijanie są naszymi wrogami   Toameh   2020-08-24
Popłoch wśród uzależnionych od wojny z syjonizmem   Tobin   2020-08-15
Jordania skarży się na Izraelczyków, którzy “szturmują meczet” Al-Aksa   Fitzgerald   2020-08-14
Musimy nadal osuszać bagna antysemickich kłamstw   Chesler   2020-08-10
Czego nauczyłeś się dzisiaj w szkole, drogie małe dziecko ze szkoły UNRWA w Gazie?   Bedein   2020-07-28
Plan Hamas-Huti wojny nie tylko z Izraelem, ale także z innymi Arabami   Toameh   2020-07-27
Instytucjonalny rasizm Narodów Zjednoczonych   Bergman   2020-07-26
AP na bieżąco przekłamuje historię   i Nan Jacques Zilberdik   2020-07-24
Rasizm uznaje się za nieodłączną cechę zachodnich społeczeństw. Dlaczego nie antysemityzm?   Gerstenfeld   2020-07-23
Palestyńczycy: Abbas podpisuje własny wyrok śmierci   Toameh   2020-07-22
Jak zachowywaliby się Palestyńczycy przy rozwiązaniu w postaci jednego państwa?     2020-07-16
Po zamianie Hagia Sophia w meczet Turcja przysięga, że “wyzwoli Al-Aksę”   Frantzman   2020-07-12
Trwający problem antysemityzmu w Niemczech   Bergman   2020-07-10
Trzeba stanowczo wystąpić przeciwko promocji mordowania   Gerstenfeld   2020-07-07
UE nadal próbuje finansować palestyńskie NGO związane z terrorem   Toameh   2020-07-06
Żydzi: Azjaci, Słowianie, a teraz straszni biali suprematyści   Amos   2020-07-03
Żeby karać głównych sprawców terroru AP, Izrael musi nauczyć się rozumieć język “palestyński”   Marcus   2020-06-30
Grają surmy bojowe i werble wciąż warczą   Koraszewski   2020-06-27
New York Review of Books” papuguje kłamstwa o ”Śmiertelnej wymianie”     2020-06-18
Problem z „pokojem”   Toameh   2020-06-15
Iran: Mimo pandemii Ayatollah wzywa do dżihadu przeciw żydowskiemu państwu   Rafizadeh   2020-06-11
Palestyńczycy: Burzenie domów, o których nikt nie mówi   Toameh   2020-06-08
Palestyńskie ”prawo powrotu” jest bronią polityczną   Julius   2020-06-04
Mułłowie Iranu propagują antyizraelską agendę mimo koronawirusa   Rafizadeh   2020-05-28
Hipokryzja UE, używającej ”prawa międzynarodowego”, które stosuje wyłącznie wobec Izraela     2020-05-26
Cenny dar Abbasa dla Iranu: Hamas   Toameh   2020-05-24
Żydzi nigdy nie żyli jak równi w arabskich i muzułmańskich krajach   Shulewitz   2020-05-23
Gorycz z powodu nieudanego ludobójstwa   Greenfield   2020-05-22
Turcja: ”Resztki po mieczu” Erdogana   Bulut   2020-05-21
Palestyńscy uchodźcy i UNRWA – pora powiedzieć prawdę   Collier   2020-05-20
Nakba trwa od 72 lat. Ale jest czymś innym niż mówią Palestyńczycy     2020-05-17
Turecka ”sprawiedliwość”: uwolnić gangsterów, trzymać dysydentów w zamknięciu   Bekdil   2020-05-16
Program oszustw i kłamstw OWP   Tawil   2020-05-15
If Not Now i Gisha twierdzą, że Gaza jest okupowana, Definicja @ICRC nie zgadza się – ale ICRC zmienia regułę wyłącznie dla Gazy   Amos   2020-05-10
Palestyńskie kłamstwa nigdy nie umierają; Wikipedia i Google trzymają je przy życiu   Chesler   2020-05-04
Antysemityzm jest najstarszym ”fake news” świata   Yemini   2020-04-28

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

PrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedza


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk